Kosteloze Inenting. CENTOLE RUI! SNEEKER RADIO CENTRALE Oude Koemarkt 63, Tel. 2371 HOFSTEDE Een BRIL? NEEM i REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS OVER DEN STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Gerechtsgebouw, Marktstraat No. 27 te Sneek gelegenheid wordt gegeven voor kosteloze inenting en herin- enting tegen pokken en wel voor kin deren, wier geslachtsnaam begint met één der letters A. t/m K. op Woensdag 16 Juli 1941 en L. t/mZ. 23 Juli 1941, Abonnements- en Advertentieblad No. 79 fl Bureau: KLEINZAND Telef. 2200 OFFICIEEL GEDEELTE. Jannen RECLAME KOLOM. inleveringsplichtigen Aansluitkosten vanaf f 1.— NIEUWSTIJDINGEN. En toch is het geheel buiten kijf, Dat ik voor cyclostylewerk bij Dick Monsma blijf. tegen 40 per 100 kg. tegen 25 per 100 kg. tegen 120 per 100 kg. tegen 140 per 100 kg. tegen 10 per 100 kg. tegen 20 per 100 kg. :rs konden los- .nd, dat op den De verschillende programma’s worden in hun geheel uitgezonden. a. b. d. e. f. SCHILDERSBEDRIJF KUIPERS tusscnen bolsjewisme, Joodsch kapitalisme en Engelschen geheimen dienst benevens handlangers verslagen. Ik dank u, natio- naal-socialisten in deze stad, dat gij reeds in deze Februari-dagen hebt geweten, waar giji behoort te staan en met inzetting van uw persoon bent toegetreden tot het front der volksche reorganisatie. BRILREPARATIE? naar GR O O TZ AND 18 Iedere bril in elke prijs le klas werk Depot Zeiss Puncktal glazen Leverancier Ziekenfondsen Woensdag 2 Juli 1941 KIEZEBRINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN OFFICIEEL ORGAAN DER GEMEENTE WYMBRITSERADEEL. Hoofdred. L. KIEZEBRINK, Bloemstraat 31, Sneek. fel mog< had, dat met de vernietiging van het Duit sche rijk in Europa niet een overleefd libe ralisme, doch nog slechts het bolsjewisme zou heerschen als tegenspeler van de Ver- eenigde Staten, die zich onder de macht grootkapitaal bevinden, beide be- □Igens de plannen der Joden, die ihen afleidden uit de hun zooge- van wereldheer- ELNDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL SNEEK. Zaterdag slaagden de dames A. W. ten Brink, C. Eerdmans, M. Filarski, J. Hait- sma, Tr. Lugtenborg. Afgewezen: i can didate. S Aan het geref. gymnasium té Leeu warden slaagde voor het eindexamen A H. Bade van hier. Te Den Hlaag slaagde voor de Nijver- heidsakte N le gedeelte de heer J. Dijkstra, Sijbrandaburen. Bij de te Heerehveen gehouden exar mens slaagden voor costumière de volgen de dames: J. Plantinga te Balk, M. v. -d. Meer te Wyckel, J. v. d. Wal te Balk en G. v. d. Zee te Sneek. Allen werden opge leid door modevakschool mej. A. Pieter- sma, Monnikstraat te Sneek. DE VERPLICHTE INLEVERING VAN METALEN. In de Staatscourant no. 123 is opgeno men een beschikking van de secretarissen- generaal van Binnenlandsche Zaken, Han del, Nijverheid en Scheepvaart, van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming en van Financiën, houdende nadere bepa lingen betreffende de uitvoering van de Verordening inzake de inlevering van me talen. Hierin wordt o. m. het volgende bepaald: Schriftelijke oproeping. Ieder hoofd van eën gezin of van een samenwoning, als bedoeld in artikel 1 van te gelegener tijd kan worden beslist om trent de verplichting tot inlevering, over eenkomstig de nader 'door den secretaris generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming te stellen regelen, ter plaatse onderzocht en beoordeeld door de daartoe door dien secretaris-generaal aangewezen deskundi gen. Hiervoor worden aan de belanghebben den geen kosten in rekening gebracht. Het transport. Hoewel de inlevering van metalen voor werpen als regel op de verzamelplaats, daartoe door den burgemeester aangewe zen, mo$t geschieden zonder vergoeding van of tegemoetkoming in de kosten van overbrenging of transport, is de burge meester bevoegd, in het geval de in te leve ren metalen Voorwerpen een gezamenlijk gewicht van tien kilogram te boven gaan, op verzoek van den inleveringspllchtige, die voorwerpen van gemeentewege te doen afhalen. Hiervoor worden aan den inleve- ringsplichtige geen kosten in rekening ge bracht. Gaat het totaal gewicht der door parti culiere personen in te leveren metalen voorwerpen twintig kilogram te boven, dan is de burgemeester gehouden, op verzoek van den inleveringspllchtige, voor het kosteloos afhalen dier voorwerpen van ge meentewege zorg te dragen. Duizenden Duitschers en Nederlanders hebben Vrijdagavond op het IJsclubterrein te Amsterdam de rede van den Rijkscom missaris over bovengenoemd onderwerp bij gewoond. Na een korte inleiding door Ge- neral-kommissar Schmidt, sprak de Rijks- commissaris, dr. Seyss Inquart, zijn rede uit: Ik heb u, Duitschers en Nederlanders, vooral evenwel u, nationaal-socialisten in dit land, bijeen geroepen om uw standpunt te bepalen nopens de gebeurtenis van 22 Juni. Op dezen dag zijn over een front van 2ooo km. de Duitsche legers en In hun ge lederen de door de Westersche democra tieën verraden Finnen en Roemenen aange treden tegen de Soviet Unie en het bolsje wisme. Na 25 jaar neeft het uur van den beslissenden strijd met den doodsvijand van de Europeesche cultuur en geesteshou ding geslagen. Duitschland en het nationaal socialisme zijn de strijders, behoeders en redders van Europa. Op dit oogenblik heb ik u, Duitschers zoowel als Nederlanders, opgeroepen, want dit uur verbindt ons alien als strijdmak kers. Beoordeeling en schatting. Ten behoeve van de voorlichting van de burgemeesters of de door dezen aangewe zen ambtenaren, ter zake van de in artikel 3 bedoelde voorschriften, wordt ingesteld: bij het Rijksbureau voor Non-ferro me talen, afdeeling Inlevering Metalen, een „Inlichtingenbureau .Metalen”, dat geves tigd zal zijn: Lyceumplein no. 18 te ’s Gra- venhage, telefoon intercommunaal 116070; bij het departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming, een „In lichtingenbureau Kunstvoorwerpen en Anti quiteiten”, dat gevestigd zal zijn: Oostduln- laan 2 te ’s Gravenhage, telefoon inter communaal letters MMM; De burgemeester draagt zorg, dat tijdens de inlevering in elke verzamelplaats steeds ten minste één persoon van gemeentewege aanwezig is en geacht kan worden in staal te zijn, de ter inlevering aangeboden me talen voorwerpen te beoordeelen en te on derscheiden volgens de metaalsoorten. De beoordeeling £n onderscheiding geschieden kosteloos. Door middel van de plaatselijke pers brengt de burgemeester tijdig ter kennis van de belanghebbenden, welke in de ge meente of in de naaste omgeving der ge meente woonachtige personen als beëedigü deskundige (taxateur) voor bijzondere gevallen, kunnen worden garaadpleegd. De aan het onderzoek verbonden kosten zijn voor rekening van den belanghebbende en kunnen niet ten laste worden gebracht van de gemeente of va" het rijk. Voor elk onderzoek en het daaromtrent op te maken rapport wordt door een be- eedigd deskundige ten hoogste een bedrag van vijf gulden in rekening gebracht. het besluit bevolkingsboekhouding, sedert gewijzigd, zoomede ieder afzonderlijk le vend persoon en ieder ander inleverings- plichtige, die in de gemeente in eenig ge bouw, wagen of vaartuig woont of verblijft of werkzaam is, wordt voor zooveel moge lijk, door den burgemeester schriftelijk op geroepen om op den dag, het uur, en de plaats op de oproeping vermeld, te ver schijnen, of zich te doen vertegenwoordigen voor de vereischte inlevering van metalen voorwerpeij, onder overlegging van de op roeping. Wanneer de opgeroepene goederen heeft ingeleverd wordt hem een bewijs van in levering verstrekt, tegen inlevering waar van hij de metaalwaarde van de ingeleverde goederen vergoed krijgt. Telkenmale zal tijdig in de plaatselijke pers bekend worden gemaakt voor welk deel der gemeente oprpepingen zijn ver zonden, alsmede op welke dagen en uren gelegenheid tot de inlevering van metalen voorwerpen ter aan te duiden plaatse zal bestaan en waarschuwt de inleveringspllch- tigen dat het niet ontvangen van een op roeping hem niet ontheft van de in de Ver ordening opgenomen verplichtingen. Op elke 5000 inwoners of minder één verzamelplaats ingericht. De burgemeester of de aangewezen amb tenaar voorziet op verzoek van den ver schenen persoon, een door dezen, gelijk tijdig met de inlevering van metalen voor werpen, overgelegde inventarislijst na ver gelijking met de ingeleverde voorwerpen, van een afdruk van den gemeentestempel ten bewijze van ontvangst. Verklaart de verschenen persoon, dat de opgeroepene, c.q. de inleveringsplichtige of de leden van het gezin of van de samen woning, géén aan de verplichting tot in levering onderworpen voorwerpen bezit (ten), dan wordt hij toegelaten tot de be vestiging van deze verklaring door het plaatsen van zijn handteekening onder het i desbetreffende formulier met overlegging I tegelijkertijd van zijn identiteitsbewijs of zijn persoonsbewijs. Voorraden. Inlevering van metalen voorwerpen of deelen daarvan behoorende tot den bedrijfs- of magazijnvoorr-aad van overheidsbedrij ven, kleinhandelaren, winkeliers, vertegen woordigers, die voorraad houden, waren huizen, groothandelaren en fabrikanten, geschiedt tot een maximum van 1000 kilo gram netto per inleveringsplichtige op de verzamelplaats(en), daartoe door den bur gemeester aangewezen. Indien het netto-gewicht der in het vorige lid bedoelde voorwerpen per inleverings plichtige meer bedraagt dan 1000 kilogram, verstrekt de burgemeester aan den inleve ringsplichtige nadere door het Rijksbureau voor Non-ferro metalen op te- stellen ver- zendingsinstructies. Laatstgenoemde moeten aan den burgemeester in tweevoud een'inventarislijst, bevattende tevens een gespecificeerde gewichtsopgave der in te leveren metalen voorwerpen zenden onder vermelding van: de totale waarde der metalen voorwerpen per metaalgroep berekend. Overheidsbedrijven, kleinhandelaren, win keliers, vertegenwoordigers, die voorraad houden, warenhuizen en groothandelaren dienen bovendien de totale waarde volgens hun inkoopfacturen te vermelden; fabrikan ten: bovendien de totale waarde, berekend naar den kostprijs. Bijzondere gevallen. Verklaart de verschenen persoon, dat de opgeroepene, c.q. de inleveringsplichtige of de leden van het gezin of van de samen woning: voor één of meer van de ingeleverde voorwerpen wegens de aanwezigheid van een bijzonder geval, als bedoeld in artikel 6, tweede lid der verordening een hoo- gere vergoeding verzoekt(en) dan de me taalwaarde, dan wordt daarvan aanteeke- ning gehouden, mits het ter zake dienende met redenen omkleed verzoekschrift van den belanghebbende, begeleid van he: voorgeschreven taxatierapport van een beëedigd schatter, is of gelijkelijk wordt in gediend. Dit verzoekschrift met taxatierapport wordt, na te zijn voorzien, van een verkla ring, houdende dat het daarin beschreven voorwerp inderdaad is ingeleverd en dat het bijgevoegde taxatierapport is van een be- eedigd deskundige, uiterlijk binnen-8 dagen na de indiening, voorgelegd aan den burge meester of aan een door dezen aan te wij zen instantie, die ter zake beslist. Tegen de beslissing is geen rtoorziening toegelaten. Van de beslissing wordt den verzoeker schriftelijk mededeeling gedaan. Kunstvoorwerpen enz. Verklaart de opgeroepene dat de inleve ringsplichtige bovendien of uitsluitend voorwerpen moet aanmelden van hooge wetenschappelijke, geschiedkundige of kunstwaarde of als waardevol volksgoed te beschouwen voorwerpen, dan wordt hem een formulier ter invulling en onderteeke- ning verstrekt, welk formulier binnen acht dagen bij den burgemeester moet worden ingeleverd. De aangemelde voorwerpen van hooge wetenschappelijke, geschiedkundige of kunstwaarde of als waardevol volksgoed te beschouwen voorwerpen worden, opdat heb ik Duitschers dit uur verbindt ons alien ala strijdmak kers. Thans moet het een ieder in het oog springen,, dat Duitschland dezen oorlog, dien het door Engeland opgedrongen is, niet yoert voor eigen, zelfzuchtige 'belangen), maar voor Europa’s voortbestaan en geluk kige toekomst tegen de thans aan den dqg getreden internationale samenzwering van net groot-kapitaal, het jodendom en het bolsjewisme. Bij de gebeurtenissen van his torische beteekenis, die zich thans voor ons afspelen en waaraan wij reeds actief deel nemen, worden wij aaneengesmeed tot een gemeenschap van lot en geesteshouding, die volgens nationaal socialistische opvat ting het lot van dit werelddeel uit de al gemeene onrust en onzekerheid zal voeren naar nieuwe, echte kracht en naar het wel zijn van zijn bewoners. Na omstreeks' twee jaar oorlog, nadat geweldige slagen geleverd en veldtochten ondernomen zijn, treedt de Duitsche weer macht aan tegen een staat, die in omvang en bevolkingsaantal bijna de eerste plaats ter wereld inneemt, en toch voor den buitenstaander lijkt het onbegrijpelijk ziet het Duitsche volk met vólkomen rust en onwrikbaar vertrouwen ook dezen strijd tegemoet. Duidelijk bespeuren wij, Duit- schers, het bestuur der voorzienigheid door onzen Führer, Adolf Hitler. En wat het Duitsche vólk thans voelt, zal morgen de overtuiging van alle waarlijk goede Euro peanen zijn. Telkens wanneer het vasteland van Europa zich wilde concentreeren om zich op de eigen kracht te bezinnen, heeft En geland zich tegen dit streven verzet. Zelfs toen het Duitsche volk na het jaar 1918 als gevolg van Versailles, waarvoor Enge land de hoofdschuld treft, dreigde ineen te storten, waardoor het bolsjewisme geheel Europa zou hebben overstroomd, en Adolf Hitler het Duitsche volk ook in het belang en 'voor het welzijn van Europa weer oprichtte, verzette Engeland zich weer tegen deze versterking van Duitschland, die voortvloeide uit de wederoprichting. Evenals in het jaar 1914 moest het Duit sche vólk opnieuw omsingeld en eventueel door een blokkade er onder gebracht wor den. In den herfst van 1939 -werd een con flict onvermijdelijk. Joden, vrijmetselaars, internationale kapitalisten, Churcbill en zijn handlangers, en vooral ook buitenlandsche vertegenwoordigers van de Vereenigde Sta ten in Europa hadden reeds veel te lang gewacht op den nieuwen oorlog, die Duitschland definitief moest verbrijzelen en vernietigen. Nadat de Rijkscommissaris de oorzaken van het sluiten door den Führer van het non-agressiepact met Rusland in 1939 had geschetst langs dezelfde lijnen als de Füh rer dat reeds zelf gedaan had in zijn op roep aan het Duitsche volk van Zondag 22 Juni, waarvoor wij kunnen verwijzen naar ons nr. van Dinsdag 24 J' de hij dat het in den loop d( gebeurtenissen steeds duidelijker het sluiten van het non-agressiepact voor de bolsjewiki niet het uitgangspunt van een evolutie was, maar slechts diende om tijd te winnen, teneinde alle nihilistische krachten ter wereld te concentreeren tegen dit volksche ontwaken van Europa. De plannen van het groot-kapitaal onder Jood- sche leiding en van het bolsjewisme ter be reiking van de wereldheerschappij vereenig- den zich tegen het nationaal-socialisme en fascisme en vinden thans hun uitdrukking in de invoeging van de Vereenigde Staten in de reeks onzer tegenstanders en in de deelneming van de Sovjet Unie aan dit conflict van wereldhistorische beteekenis. De staking te Amsterdam1 in Februari. Onophoudelijk streefden de Sovjets on der actieve medewerking van den Engel schen geheimen dienst naar de stichting van centra voor propaganda tegen Duitsch land en voorbereiding van sabotagedaden, waartoe scholingscursussen waren opge richt. Een voorbeeld daarvan hebben wij hier in deze stad beleefd, want thans kan I worden gezegd, dat de algemeene staking ivan twee dagen in Februari van dit jaar De vergoeding. Tenzij de inleveringsplichtige of wie hem vertegenwoordigde heeft verklaard ten behoeve van den Nederlandschen Staat afstand te doen van het recht op vergoe ding van de metaalwaarde der ingeleverde voorwerpen geschiedt de uitbetaling van de aan de rechthebbenden toekomende bedra gen zoo spoedig mogelijk na de algemeene inlevering, door den gemeente-ontvanger, tegen afgifte van het voor voldaan getee- kende deel B. van de oproeping, model 1, overeenkomstig de volgende maatstaven: koper messing nikkel tin lood legeeringen en derge lijke metalen De uitbetaling geschiedt, ten laste van de gemeentekas, op de door den burgemees ter te bepalen en in de plaatselijke pers bekend te maken wijze. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SNEEK maken bekend, dat in het telkens des namiddags van 2% —3 uur. Belanghebbenden wordt verzocht het huwelijksboekje mede te brengen. Er wordt aan herinnerd, dat inge volge de Inentingswet 1939 ieder, die de ouderlijke macht of de voogdij uit oefent over een kind, verplicht is, voordat dit kind de leeftijd van één jaar heeft bereikt, aan den Burge- meester over te leggen een be wijs, dat het kind tegen pokken werd ingeënt of een verklaring, vermelden de de reden, waarom zodanige inen ting achterwege wordt gelaten. De verplichting van den genees kundige om aan het gemeentebestuur een duplicaat van het inentingsbewijs in te zenden ontheft den betrokken ouder of voogd niet van zijn voor melde verplichting. Ter Secretarie, 2e afdeling, kunnen desgewenst nadere inlichtingen wor den verkregen. SNEEK, 1 Juli 1941. van opvatting zijn, dat geestelijke of politieke leiding van dit .d hun toekomt. Natlonaalsocialisme en fascisme contra bolsjewisme brengt de be slissing in Europa. Tegenwoordig is het volkomen duidelijk, dat de beslissing in Europa slechts kan vallen tusschen nationaal-socialisme en fas cisme eenerzijds en bolsjewisme anderzijds. Als de meer dan 2000-jarige geschiedenis van 'dit werelddeel zin zal hebben, als de psychische waarden van geloovige harten, de zedelijke kracht van het gezin en de persoonlijkheid van den Europeeschen mensch met zijn besef van verantwoor delijkheid jegens de gemeenschap niet ver nietigd, maar gehandhaafd zullen worden, dan moet Duitschland overwinnen, niet alleen de sovjets, doch ook hun puritein- sche handelsvennooten en lotgenooten in Engeland, maar vooral den joodschen geest. Daarotm. hebben wij dezen beslissenden strijd in volledig vertrouwen op den Fübr rer aanvaard. Wij hebben twee jaar gezwe gen, omdat wij wisten, dat de Führer ons den weg wijst, dien de Voorzienigheid bij de bepaling van haar alles omvattende taak hem heeft voorgeschreven, en dat de Führer voor alles zorgt en alles voorbe reidt, wat in het uur der beslissing noo- dig is. De arglistigheid der sovjets, die ons door een non-agressiepact in den oor- Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COüRAWÏ DER GEMEENTE SNEEK jaar oorlog Duitschland >rgd ;elijk Tuni, betoog- ler volgende werd, dat .et sluiten van het non-agressiepact een evolutie was, maar slechts diende werd opgezet in samenwerking van de com munistische partij met den Engelschen ge heimen dienst en het jodendom van deze stad. Wij hebben destijds niet geschroomd met alle kracht in te grijpen en het Neder- landsche volk en de inwoners van deze stad door tijdig toegepaste hardheid te be waren voor de ernstige, vernietigende ge volgen, die de voortduring van zulk een staking in verband met de georganiseerde onlusten bij het optreden van de Duitsche militairen, vooral van het luchtwapen, had meegebracht. Wij hebben hier in deze stad reeds in Februari van dit jaar een coalitie tusschen bolsjewisme, Joodsch kapitalisme en Engelschen geheimen dienst benevens handlangers verslagen. Ik dank u, natio- in deze Februari-dagen hebt geweten, i V-X A Z-X Z-X Z- ZX M M A. I 2. t r persoon bent toegetreden tot het front Het plan onzer vijanden was als steeds een zoutelooze herhaling van den gedach tengang in 1914. Ook destijds werd Servië in beroering gebracht en het Balkanfront ontstond, gesteund door wapenleveranties. Evenzoo moest ditmaal van den Balkan uit via Zuid-Slavië de oorlog., dieintusschen in het Westen verloren was, opnieuw wor den ontketend, opdat omstreeks Augustus van dit jaar de Sovjetle, barsten tegen een Duitsch Balkan werd vastgehouden en door* twee jaar oorlog was verzwakt. Maar met Duitschland zou ook Europa platgedrukt en geworgd zijn. Hieromtrent is geen twij fel mogelijk: het slagen van de plannen onzer vijanden zou tengevolge hebben ge had, dat met de vernietiging van het Duit sche rijk in Europa niet een overleefd libe- heerschen als tegenspeler van de Ver van het grootkap;' stuurd volgens de plannen der hun wenschen afleidden uit de naamd gegeven belofte schappij. Verkeerde begrippen in ons land. Tot dusver waren er stellig genoeg men schel! in Holland, die deze ontwikkeling van de dingen niet hebben gezien of niet wilden zien, die van meening zijn, dat zij het aan de humanistische traditie van dit land verplicht zijn, vrijen toegang te ver- leenen aan het binnendringen van Jood- sche, vrijmetselaars- en dientengevolge on vermijdelijk ook nihilistische en bolsjewisti sche elementen en ideeën. Dit is een ver keerd begrip, ja, zelfs een ontaard huma nisme, dat de kringen van de Nederland- sche intelligentia de gevaren niet doet on derkennen, die voor land en volk voort vloeien uit de verbreiding van den Jood- scheti geest. En toch hebben de humanis ten, op wie men zich steeds beroept,, dit gevaar onderkend. Erasmus immers heeft ini 1519 verklaard: „als het Christelijk is de Joden te haten, dan zijn wij in dit opr zicht allen buitengewoon goede Christe nen.” Hugo de Groot heeft in zijn Remon- stratio verklaard, dat de Joden geen open bare ambten mogen bekleeden, dat zij niet werkzaam mogen Üjn bij de rechtspraak en dat zij in geen geval een huwelijk mo gen sluiten met de dochteren des lands. En dr. Kuyper heeft op een oogenblik, toen het liberalisme dit land reeds overstroom de, verklaard: Langzamerhand komt men tot de ontdekking, dat de Joden onder den mantel van het liberalisme metterdaad heer en meester zijn geworden in ons we relddeel, en niet slechts de openbare mee ning in de meeste landen, doch ook de in ternationale betrekkingen tusschen de kabi netten beheerschen”. Welk een verandering heeft zich sinds dien woltrokken in de hoofden van juist die menschen, die de Lam c. Goed en billijk. Will, de Zwijgerstr. 92 bij hei groote plantsoen. Telef. 3.O.6.4 NIEUWE SNEEKER COURANT r ..„i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1