flh I I NIEUWSTIJDINGEN. 1 Duitschland strijdt voor Europa. Duitschland strijdt voor Europa. DINSDAG 4 NOVEMBER '941 le Jaargang No. 6. NIEUWE SNEEKER COURANT en STAVOREN NOORD WOLDE. ras DENK CJI EET VERDUISTEREN. braken 18.05 18.04 18.01 Tot dusver waren, slechts enkele kust- wachtschepen bij de marine ingedeeld. De redenen, welke tot het uitvaardigen van dit decreet hebben geleid, zijn niet gepubli ceerd. en oor- Bureau Grootzand55, Sneek Tel. 3005 -i g •1 Uitgave firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink C o. onder 5 November 6 November 7 November 'Zon op: 5 November 8.41 6 November 8.43 7 November 8.46 Men is verplicht te verduisteren van zons- ‘ondergang tot zonsopgang. bevatten, na den door Duitschland ge wonnen oorlog alle bestaande godsdiensten in de wereld af te schaffen. De Katholieke, Protestantsche, Mohammedaansche, Hindoe^ Boeddhistische en Joodsche godsdiensten zouden op dezelfde wijze worden afgeschaft, het bezit van de kerken geconfiskeerd, het kruis en alle andere symbolen der gods diensten verboden en de geestelijke stand op straffe van overbrenging naar een con centratiekamp tot zwijgen gebracht worden. In plaats van deze kerken zou een inter nationale, nationaal-socialistische kerk ko.- men, waarin door de nationaal-socialistische Duitsche regeering aangewezen sprekers een functie zouden uitoefenen. In plaats van den Bijbel zouden woorden uit het boek van den Führer „Mein Kampf” wor den opgedrongen en als Heilige Schrift van kracht worden verklaard, het Kruis van Christus zou door het hakenkruis en het ontbloote zwaard vervangen worden en ten slotte zou in de plaats van God de Führer komen. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 3 Nov, (Stefani). Italiaansch weermachtsbericht. In den afgeloopen nacht hebben eenheden van onze luchtmacht opnieuw de vlootbasis La Valetta gebombardeerd. Noord-Afrika: aanzienlijke bedrijvigheid van onze artillerie aan het front van To- broek. Aanvalspogingen van den vijand werden terstond afgeslagen. Bij een lucht aanval op het gebied van Benghasi werden eenige woonhuizen beschadigd. Onder de Arabische bevolking is een persoon gedood en zijn eenigen gewond. In luchtgevechten schoten onze jagers een Engelsche machine neer. Oost-Afrika: Engelsche vliegtuigen be stookten het veldlazaret van Culquabert, dat duidelijk voorzien was van het Roode- Kruisteeken, met machinegeweervuur. On der de verpleegden vallen slachtoffers te betreuren. Aan de fronten van Oealag en Celga vonden gevechten plaats die voor onze troepen gunstig verliepen. De vijand liet eenige dooden alsmede wapens en mu nitie op het gevechtsterrein achter. DE BELOONING VOOR HET AAN GEVEN VAN SABOTAGEDADEN. Naar wij vernemen moet het uitloven van een belooning voor degenen, die per sonen aangeven, welke zich schuldig ma ken aan daden van sabotage, worden be schouwd als een maatregel van politionee- len aard, die zelfstandig is genomen door het ressort van den directeur-generaaj van politie. (A,N,P.). EEN OFFICIEELE VERKLARING DER DUITSCHE REGEERING INZAKE DE BESCHULDIGINGEN VAN ROOSEVELT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, i Nov. (D.N.B.). De Duitsche regee ring maakt de volgende officieele verkla ringen bekend: „De president der Vereenigde Staten van Amerika heeft in een rede op 28 October de volgende beweringen verkondigd; ie. De regeering der Vereenigde Sta ten zou m het bezit zijn van een geheime landkaart, die in Duitschland door de Duitsche regeering zou zijn vervaardigd. Het betreft een landkaart van Midden- en Zuid-Amerika, zooals de Führer dat zou willen reorganiseeren, door van de veertien landen, welke zich in dit gebied bevinden, vijf onderworpen staten te maken om zoo doende het geheele Zuid-Amerikaansche continent onder zijn heerschappij te bren gen. Een van deze vijf staten zou zooge naamd ook de republiek Panama omvatten, alsmede het Panama-kanaal. 2e. De Amerikaansche regeering zou in het bezit zijn van een tweede docu ment, dat door de Duitsche regeering zou zijn opgesield. Dit document zou het plan Japan en de Ver. Staten. Alle' ochtendbladen van Maandag te To kio publiceeren onder groote opschriften de berichten over de toenemende spanning in den Stillen Oceaan als gevolg van de vij andige houding van Amerika tegenover Ja pan. Zij waarschuwen de Japansche strijd krachten geheel voorbereid te zijn om aan alle mogelijkheden het hoofd te kunnen bieden. AMERIKAANSCHE KUSTWACHT BIJ DE VLOOT INGEDEELD. President Roosevelt heeft bij decreet be paald, dat de geheele Amerikaansche kust- wachtdienst in de Amerikaansche marine zal worden opgenomen. Voortaan zullen alle kustwachtschepen, alsmede de beman ning, een onderdeel vormen van de Ameri- kaauschc vlooi. KM daarmee zouden wij niet zijn rondgekomen, zoodat de graanreserves moesten worden aangesproken. Hiermede kan echter niet steeds worden voortgegaan. Daarom dient de productie van grondstoffen voor het brood te worden opgevoerd. Om deze pro- ductievergrooting te verkrijgen heeft het departement van Landbouw en Visscherij een actie voor groote uitbreiding van de teelt van broodgraan en aardappelen in gezet. Een belangrijk onderdeel daarvan heeft men in de mededeelingen betreffende scheuring van 100.000 hectaren grasland reeds kunnen waarnemen. Voor elke vrijwil lig gescheurde hectare met bestemming tot de teelt van broodgraan wordt f 125 en, indien zij voor de teelt van aardappelen wordt bestemd, f 200 van rijkswege uitge keerd. Indien de boeren thans echter niet tot deze vrijwillige scheuring overgaan, dan worden zij binnenkort daartoe aangewezen en dan wordt geen premie meer betaald. De broodvoorziening is door dezen maat regel voldoende verzekerd. Als de aardappelverbouw. die het meest productief is, belangrijk wordt uitgebreid, kunnen wij buiten den oogst voor directe menschelijke consumptie en buiten dien voor verwerking tot aardappelmeel nog een behoorlijk restant verkrijgen, dat voor liet mesten, van varkens kan worden gebruikt, voor welk doel dan in de eerste plaats de minder goede soorten in aanmerking ko men. De varkensstapel kan dan weder wor den vergroot, en deze uitbreiding zal in dat geval vooral aan de vleesch- en vetvoor- ziening ten goede komen. Daarnaast wor den de pogingen om de tuinbouwproductie in buitengewoon groote mate op te voe ren onverminderd voortgezet, want, hoewel ons land meer tuinbouwproducten voort brengt dan het voor eigen gebruik noodig heeft, hierdoor worden meer ruilobjecten verkregen ten behoeve van andere artike len, die wij noodig hebben. De paardenvordering is niet verder ge gaan dan noodig was voor het gestelde doel, waarbij een tot het uiterste minimum beperkt aantal arbeidsdieren beschikbaar is gebleven voor landbouw- en transport- trekkrachten. De prijzen der paarden zijn dientengevolge tot een buitengewoon peil gestegen, tot schrik van de boeren die paarden moesten koopen. Menige boer, die zich met de paardenfokkerij bezig hield, heeft daarvan evenwel profijt getrokken. NEDERLAND’S VOEDSELPOSITIE. In een onderhoud van een A.N.P.-redac- jeur met den heer G. J. Ruiter, directeur- generaal van den landbouw, heeft deze laat ste o.a. verklaard dat op grond van de genomen maatregelen kan worden gezegd, dat een verdere inkrimping van den melk- veestapel, beneden een sterkte van 1.200.000 stuks, niet vereischt is. De ter verzekering (Van de vleeschvoorziening noodige hoe veelheden slachtvee zijn gewaarborgd door Een omslag voor het jaar 1942, die van het veehoudersbedrijf nauwelijks meer dan den normalen uitstoot van slachtvee zal Verlangen. De vraag of Duitschland geen aanmerkelijke partijen slachtvee uit Neder- ,land verkregen heeft, werd als volgt door Jden heer Ruiter beantwoord: Ik kan de (Verzekering geven, dat slachtvee sedert lang niet meer naar Duitschland wordt uit ge voerd, Voor de aan Duitschland geleverde dieren heeft het Duitsche Rijk aanzienlijke ihoeveelheden krachtvoeder ter beschikking van de Nederlandsche veehouderij gesteld. ;De vetvoorziening is hierdoor op het oogen- blik vrij gunstig, en zijl baart in verband met de distributie geen ongerustheid. Wat de broodgraan-positie betreft, de Engelsche blokkade heeft onzen invoer van broodgraan afgesloten, en Nederland pro duceert veel te weinig broodgraan voor Onze voedselvoorziening. Wel kunnen wij en dat is reeds gebeurd door rogge- ®n aardappelmeel in het brood te verwer ken, het tekort gedeeltelijk aanvullen, doch SNEEK, 2 November 1941. Aan de Sneker ingezetenen. i Ee ingezetenen van Snoek, rijk en arm, Vormen tezamen een plaatselijke gemeen- jschap, welke ten doel heeft in de behoeften len noden, welke zich binnen de grenzen dier 'gemeenschap openbaren, te voorzien. Elk lid van die gemeenschap zal naarmate van zijn welstand en van zijn krachten daarin moeten 'bijdragen. Als hij zijn plicht in dit opzicht vervult, heeft hij ook aanspraak op de voor delen welke de Sneker gemeenschap in veler lei vorm biedt. Eén van die voordelen is het recht om 'deel te nemen aan leveringen ten behoeve yan de gemeente, m.a.w. het recht om| te yerdienen aan de gemeenschap. Nu heeft het mijn aandacht getrokken, dat vele leveranciers van de gemeente zich heb ben onttrokken aan de laatste in deze ge meente gehouden lijstcollecte van de stich ting „Winterhulp Nederland”. ANTI-DUITSCHE HANDELINGEN. Het Rijkscommissariaat maakt bekend- Er bestaat aanleiding om nadrukkelijk te wijzen ,op de bepalingen in de paragra- phen 8 tot 10 van de verordening no. i38/’4i van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, betreffende handhaving der orde. Volgens deze voorschriften is het verbo den anti-Duitsche geschriften of afbeeldin gen of andere voorwerpen van anti-Duit- schen aard te vervaardigen, door te geven, voor doorgeven in voorraad te hebben of tot dit doel bij zich te dragen. Voorts zijn door deze bepalingen anti-Duitsche betoo- gingen van welken aard ook verboden. Als anti-Duitsche betoogingen moeten niet al leen mondelinge of schriftelijke uitlatingen worden beschouwd, die rechtstreeks of mid dellijk een tegen het Duitsche Rijk gerichte gezindheid te kennen geven, maar ook het vervaardigen, verspreiden, dragen of het overige gebruik van insignes, speldjes, vlag gen, wifnpels, sieraden of gebruiksvoorwer pen, van kenteekens van firma’s of goede ren, alsmede andere afbeeldingen en voor werpen, waardoor een tegen de bezettings macht gerichte gezindheid tot uitdrukking komt. Daaronder vallen ook insignes etc.: a) waarin een sympathiebetuiging voor levende leden van het Koninklijk Huis of voor andere vijanden van het Duitsche Rijk moet worden gezien, b) waardoor men de bestaande verbo den tracht te omzeilen, of c) die zich voordoen als misbruik van de Nederlandsche kleuren, het staatswapen, of de kleuren of wapenkenmerken, van de vroegere Nederlandsche weermacht, haar deelen of haar afzonderlijke formaties. De straf, die staat op handelingen van den genoemden aard, is in het algemeen gevangenisstraf tot 5 jaar of een geld boete tot 50.000 gulden. In bijzonder ern stige gevallen kan tuchthuisstraf tot’15 jaar en geldboete tot een onbeperkt bedrag wor den opgelegd. SNEEKER COURANT, 82e Jaargang - HEMELUMER OLDEPHAERT Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek In vind hierin aanleiding onder Uw aan dacht te brengen dat ik deze zaak alsvolgt zie. Het lidmaatschap van onze plaatselijke ge meenschap brengt zoals ik reeds in de aankef van dit rondschrijven opmerkte bepaalde plichten mee, ja zelfs in de eerste plaats legt het plichten op. Eén van die plichten is het steunen van hen, die buiten eigen schuld in zorg en kommer verkeren. Wel wordt van de zijde van open bare, kerkelijke en bijzondere instellingen van liefdadigheid getracht nood, die er bestaat, te lenigen, maar de mogelijkheden in dit opzicht zijn, ook op grond van financiële Omstandigheden begrensd. W.H.N. wil nu me- 'de de helpende hand bieden aan allen, en ,W1 zonder vraag naar confessie of richting. Ilierbij dient in het oog te worden gehouden ’de omstandigheid dat deze stichting thans Sn feite één van de weinige kanalen is, (waarlangs de algemene liefdadigheid zich kan (uiten. Hij die meent zijn steun aan W.H.N. te moeten ontzeggen, schiet tekort in de ver vulling van zijn gemeenschapsplicht en ver biest daarmede zijn recht op het genieten van de voordelen welke de gemeenschap biedt. Deze grondwet van iedere gemeenschap, zal ik in toenemende mate toepassen. In de eerste plaats zal ik het toepassen bij de aanwijzing van leveranciers voor de gemeente zodat de algemene regel zal gel den Geen steun aan W.H.N. geen leveranties aan de gemeente. Dat een ieder bij het bepalen van het bedrag naar eigen geweten moet handelen, in gedachte nemende wat hij aan lusten geniet, acht ik vanzelfsprekend. Een totale onttrekking aan de sociale plichten betekent zich zelven uit de gemeenschap sluiten. DE BURGEMEESTER. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. Koersk in Duitsche handen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 3 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Onder den druk van de felle ach tervolging door Duitsch-Roemeen- sche formaties is de op de Krim verslagen vijand, zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, in twee groepen gesplitst, waarvan de een via Sebastopol en de andere via Kertsj tracht te ontsnappen. Bij een aanval op de transport schepen, welke voor de vlucht van deze strijdkrachten werden gereed- gehouden, heeft de luchtmacht 10 koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van ongeveer 38.000 b.r.t, door bomtreffers tot zinken gebracht; 14 andere sche pen werden zwaar beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen bom bardeerden Sebastopol en het ha vengebied van Jaila, alsmede mili taire doelen in-de straat van Kertsj en aan de Noordkust van de Zwarte Zee. Een groot drijvend dok werd door bommen van zwaar kaliber getroffen. Bij de doorbraak- en achtervol- gingsgevechten op de Krim werden tot dusver in totaal 53.175 gevan genen gemaakt, alsmede 230 pant serwagens, 218 stukken geschut, verscheidene pantsertreinen groote hoeveelheden ander logsmateriaal buitgemaakt of ver nietigd. Verder werden meer dan 13.000 mijnen verwijderd, welke waren gelegd om onze opmarsch te verhinderen. Italiaansche troepen namen in het Donetzbekken bij den strijd opnieuw industrieplaatsen in bezit. In den centralen sector van het Oostelijk front werd gisteren, zoo als eveneens in een extra-bericht is bekend gemaakt, de districts- hoofdstad Koersk, een belangrijk spoorwegknooppunt en industrie centrum door infanterie- en ge pantserde formaties genomen. In het zeegebied rondom Enge land brachten gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van 4000 b.r.t. tot zinken; zij troffen zes schepen zoo zwaar, dat met nog meer verliezen rekening kan worden gehouden. In Noord-Afrika vernielden Duit sche gevechtsvliegtuigen bij Sol- loem concentraties Britsche auto’s. Bij luchtaanvallen op de reede van Suez werd een handelsschip van 6000 b.r.t. vernield. Gevechtshandelingen van den vij and boven het rijksgebied kwamen niet voor. De Duitsche regeering constateert ten. aanzien hiervan: ie. Er bestaat noch een in Duitsch- Land door de Duitsche regeering vervaar-, digde landkaart over een verdeeling van Midden- en Zuid-Amerika, noch een door de Duitsche regeering vervaardigd docu ment over het afschaffen van de gods diensten in de wereld. In beide gevallen! moeten het dus vervalschingen van den grofsten en meest onbehouwen aard zijn, 2e. De beweringen over een verovering van Zuid-Amerika door Duitschland en een afschaffing van de godsdiensten en| kerken in de wereld en de vervanging daar van door een nationaal-socialistische kerk) zijn zoo onzinnig en absurd, dat het vooi; de Duitsche regeering overbodig is, hierop in te gaan. De Duitsche regeering heeft het boven, staande aan alle neutrale regeeringen, waar, onder ook die van Midden- en Zuid-Amo, rika langs diplomatieken weg ter kennis ge bracht. 2e. De president der Vereenigde Staten van Amerika heeft in zijn rede van den 28sten October verklaard, dat een Ameri kaansche torpedojager den vierden Sep tern- ber en een andere Amerikaansche torpedo jager den zeventienden October door Duit sche zeestrijdkrachten zou zijn aangevallen, De Amerikaansche regeering zou hef schieten hebben willen vermijden. Doch' het schieten zou zijn begonnen en de ge schiedenis zou hebben vastgelegd, wie het eerste schot heeft gelost. Amerika zou zijn aangevallen. In werkelijkheid blijkt uit de rapporten van de Duitsche duikbootcommandanteni en uit de gepubliceerde officieele verkla ringen van de Amerikaansche marine-auto- nteiten de volgende toedracht: Het incident van den vierden September heeft betrekking op den Amerikaanschen torpedojager „Greer”, dat van den zeven tienden October op den Amerikaanschen! torpedojager „Kearny”. De torpedojager „Greer” heeft in nauwe militaire samenwer king met Engelsche zeestrijdkrachten ’n Duit sche duikboot urenlang achtervolgd. Bij deze achtervolging is de Duitsche duikboot die zich onder water bevond, met dieptebom men ’aangevallen. Eerst nadat deze aanval hau plaats gevonden, heeft de Duitsche duikboot van haar strijdmiddelen gebruik gemaakt. De torpedojager zette de achtervolging met dieptebommen nog verscheidene uren zonder succes voort. De torpedojager „Kearny” voer ter be- scherming van een convooi, tAen hij het verzoek om hulp van een ander convooi op een andere plaats van den Atlantischen Oceaan op ving, dat in een strijd was gewik keld met Duitsche zeestrijdkrachten. De „Kearny” veranderde daarop zijn koers, begaf zich naar de plaats, waar het gevecht werd geleverd en viel een Duitsche. duikboot met dieptebommen aan. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft zelf bevestigd, dat de „Kear ny” dieptebommen heeft afgeworpen en dat eerst eenigen tijd later drie torpedo’s op hem werden afgevuurd, waarvan een den torpedojager heeft getroffen. j De Duitsche regeering constateert der halve, dat ten eerste de door president Roosevelt in zijn rede gegeven voorstelling, dat Amerikaansche torpedojagers door Duitsche zeestrijdkrachten zijn aangevallen en dat dus Duitschland Amerika heeft aan gevallen, niet overeenstemt met de feiten en weerlegd wordt door de officieele ver klaringen der Amerikaansche marine-auto- riteiten en ten tweede dat in tegendeel| beide Amerikaansche torpedojagers Duit sche duikbooten hebben aangevallen en dat dus Amerika Duitschland heeft aangeval len, hetgeen eveneens door de Amerikaan sche marme aulorAleden wordt bevestigd." HET DUITSCHE .WEER MACHTSBERICHT. Simferopol, de hoofdstad van de Krim ingenomen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Met vastberaden gebruikmaking van onze overwinning op de Krim wordt de achtervolging van de ver slagen vijand met geestdrift voort gezet. Over een breed front is de Noordelijke rand van het Jaila-ge- bergte bereikt. Duitsche en Roe- meensche troepen hebben gisteren Simferopol, de hoofdstad van de Krim, ingenomen en hebben thans den opmarsch voortgezet naar Se bastopol. In het Donetzbekken Duitsche en Italiaansche troepen, ondanks de zeer slechte conditie der wegen, vijandelijk verzet en be zetten nieuwe industriegebieden. Voor Leningrad werd een nieuwe poging van üen vijand om de Ne- wa over te steken met verliezen voor den tegenstander afgeslagen. De beschieting van belangrijke mi litaire doelen in Leningrad en Kroonstad werd met goede uitwer king voortgezet. De luchtmacht bombardeerde overdag en des nachts de zeeves- ting Sebastopol. Zij plaatste vol treffers op havenwerken, bescha digde een bolsjewistisch oorlogs schip en wierp een vrij groot trans portschip in brand. Gevechtsvliegtuigen vielen van nacht belangrijke ravitailleerings- havens aan de Westkust van Enge land aan. De vijand liet in den nacht van 1 op 2 November op eenige plaat sen van Noord-west-Duitschland brisant- en brandbommen vallen. Drie Britsche bommenwerpers wer den neergeschoten. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart brach ten marine en luchtwapen in de maand October 441.300 b.r.t. vij andelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken. Aan deze successen hadden duikbooten deel voor 255.200 b.r.t., bovenwaterstrijd- krachten voor 18.000 b.r.t. en for maties van de luchtmacht voor 168.100 b.r.t. waarin vereenigdDRIJFHOUT’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN - Hoofdred. L. KIEZEBRINK Bloemstraat 31 - Sneek VERSCHIJNTDINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS S SSffi «Tb is» V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1