I I I Wees zuinig met electrlcltelt en gas. Advertentieblad Abonnement s- Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS I I e n Bnreaai KLEINZAND Telef. 2200 le B LA g NIEUWSTIJDINGEN. ‘K' Bi gevechtsvliegtuigen STELT ALLES IN HET WERK! 75 pCt., dat daarom iedereen op deze plaats aan het front een 3- 4. 3- COURANT Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in he* adv. blad de SN1 DER GEMEENTE SNEER 3RINK Co. - sneer OFFICIEEL ORGAAN OFFICIEEL ORGAAN DER GEMEENTE WYMBRITSERADEEL." Hoofdred. L. KIEZEBRINK, Bloemstraat 31, Sneek. geraakte in brand. Smolensk vernietigdeii ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets, per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzend 7, Sneek. Tel. 2200 NEDERLANDERS, HET GAAT OM UW EER. Eer en trouw, dat zijn de hoogste waar den voor den man. Geen grievender belee- diging is denkbaar, dan dat men een man verwijt, dat hij trouw- en eerloos is. Hun eer en hun trouw, die hebben onze voorvaderen in tientallen oorlogen ver dedigd en bewezen. Nog steeds zijn eer en trouw de kenmerkende eigenschappen van de ware Nederlanders. Het is de eer van ons volk en de trouw aan ons vaderland, die het voorschrijven zijn aandeel te leveren in den strijd die gestreden wordt, terwille van het behoud van de Europeesche beschaving en cul tuur, terbescherming van het Christen dom tegen de horden, die alles dreigen to vernietigen wat ons lief en dierbaar is. Reeds hebben vele duizend*:; Nederlan ders begrepen dat langer afwachten een misdaad jegens ons volk en vaderland zou rijn. Reeds maken deze duizenden zich ge reed mede den strijd to strijden met de zegevierende Duitsche legers en de le gioenen die op trekken aan het Oostfront, tegen de duivelsche Sovjetmachten. Maar er zijn er nog die aarzelen, die ’niet beseffen hoe groot de gevaren zijn die gekeerd moeten worden, wil Europa niet ten onder gaan. Hen herinneren wij aan hun plicht, hun roepen wij toe: „Nederlanders het gaat om uw eerl" Wij vragen hun zich te bezinnen en te beseffen dat er plichten zijn die bo ven alles gaan, die een man vervullen moet, die hem dwingen te doen wat er van hem verwacht wordt. Nederlanders, het gaat om uw eer toont dat u uw plaats in ons volk waard zijt doet uw plicht; Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's Gravenfiage. NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws, en Advertentieblad). Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan. dt? courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT de heeren Vrolijk, Oppenhui- Zijpp en van Dijk aan d<f j de Kaag, bedroevend klein is voor de S.Z.C., die onder haar leden toch 12 Regenboogzeilers telt. Aan deze klasse was tevens een aardige attractie verbonden. Hierin werd nl. voor de eerste maal de „Jonge-Dirk-Prijs” ver- - I kistje sigaren, zal ieder jaar in den eersten' in een door het bestuur aan te Lg tot opmerkingen. Op voorstel van heer H. Gerbrandy werd besloten LOGIES TIJDENS DE SNEEK-WEEK. In verband met het verbod om in zeil en motorbooten te overnachten, is het bij ©en druk bezoek aan Sneek in de komende weken, voor velen waarschijnlijk onmoge lijk in de hotels plaats te vinden. Het bestuur van V.V.V. doet daarom een beroep op de ingezetenen die daartoe in de gelegenheid zijn, gedurende die dagen hun logeerkamers (tegen betaling) beschik baar te stellen voor vreemdelingen. Opgave van de beschikbare ruimte en prijs enz. kan geschieden aan de adressen in de adverten tie in dit nummer vermeld. apen In den de Brltsche Oostkust twee vrachtschepen van in totaal 11.000 brt. en een motor torpedoboot in den grond geboord. Gevechtsvliegtuigen bombardeer den havenwerken aan de Schotsche Oostkust, aan de Zuidoostkust van Engeland en vliegvelden in het Zuiden van het eiland. In Noord-Afrika bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen Brlt sche artilleriestellingen en kade- installaties te Tobroek krachtig met bommen. In luchtgevechten werden drie Brltsche gevechtsvlieg tuigen neergeschoten. Bij pogingen van Brltsche vlieg tuigen de kust van het Kanaal aan te vallen schoten jagers en afweer geschut gisteren en hedenmorgen acht, patrouillevaartuigen en blok- kadebrekers vier vijandelijke vlieg tuigen neer, Brltsche gevechtsvliegtuigen wierpen Tn den afgeloopen nacht op enkele platasen In West- Duitschland brisant- en brandbom men. De burgerbevolking leed ge ringe verliezen. V-propaganda In geheel Europa. BERLIJN, 20 Juli. (D.N.B.). Bijna ge heel Europa staat thans In het teeken van een unieke propaganda-actle, welke als een soort plebisciet de verbondenheid van hon derden mlllloenen menschen met den Dult- schen strijd en de Duitsche overwinning symboliseert. Deze verbondenheid komt tot uiting in de letter „V”, de beginletter van het woord Victoria, als het teeken voor de zekerheid der Duitsche overwinning in den strijd voor Europa, doch ook als teeken, dat slechts diengene toekomt, wiens vanen nog noölt een terugtocht hebben aanschouwd, doen steeds weer de overwinning. Dit teeken V beheerscht de straten in ontelbare steden op het continent. Het dringt zich in de pers onweerstaanbaar aan den lezer op. Vlieg tuigen schrijven in de lucht het teeken V, de radio zendt het in den aether. In Noorwegen staat het op aanplakzuilen en op de muren der huizen, meestal met de spreuk: De overwinning van Dultschland ib ook de overwinning van Noorwegen. In Nederland en België straalt dit teeken te midden van het straatverkeer den voorbij gangers van vluchtheuvels en trottoirs te gemoet. In het gouvernement-generaal staat het op boerderijen en hekken, in het protec toraat beheerscht dit teeken de pers, even als in andere landen. In Parijs straalt het van den Eiffeltoren tot ver in den omtrek. Daar wordt dit teeken door verzamelaars voor het Roode Kruis verkocht. Overal dragen de menschen dit teeken in het knoopsgat. Het is het teeken, dat thans al degenen, die zich bewust zijn van de Duitsche overwinning aan alle fronten, ver een igt. De strijd in het Oosten. De situatie na de vierde oorlogsweek. BERLIJN, 10 Juli. (D.N.B.) Omtrent de militaire situatie verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde: De opmarsch van Duitsch-Roemeensche troepen over de Dnjestr naar Podolie en de doorbraak van Finsche troepen door het Sovjetfront ten Noorden van het Ladoga- meer doen zien, dat de geallieerden op beide vleugels van het geweldige Sovjet front den druk hebben versterkt. De gevol gen hiervan moeten zoowel plaatselijk als ook met betrekking tot de operaties als ge heel binnenkort merkbaar worden. Als resultaat van de Duitsche doorbraak door de Stalin-linie, die begin dezer week werd gemeld, is nu de hoofdstad van het Westen der Sovjet-Unie, Smolensk, den Duitschers in handen gevallen. In deze stad hebben de Sovjets een der oudste steden van hun land en misschien hef belangrijkste knooppunt van spoorlijnen en wegen in het Westen verloren. De Duitsche troepen hebben met de inneming van Smo lensk op deze plaats aan het front een marsch van meer dan 600 km. afgelegd, ge rekend van Brest-Litowsk. De stad Smo lensk is in de geschiedenis bekend door de overwinning, dïe Napoleon daar in Augus- 1812 op twee vereenigde tsaristische legers bevocht. Als resultaat van de vierde oorlogsweek tegen de Sovjets kan thans het volgende 'worden geconstateerd: zeild. Deze prijs, bestaande uit een kwart kistje sig: wedstrijd wijzen klasse, worden verzeild, en wordt telkens beschikbaar gesteld door den heer A. Bouma te Oegstgeest, die op deze wijze den naam van de boeier „Jonge Dirk” van wijlen zijn grootvader in herinnering Wil' houden. De eerste winnaar werd de heer M. Hen driks, aan wien, volgens voorwaarde, direct na aankomst de sigaren werden uitge reikt, waarna hij, zooals eveneens in de voorwaarden is vermeld, de bestuursleden een van de rookertjes offreerde. Van de andere klassen valt weinig te vermelden. Met uitzondering van de Olym pia jollen en Akkrumer jollen werd er nl. niet veel strijd gevoerd. In de Valkjachten won Ir. Zuiderbaan met grooten voor sprong, welke voorbeeld in de B.M. klasse door Jan Pasma gevolgd werd. In de FRIESCHE MIJ. VAN LANDBOUW. Zaterdag hield de afd. Sneek van de Friesche Mij. van Landbouw in café Bok- ma een ledenvergadering. De voorz., de heet* S. S. Kooistra, heette de aanwezigen welkom, waarna de secretaris, de heer johs. Koopmans, do notulen las, welke onveranderd werden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken gaf de heer H. Gerbrandy een toelichting in zake de verhooging der arbeidsloonen. Medegedeeld werd dat er 5 melkcrscursus- sen met totaal 32 cursisten plaats hebben. Er werden 4 nieuwe leden en 1 buiten; woon lid aangenomen. De secretaris daarna de vra; watering van c 1. De doprbraak door de Stalin-linie is in een stoutmoedige bestorming op alle beslissende punten geslaagd en daarna nog uitgebreid. 2. De hoofdstad van Bessarablö, Kisji- nef, is door Duitsche en Roemeensche troepen bevrijd. 3. De Finsche weermacht, onder opper bevel van veldmaarschalk Mannerheim, doet een succesvol vorderenden aanval op beide oevers van het Ladogamecr. 4. in de gevechten, die thans reeds ten deele op honderd kilometer ten Oosten van de Stalin-linie worden geleverd, staan groo- te beslissingen voor de deur.. Het weermachtsbericht van Donderdag wees er reeds op, dat de Sovjets thans hun laatste reserves in den strijd werpen. Zoo zijn bijv, vrouwenbataljons en formaties jonge communisten aan het front opge merkt. Kenmerkend voor de wanhopige po sitie is voorts, dat onlangs in de gevechten ten Oosten van het Peipus-meer zelfs fa- briekspatrouilles zijn opgetreden. Als de Sovjets willen beweren, dat nog geen sprake kan zijn van het optreden der laatste reserves, dan logenstraffen deze waarne mingen der Duitschers hun beweringen. Smolensk grootendeels verwoest. Smolensk vertoont alle typische trekken van een door de bolsiewiki verwoeéte stad. Nog steeds smeulen de verkoolde resten der huizen, die door de vluchtende Sovjetsolda ten in brand zijn gestoken zonder acht te slaan op de burgerbevolking. Uit de gevan genis verspreidt zich een vreeselijke stank; hier hebben de moordafdeelingen van de Gepeoe gewerkt, tot de overwinning van de Duitsche wapenen een einde maakte aan hun gruwelijk handwerk. Bij honderden en nog eens honderden worden de afschuwelijk verminkte slachtoffers van het bolsjewis tische sadisme naar buiten gedragen om naar hun laatste rustplaats te worden ge bracht. Door de straten trekken in eindelooze rijen de gevangen Sovjetsoldaten langs ver nielde bolsjewistische tanks en stukken ge schut naar de concentratiekampen. De burgerbevolking, die door de terreur van de Gepeoe binnenshuis werd gevangen géhou- den, waagt zich weer vrij op straat. Optreden der luchtmacht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben de spoorlijn MoskouSt. Petersburg gebom bardeerd, die op verscheidene plaatsen werd vernield. Een aantal goederenwagens en talrijke tankwagens geraakte in brand. Ten Oosten van Smolensk vernietigden Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren in stoutmoedige scheeraanvallen vijf trans porttreinen en acht tanks, die dekking had den gezocht achter de spoorbaan. Het tra ject NovogradWolynskKorosten werd weer op vele plaatsen onderbroken. Op dit traject en op afzonderlijke stations werden alleen reeds 17 treinen tot ontsporing ge bracht en in brand geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben In de baai van Riga Sovjet-torpedojagers aan- digheden daartoe aanleiding geven, de keu ring niet te doen doorgaan. De behande ling der agenda der a.s. algemeene leden vergadering te Leeuwarden gaf geen aan- leidin; den 1 een adres tot het hoofdbestuur te rkxhtsfci waarin er op aangedrongen wordt bij de autoriteiten actie te voeren opdat de vee stapel na 1 Dec. 1941 geen verdere be perking meer onderga, ging de beperking nl. dan verder dan zou de stapel practisch wórden afgeslacht. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer H. Gerbrandy, tot plaatsvervanger de heer Johs. Koopmans. Bij de rondvraag deed de heer H. Ger brandy nog enkele mededeelingen betref fende de veeleyering enz. N.C.G.B.-TENTOONSTELLING. Op initiatief van de Ned. Chr. Grafische bond, afd. Sneek, was de tentoonstelling van drukwerken, ontwerpen en bindwer ken welke deze organisatie organiseert^ ook naar Sneek gekomen, jl. Vrijdag en Zaterdag was ze in Aere Perenmus. Het tentoongestelde omvatte een uitgebreide collectie vaak fraaie werkstukken van di verse vakstudieclubs, ontwerpen voor pi vragen in typografische en lithograflsi uitvoering enz. De voorzitter der vaktech nische commissie van de N.C.G.B., de heer A. S. Boone, hield Vrijdagavond bij de opening een korte causerie waarin hij un de eerste plaats dank bracht aan het afd. be stuur en in het bijzonder aan de h.h. Tol- sma en van Tuinen voor de voorbereiding van de expositie. Spr. zette daarna uiteen dat de N.C.G.B. reeds lang de wfktech- nische studie behartigt, de laatste 13 jaar onder leiding van de vaktechnische com missie, wat geen gemakkelijke taak is om dat het werk op dit gebied actueel moet blijven en de leden van een/ algrafische or ganisatie moet dienen en voorts omdat men het oog moet houden op.de ontwikkelings gang van de grafische procédd’s. Deze niet gemakkelijke taak wordt echter met energie aangevat dank zij ook de medewer king van vele honderden leden in jeugd- en vakstudieclubs, een ledental dat voort durend groeit. Nadat spr. betoogd heeft dat de N.C.G.B. niet uit. concurrentiezucht deze tentoonstelling organiseert, zegt hij dat het wel geschiedt: ie. om door dein arbeid van een aantal bondsleden in één winterperiode verricht ook anderen te over tuigen dat zij bij dit werk betrokken die nen te worden; 2e. leden van organisaties op ander gebied te toonen wat vakstudie beteekent, want spr. heeft de indruk dat ook in andere organisaties der Chr. vak beweging een aansporing noodig is deze studie ter hand te nemen; 3e. de vaktechni sche dienst wil den breeden kring der be- drijfsgenooten toonen wat onze organisatie op dit gebied reeds heeft gedaan, thans doet en in de toekomst zal doen; 4e. de liefde te doen uïtkomen welke ook in onze kring voor de grafische vakken bestaat. De voorz. der afd., de heer R ee lt o o r n, sprak na deze causerie zijn vreug de er over uit dat deze tentoonstelling ook hier wordt gehouden en verklaarde haar daarna geopend. ZEILEN. ’HWsf/vjtf Sneeker Zeilclub. Nadat de S.Z.C. tweemaal een wedstrijd had moeten uitstellen, de eerste maal we gens het slechte weer en de tweede maal in verband met het vaarverbod, kon nu Zondag j.l. eindelijk gevaren worden op een weer geheel vrijgegeven Sneekermeer. Het weer leek des morgens eerst niet mooi, maar het hield zich toch goed. Wel viel er tijdens den start een buitjp, maar gedurende den wedstrijd was het mooi zeilweer, al had de wind wel iets krachtiger kunnen zijn. De deelname was zeer teleurstellend. We hadden gedacht dat het meer wit zou zijn van zeilen, maar dat was ilict het g©r val. Zelfs moesten de Pampusklasse en 30 M8. klasse van het programma afgevoerd worden wegens te geringe deelname. In de Regenboogklasse startten maar twee sche pen, wat, zelfs rekening houdend met de deelname van 1' zen, dr. v. d. Zijpp wedstrijden op de K 9 I Dultschland strijdt voor Europa. Dultsch Weermachtsbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het zuidelijke deel van het oostfront achtervolgen Duitsche, Roemeensche en Hopgaarsche troepen den verslagen vijand. Aan het geheele overige front nemen de operaties met de vernietiging van talrijke ingesloten vijandelijke groepen ook verder een succesrijk verloop. In den strijd tegen Groot-Brlt- taunlö heeft het luchtwapen In den afgeloopen nacht voor Grootste zuinigheid met electrlcltelt en gas ge boden. Weest zuinig met electrlcltelt en gast Bedenkt, dat het electriciteits- en gasverbruik is gerantsoeneerd op alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te overschrijden en dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en af sluiting van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet onnoodig licht te laten bran den. Vooral in dezen zomertijd kan verlichting vrijwel geheel achter wege blijven. Het moet niet voor komen, dat men bij daglicht in hotels, restaurants, winkels enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in particuliere woningen moet het licht* tot het allernoodzakelijk ste beperkt worden, o.a. door uw radiotoestel af te stellen, indien u toch niet luistert, door het warm- waterverbruik voor koken, was- schen en baden te beperken. Dit kan o.a. worden bereikt door: Geen kleine vlammetjes doorloo- pend te laten branden onder keu ken- of badgeyser. Groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds de dek sels op de pannen. Zoodra damp uit pan of ketel komt, kan uw gas brander klein worden gesteld. Voor het zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noodig is. Het vaatweirk éénmaal per dag af te wasschen. Bij het baden niet meer warm water te gebruiken dan strikt noodzakelijk is. Beperkt dus uw verbruik! Het is een algemeen belang en daarbij ook uw eigen belang, want het bespaart U boeten en afsnijding van den toe voer. Leert daarom ook zoo spoedig mogelijk uw meter zelf op te nemen. De volgende week zullen hierover inlichtingen worden ver strekt. Zoo noodig kunnen ook de electriciteits- en gasbedrijven u hierover voorlichten. De bedrijfsbezwaren van onvoldoende ontwatering zijn schade aan gewassen en drassig worden van den bodem; de ontwate ring wordt vooral door lekwater belemmerd, er zijn te lage en te lichte dijken. De af watering zou door verzwaring der dijken verbeterd kunnen worden, en een tweede gemaal als dat te Tacozijl zou kunnen wor den gebouwd om de boezemstand meer in de hand te houden. Uit de vergadering werd er op gewezen dat ook een te lage waterstand wel eens een bezwaar is; voorts zijn de polderdijken vaak lager dan Ged. St. hebben voorgo schreven, ook door verzakking. De dijken in De Verbinding bijv, zijn niet hoogcr dan 60 h 65 c.M., laat men ze op 90 c.M. brengen, zooals voorschrift is, cfan is er heel wat bereikt. Deze spreker ont raadde direct aan te dringen op bouw van een tweede gemaal. Het is echter van het grootste belang dat alle waterschapsbestu ren zorgen dat voor deze herfst de dijken op de voorgeschreven hoogte zijn. Van an dere zijde werd echter geklaagd over het lekwater, dat niet te keeren is door verhoo- ging der dijken, als de boezemstand lager was had men minder last daarvan. Het tweede gem^l achtte men dus wel noodig mede omdat de boezemoppervlakte steeds kleiner wordt, waartegen weer opgemerkt werd dat niet eerder dan wanneer de dij ken voldoende hoog en dicht gemaakt zijn kan blijken of er werkelijk reden is op de bot*w van een tweede gemaal aan te dringen. Nadat op voorstel van den heer Bootsma besloten was naast verzwaring ook verhoor ging der dijken aan te bevelen, werd het rapport aangenomen. Bij. de bespreking der 'naj aars keuring stelde het bestuur voor deze weer te hou den en ditmaal nog zonder mleggeld. De rubrieken blijven ongewijzigd, het bestuur werd echter gemachtigd wanneer omstan- Olympiajoliën werd Dirk Bakker door Nel lie .van Gooi van de kop verdreven en daarna ook nog door Feitze Oppenhuizen en Joustra gepasseerd, zoödat hij tenslotte geheel buiten de prijzen viel. Laatstge noemden zorgden nog even voor wat span ning in hun eindstrijd. De strijd in de Larkenklasse ging alleen tusschen Zwart en Hiemstra. Aanvankelijk had Hiemstra de leiding, maar reeds in de 2e route moest hij deze voor goed aan Zwart afstaan. De 16 M2. toerklasse leverde een mooie over winning op voor den heer Muurling en in de invitatieklasse Akkrumerjollen van 4.50 M. won Simon J. Bakker op fraaie wijze na een mooien eindstrijd met het vraagteer, ken van K. v. d. Welde. De volledige uitslag luidt: Regenboogklasse, 2 gestart. Hennle, M. Hendriks, Sneek. Valkjachten. 2 gestart. Whippet, ir. H. Zuiderbaan, Leeuw. Toervalk, S. H. Fritsma, Sneek. 16 M8. Eenheidsklasse. 11 gestart. Deli, L. Rosier, Sneek. Marie, M. van Dijk, Hommerts. Dirk Tom, B. de Haan, Sneek. Wiheja, J. Smith, Sneek,, B.M. klasse. 4 gestart. Favoriet, J. Pasma, Sneek. Jack, Tommy Pasma, Sneek. Olympiajoliën. 6 gestart. Popeye, mej. N. v.. Gooi, Hommerts. Voilh, F. Oppenhuizen, 'Sneek. Trim, Jan ZWart, Sneek. Jokeltje, J. Hiemstra, Sneek. 16 M8. Toerklasse. Valk, J. Muurling, Sneek. Endeavour, B. Couperus, Sneek. Ali Jet II, W. Couperus, stuurman W. Jorritsma, Sneek. Akkrumpr Jollen. 5 gestart. Fladde, Simon J. Bakker, Sneek. K. v. d. Weide, Sneek, stuurman A. Bakker, Sneek. Gemengde klasse. 9 gestart. Brünfisk, st. II. Halbertsma, Sneek. Hennie, M. Ligthart, Sneek. Jancobus, Th. Pasma Sr., Sneek. No. 85 Woensdag 23 Juli 1941 57e Jaargang i. ie 4 I 1. 2. I 1. 2. 3- 1. 2. 1. 2. 1. 2. 1. 2. 1. 2. 1. 2. NIEUWE SNEEKER COURANT Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. (Gratis Advertentieblad). Acht bosjewistische torpedojagers beschadigd. I itfe- Tas igenlijst voor inzake de ont- de provincie Friesland opge- stcld door een commissie uit de Friesche Maatschappij, en waarvan deze beantwoor ding door alle afdeelingen heeft verzocht. Een commissie uit het afdeelingsbestuur heeft deze kwestie in het gebied dezer afd. onder oogen gezien en concludeert dat de toestand ook hier niet geheel voldoende is, o.a. niet in het gebied tusschen Joure en Oppenhuizen in de waterschappen De Verbinding en Bloksloot. Laricen. 6 gestart.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1