De krijgsverrichtingen tegen de Sovjets. Dultschiand strijdt voor Europa. VICTORIA Advertentieblad Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS 3RINK Co. - SNEER OFFICIEEL ORGAAN Abonnement s- Naar Krakau e n NIEUWSTIJDINGEN. TeieL 2200 Bureau: KLEINZAKD Ie B LAD l kon I leraal voor de veilig- EN heid geboden, wilde zij den tegenstander waarop mm; Dultschiand wint voor Europa op alle fronten. mg met i 1941. COURA3D ieeld trecht, OFFICIEEL ORGAAN" DER GEMEENTE WYMBRITSERADEEL. Hooien*K1EZEBR1NK, Bloemstraat 31, Sneek. art. 1 van 'zijn verordening no. 108/ (vierde verordening over' bijzondere stuursrechtelijke maatregelen) den maj J. N. Bfeunes» eervol ontslag verleend uit van haar afkondigt zacht tot 26 Juli vertraagt. Een eenigszins lang< rijde brengt weer duizenden kt ters water In d" 'T J'.’’ Geregeld komen er excursies naar de Nn. 90 Zaterdag 9 Augustus 1Q41 57e Jaargang ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets, per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzend 7, Sneek. Tel, 2200 NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws, en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel, Abonnementsprijs 2.50 per jaar, Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60, Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK <2 Co. Sneek. -T- Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad), prijs; „Con- e Boer, 95 punten, 2e prijs; „Concordia", Gaastmeer, punten, je prijs; dir. K. Lindeman, Hinten, ie prijs; „Looft den Heer”, bewegelijkheid en de taaiheid van onze troepen. Het lot der in ’t gebied tusschen den Dnjepr, de Duna en Smolensk ingi sloten afdeelingen der Sowjef- weermacht was beregeld. Aan de superioriteit van de Duit- - sche leiding, het initiatief der on- derleidprs, benevens de dapperheid en het uithoudingsvermogen van den troep is 't te danken, dat hier, in weerwil van de zeer moeilijke omstandigheden, wat de aanvulling betrof, een succes kon worden be reik), da't voor de voortzetting van Oosthem, dlr. C. Kaspersma, 82 punten, 2e prijs. „Crescendo", Heeg, dir. 7 punten, 2e j cordia’r, Ijlst, dir. S. W. de dir. C. Kaspersma, 77 „Halleluja”, Hemelum, i°6 pi Koudum, dir. L. Dokkum, 100 punten, prijs. HET DROOGVALLEN VAN DEN NOORDOOSTPOLDER. Men schrijft uit Lemmer aan de L. Crt.: Dat 't droogvallen van den Noordoost- polder thans’ snel gaat, blijkt wel uit het geen waardevolle inlichtingen verschaffen. De gerechtvaardigde wensch van het Duitsche volk, dagelijks over het verloop der krijgsverrichtingen op de hoogte te worden gehouden, moest daartegenover op’ den achtergrond treden. Ja, men moest zelfs op oen koop toe nemen, dat in het va derland verkeerde voorstellihgen ontston den, en dat het vijandelijke buitenland, mis leidende geruchten uitstrooide. Thans is het tijdstip gekomen, waarop het met het oog op het begin van nieuwe operaties mogelijk is, opheldering te ver schaffen over het verloop en het resultaat van den geweldigen 1 ‘rijd, welke begon met de doorbraak van de Stalin-linie. Tusschen Zwarte Zee en Finsche Golf maakten het terrein en de eigen doelstel ling het mogelijk, dat deze doorbraak op drie beslissende punten werd verricht: ten Zuiden van de Pripet-moerassen, in de tor 771 vliegtuigen schoten of op den BEKENDMAKING. Ambtelijk wordt het volgende medege deeld: „In enkele gevallen werd*vastgesteld, dat Joden en personen die gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn, den hun door een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederiandsche gebied opgeleg- den plicht om zich aan te melden tot op heden niet nagekomen zijn. Wie tot en met den 15<ïen Augustus 1941 aan zijn plicht tot aanmelding geen gevolg heeft gegeven wordt, ongeacht de in de verordening van 10 Januari 1941 bepaalde gevangenisstraf, naar een werk kamp gezonden. RAUTER, §.S. Gruppenführer en General- leutnant der Politie. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de DER GEMEENTE SN tigd. De strijd aan den Zuidelijken vleugel. Aan den zuidelijken vleugel had de on der het opperbevel van generaal-veldmaar schalk von Rundstedt staande legergroep van het begin af bijzonder moeilijke ter- rein- en weersomstandigheden en een in aantal zeer superieuren vijand te overwin nen. In een langdurige, zeer zware frontale worsteling moesten de legers Van den ge neraal der infanterie Stuelpnagel en van den generaal-veldmaarschaïk von Reiche nau, gesteund d°°r de pantsergroep van den kolonel-geperaal von Kleist, zich eèn weg naar voren banen, totdat het gelukte den tegenstander tot wijken te brengen en een wig via Sjitomdr tot aan de poorten van Kiejev naar voren te drijven. Met dezen tot vfer in den rug van dq Stalinlinie leidenden doorbraak werd het mogelijk over een breed front tusschen Dnjestr én Dqjepr naar het Zuiden te zwenken, de terugtochtsverbindmgen van den vijand af te snijden en den omsinge- lingsslag te beginnen, die op het oogen- blik in vollen gang is. Aan deze voor den tegenstander uiterst rijk aan verliezen zijnde gevechten hebben Hongaarsche en Slowaaksche formaties, die in trouwe wapenbroederschap schouder aan schouder stonden met^ de Duitsche weermacht een schitterend aandeel gehad. Tegelijk met deze operatie hebben de od der het opperbevel van generaal Antonescu staande DuitschRoemeensche formaties den zwaar verdedigden Proeth bedwongen en Bessarabië, ondanks den felsten af weer en ondanks het meest onbegaanbare terrein, van den vijand gezuiverd. Vervolgens werd het uit Duitsche en Roemeensche corpsen bestaande leger van Daarheen is vandaag het tweede contingent van- het Vrijwilligers legioen „Nederland” vertrokken.-In Krakau zullen zij worden opgeleid en intusschen wordt hier in Neder land met man en macht gewerkt aan de ambulance^ die straks, als onze mannen tegen de Sovjets worden Ingezet, hulp zal verleenen. Nederlanders, hét uitrusten van de beste ambulance, bediend door de beste specialisten, is onze plicht. Stort voor dit doel uwe bijdrage op girorekening: 8 7 0 0 0 Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, ’s Gravenhage. Het luchtwapen heeft een be langrijk aandeel in deze overwin ning. In onvermoeid optreden ver richtten de formaties legervliegtui gen de verkenningen, die als grond slag dienden voor het voeren van den strijd op de aarde. Jachtvliegtuigen, duikbommen werpers, en formaties gevechts vliegtuigen. gesteund door verken ners op langen afstand, voerden onder de moellljkste omstandig heden den strijd tegen dê opera- 1 tieve reserves van den vijand en zijn ingesloten legerönderdcelen. Zij grepen vastberaden in, waar het er om ging, het verzet .van den vijand te breken, zijn tegenaarival- len af te slaan en in samenwerking met de luchtdpelartillerle zijn actie uit de lucht onschadelijk te maken. 126 treinen, zes pantsertreinen, dui zenden automobielen en 15 bruggen werden hierbij vernield. Ook aan den strijd tegen de vijandelijke stellingen, kazematten en stukken geschut alsmede tegen de pantserwagens van den vijand heeft het luchtwapen onder groote resultaten meegewerkt. Aah het verloop van dezen geweldigen slag hebben de legers van generaal- veldmaarschaïk von Kluge en van General-oberst Guderian en'Hoth, alsmede de formaties van het lucht wapen van de generaals der vlie gers Loerzer en Freiherr von Richt hofen op roemvolle wijze deelge nomen. Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht weer Moskou aangevallen. Talrijke voltreffers van bommen werden geplaatst op een vliegtuig fabriek, In de bocht van de Mos- kwa en oostelijk daarvan ontston den verscheidene groote branden. In den strijd tegen de Brltsche ravitailleeringsscheepvaart brach ten gevechtsvliegtuigen In den nacht van 6 op 7 Augustus aan de Britsche Opstkust een koopvaardij schip van 10.000 brt. tot zinken. In Oost- en Midden-Engeland werden \erscheidene vliegvelden met goede uitwerking gebombardeerd. Patrouillevaartuigen schoten in het Kanaal een, Britschen bommen werper omlaag. In Noord-Afrika plaatsten Duit sche gevechtsvliegtuigen bomtref- fers van zwaar kaliber op opslag plaatsen en materiaaimagazijnen bij Tobroek en Mersa-Matroe. Een andere met succes bekroon de luchtaanval, die werd uitgevperd door een vrij sterke Duitsche afdee ling gevechtsvllegers, was gericht op de havenwerken van Suez. De vijand wierp In den afgeloo pen nacht op verscheidene plaatsen van West-Duitschland brand- en brisantbommen. De burgerbevol king had eenige verliezen aan doo- den en gewonden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten vijf Brit sche bommenwerpers neer. voedselvoorziening er bij 'kri hij alg< laqdsch machtigde van Noord-Brabant. W. A. Officieel wordt bekend gemaakt: De commissaris voor niet-commerdeele vereenigingen en“ stichtingen heeft opgrond van art. 1, lid 2 van de verordening no. 41/1941 van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederiandsche gebieden tot ge volmachtigde voor het r.k. onderwijzersver- bond en alle daarbij aangesloten vereeni- gingen benoemd prof. dr. R. van Genech ten. EERVOL ONTSLAG VOOR MAJOOR BREUNESE ALS COMMANDANT VAN DEN OPBOUWDIENST. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederiandsche gebied heeft op grond van art. 1 van ’zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening over' bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) den majoor J. N. Bfeunes» eervol ontslag verleend uit zijn functie van Commandant van den Ne- derlandschen opbouwdienst en op .pensioen gesteld. HET DUITSCHE WEER- MACHTSBERICHT. HOOFLKWART1ER VAN DEN FÜHRER, 7 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een extra-bericht werd medegedeeld heeft de leger groep van generaal-veldmaar- schalk von Bock in samenwerking niet d^ luchtvloot van generaal- veldmaarschaïk Kesselring de groote slag van Smolensk tot een zegevierend einde gebracht. Tegenover matige eigen verlie zen staan de bloedige verliezen van den vijand, die buitengewoon hoog zijn. Rond 310.000; gevange nen vielen in onze handen. 3.025 gepantserde gevechtswagens, 3.120 stukken geschut en ander oorlogs materiaal, waarvan de omvang niet is te qverzien, werd buitgemaakt. De Sowjet-luchtmacht verloor 1.098 vliegtuigen. Over' het verloop van den slag kan tharis nog het volgende wor den medegedeeld: Nog vóór de dubbele slag bij Bi alystok en Minsk werd volstreden, waren snelle eenheden van ’t leger en van de wapen-S.S. naar de sterk verdedigde Stalin-linie doorgedron gen, die achter den Dnjepr en den bovenloop van de Dwina loopt en die In de versterkte plaatsen Mohi- lew, Orsja, Witebsk en Polock over geweldige geoutilleerde steunpun ten beschikte. In zware gevechten lukte het links en rechts van Polock brug genhoofden te vormen. Op den Hen Juli werd Witebsk veroverd en de taai-verdedigde Dnjepr-sec- tor ten Zuiden van Mohllew en Orsla doorbrokeft In een systema- tischen, door plaatselijke verras sende acties ondersteunden aanval over de rivier heen. De volgende dagen rukten de snelle eenheden aan beide zijden van den.weg van Orsja naar Smo lensk over een breed front naar het Oosten op. Den 16en Juli werd het door den vijand buitengewoon taal verdedig de Smolensk door een gemotori seerde infanterie-dlvisle In gevech-- ten met het blanke wapen veroverd en tegen voortgezette woedende aanvallen van den vijand vastge houden. Terwijl de doorbraak zuid- oostr, oost- en noordoostwaarts van Smolensk door pantserafdee- lingen en gemotoriseerde Infante- rie-divisies ondanks de zwaarste tegenaanvallen werd uitgebreid, dekten de opsluitende infanterie divisies onder buitengewone marsch- en gevechtsprestaties de door den vijand steeds weef aan gevallen flanken van de wig; zij belastten zich met de omsingeling van de door de snelle afdeelingen doorbroken en hier en daar nog tot vechten in staat zijnde groepen van den verslagen vijand. Over een gebied van 250 km. breed en 150 km. diep ontstond aldus een geweldige slag waarbij als voornaamste brandpunten naast Smolensk de plaatsen Wi tebsk, Polock, Newel en Mohllew kunnen worden genoemd. Met den moed der wanhoop en onder de bloedigste offers poogden de ingesloten deelen van den vijand in een worsteling van bijna vier weken haar vrijheid te herwinnen, terwijl versch .aangevoerde troepen in den strijd werden geworpen. Al deze pogingen mislukten door de UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 6 Aug. (D.N.B.Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: N^ar uit talrijke berichten blijkt, bezit de leiding der SJovjets geen betrouwbaar beeld van den toestand aan haar eigen front. Vasthoudende aan het beginsel van de ab solute waarheid, was voor de Duitsche be richtgeving dus de grootste gereserveerd- 9 feit, dat het water sinds het in werfcing stellen van het eerste gemaal in het polder gebied reeds twee meter is gezakt. Er moet thans nog drie h vier meter water worden afgevoerd, maar doordat er al groote stuk ken land droogvallen wordt de te bemalen oppervlakte al aanmerkelijk kleiner en zakt het water dus steeds sneller. Vooral het zonnige weer heeft het een tijd lang in de hand droogvallen snel vorder zelfs "zoo snel, dat men enkele malen"het Op grond van art. 45 der herordening no. 138/41 van den Rijkscommissaris voor bescherming van de openbare orde wordt het volgende verordend: Art. 1Het aanslaan, aanplakken 'en op elke andere wijze in liet openbaar vertoo- nen van aanplakbiljetten en geschriften, alsmede het dragen van het speldje der Nederiandsche Unie is verboden. Art. 2. Overtredingen van de voorschrif ten in art. 1 zijn, voor zoover niet volgens andere voorschriften een zwaardere straf is vastgesfeeld, onderhevig aan de straffen vast- gelcgci in ,art. 45, alinea 2 van de verorde ning no. 138/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederiandsche gebied over de bescherming van de openbare orde. Art. 46 der verordening no. 138/41 wordt toegepast. Art. 3. I)eze mededeeling treedt in wer king op den d; terugwerkende AARTSBISSCHOP VAN UTRE&1T BEBOET. Van bevoegde zijde wordt medeged» Aan den aartsbisschop van Utn Mgr. de Jong, is door de Duitsche politie wegens het niet opvolgen van een hem verstrekte lastgeving een boete van f 500 opgelegd. GEVOLMACHTIGDEN VOOR R.K. ORGANISATIES. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris vbor de bezette Nederiandsche gebieden heeft Otto Frans Josephus Damave te Voorburg benoemd tot commissaris voor den r.k. boeren- en tuin- dersbond, alsmede voor de onder invloed van dezen bond staande nevenorganisaties, vereenigingen van personen en stichtingen. De heer Damave is oud-,chef van de afdee- ling organisatie van het rijksbureau vopr de uitvoering van de Landbouwcrisiswet 1933, welk bureau later het rijksbureau voor de „j--i-'--eqr Thans is ;emeen secretaris' van het Neder- --1 Agrarisch front en tevens gouwge- machtigde vaij dit front voor de Gouw Ook is hij hopman in de richting van Smolensk en ten Zuiden van het Peipus-meer. In de drie hierna volgende berichten wordt.de strijd der hierbij opgestelde strijd krachten geschilderd. In het vierde en slotr bericht wordt het (ptale resultaat van deze krijgsverrichtingen op zijn juiste waarde be sproken. De operaties aan het Finsche front en de strijd van de marine moeten aan een latere berichtgeving voorbehouden bljjven. De opmarsdi naar Petersburg. Nadat de Duna tusschen Dunaburg en Riga in hevige gevechten was overgetrok- ken en Letland van den vijand was ger zuiverd, stond de legergroep van generaal- veldnfearschalk Ritter von Leeb voor de taak, (je langs de grens van Letland en de Sovjet Unie loopende Stalin-linie te door- breken en tevens de in Estland staande strijdkrachten van de Sovjet-woerinacht'te verslaan. In een dapperen aanval gelukte het aan het onder be vel van den gene raai-oberst Busch staande leger en aan de in dien sec- I tor strydende pantsergroep van den gene- I raal-oberst Hoeppner, de zeer uitgebreide en taai verdedigde stellingen ten Zuiden van het Peipus-meer te doorbreken. Ostrow, Porchow en Pleskau vielen na een korten feilen strijd. Daarmede was de voorwaarde geschapen, om naar het Noorden op te rukken en den aanval in de richting Leningrad te begin nen. Ondanks de zeer moeilijke terrems- gesteldheid, ondanks fel verzet en ondanks net feit, dat het maximum van de troepen gevergd werd kon de linkervleugel van fle strijdkrachten, die oprukken tusschen het Ilmen-meer en het- Peipus-meer tot dicht voor Narva voorttrekken, om de landbrug tusschen Peipusmeer en Finsche golf te versperren. Het in Estland opereerende leger van den generaal-oberst van Kuechler nam eerst de fel omstreden steden Dorpat, Fellin en Pernau in,»versloeg in talrijke hevige ge vechten de vijandehjke divisies en verdreef ze via Taps naar het Noorden. Nog zijn de operaties van deze leger groep niet voltooid. Desondanks werden in dezen sector reeds weer meer dan 35.000 gevangenen ge maakt, 355 pantserwagens, 655 stukken ge schut buitgemaakt of vernietigd. De luchtvloot van den generaal-oberst Keiler heeft in deze resultaten een belang rijk aandeel gehad. Zij heeft ifl dezen sec- -_«iL yan den vijand neerge- :n beganen grond vemie- gsvermogen van danken, dat hier, omstandigheden, wat de aanvulling I reikj, da't voor de voortzetting onze operaties van een doorslag gevende beteekenls Is. gewerkt, dat het de. Er verdampte een "groote hoeveelheid water. Het ging zelfs zoo snel, dat men enkele malen bet gemaal bij Lemmer maar een Zondag heeft stop gezet, opdat het geheele personeel eens een vrijen Zondag kon krijgen. Nu er regen valt, komt er echter heel wat water bij, hetgeen het droogvallen eenigermate regenpe- aibieke me den Noordoostpolder. polderwerken. Het gemaal bij Lemmer is Dinsdags en Vrijdags van 11 tot 1,2 uur te bezichtigen, MAATREGELEN TEGEN DE NEDERLANDSCHE UNIE. De commissaris-gen< heid maakt bekend: Op grond van art. 4 no. 138/, het bezette Nederiandsche gebied over de bescherming van de openbare orde wordt het volgende verordend: Art. 1Het aanslaan, aanplakken en op .jetten "en geschriften, Uitslag verkiezingen Westergo’s Ijsselmeer- dijken. Bij de Woensdag gehouden verkie zing van volmachten voor het waterschap Wes’tergo’s IJsselmeerdijken zijn gekozen: in het ie gebied in de tfheature win. S. J. Praamsma de heer IJ. J. Galema te Tjerk- werd; in het 3e gebied in de vacaturq- J. S. Gerbrandy, de heer G. F. Atsma, oud-wethouder van Wijmbritseradeel en in de vacature-J. H. Bootsma de heer S. S. Kooistra te Folsgare; in het 4e gebied in de v'acaturc-wln. F. Veldstra, de heer S. A. Koopmans te Akkrum. Geslaagd voor de hoofdakte A-ge- deedte de hdi. J. Keuning te Britswerd en H. Grondman te Sneek, voor het B-ge- deelte de heer T. de Jong te Sneek. SNEEK THANS OOK CENTRUM DE.É PAARDENSPORT I Wij vernemen dat de groote draverijen met concours-Hippique op Dinsdag 19 Augustus in het Sportpark aan den Leeu- warderweg te Sneek een groot succes be loven te worden. Reeds thans is er een zeer groote aan gifte van de snelste paarden, ook van eigenaren uit Holland. Tevens wordt een concours-hippique ge houden van Bovenlandsche paarden, Hack ney’s en Tandemspannen. In Sneek en omgeving bestaat dan ook zeer veel belangstelling voor dezen dag van Paardensport, zoodat het zich laat aan- zien, dat deze dag 'een zeer drukke en mooie zal worden. Paardenliefhebbers houdt dus Dinsdag 19 Aug. voor Sneek vrij 1 Steunt door Uw bezoek de pogingen van het bestuur der Paardensportvereeniging om de mooie Paardensport, die in Sneek door verschil lende omstandigheden in geen jaren be oefend kon worden, maar nu weer mogelijk is, ook hier weer in het centrum der be langstelling te plaatsen I Zie voor verdere bijzonderheden de ad vertenties in 'dit bladl BOND VAN CHR. HARMONIE ËN FANFARECORPSEN IN FRIESLAND. Bij het te Koudum gehouden bondsfeest kende de jury o.a. de volgende prijzen toe: Tweede afdeeling: „Harmonie”, Wouds- end, dir. A. G. Bruinsma, 97 punten, 2e prijs; „Eere zij God", Hommerts, dir. S. Hoekstra Sr., 93 punten, 2e prijs. Eerste afdeeling: „Euphonia", Oppenhui zen, dir. C. Kaspersma, 93 punten, 2e prijs; „Excelsior”, Scharnegoutum, dir. S. Hoek stra Jr., 74 punten, 3e prijs. Afdeeling Uitmuntendheid: „Vreest God, eert den Koning”, Hindeloopen, dir. S. W. de Boer, 101 punten, ie prijs; „Een dracht maakt macht”, dir. S. Hoekstra Sr., 101 punten, ie prijs; „De Woudklank|l', Oudega (H.O.N.), dir. J. Nijdam, ibo pun ten, ie prijs; „De Bazuin”, Sloten, dir. R. Nijdam, 96 punten, 2e prijs; „Hald moed”, prijs. Eere afdeeli C. Kaspersma, i v= A Jjxx.o; NIEUWE SNEEKER COURANT ie

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1