Officieel orgaan der gemeente Sneek Officieel orgaan der gem. Wymbritseradeel Dagorder van Hitler aan de soldaten van het Oostelijk front. LSCHTBESCHERMIN». NIEUWSTIJDINGEN. Duitschland strijdt voor Europa. Vrijdag 10 October 1941 No. 8 le B LAD Denk om het verduisteren. van Zon onder: 10 October 11 October 12 October 13 October IV. WAT ZIJN LICHTSLUIZEN? Lichtsluizen zijn donkere geslpten gre en 7-57 7-58 8.oi 8.03 Hoofdredacteur L. KIEZEBRINK Bloemstr. 31, Sneek gen slag, die nog en winter dezen Verscheidene Sowjetlegars bij Wjasma e ingesloten. liet opperbevel van de Duitsche weermacht maakte 8 October be kend: Terwijl in de Oekraine de aan- vals- en achtervolgings-operaties in vollen gang zijn heeft de op 2 October ingezette doorbraak in het centrale deel van het Oostelijke front tot een nieuwen vernietigings- slag geleid, wefke geweldige ge volgen zal hebben. Alleen in het gebied van Wjasma zijn .verschei dene bolsjewistische legers inge sloten. Zij gaan onverbiddelijk hun vernietiging tegemoet. ebieden zijn reeds onder estuur gebracht. Daar snel mogelijk weer vol voorkomen, dat bij het openen van de voor deur licht naar buiten dringt. ’Men noemt een lichtsluis geslotén, wan neer de sluis twee deuren bevat, dan» wel een deur en een gordijn ïesp. aan en uitgang van de sluis. Gesloten lichtsluizen kunnen b.v. toepas sing vinden bij woonhuizen, winkelhuizen, kantoorgebouwen, ziekenhuizen, e.d., waar een vestibule of tochtportaal aanwezig is, bf op eenvoudige wijze kan worden inge richt, en waar als regel geen groot aantal personen gelijktijdig binnenkomt of ver trekt. De binnen- en buitendeuren van gesloten lichtsluizen mogen niet gelijktijdig worden geopend. SOVJETREGEERING VERLAAT MOSKOU. Het D.N.B. meldt uit Shanghai dat de Sovjetregeering in verband met het op rukken der Duitschers verplaatst wordt van Moskou naar Stalingrad (Tsaritsin). De burgerbevolking van Moskou heeft echter bevel gekregen er te blijven en zich voor te bereiden op het bieden van den uitersten tegenstand. „Deze veldtocht Is beslist”. Dr. Dietrich, de Duitsche rijksperschef, heeft in een onderhoud met de buitenland- ADOLF HITLER, Führer en opperbevelhebber der weermacht. buiten deze ziektegevallen ?r' Men moet niet te spoedig van onder voeding spreken, aldus dr. Banning. Men heeft nooit gedurfd, het geweldige aantal sterfgevallen aan de griep in' 1918 terug te voeren tot ondervoeding en terecht. In andere landen ter wereld, waar van onder voeding geen sprake kon zijn, was het sterftecijfer even hoog. Aan het slot van het onderhoud werd scue pers verklaard, dat „deze veldtocht beslist is, Sovjet Rusland is met een gewel dige slag neergesmakt”. De Engelsche droom is uitgedroomd, er is geen sprake meer van twee fronten. Men raamt den om vang van de bij Brjansk ingesloten Sowjet- legers op 60 70 divisies. Tezamen met de reeds bij Wjasma ingesloten formaties heeft maarschalk Timosjenko hier de laatste vol ledig tot den strijd bekwame legers var! het geheele Sowjetfront opgeofferd. Wan neer men bedenkt, dat de legers van Woros- jilov in Leningrad zijn ingesloten, dat de legers van Boedjenni feitelijk hebben afge daan. dan bestaat er geen twijfel aan, of ’t geneele Sowjetfront is thans verbrijzeld, Dr. Dietrich heeft ook gesproken over be richten van den vijand betreffende zgn. hooge Duitsche verliezen en over de zgn. slijtage van de Duitsche reserves. Hij con stateerde, dat de Duitsche verliezen tot op den huldigen dag in werkelijkheid in totaal slechts 5 bedroegen van de Duitsche ver vielen gevechtsvliegtuigen voor den oorlog van belang zijnde inrichtin gen te Leningrad aan. Het leggen van mijnen in de wa teren om Groot-Brittannië heen, werd in de laatste weken stelsel matig voortgezet. In Noord-Afrika vielen Duitsche Stuka’s bij Tobrpek met goede uit werking een Britsche batterijstel- ling en overlaadwerkzaamheden van den vijand aan. Duitsche ge vechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 7 op 8 October Britsche vliegvelden bij Mersa Ma- troe en Foeka, De vijand is het rijksgebied niet binnengevlogen. in den strijd tegen de Britsche luchtmacht werden in den tijd van 1 tot 7 October 35 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Aan önze zijde g-ingen slechts drie vliegtui gen verloren. SOWJET-LEGER BIJ ZEE VAN AZOV OMSINGELD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Oct. (D. N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt het volgende ex- tra-bericht bekend: Door een vermetele operatie, die werd ondernomen uit het gebied ten Oosten van Dnjepropetrovsk (Jekaterinoslav), is een Duitsch pantserleger, versterkt door Itali- aansche, Hongaarsche en Slowaak- sche formaties, doorgedrongen tot de,Zee van Azov en heeft het bij Melitopol aan de frontzijde versla gen negende Sovjet-leger den te rugtocht afgesneden. Tevens hebben Duitsche en Roe- meensche strijdkrachten de achter volging uit het Westen voortgezet. Daarbij-is een snelle formatie der „Waffen-SS” er in geslaagd langs de kust van de Zee van Azov Ber- djansk te bereiken en in contact te komen met de gepantserde strijd krachten uit het Noorden. Thans staan hier, van alle zijden nauw ingesloten, zes of zeven vij andelijke divisies vlak voor de ver nietiging. De SS-formatle heeft de zwakke overblijfselen van den ver slagen tegenstander, die probeeren terug te trekken op Rostov, reeds tot Mariopol achtervolgd. vraagstuk staat. Dr. Banning antwoordde o.a. hierop:/ - „Wanneer men de wenken van den voe dingsraad opvolgt, de' aardappelen in de schil eet, enz., bestaat er in ons land weinig kans op a-vitaminosen”. Dr. Banning knoopte hier nog dé zeer belangrijke mede- deeling aan vast, dat van rijkswege aan alle kinderen van drie maanden tot drie jaar en aan a.s: moeders gedurende de laatste drie maanden van haar zwangerschap tis vitamine-D zal worden verstrekt wel in tabletvorm, ten einde het qptreden van rachitis te voorkomen. In dé 2e helft van October zal de eerste zending tabletjes van de fabriek naar de burgemeesters worden verzonden. Ten slotte rij nog medegedeeld, dat het gehalte aan vitamine-D1 zóó is gekozen, dat één tabletje per week voldoende is om rachitis te voorkomen. 58e Jaargang Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEEK' HET DUITSCHE WEER- MACHTSBERICHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Oct. (D.N.B.) Het op perbevel van de weerftiacht maakt bekend: Zoóals gisteren per extra-bericht is bekend gemaakt, is een door Ita- liaansche, Hongaarsche en Slo- waaksche troepen versterkt Duitsch pantserleger uit ’t gebied ten Oos ten van Dnjepropetrowsk naar de Zee van Azov doorgebroken en heeft het bij Melitopol verslagen negende Sowjetleger den terugweg versperd. Tegelijkertijd hebben Duitsche en Roemeensche forma ties de vervolging van het Westen uit voortgezet. Daarbij is een snelle afdeeling der Waffen-SS. er in geslaagu langs de kust van de Zee van Azov naar Berdiansk door te breken en den uit het Noorden komendeü pantsertroepen de hand te reiken. Van alle zijden nauw ingesloten staan hier zes A zeven vijandelijke divisies onmiddellijk voor de ver nietiging. De afdeeling der Waffen- SS. heeft dé zwakke overblijfselen van den verslagen vijanfl, die naar Rostov pogen te ontkomen, reeds tot Mariopol achtervolgd. In het midden van het oostelijke front hebben zooals ook al in een extra bericht bekend is ge maakt de diepe doorbraakope- raties tot een nieuwen, grooten omsingelingsslag geleid. Door ster ke pantserstrijdkrachten in den rug aangevallen, staan thans ook in ’t gebied rondom Brjansk drie vijan delijke legers voor hun vernieti ging. Tezamen met de reeds bij Wjasma ingesloten formaties heeft hier maarschalk Timosjenko de laatste volledig strijdvaardige le gers van het geheele Sowjetfront opgeofferd. De leugenachtige voorstelling van voortgezette geslaagde aan vallen juist door deze legers, die de leugenachtige propaganda van den tegenstander sinds weken heeft gewekt, is daarmede definitief ver- nietigd. Hernieuwde pogingen van den vijand om het omsingelings-front ten Westen van Leningrad met steun van gepantserde afdeelingen te doorbreken, zijn onder zware verliezen van den vijand mislukt; vele., pantserwagens zijn daaibij vernietigd. De luchtmacht ondersteunde aan het geheele Oostelijke 'front met sterke krachten de operaties van ’t leger. Geslaagde aanvallen werden gedaan op vijandelijke troepencon- centraties, artilleriestellingen, ver bindingslijnen en spoorwegwerken. De bewapeningsfabriek ten Z.O. van Charkov werd opnieuw gebom- bardeerd. in den afgeioopen nacht Vreugde "en Arbeid. Onder auspiciën van Vreugde en Arbeid werd Dinsdagavond in de Harmonie door het „Lach-Cabaret” een vroolijke Cabaret-revue opgevoerd, onder den titel „Hutspot”. De voorz., de heer H. Laskewitz, opende df bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen na mens het bestuur van ’t district Sneek van het N.V.V, tot de kameraden, in 't bijzonder tot burgemeester Schut en commissaris Oos- terhoff. Nadat spreker nog even de aandacht heeft gevestigd op het a.s. Winterhulpwerk in onze stad wenscht hij de aanwezigen een recht gezellige avond. De optredenden, waaronder enkele oude bekenden, brachten hierna een goed pro gramma. Op het tooneel stond een groote hutspot- pot opgesteld, waaruit de artisten een voor een te voorschijn kwamen en dan door den kok, Albert Klein, met een liedje en een praatje werden voorgesteld. Hierna werd in vlot tempo het verdere programma afge wikkeld. Het komische en instrumentale quartet „De Zwervers" bracht ritstekende muziek ten ge- hoore. Enkele soli zijn zeker vermeldens waard de klarinettist speelde een dartele Beiersche polka, de violist enkele sleepende melodieën, terwijl de accordeonist in het be kende Tanzende Finger en natuurlijk de Oriënt Expresse bewees goed thuis te zijn op zijn instrument. Door de begeleidende guitaar kreeg het laatste nummer een effectvol cachet. Het kunststukje, dat twee leden van het orkestje met hun violen verrichtten, viel bijzonder bij het publiek in den smaak. De bekende Nederlandsche humorist Albert Klein was de conférencier hij gaf verder nog een en ander ten beste uit zijn eigen reper- toire. In zijn liedjes „Levensbeschouwing" en „Kop op 1“ was hij goed, maar in z’n creatie van Ako-jongen j/iel hem een donderend applaus ten deel. Katinka Kuster verzorgde mede het,vocale gedeelte. Zij zong eenige sentimenteele en een paar aardige vroolijke liedjes, zichzelf aan de vleugel begeleidendtevens- had zij de begeleiding van de anderezangers en zangeressen voor haar rekening genomen. Crochet, de zingende goochelaar, bewees op zijn gebied een kunstenaar te zijn. Met een klein Andje touw wist hij wonderen te verrichten. Fantasio, de muzikale clown, die we al eens eerder op een avond van V. en A. hebben zien werken, hield ook nu weer het publiek gezellig een kwartiertje bezig. Hij bleek een machtige stem te bezitten, waarmee hij het Wolgalied als bas, bariton, tenor en sopraan zong. De danseres La PoUta gaf op de maten van een wals eenige keurige staaltjes van acrobatiek ten beste. Verder vertoonden Albert Klein, Crochet en Jossie Adema nog een parodie op de opera Faust van Gounod en een korte operette getitelt „Leharina" op muziek van Lehar. De geestige teksten hiervan waren van Bob Bleyenberg. of open voorportalen. Zij hebben ten doel te spreker Zon op: 11 October ^12 October 13 October 14 October Men is verplicht te verduisteren zonsondergang tot zonsopgang. Abonnementsprijs f 2.60 per jaar in de stad, fr. p. post f 3.60 Bureau: KLEINZAND7 - Telefoon 2200 - Giro 130.000 BERLIJN, 9 Oct. (D.N.B.). De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft aan de soldaten van 'het Oostelijke front den volgenden dagorder uitigevaar- verbonden dappere soldaten aan prestaties, aan dapperheid, aan heldhaftigheid, aan ontberingen en inspanningen, in deze nau welijks .31/2 maand achter u hebt, weet niemand beter dan degene, die eens zelf als soldaat in 'den vorigen oorlog zijn plicht gedaan heeft. In deze 31/2 maand, mijne soldaten, is thans éindelijk de voorwaarde geschapen voor den laatsten geweld!; voor het invallen van d vijand moet verpletteren. Alle toebereidselen zijn voor zoover menschen deze kunnen tot stand brengen thans gereed. Stelselmatig is ditmaal stap voor stap voorbereid om den vijand in een toestand te brengen, waarin wij hem thans den doodelijken stoot kunnen toe brengen. Heden begint de laatste groote beslis sende slag van dit jaar. Hij zal den vijand en daarmede ook den ■aanstichter van den geheelen oorlog, Enge land zelf, vernietigend treffen. Want door dezen tegenstander te verslaan, ruimen wij ook den laatsten bondgenoot van Engeland op het continent uit den weg. Van het Duitsche Rijk echter en van heel Europa nemen wij daardoor een gevaar weg, zoöals er sedert de tijden der Hunnen en later van de Mpngoolsche stammen geen ontzéttender meer boven het continent heeft gezweefd. Het Duitsche volk zal derhalve in de ko mende enkele weken nog moer bij u zijta dan tot dusver. Wat gij en de met ons verbonden solda ten hebt verricht, verplicht reeds nu allen tot de diepste dankbaarheid. Met ingeheu- den adem en zegenwenschen begeleidt het geheele Duitsche vaderland u in de ko mende zware dagen; want gij schenjk't,, met Gods hulp, het vaderland niet alleen de overwinning, niaar daarmede ook de be langrijkste voorwaarde voor den vrede. Hoofdkwartier van den Führér, den 2den October 1941. De voorz. bracht na afloop dank aan het gezelschap onder leiding van Bob Bleyenberg en sprak de hoop uit, dat de kennismaking j van den hedenavond aanwezig zijnden provin- cialen vertegenwoordiger en de vertegenwóor- i digers van de verschillende afdeelingen met V, en A. aangenaam was geweest. R.K? VROUWENBOND Afd. Sneek. Woensdag jl. werd de eerste vergadering in dit winterseizoen gehouden. De presi dente, meyr. Tromp—Poptma, heette allen hartelijk welkom.. Ze gaf in 't kort een schema van de lezing en cursus en ontspan ningsavond die op ’t programma stonden. Naar aanleiding van het feest van Ma ria’s Moederschap, hield de talentvolle de ZeerEerwaarde Pater A. de Hart een rede over: „Moedcrschapsge- dachte". De Geestelijke Adviseur Kap. T. v. Dor- resteyn dankte den spreker voor zijn ont roerende rede. De presidente sloot daarna deze druk bezochte vergadering met den christeJijkcn groet. BIOSCOOPN1EUWS. Van heden tot en met Maandag brengt het Aftticitia Theater nogmaals de popu laire Nederlandsche film „Boefje” naar het boek van M. J. Brusse, met in den hoofd rol Annie van Ees. De geschiedenis van Boefje is genoeg zaam bekend, zoowel als film, als roman en tooneclstuk; de belangstelling voor dit filmwerk zal ook nu waarschijnlijk weer groot rijn. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN HET NEDERIANDSCHE VOLK. Een A.N.P.-redacteur heeft een onder houd gehad met den geneeskundigen hoofd inspecteur, dr. C. Banning, paar aanleiding van het werk der commissie tot onderzoek, van den voedings- en gezondheidstoestand Van het Nederlandsche volk, welker eerste onderzoekronde, met uitzondering van de noordelijke provincies thans geëindigd is. De verzamelde cijfers zijn niet tegengeval len en voor het platteland zelfs tamelijk gunstig. Er is een verhoogd sterftecijfer voor t.b.c., doch men moet hierbij' in de eerste plaats aan psychische factoren den ken. De hoogste top. van 1918 is overigens nog lang niet bereikt, een kwaad ding is echter Eet gebrek aan sunatoriumruimte. Over de stand der besmcttelijke ziekten is men zeer tevreden, alleen met de kinder verlamming is het niet zoo. gunstig. Er ko men vooral nogal gevallen voor in het Noorden des lands. De oorzaken daarvan zijn niet bekend. De oorlogstoestand staat hier geheel buiten. Het aantal gevallen be droeg in 1938 687, in 1939 403, in 1940 in en nu zijn wij aan 161 wat betreft de gevallen in het loopefltle jaar. De diphterie .is dezen zomer nogal op getreden, maar ook dit heeft met den oorlogstoestand niets te maken. In Brabant en Limburg is het aantal gevallen hooger dan het rijksgemiddelde bedraagt. Ik zou er nog eens op willen wijzen, dat door systematische immuniseering deze ziekte vrijwel geheel kan worden bedwongen. Dan is er nog iets over de malpria te zeggen. Zij heerscht iets meer dan andere jaren, vooral in Noord-Holland en in een deel van Friesland. In Bolsward b.v. is een flinke spuitcampagne gevoerd, ten einde de malaria-muggcn te dooden. TER DOOD VEROORDEELD'. De Höhere SSr und Polizeiführer maakt bekend De Nederlandsche onderdaan A. T. Adr dic’ks uit Amsterdam' is door een krijgsraad der SS en politie wegens het plegen1 van een daad van geweld jegens een .lid van de Duitsche politie en wegens het verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld, het vonnis is voltrokken. digd: Soldaten van het Oostelijke front 1 Vervuld van de diepste zorg voor -het bestaan en de toekomst van ons volk, heb- ik op 22 Juni besloten den oproep tot u te richten, den dreigenden aanval van een te genstander nog op het laatste oogenblik te Voorkomen. Het was de bedoeling van de machtheb bers yan het Kreml naar wij thans we- tpn z om niet alleen Duitschland, maar heel Europa te vernietigen. Twee punten, kameraden, zult gij inmid dels hebben ingezien:, 1. Deze tegenstander had zich voor zijn aanval militair in zulk een enormen omvang toegerusr, dat ook de grootste Vrees nog overtroffen is. 2. Wee ons volk en de geheele Euro- peesche wereld, wanneer deze barbaarsche vijand zijn tienduizenden pantserwagens te gen ons in beweging had kunnen zetten. Heel Europa zou verloren zijn geweest, want deze vijand bestond niet uit soldaten, maar grootendeels slechts uit beesten 1 Met eigen oogen, kameraden, hebt ge tHans het „paradijs der| arbeiders en boe ren” persoonlijk leererj kennen. In een land, dat door zijn gropte oppervlakte en vruchtbaarheid de geheele wereld zou kun nen voeden, heerscht edn armoede, zooals wij Duitschers, ons niet kunnen voorstellen. Dat is het resultaat van een thans spoe dig 25-jarig joodsche heerschappij, die als bolsjewisme eigenlijk slechts den algc- meensten vorm van het kapitalisme nabij komt. De dragers van dit systeem zijn ech ter ook in beide gevallen dezelfde joden en uitsluitend joden. Soldaten! Toen ik u op 22 Juni riep om het schrikkelijk dreigende gevaar van ons vaderland af te wenden, zijt gij t^gen 'de grootste militaire mogendheid van alle tij den opgetrokken. In nauwelijks drie maan den ttjds is het u, kameraden, evenwel; door uwe dapperheid géxukt, de eene pant- serbrigade na de andere van dezen tegen stander te verslaan, tallo'oze divisies in de pan te hakken, een onnoemelijk aantal ge vangenen te maken en eindelooze gebieden te 'bezetten, geen ledige gebieden, doch gebieden, waarvan deze tegenstander leeft en waaruit zijn geweldige oorlogsindustrie met grondstoffen van allerlei aard verzorgd wordt. v Binnen enkele weken zullen zijn drie meest óp den voorgrond tredende industrie- gebieden volkomen in uw hand zijn. Uw namen, soldaten van de Duitsche weermacht en de namen van onze dappere bondgenooten, de namen van uw divisies, regimenten, van uw schepen en luchteska ders zullen voor alle tijden verbonden zijn met de - geweldigste overwinningen der we reldgeschiedenis. Meer dan 2.400.000 gevangenen hebt ge gemaakt, meer dan IJ.500 pantserwa gens en meer dan 21.600 stukken geschut hebt ge vernietigd of buitgemaakt. 14)200 vliegtuigen werden neeigeschoten of op den beganen grond vermeld. De wereld heeft zoo iets dergelijks nog nooit gezien. Het gebied, dat de Duitschers en de met ons verbonden troepen thans bezet houden, is ruim dubbel zoo groot als het Duitsche rijk van Januari 1933 en meer dan vier maal zoo groot als het Engelsche moeder land. j Sinds den 22en Juni zijn de sterkste verdedigingsstelsels doorbroken, zijn gewel dige stroomen gepasseerd, zijn tallpoze plaatsen bestormd, zijn vestingen en kaze matten vernietigd of uitgerookt. Van het hooge Noorden af, waar onze zoo bijzon der dappere Finsche bondgenooten ten tweede male hun heldhaftigheid aan den „Staat eventuecle ondervoeding geheel dag leggen, tot aan de Krim, staat ge thans ,4^-, vereenigd met Slowaaksche, Hopgaarsche, Italiaansche en Roemeensche divisies, 1000 km diepi in het vijandelijke land. Spaansche, Kroatische en Belgische for maties sluiten zich thans hierbij aan en andere formaties zullen nog volgen, want deze strijd wordt wellicht voor de..eerste maal door alle landen van Europa als een gemeenschappelijke actie tot redding van het kostbaarste 'beschaafde Continent nog gevraagd hoe het met het vitamine-/ beschouwd. Geweldig is echter ook het werk, dat achter uw enorm front gepresteerd werd. Bijna 2.000 bruggen werden geslagen, 25.500 km. spoorwegen zijn weer in bedrijf genomen, ja, meer dan 15.000 kilometer spoorlijnen zijn reeds, op de algemeerfe Europeesche railsbreedte omgezet. Aan duizenden, kilometers wegen wordt gewerkt. Groote gi het burgerlijke b< wordt het leven zoo snel mogelijk weer vol gens verstandige wetten op gang gebracht. Enorme opslagplaatsen met levensmidde len, benzine en munitie Eggen gereed. Dit grootsche resultaat van een strijd werd bereikt met offers, wier aantal, hoe smartelijk ook voor de kameraden indi vidueel en hun familieleden, bij elkaar nog geen vijf procent uitmaakt van de slacht offers uit den wereldoorlog. Wat gij, kameraden, en wat de met ons i 4 18.59 18.56 18.54 1'8.51 V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. NIEUWE SNEEKËR COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1