e n VICTORIA Duitschland strijdt voor Europa. Advertentieblad Abonnement s- Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Bureau: KLEINZAND le B LAD NIEUWSTIJDINGEN. verorde- •e I ten mi 1940. HET DUITSCHE WEER- MACHTSBERICHT. Duitsohland wint voor Europa op alle fronten. COÜRAWt TeleL 2200 Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SN1 DER GEMEENTE SNEEK No. 87 Woensdag 30 Juli 1941 57e Jaargang gedaan worden. Het ,1 Leeuwarden naar Dokkuïn en terug, go maakt, Woensdag ging het via Franeker en Harlingen naar Bolsward, Donderdag over Workum en Hindeloopen naar Stavoren, Vrijdag door Gaasterland naar Sioten en Woudsiend, terwijl de laatste dag gereser veerd was voor Ijlst en Sneek. Deze wanr deltocht heeft meer dan 200 kilometer be dragen. Zaterdag half twee arriveerde het wan delend trio hier te Sneek in Onder de Lin den, waar de secretaris van V.V.V. haar een gids van Sneek en een prestatie-medaille Geslaagi Groene vele terbeek, J. v. d. Wal, ZUINIGHEID MET GAS EN ELECTR1C1TEIT IS EEN NATIONALE PLICHT. VERTREK VAN HET EERSTE CONTINGENT VAN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND. Plechtige bijeenkomst in de groote zaal van de Dierentuin te 's Gravenhage. Zaterdagmiddag is het eerste contingent van het Vrijwilligerslegioen Nederland, be staande uit circa 650 man, uit ’s Graven hage vertrokken. De mannen waren daar toe verzameld in de groote zaal van den Dierentuin, die met vlaggen en bloemen was versierd. Langs de wanden waren schilden aangebracht waarop bloemen, de Neder- landsche kleuren, oranje-wit-blauw prijkten. Op het podium wisselden de nationale vlag en de hakenkruisvlag elkaar af. Boven het podium was een groot zonnerad bevestigd, dat eveneens met bloemen in de nationale kleuren was versierd. Om ruim twee uur marcheerde een ge deelte, namelijk degenen, die tot de N.S.B. behoorden, ongeveer 40 pct. van dit contin gent, naar dén Princesse-schouwburg, waar de leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, hen afzonderlijk zou toespreken. Ook deze zaal was met groen en bloemen getooid. Op het podium was een portret van den Führer opgesteld. Ir. Mussert zejde van zijn jongens per soonlijk bij hun vertrek afscheid te willen' nemen. Hij herinnerde aan den landdag in het tentenkamp in 1935 te Loosduinen, toen hij daar de solidariteit van de nationaal- socialisten met Italië in den strijd tegen Abessinië had betuigd. Van die verbonden heid met het fascisme en met het Duitsche nationaal-socialisme is dit vrijwilligers legioen onze consequentie, aldus spreker. Degenen, die thans gaan deelnemen aan den strijd tegen het bolsjewisme, doen dit als waarachtige Nederlanders. Zij zullen straks den eed moeten afleggen voor den Führer en dat kan voor hen geen bezwaar zijn, want zij strijden tezamen met Noren, meer dau zes maal zoo lang is. week het wederzijdsche o keld^ welke op het eindige! is. in zijn gigantische afmetingen overtreft lüj de groote gevechten tusschen het oorlogsmateriaal tijdens tden wereld oorlog zonder eenigen twijfel ofschoon het munitieverbruik geringer kan zijn. Het be slissende onderscheid tusschen den huidir gen strijd tusschen hot oorlogsmateriaal en den stryd in den wereldoorlog ligt hierin, dat toen de tegenstanders zich in den stryd uitputten en verzwakten,, terwijl thans reeds op ondubbelzinnige wijze is te constatccren, dat de Duitsche strijdkrachten den Sovjets, zij het ook tijdens zware gevechten, de zwaarste verliezen hebben toegebracht, zon der zelf hierdoor benadeeld te worden wat betreft da toekomstige vrijheid van han- delen. Terwijl dus de strijd tusschen het oor logsmateriaal tijdens den wereldoorlog zui vere uitputtingsgevechten waren zonder met een beslissend resultaat voor den eeneö of anderen kant te eindigen, wordt in den huldigen strijd tusschen diet oorlogsmate riaal in het Oosten de voorwaarde bevoch ten voor de voortzetting yan den bewe gingsoorlog. Heirin ligt eveneens een rallel met den genoemden ti het Kanaal en de Maas in COMMISSARIS VOOR DE CONFES SION EELE VAKVEREENIG1NGEN. De heer H. Woudenberg benoemd. De Rijkscommissaris heeft thans, bij het voorteelten van de maatregelen, welke in de afgeloopen weken tegen verscheidene politieke partijen zijn genomen, ook een commissaris benoemd voor de confessio- neele vakverenigingen. Hiermede wordt ook een einde gemaakt aan de verschillen de houdingen, welke deze vakverenigingen aannamen ten aanzien van sociaal- oecum enische kwesties, welke verschillende hou dingen voortkwamen uit de verbindingen met confessionele kringen. Verder zal de zorg voor de buiten Ne derland te werk gestelde arbeiders worden vereenvoudigd en gecentraliseerd. Door deze maatregel worden getroffen: het roomschrkatlioliek werkliedenverbond, het christelijk nationaal vakverbond, de hierbij aangesloten vakgroepen, alsmede de diocesane arbeidersbonden. Tot commissaris is benoemd de huidige commissaris-leider van het N.V.V., H. J. Woudenberg. Hij is in deze functie be voegd de zaken van de besturen van de genoemde bonden waar te nemen en boven dien alle organisatorische, personeele en financieele maatregelen te treffen, welke voortvloeien uit de werkzaamheden van de bonden en welke noodlg zij eenvoudigen, van de Nede; De statuten van dn genoemde bonden van 'den commissaris. Victorie. Duitschland wint voor Europa op alle tronten. Dat dit niet „zoo maar’ een slag zin is, uitgedacht door een handigen pro pagandaleider, dat bewijzen ons nu weer de weermachtsberichten van het Oostfront. Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Ook nu weer aan het Oostelijk front, waar Duitschland strijdt tegen de machten der duisternis, tegen de bolsje wistische onmenschen. Gelukkig zijn zij, die met Duitschland aan dezen strijd kunnen deelnemen. Want een geluk is het (en ieder waarachtig Ne derlander voelt dit zoo) den strijd te mogen aanbinden met de belagers van de Euro- peesche beschaving. Een geluk is het op de bres te kunnen staan voor de toekomst van alle Europeesche volkeren, wien straks on der leiding van Adolf Hitler, een betere toekomst wacht. De weermachtsbericliten meldden dezer dagen de bombardementer van Muskou. Aan het Oostfront gaat de strijd onafgebro ken voort. Weer zijn het de Duitsche legers die liet spit afbijten, maar nu zullen het ook Nederlanders zijn die de totale overwin ning helpen bevechten. Dat is onze eer, dat is onze trots, dat is onze plicht. Ja, dat is ook uw plicht, Nederlander Indien het u ernst is met ons volk en ons vaderland, indien u in de tuekomst uw volksgenooten recht in de oogen wilt kunnen zien en voor u zelf de zekerheid wilt heb ben, uw plicht te hebben gedaan, dan wacht u niet langer, dan meldt u zich aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koningin negracht 22, 's Gravenhage. De Nederlundsdie ambulance doet een beroep op U. Te midden van het krijgsgewoel in het Oosten wappert als het symbool van hulp verlening voor vriend en vijand de witte vlag met het Roode Kruis. Honderdduizen den zijn reeds gered door snelle hulpver lening van het Roode Kruis. Ook Neder land zal natuurlijk zijn aandeel hebben in deze hulpactie. Straks vertrekt een Neder- landsche ambulance naar het Oosten. Het is een schoone traditie, dat Nederland in dezen zin medewerkt aan de totstandko ming van een belangrijke charitatieve hulp actie. Ook nu weer zal niet tevergeefs een beroep op ons volk Nederlandsche volk zal”hiertoe weinig aan sporing behoeven: Het kent zijn plicht. Stort uw bijdrage voor de Nederlandsche ambulance van het Vrijwilligerslegioen Nederland op girorekening no. 87600. BELASTING BETALEN. De Ontvanger der Dir. Bel. te Sneek brengt ter kennis van belanghebbenden dat voor 8 Aug. 1941 moet zijn betaald op: Grondbelasting 1941. Biljetten gedagtee- kend Februari 1941 minstens de helft. Inkomstenbelasting. Biljetten gedagtee- kend December 1940 en Januari en Fe bruari 1941 geheel. Biljetten gedagteekend Mei 1941 minstens */8 gedeelte. Bij betaling Inkomstenbelasting 'de be- wijzen van ontheffing LcmbcJasting ver- toonen. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS 3RINK Qk SNEEK OFFICIEEL ORGAAN OFFICIEEL ORGAAN DER GEMEÈNTE WYMBRITSERADEEL. Hoofdred. JL. KIEZEBRINK, filoemstraat 31, Sneek. Het resultaat van de vijfde week. Het resultaat van de vijfde week van strijd tegen de Sovjets is kort samengevat het volgende: 1. De Duitsche luchtmacht heeft haar reeds vroeger gemelde vernietigende sue- cessen, behaald m den strijd tegen de Sov- jet-vliegers, opnieuw aanzienlijk kunnen vergrooten. Zij heeft bovendien met de grootste doeltreffendheid de ingesloten vy- andelijke groepen, alsmede de terugtochts- colonnes en transportwegen der Sovjets onder vuur genomen. Sinds de afgeloopen vijf dagen zyn voortdurend succesvolle aan vallen ondernomen op het commando-, ver- keers- en bewapeningscentrum der Sovjet Unie, Moskou. De eerste vier aanvallen werden des nachts ondernomen,-—terwijl nu obk voor den eersten keer een aanval overdag kon worden ondernomen. 2. De bevrijding van Bessarabië en Estland heeft nieuwe vorderingen gemaakt De in den strijd geworpen strijd- X. idgenooten hebben een aide successen. De Roemeensche, Hongaarsche en Slowaak- sche formaties hebben op de Zuidelijke flan|k in Bessarabië en in het Zuidelijk deel van de Oekraine even succesvolle aan vallen ondernomen als de Finsche forma- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De slag van Smolensk nadert zijn succesvol einde. Alle pogingen om de vernietiging van de ingeslo ten Sowjet-formaties te verhinde ren, zijn verijdeld. In de Oekraine dringen de ver bonden troepen, ondanks den uiterst moeilijken toestand der we gen voortdurend achter den wijken den tegenstander op. Aan het Finsche front hebben Duitsche en Finsche troepen tegen over taaien vijandelijken tegen stand verder terrein gewonnen. Als vergelding voor de herhaalde luchtaanvallen van Britsche ge vechtsvliegtuigen op woonwijken in Duitsche steden heeft het lucht wapen in den afgeloopen nacht de Britsche hoofdstad gebombardeerd. Ten westen van de Theemsbocht werden zware branden ontstoken. Gevechtsvliegtuigen hebben bij de Für 0er een vrij groot vracht schip in den grond geboord en een koopvaarder zwaar beschadigd. Voor de Schotsche oostkust heeft een groot koopvaardijschip een treffer gekregen van een luchttor pedo. De vijand is pverdag noch des nachts het rijksgebied binnengevlo gen. zullen daarvoor in den vorm van een rui meren voorraad worden schadeloos ge steld. De desbetreffende regeling zal bin nenkort worden bekend gemaakt. ;(A. N. P.). PLAKKATEN EN INSIGNES VAN DE NEDERLANDSCHE UNIE VERBODEN. De Commissaris-gencraal voor,het vei- ligheidswezen en hoogere S.S. en politie leider heeft Zaterdag bekend Op grond van artikel 1 van ----j van den Rijkscommissaris 20/21 ver bied ik met ingang van heden: 1. Het ophangen, aanplakken en het op iedere andere wijze in het openbaar ver- toonen van plakkaten en geschriften van de Nederlandsche Unie. 2. Het dragen van insignes van de Ne derlandsche Unie. DE ROODE KRUISCOLLECTE TE ZEIST. De persdienst van de N.S.B. meldt: In ons bericht van 22 Juli is medege deeld, dat Zeist slechts een bedrag van f 6 voor de Roode-Kruiscollecte, welke werd gehouden door de natio-naal-socialistische vrouwenorganisatie, ‘had opgebracht. Dit berust echter op een misverstand. De voor Zeist gedane opgave van f 6 was een nage komen gift. Het totale bedrag voor Zeist is f 1377.86. iin tot het ver alsmede tot het samengaan iriandschc arbeidersbeweging. De Rijkscommissaris heeft juxdrukkelijk bepaald, dat de rechten en aanspraken van de leden van de vakbonden, voor zoovejr deze van deconomisuhen aard zijn, van kracht blijven. DE UITVOERING VAN DE V-ACTIE. Een waarschuwing van Ir. MusserL Het Nationale Dagblad bevat de volgen de mededceling van ir. Mussert aan de ler den van de N.S.B.: Het is gebleken, dat de uitvoering van de V-actie op enkele plaatsen tot excessen heelt geleid, die wij als nationaal-socialis- ten ten sterkste afkeuren. Zeer vennoedo- lijjt is dit het werk van agcnts-provoca- teurs. Het is aan de N.S.B.era ten strengste verboden op kerken en monumenten, op ^rotestantsche of katholieke pastorieën te plakken of te schilderen; hetzelfde geldt voor woonhuizen. In het algemeen is er zorg voor te dragen, dat niets beschadigd wordt. Het nationaal-socialisme wil op- bouwj, geen afbraak 1 De tegenstanders zijn hier en daar aan vallend opgetreden. Dat deze aanvallen met kracht worden afgeslagen, is vanzelfspre kend. Daarbij is het voorgekomen, dat een huis werd binnengedrongen. Dit is ten eenenmale ontoelaatbaar. Het huis is de zetel van het gezin en als zoodanig onaan tastbaar. Men stelt zich bij aantasting daar van niet alleen bloot aan gerechtclijke ver- yolging, maar tevens zal uitwerping uit de N.S.B., als onwaardig, daarvan het gevolg zijn. DE STRIJD IN HET OOSTEN. BERLIJN, 27 Juli (D.N.B.). De tfyfdc week Wan don strijd tegen de Sovjets vcjr- loonde vele punten van overeenstemming, met de week van 7 tot 14 Juni 1940 in het Westen, aldus wordt het D.N.B. vau mili taire zijde medegedeeld. Tcrwyl de gevechten toentertijd tusschen het Kanaal en de Maas slechts over een front van 400 kilometer werden geleverd, la de tegenwoordige beslissende stryd tegen de Sovjets over een front verdeeld, dat meer dau zes maal zoo lang is. Aan dit front heeft zich in de afgeloopen week een nieuwe vorm van strijd tusschen k— —jk-Logsmateriaal ontwilt- igenblik nog niet be- gantische afmetingen van gronden aan de normale, agra elke ties op de Noordelijke flank aan den Noor delijken oever van het Ladoga-mccr. Rcsumcerend kan worden geconstateerd, dat de vijfde oorlogsweek tegen de Sovjets de voorwaarden hebben geschapen voor de succcsvolle voortzetting van den veldtocht in het Oosten en wel op dusdanige wijze, dat de openbare mcening eerst na het be ëindigen van de verdere operaties zich hier van bewust zal worden. den, SchulzKraster uit Delfzijl en Fokje geschat. Kleefstra van Heerenveen hebben vorige ring week de elfstedentocht te voet gedaan, Wi_ Dinsdag hadden de dames den tocht van voorge- “i mee nen te kunnen afleiden, dat bona üde volks- tuinders een deel van de oogstopbrengst zouden moeten inleveren. Deze conclusie is geheel onjuist. Voor ongerustheid in dit verband bestaat geenerlei reden. Van bevoegde zijde is ons verzekerd, dat in dit jaar geen inlevering zal behoe ven plaats te vinden van groenten en fruit, door particulieren in eigen tuin of op ge- huurden grond (in volkstuinen) geteeld. Ook van de bruine boonen en andere peul vruchten, door particulieren op deze wijze gekweekt behoeft niets te worden ingicle- verd en evenmin zullen de desbetreffentle rantsoenen, welke hun zijn toegewezen, wor den gekort. Slechts voor de aardappelen» door par ticulieren geteeld» zal los van de voor genomen registratie een bijzondere r&- geling worden getroffen. Aardappelen zijn een hoogst belangrijk volksvoedsel. Di voorraad er van moet rechtvaardig wor den verdeeld. De menschen» die zoo ge lukkig zijn geweest, voor hun gezin een eenigszins belangrijke hoeveelhein aardap pelen zelf te hebben kunnen telen» kunnen daarom niet tevens aanspraak maken op een rantsoen» even groot, als zal worden verstrekt aan de andere Nederlanders, die niet in staat zijn, uit eigen teelt zich een voorraad te vormen. Eerstgenoemden zullen een bepaald aan tal aardappelbonnen moeten inleveren. Maar deze verplichting zal niet gelden voor de bewerkers van volkstuintjes, waarvan de grootte beneden een bepaalde opper vlakte blijft. Vermoedeliik zal het desbe treffende voorschrift aldus komen te lui den, dat het meerendeel der volkstuintjes onder deze vrijstelling zal vallen. En van de overige zal gelijk reeds eerder is ge meld bij de berekening; van het aantal bonnen, dat zal moeten worden ingeleverd, de aardappelopbrengst zeer laag worden De vaste norm voor deze inleve- -zal laag worden gesteld. /ie zich de moeite hebben getroost, voor eigen gezinsverbruik aardappelen te telen, VOETBALLER STERFT AAN HARTVERLAMMING. Bij den Zondagmiddag op het oude ter rein van Feijenoord aan den Krommen Zandweg te Rotterdam gespeelden beslis singswedstrijd voor promotie naar de twee de klasse N.V.B. tusschen S.V.W. en De Hollandiaan is een droevig ongeval ge beurd. De 34-jarige Hollandiaan-speler JP. van der Roest uit Vlaardingen kreeg tijdens het spel den bal tegen de borst en stortte bewusteloos ineen. Direct werd medische hulp ingeroepen, maar men kon slechts den dood ten gevolge van hartverlamming con- stateeren. De wedstrijd werd gestaakt. Crt. N. v. d. D. aanbood. Ongeveer 7 uur dien avond kwa men de wandelaarstera weer te Leeuwarden ning aan. -1 1 1 j W®® ZWEMMEN. In het zwembad werd de prodf voor 1000 M. zwemmen afgelegd door de vdlr gende dames: mevr. A- WindMelissen), mevr. J. de Visser;—Wempe, mevr. X. Gaastrav. d. Ley, mevr. C. Zoethout— Scholten, mevr. A. RiniaHoekstra, mevr. T. AlkemaTuzee, mevr. J. HofstraRijp- ma, mevr. C. Efdé—Jillings, mevr. G. GroenhofLycklema, mevr. J, van Eg- mondSchnebeli, mevr. H. Nauta—Oly, mevr. M. Weissenbach-Efdé, mevr. F. Dcthmers—Eringa, mevr. A. Brinksma-^- Wybenga» mevr. 7 -- - _- mevr. B. Reisv. d. Linde, mevr. A. Vis serv. d. Horst, mevr. S. Beintema— Andela, mej. G. Tuzee, mej. H. Visser, mej. S. Postma, mej. J. v. d. Meulen, mej. IJ. Eldering, mej. J, de Zwart, mej. A. Steinmann, mej. A. Zijlstra, mej. S. Ynr terna, mej. C. Rodenburg. ZEILEN. Uitslag zeilwedstrijd zeilver. fjZi.O.U.”. 16 M’. Eenheidsklasse A: 1. Deli, L. Rosier te Sneek; 2. Wiheja, J. Smith te Sneek; 3. Dirk Tom, B. de Haan te Sneek; 4. Roekoe II, Gebr. Kampman te Sneek. Olympiajoliën: 1. Fram, A. van Gooi te Hommerts; 2. Voilh, F. Oppenhuizen te Sneek. B.M.-klasse: 1. Meteoor II, L. Hof Jr. te Oudehaske; 2. Wiepkje, H. v. d. Veen te Oudehaske. 16 M’. Toerklasse: 1. Grutto II, H. Hof stra te Sneek; 2. Valk, J. Muurling te Sneek; 3. Ali Jet II, W. Couperus te Sneek; 4. Kolmeer, S. D. Bos te Sneek; 5. Amateur III, I. Kuindersma te Joure. Schouwen: 1. Meerkol, F. F. Atsma te Oppenhuizen; 2. Pompeblêd, J. Douma te Oppenhuizen; 3. Sylnocht, mej. A. Douma te Oppenhuizen. 16 M8. Eenheidsklasse B: 1. Betty, J. v. d. Steeg te Leeuwarden; 2. Brasem, Gebr. v. d. Laan te Sneek; 3. Elza, J. W. Andringa te Joure; 4. Porto Allegro, H. R. Schaap te Deersum. Larken: 1. Tipsey, P. Abbinga te Sneek; 2. Trim, J. Zwart te Sneek. Valkja.chten: I. Illusie, H. Cnossen te Sneek; 2. Jachtvalk, Chr. Koster te Sneek. Pampusklasse1. Ruiter, R. Reitsma te Koudum; 2. Marijke, H. Tromp te Sneek. Regenboogklasse1. Bruiser, R. A. v. d. Sluis te Sneek; 2. Windekind, D. Oppen huizen te ”Sneek. ELFSTEDENTOCHT TE VOET. De dames SmitTwijnstra uit Leeuwar- ST. BONIFACIUSrVAKSGHOOL SNEEK. jd voor lingerie: A. Uit Oude d, S. Bok, A. Ketelaar, E. Wes- Poicsz, E. Huibée, D. Walta, M. v. u. win, G. Jaasma, allen te Sneek, J, de Jong, G. Bonte, G. Miedema, P. Cnossen te Heeg, S. Ozinga, E. de Jong, G. Dijk stra te Jutrijp en P. Gosliga te IJpecolsga. Voor costuum: J. v. Neerven» I. v. d. Werf, S. Bosma, J. Hoekstra, D. v. d. Horst, M. Polder, A. Polder, R. Polder, F. Boerstna, allen te Sneek, A. Hultema, W. v. d. Laan» T. v. d. Laan te Scharne- goutum, M. Interna to Lutkewierum, A. Al tenburg te Roodhuis, T. Koopmans te Ijs- brechtum, N. Boersina te Oosterwierum, F. Attema te Heeg, D. v. d. Velde te Hom merts en IJ. v. d7 Velde te Heeg. Muio-examens. Geslaagd voor diploma A: A. Postma en W. v» d. Veer, beiden te Warns, R. Pod- jema en *R. v. d. Veer, beiden te Koudum, A. v. d. Heide en *A. L. Kan» beideni ie Sneek, T. Bakker je 4Jlst. zjjn meisjes. FRIESCHE BAKKERSVAKSOHOOL. Het einddiploma Vakbekwaamheid vpor Broodbakkers (eischen Vestigingswet) is 04. uitgereikt aan: C. Kaspèrsma te Sneekj, J. Kuipers te Heeg, IJ. G. v. d. Molen to Koudum, H. Schuurmans to Koudum, T, E. de Vries te Wieuwerd» R. Visser te Langweer, J. de Boer te Stavoren en L. v. d. Werf te Woudsend. bevrijding en is bijna voltooid. 3. r krachten der bondj groot aandeel in de 1 VOOR VOLKSTUINBEZITTERS. Geen inlevering van oogst. Wel bepalingen voor aardappelen. ■s GRAVENHAGE» 26 Juli. - Zooals eenigen tijd geleden is meegedeeld(, ligt het in het voornemen» over to gaan tot een re gistratie van de volkstuintjes. Deze is noo- digi, omdat de overheid een volledig over zicht behoort te krijgen van de beteekenis en den ontvang van net volkstuiinwezcn in ons land. Daarna zal zij kunnen vaststellen» hoe de uitwassen pjj dit gebied moeten worden tegengegaan en in hoever de sch&arschte van bepaalde grondstoffeti maatregelen ten gunste eener zoo billijk mogeiyke' verdeeling van de benoodigd- heden onder de volkstuindera gewenscht maakt. U In het bijzonder echter beoogt de over heid met deze registratie te weten te ko men» in hoever voor de particuliere teelt van tuinbouw- en landbouwgewassenland- bouwgronden in gebruik zijn genomen» wel ke een grootere opbrengst ten bate der voedselvoorziening van mensch en dier kun nen geven, wanneer zij beroepsmatig, dus door boeren worden bebouwd. Want onder de tegenwoordige omstandigheden moet het natuurlijk ónmogelijk worden gemaakt, dat een deel van onzen bodem niet op de meest economische manier zou worden gebruikt. Uit dezen opzet van het onderzoek blijkt, dat van de registratie en van de daarna te nemen overheidsmaatregelen» geen na doelen zijn te duchten voor de van ouds her gevestigde, bona fide volkstuintjes uit gegeven aan leden van volkstuindersven- oenigingen. Ook is het duidelijk, dat de bewerkers van tuintjes, aangelegd 'op alle, builen de normale productie vallende, grohr den (bijvoorbeeld op bouwterrein» langs spoorlijnen, verkeerswegen, kanalen, op g,e- cleelien van fabrieksterreinen, enz.), geen reden hebben oin zich ongerust te maken. Veeleer kunnen de bewerkers van deze tuintjes slechts voordeelen van een orde ning van het volkstuinwezen verwachten. Anders staat de zaak voor de, sedert den oorlog vrij sterk opgekomen, particu- Here teelt van voedingsgewassen op land en tuinbouwgronden, welke daarvoor aan hun normale bestemming zijn onttrokken. Aan de hand der resultaten van het te hou den onderzoek zal de overheid moeten vaststellen, in hoever de voedselvoorzie ning van het volk» door deze onttrekking - van £ron(ie'n aan de normale» agrarische r^mevr. productie, wordt benadeeld, en welke maat- B. v. Houten—Bargëus, hiertegen moeten worden genomen. O/igegroruie vrees. Uit de publicatie betreffende de nomen registratie hebben sommigen te kunnen afleiden, dat bona fide zouden moeten inleveren. Deze conclusie geheel onjuist. Voor ongerustheid in dit rband. bestaat geenerlei reden. dat in dit jaar geen inlevering zal behoe- door particulieren in v= NIEUWE SNEEKERCOURANT t zijn niet in tegenspraak met de maatregelen van, 'den commissaris. 7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1