Officieel orgaan der gemeente Sneek Officieel orgaan der gem. Wymbritseradeel IUCBTBMERMIM. SHEERER COURANT NIEUWE SHEERER COURANT uitgeven zooals gebruikelijk: Dlnsdags- en Vrijdagsavonds. De reorganisatie van de Pers. Duitschland strijdt voor Europa. NIEUWSTIJDINGEN. Ie B LAD van VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. zienswijze van bevoegde zijde, verdediging thans ten einde loopt, althans dat de. hadden, thans ge- KIEZEBRINK Co. Klelnzand 7 Sneek. Tel. 2200. Giro 130000. Verschijnt 'DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEEK Hoofdredacteur L. KIEZEBRINK Bloemstr. 31, Sneek tevens sue- Zooals men reeds in ons vorig nummer heeft kunnen lezen zullen met ingang van 1 October tal van bladen ophouden te ver schijnen, o. a. alle gratis advertentiebladen. In verband hiermede verschijnt ons gratis blad, de heden voor het laatst. In het vervolg zullen wij slechts ons abonnementsblad de De' abonnementsprijs van dit blad be draagt voor Sneek ƒ2.60 per jaar, of 65 ets. per kwartaal bij vooruitbetaling; desge- wenscht betaling aan onze courant-loopers: 5 cent per week. Abonnementen per post ƒ3.60 per jaar. Wij zullen uit de „aanwijzingen ten be hoeve van de zelfbescherming", een werkje van de hand van den rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen voor en na enkele wenken overnemen. Hier volgt een eerste gedeelte: Wat iedereen van de „verdulsterings- verordenlng” moet weten. De navolgende bepalingen van de „Ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende het verduisteren" no. 34, d.d. 4 Juli 1940, zijn voor iedereen van belang: „Alle gebouwen en woningen'moeten zoo verduisterd worden, dat er geen licht naar buiten dringt". 'J „Er moet dagelijks van zonsondergang tot zonsopgang verduisterd worden”. „Voor de uitvoering van verduisterings- maatregelen mogen geweven stoffen alleen gebruikt worden in ’t geval dat met andere verduisteringsmiddelen (verduisteringspa- pier, afsluiten van vensters, enz.) een daad werkelijke en duurzame uitvbering van de verduisteringsmaatregelen niet mogelijk is”.1 „Elke lichtreclame en verlichting van uit stalkasten moet uitgeschakeld worden”. Voorts is elke buitenverlichting bij woon huizen verboden. De algemeene regel luidt dus: Alle gebouwen, die tusschen zonsondergang en zonsopgang in gebruik zijn, moeten worden verduisterd. gelijken datum zijd be raad de heeren mr. W. N. Felhoen Kraal, dr. A. C. Groeneveldt, W. H. M. Nienhuis Ruys en mr. W. J. Schönhard. Deze bestuursambtenaren zullen1, tezamen met den heer J. Saai, die ift functie blijft, den commissaris der provincie in het uit oefenen van het provinciaal bestuur bij staan. Mr. Felhoen Kraal en dr. Groeneveldt zijn niet bij1 eenige politieke partij of be weging aangesloten. De heeren Nienhuis Ruys en Schönhard I zijn lid van de N.S.B. No» 1OS Dinsdag 80 September 1941 S7e Jaargang Vereeniging van Rechtzinnig Hervormden. Vrijdagavond hield de ver. van. Rechtzin nig Hervormden in het Gebouw voor Chr. Belangen een ledenvergadering voor het stellen van candidaten voor het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk. De voorz., de heer W. N a u t a, opende de vergadering met gebed, las daarna 2 Kron. 26 t 1123, waaraan hij enkele ge dachten ontleende. Voorts deelde hij mede, dat ds. H. W. te Winkel, van Groningen, op 9 October a.s. een lezing alhier zal houden over: „De groei van ons geestelijk leven”. De secretaris, de heer J. Haanstra, las daarop de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Hierna deelde de voorzitter mede, dat dit jaar de periodieke aftreding en ver kiezing voor het Kiescollege moet plaats vinden. Het vorig jaar zijn er geen verkie- zingen gehouden. Nu is de ‘vraag gerezen of degenen, die vorig jaar zijn blijven zitten, voor één jaar dan wel voor vier jaar zijn Denk om het verduisteren. Zon onder: 30 September 1 October 2 October Zon op: 1 October 7.40 2 October 7.41 3 October 7.43 Men is verplicht te verduisteren zonsondergang tot zonsopgang. „EEN' KRUISTOCHT VAN, DE GEHEELE BESCHAAFDE WERELD.” Onder het opschrift „Kruistocht tegen het communisme”, publiceert Sven Hedin een artikel in het tijdschrift Berlin-Romo- Tokio. Hij schrijft daarin o.a. het volgende: De oorlog van Duitschland tegen het bolsjewisme is niet alleen in het belang van Duitschland. het is een kruistocht van de geheele beschaafde wereld. Het bolsje wisme moet uitgeroeid worden. Bij ons in het Noorden is men op de hoogte van het Russische gevaar. Vier eeuwen lang moes ten de meeste van onze oorlogen tegen Rus land gevoerd worden. Ik ben meer dan twintig maal in Rusland geweest. Het ge heele Russische rijk heb ,1k doorkruist. Op al mijn tochten heb ik het arme Russische volk, gastvrije, oprechte, eerlijke en goed moedige menschen, leeren liefhebben. Men- schen, die niet anders willen dan in vrede leven en hun akkers bebouwen. Zij durven hun meening niet te zeggen, wanneer men onder vier oogen met hen spreekt. Zij zijn beroofd van hun vee en hun akkers en hebben vaak genoeg gezien hoe hun buren en kameraden, zoons en broeders spoor loos verdwenen. Zij weten, dat de muren ooren hebben, maar aan hun stem en hun oogeh merkt men, dat zij met moeite den groeienden haat onderdrukken tegen de beulen, die de opvolgers zijn der tsaren, ondieren in gestalten van menschen. Wan neer men thans in dagbladen beschrijvin gen leest over de gebeurtenissen, die niet ver van onze kusten in de anderhalf jaar geleden door de Sovjet Unie bezette lan den plaats gevonden hebben, moet men erkennen, dat zij in dierlijke ruwheid wed ijveren met de Aziatische wreedheden uit den tijd van keizer Frederik den Tweeden. Zevenhonderd jaar geleden bevond Europa zich in een toestand, die in vele opzichten gelijkt op dien van thans. Reeds vroeger kwamen wilde ruiterhorden uit de diepte der Aziatische wildernis aanstormen. Atilla overstroomde het West-Romeinsche rijk, drong door in Gallië, tot hij door de Ro meinen werd verslagen. Tusschen 1237 en J241 trokken wederom Mongoolsche hor den Europa binnen tot in Noord-Italië. Een andere groep drong door tot Pommeren. Evenals de vroegere Mongolen'bereidden in derr huldigen tijd Stalin en zijn pala dijnen zich er op voor ons werelddeel to taal te verwoesten. In Finland, in de Bal- tische landen, in Polen, in de Boekowina en in Bessarabië had hij reeds vasten voet gekregen en oefende hij zijn millioenen- legers en pantsercolonnes voor den vernie- zeer vele gevallen voor, waarin verwarming van meer dan één kamer noodzakelijk is,r namelijk van bepaalde kamers of ruimten, welke voor '‘bijzondere doeleinden zijn be stemd. Onder deze ruimten voor oijzondere doeleinden borden verstaan: kantoren aan huis, winkels, spreek- etf behandelingska- mers van artsen, enz. Ruimten voor bijzondere doeleinden. Voor de huizen, die worden gestookt met haarden en kachels is de regeling voor de verstrekking voor ruimten met bijzondere doeleinden reeds bekend; de regeling voor pensionhouders en kamerverhuurders in de categorie haarden en kachels is eenige da gen geleden gepubliceerd. Tengevolge van de omstandigheid, dat de verstrekking voor ruimten voor bijzon dere doeleinden voor verbruikers in de categorie centrale verwarming viel onder de regeling inzake den bijslag voor groote huizen, was het aanvankelijk niet noodza kelijk om voor de verwarming van ruimten voor bijzondere doeleinden een aanvulling op de bestaande distributieregcling te ont werpen. Nu echter de bijslag voor groote huizen in de categorie centrale verwar ming niet zal worden gegeven, is voor de extra verstrekking voor deze ruimten een- nieuwe regeling gemaakt, waarin bovendien de toewijzing voor pension en kamerver- huur is opgenomen. Deze regeling is even eens van toepassing op flats, waarin 4 of minder flat- of étagewoningen door mid del van een centrale verwarmingsinstalla- tie worden verwarmd en waarvoor tot nu toe slechts een bonkaart L. is uitgereikt. Volgens de ontworpen regeling wordt al leen een extra rantsoen gegeven voor ruim ten met bijzondere doeleinden, waar radia toren aanwezig zijn, echter slechts voor- zoover de inhoud van deze ruimten samen met den inhoud van de overige vertrekken, waar radiatoren zijn, grooter is dan 300 kubieke meter. Heeft men dus b.v. een kantoor aah huis, dat voor een extra verstrekking in aanmerking komt, maar is de inhoud van kantoor en woonvertrekken samen kleiner dan 300 kubieke meter, dan wordt de bij slag niet gegeven. Is de inhoud van kan toor en woonvertrekken samen b.v. 400 m1*, terwijl de inhoud van het kantoor 200 m“ bedraagt, dan wordt slechts een bijslag voor het kantoor gegeven op basis van 100. m8, daar de bijslag immers slechts wordt verstrekt voorzoover de inhoud van de ruimte vdor bijzondere doeleinden te zamen met den inhoud van de overige vertrekken, waarin radiatoren aanwezig zijn, grooter is dan 300 m8. Verbruikers in de categorie centrale ver warming met ruimten voor bijzondere doel einden, waarin geen radiatoren aanwezig zijn, vallen niet onder bovenstaande rege ling. Voor hen wordt evenwel de mogelijk heid geopend om voor de ruimten met bij zondere doeleinden toch een byslag te ver krijgen. Zij dienen zich hiertoe vóór 15 Oc tober a.s. tot den plaatseJijken distributie- dienst te wenden. Zij komen evenwel alleen in aanmer king voor een extra verstrekking, indien de inhoud van de woonvertrekken, waarin ra diatoren aanwezig zijn, tezamen filet den inhoud van de ruimten voor bijzondere doeleinden grooter is dan 300 m8. Nieuwe aanvraagformulieren. De verbruikers in de groep centrale ver warming, die volgens de oude regeling in aanmerking kwamen voor een extra bijslag voor buitenmuren of huizen, waarvan de to tale kubieke inhoud van de door een radia tor voorziene vertrekken meer bedraagt dan 300 m8, hebben in sommige gevallen reeds aanvraagformulieren Md 114, waarop de gegevens, benoodigd voor de berekening van dezen extra bijslag waren vermeld, bij de plaatselijke distributiediensten inge diend. Deze aanvragen zijn thans ongeldig ver klaard. In yerband hiermede dienen de ver bruikers in do categorie centrale verwar ming, die op grond van het bovenstaande in aanmerking meenen te komen voor een extra bijslag voor ruimten voor bijzondere doeleinden, een nieuw aanvraagformulier Md f20 op nader door de plaatselijke dis tributiediensten bekend te maken tijdstip- pen bij deze diensten af te halen. WIJZIGINGEN IN HET PROVINCIAAL] BESTUUR VAN NOORD-HOLLAND. De commissaris der provincie Noord-Hol- land heeft met ingang van 1 October a.s. aan de heereiï mr. A. Bruch, A(. W. Mi chels L. van dbr Wal en mr. dr. PI. J. Witteman, op hun verzoek eervol optslag verleend uit hun functie als lid van Ged. Staten van Noord-Holland, onder dankbe tuiging voor de diensten,, in deze functie aan de provincie bewezen. Met ingang van gelijken datum zijn be noemd tot bestuursraad de heeren mr. W. Abonnementsprijs f 2.60 per jaar in de stad, fr. p. post f 3.60 Bureau: KLEINZAND 7 - Telefoon 2200 - Giro 130.000 1 DE SLAG BIJ KIEV. Deze slag is de vierde in de reeks van de overwinningen, die het Duitsche leger in den loop van dezen oorlog heeft bevoch ten. De eerste slag was de plag aan den Weichsel, in welken het lot van het Pool- sche leger werd bezegeld, daarop volgde de slag in Artois, die over het lot van Frank rijk besliste en de slag om Byalistock en Minsk, die reeds een ongeëvenaarde krijgs verrichting was, echter in beteekenis, al thans ontvang nog door den nu beëindigden slag ten oosten van Kiev den vierden in de rij, wordt overschaduwd. Bij Byalistock- Minsk werd het hoofdleger van de Sovjet macht vernietigd, dat klaarblijkelijk oe- stemd was voor den aanval op het Duit- sche Rijk, wat blijkt uit zijn geweldige offensieve wapening in den vorm van pant serwagens, van welke er 3332 buitgemaakt of vernietigd werden. Hiermee werd de grondslag gelegd voor de verdere Cessen van de 'Duitsche weermacht. De aanvalskracht van het Sovjetleger was ge broken, het was in de verdediging ge drongen met de Duitsche troepen onophou delijk op de hielen. Men kan wel zeggen, aldus de zienswijze van bevoegde zijde, dat niet den slag van Kiev ook de fase der is het groote verdedigingsfront, bolsjewisten opgesteld hadden, t broken en vernietigd. Want twee slagen van zulk een geweldig gewibht als de laatstgenoemde zal vermoedeiyk zelfs het zeer sterke Sovjetleger niet kunnen over leven. Kennelijk was het sedert Byalistock- Minsk reeds ten zeerste verzwakt. Dit blijkt o.a. uit den veel verminderden inzet van pantserwagens enz. De buit, dien het Duit- sche leger heeft gemaakt is geringer dan in den laatstgenoemden slag, maar dit behoeft na het vorenstaande geen verwon dering te baren. De bolsjewisten loopen blijkbaar op het einde van hun materiaal, dat zij nog te verlie|en hebben. En terwijl zij verzwakken, wordt de Duitsche weer macht steeds sterker. De verliezen, die het leger van Stalin I dan dan ter beschikking hebben of hadden. En al Ls het Sovjetleger nog zoo sterk, een dcr- gelijk verbes telt mee, des te zwaarder daar het reeds eerder dozijnen divisies had verspeeld. Hiertegen staan aan den Duit- schen kant slechts betrekkelijk geringe ver liezen. De vijand heeft geen enkel succes van beteekenis te vermelden, op zijn hoogst een puur tactisch succes op een enkel ge deelte van het front, dat echter de besUj- sing niet kan verhinderen. Hoe deze zal uitvallen kan men na den slag bij Kiev niet meer betwijfelen. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Noordoosten van Dnjepro- petrowsk werden drie Sowjetdlvl- sies door Duitsche en Itallaansche troepen in een omsingelende bewe ging aangevallen en vernietigd. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden 13000 gevange nen gemaakt, 69 stukken geschut en talrijk ander oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. De ten deele in een moerassig gebied gedrongen vijand leed zware, bloedige ver liezen. Sterke formaties van de lucht macht bestookten met goede uit werking spoorweginstallaties in ’t Donetzbekken, alsmede in het ge bied rondom Moskou. In het zeegebied rondom Kroon stad kreeg een Sowjetkruiser een bomtreffer. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad en Mos kou. Na melding te hebben gemaakt van den reeds in een extra-bericht medegedeelden aanval op een con- vooi gaat het weermachtsbericht voort: In den strijd tegen Groot-Brit- tannië bombardeerde de luchtmacht in den afgeloopen nacht militaire installaties aan het St. George-ka- naal en aan de Zuidkust van het eiland. In Noord-Afrika plaatsten Duit sche gevechtsvliegtuigen bomvol- treffers op Britsche tentenkampen 1 opslagplaatsen van materiaal bijTobroek. Bij deze aanvallen ver- - loor de vijand in luchtgevechten vijf en door de luchtdoelartillerie twee vliegtuigen, Vrij zwakke strijdkrachten van de Britsche luchtmacht vlogen in den afgeloopen nacht naar Noord west- en Zuidwest-Duitschland. Door uitgeworpen bommen ont stond onaanzienlijke schade. De luchtdoelartillerie schoot eén Brit- vS'hen bommenwerper neer. GROOTE SLAG BIJ KIEV GEëINDIGD. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER/, 27 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De groote slag bij Kiev is ge ëindigd. in een omsingeling van Uee kanten is het over een ge weldige oppervlakte gelukt de ver dediging aan de Dnjepr te ont wrichten en vijf Sovjet-legers te vernietigen, zónder dat ook maar zwakke troependeelen zich aan de omsingeling konden onttrekken. Tijdens de operaties, Welke ge schiedden in zeer nauwe samenwer king tusschen leger en luchtwapen, werden in totaal 665000 gevange nen gemaakt, 885 pantserwagens, 3718 stukken geschut en ontelbare hoeveelheden ander oorlogsmate riaal buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn weer zeer hoog. Hiermede Is een overwinning be haald In een veldslag, zooals de geschiedenis tot dusver nog niet gekend heeft. Het uitbuiten van dit succes Is thans In vollen gang. ENOELSCH CONVOOI ERNSTIG GEHAVEND. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Uit een van Gibraltar naar En geland varend eonvool hebben Duitsche duikbooten In aanvallen, welke verscheidene dagen hebben geduurd, twaalf schepen, tri totaal metende 67000 b.r.t., en een bewa- kingsvaartuig tot zinken gebracht. Verder heeft een Duitsche duik boot in het Zuidelijk depl van den Atlantlschen Oceaan een tankschip van 12000 ton tot zinken gebracht. De Britsche ravltailleerings-- scheepvaart heeft zoodoende in de afgeloopen dagen opnieuw 79000 b.r.t. door het optreden vat) duik booten verloren, aangewezen. Uit ingewonnen inlichtingen is gebleken, dat voor de vacatures van- het vorig jaar nu gestemd zal moeten worden, met dien verstande, dat de gekozenen van .deze laatste categorie niet voor vier jaar, doch voor drie jaar worden benoemd. De vereeniging heeft het vorig jaar de volgende heeren candidaat gesteld: P. de Boer, D. Dttba, J. Hernaamt, W. Kromhout van der Meer, C. Schotanus, H. Seinen, E. de Wit, J. van Akkeren, C. Doevendans, E. Kanon, M. Hiemstra en J. Stellingsma. Het bestuur stelt voor deze heeren zonder stemming op nieuw candidaat te stellen, welk voorstel werd aangenomen. Alsnu wordt overgegaan tot stemming voor candidaten voor de verkiezing van dit jaat Deze stemming levert het volgende resultaat: Voor de periodieke vacatures worden gekqzen de aftredende leden F. Hoekema, R. de Jong, K. Kracht, G. Lok, S. Plat en Tj. v. d. Zee.'De heer G. Steen huizen had medegedeeld voor een herbenoe ming niet in aanmerking te wenschen te komen. In diens plaats werd gekozen de heer W. Meerholz. De hoofdschotel der werkzaamheden was hiermee afgedaan. Van de rondvraag werd door één lïd gebruik gemaakt, waarna de heer De Boer de vergadering met dank gebed sloot. WOUDSEND. Benoemd tot onderwijzer aan de school voor Chr. Nationaal Onder wijs te Woudsend de heer K. Dijkstra te Gerkesklooster. BRANDSTOFFENRANTSOEN VERMINDERD. Een nieuwe regeling. D© secretaris-generaul van liet departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de dis tributie van vaste brandstoffen. Tengevolge van d;e zorgelijke kolenpositie is het noodzakelijk gebleken een bezuini ging in de ontworpen distributierqgeiing voor vaste brandstoffen aan te brengen. Ads gevolg van deze bezuiniging zullen verscheidene rantsoenen moeten worden verminderd en- voorgenomen ©xtra-verstrek- kingen geen doorgang' kunnen vinden. Ten einde echter te voorkomen, dat de beoogde rantsoenvermindering op de eene categorie verbruikers zwaarder drukt dan op de an dere, is thans een nieuw© verdeeling van de vermoedelijk beschikbare hoeveelheden op gesteld, .waarbij is getracht aan alle ver bruikers een rantsoen te verstrekken, waar mee aan zekere minimum verwarmings- eischen kan worden voldaan. Het oorspronkelijk opgezette plan had tot doel te bereiken, dat: verbruikers in d© categorie haarden en kachels met 1 t/m 4 kamers één kamer gedurende den ‘winter zouden kunnen verwarmen; verbruikers in de categorie haarden en kachels met meer dan 4 learners één kamer gedurende den winter zouden kunnen ver warmen en zoo nu en dan in een tweede kamer zouden kunnen stoken; verbruikers in de categorie centrale ver warming hun verwarming matig zouden kunnen stoken, ook indien zij ©en grofpt huis bewonen. Bovendien zou een bijslag worden gege ven, .indien een huis meer dan twee vrij staande buitenmuren bezat. Richtlijnen voor de nieuwe regeling. Thans zal evenwel worden getracht zoo danige rantsoenen te verstrekken, dat: 1Alle verbruikers in de categorie haar den en kachels een kamer gedurende den winter zullen kunnen verwarmen, zoo dat geen onderscheid tusschen de verbruikers al naar gelang hun huis 1 t/m 4 of meer dan vier kamers telt, meer zal worden ge maakt. 2. Alle verbruikers in de categorie cen trale verwarming de verwarming met be trachting van de uiterste ’zuinigheid zullen kunnen stoken en tijdens een eventueele vorstperiode bevriezing van het buizennet kan worden voorkomen. De bijslag voor groote liuizen zal daarbij niet worden ver strekt. D© bijslag voor de huizen met meer dan twee vrijstaande buitenmuren is zoo wel voor de categorie haarden en kachels, als voor de categorie centrale verwarming komen te .vervallen. De rantsoenen. In verband met het bovenstaande dienen verbruikers, die een kaart J (1 tot en met 4 kamers) of K (meer dan 4 kamer^) hebben ontvangen, er rekening mede te houden, dat hiervan nog ten hoogste acht bonnen, elk voor een eenheid vaste brand stoffen, zullen worden aangewezen, zoo dat voor het geheele stookseizoen voor hou ders van kaarten J maximaal elf en voor houders van kaarten K maximaal twaalf eenheden vaste brandstoffen zullen beschik baar worden gesteld. Voor verbruikers, die een kaart L (cen trale verwarming) hebben ontvangen, zul len ten hoogste nog 27 bonnen worden gel dig verklaard, waardoor het maximum van 38 eenheden wordt bereikt. Waar een vermindering van bovenge noemde rantsoenen niet uitgesloten is, dient de grootste zuinigheid te worden betracht. Zooals hierboven is medegedeeld, heeft bij de vaststelling van de rantsoenen de bedoeling voorgezeten, dat in het alge meen alle verbruikers één kamer zullen kunnen verwarmen. Er doen zich echter bij Kiev heeft geleden zijn tot nu toe meer 50 divisies, dat is een grooter aantal keel wat staten als hun totale leger is het Sovjetleger nog zoo sterk, een der- V VICTORIE DUITSCHLAND WINT 19.21 19.18 19.16 NIEUWE SNEEKER COUR/

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1