Dancing o.I.ï. den heer S. Poslma Bij Examens Vergunninpen voor het vissen in vaarten der Gemeente Sneek j^Apaite Blouses een uitgebreide collectie Zomer Pyama’s en Nachtjaponnen mooier dan ooit te voren MAGAZIJN DE DUIF Nauwe Burgstraat 7 SNEEK Telef. 2188 e n Abonnements- en Advertentieblad Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. No. 76 Telef. 2200 Bureau: KLEDiZAND le B LAD AMICITIA DANCING 1. 1. per- 1 Antiquiteiten en andere voorwerpen van cultureele waarde. van de notulen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris memoreeren wij: Aanvankelijk leek het jaar 1940 niet bij zonder gunstig voor de stichting; de aan vrage voor een huishoudkamp in Jan./Febr. Uitzonderingen. Artikel 4. (1) De verplichting tot inleve ring geldt niet ten aanzien van: bestuursleden moesten gekozen ig van Matak Zaterdag 21 Juni 1941 57e Jaargang KIEZEBRINK Co. SNEEK OFFICIEEL ORGAAN OFFICIEEL ORGAAN DER GEMEENTE WYMBRITSERADEEL. Hoofdred. L. KIEZEBRINK, Bloemstraat 31, Sneek. pgeno- de in- ipoedlg mo- distributie- BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SNEEK brengen ter open bare kennis, dat ter Secretarie 2e af deling, verkrijgbaar zijn vergunningen voor het vissen in de trekvaart van Sneek naar Leeuwarden (uitgezonderd bet gedeelte, dat ligt tussen de stads gracht en de gemeentegrens) en an dere aan de gemeente Sneek toebe horende binnen die gemeente gelegen vaartgedeelten, nader in de visver gunningen aangeduid. De geldigheidsduur dezer vergun ningen loopt van 1 Juli tot 30 Juni. De kosten bedragen voor een ver gunning voor het vissen met alle ge oorloofde vistuigen f 5.en voor het vissen met één bepaald aangeduid vistuig f2.50. Voor het vissen met méér dan één hengel in genoemde trekvaart en de overige hiervoor bedoelde wateren worden hengelvergunningen beschik baar gesteld. Voor die vergunningen is een recht verschuldigd van f 0.25 voor elke hengel meer dan één, waar mee wordt gevist. De visvergunningen dezer gemeente gelden niet voor het vissen met netten op Zondag. SNEEK, 19 Juni 1941. ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets, per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK <2 Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Stooksclzoen 1941/1942. Voor de verstrekking van brandstoffen kaarten en/of -bonnen voor verwarmings- doelelnden, zijn de brandstoffenverbruikers ingedeeld in de volgende categorieën: A. Particuliere woningen: Haarden en en kachels; 2. Centrale verwarming. B. Openbare gebouwen en kantoren, ker ken, scholen, apotheken, wachtkamers van artsen, enz. C. Particuliere kantoren, winkels, hotels e. d. D. Gebouwen voor publieke vermakelijk heden, niet behorende tot de groepen A t/m C. E. Zondag 22 Juni, aanvang 7 uur Muziek van de „DANCING NOTES’* onder leiding van den heer H. STUUROP Nergens danst U gezelliger dan in „AMICITIA" 1 De Sneeker Jeugdherberg. Dinsdagavond hield bovengenoemde stich ting haar algemeene jaarvergadering in de Jeugdherberg „Oan ’t Wetter”. De voorz., de heer H. Klaibeda, opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom tot de aanwezigen, en gaf hier na dadelijk het woord aan den secr e t a- Kleinlndustrie. Uitreiking kaarten en bonnen. (Zie ook adv. in dit blad.) Groep A 1a. Woningen met 1 t/m 4 vertrekken: kaart J met 15 bonnen. b. Woningen met 5 of meer vertrekken: kaart K met 20 bonnen. Groep A 2: voor alle woningen: kaart L met 44 bonnen. Groepen B, C, D en E: Indien vóór 30 April 1941 voor deze groepen brandstof is ontvangen, behoeft voor het stookseizoen 1941/1942 niet opnieuw een aanvrage te worden ingediend. Belanghebbenden ont vangen t.z.t. omtrent af te halen bonnen of toewijzingen bericht van de distributie- dlenst. Groep A in combinatie met B, C en/of D. Zij die in hetzelfde perceel behalve „A- verbruiker” tevens „B, C en/of D-verbrui- ker” zijn, dienen een formulier MD 112 bij het distributiekantoor aan te vragen en in gevuld in duplo bij dit kantoor in te leveren. EXTRA VERSTREKKINGEN. Groep A 1: Haarden en kachels. Groote gezinnen. Aan hen wier gezin uit 7 of meer sonen bestaat zullen extra bonnen worden verstrekt, en wel voor: 7, 8 of 9 personen: 3 bonnen „één een heid”; 10 of meer personen: 6 bonnen „één een heid”. Invulling van een afzonderlijk formuliei is hiervoor niet noodig. Onder „gezinsleden” worden in dit ver band verstaan: inwonende ouders, - kinde ren, - kleinkinderen, - stiefkinderen, - verdere familieleden, - schipperskinderen, alsmede inwonend dienstpersoneel. 3 of 4 buitenmuren. Ten behoeve van de verwarming van par ticuliere woningen (hadrden en kachels) met 3 of 4 buitenmuren kunnen extra btandstoffenbonnen worden aangevraagd op een formulier MD 113. Deze formulieren zullen voor belanghebbenden kosteloos ver krijgbaar zijn bij de uitreiking van brand stoffenkaarten (zie de in dit blad opgeno men advertentie), De inlevering van gevulde formulieren dient zo s, gelijk daarna te geschieden ten kantore (brievenbus). Omtrent de uitreiking van de extra bon nen zullen aanvragers alsdan zo spoedig mogelijk nader bericht ontvangen. Het formulier MD 113 mag slechts worden aangevraagd en ingediend indien de betreffende woning geheel of gedeeltelijk vrijstaand is. Gedeeltelijk vr ij staand zijn bv. huizen met drie buitenmuren, die aan het einde van een enkel blok woningen staan, of twee onder één dak gebouwde huizen. Groep A 2: Centrale verwarming. Voor door middel van een centrale ver- warmlngsinstallatie verwarmde woningen met een inhoud van, meer dan 300 m*. (gan gen portalen, kelders, zolders enz. niet mede gerekend) en/of 3 of 4 buitenmuren kunnen extra brandstoffenbonnen worden aangevraagd op een formulier MD 114 (In duplo). Omtrent de beschikbaarstelling en inle vering van de formulieren MD 114 is het zelfde bepaald als hierboven onder A 1 is aangegeven voor de formulieren MD 113. Voor de groep A 2 zullen geen extra bon nen voor groote gezinnen worden uitge reikt. SNEEK, 19 Juni 1941. En toch Is het geheel buiten kj/f, Dat ik voor cyclostylewerk bij Dick M onsma blijf. Verplichte inlevering van koper, nikkel, tin en lood. Ook voorwerpen van deze metalen vervaardigd dienen te worden ingeléverd. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den rljkscommlssaris voor het bezette Nedcrlandsche gebied be treffende de inlevering van metalen. Hierin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. (1) Iedere beschikking over zich in het bezette Nederlandsche gebied bevindende voorwerpen, welke geheel of voor een'overwegend deel uit koper, nikkel, tin, lood of legeerlngen daarvan bestaan, is verboden. Het bovenstaande is eveneens van toepassing op metaalvoorraden, tot het gebruik waarvan door het rljksbureau voor non-ferro-metalen goedkeuring niet is ver leend. (2) Rechtshandelingen, welke in strijd met het in het eerste lid vervatte verbod worden verricht, zijn nietig. Met rechtshan delingen worden beschikkingen, welke bij wijze van executie of beslaglegging geschie den, gelijkgesteld. Artikel 2. (1) De in het eerste lid van ar tikel 1 bedoelde voorwerpen en metaal voorraden moeten worden ingeleverd. (2) Tót inlevering is verplicht hij die over het in te leveren voorwerp of de in te leve ren metaalvoorraden beschikken kan, onge acht of dezelve eigenaar, bezitter dan wel houder (bv. huurder, bewaarnemer, expedi teur en dergelijke) is en of deze een fiubliek- rechtelijk lichaam, dan wel een natuurlijke of rechtspersoon is. Wat ingeleverd moet worden. Artikel 3.'In het bijzonder moet worden ingeleverd: 1) Door overheidsinstanties en bedrijven: a) Onbereid, onbewerkt en onafgewerkt materiaal en afvalstoffen; b) alle roerende metalen voorwerpen, welke gemist kunnen worden; c) alle eindproducten, welke zich bij handelsbedrijven (zooals, warenhuizen, winkels) bevinden; 2) Overigens: a) Oud materiaal en af valstoffen, afkomstig uit de huishouding; b. alle roerende metalen voorwerpen, welke gemist kunnen worden, zooals aschbakken, bloempotten, -rekken, -vazen en -bakken, bonbonschalen, bronzen voorwerpen van eiken aard, borstelgarnituren, borstbeelden, emmers, eet- en drinkgerei, stoffers en blik, gongs, haardstellen en schoorsteen- mantelgarnituren, kannen, ketels en bakken, gebakschalen, bekers, luchters, metalen va zen, afbeeldingen in metaal,, fruitschalen, rookgarnituren, doozen schalen, zeven, schrijfgerei en schrijftaielgarnituren, hou- houders en standaards voor lucifers, pre senteerbladen, tafelstukken, vazen, vogel kooien en -standaards en andere gebruiks voorwerpen. 1. openbare monumenten en gedenktee- kenen op graven: 2. kerkklokken; 3. voor den kerkdijken dienst bestemde gebruiks- en andere voorwerpen in kerken en kapel len; 4. orgels en hun onderdeden; 5. mu seumstukken; 6. hetgeen benoort tot eenlge volksdracht; 7. ordeteekenen en eereteekc- nen; 8. gangbare munten; 9. voor overheids instanties en bedrijven: a. Alle voorwerpen, welke het in stand houden en de veiligheid van de technische bedrijfsuitoefening dienen en welker onmid dellijke vervanging onvoorwaardelijk noodig zou zijn, voor zoover deze vervanging niet kan geschieden door voorwerpen, die niet ingeleverd behoeven te worden. b) Onbereid, onbewerkt en onafgewerkt materiaal en afvalstoffen van eiken aard, welke voor de geregelde voorziening van het bedrijf noodig zijn en tot het gebruik waarvan door het Rljksbureau voor non- ferro-metalen goedkeuring Is verleend;, c) Onbereid, onbewerkt en onafgewerkt materiaal en afvalstoffen van eiken aard, waarop voorschriften van het Rljksbureau voor non-ferro-metalen betreffende de ver plichting tot het houden van voorraad boe ken en tot aanmelding, alsmede betreffende de verwerking en de verplichting tot afleve ring, van toepassing zijn en welke zich ten behoeve van de metaalverv^erking bij be drijven op het gebied van den metaalhandel, van den handel in oude metalen of van de metaalwinning bevinden. 10) Overigens alle voorwerpen, welke bij voortduring gebruikt worden en welker onmiddellijke vervanging onvoorwaardelijk noodig zou zijn, voor zoover deze vervan ging niet kan geschieden door voorwerpen, welke niet ingeleverd behoeven te worden. (2) De In lid 1 omschreven voorwerpen vallen niet ondgr het in artikel 1 vervatte verbod. F. Blok, f In den ouderdom van 82 jaar is alhier overleden de heer F. Blok, een bekende fi guur niet alle«en in onze stad, maar speciaal in a. r.-kringen ook in geheel Nederland. Wat de levensloop van dezen stoeren anti- revolutionnair betreft het volgende: In zijn jeugd bezocht de heer Blok de Christelijke Lagere school en volgde het herhalingsonderwijs aan de z.g. industrie school. Na zijn schooljaren ging hij in het timmervak. Na verloop van tijd werd hij meesterknecht bij den aannemer Ronde- ma. Later vestigde hij zich zelfstandig als timmerman en aannemer. De jonge zaak mocht zich in bloei verheugen. Heel wat groote werken zijn in den loop der jaren door den heer Blok in Sneek uitgevoerd. Vooral de jaren ’98 en ’99 waren geweldig druk, doordat verscheidene karweien on derhanden waren. In combinatie met den aannemer F. de Wolf werd in ’98 het afgraven van een gedeelte bolwerk met de walbeschoeiing vanaf de Waterpoort tot de tegenwoordige nieuwe brug aan den Oppenhuizerweg uit-J r i s, den heer P. H e n s t r a, voor het lezen gevoerd. In ’99 werd o.m. het gebouw van de fa. C. en A. Brenrtinkmeijer gebouwd. Heel wat gebouwen zijn door den heer F. Blok onder eigen architëctuur gebouwd. We noemen de M.U.L.O.-school aan het Oud Kerkhof, Leeuwenburg en het gebouw van de fa. Eringa aan de Oosterdijk. Dan De verplichting tot inlevering geldt wijders niet voor die voorwerpan, welke 1) Een hooge wetenschappelijke, geschiedkun dige of kunstwaarde hebben. 2) Als anti quiteit en als handwerk als waardevol volks- goed te beschouwen zijn. 2. De in lid 1 aangeduide voorwerpen dienen door de in artikel 2, lid 2, genoemde personen binnen den in artikel 8 aangege ven termijn bij het plaatselijk bevoegde in leveringsbureau, bedoeld in art. 7, lid 2 en 3, allereerst te worden aangemeld. (3) Het inleveringsbureau onderzoekt de bij de aanmelding verstrekte gegevens. De in art. 2, lid 2, genoemde personen dienen daartoe gelegenheid tot bezichtiging van een aangemeld voorwerp ter plaatse ie geven en hetzelve aan de met het onderzoek belaste personen op hun verlangen te over handigen dan wél te doen overhandigen, bij gebreke waarvan het voorwerp is te behan delen als hadde het onderzoek het hi'ronder in lid 6 te omschrijven resultaat gehad. (4) Mocht bij het onderzoek blij Ken, dat het voorwerp op grond van het bepaalde bij lid 1 niet onder de verplichting tot inleve ring valt, dan dient een en ander bij de schriftelijke aanmelding (lid 2) te worden vermeld en dient hetzelve den aanmelder te worden teruggegeven en door laatstgenoem de te worden bewaard. Is het voorwerp aan een met het onderzoek belasten persoon overhandigd, dan dient hetzelve onverwijld aan den aanmelder teruggegeven te worden. (5) Blijkt bij het onderzoek, dat het voorwerp weliswaar onder de verplichting tot inlevering valt, doch dat om redenen van billijkheid meer dan de metaalwaarde vergoed moet worden, dan is het voorwerp indien zulks nog niet het geval is geweest onverwijld bij het plaatselijk bevoegde inleveringsbureau in te leveren. Tegelijker tijd kan het in artikel 6, lid 2, bedoelde ver zoek worden gedaan; het aldaar voorge schreven rapport kan döor een schriftelijke uiteenzetting van dengeen, die het onder zoek heeft verricht vervangen worden. (6) Blijkt bij net onderzoek, dat het voorwerp onder de verplichting tot inleve ring valt, zonder dat nochtans een geval, als bedoeld in lid 5, bestaat, dan besluit het inleveringsbureau of de met het onder zoek belaste persoon tot inhouding. In een dusdanig geval is artikel 6 niet van toepas sing. Artikel 6. (1) De tot inlevering verplichte' persoon (artikel 2, lid 2) ontvangt, indien hij zulks verlangt, van-het rijk der Neder landen de metaalwaarde van het ingelever de voorwerp vergoed. (2) Voor ingeleverde voorwerpen kan In bijzondere gevallen op verzoek een hoo- gere vergoeding worden uitgekeerd. Dit verzoek dient vergezeld te gaan van een voor 4 weken kon niet worden geaccepteerd en de op 20 .April gehouden Trekkersdag was slecht bezocht. Ofschoon vele Jeugd herbergen in t afgeloopen jaar beschadigd werden, mocht de ver. haar gebouw geluk kig geheel intact behouden. Er waren enkele veranderingen in de sa menstelling van het bestuur gekomen: voor den heer ds. Wolfensberger werd gekozen de heer dr. Schreuder, en voor mevr. Nij- dam kwam in de plaats mevr. Vliegenthart. Het jaarverslag besloot met de opmerking, dat in weerwil van het meestal niet schitte rende weer, toch nog een behoorlijk resul taat kon worden geboekt. In totaal was het aantal overnachtingen 1727, zoodat het be zoek dus weinig minder was dan het voor afgaande iaar. Hierna bracht de heer P. Spaander als penn, zijn jaarverslag uit: de balans sloot met een bedrag van 3050.73!/j, en de verlies- en winstrekening wees een klein batig saldo aan. De financieele commissie, bestaande uit de h.h. W. E. Ch. Becherer en E. Smit Jzn., bracht bij monde van e.g. verslag uit over haar werkzaamheden. Alles was in de beste orde bevonden, zoodat voorgesteld werd, den penningmeester onder dankzegging voor zijn keurig beheer décharge te verlee- nen; aldus geschiedde. De voorz. bracht dank aan de financieele commissie voor het nazien der bescheiden en aan den penning meester voor 't vele werk; spr. is dankbaar dat diens studie hieronder niet heeft gele den. Twee worden wegens periodieke aftredin mevr. Vliegenthart en den heer F. Fontein. Beiden werden met algemeene stemmen herkozen. Medegedeeld werd nog dat de heer dr. Schreuder heeft bedankt als bestuurslid wegens drukke werkzaamheden. Te zijner tijd zal in deze vacature worden voorzien. Na de rondvraag welke niets oplcverde, sloot de voorz. deze algemeene jaarver gadering. zijn ook heel wat particuliere woningen door hem gebouwd. Met mr. H. Okma nam de heer Blok indertijd het initiatief tot oprichting van de N.V. Bouwmaatschappij „De Truffel”, die begon met de pottenbakkerij van de fa. Dijkstra te bouwen en o.a. eenige blokken woningen deed verrijzen aan den Oppen huizerweg en aan de Stationsstraat. Met behulp van een stamkapitaaltje van „De Truffel” en vérder aandelenkapitaal werd ten behoeve van het Chr. Vereenigings- leven ook het gebouw „Aere Perennius’” gekocht en ingericht. Uit den aard van zijn maatschappelijk bedrijf, niet het minst echter ook door de hem geschonken gave leiding te geven, kreeg hij reeds spoedig zitting in het be stuur der plaatselijke patroonsvereeniging. Organisatie onder eigen banier vond even wel in hem een krachtig voorstander. Na derhand gaf hij dan ook den stoot tot de oprichting van den Frieschen Bond van Christelijke flwmerliedenpatroons, waarvan hij voorzitter werd. Ook werd hij bestuurs lid, in latere jaren voorzitter van de On derlinge Ongevallenverzekering der bouw en aanverwant^ vakken in Nederland. In bovengenoemd verband maakte hij ook sinds de oprichting deel uit van den Raad van Beroep als lid-werkgever. Gedurende lange jaren was de heer Blok ook bestuurs lid van den Raad van Arbeid te Sneek, en lid van de Commissie van toezicht op de arbeidsbeurzen in Friesland. Vele jaren was hij voorzitter van de afd. van het Verbond „Patrimonium” te Sneek. Als lid van het bestuur der Aifdeeling Friesland toog hij meermalen de provincie in om het pleidooi te voeren voor Chr. sociale organisatie. Als voorzitter van „Boaz” eerst Chr. Pa troonsvereeniging, later Chr. Middenstands- vereenlging was hij het die op een ver gadering van Boaz te Zeist onder leiding van het Tweede Kamerlid Hovy, de stoot gaf tot de oprichting van de Boaz-banken In den lande. Zelf nam hij het initiatief tot de oprichting van de Boazbank te Sneek, waarvan hij van de oprichting af voorzitter was. Tevens maakte hij deel uit van den Centralen Raad van toezicht op de Boaz- banken In ons land. In 1904 kwam de overledene als eerste raadslid der a. r.-partij In den raad dezer gemeente en bleef daarin, met uitzondering van een periode van 2 jaar, zitting houden tot 1939, toen hij zich niet weer herkiesbaar stelde. Van 1919—’31 en 1935’39 was hij wethouder. Gerulmen tijd heeft dc heer Blok ook deel uitgemaakt van het hoofdbestuur van den landelijken bond van a. r. ge meenteraadsleden. De begrafenis heeft plaats morgen, Za terdag, te 2 uur vanuit net gebouw der ver. „Aere Perennius”. -J. H. H. Piccardt 75 jaar. De heer J. H. H. Piccardt, thans te Haren (Gr.), viert heden zijn 75cn verjaardag. Zijn werkzaamheid in onze provincie en stad ligt betrekkelijk nog versch in het ge heugen. In 1901 werd hij benoemd tof bur gemeester van Wonseradeel, in 1919 tot voorzitter van den raad van Arbeid alhier, uit welke laatste betrekking hem 1 April 1933 eervol ontslag werd verleend. Bijzon der verdienstelijk maakte de heer Piccardt zich voor het Frlesch Volkssanatorium en de bouw van het nieuwe sanatorium te Ap pelscha, hij was ook voorzitter van het sanatorium voor gewrlchts t.b.c. lijders te Laren en oprichter van de ver. het Friesche Groene Kruis, terwijl hij in tal van veree- nigingen te dezer stede, toen hij hier werk zaam was, bestuursfuncties vervulde. Hierna werd nog een rondgang gemaakt door de Jeugdherberg, waarvan het inte rieur in de 'afgeloopen maanden geheel is opgeknapt. De vloeren der slaapzalen zijn nu bedekt met zeil, het houtwerk Is opnieuw geverfd, zoodat het e; -iu weer frisch en proper uitziet, het oude behang is vervan gen door nieuw, terwijl op verschillende plaatsen houten wandbekledingen zijn aan gebracht. Deze vertrekken zien er thans keurig uit en het gebouw doet zeer zeker niet onder voor de andere Jeugdherbergen in ons land. 1 Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK NIEUV /E SNEEKER COURANT blijft man kalm an heldar, Indian man vooraf Mljnhardt’B Zenuwtnbletten yabrulkt. Koker 73 at. Bij Apothekara au Drogiatan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1