I I De strijd tegen de sabotage. NIEUWSTIJDINGEN. 4 PROCLAMATIE. I f ■W Duitschland strijdt voor Europa, L' VRIJDAG 31 OCTOBER 1941 No. 5. NIEUWE SNEEKER COURANT NOORD WOLDE. Bureau Grootzand 55, Sneek Tel. 3005 BELOONING. en SNEEKER COURANT, 82 e Jaargang STAVOREN - HEMELUMER OLDEPHAERT le Jaargang VEEKER IWSBLA VERSCHIJNT: DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS uw J. J. SGHRIEKE. DENK OM HET VERDUISTEREN. t en A. ■s DE PROCLAMATIE DER DRIE SECRETARISSEN-GENERAAL. 18.13 18.11 18.08 18.07 dit zal V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken, K. J. FREDERIKS. Uitgave firma’s EJ. Drijfhout en Kiezebrink 8 C o. 8.33 8.35 8.38 8.40 van zons- De directeur-generaal van Politie looft een belooning uitivan f 1000 voor iederen Neder lander, die omtrent ernstige vergrijpen te gen de belangen van de voedselvoorziening of de Duitsche weermacht zoodanige aan wijzingen geeft, dat deze tot arrestatie van de(n) schuldige(n) leidt. Deze premie wordt uitgeloofd om te verhinderen, dat onschuldige landgenooten door de misdadige dwaling van een enkeling geschaad zouden worden. De directeur-generaal doet een dringepd beroep op alle Nederlandsche staatsburgers om er toe mede te werken deze schadelijke elementen te doen arresteeren. Ravitailleering van Moskou in gevaar. BERLIJN, 30 Oct. (D.N.B.) Bij den aan val, dien Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht op Moskou hebben ondernomen, zijn behalve andere voor den oorlog belangrijke doelen ook twee stations van beteekenis door bommen getroffen. Door de verwoesting van deze spoorweg- installaties wordt de ravitailleeringspositie der Sovjet-hoofdstad, die reeds buitenge woon moeilijk was geworden door de on derbreking van talrijke spoorlijnen naar Moskou, nog hachelijker. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: De zware verliezen der Sovjet-luchtstrijd- krachten dwingen de bolsjewieken beman ningen en toestellen zonder onderbreking in den strijd te brengen. Door de verplet tering van de Sovjet-luchtmacht is het aan tal bolsjewistische toestellen, dat wordt neergeschoten, minder geworden. Daarom is het feit, dat b.v. op 29 October in totaal 62 Sovjet-vliegtuigen zijn vernietigd, een duidelijk bewijs voor de Duitsche superiori teit in de lucht in het Oosten. Een getal van 62 neergeschoten vliegtuigen thans, nu de Sovjets alle toestellen, waarover zij de beschikking hebben, in den strijd sturen, beteekent een minstens even groot succes als zes oi acht wegen geleden honderd toestellen der bolsjewisten dag aan dag neergehaald of op den grond vernield. Kjunnen in rustiger tijden vergrijpen te gen de rechtsorde en de wettelijke voorschrif ten door de landsoverheid niet worden ge duld, in nog veel scherper zin zal een be zettende overheid op de eerbiediging van de nationale rechtsregelen en van haar eigen nadere voorschriften geen inbreuk kunnen dulden. In oorlogstijd en oorlogsnood kan onwet tig handelen, dat tot wanorde en chaos voert en uiteindelijk tot misdaad, niet worden ge tolereerd. Krachtig en zoo noodig scherpt optreden tegenover deze gevaren is een eisch van de positie en taak der overheid. Die eisch is zoo primair, dat zij vanzelfspre kend is voor ieder, die het welzijn van het Nederlandsche volk wenscht te dienen. Deze waarheid behoort steeds met be dachtzaamheid te worden uitgesproken, zoo noodig moet er echter met volle scherpte en kracht de aandacht op worden gevestigd. De proclamatie maakt duidelijk, dat we in dit laatste stadium verkeeren. Zij is op te vatten als een laatste appèl op het Ne derlandsche volk van de zijde van hen, die de dragers zijn van de gezagsbevoegdheden der Nederlandsche overheid. Laat dat vol komen duidelijk zijn voor een ieder, opdat niemand in het onzekere zij omtrent het geen zou kunnen gebeuren,' indien in dit tijdsgewricht vol spanningen deze Nederland sche stem geen ingang zou vinden. Drie Secretarissen-Generaal, wier beleid en bevoegdheden een zeer groot deel van net volksleven bestrijken, hebben zich, in een krachtig gestelden oproep tot ons volk gewend. Zij willen den ernst van het oogen- Bhk nog eens duidelijk voor oogen stellen. Men zou zijn volk al heel slecht dienen, indien daaraan achteloos zou worden voor bijgegaan. Reeds zijn in het buitenland, in andere nezette gebieden, scherpe maatregelen ge nomen tegen sabotage.- gn IfiiTÊULuadeu. De Roode vloot in de Zwarte Zee. Positie wordt précair. De situatie van de Roode vloot wordt langzamerhand ook in de Zwarte Zee reeds précair. Deze strijdkrachten zijn veel min der krachtig dan de Oostzeevloot, doch daartegenover had zij ook geen noemens- waardigen tegenstander, aangenomen dan, dat de Dardanellen gesloten zouden blijven. Bulgarije staat buiten de strijd, Turkije is neutraal en Roemenië beschikte over slechts weinig maritiem materiaal. Men mag aannemen, dat de Duitschers met hun wonderbaarlijk snelle organisatie ook in de Zwarte Zee een niet te onder- schatten zeestrijdmacht bijeen hebben we- Duitsche maatregelen in het bezette Sovjet-Russische gebied. Kolchosboeren ontvangen land en vee. BERLIJN, 29 October. (A.N.P.). In goed- ingelichte kringen verneemt men aangaan de de nieuwe ordening, die in het Oosten de plaats zal gaan innemen van de commu nistische ontreddering en willekeur, dat, hoewel de oorlog nog niet ten einde is, reeds van Duitsche zijde maatregelen zijn genomen. Het land, dat den boer, die op de kol- chosen werkte tot nu toe voor persoonlijk gebruik was toegewezen, gaat thans over in diens eigendom en wordt belastingvrij. Op voorwaarde, dat een goede oogst wordt opgebracht en de herfstuitzaai met succes geschiedt, kunnen de perceelen verdubbeld worden. De Duitsche autoriteiten staan er voor in, dat de boeren het benoodigde aantal stuks vee ontvangen. Voor de landbouwproducten, afkomstig van de kolchosen en de particuliere per ceelen, worden door de Duitsche autoritei ten vaste en rechtvaardige prijzen betaald, die ver liggen boven die, welke door den staat tijdens het Sovjetregiem voor afleve ringen werden gegeven. Bovendien is er door gepaste maatrege len voor gezorgd, dat ook kapitalistische uitbuitingsmethoden niet meer kunnen voor komen. Belangrijk is verder, dat de gods dienstvrijheid in vol'en omvang wordt her steld. Duitsch commentaar. BERLIJN, 28 October. (A.N.P.). Met be trekking tot de rede van Roosevelt verklaart men in Duitsche politieke kringen, dat de uiteenzettingen van den Amerikaanschen president aanleiding zouden kunnen geven tot groote vroolijkheid, ware het niet, dat de politiek van Roosevelt zulke ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Als een top punt van Rooseveltsche fantasie en een uit vloeisel van even krankzinnige als absurde waandenkbeelden, noemt men hier de be weringen van den Amerikaanschen presi dent, volgens welke hij iets zou afweten van een Duitsch plan om Zuid-Amerika te ver deden en van Duitsche voornemens tot unificatie van de godsdiensten. In een tweeden commentaar van Duitsche politieke kringen zegt men steeds meer den indruk te krijgen, dat de redevoering van Roosevelt beschouwd moet worden als het uitvloeisel van een bepaald ziekelijke fan tasie. Men ziet hierin een conglomeraat van verdachtmakingen, laster, vervalschingen en veronderstellingen, zooals er niet erger kunnen worden bedacht. Men vraagt zich in deze kringen af, hoe een staatsman, die verantwoordelijk is voor het welzijn van zijn volk en zich verantwoordelijk acht voor het welzijn van een geheel halfrond, tot zulke ongehoorde beweringen zijn toevlucht kan nemen, tenzij hij om eiken prijs zijn volk in den oorlog wil storten. Men vraagt zich ook af of een volk als het Amerikaansche elk vermogen om te denken en te oordeelen reeds zoozeer heeft afgeschreven, dat het de uitlatingen van zijn president voetstoots aanneemt. Zooals reeds aangeduid, moeten de beweringen van Roosevelt over de aanwezigheid van een Duitsch plan om Zuid-Amerika te verdee- len en over het beweerde voornemen van Duitschland om alle bestaande godsdien sten af te schaffen, naar het rijk der fabelen verwezen worden, Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek De secretaris-generaal van de departemen ten van handelnijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, H. M. HIRSCHFELD. Gistermiddag heeft de vijandelijke lucht, macht aanvallen ondernomen op eeniga plaatsen in de provincies Reggio di Calahriai en Catanzaro. Êr werden bommen geworpen die neerkwamen op woonwijken en op groe pen arbeiders, meerendeels vrouwen, die be* zig waren met het binnenhalen van den oogst, De aangerichte schade is gering. Tien perse* nen werden gedood en 52 gewond. Noord-Afiika: Levendige activiteit van onze artillerie aan het front van Tobroek. De vijand ondernam luchtaanvallen op Benghazi en Tripolis, waar een Britsch vliegtuig werd peergeschoten. Oost-Afrika: Niets bijzonders te ver* melden. In den loop van den nacht werden de vlieg* velden van Malta door onze luchtmacht ge bombardeerd. ten te brengen, die echter hoofdzakelijk zal bestaan uit mijnenvegers en -leggers, een aantal duikbooten en misschien nog de Do- nauflottielje; klein materiaal, waarmede zij veel kunnen uitrichten, gelijk aan verschil lende andere fronten bereids gebleken is. Maar tegen de Sovjetvloot zouden zij toch niet op kunnen, indien er geen luchtwapen was. Zoo zal men misschien binnenkort een herhaling van het drama van Kreta beleven, waarin de Roode vloot de rol van de Brit- sche schepen in de baai van Soeda moet spelen. Nog altijd is de Krim in Roode handen, een schiereiland van grooter oppervlakte dan Nederland, waarop zich de voornaam ste marinehavens bevinden. De vorst, waar door elk jaar de kust van de Zwarte Zee bevriest, zal niet alleen aan het groote front door het begaanbaar maken van we gen en moerassen, doch ook bij de ver overing van de Krim voor de Duitschers voordeelig blijken. Maar ook afgescheiden daarvan zijn de Sovjet-oorlogsschepen te Sebastopol, Eupatoria, Feodosia en Kertsj evenzeer aan de Stuka’s blootgesteld als in de Zee van Azof en de Straat van Taganrog, wel ker kusten reeds voor het grootste deel in Duitsche handen zijn. Dan resten de Roode marine nog slechts de weinige kleine havens aan de kust van de Kaukasus, waarvan het de vraag is, of zij een goede ligplaats bieden. Daar be schikt men niet over kolen, wel over olie (Batoem), doch de Sovjetschepen-zijn niet op het stoken van olie iugericht, aldus meldt het A.N.P. uit Berlijn. Roosevelt eischt uitgebreider herziening der neutraliteitswet. NEW YORK, 28 October. (D.N.B.). President Roosevelt heeft ter gelegenheid van den vlootdag der Vereenigde Staten voor de radio een propaganda-redevoering gehouden, waarin hij opkwam voor een uit gebreider herziening van de neutraliteits wet. De koopvaardij, zoo meende Roosevelt, moet de vrije hand hebben om Amerikaan sche goederen naar de havens van Ameri kaansche vrienden te vervoeren. De koop vaarders moeten door de vloot beschermd worden. Roosevelt beweerde, dat Amerika is’aan gevallen, waarbij hij vooral zinspelingen maakte op het incident mu de Kearny. Zijn eisch in zake opheffing van de oor logszones voor Amerikaansche koopvaar dijschepen en de bewapening van deze schepen motiveerde de president verder met de bewering, dat hij in het bezit is van ge heime stukken die, naar hij betoogde, van de Duitsche regeering afkomstig zouden zijn. Het zou hier een document betreffen, waarin geëischt Zou worden Zuid-Amerika in vijf vazalstaten van Duitschland te splitsen en een ander document, waarin de afschaffing van alle godsdiensten van Duitsche zijde geëischt zou worden. Dit plan zou dan behelzen de afschaffing van den katholieken, den Mohammedaanschen, den Joodschen, den Boeddhistischen en den Hin- doeschen godsdienst. Ter ondersteuning van zijn eischen in zake de hulpverleening aan Engeland be weerde Roosevelt ten slotte, dat Duitsch- lands bedoelingen niet alleen tegen Zuid- Amerika, doch ook tegen de Ver. Staten zelf gericht zijn. „Wij zijn verplicht”, zoo meende hij, „onze rol te spelen bij de ver nietiging van het Hitlerianisme”. Tot slot van zijn propagandarede voor, opheffing van de neutraliteitswet vermeld de Roosevelt het reeds door den vlootvoogd der V. S. bekend gemaakte bevel aan de Amerikaansche vloot om door eenheden van de V. S. te laten schieten op schepen van de as-mogendheden, zoodra zij in zicht komen. Nederlanders Het welzijn van het Nederlandsche volk eischt, dat een ieder op de hem gewezen! plaats zijn plicht vervult. Daarbij zullen de in het bezette Nederlandsche gebied gel dende wetten en voorschriften onvoorwaar- delijk moeten worden nageleefd. De oor logsomstandigheden plaatsen ons voor vele harde, feiten, welke aanvaard moeten wor den. Wanbegrip voor hetgeen deze tijden ook van ons Nederlanders eischen leidt al leen tot verderf. Helaas zijn er nog landgenooten, die blijk 'geven den ernst van den toestand niet te be seffen. In hun verblinding meenen zij door sabotagehandelingen de bezettende macht te kunnen schaden, terwijl zij in werkelijk heid slecht het NEDERLANDSCHE VOLKS BELANG benadeelen. Wie gelooft, door het in brand steken van voorraden van landbouwproducten of 'door het vernietigen van landbouwwerktuigen een daad te verrichten, waardoor eenig Ne- Iderlandsch belang gediend wordt, is hett slachtoffer van een verderfelijke dwaling. Elk verlies, dat op dit gebied wordt toege bracht, treft ons eigen volk, onze eigen volks huishouding. Elke overtreding van de distri butiebepalingen, als clandestiene slachtingen, vervalsching van distributiekaarten, prijsop drijving en dergelijke, zijn sabotagedaden, gericht tegen het Nederlandsche volk. Deze kunnen niet toegelaten worden. Het is ons aller belang, dat aan het bedrijf der elementen, die deze praktijken uitoefenen, zoo spoedig mogelijk een eind worde ge maakt. Schaadt bij sabotage van de voedselvoor ziening het Nederlandsche volk in zijn ge heel rechtstreeks zichzelf, zoo, hebben aan slagen, die zich richten tegen de bezetten de overheid, overeenkomstig de krijgswetten, de scherpste maatregelen ten gevolge en treffen zij zoodoende indirect onze landge nooten. Aanslagen op de goederen der weermacht, het verborgen houden van neergeschoten! Zon onder 1 November 2 November 3 November 4 November Zon op 1 November 2 November 3 November 4 November Men is verplicht te verduisteren ‘ondergang tot zonsopgang. vliegers, hebben reeds de terechtstelling der schuldigen en de gevangenneming van een aantal gijzelaars ten gevolge gehad. Tracht dezen tijd te verstaan; begrijpt, dat de Duitsche overheid een verkeerde hou ding van het Nederlandsche volk niet kan; dulden en beseft voor alles, dat door een enkele onbezonnen daad veler leven in groot gevaar wordt gebracht. Vandaar ons dringend beroep op u allen: Help mee, opdat ons volk niet benadeeld wordt door de daden van onbezonnen en misdadige elementen. Brengt anderen zoo min als uzelf in niet te overziene moeilijk heden. Wij kunnen niet gelooven, dat men woord onopgemerkt aan zich voorbij laten gaan. Wij blijven vertrouwen op het gezonde verstand van ons volk. De overheid maakt aanspraak op aller medewerking. De secretaris-generaal van het departe ment van justitie, HET ITALIAANSCHE .WEERMACHTSBERICHT. ,R0ME, 30 Oct. (Stefani). In zijn weer- machtsbericht no. 515 maakt het Italiaanscbe opperbevel het volgends bekends Dientengevolge hebben velen moeten boeten voor de handelingen van enkelingen, die waanden hun land een dienst te bewijzen, maar door hun aanvallen op bezettingsauto- riteiten en het belemmeren van door de overheid genomen maatregelen, in wezen hun volk groote schade hebben toegebracht. Zoo ver moet het hier niet komen. Er zijn ook hier te lande enkele beden kelijke symptomen, welke getuigen van ver blinding en onjuist begrip omtrent den toe stand. In de proclamatie worden er enkele genoemd en men kan ze ook aangeduid vin den in de verordening van 17 October j.l., betreffende sabotagehande ingen, waarbij niet alleen de daad, maar ook de poging, niet al leen de dader maar ook de medeplichtige zelfs met den dood wordt bedreigd. De proclamatie van 28 October plaatst ons tegenover twee categorieën van misdrijven. Allereerst die, welke de openbare orde of veiligheid van het openbare leven aanran den. Maar in de tweede plaats en daar op mag nog wel eens zeer bijzonder de aan dacht worden gevestigd op de zeer tal rijke economische vergrijpen, welke tegen over het volksgeheel worden begaan op het gebied van voedselvoorziening, prijsvoor- schriften, bevoorrading en ongeoorloolden handel. Menigeen speelde reeds met zijn vrijheid enverloor. Thans kan het leven er mee gemoeid, zijn. Zulke overtredersi scheppen gevaren voor ons eigen volk, ge-I lijk gelukkig door steeds meerderen wordt ingezien. De jongste maatregelen maken wel dui delijk, dat de gevolgen van onbezonnen da den nog veel verder om zich heen zullen kunnen grijpen dan we tot nu toe hebben ervaren. Eén daad van onbezonnenheid of politiek onverstand kan groot, zwaar en onherstel baar leed brengen over velen. Dat wil de proclamatie aan alle Nederlandsche lezers duidelijk maken. Haar vollen zin ter harte te nemen is dan ook niet maar uitsluitend een eisch van persoonlijk zelfbehoud, maar niet min der een sociale plicht van de hoogste órde tegenover heel onze volksgemeenschap. De eenling zou in omvangrijke mate aan het ge heel leed kunnen berokkenen. Ons volk heeft zijn eigenschappen eigenaardigheden, heelt zijn wenschen en as piraties, maar is in groote meerderheid ook een volk, dat in moeilijke tijden over vol doende nuchterheid kan beschikken om ge varen te onderkennen en die n et op roeke- looze en onverantwoordelijke wijze te trot- seeren. Elk, die het wel meent met ons volk en zijn waarachtige belangen wil dienen, mee wil bouwen aan zijn toekomst, vervult een nationalen plicht, iridien hij aan het dringend beroep, dat uitging, gehoor geeft en ook an deren daartoe aanspoort. De Overheid heeft hier inderdaad aan spraak pp ader uiedfiWitrkinp Toegang tot de Krim geforceerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht Maakt bekend: In hardnekkige gevechten heb ben divisies infanterie, in samen- werking met formaties van de luchtmacht, den toegang naar het schiereiland Krim geforceerd. Bij de doorbraak door de zwaar-ver- sterktfe verdedigingsstellingen van den vijand werden in den tijd van 18 tot 28 October in totaal 15.700 gevangenen gemaakt, alsmede der tien pantserwagens, 109 stukken geschut en een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitge maakt of vernietigd. De verslagen vijand.wordt thans achtervolgd. 14 schepen uit Britsch convooi getorpedeerd. In het weermachtsbericht van 29 October maakt het opperbevel van de Duitsche weermacht o.a. be kend: In dagenlange achtervolging brachten duikbooten van een van Gibraltar naar Engeland varend convooi, ondanks krachtige be scherming, veertien zwaar geladen vijandelijke koopvaarders van te zamen 47.000 b.r.t., alsmede een Britschen torpedojager tot zinken. Het grootste deel van het convooi werd daarmede vernietigd. Slechts enkele kleine schepen wisten te ontkomen. 'waarin vereenigdt DRIJFHOUT’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN Hoofdred. L. KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek HET DUITSCHE WEER MACHTSBERICHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 October. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Op het schiereiland De Krim achtervolgden de Duitsche strijd krachten den verslagen vijand zon der onderbreking. Plaatselijke tegenstand van zijn achterhoeden werd gebroken. Daarbij werden opnieuw verscheidene duizenden gevangenen gemaakt en werden nog meer vuurmonden buitge maakt. Bij de achtervolging van den tegenstander in het Donetzbekken werd de bovenloop van de Donetz door de Duitsche troepen en de troepen der bondgenooten over een breed front bereikt. In het verloop van geslaagde aanvals-operaties tusschen het Ilmenmeer en het Ladogameer na men pantsertroepen bij een dap peren onverwachten aanval een vijandelijken pantsertrein; zij maakten talrijke gevangenen. De zwaarste artillerie van het leger bestookt met goede uitwerking in stallaties te Leningrad, welke van belang zijn voor de oorlogvoering. Nachtaanvallen werden met goe de uitwerking gericht op Moskou en Leningrad. In Noord-Afrika bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch vliegveld ten O. van Mersa Matroe en havengebieden in de Nijldelta. Afzonderlijke Britsche vliegtui gen wierpen in den afgeloopen nacht in het Noord-Duitsche kust gebied bommen zonder schade aan te richten. Luitenant-kolonel Galland, com modore van een jachteskader, be haalde zijn 90ste en 91ste lucht overwinning.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1