I III Uh L DEAR C.H bet verduisteren. NIEUWSTIJDINGEN. Diiitschland strijdt voor Europa. VRIJDAG 24 OCTOBER 1941 le Jaargang No. 3. f en waarin STAVOREN NOORDWOLDE. SNEEK - WYMBR1TSERADEEL van Bureau Grootzand 55, Sneek Tel. 3005 Uitgave firma’s E J. Drijfhout en Kiezebrink Co. DE BEZETTING VAN HET DONETZBEKKEN. oereenigd: DRIJFHOUT’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, NIEUWE SNEEKER COURANT Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN SNEEKER COURANT, 82e Jaargang - HEMELUMER OLDEPHAERT VERSCHIJNT: DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS 'SS zotis- de October October October October October October October October 8.21 8.23 8.24 8.27 NEDERLANDSCHE LANDSTAND INGESTELD. Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. 18.26 18.25 18.23 18.20 J BERLIJN, 2i Oct. (D.N.B.) In aanvul ling op het weermachtsbericht van Dinsdag wordt het D.N.B. het volgende medege deeld: Met de bezetting van een vrij groot deel van het industriegebied van het Donetz- bckken en de hoofdstad van dit gebied, Stalino, teekenen zich de eerste grootere successen der operaties af, die uit de over winning in den slag aan de Zee van Azov voortvloeien. Drie dagen geleden werd Ta ganrog genomen, thans is Stalino gevolgd met groote deelen van het industriegebied. Stalino zelf is een industriestad van bijna 500.000 inwoners en een belangrijk spo.or- wegknooppunt voor het industriegebied. Het is voor het Donetzbekken van bijzonder be lang door een groote electrische centrale, een omvangrijk staalbedrijf met hoogovens, een tweede staalbedrijf, dat zijn belang rijkheid reeds toont door den naam Stalin, dien het draagt, en kruit- en munitiefabrie ken. In 1935 werden in het Donetz-bekken 78 millioen ton kolen geproduceerd. De in dit gebied gedolven steenkool leent zich bijzonder voor de verwerking tot cokes. Bijna het geheele Europeesche Rus land is voor zijn metaal- en machine-indus- trie aangewezen op de Donetz-cokes. De Sovjet-Unie wordt derhalve met de bezetting van het Donetz-bekken de econo mische ruggegraat gebroken. De achtervolging van den verslagen te- Het rijkscommissariaat maakt bekends De rjjkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden heeft bij de in hel Verordeningenblad van heden verschenen ver ordening no. 196/41 den Nederlandsehen Landstand” in het leven geroepen. Aan. het hoofd daarvan staat de boerenleider van den „Nederlandsehen. Landstand”,. Bij de tegelij kertijd verschijnende verordening no. 197/41 heeft de rijkscom.miss.aris zich de benoeming van den boerenleider voorbehouden. Op grond van deze verordening heeft hij den heer E. J. Roskam ie Lanteren tot boeren leider van den Nederlandsehen Landstand be noemd. hoogste vijf en twintig duizend gulden. In dien mocht blijken, dat men zijn distributie bescheiden opzettelijk niet zorgvuldig heeft bewaard, kan gevangenisstraf van ten hoog ste acht jaar of een geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden worden op gelegd. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat, indien bij vermissing van distributiebescheiden zou blijken, dat niet de vereischte zorg voor het bewaren daarvan is aangewend, ook inderdaad tot het instellen van een strafvervolging zal worden overgegaan. Het Alg. Handelsblad weet nog mee te deelen dat maandelijks ongeveer 20.000 kaarten als verloren worden opgegeven. Een groot gedeelte hiervan is ongetwijfeld opzettelijkverloren”. vangen van een ziekengeld, zoodat het van veel belang is voor de betrokkenen om hun aanmeldingsplicht zoo nauwgezet mogelijk na te komen. Verwacht wordt, dat de aanmeldingsfor mulieren door de werkgevers zoo spoedig mogelijk bij de ziekenfondsen zullen worden ingezonden, liefst vóór 1 November. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Bewaar Uw bonnen zorgvuldig. Het blijkt, dat vooral in den laatsten tijd het aantal aangiften van vermissingen van distributiebescheiden sterk toeneemt. Niet alleen losse bonnen maar ook geheele stel len kaarten worden veelvuldig als vermist bij de politie en de distributiediensten op gegeven. Zulks is ongetwijfeld te wijten aan de onvoldoende zorg, die vele houders van distributiebescheiden aan het beheer en het bewaren hiervan besteden. Er zijn nog altijd talrijke verbruikers, die al hun distributie kaarten medenemen bij het winke.en en ze dan onderweg verliezen, of die thuis hun bescheiden laten rondslingeren, zoodat ze wegraken of in handen van kinderen vallen. In verband met het feit, dat deze ver missingen vrijwel alle aan eigen schuld van de betrokkenen fe wijten zijn en om te voorkomen, dat, zij, die aangifte van gefin geerde vermissingen doen, zich in het bezit stellen van bonnen en kaarten, waarop zij geen aanspraak kunnen doen gelden, heeft de Secretaris-Generaal van de Departe menten van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij thans bepaald, dat ^vermiste distributiebescheiden in het algemeen niet meer, ook niet voor een gedeelte, zullen worden vervangen. In den vervolge zullen uitsluitend nieuwe be scheiden worden uitgereikt, indien de be trokkene aantoont, b.v. aan de hand van een terzake uitgebracht politierapport, dat de vermissing aan overmacht, b.v. bom inslag, brand, inbraak te wijten is en daarbij blijkt, dat voldoende voorzorgs maatregelen waren genomen, om het verlies te voorkomen. In gevallen, waarin distributiebescheiden zijn zoek geraakt of door den houder ver loren, worden dus voortaan geen nieuwe exemplaren en geen losse bonnen ter be schikking gesteld. Het heeft derhalve geen zin om in dergelijke gevallen een verdoek tot verstrekking van kaarten of bonnen bij het piaatselijk distributiekantoor of het Cen traal Distributiekantoor in te dienen. Een ieder wordt derhalve nogmaals in zijn eigen belang met klem aangeraden zijn distributiebescheiden zorgvuldig weg te ber gen op een aparte, zoo mogelijk brandvrije plaats en wel afzonderlijk dus niet met an dere papieren. Het verdient aanbeveling deze plaats zoo te kiezen, dat bij inbraak de bescheiden voor een dief zeer moeilijk te vinden zijn en de kans dus gering is, dat zij worden gestolen. Voorts moet men bij het doen van inkoopen niet alle kaarten mede nemen, doch alleen de losse bonnen, welke men moet gebruiken. De kaarten behooren alleen medegenomen te worden, indien ztüks beslist noodig is. Dit zal als regel slechts het geval zijn, wanneer bonnen moe ten wofden afgeknipt door den winkelier.' De kaarten moeten onmiddellijk na het ge bruik weer zorgvuldig worden opgeborgen. Men dient te beseffen, dat distributie kaarten „waardepapieren” zijn en minstens even belangrijk zijn als bankbiljetten. De geringste slordigheid bij de behandeling daarvan is in hooge mate onverantwoorde lijk. Ook komt het nog veelvuldig voor, dat na een uitreiking van distributiebescheiden de houders tot de ontdekking meenen te komen, dat zij niet het aantal bescheiden hebben ontvangen, waarop zij recht hebben. Met eventueele reclames hieromtrent kan geen rekening worden gehouden, zoodat allen onmiddellijk bij de uitreiking nauw keurig het aantal bescheiden dienen te con- troleeren, dat zij ontvangen. Indien ondanks de bovenomschreven voorzorgsmaatregelen toch nog bescheiden worden vermist, is degene, aan wien deze bescheiden toebehooren, wettelijk verplicht hiervan onmiddellijk aangifte te doen bij de plaatselijke politie en kennis te geven aan den distributiedienst. In geval van vermis sing van distributiestamkaarten moet hier van eveneens onverwijld aangifte worden gedaan bij de- plaatselijke politie en bo vendien kennis worden gegeven aan den burgemeester. Bij niet voldoening aan bo venstaande verplichtingen is men strafbaar. Het spreekt vanzelf, dat men zich bij het doen van een valsche aangifte aan strenge straffen blootstelt. Men loopt dan boven dien de kans om onmiddellijk in preven tieve hechtenis te worden genomen. In dit verband wijst de Secretaris-Ge neraal van de Departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij er op, dat alle houders Van distributiebescheiden de plicht is op gelegd om de noodige zorg voor het beheer en het bewaren van distributiebescheiden aan te wenden. Indien men dit niet doet en dus de distributiebescheiden laat slingeren, is men strafbaar en wel met hechtenis van van ten genstander en de onweerstaanbare op- marsch der Duitsche formaties vinden in deze bezetting hun bekroning. Hoofdred. L. KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek 2on onder 25 26 27 28 Jon op: 25 26 27 28 Men is verplicht te verduisteren van ondergang tot zonsopgang. Water in plaats van slaolie. De Utrechtsche recherche onderzoekt een zaak van twee handelaren die aan een Utrechtsch burger 29 flesschen slaolie a ƒ5.25 per stuk hadden verkocht, welke sla olie slechts bestond uit water met een kleurstof. De Nederlandsche staatsleening. Op de Nederlandsche staatsleening is circa ƒ600 millioen geteekend. De inschrij ving stond open op 500 millioen, zoodat de leening ruim is overteekend. ZIEKENFONDSBESLUIT TREEDT i NOVEMBER IN WERKING. Dank zij de activiteit van en de goede ««amenwerking tusschen het Departement van Sociale Zaken en het Nederlandsch Verbond van Vakvereeinigingen, zal op I November a.s. het ziekenfondsenbesiuit, op genomen in het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied, stuk 34 Van 16 Augustus, in werking treden. In verband daarmede is in het Verorde ningenblad opgenomen het tweede uitvoe ringsbesluit van den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken, waarin in wezen het grootste deel van de voor de uitvoering van het ziekenfondsenbesluit noodzakelijke bepalingen is vastgelegd. De persdienst van het Departement van Sociale Zaken deelt mede: Het met ingang Van 1 November in werking tredende Zie- ikenfondsen-besluit brengt met zich mede, dat alle arbeiders, die krachtens de Ziekte wet verzekerd zijn voor de uitkeering van ziekengeld, zich zoo spoedig mogelijk moe ten aanmelden voor het lidmaatschap van een toegelaten ziekenfonds. Aangezien het hier om en bij anderhalf millioen arbeiders gaat, brengt dit een omvangrijken admi nistratieven arbeid met zich. Teneinde ■dezen zoo vlot mogelijk te doen verloopen is een zeer eenvoudige aanmeldingsmethode gekozen, namelijk een dubbele Briefkaart, die door de werknemers en de werkgevers moet worden ingevuld. Degenen, die reeds thans bij een zieken fonds zijn aangesloten, ontvangen deze kaart van hun ziekenfonds. De overigen zullen van 25 October af aan het naast bij zijnde postkantoor de kaart in ontvangst kunnen nemen. Tevens zal dan een biljet worden uitgereikt, waarop verschillende bij zonderheden vermeld staan, die voor de be trokkenen van belang zijn, tl De beide deelen van de briefkaart moe ten op dezelfde wijze worden ingevuld. Dat wil zeggen op de linkerhelft van elk der twee deelen vult de werknemer zijn naam en voorletters, straat, huisnummer en woon plaats in, alsmede naam w;n volledig adres van het algemeen ziekenfonds, waarbij hij zich wenscht aan te sluiten. De aldus bi jgevulde kaart wordt door hem aan den werkgever ter hand gesteld, die op zijn beurt op de rechterhelft van elk der twee kaartdeelen een verklaring zet, dat de be etrokken arbeider bij hem op 1 November 1941 werkt en verzekeringplichtig krach tens de ziektewet is. De arbeider ontvangt jlaarop van den werkgever het voor hem bestemde deel van de kaart terug, dat zorg vuldig dient te worden bewaard, daar het els voorloopig bewijs van lidmaatschap dient. Het overblijvende deel van de kaart wordt door den werkgever ingezonden bij liet ziekenfonds, dat de arbeider heeft uit gekozen. De werknemers zijn geheel vrij in de keuze van hun ziekenfonds, met dien verstande, dat alleen de toegelaten zieken fondsen in aanmerking komen. De namen van deze ziekenfondsen worden weldra be kend gemaakt. i Een uitzondering op de vrije fondskeuze bestaat alleen voor diegenen, wier werk gever voor zijn bedrijf of in samenwerking met andere bedrijven, een als algemeen zie kenfonds toegelaten fonds in stand houdt. Un dit 'geval is de arbeider verplicht zich |bij het ondememingsfonds aan te sluiten. (Aangezien het meerendeel van de thans be staande ziekenfondsen wel zal worden toe gelaten, zullen degenen, die thans reeds bij een ziekenfonds zijn aangesloten, in den regel wel bij hun fonds kunnen blijven. 'L De omstandigheid, dat iemand bij het onds wenscht te blijven, waarvan hij reeds el uttmaakt, ontheft hem niet van de ver- p c tmg om zich toch op de voorgeschre- €WteJZve1?HlrJ.t ™d^en' uus oe aistnoutiebescheiden laat s beurt in de t v Zlch te sIu:ten> ver' is men strafbaar en wel met hecht oe omst zijn recht od het out- ten hoogste één iaar of geldboete Hierbij hebben zich bijzonder onderschei den de formatie onder bevel van luitenant- kolonel Marco Minio-Paluello en de forma ties der kapiteins Antonio Larsimont-Perga- meni en Mario Pluda. Des nachts werd het vliegveld van Mi- cabba opnieuw door onze bommenwerpers aangevallen. Noord-Afrika: bij locale acties aan het front van Tobroek werden eenige gevan genen gemaakt. Duitsche vliegtuigen bom bardeerden doelen van Tobroek, waarbij explosies werden veroorzaakt. Tijdens den in het weermachtsbericht van 21 October vermelden luchtaanval op Tripolis werd een Britsch vliegtuig neer geschoten. Oost-Afrika: gevechten, die voor onze troepen gunstig verliepen en den tegenstan der verliezen bezorgden. Japan en de Ver. Staten. Volgens de Japansche pers heeft de spanning aan den Stillen Oceaan haar hoogtepunt bereikt. „Wanneer de Vereenig- de Staten er in volharden Japans rechtvaar dige houding verkeerd te begrijpen en argwaan te koesteren, wenscht Japan geen voortzetting van nuttelooze onderhandelin- gen, die niet anders zijn dan tijdverspilling en vergeefsche moeite”, aldus de „Nitsji Nitsji Sjimboen”. WASHINGTON, 23 October. (A.N.P.). Wendell Wilkie heeft in een radiorede ge zegd, dat de Vereenigde Staten alle hoop op vrede moeten opgeven en eindelijk moe ten handelen, want als zij nog langer aar zelen zou de As zegevieren en alles verlo ren zijn. Amerika moet niet langer er aan twijfelen, dat Berlijn en Tokio met elkaar onafscheidbaar verbonden zijn en dat de overwinning van den een ook de overwin ning van den ander is. Een vrede met Japan is even onmogelijk als een vrede met Hitler. Wereldschokkende gebeurtenissen hebben zich de laatste weken afgespeeld, aldus Wendell Wilkie. S.P.T. meldt uit New York, dat alle Amerikaansche transporten Voor de Sovjet- Unie in het vervolg naar Archangel gaan, behalve petroleum, waarvan de aanvoer over Wladiwostok blijft geschieden. De ge dachte dat de routeverlegging een conces sie aan Japan zou beteekenen, wordt van officieele zijde verworpen. De Sovjets zou den een methode hebben gevonden Archan- gel den geheelen winter open te houden, De burgerbevolking van Archangel is ge ëvacueerd. TWEE AMERIKAANSCHE VRACHT SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het D.N.B. meldt uit New York: De bladen publiceeren in den geest van de door Roosevelt gevoerde oorlogspro paganda groot opgemaakt mededeelingen van het ministerie van buitenlandsche za ken, volgens welke het voormalige Deen- sche vrachtschip „Bold Venture”, dat door de Vereenigde Staten in beslag werd geno men en dat onder Panameesche vlag voer, alsmede het Amerikaansche vrachtschip „Lehigh” op den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn gebracht. STRENGE MAATREGELEN TEGEN. ANTI-DUITSCHE TERREUR IN FRANKRIJK. Van bevoegde zijde wordt, naar hef D.N.B. meldt, te Parijs medegedeeld: Zondag is te Nantes de Duitsche Feld- kommandant door onbekende daders ver moord. Als zoenoffer voor dezen moord en als afschrikwekkend voorbeeld ter voor koming van herhaling van dergelijke misda den heeft de militaire bevelhebber in Frankrijk in de eerste plaats bevolen, vijftig gijzelaars door den kogel ter dood te bren gen. In dien de daders niet vóór 24 Octo ber zijn gevat, worden met het oog op den ernst van de daad opnieuw vijftig gijze laars doodgeschoten. De Fransche autori teiten steunen het onderzoek met alle kracht. Het is te hopen, dat het gelukt de daders en de aanstichters tijdig te ontdek ken, en dat de reeds genomen maatregelen voldoende zullen zijn om de raddraaiers af te houden van aanstichting tot dergelijke laffe misdaden. DUITSCHE AANVALLEN NEMEN IN KRACHT TOE. Bolsjewiekenveldtocht nog vóór den winter ajgeloopen. Onder bovenstaande opschriften publi ceert de „Deutsche Ztg. in den NiederJ.” een bericht van haar correspondent te Stockholm, inhoudende, dat de verklaring van de Londensche „Times”, dat de Duit- schers 'in alle sectoren van het Sovjet-oor- logstooneel steeds dieper de grootste en rijkste industriegebieden der Sovjet Unie binnendringen en de bolsjewistische troe pen wegdringen van hun vitale ravitaillee- ringsbases, wordt bevestigd door de mili taire ontwikkeling der laatste 48 uur. In weerwil van den verbitterden tegen stand van in allerijl aangevoerde Sovjet- reserves, wordt de Duitsche opmarsch, slechts op enkele plaatsen door het slechte weer gehinderd, onafgebroken en met nog steeds toenemende aanvalskracht voortge zet. De Engelsche militaire deskundigen twij felen er thans niet meer aan, dat de Duit- schers den veldtocht tegen de bolsjewieken nog voor het invallen van den winter zullen hebben beëindigd. Timosjenko geen bevelhebber van centrale sector meer. BERLIJN, 23 Oef. (D.N.B.) Naar Havas uit New York meldt, zou Timosjenko, de bevelhebber in den centralen sector aan het Oostelijk front, volgens Amerikaansche in lichtingen uit Samara, een nieuwe functie hebben gekregen. Te Stockholm wordt om trent de aflossing van maarschalk Timo sjenko verder bekend, dat als opvolger generaal-majoor Gregor Soekov wordt ge noemd. Van dezen laatste is alleen bekend, dat hij ongeveer 25 jaar soldaat is en dat hij zich van sergeant heeft opgewerkt. Soekov draagt officieel den titel van opper bevelhebber der Sovjetstrijdkrachten aan het centrale front. In een door Londen ge publiceerd bericht uit Moskou wordt ge constateerd, dat Stalin op het oogenblik, dat de strijd om Moskou zijn hoogtepunt heeft bereikt, een aanhanger heeft afge dankt, dien hij steeds den kundigste en betrouwbaarste heeft genoemd. Volgens „New York Journal American”, zoo meldt het D.N.B., is Timosjenko als opperbevel hebber van het centrale Sovjetfront afge zet. Naar aanleiding van een bericht in het Moskousche orgaan „Prawda” verklaart het blad, dat Timosjenko geen andere func tie heeft gekregen. Uit Koeibisjev ontvangt het blad verder een U. P.-bericht, dat te Moskou vele burgers zijn doodgeschoten, daar zij hun werk bij het naderen van den vijand in den steek hebben gelaten. DIPLOMATIEKE VERTEGEN WOORDIGINGEN THANS ALLE IN KOEIBISJEV. Het D.N.B. meldt uit Genève: De diplomatieke correspondent van „Times” meldt, dat thans alle Moskousche ambassades en gezantschappen in Koeibis jev (Samara) zijn gevestigd. Eenige leden der Sovjet-regeering bevinden zich reeds in die stad en hebben de buitenlandsche diplomaten verwelkomd. Andere hooge Sov jetpersoonlijkheden schijnen, naar de „Times” verder meldt, nog steeds in Mos kou te vertoeven. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS BERICHT. ROME, 23 Oct. (Stefani). In zijn weer machtsbericht no. 508 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: Jagers van de Italiaansche luchtmacht hebben gistermiddag op het vliegveld van Micabba (Malta) op den beganen grond staande vliegtuigen doeltreffend met ma- chinegeweervuur bestookt. In aansluiting daarop vielen onze jagers een vijandelijke formatie aan. In den strijd die hierbij ont stond werden zes vliegtuigen van het type Hurricane brandend neergeschoten. Ook een zevende vliegtuig, dat zware treffers kreeg, kan als verloren worden beschouwd. Al onze vliegtuigen keerden behouden te rug. Slechts één enkel toestel werd bescha digd. De Secretaris-Generaal van het Depar- tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt met betrekking tot de distribu tie van vaste brandstoffen bekend, dat de met „generator-anthraciet tiende periode1' gemerkte bonnen vanaf 24 October ook recht geven op het koopen van één hecto liter (maximum 75 K.G.) anthraciet- nootjes IV. Genoemde bonnen geven dus in het ver volg elk recht op het koopen van één hectoliter (maximum 75 K.G.) anthraciel nootjes IV of V of .50 K.G. jurfcokes. HET DUITSCHE WEER MACHTSBERICHT. Duitsche troepen reeds op 60 K.M. van Moskou. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ondanks ongunstige weersom standigheden werden de buitenste verdedigingsstellingen van de Sov- jet-hoofdstad gedurende de laatste dagen uit het Zuid-Westen en het Westen over een breed front door broken. De voorhoeden van onze aanvallende troepen zijn op som mige plaatsen al strijdend tot op 60 km. van Moskou doorgedron gen. Moskou werd in den afgeloopen nacht gebombardeerd met brisant- en brandbommen. Onderzeebooten brachten vier vijandelijke schepen van samen 32.000 brt. tot zinken. Hierbij werd het Britsche troepentransportschip „Aurania” van 14.000 brt. in den Atlantischen Oceaan uit een bevei ligd en snelvarend militair convooi weggeschoten. Gevechtsvliegtuigen brachten overdag een vrachtschip van 1500 brt. tot zinken en be schadigden met bommen een groot koopvaardijschip. Nachtaanvallen van de lucht macht waren bij goed zicht gericht op de voorzieningshaven Bir kenhead. In voor den oorlog be langrijke inrichtingen ontstonden hevige ontploffingen en branden. Andere gevechtsvliegtuigen maak ten voltreffers met bommen in het havengebied van óreat Yarmouth. De vijand wierp in den afgeloo pen nacht brisant- en brandbom men op verscheiden plaatsen van West-Duitschland. De burgeroe- volking leed geringe verliezen. Er ontstond slechts onbeteekenende schade. Luchtdoelartillerie schoot drie Britsche bommenwerpers neer. In den tijd van 15 tot 21 Octo ber 1941 verloor de Britsche lucht macht 59 vliegtuigen; in denzelf- den tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië acht eigen vlieg tuigen verloren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1