NIEUWSTIJDINGEN. Ambtelljke bekendmaking. VICTORIA Duitschland strijdt voor Europa. Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS brink Co. - sneek OFFICIEEL ORGAAN De verbouw van Koolzaad. Ab o nnem ents- en Advertentieblad le B LAD Uosterhof no: annval van de Finnen ten mm: Geen spreekuur burgemeester van Sneek op a.s. Woensdag. Op Woensdag a.s. (6 Aug. 1941) houdt de Burgemeester wegens ambtelijke verhin dering geen spreekuur. e isteld. ,t de verbouw u dringend, voorzoover uw. boerderij zich daarvoor leent, mede te werken tot dit al lerhel een volJoe'nde voorziening van onze De gezondheidstoestand nu en in de toe komst van groote groepen onzer bevolking en vooral van de jeugd, zal afhankelijk beste ;elen het kan voorkomen, .ukt. Dat is het risico, het- i werk heeft te drar iet, dat als we niet den, we ook geen oogst zullen hebben, het normale, zelfs het grooter NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws, en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60, Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBR1NK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad), krachten aldaar reeds ver over de oude Finsch-Russische grens naar het Zuidoosten konden oprukken. De Duitsche luchtmacht heeft In de afge- loopen week haar vernietigenden strijd tegen de Sovjet-vliegers opnieuw met süc-'' ces voortgezet en bovendien de operaties van het leger door vernietigende aanvallen op kazematstellingen, colonnes en trans- portwegen aan <en achter het Sovjet-front ondersteund, waarbij de Sovjets zware ver liezen aan menschen én materieel leden. Het bewapenings- en verkeerscentrum Moskou werd bijna lederen nacht door de Duitsche luchtmacht aangevallen, zoodat militaire- en verkeerslnstallaties, alsmede de bewapenings- en ravitailleeringsbedrij- ven schade opliepen. Bovendien werden nog andere belangrijke spoorwegknooppunten aichter het Sovjet-front met bommen be stookt. Betreffende bijzondere maatregelen na vijandelijke luchtaanvallen. Op grond van art. 45 der verordening no. 138/1941 van den Rijkscommissaris voer het bezette Nederlandsche gebied betreffen de de handhaving van de openbare orde, wordt bepaald: 1. ' Het fotografeerden van plaatsen en voorwerpen, -.welke tengevolge van lucht aanvallen zijn beschadigd, is verboden. - 2. Handelingen in strijd met het bepaal de in deze bekendmaking zijn overtredingen. De daders worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en geldboe ten van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen, voor zoover niet inge- gevolge andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. 3. Het bepaalde in deze bekendmaking treedt in werking op den dag harer afkon diging. 4. De aandacht wordt er op gevestigd, dat fotografische artikelen,- welke zijn ge bruikt <om beschadigde plaatsen en voor werpen te fotografeeren, op grond van het bepaalde bij art. 5, lid 2, van de verorde ning no. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied door Duitsche politie-organen in beslag kunnen worden, genomen. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid: Rauter, SS-gruppenführer. PRIESTERWIJDING VAN DEN WELEERW. HEER B. STOCKMANN. Zondagmorgen werd in de R.K. Kerk van den H. Martinus alhier de plechtige eerste H. Mis opgedragen door den weleer waarden heer B. Stockmann, hierbij geas sisteerd door den hoogeerwaarden heer De ken J. van Galkom van Sneek als Presby- -ter Assistens, den zeereerwaarden heer pastoor J. de 'Boer van Wageningen als* Diaken en den eerwaarden heer Fr. Bren- ninkmeijer theol. stud, als Sub-diaken. De predikatiewerd gehouden door den weleerwaarden heer Kapelaan C. Stock- 8—7—€—0—0 ONTHOUDT DIT NUMMER. Acht-zeven-zes-dubbel nul. Stort op dit nummer uw bijdrage voor de Nederlandsche ambu- lance. Acht-zeven-zes-dubbel nul. Uw bijdrage op dit gironummer gestort, ten name van de Neder landsche ambulance, zal het Roode /Kruis in stèat stellen den nood van vriend en vijand op de slagvelden in het Oosten te leni gen. Acht-zeven-zes-dubbel nul. Ook uw bijdrage wordt verwacht. Stort nog vandaag op gironummer 87600, ten name van de Neder landsche ambulance, koninginne gracht 22, 's Grayenhage. Duitschland wint voor Europa op alle fronten. ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzend 7, Sneek. Tel. 2200 HET DUITSCHE WEER- MACHTSBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren be kend: Op den omsingelingsvleugel in de Oekraïne hebben snelle Duitsche en Hongaarsche afdeelingen be langrijke spoorwegverbindingen van den vijand afgesneden, De massa van de Oostelijk van Smo lensk ingesloten strijdkrachten der Sovjet-weermacht is thans vernie tigd. De rest gaat de ontbinding te gemoet. Gevechtsvliegtuigen bom- 1 bardeerden In de afgeloopen nacht ravitailleerings- en bewapenings- bedrijven in Moskou en een belang rijk verkeersknooppunt In het bron- gebied van de Duna. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië waren doeltreffende aanval len van het luchtwapen overdag gericht op spoorwegemplacemen ten aan de Zuid-Oostkust van En geland. Bij de Faroer-eilanden w^rd een vrachtschip van 1200 brt. tot zinken gebracht. In den afge loopen nacht bestookten gevechts vliegtuigen militaire werken in ver schillende havensteden aan de Schotsche en Bngelsche Oostkust o. a. In Hull, met bommen van zwaar kaliber. Er ontstonden groo te branden. In de Mlddellandsche Zee plaats ten Duitsche en Italiaansche duik bommenwerpers op 2 Augustus teij Nqord-Westen van Mersa- Matroe voltreffers van bommen op twee Britsche torpedojagers. An dere luchtaanvallen waren gericht op pakhuizen en luchtdoelstellin gen van den vijand bij Tobroek. In luchtgevechten werden vier Britsche jagers neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen 1 vannacht militaire Inrichtingen aan het Suezkanaal aan. De vijand liet In den nacht van 3 op 4 Augustus een gering aantal brisant- en brandbonlmen vallen op Noord-West- en West-Duitschland. Er ontstorfd noch schade aan mili taire werken noch aan bedrijven die voor de oorlogvoering van belang zijn. Nachtjagers en luchtdoelartil- lerie schoten drie van de aanval lende Britsche toestellen omlaag. Wn. «9 Woensdag 6 Augustus 1941 57e Jaargang OFFICIEEL ORGAAN DER GEMEENTE WYMBRITSERADEEL. Hoofan-1 KIEZEBRINK, Bloemstraat 3f, Sneek. Koolmeesjes In brievenbus. Voor de tweede maal in dit seizoen heb ben de koolmeesjes de brievenbus bij den heer Hijlke Tromp Stationsstraat 15 alhier, verlaten, vergezeld van 3 jongen en achter latend 4 eitjes. De brievenbus is dus voor ’t gewone doel weer beschikbaar. DISTRIBUTIE VAN SUIKER EN VAN KOFFIESURROGAAT. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van suiker en van koffiesurro gaat. Zooals reeds is gepubliceerd, ligt het in de bedoeling den looptijd der verschillende bons, welke worden aangewezen voor het koopen van levensmiddelen met een distri- butieperiode van vier weken, met ingang van io Augustus a.s. tegelijkertijd te laten beginnen. In verband hiermede zal gedu rende één week, en wel van Zondag 3 Augustus tot-en met Zaterdag a.s., de met „105” genummerde bon van de DE STRIJD IN HET OOSTEN. Na de zesde week. BERLIJN, 3 Augustus. (D.N.B.). In aan vulling op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde het volgende: De thans afgesloten week vertoont bijna hetzelfde beeld als de vorige, slechts met dif verschil, dat ook in deze week de ge- vechtsgebieden opnieuw, verder naar het Oosten zijn geschoven. In den Zuidelijken sector zijn de Duit sche en verbonden troepen na een hevige worsteling ten Zuiden van Kiev in den loop van deze week overgegaan tot de achter volging van den terugtrekkenden vijand, welke achtervolging door een ingetreden verbetering in, de weersgesteldheid begum stigd wordt. De thans reeds twee weken’durende slag bij Smolensk is zijn succesvol einde dichter genaderd. Ook in de afgeloopen week hebben de Sovjets tevergeefs getracht hun ingesloten armeeën te ontzetten. De in het kader van dezen geweldigen vernietigingsslag inge sloten Sovjet-formaties zijn in den loop van deze week voor het grootste deet in de pan gehakt. De hardnekkige pogingen der Sovjet-leiding om *den opmarsch der Duit sche troepen in het gebied ten Westen van Moskou tot staan te brengen, heeft geleid tot dezen grooten vernietigingsslag, met als resultaat, dat waarschijnlijk binnenkort de weg naar Moskou aan de Duitschè troepen moet worden prijsgegeven. In den Noordelijken sector zijn de Sovjet- formaties, die zich ten Westen van het Peipusmeer hadden genesteld, eveneens In gesloten en vernietigd, terwijl de overblijf selen in Noordelijke richting naar de kust terugtrekken. In den sector rondom Petersburg hebben de operaties ook in de afgeloopen week, ondanks het zeer scherpe verbet van de Soviets, dat verwacht werd, voortgang ge vonden. Hierbij was bijzonder opmerkelijk de enereieke Noorden en Ladogameer, Rede P. J. Jansen. Noordoostwaarts xvan het j De gewestelijke voorzitter Brabant dei waardoor de Flnsche strijd- commissie-dr. Posthuma, de heer P. J. Jan- Augustus tot-en met Zaterdag 9 Augustus a.s., de met „105” genummerde „bonkaart algemeen”, recht geven op het koopen van een kwart van het gëbruikelijke rantsoen suiker' derhalve op 250 gram sui ker. Met ingang.van 10 Augustus zal we derom een ‘non worden aangewezen voor den gebruikelijker! looptijd van vier weken, recht gevende op één kilogram suiker. Tevens loopt dé met „104” genummerde bon van' de „bankaart algemeen” voor koffiesurrogaat met, zooals aanvankelijk is gepubliceerd, af op Zondag 17 Augustus a.s., maar reeds op Zaterdag 9 Augustus a.s. De loopende distributieperiode voor koffie-surrogaat wordt dus ingekort van vier weken tót drie wéken. Met ingang van 10 Augustus a.s. zal wederom een bon voor het koopen van koffiesurrogaat worden aangewezen, welke den normalen looptijd van vier weken zal hebben. Ir. Louwes richt zich tot de landbouwers. De Directeur-Generaal van de Voedsel voorziening, ir. S. L. Louwes heeft den volgenden oproep tot alle landbouwers van Nederland gericht: De prijs van het koolzaad voor den oogst 1942 zal met inbegrip van den daarvan deel uitmakenden bijzonderen toeslag f30 per 100 kg. bedragen. Aan hen, die gras land willen scheuren voor den verbouw van koolzaad, zal een extra scheurpremie van f75 worden verleend, boven en behalve de f 125, die men voor het volgend jaar als „normale” scheurpremie zal ontvangen. In weerwil van de beperkingen, die wij ons op het gebied van de verstrekking van stikstof meststoffen moeten opleggen, ral voor koolzaad in ruime mate stikstof- mest beschikbaar worden gei Dit alles geschiedt omdat van een voldoende hoeveelheid koolzaad beslissend zal zijn voor de vetvoorziening van ons volk. Koolzaad is het eenige olie rijke akkerbouwproduct, dat' Nederland in voldoende hoeveelheid kan voortbrengen. Als we de 40.000 h.a. koolzaad, die ik mij tot doel heb gesteld, werkelijk zullen kunnen oogsten, zullen we in weerwil van dé te verwachten geringere boterproductie, het Vetrantsoen zoo kunnen houden, dat ons volk op het gebied der vetvoorzie ning geen gevaren dreigen. Iedere HA.., die er meer komt is wel kom, iedere H.A., die er minder komt, ver mindert de kans op een behoorlijk vetrant- soen. 1 tlii Landbouwers van Nederland, ik verzoek u dringend, voorzoover uw. boerderij zich daarvoor leent, mede te werken tot dit al tlangrijkste doel, de verzekering van voldoende voorziening van onze bevol king met vet. De gezondheidstoestand nu en in de toe komst van groote groepen onzer bevolking f -- J- kunnen zijn van uw medewerking. Wij allen weten, dat zelfs bij de voorzorgsmaatregiJ dat de oogst misli welk de boer bij al zijn gen, maar leker is he Utaai—-- Hier dan no: Hier dient de angstvallige afweging van voor en tegen op te houden. Hier wordt een daad verwacht en die daad begint met het zaaien van het koolzaad. mann van de BJt (U.) met als onderwerp „De Heerlijkheid en Veelomvattendheid van het Pr.esterschap”. Helt parochiaal zangkoor van mannen en jongens „St. Caecilia” zong, onder leid.ng van zijn directeur, den heerFl. H. A. van Bergen de Missa Brevis van da Palestrina en' na de mis het Jubilate van Orl. d. Lasso. Des middags werd een plechtig Lof ge celebreerd waar.n door het bovengenoemde zangkoor werd uitgevoerd het Ego Sum Panis van da Palestrina, Salve Regina van Jac. Obrecnt en Ave Maria van Joa quin des Prés, deze beide laatste werken in de bewerking van den heer Fl. 11. A. van Bergen van Sneek. Dit plechtig Lof werd met het Te Deum besloten. De receptie was zeer druk bezocht. Afscheid van den heer Oosterhof. De heer Oosterhof, Inspecteur van Politie te Franeker, die benoemd is tot Commissa ris van Politie te Snegk, heeft Zaterdag ochtend afscheid genomen van het politie corps te Franeker. De burgemeester de heer M. G. de Kruijff, heeft daarbij een toespraak gehouden. Omdat U door hoog gezag tot uw nieu wen werkkring zijt geroepen, heeft U aan deze roepstem gevolg moeten geven, meer dan omdat het voor U promotie beteeken- de. Want U had nog wel een poos te Fra neker willen blijven en dan ook niet naar deze nieuwe betrekking gesolliciteerd. U is hier nauwelijks een jaar geweest, dus slechts een korten tijd, maar die is toch lang genoeg geweest, om te kunnen zeggen, dat U een goed politieman zilt, die uw werk met tact verricht, een uitstekend organisa tor en leider van het cursuswerk, terwijl U tevens met tact met het corps en met het publiek omgaat. Burgemeester en gemeen tebestuur brengen U voar uw werk dan ook hartelijk dank. Het ga U in uw nieuwe woonplaats onder Gods zegen wel. Namens het politiecorps zejde de adjunct- Inspecteur, de heer Kremer, dat het bericht van de benoeming van den heer Oosterhof tot Commissaris van Politie te Sneek, met gemengde gevoelens was ontvangen. Ter- 'wijl men eenerzijds de promotie op prijs stelde, had men er anderzijds den neer Uosterhof nog gaarne willen houden als chef. Want gij zijt een rechtvaardig, ideaal chef, die met tact met het personeel om gaat en den goeden geest in het corps weet op te wekken en te bewaren. Namens het corps overhandigde hij den heer Oosterhof een zilveren sigarettendoosje met inscriptie. Een paar agenten sloten zich bij deze toespraak aan en voegden er nog enkele persoonlijke woorden aan toe. De heer Oosterhof heeft voor de vrien delijke en waardeerende woorden dank ge bracht en zijn waardeering voor het politie corps uitgesproken. Tevens bracht hij de burgerij dank voor hun rust en correcthelo en mede namens zijn vrouw voJr de wijze, waarop hij door de ingezetenen was tege moet getreden. Met voldoening constateerde hij, dat het vertrouwen in het politiecorps veel was verbeterd. Vdoral de laatste da gen is dat spreker duidelijk gebleken. Hij hoopte een vriend van de agenten te blijven. Bij het afscheid van het politiecorps van Franekeradeel heeft burgemeester Elgersma den chef waardeerend toegesproken en hem een zilveren sigarenaansteker vereerd. Voor de cadeaux bracht de heer Ooster hof hartelijk dank. Afscheid J. Spoelstra, onderwijzer aan school 4. Donderdag 31 Juli was het de dag, waar op de heer J. Spoelstra, onderwijzer aan school 4 alhier, zijn laatste les heeft ge geven, daar htj wegens het bereiken van de pensioensgerechtigde leeftijd met 1 Sept, a.s. het onderwijs gaat verlaten, ’t Lag voor de hand, dat het scheiden van iemand, die ruim 34 jaar in deze gemeente voor de klas heeft gestaan, nipt ongemerkt kon voorbij gaan. Voor de ouders was gelegenheid tot af scheid nemen gegeven op Maandag 28 Juli j.l. in zijn eigen lokaal, waarvan een flink gebruik werd gemaakt. Daarbij werd hem bij monde van den voorzitter van de Ouder- ie risico ons niet af schrikken, commissie, den heer A. Vis, dank gebracht voor alles, wat hij voor het kind en in 't belang der school heeft gedaan en waarbij hem, als man van de sport, en als blijk van waardeering een fietszadel werd aangebo den. Namens B. en W. dezer gemeente werd tiij daarna toegesproken döor den wethou der D. Zuiderbaan, die» in wdardeerende woorden getuigde van de wijze, waarop hij hier deze reeks van jaren het onderwijs had gediend. Ook de kinderen lieten zich niet onbetuigd en wetende, dat meester Spoel stra een hartstochtelijk visscher is, boden ze hem een vischthsch met snoeren enz. aan. Donderdag na afloop van de les kwamen de collega’s en de concierge van de school in ’t kantoor samen om de laatste banden los te maken. Het h. d. s. en de oudste onderwijzer spraken daarbij van een col lega, wiens werk in de school niet ver geefs is geweest, die een plaats heeft weten te veroveren in de harten van velen van zijn leerlingen en die in de omgang, trots zijn jaren, met de jongere collega’s steeds jong wist te blijven. Als blijk van vriendschap en waardeering werd hem even eens een aandenken overhandigd en de hoop uitgesproken, dat hij nog vele jaren in vol komen gezondheid van zijn rust zal mogen genieten. In harfelijke woorden»werden allen daar na door den scheidende bedankt. Boerendag te ’s Hertogenbosch. Op de Zaterdag te 's Hertogenbosch ge houden Boerendag van het Ned. Agr. Front werd o. m. het woord gevoerd 'door den Boerenleider, den heer E, J. Roskam. De gebeurtenissen der laatste jaren, al dus spreker, hebben geleerd, dat de werke lijke volkseenheid nooit gestorven was en dat die eenheid zich steeds op het juiste oogenblik laat gelden. Het blad „R.K. Staatkunde” deed in 1922 reeds een helder geltlid hooren. Maar deze stemmen werden gesmoord en 't zou nog 10 jaren duren eer een bewuste doorbraek van dezen geest mogelijk was. Dat wij hier nog staan is niet omdat er in de 19e eeuw en ook daarna /nog geen mannen zijn ge weest, die de banieren hoog hieven, toen het liberalisme zich inzette voor de ontker stening van het volk door het onderwijs en waaraan wij te danken hebben, dat de door werking van het liberalisme nog werd ge- temperd en in het sociale leven vele wonden werden geheeld. Dat zij toen niet hebben bereikt de orga*- nische volksordening van dr. Kuyper en niet de corporatieve ordeningen, die later vastgesteld zijn in „Quadragesimo anno”, komt eenvoudig omdat de rijkheid der tijden toen nog niet was aangebroken. Zoo was het dat <de liberaal-economie, dat is dus dezelfde economie die het bol sjewisme in Rusland heeft toegepast, ook in ons land voerde naar zijn voleinding. Was het geen hoon, dat men twee jaar geleden nog durfde zeggen: „De commis- sie-noteerifig van tjoter is 40 cent en de „steyn” is ook 40 cent”? Tot ^teuntrekking werden de boeren bestempeld. Laat zij, die nu schimpen op de lage boter- en vleeschrantsoenen toch eens be denken, dat in die tijden van voedselver- niëtiging en veeslachting het gemiddelde gebruik in Nederland niet hooger was. Waar waren de politieke partijen, die toen hun banvloek lieten dreunen tegen dit god loos gedoe? Waar waren zij, die van de daken dorsten schreeuwen, dat het recht van den boer en de eer van den arbeid wer den vertrapt? Spreker ging vervolgens na welke rechts orde tot gelding zal moeten komen. Ons oude Germaansche eigendomsrecht zal moe ten komen in plaats yan het huidige laat- Romeinsche heerschersrecht. Zonder dezen grondslag is elke opbouw maakwerk. Opdat men wete, wat men aan ons heeft, verklaar ik duidelijk aldus de boeren- léider dat wij tot onze eisch van „Boe renland in boerenhand” voor geen enkel compromis vatbaar zijn. Op grond van de wet der natuur en op grond van de Schep pingsorde is het recht van den boer op zijn grond voor een heilig beginsel. Hiervoor te strijden is ons hoogste doel en daarom doe ik een beroep op alle bezitters van gronden, dat geldt even goed voor kerken en voor kloosters als voor grootgrondbezitters er voor naamlooze vennootschappen, om met dit beginsel niet te spotten. Wij hebben zooveel vertrouwen in om volk, dat wij weten, dat binnen 10 jaar tijdi alle grond voor een rechtvaardigen prijs er. óp eerlijke wijze door de bezitters aan onz boeren zal worden teruggegeven. Een financieringssysteem wordt voorbe reid. Voor de acte M.O. K 12 slaagde de vorige week onze vroegere stadgenoot de heer H. Faber, thans wonende te s Graven- hage. De heer P. Boersma, onderwijzer aan de openbare lagere school no. a alhier, is geslaagd voor de acte Engelsch l.o. Mulo-examens. Geslaagd voor diploma A: I. de Haan, Balk; *J. de Boer, Balk. Geslaagd voor diploma B: G. Hogewerf, H. de Jong, P. Kroles, allen te Schame- goutum; K. de Jong, Heeg; S. Kramer, Heeg; R. Koopmans, Ijlst; O. Ottema, Nijemirdum; J. K. Kingma, Balk; L. Snij der en H. Slager te Sneek. zijn meisjes. Leeuwarder Industrie- en Huishoudschool. Aan de volgende leerlingen werden o. a. diploma’s en getuigschriften uitgereikt. Het diploma „Huishoudkundige”: Neny Frankena en Nelly Tromp, beiden te Sneek. Bevorderd van de opleiding akte Na. 11e jaar naar de opleiding akte Nn. le jaar: Boukje de Haas te Sneek. Van de opleiding „Huishoudkundige” le jaar naar het lie jaar: Diet Bos, Jet Mulder en Gé Dijkstra, allen te Sneek. Van de opleiding „Hulp in de Huishou ding” I naar II: Marie Vrolijk te Sneek. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK SNEEK. In de afgeloopen maand werd de Lees zaal door 2317 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende banden 5768. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Barenn: KLEINZAND Tefal 2209 I. v= 1 I NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1