V VICTORIA e n Zuinigheid geboden. NIEUWSTIJDINGEN. Duitschland strijdt voor Europa. Abonnement»- Advertentieblad Axmex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- eo VRIJDAGSAVONDS 3KINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN Tetef. 8200 Bureau: KLEINZAHD le B LAD is van De vier doorbraken door de Stalin-linie. Duitschland wint voor Europa op alle fronten. HET DUITSCHE WEER- MACHTSBERICHT. De uitwijzing van den Duitschen gezant uit Bolivia. ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPOENOMEN. Advertentieprijs 9 ets, per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 Adv. in dit blad worden gratis opgenomeo in bet adv. blad de DER GEMEENTE SNEEK No. 88 Zaterdag 2 Augustus 1941 57e Jaargang COURAW Niemand kan thans nog den indruk heb ben, dat de beperking van het gas- en elec- triciteitsverbruik geen hoogst ernstige zaak is. De overheid doet nogmaals een beroep op aller medewerking. Een medewerking, welke zij ook vraagt in het eigen belang van lede ren burger. In de afgeloopen dagen zijn In verschillende deelen van het land op groote schaal verbruikers van gas en electriciteit, waaronder tal van industrieën, afgesneden, omdat zij hun rantsoenen overmatig hadden overschreden. Men zij dus gewaarschuwd om alles na te laten wat niet tot het allernoodzakelijk ste behoort. op, het eerste Nederlandsche legioen is vertrokken. Op de aamneldings- NIEÜWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). Oceaan opr behaald. D' vetten, duikbootaanvallen en hulp- kruisers belaagd, hebben zij da genlang een Brltsch convool be streden en in totaal negentien sche pen met een gezamenlijken inhoud van 116.500 b.r.t. tot zinken ge bracht. Verder werden van de be- veiligingsvaartuigen een torpedo jager en een corvet vernietigd. Veel verbruikers af gesneden. Zuinigheid met gas en electriciteit zeer dringend noodig. In Duitsche militaire kringen werden voor het eerst nadere bijzonderheden bekend ge maakt over de verschillende doorbraken door de Stalin-linie. De eerste doorbraak door deze linie ge schiedde op 4 Juli aan de grens van Let land en de Sowjetunie. Op 11 Juli begon 200 km. ten Oosten van Minsk de bestorming van de Stalin-linie in den sector MogilewOrsjaWitebskPo- losk. Zij leidde op 16 Juli tot volledig suc ces daar op dien dag het 120 km. aan gene zijde van de Stalin-linie gelegen Smolensk kon worden ingenomen. Op 11 en 12 Juli braken Duitsche for maties door de op 150 km. ten Oosten van Verboden actie geconstateerd. De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid deelt mede: Patrouilles der Duitsche politie moesten op 26 en 27 Juli 1941 (Zaterdag en Zon dag) in het geheele land constateeren, dat groepen van de ontbonden padvindersver- eenigingen in strijd met de voorschriften haar onwettige actie voortzetten. Deze Duit sche politie-afdeelingen hebben daarom ruim 120 arrestaties verricht. O. a. werd ook een kamp bij Putten gevonden en ontbon den. De deelnemers aan dit kamp verzetten zich niet alleen op onbeschaamde wijze tegen de aanwijzingen van de politie-pa- trouilles, doch beleedigden ook de Duitsche politie-beambten op de grofste wijze, zoodai laatstgenoemden van hun wapens gebruik moesten maken. Daarbij werd een 16-jarige jongen ernstig gewond. Als commissaris-generaal voor de open bare veiligheid zie ik mij genoodzaakt de ouders van deze voorvallen op de hoogte te stellen, aangezien zij de volledige ver antwoordelijkheid voor dergelijke gebeurte nissen dragen. Het is aan de ouders bekend, dat de vroegere padvindersvereenigingen ontbonden zijn en dat het ten strengste ver boden is nog voor deze vereenigingen of bonden werkzaam te zijn. Afgezien van het feit, dat in het geval-Putten de verantwoor delijkheid ten volle op de ouders valt, vestig ik er de aandacht op, dat de Duitsche vei ligheidspolitie bevel gekregen heeft, bij der gelijke gevallen in de toekomst de ouders via de veiligheidspolitie ter verantwoording te roepen. Bovendien kunnen deze ouders dan verwachten, dat hun zoons, voor zoover zij leerlingen zijn aan middelbare of hoogere scholen, van elk onderwijs aan Nederland sche leerinstellingen worden uitgesloten. G. Atsma te Indijk; J. Attema te Ijlst; W, Bonnema te Jeth; J. Bosma te Scharnegou- tum; A. Bouma (vw.) te IJpecolsga; J. 1 aber te IJtens; T. Feenstra te Ijlst; A. Fel- kema te Sneek; E. ten Have (vw.) te Nij- land; T. Hilarides te Bozum; R. Hoekstra ie Bons; I. Hofstra te Abbega; IJ. Jorritsma te Heeg; IJ. Kuiper te Hommerts; I. Post- ma te Deersum; W. Schuurmans en J. Snij der te Ijlst; D. v. d. Velde te Heeg; H. Vei lenga te Sneek; A. A. Vermeulen te Ooster- end; J. Visser te Ijlst; A. de Vries te Bozum; J. Walsma te Witmarsum en J. Weima te Langweer. Aan de Eidgenössische Technische Hochschule te Zürich (Zw.) slaagde als diplom-architect de heer Sj. Joustra, afkom stig uit Sneek. Onze stadgenoot de heer J. Winselaai slaagde te ’s Gravenhage voor het examen Boekhouden M.O. K XII. De marechaussee H. Weber van de brigade Sneek is met ingang van 1 Aug. overgeplaatst naar Scherpenzeel. Geslaagd voor het Mercurius-diploma Boekhouden J. Zeldenrust te Warns, opge leid door den heer B. Oosterhoff, leeraai Boekhouden M.O. te Sneek. Toelatingsexamen Middelbare Technische School Leeuwarden. Toegelaten tot de le klasse bouwkunde: S. S. v. d. Zee, Sneek, J. Renema, Scharne- goutum; weg- en waterbouwkunde: M. Rei- nalda, Ijlst; werktuigbouwkunde: J. Hoog land, Nijland, R. Berger Sneek; electro- techniek: J. Stellingwerf, Sneek, J. Dekker, Sneek. Maatregelen op het gebied van het bijzonder onderwijs. Het Dinsdag verschenen Verordeningen blad bevat een verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland sche gebied, houdende maatregelen op het gebied van het bijzonder onderwijs. Hierin is bepaald, dat, ten einde een ont wikkeling van het gesubsidieerde bijzonder onderwijs in overeenstemming met de onder de huidige omstandigheden te stellen eischen te waarborgen, de secretaris-gene- raal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming be voegd is de wettelijk vastgestelde voorwaar den voor het verkrijgen van subsidie uit openbare kassen aan te vullen door scher per omlijnde voorwaarden betreffende de bruik van leermiddelen. Voor het geval in een inrichting voor bijzonder onderwijs de handhaving van de orde of rust op niet voldoende wijze wordt Is de secretaris-generaal van .iet departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming bevoegd: 1. het schoolbestuur aanwijzingen te ge ven; voor het geval het schoolbestuur be doelde aanwijzingen niet of niet genoeg zaam opvolgt, kan de secretaris-generaal een gemachtigde aanwijzen, die de rechten en verplichtingen van het bestuur geheel of ten deele moet waarnemen; 2. de school voor bepaalde of onbepaalde tijd te sluiten. De secretaris-generaal kan de hem in gevolge het bovenstaande toekomende be voegdheden op onder hem ressorteerende instanties overdragen. Het bepaalde bij het besluit no. 62/1941 betreffende handhaving der orde onder de studenten aan universiteiten en hoogescho- len in het bezette Nederlandsche gebied blijft onverminderd van kracht. Deze verordening treedt direct in wer king. Het D.N.B. meldde 28 Juli uit Berlijn: De rijksregeering heeft de volgende nota aan de Boliviaansche regeering gezonden: „In opdracht van de rijksregeering heb ik de eer net volgende mede te deelen. Nadat de Boliviaansche regeering in het eerst zónder opgeven van eenigerlei motieven den Duitschen gezant in La Paz, den heer Wendler, de uitnoodiging had doen toeko men binnen enkele dagen het land te ver laten, heeft zij den volgenden dag tegen over vertegenwoordigers der pers en wel wederom zonder mededeeling van concrete feiten, het verwijt uitgesproken, dat de stap tegen den gezant genomen is, omdat hij zou hebben deelgenomen aan kuiperijen tegen de Boliviaansche regeering. Deze bewering, die uiteraard als volko men uit de lucht gegrepen moet worden gekenmerkt en die iederen grondslag miste, is reeds in de nota van den gezant Wendiei van 22 Juli ten scherpste verworpen. Daarop heeft de Boliviaansche regeering aanleiding gezien een document te publi- ceeren, dat haar volgens haar eigen mede deeling door een derde mogendheid in han den is gespeeld. Zij beweert, dat dit docu ment een door den Boliviaanschen militairen attaché te Berlijn, den heer Belmonte, aar den gezant Wendler gericht schrijven is dat het bewijs vormt voor de verwijten, die tegen laatstgenoemde uitgesproken zijn. Zoowel vorm en inhoud van dezen brief, alsook het geheel der begeleidende omstan digheden bij de z.g. ontdekking daarvan, doen reeds op het eerste oog zien, dat hei Installatie burgemeester van Wymbritseradeel. In een vergadering van den raad der ge meente Wymbritseradeel op Maandag a.s., ’s nam. 3.30 uur, zal de nieuwbenoemde burgemeester, de heer F. Tjaberings, wor den geïnstalleerd. De heer Tjaberings werd 31 Juli 1892 te Hoogezand geboren. Hij ontving zijn oplei ding in de gemeente-administratie aan de secretarie te Appingedam, waar hij 1 Sep tember 1908 als volontair in dienst trad. In deze gemeente klom hij óp tot len ambte naar. Hierna volgde de benoeming tot ad- junct-commies te Rheden, welke gemeente werd verwisseld met die van Enkhuizen, waar de heer Tjaberings hoofd-commies werd. Hierna volgde zijn benoeming tot ge meentesecretaris van Andijk en nog later tot gemeentesecretaris en -ontvanger te Nieuwolda. Van 8 December 1920 tot 15 Juni 1931 was hij burgemeester van die gemeente. Sinds 15 Juni 1931 is de heer Tjaberings burgemeester van Hoogkerk Hij is geenerlei politieke richting toegedaan. de Sereth gelegen vestingwerken der Sta lin-linie in het gebied van Berditsjew en ZJitomir. Op 19 Juli werd de Dnjestr overgestoiien en drongen de Duitsche formaties door de aldaar gelegen vestingwerken der Stalin- linie heen. Op dit Zuidelijkste punt van de Stalin-linie begon op 21 Juli de achtervol ging van den terugtrekkenden vijand. De doorbraak van de Stalin-linie begon dus op den Noordelijken vleugel van het Duitsche front, ging vervolgens over naar het centrum van het front en naar het ge bied ten Noorden en ten Zuiden van de Pripet-moerassen, waarna eenige dagen later de Zuidelijke vleugel doorbroken werd. Deze vier doorbraken geven de vier voor naamste aanvalsrichtingen aan van de Duit sche legers. Begonnen bij den rechter Duit schen vleugel zijn het de volgende: 1. Uit Moldavië en de Boekoewina naar den benedenloop van de Dnjestr. 2. Uit Galicië naar Kiew. 3. Uit het gebied van Minsk via Smolensk naar Moskou. 4. Door de Baltische landen naar Lenin grad. In Duitsche militaire kringen wijst men er op dat na de succesrijke doorbraken door de Stalin-linie de gigantische strijd in het Oosten het beslissende stadium is ingegaan. Het is thans geen strijd meer om de Stalin- linie, het is een veldslag in het vrije veld, die ver aan gene zijde van het front wordt gestreden. De beslissing van dezen veldslag valt niet binnen enkele dagen te verwachten. DUITSCHE AANVAL OP BRITSCH CONVOOL Negentien koopvaardijschepen, een torpedojager en een corvet tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt het volgend extra-bericht bekend: Duitsche duikbooten hebben in den slag op den Atlantischen Oceaan opnieuw een groot succes ^oor torpedojagers, cor- HOOFDKWART1ER VAN DEN FÜHRER, 31 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij de vervolging van de in de Oekraine verslagen Russische le gers drongen Duitsche strijdkrach ten tot diep in de vijandelijke terug- tochtsbewegingen door. De ring om den omsingelden vijand ten Oosten van Smolensk werd weer nauwer toegehaald. De in Estland strijdende troepen wierpen den vijand naar het Noor den terug. Gevechtsvliegtuigen bestookten den afgeloopen nacht militaire doelen te Moskou, evenals het spoorwegknooppunt Orel met bom men. Duikbooten achtervolgden de uiteengejaagde overblijfselen van ’t in den Atlantischen Oceaan aan gevallen convooi en brachten nog vijf andere koopvaardijschepen met ’n gezamenlijken inhoud van 24000 brt. tot zinken. Het totale verlies van den vijand tengevolge deze operaties steeg daardoor tot 140500 brt. In den strijd tegen Engeland be schadigde het luchtwapen door het werpen van bommen een groot koopvaardijschip ten Oosten van Lowestoff. Andere bomaanvallen vonden den afgeloopen nacht op vliegvelden ten Zuidoosten en Oos ten van het Britsche eiland plaats. De aanvalspoging van ongeveer 40 Britsche vliegtuigen, die van een vliegtuigmoederschlp af naar de haven Kirkeness startten, werd verijdeld. De vijand verloor daarbij in luchtgevechten 23 vliegtuigen en door afweergeschut en marinege- schut vijf vliegtuigen. Boven de Duitsche Bocht scho ten Jachtvliegtuigen uit een esca drille van acht Engelsche bommen werpers er vijf omlaag. Marlne-ar- tlllerie bracht twee, een mijnenve ger een Britsch gevechtsvliegtuig omlaag. Op eenige plaatsen in West- Duitschland wierpen Britsche vlieg tuigen den afgeloopen nacht bri sant- en brandbommen. De burger bevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Het lijkt bijna spotten met de werkelijk heid om in dezen tijd, waarin zoo onnoeme lijk veel materiaal wordt vernietigd, een beroep te doen op den landgenoot om zui nig te zijn. En toch is een dergelijk beroep bitter noodig, want meer dan ooit is zuinig heid als een Nederlandsche deugd aan te merken. Wij Nederlanders hebben altijd de repu tatie gehad zuinig te zijn in het kleine en royaal in het groote. Het is onze volksaard om niet spilziek om te gaan met de ge bruiksartikelen in het dagelijksche leven. Maar thans wordt er nog iets meer van ons gevraagd. Wij moeten er nu goed van door drongen zijn, dat een toenemende schaarschte van goederen ons dwingt tot een zuinigheid, welke wij vroeger schriel heid zouden hebben genoemd, doch welke thans het bewijs levert van een juist Inzicht in den waren stand van zaken. Bij al onze zuinigheid gingen wij vroe ger toch kwistig om met onze materialen, omdat wij volop in de ruimte en overvloed leefden. De distributie wijst ons duidclijK aan, op welk gebied wij de uiterste sober heid hebben te betrachten en de Economi sche Voorlichtingsdienst geeft waardevolle adviezen. Er wordt zuinigheid van ons gevraagd inzake het gebruik van gas en electriciteit. Zuinig moeten wij zijn met de banden van onze fietsen, met ons huisraad, met onze textielgoederen, met het papier. Dit is geen dwang van willekeurigen aard, maar een noodzaak van het oogenblik. Een oproep tot zuinigheid met alles wat wij hebben, klinkt door het land in alle toonaarden. Laten we er goed van door drongen zijn, dat wij door zuinig te zijn allereerst ons zelf, maar in de tweede plaats onze volksgemeenschap een dienst bewijzen. Weest zuinig met wat ge hebtl Bedenkt: Dat het electriciteits- en gasverbruik gerantsoeneerd op 75 pet.; Dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te over schrijden; Dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en afsluiting van den toevoer. OFFICIEEL ORGAAN DER GEMEENTE WYMBRITSERADEEL. Moo-c-r-.’ KIEZEBRINK, Bloemstraat 31, Sneek. Sneeker Huishoudschool. De volgende getuigschriften zijn Woens dag uitgereikt: Getuigschrift „Hulp in de Huishouding” (dagopleiding B)R. Abma en C. M. Bak ker te Sneek; IJ. Bakker te Ijlst; S. T. Bak ker te Langweer;‘S. Blok te Sneek; U. de Boer te Oppenhuizen; M. Boersma te Schar- negoutum; J. Boerstra te Sondel; T. Boom- sma en A. A. van Buren te Sneek; L. Dan- tuma te Oosterend; G. D. Dijkema en A. Feenstra te Sneek; D. Heeg te Oosterend; P. Hiemstra te Offingawier; F. T. Hobma te Lutkewierum; A. Jansma te Ijlst; J. de Jong te Gauw; M. de Jong te Workum; F. Kampen te Abbega; B. Keikes, J. G. Klai- beda, H. Koopmans, W. Kroon, E. Kuipers en J. Langenberg te Sneek; R. Osinga te Pingjum; O. Plantinga te St. Nicolaasga; A. Posthumus te Woudsend- S. T. Schaap en P. H. Swart te Sneek; P. C. Swierstra te Poppingawier; L. Taconis te Sneek; T. ■samenstelling van het leerplan en het ge- Topma te Witmarsum; B. de Vries te Oost- hem; G. Wiersma te Oudega (W.) en A. J. Wildschut te Ijlst. Getuigschriften. Dagopleiding A: le klas orde of rust op a (tweejarig): W. Altenburg te Heeg; T. gewaarborgd, is Bekius te Gauw; G. Boorsma te Scharne- net departemen goutum; J. Boschma te Offingawier; D. Couperus te Poppingawier; A. Faber te Uit- wellingerga; A. O. Gorter en H. Hoekstra te Sneek; J. A. Hoomans te Ijlst; G. Jaa- sma te Sneek; E. J. Jansen te Ijlst; D. de Jong te Oppenhuizen; L. Jouwstra te Uit- wellingerga; T. v. d. Laan, H. C. Mink en A. Oostra te Sneek; T. Reitsma te IJsbrech- tum; J. Rientsma te Sneek; R. Schuurmans te Ijlst; G. Sikma, P. Steenstra en Z. A. Teensma te Sneek; T. Visser te Sijbranda- buren; W. Walstra te Zandgaast; D. Wier sma, J. Wiersma en R. C. v. d. Zee te Sneek. 2e klasse a (één-jarige opleiding)A. P. M. Brouwer te Sneek; G. Cnossen te Ijlst; A. Dekker te Bolsward; A. Dijkstra, S. G. Dijkstra en T. Feenstra te Sneek; G. de Groot te Bolsward; P. B. v. Ham te Sneek; G. Jongsma te Folsgare; L. J. Krommendijk, A. v. d. Laan, S. Loots en K. G. van der Meulen te Sneek; J. Noordbruis te Bols ward; A. v. Popta te Pingjum; J. M. Tromp, H. A. Vis, T. Waringa en M. v. d. Zee te Sneek. Getuigschriften „Landbouwhuishoudcur- sus” (2-jarige cursus): H. de Boer te Oos terend; K. de Boer te Bozum; R. de Boer te Oppenhuizen; F, Gerbrandij te Goëngamie- den; D. v. d. Hem te Britswerd; M. Hoek stra te Bons; A. de Jong te Oppenhuizen; J. K. Kooistra te Rauwerd; S. Schraa te Uit- wellingerga; A. J. Schürer te Sneek; M. Strikwerda te Oosterend; G. Tiersma te Oppenhuizen en K. Vellinga te Roodhuis. Bevorderd: le klasse a: C. de Boer te Bozum; P. Bos, T. Bosma en F. Hoekstra te Sneek; M. T. Hoekstra te Sijbrandabu- ren; E. F. C. de Jong te Sneek; F. de Jong te Oppenhuizen; P. T. Keulen te Follega; J. C. van der Leij te IJtens; T. Mollema te Bozum; A. M. G. Piersma, T. Schuil, A. Strikwerda en F. Steigenga te Sneek; G. v. d. Velde te Rauwerd; H. H. de Vries te Sneek; R. Zijlstra te Oosterend. 2e klasse a: A. Andree te Sneek; J. Bak ker te Bozum; G. Jellema te Sneek; T. Kam pen te Abbega; T. Klijnsma en H. Kultert te Sneek; A. C. Langeraap te IJsbrechtum; A. v. d. Meer te Scharnegoutum; P. iQijdam en J. Oppenhuizen te Sn^ek; T. Rinsma te Poppingawier; C. Roodbergen, M. Rijpke- ma en C. Scholte te Sneek; A. Wijnja (vw.) te Oppenhuizen; Sj. IJdema te Rauwerd. 3e klasse a: M. Adema (vw.) te Sneek; L. Boomsma te Sondel; B. J. ten Cate, T. Coers, T. Faber, E. J. W. Groeneveld, A. J. Hofmeester, A. G. J. M. Koning en M. Rol- lema te Sneek; B. Sieperda te Offingawier; W. Smink te Sneek; B. Sijbrandij te Oos- terwierum; M. Terpstra te Siegerswoude; B. Vriesema, R. Wobma en J. Zuidema te Sneek. Eén leerlinge is niet bevorderd. Bevorderd: Landbouwhuishoudklasse I: Moskou brandt Op het centrum van de bolsjewistische terreur, op het hoofdkwartier van de communistische misdadigers, daarop wor den thans eiken dag door de Duitsche vliegtuig-eskaders vernietigende bomaan vallen ondernomen, daarop regent het bri sant- en brandbommen I Moskou brandt I De Duitsche legers ruk ken op, onweerstaanbaar voltrekt zich het vonnis wer de machten, die tientallen jaren een bedreiging voor Europa vormden, die op het punt stonden deze bedreiging ten uitvoer te leggen en de Westersche bescha ving te vernietigen. Moskou brandtI Want Duitschland strijdt voor Europa, maarDuitschland strijdt niet meer alleen. Dappere mannen uit alle beschaafde landen van Europa zijn te wa pen gesneld en vormen legioenen, die schouder aan schouder strijden met de machtige legers van Adolf Hitler. Dappere mannen uit alle beschaafde landen, dus óók uit Nederland. Want Nederland be schikt over mannen, die weten dat het hun plicht is deel te nemen aan den strijd tegen de bedrijvers van de gruwelen van Lemberg en de andere steden en dorpen in de Sovjet unie. Moskou brandt I Duitsche legers en vrij willigerslegioenen rukken contingent van ons eigen bureaux heerscht groote drukte, Het tweede contingent vertrekt binnen enkele dagen en gij landgenootgij zoudt volharden in uwe houding van afwachten totdat de strijd gestreden is? Besluiteloos aan den kant blijven staan, terwijl anderen hun plicht doen, dat is een houding, die een e<?hte Nederlander niet past, die eenvoudig niet in zijn aard ligt., Moskou brandt! Landgenooten, daar in het Oosten wordt een strijd gestreden met als inzet de toekomst van Europa, dus ook van ons volk en vaderland en daarom: meld u aan bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22, den Haag. NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1