Ontruiming zolders. Id bedriji stellen lichtreclames. f 67.251 HOFSTEDE ■Ollil! SNEEKER RADIO CENTRALE KRUSCHE Ga naar het Sneeker Zwembad. e n Vroeg maaien een eiscb! Zeilen op het Sneeker meer. NEEM Abonnements- en Advertentieblad Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS 3RINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN No. 75 TeleL 2200 OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. Aansluitkosten vanaf f 1.— auditorium weldra mee zong. Zijn „Signora Saccharina” sloeg geweldig in. Het orkest speelde nog de Posthoorn Galop en daarna werd besloten met „Mijn Nederland’ Geslaagd aan de Nieuwe Huishoud school te Amsterdam voor het diploma Kin deropvoeding en -verzorging en tevens vooi dit diploma van de Centrale Raad voor Vacantie-kolonies mej. A. H. Keuning al hier. Bovenstaande opvouwbare wagen uit voorraad leverbaar COMPLEET met kussens Zwem veilig in rein water. 6R00TZAND 18, SNEER, TELEF. 3054 De verschillende programma's worden in hun geheel uitgezonden. Rheumatische pijnen geladen werd, heeft Kruichen zijn weldadige werking bewezen. Neem toch óók De BURGEMEESTER van SNEEK maakt bekend dat er, hoewel het toe passen van lichtreclames ingevolge het bepaalde in de verordening no. 212 van 1940 ook overdag verboden blijft, geen bezwaar bestaat indien lichtreclame-installaties nu en dan overdag tussen 11 en 13 uur gedu rende enkele ogenblikken in bedrijf worden gesteld, indien zulks in het belang van het onderhoud en ten be hoeve der contróle van de bedrijfs- vaardigheid der betreffende appara tuur nodig wordt geoordeeld. Zulks geldt eveneens voor de vaststelling van eventueel door luchtaanvallen aan deze lichtreclame-installaties toege brachte schade. Dus nogmaals: Maait jong, weidt kort. Men deelt ons van officieele zijde mede: Het zal voortaan mogelijk zijn, onder -bepaalde voorwaarden te varen op ’t Snee ker Meer en de omringende meren en plas sen. Dit varen is afhankelijk gesteld van het bezit van een door of namens den burge meester van Sneek afgegeven vergunning. Deze vergunning wordt slechts verleend tegen betaling van een zekere vergoeding. Het bedrag van deze vergoeding varieert voor de verschillende groepen van schepen. Het vastgestelde tarief zal zeer binnenkort worden gepubliceerd. De ontvangen bedra gen zijn bestemd tot gedeeltelijke bestrijding van de kosten van het extra politietoezicht, dat van hoogerhand is geëischt. Ook de bij deze aangelegenheid betrokken gemeenten moeten, zeer vermoedelijk, een deel der kos ten voor hunne rekening nemen. Met de afgifte der vergunningen, welke kunnen gelden voor het geheele seizoen, voor een maand of voor eenige dagen, zal reeds deze week worden begonnen. Ten einde de gelegenheid te openen reeds gepasseerde Zondag te zeilen, had de bur gemeester bepaald, dat dien dag zonder vergunning mocht worden gevaren, tusschen 6 uur des voormiddags en 9 uur des namid dags. Om 9 uur moesten de vaartuigen dus weer in Sneek terug zijn. Het gebied waarop vorenbedoelde rege ling betrekking heeft, wordt begrensd door: de trambaan van Sneek naar Nijehaske bij Heerenveen, de spoorlijn van Heerenveen naar Akkrum en den straatweg van Akkrum over Irnsum en Deersum naar Sneek. In de advertentiekolommen van dit num mer vindt men reeds het tarief voor de ver gunningen. Wij vernemen dat deze vergun ningen op naam van den eigenaar van een schip worden gesteld, doch kunnen worden overgeschreven op een gebruiker. Het rijkscommissariaat maakte d.d. 14 dezer het volgende bekend: Daar de gevallen van clandestiene slach tingen een zoodanigen omvang hebben aan genomen, dat zij de belangen van een stel selmatige levensmiddelenvoorziening van ’t Nederlandsche volk, met name de voldoende en gelijkmatige verdeeling van het vleesch in gevaar kunnen brengen, heeft de commis- saris-generaal voor de veiligheid termen aanwezig geacht thans de bedrijvers van sabotage op dit gebied krachtig aan te pakken. In overeenstemming hiermee heeft de Duitsche veiligheidspolitie in een bijzonder ernstig geval van omvangrijke clandestiene slachtingen, dat zich te Utrecht heeft voor gedaan, de volgende personen, die er als daders en helers bij betrokken waren, voor onbepaalden tijd naar een Duitsch concen tratiekamp overgebracht: 1. W. G. van Wees, 2. B. K. J. Visscher, 3. M. A. van Wees, 4. J. K. van der Heiden en 5. J. W. Soesbergen, allen te Utrecht. Het a-sociale gedrag van elementen, die schade aan de volksgemeenschap toebren gen en zich ondanks de herhaalde waar schuwingen niet ontzien uit louter winst bejag onbehoorlijke zaken te doen met voe dingsmiddelen, die te aigemeenen nutte be stemd zijn, wordt hiermee aan de kaak ge steld. De getroffen maatregel moge tevens als waarschuwing dienen voor al diegenen, die er nog altijd bewust op uit zijn, de tot ver zekering van de levensmiddelenvoorziening getroffen maatregelen te ontduiken. Besteedt alle mogelijke zorg aan de ver pleging der weiden en vooral aan de con- serveering van den oogst door het winnen van prima droog jonggemaaid hooienmetzuuringekuildgras, en bedenkt dat alle verlies en alle mindere productie beteekent, dat straks onze volks voeding zal worden geschaad 11 KIEZEBRINK, Bloemstraat 31, Sneek. De BURGEMEESTER van SNEEK maakt het volgende bekend: Het in de laatste tijd sterk toege nomen gebruik van brandbommen bij luchtaanvallen vereist een bijzon der zorgvuldige naleving van alle maatregelen ter voorkoming van brandgevaar. Het opruimen van zolders, vooral In bebouwde kommen, Is daarbij een van de meest efteetvolle maatre gelen gebleken. In verband hiermede wordt gewe zen op de bestaande verplichting van eigenaren, bewoners of gebruikers van woningen en andere gebouwen, de bovenverdieping dezer gebouwen onverwijld te ontruimen en ontruimd te houden. Op naleving zal voortaan streng worden toegezien. De ontruiming van zolders strekt zich niet uit tot woon- en werkplaat sen, owelke zich op zolders bevinden. afgewezen 8, Woensdag 18 Juni 1941 57 e Jaargang En tooh is het geheel buiten kijf, Dat ik voor cyclostylewerk bij Dick Monsma. blijf. Zaterdagavond werd onder auspiciën van Vreugde en Arbeid een cabaret-pro- gramma onder den titel „Zomerklanken” in de Harmonie gegeven. De heer H. Laskewitz, voorz. van ’t district Sneek van het N.V.V., opende de avond met een woord van welkom namens het bestuur van dit1 district, speciaal tot het gezelschap en den heer van Herk, die na mens de Landelijke Werkgemeenschap was gekomen om eens kennis te maken. Des zomers, aldus spr., is ’t een riskante onder neming, een avond als deze te organiseeren; verheugend is het daarom, te kunnen con- stateeren, dat er nog zooveel bezoekers zijn. Voor velen schijnt dé weg nog moeilijk te zijn; velen maken van hun hart een museum, waarin ze alles ophangen wat niet terug keert. Wij betreden een andere weg dan die menschen, die evenwel naar hetzelfde doel leidt Nadat spr. allen een genoeglijke avond heeft toegewenscht, wordt aangevan gen met ’t uitstekende cabaret-programma. De bekende radio-humorist Bartoes kondig de als conférencier op rijm de diverse ge deelten aan; allereerst was de beurt aan de 13-mans band, die onder leiding van Gerard Lebon verscheidene nieuwe en oude num mertjes de laatste veelal in een speciaal arrangement van den leider ten gehoore bracht. Bijzonder goed werd o. a. het be kende „Wnen Day is done” gespeeld. Alexandra en Norèl vertoonden eenige elegant uitgevoerde dansen, zonder het pu bliek te vervelen met onbegrijpelijke dans- fantasieën; de verschillende lichteffecten werkten in niet geringe mate mede om deze tot hun volle recht te doen komen. Het accordeon-duo de Pico’s toonde zijn bekwaamheid in eenige potpourri’s en mo derne schlagers. Met een hartelijk applaus werd hun muziek gewaardeerd. Fantasio, de muzikale clown, was bijzon der vaardig op z’n viool. In allerlei standen wist hij de eenmaal aangevangen melodie voort te zetten. Ook speelde hij een com pleet liedje op een klein fluitje dat beves tigd was op een fietspomp. Han en Black, de vroolijke zangers, ver maakten de aanwezigen met hun humoris tische liederen; het levensliedje „Goud" viel bijzonder in den smaak. Bartoes wist met z’n ongedwongen kwinkslagen hef publiek dra voor zich te winnen, hij zeng eenige liédjes uit zijn re pertoire en smaakte het genoegen, dat het De Leider van de Vakgroep Weidebouw van het N.A.F., de heer G. J. de Ruiter, schrijft: Na een lange schrale lenteperiode krijgen wij nu wat meer warmte. Gelukkig maar voor boer en volk! Nooit beter dan thans gevoelt men als mensch zijn afhankelijkheid van de natuur. Nimmer leerde men den boer beter waardeeren als den onmisbaren be middelaar tusschen natuur en consument. Een ieder gevoelt thans dat een meer of minder gunstige weersgesteldheid en dat meer of mindere toewijding en deskundig heid van den boer tevens beslissend is voor de dikte van de boterham en voor de vraag of men die nog zal kunnen beleggendik of dun Daarom hebben onze boeren thans zulk een ontzaggelijk groote verantwoordelijk heid jegens ons volk. Daarom komt het thans zoo bij uitstek aan op hun bekwaamheid en bovenal op hun geheelen lichamelijken en geestelijken inzet tot groote productie. Daarom staan wij schouder aan schou der in den productieslag. Welnu, als er dan zooveel mogelijk moet worden voortge bracht en zoo weinig mogelijk verloren mag gaan van het gewonnene, dan dienen onze weideboeren op hun tellen te passen! De goeden niet te na gesproken, stellen wij vast, dat er door hen nog rustig wordt ge zondigd tegen de eischen: „de grootst mo gelijke productie en de kleinst mogelijke verliezen”. Nog steeds zien wij het gras veel te oud worden èn In de weiden, maar vooral in het hooiland. Men bedenke toch, dat jong gras en jong grashool een hoogwaardig veevoeder is, maar dat grasstroo nog steeds weinig voor heeft boven het als krachtvoeder niet zeer vermaarde graanstrooll Wij zullen geen streeken noemen waar men de koeien nog veelvuldig weidt in bosschlge weiden vol boterbloemen en ver der minder gewenscht onkruid. Ook noemen wij de provinciën niet, waar men ook nu weer te lang wacht met maaien, waar nu de machine er reeds noodig in moet! Maar dat men zich daar betere I Jonge weide beteekent betere weide en meer en beter eetgroen. Jong maaien beteekent gemakkelijk maaien en hooilen en tevens beter hooi met meer en beter nagras. Met het geringe krachtvoerrantsoen komt het in den volgenden winter vooral aan op BEST HOOL Vrijdag zijn geëxamineerd 55 candidaten, eslaagd 47 candidaten nl.: .eeuwarden; M. v. Solkema lingwerf, St. Jac. Par.; J. Stellingwerf, Oos- terlittens; A. H. Stuur, Warns; R. Sijbesma, Witmarsum; S. Sijperda, Ijlst; E. Sijtsma, Leeuwarden; G. Sijtsma, Berlikum; J. J. Terpstra, Sneek; P. Tjalsma, Nijland; Sj. Twijnstra, Oudemirdum; W. Valkema, Ou- dega (W.)K. v, d. Veen en J. v. d. Velde, St. Anna Par.; G. Veltman en S. Veltman, Bolsward; M. Venema, St. Jac. Par.; P. Vis, Rauwerd; J. Visser, Oosterend; R. Visser, Oppenhuizen; W. Vlietstra, Ried; *A. de Vos, Schraard; A. de Vries, Oudemirdum; *C. B. B. de Vries Arkenbout, Leeuwar den; D. de Vries, Rauwerd; G. de Vries, Boksum; W. de Vries, Bolsward; M. Vries wijk, Huizum; D. Vuist, Makkum; N. Wal- tje, Nijezijl; Mevr. T. WeilandFeenstra, Deinum; S. v. d. Werf, Oudebildtzijl; P. v. d. Werf, Bolsward; A. Wiersma, Ooster- wierum; R. Wiersma, St. Anna Par.; Chr. J. Wüst, Heeg; J. J. Wijma, Bolsward; K. Wij- nalda, St. Jac. Par.; H. v. Zandbergen, Ried; D. v. d. Zee, Balk; J. Zeilstra, Sneek; J. Zittema, Oudebildtzijl; B. Zoethout, Ooster- wierum; J. Zoethout, Workum; M. Zwart, Berlikum; H. Zijlstra, Hallum. De met gemerkte candidaten zijn dames. Voor bovengenoemd examen slaagden te Heerenveen o. a. J. Siemonsma, P. Tolsma, K. v. d. Werf en L. F. Witteveen, allen te Sneek. Bureau: KLEINZAND ■IJ apoth. an drag. 1-81. 1.47, 0.78, 0.41. ■aa voor :1I?74X Gratis lessen. Vraagt inlichtingen bij het personeel. ■ja ■a S! aaal Ml ■M Oude Koemarkt 63, Tel. 2371 □ridet voortdu rende controle van scheikun - dige-apotheker G. J. Logger kg. turfbriketten, of 200 kg. overige soorten 100 kg. ledeeltelljk van uitval (mits niet briketten, Qv4tbI op da warald waar aan van van een igde er in den vijandelijken doopig in het Westelijk deel het eiland overal te breken. Den 25en ig na de landing van de Kreta, begon de stelsel- t van den zware i '2 reiking van de nieuwe boter- en vetkaarten op een later tijdstip zal plaats vinden. De strijd tegen de clandestiene slachtingen. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COüRANÏ DER GEMEENTE SNEEK *F. R. Smits, uwuwmutu; ei. v. ouiixcma en W. v. Solkema, St. Nicolaasga; A. Stel- NIEUWE SNEEKER COURANT OFFICIEEL ORGAAN DER GEMEENTE WYMBRITSERADEEL. Inofdred. L. De verovering van Kreta. In het vervolg van de door het Duitsche opperbevel gegeven oorlogsbalans der laatste maanden wordt stilgestaan bij de verovering van Kreta, dat voor de verdere offensieve zoowel als defensieve oorlogvoering van zoo gróote beteekenis is. Om deze beteekenis besloot de Führer dit eiland door de lucht in bezit te nemen. In de vroege morgenuren van den 20en Mei werden, na een voorbereiding door sterke bom- en scheeraanvallen en met steun van talrijke formaties jagers, valscherm- en lucht landingstroepen afgezet in de omgeving van het vliegveld Maleme, omstreeks vijftien kilo meter ten Westen van Kanea en in de nabij heid van de stad zelf. Andere valscherm- strlidkrachten trachtten in den loop van dien middag ook de steden Rethymnon en HeracUon, benevens de vliegvelden in de nabijheid daar van, in bezit te nemen. Op beide genoemde plaatsen slaagde dit wegens de daar aanwezige superieure vijandelijke strijdkrachten niet. Nadat de operaties tegen Kreta waren be gonnen, waren bijna alle Engelsche zeestrijd- krachten uit Alexandria naar Kreta gekomen. Daardoor moest de Duitsche ravitailleering over zee verhinderd worden en de voorwaarde geschapen om nieuwe versterkingen aan de Britsche bezetting van Kreta toe te voeren of ook haar in geval van nood in te schepen en naar Egypte terug te brengen. Zoo kwam het, dat weliswaar op 21 Mei de eerste poging om met kleine zeilbooten met hulpmotorvermogen nieuwe Duitsche strijdkrachten naar Kreta te brengen door het optreden van lichte Engelsche zeestrijdkrach- ten slechts ten deele slaagde, waarbij evenwel niet duizenden, zooals de Engelsche proga- ganda beweerde, doch ternauwernood twee honderd soldaten den dood vonden. Den volgenden dag echter eindigde de ge weldige slag tusschen het achtste vliegercorps en de Engelsche vloot met een roemrijke overwinning van de Duitsche vliegers. Na uiterst zware verliezen zag de Britsche vloot zich gedwongen de zeeën rondom Kreta te ontruimen en het eiland aan zijn lot over te laten. De sterke aanvalsgroep, onder bevel generaal Ringel, den bevelhebber bergdivisie, siaai^ tegenstand voorloopig in het Westelijk deel van Mei, den vierden dai eerste bergjagers op Kreta, begon di matige aanval op de hooidstrijdmacht vijand in het gebied rondom Kanea. Goed aangelegde, taai verdedigde stellingen in on overzichtelijke olijvengaarden en plaatsjes, die boekje verliest is meteen alles kwijt. Hier nu eenmaal niets aan te doen. Distributie van vaste brandstoffen. De nieuwe bonkaarten voor vaste brand stoffen worden dezer dagen uitgereikt. De verbruikers worden daardoor in staat gesteld een gedeelte van hun rantsoen reeds in de zomermaanden op te slaan. Alle verbruikers ontvangen thans bons of toewijzingen waarop per eenheid het volgende kan worden be trokken. 1 hl. anthraciet of steenkolen of industri®- of eierbriketten (max. 75 kg.) of 110 kg. bruinkoolbriketten, of 2 hl. cokes, of gascokes, of 150 kg. cokesbries of cokesgruls, of 175 kg. fabrieksturf, of 195 kg. persturf (300 stuks), of 200 kg. baggerturf (450 stuks), of 275 kg. uit de peel afkomstige turf, of 200 kg. turfbriketten, of 200 kg. overigi turf (aanmaakturf is vrijgesteld), of briketten, geheel of gedeeltelijk en/of afval van vaste brandstoffen van turf) vervaardigd, of 250 kg. geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval of afval van turf. Voor de uitreiking van bonkaarten vost verbruikers in de categorie A komen alleen in aanmerking gezinshoofden, die een afzon derlijke huishouding voeren, dus niet op kamers, of een pension, of in een hotel wonen. Personen, die stoken met haarden en kachels, ontvangen naar gelang hun woning 1 tot en met 4 dan wel 5 of meer vertrekken bevat, een bonkaart J of K. respectievelijk met 15 bons en 20 bons. Extra rantsoenen zullen worden verstrekt wanneer men voor kookdoeleinden uitsluitend op vaste brandstoffen al of niet gecom bineerd met petroleum is aangewezen, wanneer het groote gezinnen betreft weer onderscheiden in gezinnen van 7 tot 10 en van 10 en meer personen, de eerste ontvangen 3, de laatste 6 eenheden extra en wanneer het geheel of grootendeels vrijstaande huizen betreft. Zij die in hun huis een centrale verwar ming stoken krijgen een bonkaart L met 44 bons. Zij die haarden en kachels stoken ont vangen een bonkaart J of K resp. van 15 en 20 eenheden. Dit beteekent echter niet dat al deze bons ook geldig zullen worden ver klaard. Van tijd tot tijd zal een bonnummer ongeldig worden verklaard. Vreugde en Arbeid. A3), 1 kaart diversen (blad A4), 1 algemeen (blad A5). Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 nog geen 4 jaar oud zijn i 1 stel kaarten B, bestaande uitvleesch- kaart en 1 papkaart (blad BI), ^broodkaart (blad B2), 1 kaart diversen (blad B3), 1 kaart algemeen (blad B4). Bovendien wordt aan kinderen, die op 1 Juli 1941 14 jaar of ouder, doch nog geen 21 jaar oud, zijn, extra uitgereikt1 kaart E broodkaart).. Voorts worden aan jonge kinderen nog zeepbonkaartjes uitgereikt en wel als volgt Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 nog geen 2 jaar oud zijn 1 kaart P, bestaande uit6 bonnen zeep en 6 bonnen voor toiletzeep. Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 2 Jaar of ouder, doch nog geen 8 jaar oud zijn 1 kaart Q, bestaande uit 6 bonnen voor zeep. Op de kaart „diversen” van de stellen A en B komen voor de bonnen voor kaas en eieren, voor bloem en de met „reserve” be drukte bonnen van deze kaart zullen worden aangewezen voor het koopen van aardappelen. Op de kaart „diversen” van stel B welke aan kinderen beneden 4 jaar wordt uitgereikt komt slechts de helft van het aantal bonnen voor aardappelen van dezelfde kaart van stel A voor. Nieuwe distributiekaarten. Dezer dagen zullen de plaatselijke distributie- diensten nieuwe distributiekaarten uitreiken. Ditmaal zijn alle kaarten in één boekje ver- eenigd. Er worden uitgereikt Aan volwassenen en kinderen, die op 1 Juli 1941 reeds 4 jaar of ouder zijn 1 stel kaarten A, bestaande uit: 1 vleesch- kaart (blad Al), 1 broodkaart (bladen A2 en A3), 1 kaart diversen (blad A4), 1 kaart Degenen, die huisslachtingen verrichten of verricht hebben en de pluimveehouders, die voor kippenvoer in aanmerking willen komen, dienen alle distributiekaarten van zichzelf, hun gezinsleden en inwonend personeel, ge zamenlijk mede te brengen, teneinde de noodlge aanteekeningen op de kaarten aan te laten brengen, waarbij dan tevens het vereischte aantal vleesch- en eierbonnen vaa de boekjes zal worden verwijderd. Het blijkt noodig te zijn er nog eens op aan te dringen, dat men maatregelen neemt tegenverlies. Verloren bonnen kunnen nu eenmaal niet vervangen worden en wie zijn t is Tegelijk met deze uitreiking zullen ook bonkaartenstellen worden uitgereikt voor hen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten. Deze personen ontvangenIndien zware arbeid wordt verricht1 stel kaarten C, be staande uit1/2 vleeschkaart, aardappelkaart (blad C2). zeer 1 stel kaarten D, Dl en D2), 2 vetkaarten (blad D3), 1 broodkaart (bladen D4 Tea slotte wordt medegedeeld dat de uit- (reserve) (blad Cl), vetkaart, broodkaart arbeid wordt verricht vleeschkaart (bladen en 1 aardappelkaart en D5). Indien Examen Middenstandsdiploma te Sneek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1