1 1 M NIEUWSTIJDINGEN. Met Duitschland tegen het Kapitalisme Duitschland strijdt voor Europa. 7 DINSDAG 18 NOVEMBER 1941 le Jaargang en STAVOREN - met duitschland tegen het kapitalisme DENK OM HET VERDUISTEREN. DE MACHT VAN HET GOEDE. den mensch als zedelijk wezen, of hij Dr. J. SMIT. 17.43 17.42 17.41 9.07 9.09 9.10 HET DUITSCHE WEER MACHTSBERICHT. Geheel Oostelijk deel van Krim bezet. Kertsj genomen. MIJNSTAKING IN DE VER. STATEN. Bureau Grootzand 55, Sneeft Tel. 3005 üitfjave firma’s E.J. Drijfhout en (iezebrink Co. I Zon onder: 19 November 20 November 21 November "Zon op: 19 November 20 November 21 November waarin vereenigdt DRIJFHOUT’* NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSERADEEL IJLST - HINDELOOPEN - STAVOREN - HEMELUMER OLDEPHAERT NOORDWOLDE. Bm°efm7traatL'31KIEZETnTek VERSCHIJNT: DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS Hoofdredacteur C* SMIT, Bioemstraat 31 sneen Kloosterstraat 17 Sneek ONDERGANG VAN DE ARK ROYAL. S HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS BERICHT. ROME, 17 Nov. (Stefani). Het Italiaan- sche weermachtsbericht luidt als volgt: Aan de fronten in Noord-Afrika nieiS van belang. Ook aan het front van Gondar was de dag na de reeds gemelde hevige ge vechten rustig. De vijandelijke luchtmachl heeft De: na gebombardeerd. Er ontstond eenige schade a.n gebouwen. Een lazate* werd getroffen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. In de Marmarische woestijn is een vijandelijk vliegtuig brandend neergeschoten. instantie op de kwantiteit. Wat betreft huishuur, licht, wasch enz. was er een groot tekort. Op het platteland vooral was de beschikbare woonruimte veel te klein, ven tilatie, bedden en onderkleeding waren er te weinig en slecht. Vaak werden de kinderen van school vrij gehouden om slijtage van kleeding en schoeisel te voorkomen. In to taal waren er voor armenzorg in ons land in Jan. ’38 8187 instellingen en ieder jaar kwamen er gemiddeld 71 bij. Het bedrag dat ten naaste bij ieder jaar werd uitge- keerd bedroeg ƒ60.000.000; voor 84 werd dit van overheidswege ter beschikking ge steld, 16 kwam van kerkelijke instellin gen enz. De toestand voor 10 Mei 1940 was niet rooskleurig. Het groote werkloos heidsprobleem is een probleem op zichzelf en de Nederlandsche Volksdienst heeft zich ten doel gesteld, dat binnen den kortst mo- gelijken tijd op te’ lossen. Velen gevoelen misschien wel voor sociale actie, maar „de W.H. riekt teveel naar Duitschland” wordt gezegd. En dat nog wel door volgelingen van Marx, Luther of Calvijn, die ook heusch geen Nederlanders waren. Toen Napoleon ons land weer verliet, behielden wij zijn goede reorganisaties toch ook, men moet toch kijken naar het wezen, niet naar de herkomst van een verandering. De W.H. wordt'in werkelijkheid daar gevonden, waar de eene mensch de zorgen van een ander gedeeltelijk op zich neemt, dan krijgt men één Nederlandsch volk. En nog zegt een deel van ons volk: „wij werken niet mee”, maar daarvan zullen de behoeftigen niet de dupe worden. Wij gaan in Friesland een bedrag uitkeeren aan de armlastige gezin nen, dat nog lang niet binnen is; wij kee- ren uit zonder te kijken naar partijpolitiek of locaal patriottisme, alhoewel wij, toen we ons werk aanvingen, er van beschul digd werden een politieke partij van nieuw lichters te zijn. Men zag er een gevaar in, dat personen van allerlei richtingen naar ons toe kwamen en wierp ons van alle mogelijke zijden ongeargumenteerde handschoenen toe. Deze zullen echter niet opgenomen worden. Ondanks de geruchten, welke ont stonden doordat er geen werkelijke argu menten waren, kon vorig jaar bijna ƒ7.000.000 worden uitgekeerd. We zijn er, aldus spr., van overtuigd, dat het sociale probleem niet kan worden opgelost door subsidies, maar door in de eerste plaats werk voor allen, verder een behoorlijke be- looning daarvoor en tenslotte een vrijwillige organisatie om de oude achterstand in te loopen. Ook door omslaan over de belas tingen wordt het probleem niet opgelost, want het betreft niet alleen een materieele, doch vaak, en veel meer nog, een moreele zijde. Materieele steun zonder moreele is misdaad, moreele zonder materieele alleen maar geleuter; op beide manieren moet ge steund worden. Dat we nog niet verd’er zijn, is te wijten aan de politieke terreur in Ne derland, welke zich uitstrekt over de W.H. Wie er zich mee inlaat wordt vaak ge boycot. Daarom hebben wij het ambtelijk apparaat in werking gesteld, want hadden we eerst op vrijwilligers gewacht en dan pas uitg,ekeerd, dan zouden we nu nog in het beginstadium verkeeren. Maar nu moe ten we zoo langzamerhand komen tot uit sluitend een vrijwilligerscorps, gevormd uit alle deelen van ons volk. De W.H. mag nóóit ambtelijk uitgevoerd worden, want dan, mist hij de bezieling; eerst moet het warme hart komen en dan het klare ver stand. Het is spr.’s taak om de vrijwilligers te scholen. De eerste drie bijeenkomsten zijn thans achter dén rug en in de bezoekers is een diep besef gegroeid voor het nog uit te voeren werk; dat is een lichtpuntje in den strijd. Tusschen Winterhulp en liefdadigheid is nog een kloof; de W.H. wil niet medelijden opwekken om daarna een bedrag te ontvan gen, ze wil de brenger zijn van de gedach te, dat de een verplicht is te geven en de< ander recht heeft op ondersteuning. Omdat' we allen tot één volk behooren. De W.H. vraagt geen aalmoes, doch recht voor het Nederlandsche volk. Toen de W.H.N. werd opgericht lag het in haar bedoeling iets extra’s te brengen, een plakje kaas op de boterham, maar ze ontdekte, dat er in heel veel gevallen heele- maal geen boterhammen waren. Daarom is de Ned. Volksdienst opgericht, die door lidmaatschappen gelden inzamelt van de genen die begrip hebben van de nood van het Nederlandsche volk. Het verschil tus schen W.H.N. en N.V.D. is, dat de W.H.N Ce bevolking categorisch indeelt en de N.V.D. elk gezin apart beziet. Er wordt af breuk gedaan aan het positieve, gezonde deel van ons volk, doordat het negatieve, zwakke deel in krotten woont. Hierdoor komen misstanden te ontstaan, en hierdoor zal een overvloeiïng van de gezonde naar de ongezonde toestand plaats vinden. Het is de taak van, de N.V.D. om het gezonde deel van ons volk gezonder te maken en het sterke gedeelte sterker. W.H.N. en N.V.D. zijn twee instellingen, welke zoo vaak verkeerd begrepen worden. Doch als iemand een ideaal heeft, is hij daar slechts door argumenten af te bren gen. Zoo is het, aldus spr., ook met mij en ven in de overwinning en daardoor hebben wij al voor 75 gewonnen. Als wij niet zouden winnen, dan is alleen nog maar van belang hoe het spel gespeeld is; wij hebben het recht en de eerlijkheid achter ons en dan doet het er niet toe of de schijn tegen je is. Wij gelooven in de overwinning en daarom overwinnen wij. Als U zich, zoo besloot spr., rustig en met overleg afvraagt, aan welke zijde u zich moet stellen, ben ik er van overtuigd, dat u de goede weg zult kiezen. Nadat door enkelen van de gelegenheid om vragen te stellen nog gebruik was ge maakt en deze door den spreker beant woord waren, sloot de heer Wind de ver gadering met een woord van dank tot de beide sprekers en tot de bezoekers voor de aanwezigheid. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 November. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Zooals reeds in egn extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche en Roemeensche troepen na hevi- gen strijd de belangrijke haven stad Kertsj genomen. Het ooste lijke deel van het schiereiland De Krim is thans geheel in onze han den. Het aantal gevangenen, dat is binnengebracht bij de doorbraak- en achtervolgingsgevechten op De Krim, is intusschen tot 101.600 man gestegen. Naast groote bloe dige verliezen in den strijd te land heeft de vijand bij zijn poging om zijn troepen over de straat van Kertsj in veiligheid te brengen, door aanvallen uit de lucht zware verliezen geleden. Geslaagde aanvallen van sterke gevechts- en jachtvliegtuigforma- ties waren gericht tegen Sovjet troepenconcentraties, transportco- lonnes, alsmede tegen vliegvelden en spoorwegen in het gebied om Moskou en rondom Wologda. Mos kou en Leningrad werden in den afgeloopen nacht gebombardeerd. In het zeegebied rondom Enge land hebben gevechtsvliegtuigen overdag een klein koopvaardijschip tot zinken gebracht. Een vracht boot van middelbare grootte werd door bomtreffers beschadigd. Bij den in het weermachtsbericht van gisteren vermelden aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op een Britsch vliegtuigsteunpunt in de oase Dzjaraboeb werd een groot aantal vijandelijke vliegtui gen, waaronder ook meermotorige bommenwerpers, op den grond vernield. Bij luchtgevechten in Noord- Afrika werden zonder eigen verlie zen twee Britsche bommenwerpers en twee jachtvliegtuigen neerge schoten. Zondagnacht zijn de mijnwerkers in d® mijnen in Alabama die tot de slaalindusln® behaoffen, i# staking gegaaUi Toen heeft spr. gemerkt, dat de graad van behoeftigheid hier niet 6 was, zoo als de statistieken aangaven, doch 12'/2 de nood was hier snel gestegen. Spr. heeft zich toen tot den dir.-gen. gewend en ge daan gekregen, dat nog een bedrag van 86.000 uit de andere provincies naar Friesland werd overgeheveld. Om het W.H.- werk weer te bemoeilijken werd toen ge zegd, dat dit geld uit Duitschland kwam. Het is echter uitsluitend uit Nederland ge komen! Van het Collecteplan, dat indertijd zou worden uitgevoerd, zei men: „dat 'is om een controle te krijgen over de gelden die in de kerken worden opgehaald”. Dit is ech ter een grove leugen, het Collecteplan was een verordening van Aug. ’40, toen er van de W.H.N. nog geen sprake was. De heer Piek heeft toen de Duitsche autoriteiten be werkt dit plan niet uit te voeren, aangezien het een storm van verontwaardiging zou veroorzaken. Er is dus niet tegen, maar voor de kerken gestreden. Het collecte- verbod dateert ook van Aug. ’40 en staat dus eveneens in geenerlei verband met de W.H. Collecteeren werd alleen toegestaan door den procureur-generaal. W.H. heeft de kerken toen de helpende hand geboden; als ze wilden collecteeren konden ze W.H. een vrijgeleidebiljet vragen en konden de gel den uitsluitend voor de kerk gebruikt wor den. Sinds het begin van ’t vorige seizoen zijn evenwel collecten op ruimere schaal toegelaten (Roode- en Groene Kruis en St Nicolaasfeesten). In circulaires werd men opgehitst zich van iedere samenwerking met W.H.N. en den Nederlandschen Volks dienst te onthouden. Hierop is slechts één antwoord: „Men kan trots zijn mede te strijden voor het Nederlandsche volk in onze mooie en neutrale instelling. Voor iedere Nederlander, die het wel meent met ons volk, is bij ons plaats, omdat wij al leen zien naar den mensch in nood en het volk sociaal willen verheffen; wij willen de menschen meer vertrouwen jegens elkaar geven. Dat Duitschland ons land niet wil inpikken bewijst wel 't feit, dat het de één wording van het Ned. volk wil; als men het wilde inlijven zou het toch veel gemakke lijker gaan met een versnipperd volk. Wij bundelen ons thans samen, en eenmaal zul len zij, die nu op de voorposten staan, ge waardeerd worden. Hierna gaf spr. een overzicht van de be dragen welke aan collecten enz. zijn binnen gekomen en welke aan de diverse provin ciale bureaux zijn uitgekeerd. De onkosten bedragen ƒ328.000; als de heer Piek dus zoo’n fabelachtig bedrag verdiende, zooals veelal beweerd werd, zou er voor de ove rige 247 krachten niet veel resteeren. Het bedrag der zuivere onkosten steekt zeer gunstig af bij hetgeen de andere liefdadig heidsinstellingen vaak declareerden. Eigenaardig genoeg is bij de collecten gebleken, dat de offervaardigheid vrijwel uitsluitend werd betoond door de arbeiders met kleine loonen; de beter gesitueerden lieten meestal verstek gaan. In Friesland bedragen de aanslagen een bedrag van ƒ500.000.000; als de rente over één jaar a 4 eens ter beschikking van W.H. werd gesteld, zou dat een enorm bedrag zijn, maar spr. zou al tevreden zijn met 1 daarvan. Dat zou een bedrag vertegen woordigen van ƒ200.000, terwijl de collec tanten in Friesland slechts 155.000 bij elkaar konden brengen. Tien procent van de Friesche bevolking heeft een inkomen boven ƒ3.000; als die klasse eens goed be werkt werd zou het bedrag, dat spr. den heer Piek min of meer gegarandeerd heeft, er kunnen komen. Als voorschot is voor de noodlijdende bevolking reeds een bedrag van 100.000 beschikbaar gesteld, zoodat deze er niet onder zal hebben te lijden als er slecht gegeven wordt. Verder heeft spr. nog ƒ20.000 ter beschikking voor diegenen die een levensminimum genieten van kerke lijke instanties. Er is, zoo besluit spr. zijn toespraak, geen macht buiten ons volk die over ons lot beslist, zooals velen hebben gedacht en nog denken. Daarom moeten wij niet nega tief afwachten, maar positief met de W.H. meestrijden. Eenmaal zullen de Friezen, die groote figuren als Domela Nieuwenhuis en Pieter Jelles Troelstra hebben voortge bracht, de leuze verstaan: „Voor het volk door het volk’en meer begrip en liefde toonen voor de W.H. die helaas gebleken is nog voor 80 A 90 procent van ons Neder landsche volk een wanklank te zijn. Hierna sprak de Landelijke Scholings- leider de heer H. J. S u r i n k. Spr. heeft veel gesnuffeld in regeeringsrapporten van voor 10 Mei 1940 en daaruit de sociale toe stand der Nederlandsche bevolking bestu deerd. Statistieken wezen uit, dat van 1 Mei 1938 tot 30 April 1939 47 van ons volk van ƒ8001400 verdiende, 27 van ƒ1400—ƒ2000, 13 van ƒ2000—ƒ3000 en 12 van 3000ƒ4000; de werkloozen zijn hier niet bij inbegrepen, in werkelijk heid waren de cijfers dus nog veel lager. In de klasse der werkloozen was de voeding over ’t algemeen slecht; moest hierop be zuinigd worden, dan gebeurde dit in de eerste plaats pp de kwaliteit, in iwjöte aiei djjUsncten 'anderen gesteld. Wü gcioo- De speciale Japansche ambassadeur Koe* roesoe is te Washington aangekomen. Vol gens Associated Pres;s heeft hij verklaard te gelooven, dat hij een kans op succes heeft Winterhulp Nederland. Donderdagavond j.l. werd er in de foyer van Amicitia een openbare vergadering van Winterhulp gehouden, waar de Provinciale Directeur van W.H.N., de heer L. Dekker, en de Landelijke Scholingsleider, de heer H. j7 Surink, het woord voerden. Bij verhindering van den burgemeester, opende de heer J. Wind de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in ’t bijzonder tot de beide sprekers. Het eerst voerde de Provinciale Direc teur, de heer L. Dekker, het woord. Oor spronkelijk had spr. de bedoeling gehad, op dezen avond officieel hier het W.H.- werk te openen, doch naar aanleiding van stemmen, welke opgingen op de bijeenkom sten in het Moederrusthuis te Korte-Hem- men bij Beetsterzwaag, wil spr. het thans niet hebben over het a.s. werk maar over de verrichte arbeid, speciaal in Friesland, waar een zeer bewogen strijd moest wor den gestreden. Een woord van dank, ook namens den dir.-gen. van W.H.N., den heer Piek, en natuurlijk namens het geheele volk aan de vele medewerkers, collectanten enz. In October 1940 wendde een 30-tal per sonen zich tot den Rijkscommissaris met |iet verzoek in Nederland een stichting in het leven te roepen, niet zoozeer om het liefdadigheidswezen hier te overkoepelen, doch wel om de verschillende lief- en wel- Sdadigheidsvereenigingen, er waren er plm. 8000, in één lijn te brengen. De naam Win terhulp, welke aan, deze stichting werd ge geven, is een vertaling van de Duitsche naam Winterhilfe, doch deze vertaling is gekozen daar er van die naam in Duitsch land zooveel kracht was uitgegaan, en niet omdat de oprichting een opgelegde zaak 1 was, zooals velen hebben gedacht. De rap porten in Den Haag en elders hadden den indruk gewekt, dat er behoefte was aan samenwerking, daarom plaatste de W.H. de zinspreuk: „Door het volk voör het Yolk” in haar devies, aangezien het de be doeling was er een volkszaak van te ma ken. Wat men zich voorgesteld had auto- Itisch tot stand te brengen/bleek ónmoge lijk, het volk kon het werk direct nog niet [overnemen. In den nood moest raad ge schaft worden en daarom werd nolens ivolens den burgemeesters verzocht de taak van de W.H. op zich te nemen. Deze greep bleek een zeer gelukkige, sinds Nov. van het vorige jaar had geen enkel apparaat dan he£ ambtelijk financieel zooveel tot stand kunnen brengen. Doch uit ideëel oog punt bekeken is de W.H. vooral in Friesland niet geslaagd. Van verschillende zijden werden geruchten over de W.H. verspreid, omdat men het werk niet kende, want als men de geest er van kent zal men het lief krijgen. Toen de collectanten in de koude winter maanden op de voorposten van dit prach tige werk stonden en geld voor de W.H. No. 10. Men is verplicht te verduisteren van zons ondergang tot zonsopgang. Het linieschip Malaya zwaar beschadigd. Het opperbevel van de, Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: De Duitsche marine heeft een nieuw groot succes behaald. Duikbooten hebben in hen Westen van de Middellandsche Zee een for matie Britsche oorlogsschepen aangevallen^ Daarbij brachten twee duikbooten onder lei ding van de kapitein-luitenants Reschke en Guggenberger het vliegkampschip Ark Royal tot zinken en werd het linieschip Malaya zoo zwaar beschadigd, dat het de haven van Gibraltar moest worden binnengesleept. Andere Britsche eenheden kregen treffers van torpedo’s. Het vliegkampschip Ark Royal was reeds op 26 November 1939 bijl een luchtaanval zwaar beschadigd. Na her steld te zijn was het weer in dienst gesteld. De Britsche admiraliteit heeft dit verlies toe-, gegeven. De Ark Royal mat 22,600 ton, is in 1937 van de, Caimimell Lairdwerf van stapel ge- loopen en het volgend jaar in dienst gesteld. De afmetingen van het vliegluigmoederschip (een van de grootste van de Britsche vloot} waren: lengte: 240 m., breedte 28.7 m. en diepgang 7 m. De snelheid bedroeg 30.7» knoopen per uur. Het schip was bewapend met 16 lucht- afweerkanonnen van 11.4 cm. en 32 van 4 cm. en 32 luchtafweermachinegeweren. Het was uitgerust met twee katapulten en kon zestig vliegtuigen aan boord meevoeren. De bemanning bestond uit 1600 koppen. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt heeft de Britsche nieuwsdienst officieel bekend gemaakt, dat bij het lot zinken brengen van de „Ark Royal” slechts 18 personen om het leven zijn gekomen. KOEROESOE TE WASHINGTON. en een iinzamelden, werd beweerd: „Dat geld gaat naar Duitschland”. Dit gerucht werd ver spreid om de W.H. in den grond te boren, tmaar het nam grooter en grooter vormen 'ftan. De collectanten zetten echter trouw door met een geest van offeren igeest van dienen. Wij hebben, aldus spr., daar geen krantenberichtjes tegenover ge plaatst, die zouden niet hebben geholpen, inaar de daad. Toen er in Friesland zou worden gecollecteerd, had spr. den heer Fiek op zijn gestelde vraag geantwoord: „U kunt^er van verzekerd zijn, dat in Fries land, met zijn nuchtere, welvarende en «uinige bevolking, een van de provincies, Waar de volksgemeenschap door de eeuwen lieen zijn zuiverste vorm heeft kunnen be waren de opbrengst goed zal zijn. Fries land bleek echter verre ten achter te staan »ij de overige provincies; Amsterdam bracht bij de le collecte per hoofd 83 ct. .op, Friesland nog geen 20 ct. De burge meesters weten dit in hoofdzaak aan de geruchten; als men kon aantoonen, dat het Jgeld in de eigen gemeenten bleef, zouden de geruchten de kop worden ingedrukt. Spr. reeft door zijn persoonlijken inzet den dir.- gen. hiertoe kunnen bewegen. De raad is in practijk gebracht en de geruchtenversprei- ders zijn belachelijk gemaakt,, een Volk vergaan. Het kapitaal heeft geen geweten, de Mammon is de groote vijand van de heilige Scheppingsorde. Daarom staat er geschreven: „Gij kunt niet God dienen en den Mammon”. De vrienden van den Mammon vinden het niet prettig als dat maar zoo hardop gezegd wordt. Hun belangen staan op het spel en daarom moeten zij wel haten wie de macht van hun goud belaagt. Vandaar hun haat tegen het socialistische Duitschland, dat het waagt den Mammen te onltroonen en den ar beider de eervolle plaats te geven die hem toekomt. Het nationaal-socialisme, dat uit naastenliefde geboren is en de gezonde na tionale waarden erkent en eert, zal de ver derfelijke heerschappij van het kapitalisme te niet doen. Kleine man, werknemer, gij hebt Uw be lang begrepen. Duitschlands zaak is Uw zaak, de strijd van den Führer is Uw strijd. Laat U niet door duistere dreigementen of toover- formules van deze eenvoudige waarheid af brengen. Het gaat om Uw waarde als ze delijk wezen, het gaat om de eer van den arbeid. En gij, bezitters, kapitalisten, zoolang gij vrienden van den Mammon zijt, is Uw haat het natuurlijk- gevolg van Uw vrees. Maar er zijn onder U idealisten, wier geweten lui der spreekt dan de beursbengel. Zij zijn een voudig kameraad' geworden. Hun getal is. nog klein, maar wie weet! Niets is zoo machtig als.de macht van het goede. Heerschappij van de geldzak, dat is kapi talisme. De geldzak heeft geen geweten, ka pitalisme is de ondergang van den mensch als redelijk wezen. Het maakt van den rijke een aandeelhou der: wat gaat hem het lot van den werk nemer aan? Hij kent de arbeider niet eens van de zaak, die gedreven wordt door en met zijn geld. De eenige band tusschen hem en zijn bezitloozen medemensch is het geld, en het geld heeft geen geweten. Alleen het voordeel beslist. De aandeelhouder wint. Het kapitalisme maakt van den arbeider anoniem materiaal. Niet den mensch die pro duceert, interesseert den aandeelhouder, maar het product dat winst belooft. Om de winst is het te doen, om het dividend dat opge dreven moet worden. Want het kapitaal be- heerscht den arbeid en het geld heeft geen geweten. Zoo wordt de kleine man beroofd van zijn zedelijke waaide, en de eerlijke wer ker wordt een stuk machine, grondstof, ma teriaal waarvan de kosten gedrukt moeten worden om zoo. goedkoop mogelijk te verkrij gen wat zoo duur mogelijk verkocht wordt. Want het kapitalisme beheerscht het zaken leven, het gouden kalf is de afgod der eeuwen, en de kleine arbeider is maar een mensch. Wie kijkt er naar hem om? Zoo is het kapitalisme de ondergang van den mensch als zedelijk wezen, of hij nu werkgever of werknemer, bezitter of bezit- looze is. En het internationaal kapitalisme is de ondergang van het zedélijk wezen der vol keren. Als de winst maar blijft, dan mag VERSCHIJNT: DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS £«1 I j ‘5 A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1