Hoe Is de nieuwe inrichting vu het gemeentelijke Bestuur Kosteloze inenting tegen Diphtheric. OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. Duitschland strijdt voor Europa. Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS eibrink Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN Ab o n n e m e n t s- en Advertentieblad No. 98 TeleE 2200 Bureau: KLQNZAKD le B LAD er 111** Zaterdag 8 September 1941 |S7e Jaargang HET DUITSCHE WEER- MACHTSBERICHT. van een 'amsjatka BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat binnenkort opnieuw gelegenheid zal worden gegeven om kinderen kosteloos te doen inenten tegen de besmettelijke ziekte d 1 p h t h e- ri e. Kinderen, die een school voor lager of voorbereidend lager onderwijs bezoeken, ontvangen voor de aanmelding hiervoor van het onderwijzend personeel de benoodigde formulieren. Voor kinderen, ouder dan één jaar, die geen school bezoeken, zijn deze formulieren verkrijgbaar aan de gemeente secretarie, 2e afdeling. SNEEK, 30 Augustus 1941. Dank der bisschoppen in de Oekraïne, Getuigenis over de bevrijding van hun land. Aan Hitler en de weermacht ’s GRAVENHAGE, 3 Sept. De bisschop pen der Grieksch-Katholieke Kerk van de Oekraine, die na de bevrijding van de Oe kraïne door de Duitsche weermacht naar hun bisdommen zijn teruggekeerd, hebben Adolf Hitler het volgende getuigenis ge zonden: „De op den berg Porsjalew, den tempel van het Oekrainsche volk, in Wolhynië bij eengekomen bisschoppen wenschen Adolf Hitler en zijn zegevierende weermacht geluk naar aanleiding van de bevrijding van een wereld-zonder-God van de bolsjewisten. De Kerkvergadering der Oekraine met haar ge- loovige bevolking smeekt door geloof en liefde van den grooten God voor den Schep per van het Groot-Duitsche rijk Adolf Hitler, die de gave Gods heeft om de toekomst der volken in goede banen te leiden, een lang, gelukkig leven af. Wij bisschoppen zeggen nogmaals onzen bevrijder Adolf Hitler en zijn zegevierende weermacht dank.” Dit getuigenis was onderteekend door Alesslj, aartsbisschop van Wolhynië, Prze- menlez Vlmon, aartsbisschop van Ostrog, Panteleimen, blsschop van Lemberg, en Benjamin, blsschop van Wladimir en Wol hynië. I. De grondgedachten van de vernieuwing van den gemeentelijken en provincialen bestuursvorm zijn twee in getal. De eerste is: Het bestuursapparaat moet in dienst staan van de zakelijke belangen der geheele gemeenschap. Het algemeene belang gaat vóór dat van groepen, partijen of enkelingen. De tweede is: Verantwoordelijkheid en macht behooren in één persoon-belichaamd te zijn. Wat het bestuur in de provincie betreft, is dit de Commissaris der provincie. Wat betreft het bestuur der gemeente, is dit de burgemeester. Alle verantwoordelijkheid voor het be stuur der provincie rust op den Commissa ris; alle verantwoordelijkheid voor het be stuur der gemeente rust op den burgemees ter. Maar wie persoonlijk wordt verantwoor delijk gesteld, moet ook kunnen beschikken over de noodige bevoegdheden. Zoo is dan de bevoegdheid van de pro vinciale staten, alsmede van de Gedepu teerde Staten in handen gelegd van den Commissaris der Provincie; die van den raad en de wethouders is gelegd in handen van den burgemeester. Daarmede zijn de verantwoordelijkheid en alle macht gelegd in handen van één en kelen persoon ten behoeve van het zakelijke gemeenschapsbelang, in de provincie, als ook in de gemeente. consu- gebracht, thans o.a. api deze kwestie. 'oorts wijst het bïad er op, dat de omsln- i Westen duidelijk MASSAKAMP BLACK BOYS—SNEEK. Wiijj vestigen nog even de aandacht op de groote clubontmoeting, welke Zondag op het terrein aan de Ubbo Emmiusstraat wordt gehouden. Niet minder dan 7 elf tallen van beide dubs binden de Strijd met elkaar aan, met als hoofdschotel om half drie de nederlaagwedstrijd Black Boys I Sneek I. Voor het programma zie men de adv. in''dit nummer. Mededeelingen over de lichamelijke opvoeding. Schoolzwemmen voorop! Het A.N.P. te Den Haag heeft een on derhoud gehad met den nu drie maanden geleden benoemden hoofdinspecteur der lichamelijke opvoeding, den heer R. Ijzer. Uit dit onderhoud bleek, dat de nieuwe inspectie in de afgeloopen maanden zeer veel werk heeft verricht. Bij de eerste be sprekingen over de verdeeling van de werk zaamheden heeft men besloten, uit te gaan van, en verder voort te bouwen op, het rap port van het Rijkscollege voor de lichame lijke opvoeding. De arbeid, welken de leden van dit college hadden verricht, om een ieder van) de nood zakelijkheid van een goede lichamelijke op voeding te overtuigen, bleek ten slotte niet vergeefs geweest te zijn. Duidelijk kwam de groote waarde van dit rapport naar vo ren, en geen oogenblik heeft men geaarzeld om de daarin gegeven richtlijnen te volgen en in de practijk toe te passen. Zoo zijn er zestig consulenten benoemd om de rijks- brand- inspectie in het werk bij te staan. OFFICIEEL ORGAAN DER ©EMEENTE WYMBRITSERADEEL. Hoofdred.: L. KIEZEBRINK, Bloemstraat 31, Sneek. MAXIMUMPRIJZEN VOOR BOTER EN KAAS. Voor boter en kaas zijn nieuwe prijken vastgesteld, welke naar gelang van soort en kwaliteit ten hoogste aan 'den - ment in rekening mogen worden De maximum prijs bedraagt voor boter f 2.60 per kg.,, voor volvette kaas f 1.70 per kg. en voor 20 plus kaas f 1.30 per kg. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 4 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: In ’t Oosten blijven de gevechts handelingen zich succesvol ontwik kelen. in den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht bij The Wash twee Britsche vrachtschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 10.000 ton tot zinken gebracht. Andere ge vechtsvliegtuigen hebben haven werken aan de Oostkust van het Britsche eiland gebombardeerd. Een aanval in den nacht van 3 op 4 September door Duitsche vliegtuigen ondernomen op het vliegveld Aboe Soeeir aan het Suez-kanaal leverde bijzonder veel resultaat op. De startbaan werd vernield, schuilplaatsen en munitie- opslagplaatsen geraakten door bomtreffers in brand. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven1 Duitsch gebied verschenen. De marine en luchtmacht hebben in de maand Augustus in den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart in totaal 537.200 ton vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte tot zinken gebracht. geloopen twee oorlogsjaren, de daarin vast gelegde daden en successen der Duitsche weermacht zijn het beste bewijs hoe ernstig de Duitsche elding het met rilt voornemen meent, en dat zij tevens ook de machtsmid delen in handen heeft om haar voornemens altijd met succes te verwezenlijken. „Japan kan niet werkeloos toezien bij omsingeling”, United Press meldt uit Tokio: Het blad „Japan Times and Advertiser” verklaart, dat dé tocht van twee Sovjetvliegtuigen over de Beringzee „het geheele vraagstuk der noordelijke verdediging van Japan” weer acuut heeft gemaakt. Japan kan niet wer keloos aan den kant staan, terwijl een plan voor zijn omsingeling van het noorden uit, wordt uitgewerkt. Volgens het D.N.B. schrijft het blad o. a.: Alle pogingen om een geregelden vliegdienst tusschen het Ameri kaansche en het Aziatische continent in te richten, zullen door de Japansche overheid worden beschouwd als een kwestie «van in ternationale beteekenis van den eersten rang. Demonstraties, zooals een tocht heen en weer van vliegtuigen der Sowjets of van de Vereenigde Staten, kunnen uitsluitend er toe dienen de aandacht van Japan te vesti gen op het dringende van Voorts wijst het bïad er op, geling in het Zuiden en W< aan den dag treedt, waartegen Japan reeds bezwaren heeft laten hooren en het schrijft, dat met de snelle ontwikkeling vliegdienst tusschen Alaska en K. het Noorden toenemende beteekenis krijgt. Intusschen, aldus voegt S.P.T. hieraan toe, is het waas van geheimzinnigheid, dat eenige dagen geleden over de landing van de Sowjet-vliegtuigen bij Nome (Alaska) lag, thans weggevaagd door de mededee- ling van het Amerikaansche ministerie van oorlog. In deze mededeeling wordt gezegd, dat de Sowjet-missie, die met dit vliegtuig reisde, een zuiver technisch karakter heeft en dat zij in de Vereenigde Staten vliegtuig fabrieken zal bezichtigen. De militaire mis sie staat onder leiding van generaal Groe- mov. De delegatie zal zich eerst naar San Diego in Californië begeven, waar reeds vijf Sowjet-diplomaten zijn aangekomen, om besprekingen te voeren met den president van de „Consolidated Air Corporation”, ma joor Ruben Fleet. Deze vliegtuigfabriek bouwt voornamelijk lange-afstandsbommen- werpers. United Press meldt nader, dat de twee Sowjet-vliegtuigen, die de 47 Sowjet-des- kundigen aan boord hebben, uit Nome te Kodiak (Alaska) zijn aangekomen. Sovjet-missie in V. S. bestaat uit vliegtuig-deskundigen. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat de met twee Sowjet- vliegbooten in Alaska aangekomen militaire Sowjet-missie bestaat uit 47 vliegtuigtech- nici, die in de Vereenigde Staten de vlieg tuigfabrieken willen bezichtigen. Ambtena ren van het Amerikaansche ministerie van oorlog wijzen er, volgens Associated Press nadrukkelijk op, dat het hier alleen bezich tiging van fabrieken betreft en geen oplei ding van deze Sowjet-vliegers door de Amerikaansche luchtstrijdkrachten. Voorts meldt Associated Press uit San Diego in Californië, dat een Sowjet-missie, bestaande uit twee hooge officieren en drie attaché’s van de Sowjet'-ambassade, een bezoek heeft gebracht aan de „Consolidated”-vliegtuig- fabrieken om lange-afstands-bommenwer- pers te koopen. Blijkens een bericht van United Press is een lid van de Sowjet- DE NIEUWE BRANDSPUIT. Woensdagmiddag werd op het Martini- plein alhier, in tegenwoordigheid van eeni- ge autoriteiten, brandmeesters en Veulenkearing te Sneek. Gistermorgen vond op de Veemarkt al hier een Veulenkeuring voor het Stamboek plaats. Een premie van 10.werd toegekend aan „Zorita”, eigenaar B. B. Kramer, Draaisterhuizen. k Eervol verklaard werden „Ziethane”, eig. Tj. Huitema, Ijlst en „Zismarra”, eig. H. J. Nauta, Jutrijp. TWEE PERSONEN DOOR TREINEN GEDOOD. Woensdagmorgen is een ongeveer jarige spoorwegarbeider, die dienst deed ■bij het seinwezen, op de verhoogde spoor lijn bij de Prooststraat te Utrecht door den trein uit Amersfoort gegrepen en op slag gedood. De verongelukte was woon achtig te De Bilt. Nog geen uur later is op dezelfde lijn, nabij de inundatiekade, een 45-jarige man, wonende in de Citroenstraat te Utrecht, eveneens onder een trein ■'geraakt en op slag gedood. De man laat een vrouw en negen kinderen achter. TWEE JAAR OORLOG. Terugblik van Duitsche militaire zijde. BERLIJN, 2 September. (D.N.B.) Van militaire zijde heeft het D.N.B. den volgen den terugblik op de gebeurtenissen der beide oorlogsjaren ontvangen: Met zijn oorlogsverklaring aan Duitsch land heeft Groot-Brlttannië op den derden September 1939 welbewust den dertienden continentalen oorlog in Europa in het ver loop der Engelsche geschiedenis ontketend. Twee jaren zijn sindsdien verstreken, jaren die gekenmerkt zijn door voortdurende Britsche nederlagen en buitengewone Duit sche overwinningen. Groot-Brlttannië heeft die twee jaar de ééne militaire positie na de andere op het vasteland moeten prijs geven, nadat zijn expeditiecorpsen ih Noor wegen en in Frankrijk in 1940 en op den Balkan in 1941 vernietigend verslagen en tot een overijlde vlucht genoodzaakt ge worden waren. Ook was het de Engelsche diplomatie als gevolg van de handige Duitsche tegenzetten niet gelukt, den vurig gehoopten oorlog aan twee fronten tegen Duitschland te ontketenen. De Duitsche weermacht heeft derhalve in den loop van deze twee jaar telkens op de beslissende plek haar strijd krachten kunnen concentreeren en haar vijand kunnen verslaan. De oorlog op het Europeesche continent is aan het einde van het tweede oorlogsjaar ondubbelzinnig ten gunste van de Duitsche wapens beslist, hoewel de strijd tegen de Sovjets nog niet geëindigd is. Tijdens dezen continentalen strijd vol trokken zich in den luchtoorlog tegen het Engelsche eiland en in den vernietigenden oorlog tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart, alsmede in de gevechten in Noord-Afrika, de eerste militaire ontmoe tingen met Groot-Brlttannië buiten het con tinent. Groot-Brlttannië heeft in de afgeloopen twee jaar steeds weer nieuwe nederlagen en tegenslagen moeten incasseeren. Het heeft tevergeefs geprobeerd, steeds weer andere volken voor zich te laten strijden, onder de voorspiegeling van Britsche hulp- verleening. Deze beloofde Britsche hulp is nog telkens uitgebleven, zooals ook thans weer tegenover de Sovjets, daar Groot- Brittannië eigenlijk zijn eigen krachten uit sluitend op de verdediging van zijn eigen machtspositie, vooral van het Engelsche eiland zelf, concentreert. De succesvolle Duitsche ondernemingen tegen Noorwegen in 1940 en tegen het eiland Kreta in 1941 hebben bewezen, dat er voor de Duitsche weermacht geen eiland-probleem meer be staat. Duitschland is gewikkeld in een strijd om het bestaan, die zijns gelijke niet kent, en welks afloop over de komende eeuwen zijner geschiedenis zal beslissen. Deze oorlog kan derhalve slechts met een Duitsche overwin ning eindigen. De Duitsche leiding is zich bewust van de verantwoordelijkheid, welke zij tegenover haar volk op zich heeft geno men en zal ook in de toekomst niet aarze len krachtig alle maatregelen te nemen, welke in het belang van een succesvollen afloop van dezen Duitschen strijd om het bestaan noodig zijn. De Duitsche weermachtsberichten der af- De consulenten, allen ervaren leeraren in de lichamelijke opvoeding, vertrokken na een gemeenschappelijken cursus te Over- veen en hun beëedjging door den secretaris generaal van het departement van Op\ ce ding enz. naar hun standplaatsen, een in iedere inspectie van het lager onderwijs; hun ambtsgebied bestaat uit ongeveer 120 scholen. In rapporten hebben zij aangetee-1 kend, wat bestond en wat zij mogelijk ach-1 ten. Dat dit een niet te onderschatten taak was, is wel duidelijk, als men bedenkt, dat op vele plaatsen sinds jaren weinig of geen aandacht aan de lichamelijke opvoeding is besteed. Vooral op het platteland ontbrak het aan lokalen en speelplaatsen. De con sulent gaf de noodige adviezen voor den bouw of verbouw van een lokaal. Speel plaats of plein werden dikwijls doeltreffen der ingericht, en hoewel in den beginne de nieuwe verschijning van de consulenten In de onderwijswereld met een zekere tefug-, houdendheid is ontvangen, ontstond al heel spoedig de gewenschte samenwerking. Al heel gauw bleek, dat consulent en onder wijzer eigenlijk „gelijkgestemde zielen” wa ren, beiden met den wensch de school te vernieuwen en te verbeteren. Het aantal deelnemers aan de doc-r de consulenten ge geven cursussen voor klasse-onderwijzer en -onderwijzeres is dan ook zeer toegenomen. Op 1 Juli waren er reeds 145 van derge- lijke cursussen, met ruim 5000 deelnemers, en met ingang van September zal dit aantal waarschijnlijk tot 300 cursussen zijn ge stegen. In vele gevallen hebben de „zomer- dagcursussen” tot deze grootere belangstel ling bijgedragen, d.w.z. geheele dagen met lessen, demonstraties, besprekingen, gym nastiek en spelbeoefening, zwemles en ge zamenlijk zwemmen. Met den zomer in het vooruitzicht, en met het -devies „Iedere Nederlander zwem mer”, pakte de Inspectie het zwemonderwijs op de scholen aan. In ons land moest het toch mogelijk zijn een groot deel van de leerlingen der hoogste klassen der lagere school te laten zwemmen. De organisatie hiervan was lartg niet eenvoudig. Nadat men met allerlei Instanties óverleg had gepleegd, vooral met den Ned. Zwembond, hebben de consulenten advies uitgebracht. De circu laire van den secretaris-generaal gaf toen den beslissenden stoot: de uitwerking was wonderbaarlijk. In bijna alle plaatsen, waar zulks mogelijk is, wordt nu het schoolzwem men beoefend. Van den klasse-onderwijzer kan nog niet worden verlangd, leerlingen het zwemmen te leeren, zooals hij hun rekenen, taal en lezen leert, maar op den duur zal het zwem onderwijs geheel en al een schoolzaak wor den. Op het oogenblik is de klasse-onder wijzer wel de verantwoordelijke man bij het schoolzwemmen, doch de instructeur van ’t zwembad moet het onderricht geven. Deze lessen leveren uitstekende resultaten op. Er moet hierbij voor veel worden gezorgd. Om besmettingsgevaar te voorkomen heeft de hoofdinspecteur zich met het staatstoe zicht op de volksgezondheid In verbinding gesteld, voorts met de hoofdinspecteurs van den medischen en van den pharmaceuti- schen Dienst om een deskundig toezicht op de bestaande baden te waarborgen en voor schriften voor nieuwe baden te geven. Door een associatie en gedeeltelijke con centratie van deze diensten zal in samen werking met andere instanties een behoor lijke contróle op alle zwembaden in ons land tot stand komen. De consulenten voor de lichamelijke opvoeding en de school artsen zullen bij deze plannen tusschenper- sonen worden. Om aan de vele aanvragen om inlichtin gen te voldoen, heeft men algemeene richt lijnen voor den bouw'van nieuwe zwem- gelegenheden gegeven, waardoor in de toe komst vermeden kan worden, dat de aanleg op een verkeerde plaats geschiedt, of dat er uitvoering gegeven wordt aan een foutief of te kostbaar plan. Nog meer algemeene voor schriften, in onderling overleg van de in spectie voor lichamelijke opvoeding met de gevolmachtigden voor de sport, het staats toezicht op de volksgezondheid en met den Ned. Zwembond zullen volgen. De hoofdinspecteur ziet met voldoening op de afgeloopen maanden terug; er is in derdaad reden tot tevredenheid, ook omdat alle gemeentebesturen de plannen met zoo veel instemming hebben begroet. Aan het einde van het eerste kwartaal van haar werkzaamheden kan de nieuwe inspectie, met een open oog voor eigen fou ten, getuigen, dat men zonder uitzondering hard heeft gewerkt, en dat er ook verder hard gewerkt zal worden voor de' verwezen lijking van het ideaal: „omhoog de lichame lijke opvoeding, tot heil van het Nederland- sche kind”. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK SNEEK. In de afgeloopen maand werd de Lees zaal door 2238 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende banden 5631. V.V. „BLACK BOYS”. Woensdagavond hield de voetbalvereen. Blad; Boys alhier haar jaarvergadering! onder leiding van tien vice-voorzitter, den freer D. de Rapper. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, resp. den heer W. Jaasma en den ’heer K. Gorter, werden goedgekeurd. Volgens het eerste bleef het ledental sta biel. De exploitatie-rekening sloot met een batig saldo. Op de terreinopstand werd het zelfde bedrag als in de vorige jaren afge lost. In de plaats van den heer K. Gorter, die als penningmeester bedankte, werd gekozen de heer H. Jetzes. In de plaats van den heer J. de Jong, die bedankte als secretaris van het atlspi- mnten-bestuur, werd gekozen de heer H. ne Boer. De elf ta--commissie werd in haar geheel herkozen. Tot belu^rder van het materieel werd benoemd de heer A. v. d. Heide. Besloten werd enkele groote clubavonden te houden, benevens om de 14 dagen, weer dc gewone kaartavonden. I weerpersoneel, de, nieuwe baby-brandspuit 1 van de gemeente Sneek beproefd en van de leverancier overgenomen. Déze spuit is speciaal aangeschaft om dienst te doen in de buitenwijken, waar het water veelal van grooten afstand moet worden aangevoerd. Een viertal proeven werd met de nieuwe aanwinst gedaan in de eerste plaats een lange-afs tan tin proef, waarbij' ongeveer 500 m. slangen- tnateriaal was aangekoppeld en eerst met 2, daarna met 1 straal werd gespoten; een korte-afstandsproef, waarbij 4 pijpen met wijde mondstukken' waren aangekoppeld; een capadteitsproef, welke uitwees, dat de capaciteit per minuut 2000 liter was, en tenslotte een hoogte-proef, waarbij over de pl.m. 45 m. hooge Martinikerk werd heengespoten. De nieuwe brandspuit heeft een kleine doch zeer krachtige F ord V 8 motor met dubbejp accu. In zijn geheel kan deze spuit achter iedere van een koppeling voorziene auto bevestigd worden, hetgeen het ver voer zeer vergemakkelijkt. De machine, welke is geleverd door de fa. van Bergen te Heikgeri.ee, voldeed volgens de deskundigen aan die daaraan te stellen eischen en de aanschaffi van beteekent een belangrijke aam van ons brandweermateriaal. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in bet adv. blad de SNEEKER COURAXft DER GEMEENTE SNEEK LOONBELASTING. De Inspecteur der Registratie te Sneek brengt ter kennis dat vóór 10 Septemlber ek. de ingehouden Loonbelasting over de maand Augustus 1941, behoort te worden afgedragen; en dat de Loonbelastingaan- gif te uiterlijk den 15 den September 1941 in zijn bezit moet zijn. VEREVEN INGSBELASTIN G. De Inspecteur der Registratie te Sneek vestigt er voorzooveel noodig de aandacht op; dat de eerste afdracht van Vereven.in>^s- heffing dient te geschieden vóór 10 Octo ber 1941. De heffing bedraagt 4V2 0/0 en is dan verschuldigd over het totaal in Sep tember 1941 uitbetaalde loon. Maandloonen, welke op Augustus 1941 betrekking hebben en in September zijn uit betaald, zijn nog vrij. Indien ook loonbelasting verschuldigd is, behoort de afdracht gelijktijdig daarmee (op hetzelfde formulier)'te geschieden. Het bedrag der vereveningsheffing wordt «z/- zonderlij'k vermeld in de loonbelastingaan- gifte. In die aangifte moet als „uitbetaald loon” worden vermeld het totaal van alle uitbetaalde loonen; dus ook van die loonen waarvan geen loonbelasting verschuldigd is. Over loon van dienstboden bij particulie ren behoeft geen vereveningsbelasting te worden voldaan.” i 30- NIEUWE SNEEKERCOURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1