1 NIEUWSTIJDINGEN. Diiitschland strijdt voor Europa. Annex Sneeker Courant7 en Wymbritseradeel Verschijni DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS BRINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN Abonnements- en Advertentieblad No. 101 SNEEK Burens: KLEINZAND van Kerk- verdag gebied IN BEIDE BLADEN ,1 gezant, Fotitsj, en den complotteerenden mm: Woensdag 17 September 1941 57e Jaargang Spreekuur burgemeester van Sneek. Morgen, Woensdag, zal de burgemeester van Sneek, wegens ambtelijke verhindering, geen spreekuur houden. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aaamerltelljk lager. Klachten ovw niet bezorgen enz. mh de Administratie Kleimand 7, Sneek. Tel. 2200 19.55 19.52 19.49 man bewaard, alvorens het werd verkocht. Verdachte Rozenboom is opgetreden als wederverkooper van het vleesch, afkomstig van de clandestiene slachtingen, en heeft het grootste deel hiervan verkocht. Rozen boom heeft volgens zijn eigen mededeellng aan den sluikhandel deelgenomen om daar door bijverdienste te krijgen. Hierbij moet nogmaals het óndermljnende optreden tegen de belangen des volks van degenen, die ondanks alle waarschuwingen uit louter winstbejag zich aan de gemeen schap vergrijpen, aan de kaak worden ge steld. Moge de hun opgelegde straf opnieuw een waarschuwing zijn voor allen, die de wet ontduiken en het in hun gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef wagen de volks gemeenschap te benadeelen. Laten zij in het oog houden: men blijft toeslaan. NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuw*, en Advertentieblad). scha Beobachter schrijf t,_ dat schers met woorden omschrijft, die aan de hij'als een verplaatsing betitelt, noemt het L': moeilijkheden met het ver moeten den dood voor duizenden be- Britsch convool zwaar gehavend. Het opperbevel van da Duitscha weer macht heeft bekend gemaakt dat la het noorden van den Atlantische® Oceaan duik- booten een groot, door corvette® ca tor- pedobootjagers zwaar beveiligd, v^jandelijk verspreide geruchten over beweerde convool hebben aangevallen. Het uanvool bestond uit ruim veertig schepen. In taaien, verscheidene dagen durenden strjjd hebben de duikbooten 2"8 schepen daarvan met een totale inhoud van 164000 ton tot zinken gebracht, benevens 3 bewa- kingsvaartuigen. GENERAL-OBERST RITTER VQM SCHOBERT GESNEUVELD. Het Duitsche weermachtsbericht van 14 Sept, deelde o.a. mede dat op 12 Septem ber bij de gevechten aan het Oostetijka front de opperbevelhebber van een leger corps, General-Oberst Ritter von Schobert, gesneuveld is. staan, welke met kosten gepaard kunnen gaan. 2. Voor het verstrekken van uitzonderin gen (alinea 1), alsmede voor het uitreiken van vergunningen (art. 3) is de commlssa- ris-generaal voor de Veiligheid, resp. de door hem aangewezen instantie bevoegd. Art. 5. Worden uitzonderingen voor bij eenkomsten of inrichtingen verstrekt, dan moeten de daartoe dienende lokalen of in richtingen kenbaar gemaakt worden door borden, biljetten of opschriften met den tekst: „Joodsch lokaal (resp. Joodsche bijeen komst) alleen voor Joden toegankelijk”. Aan niet-Joodsche personen is het betre den van dergelijke lokalen of inrichtingen verboden. Art. 6. Jood in den zin van deze verorde ning is wie volgens art. 4 van de verorde* ning no. 189/40 over de aanmelding van ondernemingen Jood is of als Jood geldt. Art. 7. (1) Wie in strijd handelt met de bepalingen van artt. 1, 2, 3 en 5 of deze ont duikt, wordt voor zoover niet krachtens andere voorschriften een zwaardere straf wordt toegepast bestraft met hechtenis met een maximum van zes maanden en een boete met een maximum van 1000 gulden of met een van deze straffen. Aan dezelfde straf is onderhevig hij, die een ontduiking van deze bepalingen in de hand werkt, mo gelijk maakt of daarbij zijn medewerking verleent. (2) De volgens alinea 1 strafbare han delingen zijn overtredingen. (3) Het nemen van maaatregelen door de Sicherheitspolizei blijft hierdoor onaange tast. Art. 8. Deze verordening treedt in wer king met uitzondering van art. 2 op den dag harer afkondiging. Art. 2 treedt 14 dagen generaal Simo'witsj. na de afkondiging in werking. Duitsche beschuldigingen tegen president Roosevelt. Het A.N.P. meldt: Van Duitsche zijde heeft men een over vloed van documentaire bevestigingen ver strekt voor het feit, dat Roosevelt niet slechts een der hoofdschuldigen aan den huldigen oorlog is, maar tevens mede aan sprakelijk is voor de uitbreiding van den oorlog, hetgeen het internationale publiek reeds herhaaldelijk heeft kunnen vaststellen. De buitenlandsche politiek der Vereenig- de Staten wordt sedert de conferentie van München gekenmerkt door een rooden draad, gevormd door het gestook van Roosevelt, die stelselmatig alle kansen op een vergelijk in Europa heeft gesaboteerd en tevens met alle beschikbare middelen de oorlogzuchtige groepen in de landen van Europa heeft geholpen. Reeds toen met behulp van Tsjecho- HET DUITSCHE WEER MACHTSBERICHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Sept. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten verloopen groote aanvalsoperaties met zeer veel succes. De omsingeling van Leningrad is in een hardnekkigen strijd om de op moderne wijze ultgebrelde ver- sterkingswerken verder vernauwd. Herhaalde vijandelijke tegenaanval len, welke door zwtjre vechtwagens werden gesteund, werden afgesla gen. Voor de Brltsche Oostkust brach ten gevechtsvliegtuigen in den af- geloopen nacht een vrachtschip van 10.000 b.r.t uit een convool tot zinken. In Noord-Afrika vielen Duitsche duikbommenwerpers bij Solloem tentenkampen en concentraties van vechtwagens en motorvoertuigen der Engelschen met bommen van zwaar kaliber aan. Bij den aanval van een formatie Duitsche gevechtsvllegers op de havengebieden rondom Suez en Port Tewfik in den nacht van 13 op 14 September werden olie-op- slagplaatsen in brand gebombar deerd. De vijand vloog noch overdag noch des nachts boven het gebied van het Duitsche Rijk. HOMMERTS—JUTRIJP, 13 Sept. Al hier kwam een afdeeling tot stand van den Nederlandschen Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw^- era zuivel- drijf. Tot voorzitter en penningmeester werd aangewezen W. Douma te Hommerts en tot secretaris P. Vellinga te Jutxjjp. L. C. HEEG, i 1 Sept. Gisteren had de ver kiezing plaats van 8 volmachten to het waterschap „Heeg", drie wegena periodiek aftreden en vijf wegens ontstane vacatures van S. de Jong, T. J. Reyenga, Sj. Kuipers, Y. P. Ykema en P. E. Hofstee. Uitslag was dat de drie aftredende heeren P. Hiemstra, N. van der Werf en W. R. Abma met bijna Geen Inhouding van bijslagen op ouderdonu- en InvaUditeltsrente. De Persdienst van het N.V.V. meldt: De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken hoeft rich in een schrijven tot d« gemeentebestu ren gewend, waarin wordt medegedeeld; ‘dat er prijs op wordt gesteld, dat inzake de bijslagen op de ouderdoms- en invaliditeit»- rente voor de uitkeeringen krachtens de Ar- menwet dezelfde gedragslijn wordt gevolgd Het v)ee8ch werd h f terreln van Henke|. als voor de steunregeling, d.w.z. dat deze bijslagen ook niet op eerstgenoemde uitkee- ringen worden gekort. Mocht blijken, dat er nog gemeenten rijh, waarin deze bijslagen wel worden ingehou- den op d« uitkeermgen, dan wordt in over weging gegeven zich te wenden tot de Bu reaux voor Rechtbescherming van het N.V.V. Inmiddels bereikt ons de mededeellng, dat het gemeentebestuur van Amsterdam heeft beslist, dat de bijslagen niet van bo vengenoemde uitkee ringen zullen worden afgehouden. Zij, van wier uitkeering de bijl slag reeds word ingehoudeu, -krijgen deze tcrugbetaald. Verordening over liet optreden van Joden In het openbaar. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor de veilig heid heeft de volgende verordening over het optreden van Joden in het openbaar uitge vaardigd: Krachtens par. 45 der Verordening no. 138/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het handhaven van de openbare orde, bepaal ik, met gelijktijdige opheffing van mijn mededeeling van 4 Juni 1941 over de be perkte bewegingsvrijheid voor Joden, het volgende: Art. 1. 1. Het is Joden verboden deel te nemen aan openbare bijeenkomsten en ge bruik te maken van openbare inrichtingen voor zoover zij bestemd zijn om de bevol king ontspanning, tijdverdrijf en voorlich ting te bieden. 2. In het bijzonder is aan Joden verboden: 1) Het bezoek aan openbare parken en dierentuinen; 2) het bezoek aan café’s en restaurants, met inbegrip van die op stations alsmede het verblijf in hotels en pensions; 3) Het gebruik van slaap- en restaura tiewagens; 4) Het bezoek aan schouwburgen, caba rets, variété’s en bioscopen; 5) Het bezoek aan sportinrichtingen, met inbegrip van zeebaden, overdekte en niet- overdekte zwembaden, alsmede het deel nemen aan openbare sportverrichtingen; 6) Het deelnemen aan openbare artis tieke vereenigingen, met inbegrip van con certen; 7) Het verblijf in en het gebruik maken van openbare bibliotheken, leeszalen en musea. Art. 2. Voorts is aan Joden het directe of Indirecte deelnemen aan openbare markten, met inbegrip van de veemarkten, openbare veilingen en goederenbeurzen, alsmede het betreden van abattoirs verboden. Art. 3. Voor het blijvend of tijdelijk ver anderen van woonplaats of van de gewone verblijfplaats door Joden is een vergunning vereischt. Art. 4. 1. Op de bepalingen van art. 1 en 2 kunnen uitzonderingen worden toege- INKOMSTEN- EN VERMOGENS BELASTING. De Inspecteur der Registratie te Sneek deelt hierbij mede, dat du voorloopige aan giftebiljetten Inkomstenbelasting en de aan giftebiljetten Vermogensbelasting vóór 25 September 1941 te zijner inspectie moeten worden ingezonden. Uitstel kan niet wor de» verleend, Een bijzonder hoofdstuk in de buitenland sche politiek van Roosevelt wordt gevormd door zijn houding tegenover Frankrijk, dat ook na zijn nederlaag tegen de Duitsche weermacht voortdurend het voorwerp is gebleven van Amerikaansche pogingen tot afpersing, waarbij opzettelijk gebruik werd gemaakt van de Fransche levensmiddelen positie. Op dezelfde wijze als in Europa heeft Roosevelt ook mee gedaan aan dt overvallen op Fransch gebied, op Syrië en ten slotte op Irak en Iran. Vervolgens werd uiteengezet, hoe het Engelsch-bolsjewlstlsche bondgenootschap door Washington in de hand werd gewerkt. Dit zijn slechts eenige étappes van Roose velt’s gestook en van zijn bemoeiing met de toestanden in Europa. Deze étappes vormen niet slechts een verloochening van de Amerikaansche Monroe-ieer, maar zij staan ook in het scherpste contrast tot de voortdurende verkiezingsbeloften van den Amerikaanschen president, die zijn volk voor zijn verkiezing aanhoudend heeft toe gezegd, dat hij het buiten den oorlog zou houden. Ten aanzien van de Jongste rede van den president werd aangetoond, hoezeer zij ge baseerd is op den leugen, dat de Ameri kaansche torpedojager Oreer is aangeval len. Tegenover de poging van Roosevelt om zich voor te doen als Iemand die in het defensief is, werden de talrijke Brltsche en Amerikaansche stemmen gesteld, waarin steeds weer de hoop op „een eerste Duit sche schot" tot uitdrukking komt. Tot slot werd verklaard, dat alle recente incidenten met Amerikaansche schepen op zettelijk zijn geënsceneerd om het Ameri kaansche volk kunstmatig In een toestand van opwinding te brengen, waardoor het volgens den wil van Roosevelt wordt voor bereid tot een avontuur, waaruit het op zekeren dag tot zijn ontzetting zal ontwa ken. SNEEKERCOURANT (Grads Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS OPOENOMEN. Denk om het verduisteren. Zon onder: 16 Sept. 17 Sept. 18 Sept. Zon op: 16 Sept. 7-.14 M Sept. 7.16 18 Sept. 7.18 Men is verplicht te verduisteren zonsondergang tot zonsopgang. OFFICIEEL ORGAAN DER fiET.'EENTE WYMBRITSERADEEL. Hoofdred.: L. KIEZEBRINK, Bloemstraat 31, Sneek. VeevoederaardappeletL D« Provinciale Voedsclcommissaria voor Friesland maakt bekend, dat het vervoer van voor veevoeder-doeleinden bestemde aardappelen steeds door een vervoerbewijs gedekt dient te zjjn. Deze vervoerbewijteq worden afgegeven door da oprichters der Landbouw- C risis-0 rganisatie. De handel in veevoederaardapnelen is alleen toegestaan aan door dn V.B.N.A. als zoodanig erkende handelaren. Het is niet toegestaan, dat veevoederaardappelen recht streeks van een verbouwer aan een vee houder worden verkocht. algemeens stemmen herkozen werden en dat in de plaats van de vijf anderen ge>- kozen werden de heeren: S. Bruinsma te Oudega (W.), R. Reyenga te Idsega, W. Atsma te Gaastmeer, A. van der Meer te Idsega en R. Hofstee te Heeg. UTSLACH EKSAMEN FRYSKE AKTE. Fen ’e twade ploech binne Snjeon 13 Sept, troch it eksamen for de Fryske akte kommen: M. Fridsma to Jprwert, S. Goo- dyk to Mantgum, ‘Jiffr. S. Haarsma to Oerterp, Jiffr. S. Koopmans to Ferwert, Mefr. A. H. Bergstra—Lammers to Boam- birgum, Jiffr. M. Piersma to Oerterp, en G. v. d. Sluis to Lippenhuzen. Regeerlfigscommissarls voor de bodem- productta, De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visseherii heeft: aan ir. A. L. H. Roebroek te Den Haag met ingang van 12 September eervol ont slag verleend als regeeringscommlssaris voor de bodemproductie, en heeft met in gang van dezelfde datum in die functie be noemd den heer G. J. Ruiter, directeur- generaal van de landbouw te Den Haag. oorlog te ontketenen, barstte Roosevelt fel los, daarbij gesteund door zijn kliek van oorlogshitsers. Destijds werd ook in Enge land en Frankrijk, benevens In Polen de oppositie met alle middelen door Roosevelt bewerkt om een verstandige oplossing te beletten. Het waren weer de lasthebbers van Roosevelt, die in het Engelsche parlement storm liepen tegen Chamberlain. Te begin nen bij Bullitt te Parijs streefden Roose velt’s ambassadeurs en gezanten in de hoofdsteden van Frankrijk, Polen en op den Balkan voortdurend naar het zaaien van onrust, hetgeen reeds door de publicatie van officieele documenten van Warschau en La Charité aan de wereld voor oogen Is ge steld. Uit den overvloed van bewijzen werd vooral het optreden van kolonel Donovan naar voren gebracht en tevens werd herin nerd aan de onthullingen ter gelegenheid van de vondsten van ontplofbare stoffen te Belgrado, waarbij Roosevelt en zijn diplo maten eveneens de hand in bet spel had den. Voorts werd nogmaals gewezen op Roosevelt’s handelwijze bij de crisis van Belgrado, toen Roosevelt ook op den Balkan I bijdroeg tot het uitbreken van de crisis dooi middel van den toenmallgen Zuldslavlschen Clandestiene slachtingen. De rijkscommissaris maakt bekend: De commissaris-generaal voor de veilig heid heeft zich opnieuw genoopt gezien, met de scherpste middelen energiek op te treden tegen de volksparasieten, die een behoorlijke levensmiddelenvoorziening van het Nederlandsche volk stelselmatig sabo- teeren. De Duitsche Sicherheitspolizei heeft te Renkum in de provincie Gelderland om vangrijke clandestiene slachtingen opge spoord. De vier hoofdschuldigen zijn naar een Duitsch concentratiekamp overgebracht om daar te boeten voor hun misdadig op treden. Dit zijn: 1. Hendrik Smaling, arbeider, straat 100, Renkum; 2. Jan Nab, slager, Bennekomsche weg 70, Renkum; 3. Cornelius Johannes Henkelman, schoenmaker, Kerkstr. 87, Renkum; 4. Jan Rozenboom, arbeider, van Inge- weg 65, Renkum. Verd. Smaling heeft eind April van dit jaar een schuur gehuurd van Henkelman en in deze ruimte de runderen, die hij had ge kocht, door Nab laten slachten. Bij het ver hoor erkende hij, dat hij het besluit had genomen, door clandestiene slachtingen geld te verdienen. Verdachte Nab, de slager, heeft in op dracht van Smaling geslacht en deelgeno men aan den verkoop van het vleesch. Reeds in Februari 1941 werd hij door een Nederlandsche instantie wegens clan destien slachten met een geldboete gestraft. Verdachte Henkelman, de schoenmaker, heeft het slachtlokaal verhuurd. Hij was van de gebeurtenissen op de hoogte, want hij was zelf aanwezig bij vrijwel alle slach tingen en heeft vrij groote hoeveelheden vleesch betrokken en aait anderen verkocht. Zwemwedstrijden S.Z. P.C, „Neptunus”. Donderdagavond hield de Sneeker Zwem en Poloclub „Neptunus” een onderlinge zwemwedstrijd ter sluiting van het seizoen. De uitslagen waren als volgt: 25 AL gekleed zwemmen leden tot en met 15 jaar: 1. Janny Zeilstra, 238/io sec. 2. T. v. Foeken, 24 sec, 3. Geertje Ligthart,.25‘/io sec. 25 AL gekleed zwemmen vanaf 16 jaari 1. J. de Reus, 16‘/io sec. 2. Jenny Flapper, 19*/io sec. 3. G. H. v. d. Pijpekamp, 21 sec. 25 M. Hinderniszwemmen. Start door gummiband, steen opduiken van 2 M. diep te, laatste 10 M. met bal op een bordje, voor leden tot en met 15 jaar: 1. Annie Hofstra, 34 sec. 2 Minie Bakker, 38‘/io sec. 3. Janny Oppenhuizen, 42‘/io sec. Voor leden boven 16 jaar: 1. A. Ring- nalda, 248/i0 sec. 2. J. de Reus, 28‘/io sec. 3. Truus klaibeda, 31*/i0 sec. OP PEN HUIZEN. Na verkregen toe stemming van den procureur-generaal is alhier .opgericht de gymnastiekver. „Vlug heid en Kracht". De ven), telt bij de op richting reeds 107 leden. OSINGAHUIZEN. 13 Sept. Met 32 le de® (zuivelbewerkers) werd alhier een af- deeding opgericht van den Nederlandsche® Bond va® Arbeiders in het landbouw-* tuinbouw- en zuivelbedrijf. Het bestuur bestaat uit de heeren K. van der Schaaf te Idsega, voorzitter; W. Jelsma te Heeg, secretaris en Th. Leentjes te Heeg, pen ningmeester. L. C. OfflclBol orgaan der gemeeetM Snoek en Wymbrftsetadaol. AboFiRementsprifs 150 per jaar. Betaling kan zoo gewen scht geschieden aan de oourantloopers met 5 cent per week, Per post ƒ3.00; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. Adv. in dit blad worden gratis opgenotnen in het adv. blad de SNEEKER COÜRANï DER GEMEENTE SNEEK Baranr: KLEINZAND Tekrf. 2200 gensprak. do minster, 1 oorlogen moetein voeren, de® eersten om -de zelfstandigheid te verkrijgen, den twee den om de verkregen vrijheid tejgen r‘“ ’‘.T gen, en tnana de® derde®, om de onrecht vaardigheden van detn vorigje® oorlog uit den weg te ruimen en voo,r de toekomst vaste grondslagen te scheppen. Toen Duitscnland den strijd met het bol sjewisme aanbond, bleef er voor Finland L verdedigingsstrijd te voeren. Daarover be- van meaning, De Sovjet-Unie heeft door haar houding den oorlog tegen rielwelf veroorzaakt. Indian de Sovjet Unie vredig de Duitsche aanval niet rijn geschied. GEEN AFZONDERLIJKE VREDE VAN FINLAND MET DE SOVJET UNIE. Hat IXNJ). meldt uit Helsinki De Finsche minister van handel en nij verheid, Tanner, heeft te Waasa een rcua gehouden, waan® hij de in het buitenland voor- nemma van”.Fiuiand am een afzonderlijken vrede met de Sovjet Unie te sluiten, te gensprak. 1® nog géén 25 jaar tyds, zoo verklaarde de minster, heeft Finland voor zijn zelf standigheid en vrijheid drie uiterst zware logen moetein zelfstandigheid t een ru we® aanval van het bolsjewisme te verdedi- vaardigheden van de® vorige® oorlog uit te scheppen. d den stryd met het bol- geen andere keus' over da® opnieuw den verdedigingsstrijd te voeren. Daarover be stond onder het Finsche volk geen verschil den oorlog binnen haar eigen grenzen was gebleven, zou de Duitsche aanval niet rijn geschied. De oorlog is tot dusver gunstig verloo- pe®. Op vela plaatsen rijn de oude Finsche grenzen ver overschreden. In twee maan den heeft het Finsche leger meer veroverd dan de Sovjet Unie in drie maanden aan Finland heeft ontrukt. De buitenlandsche radio en de buiten landsche bladen verspreiden geruchten, vol gens welke Finland groote verliezen heeft geleden in den oorlog -q|h het volk oor logsmoede is. De bedoeling van deze ge ruchten is duidelijk. Men probeert een splitsing te veroorzaken, om de militaire positie der Sovjets te verlichten. Het spreekt vanzelf, oat deze geruchten volko men uit de luent rijn gegrepen. Door geen - enkele instantie in Finland worden vredes- Slowakije werd gepoogd een Europeesche jonderhandelingen gevoerd. Het is aan geen de Sov]'et Unie den oorlog tegen Duitschland zal verliezen. DE WOLGA.DUITSCHERS NAAR i SIBERIE. Volgens een Exchange Telegraph-bericht uit Moskou heeft de Opperste Raad der Sovjet Unie krachtens een door Kalinin geteekend decreet op 28 Aug. besloten alle Wolga-Duitschers naar Siberië over te plaatsen. Hiermede is men, naar in dit be richt verder wordt gezegd, reeds begonnen. Deze overplaatsing staat onder leiding van de Verdedigingsraad, waarvan Stalin voor zitter is. Het Duitsche Nieuwsbureau schrijft in een commentaar voor de Duitsche pers os. het volgende: „Dit wegsturen vormt een nieuwe afgrijsebjke misdaad der Sov jets. Deze overplaatsing komt, wanneer men rekening houdt met net organisatorische onvermogen en de maar al te dikwijls be wezen totale gewetenloosheid der bolsje wieken, neer op een poging tot welbewuste vernietiging. De völkiL. Stalin z^jn misdaad tegen de Wolga-Duit schers met woorden omschrijft, die aan de Angelsaksische agitatie rijn ontleend. Wat 12 J rr- - blad moord. De moeilij. voer moeten den dood NIEUWE SNEEKER COURANT I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1