Boe is lie nieuwe inrichting van het gemeentelijke Bestuur? Bekendmaking. Inenting tegen Dlphtlierle. e n NIEUWSTIJDINGEN. Duitschland strijdt voor Europa. Abonnement s- Advertentieblad Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel s TeleL 2200 Bureau: KLEINZAKD II. tot Over Burgemeester en Wethouders. ■rd. Van TE HET DUITSCHE WEER- MACHTSBERICHT. V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. De strijd in het Oosten. De eerste September-week. Als aanvul- >eriode niet aan te raden derlander merkt daarover toe: Jan- :weest blijkt uit gegeven. Adv. in dit blad worden gratis opga DER GEMEENTE SN No. 09 Woensdag 10 September 1941 57e Jaargang in het adv. blad de SNEEKER COURAN7 istus of de laatste tien X. Braak een over- zo- j tot de slot- neerslag gemiddeld Het Rijkscommissariaat maakt bekend: Het bolsjewistische Rusland bevindt zich sedert 22 Juni 1941 in oorlog met het Duitsche rijk. Wie na dien dag op eeni- gerlei wijze communistische actie pleegt, treedt op ten gunste van den bolsjewisti- schen vijand van het Duitsche rijk en stelt zich daarmede bloot, wegens begunstiging van den vijand, aan ter dood veroordeeling door de Duitsche krijgsraden. Derhalve worden alle Nederlanders op de meest nadrukkelijke wijze gewaarschuwd, geen deel te nemen aan communistische acties van welken aard ook. De Burgemeester treedt in de plaats van den gemeenteraad zoowel als in die van het college van B. en W. Bij hem rust het ge- heele bestuur der gemeente. Hij benoemt ten minste twee en ten hoog ste 6 wethouders. Deze hebben de taak den Burgemeester te vertegenwoordigen en uit te voeren wat deze besloten heeft. Zij zijn gemeente-ambtenaren geworden. De benoeming geschiedt voor 6 jaar. Met toestemming van het toezicht houdend or gaan kan de Burgemeester een wethouder te allen tijde ontslaan. Het vroegere College van B. en W. Is derhalve vervallen. In dit College werd na bespreking van bepaalde onderwerpen, na stemming, een besluit genomen. Dit gebeurt nu niet meer. Na over een en ander geheel vrij advies Ingewonnen te heb ben, beslist de Burgemeester zelfstandig wat er gebeuren zal. Hij kan dan de uitvoe ring opdragen aan den ambtenaar zijner keuze. De wethouders zijn de algemeene verte genwoordigers van den Burgemeester. Deze regelt het arbeidsgebied, hetwelk aan de wethouders toegewezen wordt. Lid van den raad kunnen zij niet zijn. Zijn zij bezoldigd, dan moeten zij hun ambt als hoofdberoep vervullen. Het wethouderschap In het nieuwe bestuur kan dus geen bijbaan tje meer zijn. Petersburg van alle verbindingen over land afgesneden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 8 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Snelle divisies van het Duitsche leger, op voortreffelijke wijze gesteund door ge- vechtseskaders der luchtmacht, hebben over een breed frpnt de Newa ten Oosten van Petersburg bereikt en de stad Schlussel burg aan het Ladogameer stormenderhand genomen. Daarmede is de Duitsch-Flnsche ring om Petersburg gesloten. De stad is thans van alle verbindingen over land afgesneden.” Fransch ex-communist neergeschoten. PARIJS, 6 Sept. (D.N.B.) De vroegere communistische afgevaardigde van het de partement Seine, Marcel Gitton, is Donder dagavond' door een onbekenden dader op weg van de maire der Parijsche voorstad Lilas naar zijn huis neergeschoten. Nog denzelfden nacht overleed hij. Kort na de verklaring van den oorlog in September 1939 was Gitton uit de commu nistische internationale getreden. Hij was tot den wapenstilstand in militairen dienst en sloot zich later aan bij de Parti Popu laire Francais van Doriot. In het bestek van deze partij ontplooide Gitton een levendige anti-communistische activiteit en ook publi cistisch was hij zeer actief. Verschijni DINSDAGS- eo VRIJDAGSAVONDS Co. - SNEER OFFICIEEL ORGAAN OFFICIEEL ORGAAN DER GEMEENTE WYMBRTTSERADEEL. Hoofdred.: L. K1EZEBR1NK, Bloemstraat 31, Sneek. deren kunnen hun wens kenbaar jtnaken ter sercetarie, 2e afdeling. De plaatselijke geneeskundigen te Sneek sporen, onder verwijzing naar het boven staande, de ouders van kinderen aan, zoveel mogelijk gebruik te maken van de door het i’emeentebestuur geboden gelegenheid kosteloze inenting tegen diphtheric. T. DETHMERS. H. GERRITSMA. K. v. d. HEUVELL. N. LOFVERS. Dr. R. UBBENS. T. G. WUITE. Dr. J. W. v. d. ZIJPP. Sneek, 28 Augustus 1941. VERSCHUIVING VAN. VACANTIE? Nu -de vacantiemaand bij uitstek, Augus tus, weer grootendeels verregend is, wordt weer ‘de vraag gesteld, of een verschuiving van de vacantieperiode niet aan te raden zou zij*n. De o. m. op: „In /Hemel en Dampkring” van negen jaar geleden heeft dr. C. Braai. zicht gegeven van den regenval in de meimaanden. Daarbij kwam hij som, dat in Juni de neerslag als volgt is verdeeld: In de eerste 10 da gen in totaal ruim 24 uren neerslag; in de volgende tien bijna 21 en in de overige Juli gaf hij respec- deze kin- tievelijk de volgende gemiddelden: die eer- VEULENKEURING. BLAUWHUIS, 8 Sept. Onder veel be langstelling werd alhier een veuLenkeuring gehouden. De aangeboden dieren waren af stammelingen van den hengst „Knjiiles” F 114, eigenaar S. J. Asma te Scharren en gestationeerd bij T. B. Rijpma te Sand- firderrijp. Er verschenen 13 veulens; een beste collectie dieren. De jury kende de prijzen als volgt ie prijs Zobaka, v.bl. merrie van KI. sma te Heeg; 2e prijs Zolvina, v.bl. merrie van G. Gerbrandy te Hommerts; 3e prijs Juliana, merrie van Wed. S. de Jong te Oudega (W.); 4e prijs Afke, merrie van H. Huitema te Tjerkwerd; tevens werd een onderhoudspremie, f 30.toe^ aan Zinny van S. Huitema te Tjerl Karelische landengte, is Petersburg, dat reeds onder vuur van het Duitsche geschut igt, in een zeer benarde positie geraakt. Het blijkt dus, dat het zwaartepunt der duitsche operaties van de afgeloopen week gelegen heeft op den Noordelijken vleugel en dat aldaar voor de Sovjets een bijzonder drukkende toestand ontstaan Is, terwijl thans het geheele Baltenland definitief als bevrijd kan worden beschouwd. R.H.B.S. SNEEK. De uitslag van de gehouden toelatings examens luidt als volgt: BERLIJN, 6 Sept. ling op het weermachtsbéricht van Zater dag wordt aan het D.N.B. medegedeeld: Een terugblik op de eerste September- week aan het Oostelijke front toont aan, dat er in alle sectoren hevig gestreden is, en dat de gevechten in aanval en verdediging ten gunste van de Duitsche troepen zijn uit gevallen. Op den Zuidelijken vleugel is de sector van de Dnjepr behouden gebleven, ondanks pogingen van de Sovjets om naar den Wes telijken oever op te dringen. Van 26 Augus tus tot 4 September werden op de Dnjepr veertig oorlogsbodems der Sovjets vernie tigd. Ook Roemeensche en Hongaarsche troepen hebben aan den strijd deelgeno men. In den centralen sector zijn de Duitsche troepen in het gebied ten Zuiden en ten Zuid-oosten van Gomel thans reeds zoover doorgedrongen, dat hun druk in het achter- waartsche gebied van Kiev duidelijk merk baar wordt. Ook ten Oosten van Welikije Loeki hebben de Duitsche troepen in de afgeloopen week aanzienlijke ruimte naar het Oosten gewonnen. De aanvallen van de Sovjets op andere deelen van het front werden telkens met zware verliezen voor de Sovjets af geslagen. Op den Noordelijken vleugel gelukte het heel Estland van den vijand te zuiveren, zoodat thans nog slechts de Baltische eilan den Oesel, Dagö en Moon ten Westen van de Estlandsche kust in handen van de Sov jets zijn. In het gebied van Petersburg heeft het Duitsche optreden van het Westen, Zuiden en Zuidoosten uit tot een nieuwe aanzien lijke inkrimping van het verdedigingsfront geleid en tot stagnatie op alle belangrijke spoorlijnen en wegen naar Petersburg. Daar tevens de Finnen na de inneming van Wiborg hun aanval hebben voortgezet tol de oude Finsch-bolsjewistische grens op de HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De Finsche troepen, die ten Oos ten van het Ladogameer een aan val doen, hebben de Swir bereikt. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië hebben vrij sterke formaties van de luchtmacht in den afgeloo pen nacht militaire installaties aan Tyne en Humber benevens havens aan de Britsche Oostkust en vlieg velden op het eiland met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber bestookt. Patrouillevaartuigen hebben aan de Britsche kust een convooi onder sterk escorte aangevallen en vijf gewapende koopvaarders van 13500 ton tot zinken gebracht. Het lucht wapen vernietigde gisteren en in den afgeloopen nacht aan de Brit sche Oostkust en bij de Faroer- eilanden drie vrachtbooten van 12000 ton in totaal. In de Kanaalzöne heeft het Brit sche luchtwapen overdag in lucht gevechten vijf jagers en drie bom menwerpers verloren. Strijdkrach ten ter zee schoten aan de Noor- sche en de Nederlandsche kust twee Britsche bommenwerpers neer. Britsche vliegtuigen hebben zich in den afgeloopen nacht via Noord en West-Duitschland naar de om geving van Berlijn begeven. De sterke afweer was oorzaak, dat de aanval op de Duitsche hoofdstad niet tot volledige ontplooiing kon komen. De burgerbevolking leed door brisant- en brandbommen ver liezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoelartillerle schoten 14, marine-artillerie 3 der aanvallende bommenwerpers neer. „Wilhel- ker, de® Burg (Texel); J. Mulder, Heme- lum; L. Snijder, Sneek; tot de 3e klasse: E. Atsma, Gaastmeer; H. Bajetma, Koudum; A. L. Bouma, Pop- pingawier; S. G. Brandsma, Sneek; Ti. Hengst, Gaast; S. de Jong, Woudsend; P. Molenaar, Sneek; C. Ottema, Nijemirdum; S. van Randen, Wons; Th. Verwer, Sneek; S. Westra, Gaastmeer; J. IJpma, Workum; tot de 2e klasse: H. Boersma, Hartwerd; M. Jorritsma, Heeg; P. Koornstra, -Wor- kum. ROOSEVELT’S MOEDER OVERLEDEN. Mrs. Sarah Delano Roosevelt; die eens tegenstand heeft geboden aan de intrede van haar zoon in de politiek, doch hem Inmiddels driemaal tot president zag ge kozen worden, is op het buitenverblijf van de familie aan de Hudsonrivier overleden, aldus meldt United Press aan het Alg. Handelsblad. De bijzettingsplechtigheden worden in Roosevelt’s huis m Hydepaik gehouden en de teraardebestelling zelf zal geschieden op het kerkhof van St. James Episcopal keric, waar zij naast haar jonggestorven echtge noot zal rusten. ste tien dagen 23.7; de tweede tien 19.4; de rest der maand 31.2 uren neerslag. Voor Augustus waren zij® mededeelin- gen: de eerste tien dagen 22.7, de tweede 26.6, de derde 33.51 En ten slotte voor September, de eerste tien dagen 27.6, het tweede tiental 30.2 en het derde derde tien tal 22.2. Volgens die gegevens zou dus iemand, als hij een zoo veel mogelijk droge vacan tie wil hebben, deze moeten kiezen óf tus- schen 10 en 21 Juli; óf tusschen de eerste tien dagen van Augu dagen van Septembe Uit al die cijfers zien we intusschen, dat volgens de meteorologische statistiek we niet hebben te rekenen op een werkelijk droge zomer-vacantie-maand. Al de bovengenoemde gegevens zijn even wel gemiddelden. En al zijn die ook bere kend uit een lange reeks waarnemingen, dat wil nog allerminst zeggen, dat de boven genoemde cijfers ieder jaar zullen kloppen. Doch eenig houvast geven ze wel en voorstanders van verandering van vacantie- M C Bak- '™d“ "P '™do .ÏV.ITt. uJt deken kunnen pleiten voor een scho&va- cantiemaand, vallende in de eerste drie weken van Juli. Ook is iets te zeggen voor de tijdruimte 10 ‘Juli10 Augustus, maar dan is er veel leans, dat in het laatst® tiental dagen van Juli een aanzienlijke re genval leelijke parten speelt.” Hoe ongunstig Augustus voor het Sche- veningsche seizoen is geweest blijkt uit cijfers door de N. R. Crt. gegeven. De badcijfers zijn een vrij' betrouwbaren barometer. In Juli had de Maatschappij tot expl. van zeebaden te Scheveningen het tot 54.000 baden gebracht, wei geen uitzon derlijk hoog cijfer, maar als begin niet sllecht. Men mocht hopen, dat men in Augustus ten minste de 100.000 zou halen. Het Zeebad had 100.000 bezoekers ge boekt en het was geen overmoedige specu latie, als men het daar tot 200.000 dacht te bre Het men. In Ai haal H dan HET „VOLKSGERICHT" STAPHORST. Een vervolg op de geschiedenis. Het volksgericht dat vorig® week Maan dagavond te Staphorst heeft plaats gehad, heeft nog een vervolg gekregen. De bruide gom heeft nJ. ten tweede male zijn eerste liefde in den steek gelaten. Dat was voor de „openbare meeningf’ aanleiding om wederom een bezoek aan de woning van den bruidegom af te steken. Het was de bedoeling eenzelfde reis te ma- kan als dien Maandagavond, maar de ge zochte was niet thuis. Deze, door de huis- genooten gegeven verklaring, werd evenwel niet geloofd en zoodoende toog men zelf op onderzoek uit. En wanneer er door eenige honderden menschen huiszoeking verricht wordt dan is het begrijpelijk, dat er onge rechtigheden geschieden. En dat was hier dan ook inderdaad het geval 1 Er sneuvel den eenige ruiten, wat huisraad moest het ontgelden, maar de bruidegom bleef on vindbaar. Een en ander bracht nogal wat drukte langs de straat en de politie greep in. Het „schoonvegen” van de straat bracht rake klappen mede FRYSK EKSAMEN. Troch it eksamen for de Fryske akte binne kammen fen ’e éarste ploech jiffr. A. de Boer to Britswerd, en de hearen S. Bekius to Shits, P. Bloembergen to Wer- gea, K. Boeiens to Sassenheim, J. Faber to Makkum, K. S. Katsma to Liouwert, D. v. d. Meer to Marssum, J. v. a. Kamp to Drachten, S. Terpstra to Wommels. Des ochtends te tien uur waren voor deze herdenking op de begraafplaats nieuw- Eikenduinen deputaties van het hoofd kwartier, de W.A., de S.S., den Jeugdstorm en de politieke organisatie der N.S.B., zoo mede van de N.S.DA.P., bijeengekomen, met medevoering van alle stormvlaggen die tot een afdeeling waren samengevoegd en vergezeld van harmonie, tamboers en hoornblazers, wier instrumenten van een rouwomkleeding waren voorzien. De moeder en de zuster van Peter Ton waren hierbij aanwezig. Het woord werd hier gevoerd door den heer H. C. Nije, streekleider van den Na- tionalen Jeugdstorm. De heerbanleider van den Haag, de heer J. E. Feenstra, sprak ook namens den lei der van de N.S.B. Nadat mevr. Ton bloemen had neerge legd, volgden bloemenhuldigingen van de onderscheidene afdeelingen van N.S.B., Jeugdstorm enz., zoomede door tal van indi- vidueele leden der beweging. De plechtigheid werd met het mus” beslaten. VERHOOGDE UITKEER ING AAN WERKLOOZEN. oefening van zijn plicht in de Balistraat te In de bijeenkomst van journalisten, ge- 7 houden aan den vooravond van de excursie dezer stede het leven Let’ tiaar eenige werkverruimingsobjecten in Noord-Brabant, heeft de heer H. J. Wou denberg, commissaris van het N.V.V., aan- gekoniiigd, dat per 1 October a.s. de uit- keeringen van bij het N.V.V. aangesloten werkloozenkassen zouden worden' verhoogd tot 70 pct. van het loon, poet een maximum- grens naar boven, zonder dat hierbij een verhooging van contributie zal worden toe gepast. Ent laatste is mogelijk geworden door de sterk afgenomen werkloosheid. Hiervan zullen ook de leden van de con- fessioneele vakbonden profiteeren, wier lid maatschap veelal door de besturen collec tief was opgezegd en die thans zich weer in verheugend aantal bij de bonden aan melden. Tevens heeft de heer Woudenberg mede gedeeld, dat bij de invoering, nu ruim èen maand geleden, van de nieuwe loon- en ar beidsvoorwaarden voor de werkverruiming, niet alle arbeiders een direct loonvoordeel konden boeken; er waren er zelfs, die, in vergelijking met de voorafgegane weken, eenigermate achteruit gingen. Een van de oorzaken hiervan was, dat de weken na de invoering van het besluit een veel grooter regenverlet toonden dan tevo ren. In de tweede plaats zijn door de nieu we tarieven talrijke misverstanden ontstaan, die tot achteruitgang van loon aanleiding gaven. Het gevolg is geweest, dat thans, mede door de bemoeiingen van net N.V.V., de rijksdienst voor de werkverruiming op vele werken de toepassing van de tarieven her ziet. Een Duitsch-Amerikaansch incident. BERLIJN, 6 Sept. (D.N.B.) De Ameri- kaansche en Engelsche nieuwsdiensten heb ben gemeld, dat bij een ontmoeting tusschen den Amerikaanschen. torpedojager Greer en een Duitsche duikboot op 4 September des ochtends, de duikboot den torpedojager met torpedo’s heeft aangevallen. De torpedo’s hadden hun doel gemist. De torpedojager had toen in een tegenaanval de duikboot met dieptebommen achtervolgd. Van officieele Duitsche zijde wordt hier over het volgende ongemerkt: Op 4 Sept, werd op 62 gr. 31 min. Noord en 27 gr. 06 mln. West een Duitsche duikboot om 12.30 uur In het Duitsche blokkadegebled met dieptebommen aangevallen en achtervolgd. De Duitsche onderzeeër was niet In staat de nationaliteit van den aanvallenden tor pedojager te onderscheiden. In geoorloof- den afweer heeft hij toen om 14.39 uur van zijn kant het vuur geopend, dat echter niet trof. De torpedojager bleef de achtervolging met dieptebommen tot tegen middernacht zonder succes voortzetten. Wanneer door een officieele Amerlkaan- sche Instantie, met name het Amerikaansche departement van marine, beweerd woidt, dat de aanval van de Duitsche duikboot is uitgegaan, dan kan dit slechts ten doel heb ben aan den met de neutraliteit in strijd zijnden aanval van een Amerikaanschen torpedojager op de Duitsche duikboot al thans een schijn van recht te geven. De aan val zelf is het bewijs voor het feit, dat de heer Roosevelt, in strijd met zijn bewerin gen, reeds aan de Amerikaansche torpedo jagers opdracht gegeven heeft de positie van Duitsche schepen en duikbooten te rap- porteeren hetgeen in strijd is met de neutraliteit doch bovendien die vaartui gen zelfs aan te vallen. De heer Roosevelt probeert ook daardoor om met alle hem ten dienste staande middelen incidenten uit te lokken om het Amerikaansche volk tegen Duitschland in den oorlog te jagen. Radiorede van Roosevelt. Het D.N.B. meldt uit New York: Presi dent Roosevelt zal Dinsdagochtend om 4 uur M.E.T. een radiorede houden, zoo heeft de secretaris van het Witte Huis te Hyde Park volgens Associated Press medege deeld. Later deelde het Columbia Broadcasting System echter mede, dat de rede is uitge steld tot Donderdag. Dn Gemeente geeft gelegenheid tot t kosteloze inenting. icentetwege wordt het volgende medegedeeld: Met het oog op het indertijd vrij veel vuldig voorkomen van tiiphtherie in deze gemeente werd in de maanden November 1939 tot en met Maart 1940 van gemeente wege gelegenheid gegeven tot kasteloze inenting tegen deze ziekte. Van de geboden gelegenheid is op zeer ruime schaal gebruik gemaakt; meer dan 3000 kinderen werden toen ingeënt. Hoewel sedert dien diphtherie in Sneek slechts sporadisch is voorgekomen, moei, niettemin, blijkens een mededeling van den Geneeskundig Inspecteur aan het gemeente bestuur, rekening worden gehouden' met de mogelijkheid, dat ook in het Noorden van het land deze ziekte wederom in toene mende mate zal heersen. De Inspecteur noemt de volgende om standigheden, welke er op wijzen, dat dit gevaar geenszins denkbeeldig is te achten: X. De diphtherie is een ziekte, welke in een bepaalde streek periodiek voorkomt. Jaren met weinig diphtherie wisselen af met jaren waarin de ziekte veelvuldig voor komt. De verklaring van dit feit moet ge zocht worden in de omstandigheid, dat door het weinig voorkomen van diphtherie de onvatbaarheid van de bevolking is ge daald en onvoldoende weerstand biedt aan een nieuwe invasie van deze ziekte. Een periode van jaren met zeer weinig diphthe rie ligt achter ons. 2. In de zuidelijke provinciën van ons land komt reeds gedurende enkele maanden veelvuldig diphtherie voor in ernstige vorm. 3. Hetzelfde geldt voor Duitsland, waar de ziekte reeds weer enige jaren heerst. Er is in verband hiermede alleszins aan leiding, mede, gelet op het ernstige karak ter dat deze ziekte kan aannemen, de on vatbaarheid daarvoor te verhogen. Het Gemeentebestuur van Sneek heeft dan ook besloten, opnieuw overeenkomstig het advies van genoemden Inspecteur, ge legenheid te geven tot kosteloze inenting tegen diphtherie, thans voor kinderen die nog niet eerder daartegen werden ingeënt. Bij deze vaccinatie wordt aan de kin deren 3-maal, met tussenpozen van 2^3 weken, een kleine inspuiting toegediend. De behandeling heeft geen padeüge gevol gen voor de gezondheid terwijl de ervaring reeds de gunstige resultaten daarvan heeft aangetoond. Binnen enkele dagen zullen de ouders van kinderen, die een school voor lager of voorbereidend lager onderwijs bezoeken, in de gelegenheid worden gesteld mededleling te doen van hun wens deze kinderen in dien zij nog niet eerder tegen diphtherie werden ingeënt te doen inenten. Deze gelegenheid staat eveneens open voor kinderen ouder dan een jaar, die geen dagen ruim 21. Voor school bezoeken. De ouders van echter wel heel anders uitgeko- .ugustus heeft men niet meer ge- 8000 baden, zoodat het totaal van Juli en Augustus samen nauwelijks boven de 60.000 ligt, bij het Volkszeebad is men in Augustus van de 100.000 in Juli op 20.000 teruggevallen, dus een totaal van 120.000 over de’twee maanden teza men gekomen. Dat zijn wel zeer treurige uitkomsten, waarin zich de algemeene te leurstelling, die Augustus heeft opgeleverd ten duidelijkste afspiegelt. Een zoo laag baddjfer als in Augustus te Scheveningen behaald, is een unicum in de geschiedenis van de badplaats zoolang als zij in haar tegenwoordigen vorm bestaat. PETER TON-HERDENKING TE ’s GRAVENHAGE. Het AJN.P. meldt uit 's Gravenhage: Op plechtige en indrukwekkende wijze heeft de nationaal-socialistische beweging in al haar geledingen Zondag den weerman Peter Ton herdacht, die een jaar geleden bij de uit- j; NIEDWËSNEEKERCOURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1