Uit de Pers. NIEUWSTIJDINGEN. Dnitschland strijdt voor Europa. 4 DINSDAG 25 NOVEMBER Wil te Taaraanq No. 12» NOORDWOLDE, DENK (1U HET VERDUISTEREN. SPREEKUREN VAN DEN BURGEMEESTER. SNEEKER ZEILCLUB. V Uitgave firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink C o. Plaats op 50 K.M. ten N.W. van Moskou bezet. Slag ten Zuiden van Tobroek - duurt voort. VERSTREKKING VITAMINE D. (Levertraantabletten). V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. 26 27 28 Zon op 26 27 28 17.36 17.34 17.33 Bureau Grootzand 55, Sneek Tel. 3005 de in laat en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang STAVOREN - HEMELUMER OLDEPHAERT Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek Zon onder: November November November Op Woensdag 26 November a.s. zullen In het Waaggebouw alhier, gratis vitamine D tabletten worden verstrekt aan hen, die van de reeds eerder geboden gelegenheid geien gebruik hebben gemaakt. Deze tabletten strekken ter vervanging van de thans slechts in beperkte mate aanwezige levertraan. De ondergeteekenden achten het gebruik van bedoelde tabletten, in de gegeven om standigheden, van groot belang en sporen de ingezetenen aan, zoveel mogelijk van de gelegenheid om vitamine D tabletten te ver krijgen, gebruik te maken. Sneek, 25 Nov. 1941. De gezamenlijke huisartsen te Sneek, J. DETHMERS. H. GERRITSMA. K. v. d. HEUVELL, N. LOFVERS. Dr. R. UBBENS, J. G. WUITE. Dr. J. W. v. d. ZUPP. De Burgemeester zal voortaan behoudens ambtelijke verhindering, spreekuur hebben: Woensdags van 10.30—12.00 v.m|. V r ij d a g s van 4.005.30 n.m> Uitsluitend ten Gemeentehuize. Donderdags geen spreekuur. waarin vereenigd t DRIJFHOUT’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBR1TSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN Hoofdred. L. KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Britsche pantsertroepen ten Z.W. van Tobroek vernietigd. Hevige gevechten in vierhoek Tobroek Bir el GobiSidi OmarSolloetn. ROME, 24 Nov. (Stefani). Het 540ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: Ook gisteren, op den vijfden dag van den grooten slag in de Marmarische woestijn tusschen de DuitschItaliaansche en de Britsche strijdkrachten, rustten de wapenen geen oogenblik van den ochtend tot den avond. In den woestijn-vierhoek: Tobroek Bir el GobiSidi OmarSolloem werden opnieuw hardnekkige gevechten te land en in de lucht geleverd. Nieuwe uitvallen uit de vesting Tobroek, door den vijand ondernomen met vele ge pantserde strijdmiddelen, werden op doel treffende wijze bestreden door onze infan terie en artillerie, in nauwe samenwerking met Duitsche detachementen. In dezen sec tor leed de vijand zware verliezen aan man schappen, terwijl op zijn minst 50 vechtwa- gens en andere gepantserde strijdmiddelen reeds buiten gevecht werden gesteld. Ten Zuiden en Zuidwesten van de vesting Tobroek hebben Italiaansche divisies in sa menwerking met Duitsche pantserafdeelin- gen en gesteund door afdeelingen van de luchtmacht der As-mogendheden aanzien lijke vijandelijke pantserafdeelingen vernie tigd, waarbij vele vechtwagens en auto’s werden vernield of zwaar beschadigd. Er werden gevangenen gemaakt, terwijl de vijand aanzienlijke verliezen leed. Ten Westen van Solloem hebben de Brit sche strijdkrachten bij de gevechten, op 22 en 23 November tegen Duitsche pantseraf deelingen geleverd, aanzienlijke verliezen geleden. Eenige Britsche afdeelingen had den sterk te lijden of werden geheel ver nietigd, zooals de vierde pantserbrigade, welker commandant, generaal Sperling, ge vangen werd genomen. Aan het front van Solloem, waar de di visie „Savona” sedert den namiddag van 22 November onafgebroken in gevecht is met vijandelijke strijdkrachten, die worden ge steund door hevig artillerievuur, gepant serde afdeelingen en luchtmacht, volgden aanval en tegenaanval elkaar voortdurend op. Talrijke gepantserde voertuigen van den vijand zijn reeds vernield of onbruikbaar gemaakt. Onze strijdkrachten, die hardnek kig verzet bieden, hebben den aanvaller groote verliezen toegebracht. Het luchtdoel geschut der divisie heeft twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In talrijke luchtgevechten hebben volgens de tot dusverre ontvangen rapporten Duit sche iachtvlieEers tien vijandelijke vliegtui- Nederlanders willen niet vechten voor Engeland. Uit Lorenzo Marques schrijft een corres pondent aan het Handelsblad: „Het is bekend, dat de Nederlandsche „regeering” te Londen in den loop van dit jaar een recruteeringsbesluit heeft uitge vaardigd, waarbij alle daarvoor in aanmer king komende Nederlanders in het buiten land werden opgeroepen in het Nederlan- sche leger, dat voor Engelschen dienst in Engeland en Canada wordt uitgerust, dienst te nemen. Deze recruteering voldeed niet aan de verwachtingen, welke men daaraan had ge steld en derhalve werden in alle landen en gebieden, waar zich Nederlanders bevinden, vergaderingen gehouden om te trachten, door persoonlijk contact deze recruteering vlotter te doen verloopen. In tal van steden werden tot dat doel comité’s in het leven ge roepen, welker taak het was propaganda voor de recruteering door middel van open bare vergaderingen te maken. Ook in Zuid-Afrika zijn tal van propa- gandavergaderingen gehouden. Naar ons thans met eenige vertraging ter oore komt, zijn deze vergaderingen niet steeds in den smaak van de daar wonende Nederlanders en evenmin in den smaak van de „Neder landsche regeering’’ te Londen en haar ver tegenwoordigers, de Nederlandsche gezan ten en consuls, gevallen. Op tal van plaatsen werd juist in deze vergaderingen ongezouten critiek gelucht op de onderworpenheid der Nederlandsche re geering te Londen aan de Britsche belan gen. Veel opzien heeft in Zuid-Afrika een eenigen tijd geleden gehouden vergadering in het stadhuis van Pretoria gebaard. Er deden zich daarbij zulke heftige tumulten voor, dat ten slotte de vergadering voortij dig moest worden gesloten. Hier geschiedde zelfs het merkwaardige feit, dat de voorzitter van de vergadering, de heer Geerling, zijn" etitiek allesbehalve spaarde. Zoo betoogde hij onder luiden bij val, dat de in de Unie verblijvende Neder landers er niet aan dachten, het slachtoffer van een door een uitgeweken regeering uit gevaardigd besluit te worden. Hij stelde de vergadering de vraag, wat voor doel het had, zich op te offeren voor belangen, die onmiskenbaar niet in de eer ste plaats specifiek Nederlandsche belangen waren. Hij bestempelde het recruteeringsbe sluit als een prestige-kwestie tegenover En geland, waarvoor Nederlanders in den vreemde, die geheel andere ervaringen met de Engelschen hadden opgedaan, hun bloed en geld moesten offeren. „Wat hebben wij daarmee te maken”, riep spreker uit. „Plotseling schiet het de Ne derlandsche regeering te binnen, dat wij hier ook nog bestaan, vroeger heeft men zich nimmer om onze belangen bekommerd, het had er eerder den schijn van, dat men blij was ons kwijt te zijn.” Nadat de toejuichingen hierop waren ver stomd het hinderde de vergadering in het geheel niet, dat ook de Nederlandsche gezant zich onder ’t gehoor bevond ver volgde spreker: „Nu worden wij voor de dienstplicht opgeroepen, opdat de heeren, die best betaalde baantjes bekleeden, deze kunnen behouden”. Joelend stemde de ver gadering met deze uitlating in. Voorts wees de heer Geerling er op, dat de uitgeweken regeering niets van de stem ming der in Zuid-Afrika verblijvende Neder landers weet. Anders zou zij het niet dur ven wagen, deze Nederlanders, die van de Boeren en uit eigen ervaring weten wat zij van Engeland te duchten hebben, op te roe pen in ’n strijd, die alleen om Engelsche belangen gaat. Opnieuw brak uit de verga dering ’n luiden bijval los. Allerwegen werd geroepen, dat Engeland ditmaal maar zelf de kastanjes uit het vuur moest halen, dat het ditmaal maar zijn eigen menschen in den strijd moest sturen. Vergeefs probeerden eenige Nederlanders tot wie ook Koch behoorde den strijd aan Engelands zijde als een rechtvaardige zaak voor te stellen. Hij trachtte de goede verple ging der Nederlanders in Engeland, die reeds dienst hadden genomen, te schilderen. De vergadering liet hem echter niet uitspre ken. Bij ieder woord groeide het tumult aan. Ten slotte werd de microfoondraau doorgesneden en Koch, die nog op het po dium stond, werd daarvan hardhandig ver wijderd onder het geroep: „Werp hem er uit. hij is geen Nederlander meer. Hij tart onze voorouders van Bloemfontein!” Slechts met de grootste moeite gelukte het ten slotte den Nederlandschen gezant, die dit alles had moeten aanzien, aan het woord te komen. Hij trachtte den ernst van den toestand, waarin Engeland verkeerde, te schilderen en poogde op het gemoed van de vergadering te werken, door te betoogen, dat alleen de offerbereidheid van alle Ne derlanders in staat zou zijn de zelfstandig heid van Nederland te herstellen. Voorts gaf de gezant de belofte, dat Nederland na oen oorloe zich beter dan vroeger om de Rostov na een feilen strijd bezet. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 November. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duiteche weermacht maakt het vol gende extra-bericht bekend: Snelle troepen van het leger en formaties van de „Waffen-SS”. onder opperbevel van den gene- ral-oberst von Kleist, hebben na felle gevechten de stad Rostov, aan den benedenloop van den Don, in genomen. Daarmede is een handels- en ver- keerscentrum in onze handen ge vallen, dat voor het voortzetten van den oorlog van bijzondere beteeke- nis is. Aan de tot dit succes leidende operaties hebben luchtstrijdkrach ten, onder bevel van den generaal Ritter von Greim, een schitterend aandeel gehad. belangen der Zuid-Afrikaanders en de daar wonende Nederlanders zou bekommeren. Doch ook dezen officieelen vertegenwoor diger der uitgeweken Nederlandsche regee ring spaarde men niet. Hij kon zijn rede niet beëindigen door het telkens oplaaiende tu mult. De leiding was ten slotte noodge dwongen verplicht tot sluiting over te gaan.” Verjaardag van het Anti-Kominternpact. Bijeenkomst van leidende staatslieden te Berlijn. BERLIJN, 23 November. (D. N. B.) Ter gelegenheid van den verjaardag van het anti-Kominternpact, gesloten in 1936, ko men morgen en overmorgen tal van leidende staatslieden van de mogendheden, die ver eenigd zijn in den strijd tegen het bolsje wisme, te Berlijn aan om uiting te geven aan hun strijdbaarheid tegen het internationale bolsjewisme. Deze bijeenkomst wordt Dinsdag met een plechtigheid geopend. Nader wordt gemeld dat het anti-komin- ternpact niet alleen voor 5 jaar verlengd zal worden, maar dat ook nieuwe staten zullen toetreden. Het zijn: Finland, Denemarken, Bulgarije, Roemenië, Slowakije, Kroatië en de regee ring van Nanking. Negen ministers van buitenlandsche za ken komen naar Berlijn. Japan zal door den Japanschen ambassa deur worden vertegenwoordigd. Bovendien worden deze staatslieden ver gezeld door delegaties, welke uit drie tot twaalf hooge ambtenaren bestaan. Waarover de discussies zullen loopen, is natuurlijk nog niet te zeggen, maar zeker is, dat in deze bijeenkomst niet alleen het werk van het anti-kominternpact zal worden be sproken, maar ook, dat het opnieuw orde nen van Europa op het program staat. United Press meldt uit Berlijn, dat men aldaar verwacht dat er eventueel sprake zou kunnen zijn van een elf-mogendheden-con- ferentie, bestaande uit Duitschland, Italië, Japan, Spanje, Hongarije, Finland, Bulga rije, Roemenië, Slowakije, Kroatië en Nan king. De speculaties draaiden vooral om de vraag of er staatslieden van de Vichy-re- geering aan de plechtigheid zullen deelne men. November 9.18 November 9-20 November 9.21. Men is verplicht te verduisteren van zons ondergang tot zonsopgang. gen neergeschoten. Onze jagers hebben veertien vijandelijke vliegtuigen neergescho ten en vele andere met succes bestookt met machinegeweervuur. De gemotoriseerde Britsche colonne, die in de woestijn van Cyrenaica was doorge drongen, heeft een aanval gedaan op een onzer kleine vooruitgeschoven stellingen ten Zuiden van de oase Dzjala, welker bezet ting na een hardnekkige verdediging, waar bij den vijand verliezen werden toegebracht, werd overweldigd. In den sector van Gondar in Oost-Afrika plaatselijke gevechten van onze vooruitge schoven afdeelingen en doeltreffend artille rievuur uit Gondar. Onze jachtvliegers heb ben vijandelijke tentenkampen ten Zuiden van Azozo met mitrailleurvuur bestookt. Ten Westen van Mersa Matroeh is een groot vijandelijk stoomschip, dat door vier torpedoboot jagers werd begeleid, door twee torpedo’s van onze torpedovliegtuigen ge troffen. Onze torpedovliegtuigen hebben ook een vijandelijk vliegtuig neergeschoten en keerden, ofschoon zij zwaar beschadigd waren, op hun basis terug. Het stoomschip bleef met slagzij liggen. Ten Westen van Tobroek is een gewapend Engelsch motor vaartuig opgebracht. De bemanning is ge vangen genomen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Nov. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: In den centralen sector van het Oostelijk front heeft onze aanval verder terrein gewonnen. Na verbit terde gevechten werd de stad Sol- netsjnogorski op 50 km ten Noord westen van Moskou door pantser troepen genomen. Geslaagde lucht aanvallen waren gericht tegen spoorwegwerken in het gebied rondom Moskou. Verscheidene spoorlijnen werden door voltreffers van bommen verbroken. Voor Leningrad stortten uitvals- pogingen van den tegenstander weer onder zware verliezen ineen. Acht vijandelijke vechtwagens, waaronder zeven van het zwaarste type, werden hierbij vernield, zware artillerie van het leger zette de be strijding van doelen te Leningrad, welke van belang zijn voor de oor logvoering, voort. Aan de Engelsche Zuid-west-kust werden den afgeloopen nacht eeni ge havens gebombardeerd. Bij aan- valspogingen van Britsche jacht- vliegtuigformaties aan de Kanaal- kust werden zeven vijandelijke toe stellen neergeschoten. In Noord-Afrika verliep de door de Duitsche en Italiaansche leger en luchtmachtformaties in beproef de wapenbroederschap uitgevoerde tegenaanval ook gisteren met suc ces. Opnieuw werden talrijke vecht wagens vernield. De aantallen ge vangenen en de buit nemen toe. De slag ten Zuiden van Tobroek, als mede aanvallen van sterke Britsche strijdkrachten tegen het front bij Solloem en Bardia, zijn nog aan den gang. uit te stellen. Over deze aangelegenheid werd breedvoerig gediscussieerd. De vergadering besloot tenslotte de be slissing over te laten aan de afgevaardigden. Hierna kwam aan de orde het voorstel van de „Akkrumer Watersport” betreffen de vaststelling van de bemanning bij Kam- poicnswedstrijden voor de 30 M2, en 16 M2, klasse. Het bestuur adviseert om aUeen in de 16 M2, klasse de bemanning op 2 precies (iniet maximum) te brengen. De Techn. Com missie acht het wenschelijk, dit in de toe komst voor alle wedstrijden vast te stel len (niet alleen kampioenswedstrijden). Voorts wilde deze commissie de 30 M2, voorschriften laten, zooals ze zijn, aange zien daar het gewichtsverschil minder in vloed heeft. Na eenige besprekingen ging de verga dering met deze adviezen accoord. Het voorstel van de Zeilvereen. „De Meeu wen” om de bepaling omtrent het gebruik van slechts élén wedstrijdtuig in de 30 M2, en 22 M2, klasse tijdelijk of geheel te laten vervallen en te baaien dat alle tuigen moeten worden goedgekeurd: en van het stempel van de N.N.W.V. zijn voorzien, gaf aanleiding tot uitvoerige besprekingen. De heer Van Gooi ried de vergadering met klem aan het voorstel van De Meeuwen niet te aanvaarden. Dan gaan we weer de ver keerde weg op en zullen de Leeuwarden zeilers met voldoende kapitaal weer met een groot aantal tuigen uitkomen waardoor de thans bloeiende 30 M2, klasse, evenals indertijd de 7.10 M. klasse, ten onder zal gaan. Een goede rem tegen het aanschaf fen van nieuwe tuigen zou zijn de bepaling dat een eenmaal afgestempeld tuig niet op nieuw afgestempeld mag worden. De voorzitter merkte tegen het betoog van den heer Van Gooi op, dat het gevaar van experimenteeren, zooals indertijd in de 7.10 M. klasse het geval was, niet meer be staat omdat het thans een eenheidsklasse is geworden. Zelf was spr. voorstander van opheffing der gewraakte bepaling onder voorwaarde echter dat men niet meer dan 2 tuigen mag varen met ballon en genua- fok geldig voor één tuig. Nadat het voor en tegen nog lang en breed was besproken, .sprak de meerder heid van de vergadering zich tenslotte uit tégen het voorstel, maar tevens werd hier bij bepaald dat de afgevaardigden, indien het voorstel ook in de vergadering van de N.N. W.V. mocht worden verworpen, aldaar zul len adviseeren deze aangelegenheid te ver wijzen naar de Techn. Commissie voor een nader onderzoek. Bij het punt „vaststellen kampioenswed strijden” werd op voorstel van den heer G. S. Hofstra besloten, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der S.Z.C. in 1942. de kampfoenswedstrijden in de 30 M2, klas se aan te vragen. Tot afgevaardigden naar de hierboven be doelde vergadering werden benoemd de heeren G. S. Hofstra, B. Brinksma en Mr. W. Hoekstra. Bij rondvraag werden ook nog verschil lende kwesties besproken. De heer W. de Boer pleitte voor het hou den van groepswedstrijden door de S.Z.C.. bijv, op Zaterdagmiddagen, wat z.i. een stij ging van het ledental zou bevorderen. Het bestuur zal dit denkbeeld in overwe ging nemen. De heer F. Kasemier wees er op dat ’s zomers veel schepen, vooral van vreemde lingen, vastraken op de Gravinneweg en vroeg of die weg niet af gebakend kan worden. Na besprekingen hierover werd besloten dat het bestuur deze zaak bij de bevoegde autoritei ten aanhangig te maken en probeeren zal deze inderdaad dringende kwestie tot een goede oplossing te brengen. De heer M. Fritsma merkte orpi, dat bij de wedstrijden van de S.Z.C. het voeren van het wedstrijdteeken verplicht is, maar dat zulks bij de zeilver. „Sneek” niet het geval is. Spr. wilde dat daarin, in overleg met de zeilver. Sneek verandering wordt gebracht, De voorzitter antwoordde, dat de N.N.W.V. bij de K.V.N.W.V. reeds een voorstel heeft ingediend om het wedstrijdteeken voor alle wedstrijden in Jiet geheele land verplichtend voor te schrijven. De heer P. Olij herinnerde er aan dat hel dit jaar is vóórgekomen dat eerst door het hijschen van de clubvlag op de Jachthaven kenbaar werd gemaakt dat de wedstrijd door ging, maar dat dieze vlag later weer werd gestreken en de wedstrijd afgelast. Spr. kon zich daarmee niet vereenigen. De voorzitter en de heer B. F. Keulen lichtten de beslis sing van het bestuur voor den wedstrijd op Hemelvaartsdag want hierbij deed zich deze kwestie voor nader toe. De verga dering ging met deze toelichting accoord. De heer M. van der Meer bralt een lans voor het instellen van een B.M. klasse met vaste kiel. De voorzitter deelde in verband hiermee mede, dat men daarvoor ook in Pa- terswolde veel gevoelt, maar dat deze zaak in de voorjaarsvergadering aan de orde moet komen. Dan kan nl. besloten worden een dergelijk voorstel voor de vergadering van de N.N.W.V. in te dienen. De vergadering was het hiermee eens, maar besloot tevens deze aangelegenheid bij de rondvraag o>p de vergadering van de N.N.W.V. aanhangig te malven en het bestuur te verzoeken dit denk beeld nu reeds voor onderzoek naar de Techn. Commissie te verwijzen. Hierna weid de v eraadenng gesloten, Gisteravond hield de S.Z.C. in Onder de Linden een Buitengewone Algemeene Ver gadering ter behandeling van de agenda der N.N.W.V. De voorzitter, de heer S. J. Olij verwel komde in ’t bijzonder de beide bestuursle den van de Zeilver. „Sneek”, de heeren Dr. A. J. Kingma en H. v, d. Weij, waarna 'de secretaris de notulen voorlas die onveran derd werden vastgesteld. Bij het punt Mededeelingen deelde de voor zitter mede, dat de heer Alb. Bouma te Xtegstgeest, naast de reeds bestaande Jonge jDirk Prijs een fraaie zilveren wisselbeker beschikbaar heeft gesteld, die ieder seizoen in een andere, door het bestuur aan te wij zen, klasse verzeild zal worden als kampi- joensprijs in de ledenwedstrijden van de jClub. Aan de winnaars zal tevens een oor konde worden uitgereikt ter herinnering aan liet behaalde clubkampioenschap. Nadat de fceker in alle bestaande of nog in bet leven te roepen klassen verzeild zal zijn, wordt hij jafgestaan aan het Fries Scheepvaart Museum alhier. Naast deze z.g.n. „Novum” wisselprijs ieen herinnering aan het zeiljacht Novum (van wijlen den heer Dirk J. Bouma, vader jvan den schenker schonk de heer Bouma nog een fraai uitgevoerd Notulenboek, waar in een opdracht en een foto van het zeil jacht Novum met bemanning zijn aangebracht, e. e. a. om de herinnering aan dit jacht jen zijn eigenaar levendig te houden, Behandeling agenda N.N.W.V. Besloten werd dat de afgevaardigden den lieer Dr. W. B. v. d. Meer, die periodiek als bestuurslid aftreedt, wederom zullen kie zen, terwijl de heer S. J. Olij candidaat ge- jsteld zal worden in de vacature die in den JZeilraad ontstaat wegens het definitief af treden van den heer H. v. d. Zee. Voorts (werd besloten den heer G. S. Hofstra can- Üidaat te stellen voor de benoeming van een ^laatsverv. lid in den Zeilraad en dezelfde (voor te stellen als lid van de Techn. Com- imissie, eveneens in de openkomende plaats jvan den heer H. v. d. Zee, die zich ook (voor deze functie niet weer herkiesbaar stelt. 'Aan de afgevaardigden werd voor deze be noemingen verder vrij mandaat verleend, zoo- Öat zij in ieder geval naar omstandigheden kunnen handelen. De Sneeker Zeilclub heeft voor deze ver gadering een voorstel ingediend om ’de Ak- krmner Jol zonder fok, afm. 4.50X1.42 ml. tarnen te voegen tot een officieel te erken nen wedstrijdklasse van de N.N.W.V. Het bestuur adviseert met het oog op tijdsomstandigheden in ieder geval het êtellen van. een nieuwe klasse een i VERSCHIJNT: DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS t SNEEKER NIEUWSBLA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1