Algemene Politieverordening. Officieel orgaan der gemeente Sneek Officieel orgaan der gem. Wymbritseradeel GEBEENTE SNEEK. Dinsdag 14 October 1941 No. 4 OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. r Duitschland strijdt voor Europa. 58e Jaargang I I le B LAD Denk om het verduisteren. van f 4, Zon onder: 14 October 15 October 16 October 8.04 8.06 8.07 V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. 18.49 18.47 18.45 zeggen dat deze „opening1 ces is ge’ wone cïi den geëngageerd, tredenden Achtte, was dan ook alleszins op zijn p voofz. M zeker niet minder. Rest ons ntfg te vermelden dat de mu ziek onder leiding stond van den heer G. Schuil. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEE.K De laatste weken zag de gemeentepolitie zich genoodzaakt reeds een vrij groot aan tal ingezetenen te verbaliseeren, terzake onvoldoende verduistering hunner wonin gen. Het is opvallend, dat weer lederen avond overtredingen worden gepleegd. Met een beetje goeden wil behoeven de in dezen bestaande voorschriften niet te worden overtreden. Men vrijwaart zich dan voor een niet onaanzienlijke straf en bevordert de veiligheid, ook van anderen. Ook in de toekomst zal met groote ge strengheid tegen overtreders worden opge treden, zoo noodig door onmiddellijke af sluiting van het lichtnet. Men zij dus gewaarschuwd. Elk gebouw dient zoodanig verduisterd te zijn, dat geen lichtschijnsel naar buiten dringt, m.a.w. men rriag van den buitenkant niet kunnen zien, dat er binnen licht brandt. - Te Zwolle slaagde voor het examen vrye- en orden-óefeningen (vak j.) mej. M. van Dalen, alhier; opgeleid door den heer H. Jongkind, leeraar lichamelijke oefening bij het V.H.M.O. alhier. Vrijdag slaagde aan de Theol. Hoo- geschool te Kampen voor het cand.-examen theologie onze stadgenoot de heer W. Feen- stra. curi hu verzoek moest worden afgewezen, gezien de hooge bouwkosten. Uit het jaarverslag van den secretaris memoreeren wij, dat het ledental van 1 Juli 1940 tot 30 Juni 1941 steeg met 22, zoodat het thans 188 bedraagt. Deze vermeerde ring is grootendeels te danken aan de spe ciale in de herfst gehouden ledenwerf-actié. De gehouden lezingen, cursus, Jeugdcon- certen etc. werden gememoreerd. Met hel geven van een muziekavond (Jaap Stotijn, hobo, en H. B. te Strake, piano) heeft het Nut een voorbeeld gegeven, dat navolging verdient. De Commissie tot het nazien van de rekening en het bezit van het departement, bestaande uit de h.h. mr. K. S. v. Andringa en R. Posthumus, bracht bij monde van laatstgenoemde verslag uit van haar werk zaamheden. Alles was keurig in orde be vonden. Het verslag van den penningmees- t e r, den heer i r. A. W. v. d. P o e 1, liet zien, dat1 de exploitatierekening sloot met een nadeelig saldo van ƒ35.93 (vorig jaar 82.61); de inkomsten hadden bedragen ƒ2053.01 en de uitgaven ƒ2088.94. Volgens de balans bedroegen de bezit tingen van het departement ƒ8619.07. De voorzitter dankte den penningmeester voor het accurate beheer tijdens het afge- loopen jaar, en stelde voor hem te déchar- geeren; aldus geschiedde. Voorts werd dank gebracht aan de Commissie voor hei controleeren der boeken. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat prof. Huib Luns, op wien al bijna ge rekend was voor de eerste lezing in de a.s. winterperiode, helaas wegens ziekte ver hinderd is. Pogingen zullen worden aange wend om weer een cursus te organiseeren, en wel de cursus „Humor in de Letter kunde”, te geven door dr. W. L. Brandsma yan Leeuwarden, omvattende vier avonden, waarin de verschillende tijdperken der let terkunde behandeld worden. Hierna sluiting. Politieberichten. Door een hotelhouder alhier werd bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een vrij aanzienlijk geldsbedrag. Bij het hierop ingestelde onderzoek bleek, dat de inwonende kellner H. J. R? zich aan den diefstal van dit geld heeft schuldig ge maakt. De dader werd aangehouden en legde een volledige bekentenis af. Hij is ter beschikking van den Commissaris van Po litie gesteld. Evenals verleden jaar kwam het de laat ste tijden wederom voor, dat geld werd ontvreemd uit kleedlngstukken, welke wa ren geborgen in de kleedkamers op het Sportpark aan den Leeuwarderweg of in de kleedkamers van het Zwembad. De door de politie voortdurend verrichte nasporingen hebben eindelijk succes gehad. Een drietal jongelui, R. S., J. v. d. H. en J. de R., allen wonende alhier, werden aange houden en legden een volledige bekentenis af. Nutsvergadering, Vrijdagavond jl. hield het departement Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen een huishoudelijke ledenvergade ring in de Bestuurskamer der Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Nadat de voorz., de heer F. W. C. de Haas, de vergadering geopend had, en de notulen van de vorige vergadering, voor gelezen door den secretaris, den heer d r. T. v. d. Z e e, onder dankzeggging aan den samensteller waren goedgekeurd, deel de de voorzitter mede, dat door het depar tement indertijd een adres aan den ge meenteraad is gezonden, waarin werd aan gedrongen op het stichten van een gemeen telijke badinrichting. Op dit adres is van den burgemeester het antwoord ontvangen, Gisteren slaagde voor het manufac- turenbrevet vakbekwaamheid, met aant. tex- tielstukigoederen, (op het van 46 Aug, gehouden examen te Amsterdam) de heer L. Nijdam Jr. te Woudsend. 350.000 gevangenen bij Brjansk en Wjasma. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 October. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het aantal gevangenen, dat ge maakt is in den dubbelen veldslag van Brjansk en Wjasma-is geste gen tot 350.000. Het aantal neemt nog voortdu rend toe. De strijd aan de Zee van Azow. De groote slag 18 geëindigd. Uit het hoofdkwartier van den Führer: Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De slag aan de Zee van Azow is geëindigd. In samenwerking met de luchtvloot van Oeneral- Oberst Löhr heeft het leger van den generaal der infanterie Von Manstein, het Roemeensche leger van den corpsgeneraal Dumitrescu en het pantserleger van Oencr .il- Oberst Von Kleist het gros van het negende en achttiende bolsjewis tische leger verslagen en vernie tigd. Bij zeer zware, bloedige verlie zen heeft de vijand 64.325 gevan genen, 126 pantserwagens, 510 stukken geschut en onoverzienbare hoeveelheden ander oorlogsmate- rieel verloren. Met de genoemde legers en de verbonden Italiaansche, Hongaar- sche en Slowaaksche troepen heeft de legergroep van generaal-veld- maarschalk Von Rundstedt sedert '26 September thans In totaal 106.365 gevangenen gemaakt, als mede 212 pantserwagens en 672 stukken geschut buitgemaakt. De zware verijletigingpslagen, die sedert het begin van deze maand aan de Sovjetweermacht zijn toegebracht, hebben geleid tot een nieuw hoofdstuk in de opera ties. Van de Zee van Azow tot het Waldaj-gebergte, ten Zuidoosten van het llmenmeer, d.w.z. over een breedte van 1200 km,, ‘zijn de Duitsche en verbonden troepen in volle aanvalsbeweging naar het Oosten. De slagvelden van Brjansk en Wjasma liggen reeds verder achter het front. Ondanks wan hopige tegenstand, voortdurende doorbraakpogingen en de hoogste offers aan bloed, vermogen de hier ingesloten strijdkrachten van den tegenstander geen wijziging meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 gevangenen ge meld. Dit aantal neemt voortdu rend toe. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgelóopen nacht met goed gevolg vijandelijke colonnes en spoorwegtrajecten in den centralen frofttsector bestookt., Andere suc cesvolle luchtaanvallen waren ge richt op ravitailleeringsinstallaties te Leningrad. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart hebben duikbooten op den Atlantischen Oceaan drie schepen van 23.000 B.R.T. tot zinken gebracht. Een gevechtsvliegtuig bracht bij de Faröer drie vijandelijke koopvaar ders met in totaal ongeveer 3Q00 B.R.T. tot zinken. In den nacht van 11 op 12 October heeft het lucht wapen in de wateren om Engeland twee koopvaarders tot zinken ge bracht met te zamen 9000 B.R.T. Een groote koopvaarder werd in brand geworpen. Andere doeltref fende luchtaanvallen waren gericht op vliegvelden en op voor den oor log belangrijke installaties aan de Zuidoost- en Zuidwestkust van het Britsche eiland. Eenige Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht op verscheiden ^plaatsen in Noord- west-Duitschland brisant- en brandbommen neergeworpen, die slechts onaanzienlijke schade ver oorzaakten. De BURGEMEESTER der gemeente SNEEK, waarnemende de taak van burge meester en wethouders, brengt ter openbare kennis, dat op de secretarie dier gemeente gedurende drie maanden, voor een ieder, ter lezing is neergelegd, zijn ter waarne ming van de taak van de gemeenteraad genomen besluit van 25 September 1941, no, 1.75 waarbij de algemene politiever ordening dezer gemeente is aangevuld met een nieuw artikel 10ar, luidende als volgt: „Het is verboden tweewielige rijwielen op de straat onbeheerd te laten staan tenzij zij voor onmiddellijk gebruik ongeschikt zijn gemaakt door een slot of op andere af doende wijze”. Dat besluit zal in werking treden op 17 October 1941. SNEEK, 14 October 1041. De Burgemeester voornoemd: SCHUT. De Gemeentesecretaris: L. RASTERHOFF. Zon op: 15 October 16 October 17 October Men is verplicht te verduisteren zonsondergang tot zonsopgang. RADIO REDE VAN MUSSERT. Vrijdagavond heeft de leider van de N.S.B., ir. Mussert, aan de vooravond van het vertrek van het eerste bataljon Van het W.A.-regiment naar het Oosten, dte vol gende radiorede gehouden: Zaterdag xi October zal een historische dag zijn in het bestaan van het Ne'deriand- sche volk, omdat duizend jonge mannen zich doelbewust zullen 'inzetten voor de ver overing van de toekomstige vrijheid van-ons volk, voor de verzekering van het voortbe staan van ons volk. De verantwoordelijkheid daarvoor neem ik ten volle op mij. Dit ontheft mij niet van den. plicht om rekenschap te geven. Dit is geen persoonlijke aangelegenheid, ook geen partijzaak, maar een zaak des volks en dus heeft iéder weldenkend volksgenoot het recht om te weten wat er gebeurt en waar om dit geschiedt. Er zijn honderdduizenden' Nederlanders, die zich van het lot van ons volk niets aan trekken; de onverschilligen, de egoïsten, die alleen voor zich zelf willen leven. De groote meerderheid van het Nederlandsche volk is gelukkig anders. Zij is vol bekom mernis; zij wil zoo graag wat doen voor haar volk en haar vaderland in nood, ^weet alleen niet hoe. Zij wil niet werkloos toezien en afwachten, maar handelen, doel bewust handelen. De vaste grondslag, wel ke daarvoor noodig is, wordt gevórmd door de nuchtere, onaantastbare feiten, waarvan wij ons rekenschap- moeten geven. Er is toch wel niemand, die niet weet, dat het geheele vasteland van Europa gere geerd wordt door of onder contrólc staat van het nationaal socialisme en hpt fascis me. Ik weet, dit is nu nog aan veilen in ons land onaangenaam. Maar-dit neemt het feit niet weg. En voor de feiten sluiten alleen zij hun ©ogen, die voor struisvogel studeeren. Een tweede feit is, dat de Duit- sche weermacht tot in het "hart van Rus land is doorgedrongen en in een geweldige worsteling, de grootste van alle tijdenj, bezig is het bolsjewistische gevaar voor Europa eeps en voor al ter zijde te stellen. Er zijn er nog altijd, die dit niet gelooven. Een derde feit is, dat de bolsjewieken» met Engeland en de Vereenigde Staten een verbond hebben tegen Duitschland, Italië en andere Europeesche volkeren, kortweg tegen Europa. Dat het groot-kapitalisme uit Amerika, de lords uit Engeland en de bolsjewieken uit Moskou samen broeder schap drinken, verwondert ons niets. Al sinds jaren heb ik verkondigd, dat kapi talisme en Marxisme elkander alleen in schijn bestreden, maar achter de schermen elkanders bondgenooten waren en zeker waar het gaat om de volksche wederopstan ding. Zoo staan wij dan te midden van üq grootste revolutie aller tijden, in waarheid: twee werelden botsen. De eene werelfl is de oude, die van ons heengaat in dezen tjjd, die gegrondvest is op de beginselen der Fran- sche revolutie, die 150 jaren geleden veel heeft opgeruimd dat oud en vermolmd was, maar ten slotte geleid heeft tot de versplintering van een volk in politieke par tijen, tot de overheersching van het kapita lisme, de uitbuiting door het Jodendom, met de daarbij behoorende ellende van werkloosheid en voedselvernietiging op groote schaal; in het kort alles wat wij heb ben medegemaakt in de jaren, die nu ach ter ons liggen. De andere wereld is de rfieuwe diej komt, de volksche ordening, het besef, dat een volk een groote familie is, een arbeids gemeenschap, waarin ieder zijn taak heeft, zijn plichten vervullen moet, maar dan ook het recht om als vol waar dig volksge noot te worden opgenomen, zijn kinderen behoorlijk te kunnen opvoeden, zijl» talenten in dienst van de volksgemeenschap te kun nen stellen en, oud geworden, niet beangst behoeft te zijn om met een paar gulden per week in een hoek te worden gedrukt. Dit zijn de twee werelden, die botsen in onzen tijd en of wij' dit willen of niet, ieder zal hebben te kiezen. Tienduizenden hebben gekozen voor de volksche ordening. Hon- derdduizenderi klampen zich nog vast aan het oude, ten deele uit conservatisme, ten deele uit onwetendheid, omdat in Neder land jaar in, jaar uit met de meest geraf fineerde middelen en de meest onbeschaam de leugens het nieuwe verdacht gemaakt en belasterd is door een betrekkelijk kleine groep van belanghebbenden bij het uitbui- tingssysteem, die een net gespreid hadden over het Nederlandsche volk heen. De oorlog een gevolg der botsing. De oorlog, die wij nu medemaken, is eenvoudig het gevolg van deze botsing. Ieder weet uit de geschiedenis, dat, toen de Fransche revolutie ziéh in Frankrijk vol trok de omringende oude reactionnaire machten, de koningen en de keizers zich verbonden om het nieuwe Frankrijk neer te slaan. De geschiedenis, herhaalt zich. Het nationaal socialistisch Duitschland en hét fascistisch Italië werden omsingeld door der kapitalistische, democratische, Marxisti sche staten en nu weten wij, dat reeds in 1937 president Roosevelt, Churchill, Eden e.a. den oorlog wilden. Zij hebben hun oor log gekregen. Den oorlog dien Engeland en. Frankrijk in September 1939 aan Duitschland verklaarden en zij zullen dien oorlog evenzeer verliezen als anderhalve eeuw geleden de verbonden reactionnairp machten hem verloren hebben tegen het revolutionnaire Frankrijk van die dagen en wel om de eenvoudige reden, dat het leven van de Nederlandsche jongens ge spaard heeft. Het Nederlandsche leger was door de Nederlandsche regeering, die zich zelve voor de vlucht gereed gemaakt had, nu eenmaal geplaatst tegenover de Duitsche weermacht. Er moest dus gevochten wor den. Er vloeide broederbloed, maar ge spaard is wat gespaard kon voorden. Dat weten de Nederlandsche soldaten, die met tienduizenden over smalle dijken en land wegen in eindelooze colonnes terugtrok ken en die de stuka’s over zich heen zagen vliegen, die geen bom lieten vallen op de terugtrekkende troepen, maar alleen be langstellend neerzagen op wat zij deden. Toen'het leger in zijn geheel na de capi tulatie gevangen genomen was, zijn al deze Nederlandsche krijgsgevangenen niet weg gevoerd .(waartoe de Duitschers gerechtigd waren krachtens het oorlogsrecht), maar zijn zij1 direct naar huis gestuurd. Zoo toonde Hitler aan het Nederland sche volk, dat hij dit Germaansche volk niet als vijand wenschte te zien of te behan delen, nadat de onvermijdelijke oorlogshan delingen waren afgeloopen. Na de oorlogsdagen. Na de oorlogsdagen bleven wij hier ach ter, de regeering was in Westelijke rechting vertrokken, voorloopig Engeland. Uit dë veilige verte laten deze heeren nu ophitsen tot sabotage en tot moord, waarna in den regel geëindigd wordt met „Wilt heden ‘nu treden voor God. den Heer”. Zij gevoelen zich de bondgenooten van de millionnairs uit New York, de lords uit Londen en de bolsjewieken uit Moskou. Zij zijn dus de te genstanders ó.a. van Finland, voor welks bevrijding zij nog geen twee jaren geleden bidstonden hebben bijgewoond, om niet te zeggen: hebben georganiseerd. Dat zijn zij. En nu wij. Wij Nederlanders, hier op onzen vader- landschen bodem, wij Germanen, wij Euro peanen. "Er is niemand onzer zoo dom HET DUITSCHE WEER- MACHTSBERICHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De operaties aan, het Oostfront verloopen volgens de plannen. Bij de vervolging der in den slag aan de Zee van Azow ontkomen overblijfselen van den vijand werd een sovjetorganisatie achterhaald en vernietigd; 1100 gevangenen en 33 kanonnen vielen in onze han den. In. het gevechtsgebied ten oos ten van den Dnjepr heeft een kroatisch regiment de vuurproef doorstaan. De vernietiging der bij Wjasma omsingelde strijdkrachten is aan staande. Voor Leningrad werden herhaal de doorbraakpogingen onder de zwaarste verliezen van den vijand afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen bombar deerden in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke instal laties te Moskou. In den strijd tegen Qroot-Brlt- tannië vielen gevechtsvliegtuigen in den nacht van 12 op 13 October het Industriecentrum Manchester alsmede de havenstad Huil met goed gevolg aan. Andere luchtaan- y vallen waren gericht op vliegvel den en havenwerken in Oost- en Zuidoost-Engeland. Een gevechts vliegtuig boorde ten oosten van Great Yarmouth een koopvaardij schip van 8000 brt. in den grond. Vèrdragend geschut van het leger en de marine beschoot met gecon stateerd succes de zendinstallatle van Dóver. In het Kanaal-gebl^d schoten Duitsche jagers gisteren zes Brit sche vliegtuigen neer; patrouille vaartuigen schoten er twee neer. In Noord-Afrika deden Duitsch- Itallaansche troepen in den nacht van 9 op 10 October bij Tobroek een geslaagden plaatselijken aan val. Een door vechtwagens ge steunde Britsche tegenaanval werd afgeslagen. In den nacht van II op 12 October werden de haven en de stad Tobroek gebombardeerd; in luchtgevechten werden vijf Brit sche jachtvliegtuigen neergescho ten. In den afgeloopen nacht vloog een vrij groot aantal Britsche bom menwerpers naar N.W.-, West- en Zuid-Duitschland. Op talrijke plaatsen werden brisant- en brand bommen geworpen. De burgerbe volking leed verliezen aan dooden en gewonden. Op verschetijene plaatsen werden gebouwen ver nield of beschadigd. Nachtjagers schoten negen Britsche bommen werpers neer; luchtdoelartillerie schoot er vier neer. een- natuurwet is, dat ten slotte heit oude moet wijken voor het jonge. Duitschland is dan ook in Mei 1940 hier niet binnengevallen, om ons blijvend te over- heerschen, maar omdat het hier komen moest, omdat Nederland practisch een voor post was van Engeland op het vasteland van Europa, ornaat Nederland niet als een democratisch eilandje kon blijven liggen in hét wordende nieuwe Europa, omdat de weg naar den aartsvijand Engeland nu eenmaalgaat over Nederland en België. Maar zij, die soldaat zijn geweest iri het Nederlandsche leger, zij weten beter dan wie ook, hoe de Duitsche weermacht het Abonnementsprijs f 2.60 per jaar in de stad, fr. p. post f 3.60 Bureau: KLEINZAND 7 Telefoon 2200 - Giro 130.000 Hoofdredacteur L. KIEZEBRINK Bloemstr. 31, Sneek HET „HUIS MET DE NOTENBALK”. Zaterdagmiddag heeft de heer D. DE RAPPER zijn zaak in het pand Kruizebroc- derstraat 33, alhier, heropend. Deze muziekzaak heeft de toepasselijke naam van het „Huis met de Notenbalk” gekregen. De keurig ingejrichte étalage geeft reeds een beeld van hetgeen de koopers van mu ziekinstrumenten, -boeken e.d. wordt aange boden; een uïtgebreide sorteering violen, guitaars, banjo’s, mandolines, blokfluiten, mondorgels etc. heeft er een plaats gevon- den. Hierachter bevindt zich de winkel, waar in verscheidene piano’s, orgels, accordeons etc. zijn opgesteld, en achter deze winkel is nog een ruime werkplaats, welke speciaal is ingericht voor het stemmen en repareeren van instrumenteneerstdaags zal hierin ook nog een stemtafel voor accordeons worden geplaatst. Een solide indruk makende zaak met1 veel voortreffelijks pp muziekgebied. BLAClt BOYS CONTACTACOND. Het is het plan van bovengenoemde ver- eeniging dit winterseizoen zoo mogelijk meerdere groote clubavonden te organisee ren onder den' naam „Contactavonden”. Deze benaming werd gekozen omdat zij met deze bijeenkomsten beoogt de reeds bestaande vriendschapsbanden in de '-clulb nog meer te verstevigen. De eerste van tteze reeks avonden nu werd Zondagavond in de Harmonie gehouden en we kunnen gerust 1» de», „vyciAng” een groot suc- geweest. Uiteraard kunnen voor ge- .ubavonden geen beroepsartisten wor- ëngageerd, doch de ^feestcommissie was er in geslaagd een keurig en amusant programma sampn te stellen dat veel bijval van het talrijke publiek genoot. Naast eigen krachten was een beroep gedaan op andere Sneeker dilettanten en hiermede was een goede keus gedaan. Het hoogtepunt van den avond vormde wel het optreden van de Kaloha Hawaiians, die zich speciaal in de gunst van dé bezoekers mochten ver heugen, doch ook de vioolsoli van den heer Hesmerg, het optreden van Johnnie Carr én last not least het eigen optreden, vie len zeer in den smaak. Het woord van dank dat de voorzitter der feestcommissie, de heer G. E e d e n, aan het slot van den avond tot de cfp" ilaats, do?h het dankwoord van i ede ma tot de feestcommissie 4 NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1