HINDERWET. Een beschouwing van Megerle. Advertentieblad Abonnement s- Duitschland strijdt voor Europa. Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel e n Telef. 2200 Bureau: KLEINZAND le B LAD De verjaardag van den Rijkscommissaris. hun toekijkende OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. A.N neek. dir. moest WEEST ZUINIG MET GAS EN STROOM Hell HitlerI Uw Oörlng Rijksmaarschalk van het Oroot- Duitsclie Rijk. COüRAN? Geslaagd te Groningen voor het examen nuttige handwerken de dames A. M. C. Pietersma te Sneek, G. de Jager te Oppenhuizen en K. C. de Looze te Te Leeuwarden slaagde voor het examen vakbekwaamheid in broodbakke rijen onze stadgenoot de heer Cor. Kasper sma. 3- 4. 5. 6. 7> 8. 9- moge- ,oor een vakman en laat deze tevens den toevoer nisatie doet ons nadere de totale opbrengst van voor vaar Adv. in dit blad worden gratis opgenotnen in het adv. blad de SN1 DER GEMEENTE SNEEK reldgeschiedenis niet slechts als de dag het grootste militaire besluit, maar ook het Friesland 14.1 and 55.1 pnt., vatting ook de steeds meenden, dat niets aanging het veege lijf NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBR1NK <S Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). nog zaak hun’ zou zijn Gelukwensdb van den Rijksmaarschalk aan den Rijkscomtntaris. Dinsdagavond heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart het onderstaan de gelukwenschtelegram ontvangen van Rijksmaarschalk Görlng: Op dezen dag wenschen mijn vrouw en ik u, geachten minister Seyss-Inquart, van harte geluk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat door hen vergunning is verleend aan H. VISSER, bakker te Sneek tot uitbreiding van zijn bakkerij in het gebouw Westersingel no. 46, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A no. 1768, door het bouwen van een heet- wateroven, ter vervanging van de bestaande oven, welko wordt afgebroken. SNEEK, 26 Juli 1941. Mulo-examens. Geslaagd voor diploma AA. Schukken te Nijland ,*J. de Haan, *K. Mensonides en *S. Stoelwinder te Sneek, O. v. d. Goot te Oudemirdum, N. Aukema te Koudum, *D. Wiersma te Rijs, *G. v. d. Veer te Terzool, *C. Jansma te IJsbrechtum, G. Deelstra te Rauwerd Geslaagd voor diploma B: *R. de Boer te Sneek, *G. E. Bierling te Sneek, JU. Hooge veen, H. Koopmans en W. Weerman te Balk. Geslaagd voor het Staatsexamen tot toelating tot de universiteit de heer G. Vel- linga alhier, opgeleid door den heer H. R. Praamsma. ZEILEN. De Kaagweek. Met een overwinning van de Hollandsche ploeg in de teamwedstrijden der Regen bogen Is Dinsdag de laatste Kaagdag ge ëindigd. 55.1 pnt. voor Holland, 49.2 pnt. voor Friesland. Er stond zeer weinig wind en dat speelde den Friezen parten. Alleen dr. van der Zijpp hield zich prachtig en kwam als eerste door de lijn. De andere drie Friezen vormden echter de achterhoede en dat was beslissend voor het eindresul taat. Intusschen won Vrolijk het zilveren Regenboogjacht in den persoonlijken wed strijd. Tusschen hem en van der Velde bleek het al dra te gaan. Van der Velde werd tweede en in de eerste groep, achter Leen de Wit, Vrolijk eveneens nummer twee (achter de Pipa) in de andere en daar de Fries op vorige dagen betere resultaten had geboekt dan de Hagenaar, bleef hij aan den kop van het eindklassement. Bij de andere klassen bleek de Fries Al- berda uit een veld van 37 deelnemers de beste te zijn in de klasse der vergroote B.M.’ers. De uitslagen waren: HollandFriesland Regenboogwedstrljd 1. Jan van Gent, st. dr. J. W. v. d. Zijpp (Fr.); 2. Eelko, st. W. Bergsma (H.); 3. Duke II, st. J. C. v. d. Velde (H.); 4. Saen- den, st. L. de Wit (H.); 5. Kikker, st. S. de Wit (H.); 6. Windekind, st. D. Oppenhui zen (Fr.); 7. Schelm, st. P. van Dijk (Fr.); 8. Dolfijn, st. K. Vrolijk (Fr.). Totaal: Holland 22 pnt., Holt Stookt uw fornuis zoo voordeelig lijk. Laat uw gasbranders nazien oo 2 controleeren. Op deze wijze krijgt u liet grootste rendement van uw gasverbruik. Wijst uw personeel op de absolute nood zakelijkheid van bezuiniging op gas en electriciteit. Laat het personeel beseffen, dat men de bedrijfsleiding behulpzaam moet zijn bijl 't uit voeren van deze bespa ringsmaatregelen. TWEEDE A.N.W.B.-TOCHT MET ONBEKENDE BESTEMMING DOOR FRIESLAND. Voor de tweede maal !n dit seizoen heeft de A.N.W.B. Friesland uitgekozen voor het houden van een tocht met onbekende bestemming. Het succes vip den vorigen tocht, die was uitgezet in de omgeving van Bakkeveen en Beetsterzwaag, is mede aan leiding geworden om Friesland nogmaals op het programma te plaatsen. Op Zon dag 3 Augustus zal een rijwieltoent met wandeling worden gehouden door Gaaster- land met vertrekpost te Stavoren. Indien daarvoor voldoende belangstelling bestaat, wordt ook de mogelijkheid opengesteld dezen tocht op Zaterdag 2 Augustus te houden en wel in het byzonder voor hen, die godsdienstige bezwaren hebben tegen het maken van tochten op Zondag. Deze tocht is als dagtocht bjjzonder aan te bevelen. Men kan voor deelneming in schrijven op alle kantoren van den ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets, per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzend 7, Sneek. Tel. 2200 ZWEMMEN. Dip'lomazwemmen. Woensdagmiddag werd in de zwemin richting het jaarlijksche diplomazwemmen gehouden. Vele jongens en meisjes ook nog enkele dames hadden zich aangle- meld, om de verschillende afstanden, ver plicht voor het diploma van geoefend zwemmer(ster) af te leggen. Talioozen had den zich achter het tegelpad opgesteld, om te kunnen gemeten van de sprong van de 3-meter hooge veerplank in de duistere diepte. Genoten werd er ook inderdaad; bij iedere sprong, welke volledig gekleed werd uitgevoerd, brak een gejoel los. De voorgeschreven afstanden bedroegen: 50 m. gekleed, verder 100 m. borst- en 50 m. rugslag. De volgenden kwamen in aan merking voor het diploma: Meisjes: D. Nauta, R. Kaspersma, R. Minkema, R. ten Cate, A. Marie Jongejans, T. Wisselink, T. Broersma, A. Couperus, J. Couperus, G. Ydema, J. de Jong,. A. Jeltema, S. v. d. Eems, I. Taconis, D. Noorman, M. v. Veen, J. Brouwer, I. Wei senbach, W. v. d. -Werf, J. v. d. Veer, G. Huisman, M. Bos, F. Kingrna, F. J. van Akkeren, J. Huisinga, G. Ligthart, H. Goïnga; J. Wielinga, A. v. d. Zee, P. Bos, M. Slagter, H. Greidanus, E. J. de Haas, E.'G. v. d. Reijdt, A. Koenen, J. Kroes, A. Schuil, A. M. Casparie, H. P. M. de Vries, I. Huisman, J. Vugt, J. Huisman, R. A. v. Andringa, C. D. M. Brouwer, E. A. A. M. Het Duitsche Weermachtsbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel’ van de weermacht maakt bekend: Aan het geheele Oostfront ver- loopen de operatiesvan de Duit sche weermacht en haar bondge- nqoten in weerwil van sterken plaatselijken tegenstand en de slechte gesteldheid der wegen vol gens de gemaakte plannen. Sterke formaties gevechtsvlie- gers hebben ook in den afgcloopen nacht voor den oorlog van belang zijnde en militaire Installaties der stad Moskou met bommen van elk kaliber bestookt. Het Brltsche luchtwapen leed gisteren bij pogingen de Kanaal- kust aan te vallen een van zijn zwaarste nederlagen. Jagers scho ten 46, afweergeschut en patroull- lebooten elk drie, marine-artillerle twee Brltsche vliegtuigen neer. Daarmede verloor de vijand binnen enkele uren 54 vliegtuigen. Bij deze luchtgevechten gingen drie onzer eigen toestellen verlo ren. In den strijd tegen Groot-Brlt- tannlö bombardeerde de lucht macht in den afgeloopen nacht havens en militaire Installaties aan de Westkust en aan de Oostkust van Engeland. Brltsche gevechtsvliegtuigen wierpen In den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen op eeni- ge plaatsen in Zuid-West-Duitsch- land. De burgerbevolking leed ge ringe verliezen. De ontstane schade Is onbeteekenend. i.Tegen een combinatie van barbarij en modernste techniek?'. In het tijdschrift BerlinRome—Tokio schrijft dr. Karl Megerle, dat Duitschland'a strija tegen het bolsjewistische gevaar en het bondgenootschap van Engeland, en Roo sevelt met Moskou een nieuwe situatie op het gebied der internationale politiek heeft gejcnapen. Met voorbijgaan van alle inr terne conflicten beseft Europa zijn lotsge- meenschap en sluit zich aan bij den kruis tocht, dien Duitschland en zijn bondgenoo- ten voeren ter vernietiging van een onder wereld. waar alles is uitgeroeid, wat den inhoud van cultuur, beschaving en oeco- nomisch leven van het avondland vormt. De anti-bolsjewistische roeping van natio- naalr socialisme en fascisme, vroeger geloo chend, bespot en miskend door het burger lijk-democratische Europa, wordt thans als Europeesch mandaat ervaren en door elk volk naar zijn aard en op zijn plaats met terdaad gesteund. De eerste indruk na de zware slagen, die de samenwerkende legers aan de bol sjewistische onderwereld hebben toege- bracht, beheerscht elk menschelijk gemoed. De helsche wreedheid, die hier wordt ont huld, ontstelt al wat gelooft aan de men- schelijke ziel en aan de gebondenheid van menschen en volken aan goddelijke ordi nanties. Toch zijn er nog ernstiger punten van nog ingrijpender karakter. Vóór ons zien wij de massa menschenmateriaal, die het bolsjewisme op Europa dacht los te laten. Het is een ontzettende gedachte hen zich voor te stellen als veroveraars en meesters in de dorpen en steden van Europa, aan hun wreede handen, aan hun eenerzijds op gezweepte, anderzijds afge stompte hersenen, het lot oök van slechts een fenkelen Europeaan overgeleverd te weten. Maar deze indrukken worden nog over stemd door het besef, dat het bolsjewis- me er-in is geslaagd door een bondgenoot- schap tus&chen barbarendom en de mo dernste techniek een stoffelijke macht op te bouweiï, waarvan de kenners weliswaar eenig vermoeden hadden, doch die door de werkelijkheid vele malen wordt overtroffen. Uit de geheele wereld had Moskou de mo dernste technische uitvindingen bijeenge gaard om een oorlogsmachine op te bou wen, die reeds thans een doodehjk gevaar voor Europa vormt, maar over enkele jaren een lawine geworden zou zijn, waar onder Europa bedolven ware. De diepste indruk, dien men krijgt, als men langs de wegen van den bolsjewistischen terugtocht de reusachtige puinnoopen van de mate- rieele uitrusting ziet liggen, is steeds weer dezelfde: de werkelijkheid van dit gevaar was vele malen grooter dan elke voor stelling. De materiaalverkwisting vindt haar te genhanger in de menschenverkwisting. Bij de technische uitrusting komt de omstan digheid, dat de massa’s gefanatiseerd en voorts de verachting van - het menschelijk leven, die geen oogenblik aarzelt millioenen te offeren om het doel te bereiken. Europa vermoedde niet waardoor het werd be- J. Nauta H. W. de Wolff H. W. de Wolff J. Nauta J. Nauta Dem. Bortnianski Dem Bortnianski No. 86 Zaterdag 26 Juli 1941 57e Jaargang Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS BRINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN OFFICIEEL ORGAAN DER GEMEENTE WYMBRITSERADEEL. Hoofdred. L. KIEZEBRINK, Bloemstraat 31, Sneek. Zangvereen. de heer J. De collecte voor het Duitsche Roode Kruis. De persdienst van de N.S.B. meldt: De nationaal-sociaUstische vrouwen-orga- gegevens omtrent haar collecte toe komen. "In'totaal bracht deze inzameling f80.424.93 op. Wij laten hier enkele bij zonderheden volgen Terwijl Amsterdam f 5327.93 opbracht, prijkt een provinciestad als Groningen met f 4782.59 op dezelfde lijst. Tegenover Rotterdam met f 3976.72 slaat Eindhoven met f 9427.90 een voortreffelijk figuur. Het droevigste beeld biedt ons wel Zeist met zijn zegge en schrijve zes gul den. Vergelijken wij' de bedragen welke in de verschillende plaatsen van ons land wer den ingezameld, dan blijkt dat den Haag- met zijn opbrengst van f 10.861.52 de kroon spant. Een droevig sterfgeval. Woensdagmiddag is het stoffelijk over schot begraven van den heer Dirk Gaaf, onderwijzer aan de school te Schelling- woude. Een wfcl zeer treurig sterfgeval, aldus de Prov. Noord-Holl. Crt. Nog in de kracht van zijn jeugd is de 23-jarige het slachtoffer geworden van t.b.c.-besmetting op de school, welke vermoedelijk het ge volg is geweest van een zeer onvoldoend reinigen der lokalen, nadat deze voor an dere doeleinden waren gebruikt. Bij de thans overledene nam men de eerste verschijnselen waar, toen hij voor de tweede maal ziek werd en zich naar huis begaf. Het doktersattest wees toen uit, 'dat de jonge, energieke leerkracht, die gedu rende de afwezigheid van het schoolhoofd en de ziekte van het waarnemend hoofd, mevr. Swart, zoo buitengewoon actief was geweest, door t.b.c.-bacillen was aangetast. Alle kinderen werden nadien aan een minutieus onderzoek onderworpen en men deed de ontdekking, dat zeven hunner eveneens besmet waren. Bij hen openbaar de de ziekte zich echter niet op zoo’n ern stige wijze als bii meester Gaaf, die door zijn verkoudheid buitengewoon vatbaar was geweest. Grijpt het zwaard. Het gaat om Europa.... De Sovjet Unie, een land, waar de be schaving ten onder ging aan een regiem, dat zich slechts handhaven kan door dood en verderf te zaaien onder hen, die er te gen opkomen. Een land, waar de boeren stand uitgemoord en uitgehongerd werd, waar de kinderen in een commune werden opgevoed en echtscheidingen even oorbaar en gemakkelijk zijn als het verwisselen van een hoed. Lemberg, een stad in de Sovjet Unie, wier historie na de gruweldaden der vluch tende communistische horden met bloed in het boek der historie geschreven zal worden, een stad waar gewonden, vrouwen, kinderen en grijsaards als beesten werden neergeschoten. Dat is de terreur van het bolsjewisme, de terreur van een duivelsch regiem, dat in. eigen land 14.000 kerken plat brandde en 428.000 geestelijken ven.gordde. Zulk een Tot stond Europa te wachten I Zulk een lot stond ook óns te wachten I Reeds had de Sovjet Unie tallooze divi sies dreigend, gereed tot den sprong, langs de Oostgrens van Europa opgesteld. Reeds vlogen do Sovjet-vliegtuigen over de de- marcatiegrenzen tot het doen van verken ningen. Toen kreeg het Duitsche leger marschbevell Op het juiste moment bond het den strijd aan. De inzet is Europa, zijn beschaving, zijn vrijheid en zijn kerk! De inzet is ook onze Nederlandsche culr tuur, ook onze kerk, ook onze vrijheid. Waar het gaat om het hoogste goed kunnen wij in dezen strijd niet toezien en aan den kant blijven staan. Nederlanders, uw volksgenooten, de geu zen van den nieuwen tijd strijden reeds in de Waffen SS tegen de bolsjewistische horden. Zij gaven het goede voorbeeld, zij bleven diet aan den kant staan, doch zet ten zichzelf in. Nederlanders, u kunt niet blijven toezien, grijpt het zwaard en verdedigt uw bodem, uw huis en haard tegen de bolsjewistische wereldpest. Nederlanders, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's Gravcnliage. Keuringen voor het vrijwilligerslegioen Nederland. Men meldt ons uit 's Gravenhage: Het aantal aanmeldingen voor het „Vrii- willigers-Legioen Nederland" overtreft verre de verwachtingen. Daarom is het noodig een nieuwe serie keuringen vast te stellen. Voor den tjjd van 24 tot 31 Juli: Voor Leeuwarden is deze keuring be paald op 25 Juli van 10 tot 18 uur in Huize-Sphaaf, Breedstraat. dreigd, met rationeele voorstellingen en be rekeningen was dit bolsjewistische pro bleem met zijn militaire en machtsfaoetten niet te benaderen. Slechts het genie van een Adolf Hitler was in staat aan dit vree- selijke onbekende het geheim te ontrukken en liet door Europeesch denken te over winnen. De 220 Juni 1941 zal in de wo I i t 1 1 1 1 van grootste militaire besluit, maar ook als laatste oogenblik bekend staan, waarop Europa nog tijd, kracht en leiding had om zich tegen den aanval, waartoe het bolsje wisme had besloten, te verweren en den loop der wereldgeschiedenis in den zin der cultuurvolken ten goede te keeren. De macht van het bolsjewisme.. Door den bolsjewistischFinschen veld tocht was de onjuiste meening ontstaan, dat de bolsjewistische Weermacht een kwestie was, die men kon verwaarloozen. Deze opr grondig worden herzien. Zoo legenden, dat het bolsjewisme ter rugliep tot een ongevaarlijk Russisch na tionalisme. De ontwikkeling laat veeleer zien, dat de combinatie van nationalisme en bolsjewisme het gevaarlijkst zou zijn ged weest en aan het bolsjewisme een nog grooter aanvalsvermogen zou hebben geger ven, want de inhoud zou steeds bolsjewis tisch zijn gebleven. Alle volkeren van Euro pa bedioorden een blik te slaan in den af grond, waarbij zij stonden en hun menschen goed in te prenten, dat dit levensge- -ten lotsgemeenschap eischt, waarbij men niet terzijde mag blijven, waaruit men zich niet mag losmaken. in samenhang met den „Engelschen oorlog?’. Even noodzakelijk is voor de volken van Europa inzicht te verwerven in den samen hang tusschen iiet bolsjewistische gevaar en den Engelschen oorlog. De Engelsche politiek, die niet meer gericht is op de overwinning, maar uitsluitend op verlen ging en uitbreiding van den oorlog en blokkade tegen Europa, werkte den bolsje wisten van meet af in de hand. Ze wacht ten slechts op het uur, waarop beide strij dende partijen benevens een vermoeid Europa hun .buit zouden worden. Na het bondgenootschap van Engeland met Mos kou zullen ook de merkwaardige lieden in Europa wel hebben opgekeken, die t de heele en dat het mogeliik te redden met verloochening pnt. Eindklassement: Friesland 49.2 pnt. 16 M’. klasse a 2: 1. Cheetah II, st. Ch. J. G. Pietersen; 2. Squall, st. W. de Jong; 3. Horzel II, st. J. E. Scharphuls. Hoofdprijzen: J. Alberda, 111 p. en Chr. J. G. Pietersen, 104 p. Regenboogklasse a 1: 1. L. Saenden, st. L. de Wit; 2. Duke II, st. J. C. v. d. Velde; 3. Eelko, st. W. Bergsma; 4. Jan van Gent, st. dr. J. W. v. d. Zijpp. Regenboogklasse a 2: 1. Pipa, st. W. Warring; 2. Dolfijn, st. K. Vrolijk; 3. Nr. 57, st. S. de Wit. Hoofdprijzen: K. Vrolijk, tevens wissel- prijs, met 88 p. en J. C. v. d. Velde, 85 p. De Führer heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss Inquart, het volgende gelukwensch-telegram gezonden: „Hoofdkwartier van den Führer, Juli 1941. Met uw 49sten verjaardag heden zend ik u mijn hartelijkste geluikwenschen en groeten. Adolf Hitleit". PROGRAMMA van het hedenavond te houden concert te geven door de Chr. Gem. „Osanna in Excelsis", Nauta. Ps. 138 va 1 en 4. Halleluja Sneeuwklokjes Het Spinstertje Het Smidje Lofzang Avondklokken O, Herder Israëls Bondslied Chr. Zangersbond v. Hogendorp 10. Mijn land Olivier Koop Pauze gedurende het carilloncohcert van 8.309 uur. Verwer, A. J. Hofstra, H. Halbertsma, H. Dethmers, M. Lofvers, T. Kamstra, A. Stokker, A. Knijpers, G. H. Verf, H. Smit, J. de Jong, A. Kootje, A. Koop- mans, A. v. d. Zee, T. D. Wietsma, T. Koopmans, M. Bruinsma, S. Postma, I. Lampe, A. Wijbinga, IJ. Eldering, A. Wie linga, J. Haagsma, allen te Sneek, H. Mul der te Langweer, J. de Jong en A. de Boer, beiden te Scharnegoutum. Jongens: R. H. Reitsema, J. A. Kingrna, R. A. v. d. Sluis, A. R. v. d. Sluis, T. Pas ma, M. Adema, E. Metz, J. de Wit, B. Kooi, M. Slob, H. Slagter, G. J. C. de J°hgj J- Bierling, S. Visser, J. de Jong, J. Koopal, F. v. d. Wal, L. K. Terheide, J. de Jong, G. Deesker, A. Betten, H. Koop mans, J. Leenstra, P. Oosterbaan, W. Nauta, U. de Boer, J. Boot, T. Stoelinga, H. Batstra, R. Koopmans, allen te Sneek en R. Mulder te Langweer. Als jury-leden fungeerden de hoeren K. Sevenstna, T. v. Terwisga, J. Hofman en J. Dcnik. Enkelen zullen binnenkort nogmaals in de gelegenheid worden gesteld het diplo ma alsnog te behalen, aangezien zij deze middag nog niet heelemaal aan de gestelde eischen konden voldoen. Het is een gezellige middag geweest voor de zwemmers en hun toekijkende ouders en bekenden. Weest zuinig met gas en electriciteit Ook in hotels en restaurants. Weest zuinig met gas en electriciteit en bedenkt, dat uw bedrijf in groote moeilijk heden geraakt, indien het toegewezen rant soen wordt overschreden. In hotels en restaurants moet -geen licht branden wanneer het daglicht voldoende is. Ongetwijfeld draagt een goede verlichting in hooge mate bij tot de gezelligheid, maar in dezen tijd staan belangrijker dingen op het spel. Laat geen licht branden in gangen, op trappen óf in bedrijfsruimte, waar dit niet strikt noodig is en draai het licht uit, in dien gij de bedrijfsruimte verlaat. Zet üw tnachines stop wanneer zij niet in gebruik zijn. Laat den motor niet door draaien, want dit kost stroom en heeft geen enkel nut. Regel uw werkzaamheden in de linnenkamer zóó, dat gij alles achter elkaar af kunt doen. 22 ■g' S: 1. 2. NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1