r NIEUWSTIJDINGEN. Met Duitschland tegen het Kapitalisme i f Daitschland strijdt voor Europa. VRIJDAG 28 NOVEMBER 1941 ïe Jaaroanq NOORDWOLDE. denk om het verduisteren. i' r 1 Uitgave firma’s EJ. Drijfhout en Kiezebrink 8 C o. Bureau Grootzand 55, Sneek Tel. 3005 SNEEKER COURANT, 82e Jaargang - HEMELUMER OLDEPHAERT N 1 No. 13. - 1 waarin vereenigdt DRUFHOUT’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en Officieel Orgaan van de gemeentem SNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST - H1NDELOOPEN - STAVOREN Hoofdred. L, KIEZEBRINK c „f, VERSCHIJNT: DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS REDE VON RIBBENTROP. RE er lebben, gekost, dit zware tor UI KERKNIEUWS >elache- KULTUURRAAD EN KULTUURKAMER INGESTELD. 9.23 9.24 9.26 9.27 17.33 17.32 17.32 17.32 de Be- EENJARIG BESTAAN DEPT. VAN VOLKSVOORLICHTING EN KUNSTEN HERDACHT. AMERIKA BEZET NEDERLANDSCH KOLONIAAL GEBIED. geraken. Door den geconcen- i der voornaamste machlstnid- OOSTIIEM. Herkozen als kerkvoogd bij de Ned. Herv. kerk, de beer D. S. Iliemstrai Sr. en als notabelen, de. lieeren J. S liens Ir a| en D. N ij dam. Amerika’s voorwaarden voor vrede in den Stillen Oceaan. Engelsche kruiser tot zinken gebracht; slagschip ernstig getroffen. 29 30 1 2 Zon op 29 30 1 2 DE HANDEL IN HOOI. Geldboete wegens te hooge prijzen. Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek ;i woest en vroeg of laat in ieder geval ten gaan. Churchill spreekt van z.g. Duilsche T voorne men noch thans, noch in de toekomst be staat. De verklaring kan slechts zijn dat dit vredesverlangen m Engelaftïd bestaat. En- gelands laatste hoop schijnt te zijn revo lutie in de bezette gebieden en zelfs in Het wordt met de hooiprijzen dikwijls niet al te nauw genomen, hoewel het vrijwel iedereen bekend zal zijn, dat voor hooi en stroo maximumprijzen zijn vastgesteld. Zoo mag eerste kwaliteit hooi door den ver bouwer niet duurder worden verkocht dan voor f 53.— per 1090 k.g., bij levering fran co binnen 10 K.M. afstand van het bedrijf. Afgezien van de minder gewenschte toe standen waartoe te hooge hooiprijzen licht kunnen leiden, en waarvan de minder goed gesitueerden onder de landbouwende bevol king het eerst de dupe worden, brengt de handel teglen te hooge prijzen voor de be trokkenen het risico van een flinke geld boete mee. In de omgeving van Sneek werd in den iifgeloopejx somac hopi ,V£tk,aciil VQ.PC 1 37,- Zon onder November November December December November November December December Men is verplicht te verduisteren van zons ondergang tot zonsopgang. WASHINGTON, 27 Nov. (D.N.B.) Roo sevelt, minister Huil, alsmede de speciale Japansche ambassadeur Koeroesoe en de Japansche ambassadeur zullen om 21.30 uur Midden-Europeeschen zomertijd voor serstrijdkrachtën opmerkelijk geslonken1 zijn, een speciale conferentie bijeenkomen. WASHINGTON, 27 Nov. (D.N.B.) De minister van buitenlandsche zaken Huil heeft Woensdagmiddag op zijn departe ment den Japanschen ambassadeurs No- moera en Koeroesoe een document over handigd, waarin, volgens de „Associated Press”, de principieele voorwaarden van de regeering der Vereenigde Staten worden opgesomd voor vrede in den Stillen Oceaan. Een der voorwaarden is een terugtrekken van de Japansche troepen uit China en Indochina. Het Duitsche weermachtsbericht van 26 Nov. meldt o.a. dat in den Atlantischen Oceaan door een duikboot een Britsche kruiser van de Dragonklasse tot zinken is gebracht en bij Solloem een Britsch slag schip door een duikboot een pedotreffer is toegebracht BRITSCHE PANTSERTROEPEN IN LI BYE STERK GESLONKEN, Naar Stefani meldt is de 22ste Britsche vechtwagenbrigade bij Sidi Rezèg door een omsingelingsactie van Italiaansche en Duit sche troepen vernietigd, de 4e brigade was reeds vernietigd, zoodat de Britsche pant- niet twijfelachtig zijn. Daarom heeft de Voor- i zienigheid onze strijd tot dusver ook zoo rijk gezegend en zij zal ons ook bijstaan tot de definitieve vernietiging van de aanval lers op deze nieuwe organisatie van een ontwakende wereld. Hoe Duitsche kringen het beschouwen. De maatregelen der Vereenigde Stalen te gen Nederlandsch Guyana worden in Duit sche politieke kringen als een imperialisti sche daad van geweld beschouwd en een eersten militairen aanval der Vereenigde Sta ten op Zuid-Amerikaansch gebied genoemd. Het masker van idealisme, dat Roosevelt en zijn raadgevers opzetten om hun bedoe lingen tot expansie te verbergen, laat men ditmaal, naar in dezelfde kringen verder ver klaard wordt, vallen, daar van Amerikaan- sche zijde ook toegegeven wordt, dat de „be veiliging” van het in Nederlandsch Guyana voorkomende bauxiet aanleiding gaf tot dezen stap. De bewering, waarmede men in de Vereenigde Staten de daad van geweld ver der tracht te rechtvaardigen, nl. dat van uit Fransch Guyana een bedreiging van de bauxietmijnen in Nederlandsch Guyana te vreezen is, wordt in Berlijn zoo belache lijk gevonden, dat men er niet nader op in wenscht le gaan. pitingen van het kultureele leven gade slaan, zzzzzzlz “11; 1€ Dinsdagavond heeft de secretaris generaal van bovengenoemd departement, prof. dr. T. Goedewaagen ter herdenking van liet een jarig bestaan van zijn dept, een radio-rede gehouden. De werkzaamheid van het departement, ontschreef spr. met de woorden: steunend, stimuleerend, ordenend, zuiverend en con- troleerend. Steun geven wij niet alleen in den vorm van geldelijke uitkeering maar ook in den vorm van verschaffing van materiaal, dat voor het scheppen van kunstwerken of bij de volksvoorlichting benoodigd is. Stimuleerend werken wij door het geven van opdrachten, door het uitreiken van prij zen, door het geven van suggesties aan de pers, aan tooneelschrijvers, aan dansgroe pen, aan den omroep, aan bioscooptheaters ten aanzien van bepaalde films, enz., enz., door het bevorderen van tentoonstellings-, theater- en concertbezoek, door het mo- gelijk maken van cuitureele uitwisseling tus- schen ons land en het buitenland. Ordenend werken wij, waar het er om gaat, wilde en zonder controle uitgegroei de vormen van cultuurleven, zooals het om roepwezen tot en met 1940, te besnoeien en in banen te leiden, die zijn verantwoord. Zuiverend werken wij door de bestrij ding van de beunhazerij op elk gebied van de cultuur en door het verwijderen van die elementen, die voor de vaderlandscllè cultuur een gevaar zijn gebleken. Controleerend werken wij ten aanzien bijv, van de fihnproductie en voorstelling, de persuitingen, de radio-uitzendingen, de speel plannen van de theaters enz. Steunen, stimuleeren, ordenen, zuiveren en coutroleeren: deze vijf woorden geven, vrij nauwkeurig het werkgebied van het departement aan. Het beoogt m.a.w. aan alle uitingen van volksvoorlichting en kunstzin nig leven in volkschen zin mogelijkheden van ontplooiing te geven en als die moge lijkheden worden gegrepen, de activiteit van de volksch-cultureele krachten te sterken en te prikkelen. Het beoogt vorm en een heid aan ons cultuurleven te geven voor- zoover het zich maatschappelijk in bepaal de organisaties uildrukt, waarbij het seeds ook zuive. end en in zooverre negatief moet optreden, riet beoogt ten slotte ‘het geheel te overzien om na te gaan, of de volksche, stimulans, dien het gegeven heeft ook tot de gewenschte gevolgen leidt en tevens om zoo doende zichzelf te kunnen verbeteren. Er is in een jaar tijd reeds iets bereikt, maar nog veel meer ligt als taak voor ons. Dit departement heeft een zeer bijzondere taak, nl. ons volk door voorlichting en kunst beoefening op te leiden, omhoog te leiden tot zijn ware wezen en zijn oogen voor den nieuwen tijd van de. volksche levensbeschou wing te openen. Wij weten zeer gped. dat de overheid geen genieën kan maken. Maar wij weten ook, dat de staat bij machte is, de gunstigste voorwaarden hiervoor te schep pen door ons volk in zijn cultureel besef, dat tevens eenheidsbesef is, te sterken. Het genie is altijd component van een sterken en gezonden volksgeest, die het draagt en schraagt en waaruit het als een kroon op het werk uitrijst als een torenspits. Wat vroeger de maecenas, de vorst en de rijke patriciër deden, is nu recht en plicht van den staat. Daarom is het departement van volksvoorlichting en kunsten zich van zijn taak ook klaar bewust. Het werkt voor de verheffing van den Nederlandschen geest binnen de verheffing van Germaansch Euro pa. zulks bij veror. is bepaald. De leden dienen gevolg te geven aan deze beschikkingen. De president is bevoegd voorwaarden vast te stellen voor openen, sluiten en uitoefenen van een bedrijf dat lid der Kultuurkamer moet zijn, en richtlijnen uit te vaardigen' betreffende de inhoud van collectieve ar beidsovereenkomsten tusschen de beroeps groepen. Hij die in strijd met het bepaalde in art. 3 niet lid is van de Kultuurkamer of niet in het bezit is van een bewijs van vrijstelling en niettemin een der werkzaam heden, welke onder deze Kamer vallen, uit oefent, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 5000.—. Tot president van den Kultuurraad is be noemd prof. dr. G. A. S. Snijder, tot pre sident van de Nederlandsche Kultuurkamer de secretaris-generaal van het dept, van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, Bij verordening van den Rijkscommissaris zijn in verband met de omwikkeling van het Nederlandsche kultuurieven de Kultuur raad en de Kultuurkamer in het leven ge roepen. Beide zijn rechtspersoonlijkheden. De Nederlandsche Kultuurraad bevordert de ontwikkeling van het Nederlandsche kul tuurieven en van de verzorging van de Ne- tlerlandsche kuituur. Bij dë vervulling van Ideze taak is de Kultuurraad verplicht alle te zoomede alle diensten en instellin gen, welke op het gebied van het kultuur ieven of de kultuurzorg werkzaam zijn, door het geven van adviezen te steunen en deze door het nemen van initiatief tot bepaalde werkzaamheden op te wekken. Zij, die werkzaam zijn op het gebied van de beeldende kunsten, daaronder begrepen de bouwkunst en het kunstambacht, of op het gebied van de muziek, de literatuur, het theaterwezen, het filmwezen of het pers wezen, worden in gilden vereenigd. Deze gilden vormen tezamen de Nederlandsche Kultuurkamer. Hij die medewerkt aan de voortbrenging, ide weergave, de geestelijke of technische bewerking, de verspreiding, de instandhou ding, het in verkeer brengen of de bemid deling tot het in het verkeer brengen van Cultuurgoed, is verplicht lid te zijn van de Nederlandsche Kultuurkamer, tenzij dit me dewerken een uitsluitend commercïeele, ad ministratieve, technische of mechanische» [Werkzaamheid is. De Kultuurraad bestaat op zijn minst uit 120 leden, het lidmaatschap is een eereambt. Joden kumien geen lid van de Kultuurkamer zijn. De gilden der Nederlandsche Kultuur kamer worden voor zoover noodig onder verdeeld in vakgroepen. De Kultuurkamer bezit binnen het kader van haar taak ver ordenende bevoegdheid. Bij verordening kun nen tuchtrechtelijke straffen tot ten hoog ste f 1000 worden gesteld. De president en de dooi* hem gemachtigde organen der Kul tuurkamer kunnen ten opzichte der leden in alzonderlijke gevallen beschikkingen treffen betreffende de uitoefening hunner werkzaam heden en hun deelneming aan de werkzaam heden der kamer en indien en voorzooven HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. Vorderingen gemaakt aan Oostelijk front. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel der Duit sche weermacht maakt bekend: In den centralen en den Noorde lijken sector van het Oostelijk front zijn nieuwe vorderingen ge maakt. Sovjet-aanvaiien bij en ten Noorden van Rostov zijn met zware verliezen voor den tegen stander aigeslagen. Ook aan het omsingelingsfront bij Leningrad zijn verscheidene uitbraakpogingen van den vijand mislukt. Tijdens een nachtelijk gevecht met Britsche torpedomotorbooten in het Kanaal hebben patrouille vaartuigen verscheidene vijande lijke booten met voltreffers bescha digd. Het verlies van twee Britsche torpedomotorbooten kan worden aangenomen. De luchtmacht heeft in den af- geloopen nacht havenwerken aan de Zuid- en Westkust van Enge land gebombardeerd. In Noord-Atrika duren de ge vechten met onverminderde kracht voort. Voor de kust van Cyrenaica heeft een Duitsche duikboot een Britschen torpedobootjager van de „Jervis”-klassë tot zinken ge bracht. Aanvalspogingen, welke de Brit sche luchtmacht met zwakke strijd krachten tegen het Noordweste lijke Kustgebied van Duitschland richtte, bleven zonder effect. In den tijd van 19 tot 25 Novem ber heeft de Britsche luchtmacht 91 vliegtuigen verloren, waarvan 68 in het gebied van de Middel- landsche Zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 29 eigen vliegtuigen verloren. 1 tot f 40.— per voer. Een voer wordt ge woonlijk op 500 k.g. gerekend, zoodat, zelfsi indien hier sprake was van extra zwaref voeren, de prijs veel te hoog was. Deze, handel kwam de politie ter oore, die dei zaak onderzocht en proces-verbaal oprnaak- le. Den verkooper, den veehandelaar G. W. le Scharnegoutum, werd door den Inspec teur voor de Prijsbeheersching te Leeuwar den f 100.— boete opgelegd; daarbij was er rekening mee gehouden, dat het te veel ontvangen geld aan de koopers van het hooi was terugbetaald. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. SIDI OMAR HEROVERD DOOR TROEPEN VAN DE AS. ROME, 27 November (Stefani). Het 543ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: In de Marmarische woestijn bevinden de strijdkrachten der As in nauwe samenwer king zich nog steeds in hardnekkigen strijd met de Britsche strijdkrachten in aliet gebied ten Zuid-Oosten van Tobroek en aan het front van Solloem. Ook gisteren zijn aan zienlijke successen behaald. Aan het front van Solloem is de belang rijke stelling Sidi Omar door Duitsche en Italiaansche pantserafdeelingen her overd, terwijl de divisie „Savona” aan vallen van vijandelijke vechtwagens af sloeg. Onafgebroken worden Engelsche gevange nen binnengebracht te Bardia, dat hecht in onze handen is. Meer naar het Westen was de divisie „Ariete” in hevigen strijd gewik keld met gemotoriseerde atdeelingen en in- fanterieformalies van den vijand. In den centralen sector kwam het op nieuw tot botsingen tusschen pantser-afdee- lingen. Duitsch-Ita’iaansche s rijdkrachlen hebben een tegenaanval ondernomen, waar door den vijand opnieuw groote verliezen werden toegebracht. Voor Tobroek hebben onze afdeelingen wederom nieuwe uitvalspogingen der bele gerden verijdeld. De verdedigin»;sstellingen en havenwerken werden opnieuw gebom bardeerd door formaties der Italiaansche luchtmacht. Engelsche oorlogsschepen heb ben zonder succes kustsecloren ten Westen van Tobroek beschoten. Vijandelijke vlieg tuigen hebben een aanval óp Benghazi ge daan. Eenige gebouwen werden getroffen, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. Agedabia werd opnieuw door drie vijande lijke vliegtuigen aangevallen. Een toestel van het type „Bristol” werd door onze jacht- vliegers neergeschoten. De bestuurder en de waarnemers werden gevangen genomen. De Italiaansche en de Duilsche luchtmacht waren onafgebroken in actie en hebben krachtige aanvallen gedaan op vijandelijke concentraties van troepen en auto’s. Bij luchtgevechlen heeft onze luchtmacht, dié met nieuwe vliegtuigtypen opereert, in to taal dertien vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Daarbij onderscheidde zich in het bijzonder een jachfescadrille, die in een ge vecht tegen 30 „Curtiss”-toestellen er zeven neerhaalde en andere op doeltreffende wijze beschoot zonder verhezen le lijden. Twee vijandelijke vliegtuigen, die een onzer ver- kenuingstoestellen hadden aangevallen, wer den getroffen, terwijl ons vliegtuig, hoe wel het beschadigd was, op zijn steunpunt kon terug'keeren. De Duitsche luchtmacht heeft Maandag nog 6 en Dinsdag 7 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In Oost-Afrika zijn Gondar en de stel lingen in de nabijheid voortdurend door ar tillerie beschoten en door de vijandelijke luchtmacht gebombardeerd. Onze batterijen beantwoordden op doeltreffende wijze het vijandelijke vuur en verijdelden verscheidene pogingen van den vijand, die onze stellingen wilde naderen. Volgens nadere berichten heeft de vijand in de gevechten, die op 20 November bij het steunpunt Tsjelga zijn ge leverd, de volgende verliezen geleden: twee Engelsche officieren gesneuveld en anderen gewond, 350 Soedaneesche soldaten gesneu veld of gewond. In den afgeloopen nacht heeft onze lucht macht met zeer explosieve bommen de vlieg velden Micabba en ‘Halfar op Malta be stookt. In verband met deze gewelddadige ex pansie van de Ver. Staten verluidt, naar de corr. van de N. R. Crt. te Berlijn aan zijn blad seint, in de Duitsche hoofdstad, dal tusschen Duits h and en Frankrijk zeer spoe dig besprekingen kunnen worden verwacht over de gemeenschappelijke beveiliging van het Fransche koloniale rijk tegen de bedrei ging door de Angelsaksische machten en de troepen van generaal de Gaulle. Vele tee- kenen wijzen er op dat onderhandelingen met Vichy hierover op de snelste wijze zullen worden afgedaan. iTi«— SNEEKER NIEUWSBLAD Bloemstraat 31 Sneek ZEVEN NIEUWE LANDEN TOT ANTI-KOMINTERN PACT TOEOETKEDEN. Het Anti-komintern pact is door de ver- dragniogendheden te Berlijn opnieuw voor 5 jaar afgesloten. Zeven nieuwe landen zijn toegetreden nl. Bulgarije, Denemarken, Fin land, Kroatië, Roemenië, Slowakije en de Chineesche nationale regeering. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft bij de recep tie ter eere van de Europeesche staatslie den, die te Berlijn vertoeven een rede ge houden waarin hij een overzicht gaf over ontstaan en verloop van den oorlog, bene vens over de opvatting der Duilsche regee ring over de huidige situatie op het gebied der buitenlandsche polidek. Twee groöte mannen, de Führer van Duitschland en de Duce van Italië, hebben het eerst meer dan twintig jaar geleden het bolsjewistische ge vaar onderkend en den strijd aangebonden tegen deze laatste uiting van verval in de opvattingen en zeden van een stervend tijd perk. Onbegrijpelijk is dat Engeland dezen oorlog tegen Duitschland op touw heeft ge zet, omdat Duitschland door een vrije volks stemming de Duitsche stad Dantzig wilde terughebben en een autoweg aanleggen door de corridor. Spr. gelooide dat de beslissing» reeds was gevallen over de vraag of de Engelsche staatslieden een verstandige po litiek gevolgd hadden toen zij weigerden de aanbiedingen van den Führer te aan vaarden, die Engeland zoo groote voord ee- Jen 'beloofden. Na een overzicht gegeven te hebben over het verloop van den oor log, zeide spr., dat Stalin hoopte op eeni langen afmattingsooriog tusschen Duilsch- land en de Westelijke democratieën, die het hem zonder bijzondere krachtsinspanning mogelijk zou maken het bolsjewisme in Europa ingang te doen vinden. In deze hoop zag hij zich bedrogen doof de Duit sche successen en hij spande samen met de oorlogshitsers Churchill en Roosevelt: de overeenkomst tusschen Londen en Mos kou kort na het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en Rusland gepubli ceerd was slechts de officieele bevestiging van een toestand, die reeds lang in het ge heim had bestaan. Op de onwaardigste wijze verheerlijkten de Westersche demo cratieën, zelfs aartsbisschoppen, nu het bol sjewisme. Doch in vijf maanden is nu ook de laatste militaire hoop der Angelsaksen» in Europa vernietigd. Door de sowjetneder- laag wordt Europa economisch oriaihanker lijk van overzeesche gebieden en voor goed tegen elke blokkade bestand. Het overwicht der landen van het driemogendhedenpact is door deze nederlaag zoo sterk geworden, dat spr. geen andere combinatie van mo gendheden kent, die zich daartegen op den duur zou kunnen verzetten. Ook Noord- Afrika en het Nabije Oosten zullen zich na verloop van tijd niet aan deze polilieke en militaire machtsontwikkeling kunnen ont trekken. Voorts is in Oost-Azië Japan mees ter der verdere ontwikkeling. De minister* zette hierop uiteen, hoe president Roosevelt met allerlei listige kunstgrepen, met leu gen en bedrog, gepoogd heeft zijn land in oorlog met Duitschland te verwikkelen. Niet het Amerikaansche volk, maar het interna tionale Jodendom en zijn exponent Roose velt zijn hier de schuldigen. Of echter de Ver. Staten oorlogsmateriaal leveren of aan den oorlog deelnemen of niet dit kan niets meer veranderen aan de over winning van de As. Mocht de ophitsing toch nog succes hebben en een oorlog tusschen de Ver. Staten eener- en Europa en Oost- Azië anderzijds ontstaan, dan staat voor de geschiedenis vast dat de verantwoordelijk heid daarvoor uitsluitend berust bij pre sident Roosevelt. Deze moet ook beschouwd worden als de laatste aanstichter van de zen oorlog. Engeland zal bij voortzetting daarvan in steeds grootere afhankelijkheid van derden g< treerden strijd delen van Duitschland en zijn bondgenoo- ten zal het Engelsche eiland worden ver ouder Als vredësvoelhorens, zegt Spr., dat dit staat. De verklaring kan slechts zijn dat fi:t-1-1 -1 T-„ gelands laatste hoop schijnt te zijn 1 Duitschland. Nooit zal echter het nat. soc. Duitschland capituleeren. Chürchill moet we ten dat in onze eeuw van motoren, tanks en stuka’s een revolutie in ontwapende ge bieden priori is uitgesloten. Bovendien strijden thans de zonen van bijna alle Euro peesche landen in het Oosten voor behoud van leven en kuituur van ons werelddeel. In feite zou Europa thans een dertigjarigèn oorlog kunnen voeren, zonder dat óns we relddeel ooit ernstig in gevaar kon geraken, In den strijd der jonge volken voor een nieuwe ordening tegen de zaakwaarnemers van een internationale clique van Joodsche profiteurs en polilieke onderdrukkers van hun gigQö valken kaa dg emdovgr’iyinning Ja, als U ’t niet begrijpt, neem ik U dat niet kwalijk. Want vóór de pauze waren méér, die in begrip te kort scholen. Dat begrip komt p: Dan begint het spel, gaan. En al doende gaat er nu en dan booglampje voor je op. Bij de proef den. Maar dan komt de rijke pipa het a 11 J _x - J S„ geslagen, de a s. schoondochter niet. Die wil mee-aanpakken, om er weer bovenóp te komen. Nou wordt het ernst. Dénk je. Maar ook Ide pipa speelde komedie; wou éven zien, .uit welk hout de a.s. dochter gesneden was. En dat hout bleek gaaf te zijn, de oude heer geeft z’n zegen. Het stuk is knep gespeeld, en de artisten- in-dubbelen-zin, hebben uitslekende creaties gegeven. Het zal de regie (mevr. Fortuin— feelie) zweetdruppels hebben gekost, dit lang niet gemakkelijke stuk er „in” te krij gen. Maar dat is, voor het overgrootste deel, .uitstekend gelukt. Det decor door de firma Dikland verzorgd, was keurig en Kindermans kapwerk niet minder, C. Smit De Commissaris der provincie Friesland heeft goedgekeurd het besluit van den bur gemeester van Sneek tot instandhouding van de openbare school voor het centrale 7e en 8e leerjaar aldaar. „KOMEDIE”. „De Tooneelclub” trad gisteravond in Ami- eitia voor het voetlicht met „Komedie”, too- neelspel in drie bedrijven van Henk Bak ker en Jan van Ees. Van den inhoud van dit eigenaardige stuk valt weinig te vertellen. Qf, eerlijker gezegd, ik durf er weinig van te vertellen uit pure fUlgst, dat ik werkelijkheid én komedie, [wanhopig doorelkaar meng. Want vóór de pauze zit je maar in je ge dachten rond te graaien, om houvast te krij gen aan de menschen, die de geschiedenis op de planken uitbeelden. De geschiede nis van een hij en ’n zij die elkander willen hebben en niet willen hebben. Die kome die spelen om-elkaar-heen. Zij als ’n be- roeps-artiste, hij als ’n rijk jongetje, dat pa’s duiten1 weet op te maken. Van deze twee blijkt hij de slechtste acteur te zijn. iWel te verstaan: niet, zooals-i daar op planken staat, maar als komediant, grijpt U? [niet kwalijk. Want vóór de pauze >as in de laatste acte, uc apc, maar nu in achter- iwaartsche richting, nog eens door je hoofd te gaan. En al doende gaat er nu en dan *n booglampje voor je op. Bij de proef- Iverloving begint het licht sterker door te bre ken. Maar dan komt de rijke pipa het zoon tje vertellen, dat-i geruïneerd is. Zoonlief is weer bovenóp te mee-aanpakken,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1