1 Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Abonnements- en Advertentieblad Duitschland strijdt voor Europa. Nieuwe Regeling van het Gemeentelijk en Provinciaal bestuur. Bureau: KLEINZAND Telef. 2200 le B LAD NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. NIEUWSTIJDINGEN. WEEST ZUINIG MET GAS EN STROOM Tegenstand der Sowjets in Westelijke Oekraïne stort ineen. t Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Na 1 September raadslieden met adviseerende en voorlichtende taak. bi. man en vrouw, die in een sociale een opgave -liliger besluit van den secretaris-generaal het departement van binneruandsche HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 14 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel dei weermacht deelt mede: „Onder den druk der Duitsche, Roemeen- sche, Hongaarsche en Italiaansche afdeelin- gen, die, den vijand zonder ophouden ach tervolgend, tusschen Dnjestr èn Dnjepr naar het Zuiden oprukken, staat de verde diging der Westelijke Oekraine door de Sowjetweermacht op het punt, geheel ineen te storten. Odessa is door Roemeensche troepen omsingeld. Nikqjajev is door Duitsch-Hon- gaarsche afdeelingen aan West- en Oost zijde ingesloten. t Ten westen van de Boeg gaan sterke vijandelijke afdeelingen haar vernietiging tegemoet”. HOOFDKWARTIER WAN DEN FÜH RER, 14 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Bij den opmarsch naar den benedenloop van den Dnjepr hebben Duitsche gemoto riseerde eenheden het ertsgebied van Kry- woi Rog veroverd. Dit gebied bracht jaarlijks meer dan 19 millio^n ton ijzererts van zeer goede kwali- teit op. De Sowjet Unie heeft daardoor meer dan 61 procent van haar geheele ertsproductie verlóren en een verlies van zeer groote be- teekenis op het gebied der oorlogsproductle geleden. T. Helder, Paterswolde Palm, Groningen Amicitla Theater twee uitstekende feest programma’s. Het eerste tot en met Maandag. Als hoofdfilm wordt dan gedraaid de vlotte Weens che rolprent „Wiener Geschichten"met in de hoofd rollen dé twee, juist in dit programma thuis hoorende artisten Paul Hörbiger en Hans Moser; zij worden bijgestaan door spelers als Oskar Sima, Marte Harell, Olly Holzmann en velé anderen. Een gees tige schlager vol charme en muziek. Als bjjfilm wordt vertoond rekening is weer gehouden met de Sneek-Week' de mooie zeilfilm „Wind en Water", welke op het Sneekermeer is opgenomen. Ter afwisseling wordt gedraaid „Een U.F.A.- Sprookje", een vroolijk muzikaal mengel moes van de grootste operette-schlagers van de laatste jaren. En tenslotte zal de populaire Nederland- sche humorist K.ees Pruis nog op de plan ken verschijnen. De feestdagen worden dus goed ingezet. ;ramma van Maan- 'erdag a.s. komen we Te ’s Gravenhage slaagde voor de lager-onderwijsacte Hoogdüitsch de heer J. Tamsma te 'Hommerts. NIEUWE BURGEMEESTER VAN SMALLINGERLAND. Bij besluit van den secretaris-, van 1 zaken Is B. Hopperus Buma, met ingang van 25 Augustus 1941, tot burgemeester van de gemeente Smallingeriand benoemd, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Haskeriand. Voordeellge klantefi. Op den hoek van de Hoefkade en de Rembrandtstraat te A’dam is een café ge vestigd. De caféhouder woont er boven. Zaterdagayond had hij verschillende klanten in zijn café. Twee bekenden van de zaak, een 25-jarige kolenwerker en een 21-jarige expeditieknecht, waren aan ’t bil jarten geweest. Toen de partij afgeloopen was, ging de kolenman naar de W.C., zoo het heette. Weldra werd hij gevolgd door zijn makker. Kort daarna vertrokken ze. Des avonds om twaalf uur bemerkte de caféhouder dat uit een dressoir zijner wo ning 120 gulden was verdwenen, waarbij een biljet van honderd gulden. Des Zon- dagsochtends deed de kastelein aangifte bij de politie. De recherche had de daders den- zelfden ochtend te pakken. Den kastelein was het nl. Opgevallen dat beide klanten tegelijk zich verwijderden. Nadat de heeren duchtig aan den tand waren gevoeld, bleek dat de kolenman de diefstal had gepleegd; de ander had op wacht gestaan. De bovenwoning had door een zijgang, waar ook de W.C. was, verbin ding met het café. Zoo was de kolenbaas de kamer binnengedrongen. Vlug waren de kameraden naar een an der café gegaan, hadden dé honderd gulden gewisseld, vérvolgens voor ƒ3.10 gebakken bot genuttigd, en teruggegaan naar hun ope- ratieterfein, waar ze nog een biertje dron- ken en den kastelein rustig mét zijn eigen geld betaalden. Thuis hadden ze den buit gedeeld, ieder „eerlijk” 55 gulden. Des Zondagsochtends waren ze weer uitgegaan. De recherche had hen weldra aangehouden in een café in de buurt. Ze ontkenden doch de politie ont dekte weldra het café, waar de honderd gulden gewisseld was. Nu baatte geen ont kennen meer. Bij huiszoeking is in de wo ning van beide heeren nog ruim honderd gulden van het gestolene teruggevonden. Alg. Hdbl. VREEMDE GEWOONTE. - -• Dezer dagen is in een hotel op het Rem- brandtsplein een man betrapt by het boren van een gaatje in een kamerdeur. Aanvan kelijk meende het personeel een hotelrat te snappén, maar tpen de man aan de politie werd er niets anders dan 1 hem gevonden. Hij be- in een aantal hotelkamer- uitgeïeverd was een fretboor op kende inderdaad deuren gaatjes te hebben geboord. Nader hand bleek, dat ook in de kamerdeuren van een hotel aan het Thorbeckeplein gaatjes geboord waren. Wegens vernieling zal hij vervolgd won den. Op het tweede prog: dag tot en met Dondi in ons Volgend nummer terug. De Foyer. De geheele Sneek-Week zal er iedere avond, ondanks het feit dat er nu niet ge danst mag worden, Stemming zijn in de foyer van Amicitia. Een orkest onder lei ding van Henk Stuur op zorgt voor vroo- lijke en Opwekkende muziek, en van Vrij dag tot 'en met Maandag zal ook daar K.ees Pruis optreden in z’n repertoire dat geheel verschilt van het programma, dat in het theater wordt gegeven. In het tweede nummer treden op LoU en Bonny, twee ko mische exentrieke dansers van het Parij- sche Casino. Ook een uitstekend programma dus. De heer W. Kunst, thans machinist aan het abattoir alhier, is benoemd tot ie machinist aan het in aanbouw zijnde aj>at>- toir te Schiedam. DE SNEEK-WEEK. Samenstelling van de groepen voor de Groepswedstrijden in de 16 Af2. klasse en de Olympiajoltenrklasse. De groepen voor de groepswedstrijden Friesland Groningen Holland Over ijssel, irr de 16 M2. klasse, welke Zondag en Maandag tijdens de Sneek-Week zullen worden gehouden, zijn als volgt samen gesteld: Popeye, mej. N. van Gooi, Hommerts Groningen. Aeolus, O. A. van Calcar, Groningen Kottick, F. J. Keuning, Grodingen Hypotes, H. Kahrel, Eelde Holland. J. Bier, AerdenÉout C. Flemming, Bloemendaal t Geslaagd voor het practijk-examen boekhouden de heer J. Bootsma, alhier. UITREIKING VAN NIEUWE BOTER- EN VETKAARTEN. Naar van Bevoegde zijde wordt verno men, zullen de nieuwe boten- en vetkaarten (de 3e serie) in verschillende gemeenten worden uitgereikt in het tijdvak van 18 tot en met 30 Augustus. Ook bij deze uitreiking is'het verkrijgen vah*een boterkaart of een vetkaart afhan kelijk van het gezinsinkomen. Bepaald is, dat diegenen in aanmerking komen voor een vetkaart wier gezamenlijk inkomen ligt beneden de volgende normen: 1 gezinslid minder dan 1000 gulden; 2 ge zinsleden minder dan f 11003 gezinsleden minder dan f 1200; vier gezinsleden min der dan f 1300; 5 gezinsleden minder dan f1400; 6 gezinsleden minder dan f1500; 7 gezinsleden minder dan f 1600, enz. Uitsluitend zij die op grond van deze normen voor een vetkaart in aanmerking in het oorlogslndustriegebled vóór Odessa en Nikolajev zware slagen Jv dl? ;ereed lagen om de vluch- owjettroepen aan boord te nemen. Het vernietigde twee trans portschepen met pen gezamenlijken inhoud van 14.000 b.r.t. en bracht zware beschadigingen toe aan vijf andere groote schepen. Aan. cfe Britsche Oostkust plaat sten vliegtuigen, die 'bewapende patroulllediensten verrichtten, bij aanvallen in scheervlucht bomtref- fers o[i een staalfabriek ten Zuiden van Whitby en op ravitailleerings- bedrijven van de stad Sunderland. Marine-artillerie schoot twee ge- vechtsvliegtuigen en een patrouille vaartuig een gevechtsvliegtuig neer. In Noord-Afrika vernietigden gevechtsvliegtuigen groote gedeel ten van een Britsch munitiedepöt bij Tobroek. Bij het Suèz-kanaal vielen Duit sche gevechtsvliegtuigen in den af geloopen nacht Britsche vliegbases aan. Nóch overdag noch des nachts vond gevechtsactie van den vijand boven het Rijksgebied plaats. Nn. 92 Zaterdag 16 Augustus 1941 57e Jaargang Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS BRINK Co. - sneek OFFICIEEL ORGAAN OFFICIEEL ORGAAN DER GEMEENTE WYMBRITSERADEEL. Hoofdred.: L. KIEZEBRINK, Bloemstraat 31, Sneek. komen, moeten een daartoe strekkend for mulier indienen bij de uitrei king der kaar ten. Leveren zij geen formulier in, dan ont vangen zij boterkaarten. Voorts is de leeftijdsgrens, ten einde in aanmerking te komen voor een heele dan wel een halve boter- of vetkaart,thans be paald op 4 jaren en derhalve gelijk ge steld aan de leeftijdsgrens voor de distri butiekaarten voor (brood en vleesch. De personen, dié vóór 2 September 1937 geboren zijn, ontvangen derhalve een heele boter-, resp. vetkaart en zij, die geboren zijn na 1 September 1937, een halve. OPLICHTER KREEG BEROUW. Bij een caféhouder in het centrum van Amsterdam kwam dezer dagen een klant een glaasje bier drinken. Het gesprek met den kastelein liep al spoedig over de distri butie van jenever en de caféhouder ver telde, dat alleen aan vaste klanten nog maar jenever werd getapt. „Eigenaardig”, vond de klant, „er is toch jenever genoeg te krijgen." Hij noemde een adres in Oost, waar hij net zooveel kon krijgen als hij maar wilde, De caféhouder vroeg hierop, of hij hem niet het genoegen wilde doen om wat je- nevter voor hem te koopen. „Dat zal wel gaan”, was het antwoord. De klant vertrok en kwam in den na middag bij den caféhouder terug met de mededeeling, dat deze ’s avonds den je never op een adres, dat in het Oosten der stad was gevestigd, kon halen. Hij had den jenever maar vast voor den caféhouder betaald om zekerheid te hebben, dat deze voor hem gereserveerd bleef. Het was een bedrag van 23 gulden en de kastelein betaalde nem dit bedrag dadelijk terug. Er werd nog een glaasje bier gedronken en de hulpvaardige klant verliet het café. In het avonduur begaf de caféhouder zich naar het aangegeven adres in Oost om den jenever in ontvangst te nemen. Groot was fijn verwondering, toen hij daar ver- nam, dat men niets van jenever afwist en ook den man niet kende en zelfs geen je never verkocht. De caféhouder kreeg toen te hooren, dat hij door zijn hulpvaardigen klant er tusschen was genomen en deqd aangifte bij de politie van het geval. De klant zelf had na het verlaten van het café met de 23 gulden van den caféhouder nog menige andere zaak bezocht en was in zeer sterk benevelden toestand thuis gekomen. Hij was zijn roes gaan uitslapen, doch toen hij ’s morgens wakker werd en volkomen nuchter was geworden en over de zaak na ging denken, kreeg hij berouw, dat hij den caféhouder op deze wijze had opgelicht. Na een kort beraad besloot hij den café houder op te zoeken. Uit eigen beweging is hij de 23 gulden gaan terug bréngen aldus vertelt het Algemeen Handelsblad. Het Verordeningenblad van Dinsdag be vat onderstaande verordening van den Rijks- commissaris betreffende de werkzaamheid van publiekrechtelijke vertegenwoordigende lichamen en publiekrechtelijke organen: Artikel 1. (Ij De werkzaamheden van de gemeenteraden en van de Provinciale Sta ten blijven rusten; verkiezingen voor deze vertegenwoordigende lichamen vinden niet plaats. (2) Verder blijven de werkzaamhéden rusten 1) van de colleges van burgemeester en wethouders: 2) van Gedeputeerde Staten; 3) van >de Commissies, gevormd uit de Staten-Generaal; 4) van de stembureaux (artikelen 32, 33 eri 58 van de Kieswet). (3) De werkzaamheden van de gemeen telijke commissies blijven rusten, voor zoo ver de burgemeester zulks bepaalt. Het zelfde geldt ten aanzien van de werkzaam heden van de provinciale commissies, voor zoover de commissaris der provincie zulks bepaalt. Artikel 2. (1) De leden der Staten-Gene raal, der Provinciale Staten en der gemeen teraden zijn, onverminderd het bepaalde bij de leden 1 en 2 van artikel 27, van de ver plichtingen ontheven, welke voortsprotên uit het lidmaatschap van deze publiekrech telijke vertegenwoordigende lichamen. Der halve komen hun de uit dit lidmaatschap voortspruitende bevoegdheden en aanspra ken niet meer toe. (2) Behooren leden der Staten-Generaal, der Provinciale Staten of der gemeentera den tot bestuursorganen van privaatrechte lijke lichamen, in welke het Rijk, een pro vincie of een gemeente deelneemt, dan kun nen deze, 1) wannuer het leden der Staten-Generaal betreft, door den stcretaris-generaal van het betreffende departement van algemeen bestuur, 2) wanneer het leden der Provinciale Staten betreft, door den commissaris der provincie, 3) wanneer het leden van een gemeente raad betreft, door den burgemeester met onmiddellijke werking of tegen een ander hem goeddunkend tijdstip worden ontslagen en in hun plaats andere personen naar de bestuursorganen worden afgevaardigd (3) Commissies van toezicht op privaat rechtelijke lichamen, in welke het rijk, een provincie of een gemeente deelneemt, wor den beschouwd als bestuursorganen In den zin van het tweede lid. (4) De bevoegdheid, omschreven iri het tweede lid, onder 3, komt den burgemeester mede toe ten aanzien van leden van de ge meenteraden, die behooren tot bestuurs organen van rechtspersoonlijkheid bezitten- BEGRAFENIS J. PIJPKER. Woensdagmiddag werd op; de alg. be graafplaats alhier ter aarde besteed het stoffelijk overschot van den heer J. Pijpker, in leven leeraar aan de openbare’U.L.O.- school. Nadat de kist in de groeve was. neergela ten. sprak het eerst de heer A. T es r p s t r a het hoofd der school de heer de Wit was verhinderd om namens collega's en leerlingen van de school van den over ledene afscheid te nemen en hem een laatste hulde te brengen. Spr. herinnerde zich de droevige Maan dagmorgen toen de overledene tijdens het werk door zijn ziekte werd getroffen. Hij had steeds wel voor-oeld, dat een lang leven hem niet was beschoren; het koirt- stondige leven heeft hij echter met beide handen gevat. Wat hij ook deed, of hij les gaf, met zijn boot over het water z'wierf of aan het schaakbord zat te spelen, hij deed het intens. Hij was een hartelijk en bereidwillig mensen, nooit weigerde hij iemand een dienst, dat heeft spr. persoon lijk menigmaal ervaren. Een laatste hulde namens collega's en leerlingen; rust zacht. De heer B. F. Keulen sprak in het Friesch namens de Bond v. Ned. Onderwij zers, afd. Sneek, en vergeleek het heengaan vaif den heer Pijpker met het vernielen van de oogst door een donderbui, zwaar van Water. Deze slag, die een ieder zal treffen, komt voor den een vroeg, voor den ander latervoor den overledene kwam hij vroeg. Maar al valt de stengel, de wortel blijft om nieuwe loten "te schieten. Het hoofdbestuur was vol vertrouwen, toen het den heer Pijpker aanstelde als ver tegenwoordiger voor Friesland; hij heeft dit vertrouwen niet beschaamd. Steeds was hij aanwezig op de vergaderingen, een vergadering, zonder, hem was ondenkbaar. Hij was geen cliché-schoolmeester, maar een man op zichzelf. Spr. brengt hem har telijk dank namens de bondsleden voor alles wat hij gedaan heeft; dank ook na mens de vele vrienden van de S.Z.C., die hem met zijn „Elja" zullen missen. Spr. sluit met een woord van troost tot de fa milie. De heer S. Raven sprak als secretaris van de propaganda-commissie van de Bond van Ned. Onderwijzers, afd. Friesland. De overledene, aldus spr., droeg de - bond een groote liefde toe; zijn propagan distisch werk deed hij met veel succes, nooit versaagde hij en hij verichttezijn taak uitnemend. Zelfs tijdens zijn ziekte was hij nog vol medeleven. Spr. brengt hem na mens het hoofdbestuur en de propaganda- commissie een laatste groet. Tot slot sprak de heer J,oh. Volkers als voorzitter van de Oudercommissie eenige woorden van afscheid. De zoon van den overledene dankte na mens de familie voor de groote belangstel ling. F riesland. Eenheidsklasse: 723 Ramona, A. Vollema, Grouw 467 Butterfly, H. v. d. Veen, Joure 1140 Algri, Joh. Alberda, Sneek Toerklasse: 596 Valk, J. Muurling, Sneek Groningen. Eenheidsklasse 5F2 Favonius, T 54 Look Out,T. T932 Europa, T. Tammes, Gronin^gen Toerklasse: 264 Castor Pollux, J. Timmer, Gron. Holland. Eenheidsklasse 1000 Pinguïn, st. R. Lemstra, A’dam 850 Twirke, F. Olij, Rotterdam 837 De Zijp II, K. v. d. Burg, Voorburg Toerklasse: 316 Reidhin, st. B. S. v. Marken, Nieuwer Amstel O v e r ij s s e 1-. Eenheidsklasse 408 Najade II, A. E. Oldenhof, Zwolle 1173 Tempête, H. ten Brink, Enschede 1168 Okkelly, H. Sachs, Enschede Toerklasse: 1161 24243, J. Koopman, Enschede In tegenstelling met het vorig bericht zeilen voor de groepswedstrijden in de Olympiajollenklasse voor iedere groep drie jollen inplaats van twee, zooals aanvan kelijk was besloten. Deze groepen jijn als volgt samengesteld: Friesland. Voilé, F. Oppenhuizen, Sneek Trewes, S. M. v. 'd. Meer, Leeuwarden Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK HET DUITSCHE WEER- MACHTSBERICHT. HUOFDKWARTIER VAN DEN 1 ÜHRER, 14 Aug. (D.N.B.) In de Oekraine werd bij de rusteloos voortgezette achtervolging door Duitsche en Roemeensche troepen de kust van de Zwarte Zee tus schen Odessa en de monding van de Boeg bereikt. Ook aan de rest van het front ontwikkelen de operaties zich vol gens de plannen. Het luchtwapen bracht gisteren ogsindustr Nikolajev toe aan de transportschepen die reeds gi tende S( Berbeboe III, Estamtam, C. Teb II, T. Bakker, N. Loosdrecht S^JEEK ALS CENTRUM DER PAARDENSPORT. Het bestuur der Paardensportvereeniging „Sneek” heeft na jaren weer energieke po gingen in het werk gesteld om een dag in de Sneek-Week Dinsdag 19 Augustus in het teeken van de paardensport te brengen; en als de voorteekenen niet be-, driegen zal deze voor Sneek belangrijke dag een groot succes worden, vooral als het weer medewerkt. Voor de 800 M. A, B en C-djraverijen zal een aantal uitgelezen dravers vele snelle paarden van eigenaren uit Holland zijn ingeschreven aah de start verschij nen. Verder wordt een concours-hippique van Bovenlandsche paarden, Hackney's en Tan- demspannen gehouden, waarvoor een 25- tal van de allerbeste tuigpaarden uit Neder land is ingeschreven. Het belooft dus eèn uitnemende dag te worden, een hoogtepunt in de wereld der paardensport. BIOSCOOPNIEUWS. Ie „Sneek-Week"-Programma. 1 Het Theater. Gedurende de Sneek-Wéék bréngt het gaat van heden hoofdfilm wordt dan gedraaid de vlotte Weens che rolprent rollen dé twee, juist in dit De Nederlandsche Volksdienst heeft zich tot taak gesteld het Ne- derlandsche Volk op sociaal gebied op grootsche wijze te verzorgen. Hierbij zal niet de nadruk worden gelegd op de materièele verzorging, doch meer op de onderlinge hulp en steun, die onze landgenooten elkaar willen verleenen. De N.V.D. hoopt door een groot aantal medewerkers, die alom in den lande, in iedere stadswijk, in elk huizenblok, in ieder dorp en gehucht werkzaam zullen zijn, dit breede bemiddelende contact tus- scheh alle Nederlanders te kunnen leggen. Tienduizènden kunnen hier- worden ingeschakeld. Iedere taak, groot 0/ klein, ziet, melde zich als vrijwilliger (ster) aan bij het onderstaande adres, waar alle Inlichtingen zijn te verkrijgen. De uitvoering van het sociale werk van den N.V.D. brengt na tuurlijk kosten met zich mede. Daar de bijstand zal bestaan uit een di recte, verantwoordelijke hulp van een medelandgenoot en niet van een ambtelijk bureau, dienen 'de uitgaven bestreden te worden uit volbewuste offers van hen, wien het lot van ons volk ter harte gaat. Daartoe is dóór den N.V.D. een lidmaatschap ingesteld, waaraan een vaste maandelijksche bijdrage is verbonden. Meldt U aan als lid van den N. V.D. en helpt mede het welzijn van ons volk te verzorgen. Inlichtingen en aanmelding bij het bureau van den N.V.D. in Uw stad of Provin cie. Provinciaal Directeur van den Nederlandschen Volksdienst: L. DEKKER, Engelschestraat 51, Leeuwarden, postbus 202. I 1 NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1