'I NIEUWSTIJDINGEN. Duitschland strijdt voor Europa. Met Duitschland voor een vrij Europa. I DINSDAG 2 DECEMBER 1941 le Jaargang No. 14. NOORD WOLDE. DENK OM BET VERDUISTEREN. Z on ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT, I ar- 3 t Strijd in Marmarische woestijn voortgezet, Mobilisatie der Ned.-Indische luchtstrijd krachten? HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT, 17.31 17.31 17.30 De val van Gondar. Van deskundige zijde wordt te Rome meegedeeld dat de val van de Italiaansche stelling in Gondar in Abessinië te wijten was aan gebrek aan oorlogstuig en boven dien was de ovennacht der Britten te groot. Bureau Grootzand 55, Sneeft Tel. 3005 Uitgave firma’s EJ. Drijfhout en Kiezebrink C o. STOCKHOLM, 1 Dec. (A.N.P.) Reuter meldt, dat de gouverrieur-generaal van Nederlandsch-Indië de mobilisatie van de militaire luchtstrijdkrachten zou hebben ge last. De te Sjanghai wonende Nederlandsche reserve-officieren hebben hedenochtend be vel ontvangen om onder de wapenen te komen. Reeds Maandagmiddag zijn zij naar Ne- derlandsch-Indië vertrokken. klaren, maar deze op een gezonde basis plaatsen door wijzigingen naar haar goed dunken. Ingevoerd is de mogelijkheid tot beroep bij een centrale grondkamer. worden vergoed. Het is aan te bevelen een broodmaaltijd Na de bezetting van Suriname. Veelzeggende Amerikaansche persstem. NEW YORK, 29 Nov. Ook de isolatio nistische „New York Daily News” juicht de bezetting van Suriname door de Ver. Sta ten toe. Het blad stelt den eisch, dat de kolonie na den oorlog niet zal worden teruggegeven. De bezetting vormt een impe rialistische, opportunistische manoeuvre der machtspolitiek van de Ver. Staten en dus een bouwsteen in den opbouw van het Amerikaansche Empire. Het is dan ook onverstandig en huichelachtig, om Surina me en anderen bezetten landen den status te geven van een Amerikaanschen staat. Zij moeten veeleer behandeld worden als koloniën, want wanneer eenmaal de koers is ingeslagen van het imperialisme, dan moet men ook imperialistisch handelen. Daarom is het ook moeilijk te zien, waarom de Amerikaansche regeering wacht met de bezetting van Fransch Guyana, Martinique en Guadeloupe, aldus het blad. zijn en daar uitverkoop houden van de be zittingen van het Nederlandsche volk. Het is diep tragisch te zien, hoe ons volk de dupe is geworden van hen, wier heilige roe ping het zou moeten zijn om het te bescher men en het te leiden. Het begon al eenige jaren geleden met den uitverkoop van onze boter voor 40 cent per kg. Tegelijkertijd daarmede werden er beruchte buitenland- sche zwendelaars door de heeren regeer ders op ons volk losgelaten om het uit te plunderen: Barmat, Mannheim enz. Daarna werd duizend millioen gulden aan goud naar Amerika verscheept. Met vol bewust zijn werd ons volk aan den verkeerden kant geplaatst, zoodat toen Duitschland hier moest komen volkomen onnoodig dui zenden jongens moesten vallen. Sprekende over het geval Suriname, zei- de ir. Mussert, dat het doel van de bezet ting is de bauxietmijnen; de zgn. bescher ming is onzin, want er is geen vijand in geen duizenden kilometers omtrek. De zaak is heel eenvoudig en komt hierop neer, dat de Vereen. Staten gebruik maken van de onmacht der Europeesche staten, om de Europeesche eigendommen te rooven. Spr. somde op, wat we in den loop der geschie denis al aan de Angelsaksers verloren heb ben, n.l. Gibraltar, Ceylon, Malakka, De- mara, Essequibo, Berbice, Singapore, de Goudkust, Transvaal en de Oranje Vrij staat en in 1939 Curasao en nu Suriname. Volksgenooten! Wij hebben kennis geno men van de bezetting van Curasao en Suri name door de troepen der Ver. Staten, zon der dat daar ook maar de geringste nood zakelijkheid voor bestaat. Machteloos moe ten wij dit aanzien. Het is nog maar kort geleden, dat het rijkscommissariaat aan dit BRITSCHE LUCHTAANVAL. Wreede overval op een arbeiderswijk te Maastricht. Tot nu toe 17 dooden, 45 zwaar gewonden en 70 lichtgewonden. Nadat, zooals bekend, de Britsche lucht macht eenigen tijd heeft geschitterd door afwezigheid en de Engelsche vliegers slechts een enkele keer boven Nederlandsch gebied zijn verschenen hebben de Britsche vliegtuigen Donderdag wederom een groo- ter activiteit ontwikkeld. De methode, welke leden het land persoonlijk wil bewerken, een dergelijke verlenging niet kan geschie den. Dan gaat dus het recht van den eige naar voor dat van den pachter. Van de oude pachtwet is o.m. overgeno- men, dat telkens na drie jaar de pachtcon- tróle op verzoek van een der partijen de pachtvergoedingen opnieuw kan vaststellen, jndien de goede trouw dit verlangt. Bij de nieuwe regeling zijn niet meer zoo wel de pachtrechter als pachtbureaux be voegd tot goedkeuring der overeenkomsten, hetgeen de uniformiteit in de practijk niet ten goede kwam, doch alleen de pachtbu reaux, die publiekrechtelijke lichamen wor den met den naam „grondkamers”. Zij be slissen tevens in alle andere zuiver econo mische zaken tijdens den duur der pacht overeenkomst. Indien de adspirant-pachter ondeugdelijk is of een bedrijf daardoor zou worden ver kaveld, kan de grondkamer een pacht overeenkomst nietig verklaren met 't oog op de algemeene belangen van den land bouw. In alle overige gevallen zal de grond kamer de overeenkomsten niet nietig ver- Zon onder: 3 December 4 December 5 December op: 3 December 9.28 4 December 9.30 5 December 9.31 Men is verplicht te verduisteren van zons ondergang tot zonsopgang. heeft, dat de Führer wil, dat Nederland zijn zelfstandigheid zal krijgen. Wij nationaal- socialisten, wisten, dat ons vertrouwen niet beschaamd zou worden. Nationaal-sociaiis- me is geen imperialisme. Imperialisme en kapitalisme hebben bewezen bij elkander le behooren. Het nationaal-socialisme en het fascisme bouwen aan een nieuw Europa, een vereenigd solidair Europa, waarin de volkeren in vrijheid en eensgezindheid met elkander zullen kunnen leven. De Germaan- sche volkeren van het vasteland zullen in nauwe lotsverbondenheid schouder aan schouder staan. Dit is noodzakelijk voor de handhaving van Europa in de wereld. Poe noodzakelijk dit is, speciaal voor ons Ne derlanders, geen beter bewijs is daarvoor dan het lijstje, dat hierboven staat, het lijstje der geroofde Nederlandsche bezittin gen. Wij nationaal-socialisten en ik weet in dit geval te spreken namens het geheele Nederlandsche volk erkennen den roof van Suriname en Curasao niet en we heb ben de verwachting, dat een herboren, een drachtig en sterk Europa, het Europa, dat wordende is, eens onzen eisch tot terug gave zal steunen. Meer dan ooit zijn wij gesterkt in de overtuiging, dat de Europee sche revolutie van heden de levensnoodzaak is voor alle Europeesche volkeren. Zonder nationaal-socialisme en fascisme was Euro pa te gronde gegaan, vernietigd door de bolsjewieken en van zijn bezittingen be roofd door het joodsche grootkapitalisme in Londen en New York. Hitler en Mussolini halen Europa van den rand van den afgrond en het is onze heilige plicht en roeping, daaraan mede te werken, met inzet van geheel ons wezen. Want wij hebben ons vaderland lief en strijden voor de toekomst van ons volk. kranten: Amerika bezet Nederlandsch kolo niaal gebied, thans ook Suriname in be scherming genomen. Maar wat gaat er niet om in de harten van ons Nederlanders, die weten, dat W.-Indië duizenden kilome ters verwijderd ligt van welk bestaand of mogelijk toekomstig oorlogsterrein dan ook, en dat er van bescherming dus geen sprake kan zijn, maar dat het hier louter gaat om roof, roof van het honderden jaren oude Nederlandsche bezit in Zuid-Amerika, roof onder goedpraten door de heeren, die in de Meidagen van 1940 naar Londen gevlucui de Engelsche vliegers hierbij hebben ge volgd, lijkt zeer sterk op de reeds vroeger bij dergelijke aanvallen toegepaste. Meestal bleven de toestellen in groote hoogte om dan plotseling zonder bepaald systeem hun bommenlast op zinnelooze wijze op steden en dorpen of andere plaatsen, waar men menschelijke nederzettingen vermoedde, omlaag te werpen Op talrijke plaatsen in het land, in het bijzonder in het Oosten en Zuiden werden, blijkbaar door jonge en onervaren piloten, die wederom het nabijgelegen Nederland sche gebied schijnen te hebben uitgezocht als oefeningsterrein, brisant- en brandbom men uitgestrooid. De meeste bommen vie len op het vrije veld en richtten bijna geen schade aan. In een aantal gevallen evenwel kon het niet uitblijven, dat deze lukraak rondge strooide bommen ernstige gevolgen had den voor de burgerbevolking. Zoo werd in het bizonder een arbeiderswijk in Maas tricht door de Britsche brand- en brisant bommen geteisterd. In een wijk in het zuid westen der stad werden vier straten zwaar getroffen en meer dan honderd woonhuizen werden of wel vernield of zwaar bescha digd. Het door de bommen getroffen ge bied biedt een droeven aanblik. Talrijke bewoners van de getroffen huizen werden onder het puin van hun ingestorte wonin gen begraven en konden slechts met moeite worden bevrijd. Voor zoover tot nu toe kon worden vastgesteld, heeft de arbeidende bevolking van dit stadsdeel 17 dooden, 45 zwaar gewonden en 70 licht gekwetsten te betreuren. Nog in de avonduren werd het hulp- en ruimingswerk krachtig ter hand genomen, waarbij de desbetreffende Nederlandsche en Duitsche instanties hand in hand werk ten. In het bizonder heeft de Nederlandsche Volksdienst onmiddellijk een hulpactie op groote schaal ter hand genomen. De gevol machtigde van den N. V. D. heeft de meest zwaar getroffenen van deze armste laag der bevolking talrijke sommen geld over handigd, opdat zij zich onmiddellijk de meest noodzakelijke gebruiksvoorwerpen en levensmiddelen konden aanschaffen. Ook werd onmiddellijk zorg gedragen voor het onder dak brengen van de honderden dak loos geworden mannen, vrouwen en kinde ren. Het spreekt vanzelf, dat onder de slacht offers van dezen wreeden en ongemotiveer- den Britschen bomaanval de grootste ver bittering heerscht tegen de Britten, die dit groote leed veroorzaakten. Ook op verscheidene andere plaatsen in ’t Zuidoosten des lands hebben de Britsche vliegerbommen offers geëischt. Zoo werd in een klein plaatsje de eigenaar van een boerenhofstede en zijn drie knechts door een Britschen bom getroffen en in stukken gereten. De mannen waren bij het hooren van het motorgeronk uit nieuwsgierigheid naar buiten geloopen, door de open deur scheen een helder licht naar buiten. Deze onvoorzichtigheid, welke vier mannen het leven heeft gekost, zij een waarschuwing voor anderen, in de toekomst eerst alle lichten te dooven voor zij deuren en ven sters openen tijdens een luchtaanval. In een andere plaats zijn vijf burgers licht gewond. Hier zijn door den luchtdruk van neergeworpen bommen vier woonhui zen deels ingestort en twee schuren en drie broeikassen vernield. Op talrijke plaatsen is glasschade ver oorzaakt, terwijl ook paarden en koeien werden gedood. Overal is hier sprake van vreedzame oorden, welke ver liggen van ieder militair object. Nader wordt o.a. gemeld, dat de Ned. Volksdienst ƒ20.000 schonk voor de eerste hulpmaatregelen, deze dienst nam ook de zorg voor kleeding en maaltijden op zich. Het Ned. Roode Kruis heeft tevens bedden beschikbaar gesteld. Het aantal dooden is toegenomen tot 21. NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. Aanmelding en keuring. Aanvang van den diensttijd op 15 December 1941, Na afloop hiervan bemiddeling voor arbeid in Nederland. Keuringen hebben plaats op 1, 2, 3, 4 en 5 December 1941. Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst zal o. a. te Leeuwarden op Woensdag 3 December a.s., van 9 uur 30 tot 15 uur, in de school in de St. Anthonystraat gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Iedere jongeman, die aan de volgende voorwaarden voldoet, kan zich naar deze keuringsplaats begeven en zich aanmelden bij den voorzitter van den Keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis Nieuwe pachtregeling. Een nieuwe wettelijke regeling van de pachtverhoudingen op landbouwgebied is afgekomen, hetgeen gezien het feit, dat on geveer de helft van den landbouwgrond in Nederland door pachters wordt bewerkt, van groote beteekenis kan worden geacht. Men is van meening, dat, ook wanneer het streven van boerenland in boerenhand in de komende jaren wordt verwezenlijkt, de pachtvorm wel zal verminderen, doch niet geheel zal verdwijnen. In tegenstelling met de oude Pachtwet Van 1937, die een pachtovereenkomst prin cipieel voor onbepaalden tijd geldig ver klaarde, doch met de beperking, dat zij tot het twaalfde jaar kon worden opgezegd, brengt de nieuwe regeling vaste pacht- perioden. Voor boerderijen zijn deze twaalf, van losse landerijen zes jaar. De pachter kan derhalve zijn exploitatie Op geruimen tijdsduur inrichten en ten bate .van het algemeen het hoogste rendement uit den grond halen. Een variable pachtcanon is principieel ontoelaatbaar, omdat daardoor prijsver- schuivingen van de producten, die slechts worden uitgevaardigd in verband met de rentabiliteit van het bedrijf niet den pach ter, doch den verpachter ten goede zouden komen. Uitzonderingen zijn mogelijk, vooral wan neer de pacht bestaat uit een gedeelte van de opbrengst. De pachtovereenkomst moet ook nu Schriftelijk zijn, doch bij mondelinge kan elk der beide partijen schriftelijke vastleg ging door de autoriteiten eischen. Ook is bepaald, dat een verbod omtrent wijziging in de bestemming van het land, hetwelk in een contract zou zijn opgenomen, om redenen van algemeen belang kan wor den opgeheven. De vorige regeling kende geen verlenging van de pacht. Thans kan deze ook na den afloop daarvan door den pachtrechter wor den verlengd. De goede pachter krijgt hier mee dus het recht, dat het gepachte land hem principieel ter beschikking blijft. Hier staat echter anderzijds weer tegenover, dat, .wanneer de eigenaar of een zijner familie- ROME, 1 Dec. (Stefani). Het Italiaanschl weermachtsbericht van heden luidt: In de Marmarische woestijn hebben gis teren plaatselijke gevechten voortgeduurd./ In Tobroek levendige activiteit der artille-J rie. Een vijandelijke, met tanks ondernomenl aanvalspoging aan het front der divisie Tren-i to werd afgeslagen. In den middensector ont moetingen tusschen vooruitgeschoven een heden. Een aantal vijandelijke wagens werd vernietigd. Aan het front van Solloem duur de de activiteit der artillerie aan beide zij den voort. Ten Zuiden van de Djebel werden gemo toriseerde eenheden van den vijand aange vallen en uiteengedreven. Duitsch-Italiaansche luchleenheden heb ben talrijke bombardements- en machinege- weeracties uitgevoerd tegen gemotoriseerd^ afdeelingen van den tegenstander en spoor weg- en ravitailleeringsdoelen in de streek van Mersa Matroe. Vijf vijandelijkat vliegtuigen werden neergeschoten, drie bij een aanval door den Duitsch-Italiaanscheul afweer op den grond te Benghazi, twee doos Duitsche. jagers, Aansluiting bij den Landstand. Bij besluit van den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stich tingen van 25 November 1941 zijn het Ne derlandsche Landbouwcomité en de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond met hun gewestelijke organisaties bij den Neder landschen Landstand aangesloten. Met de uitvoering van deze beschikking is belast het hoofd van den Nederland schen Landstand. Voorts heeft de commissaris voor de Nederlandsche Boeren- en Tuindersbe- roepsorganisatie (N.B.T.B.) inmiddels stappen ondernomen om ook deze organi satie, waarin, zooals bekend, alle vroegere R.K. boerenbonden zijn opgenomen, zoo spoedig mogelijk bij den landstand aan te sluiten. Daar indertijd het Nederlandsch Agra risch Front bij de oprichting van den land stand hierin onmiddellijk is opgegaan, zul len dus reeds binnenkort alle centrale land bouworganisatie (C.L.O.’s) in dén land stand zijn opgenomen. te bepalen tijd. c. Na eervol ontslag voorkeur bij beidsbemiddeling in Nederland. De pachtrechter behandelt volgens de nieuwe regeling alleen zuiver juridische geschillen. De oude pachtwet werd veelal ontdoken omdat de eigenaar een zetboer in dienst nam. Deze ontduiking wordt thans voor- komen, daar dergelijke overeenkomsten eveneens aan goedkeuring van de grond kamers onderhevig zijn, die moeten nagaan - of verpachting niet doelmatiger is. Dit voorjaar was het krachtens de Vor- deringswet noodig gras- en hooiland, ook - voor zoover het niet was verpacht, opnieuw te verdeelen. Om deze toestanden te voor komen kunnen de grondkamers voor weide- overeenkomsten bijzondere bepalingen uit vaardigen. Alle pachtovereenkomsten vallen onder deze verordening ook als zij voor 1 Jan. 1936 waren gesloten. Pachtovereenkomsten voor onbepaalden tijd worden geacht te zijn aangegaan voor resp. twaalf (boerderijen) en zes jaar (los land). Ook pachters, die na nietig verklaring van hun pacht nog gebruiksrecht hebben, kun nen in het genot van een langdurige pacht overeenkomst geraken. De pachtprijsstop- verordening wordt opgeheven. In plaats daarvan komt de mogelijkheid de pachtver- goeding door de grondkamers te laten con- troleeren en daarmee wordt de mogelijk heid geschapen om pachtovereenkomsten bij de huidige beginselen aan te passen. Pachters en verpachters moeten dan een desbetreffend verzoek binnen een half jaar, Nederlandsche volk de mededeeling gedaan nadat deze verordening in werking is ge treden, bij de grondkamer indienen. Deze kan een wijziging, zoo noodig met terug werkende kracht tot het begin van het loo- pende pachtjaar, invoeren. De invoering van een pacht op langen termijn met aanspraak op verlenging is ook in aanmerking genomen bij het recht op schadeloosstelling van den pachter, die van het land in het algemeen belang afstand moet doen. In geval van onteigening of van requisi te, kan de schadeloosstelling ook de ge derfde exploitatie voor een grooteren ter mijn omvatten dan de twee jaar, die de huidige wetgeving voorschreef. waarin vereenigd: DRIJFHOUT’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN - STAVOREN - HEMELUMER OLDEPHAERT Bioemstraat 31 snee» Kloosterstraat 17 Sneek Duitsche troepen verder naar Moskou opgerukt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 1 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In de omgeving van Rostov heeft de vijand ook gisteren zijn tegen aanvallen onder het niets ontziend inzetten van menschen en mate rieel voortgezet. Hij leed daarbij weder de zwaarste bloedige verlie zen. In de buurt van Moskou rukken aanvallende infanterie- en pantser- afdeelingen verder voorwaarts naar de Sovjet-hoofdstad. Voor Leningrad heeft de vijand zijn vergeefsche uitbraakpogingen ook gisteren voortgezet. Bij het afslaan van met vrij sterke krach ten over het ijs van de Newa uit gevoerde aanvallen leed de vijand zware bloedige verliezen; hij ver loor voorts talrijke manschappen aan gevangenen, alsmede 30 pant serwagens, waaronder zes van de zwaarste. Het iuchtwapen bestookte in den midden- en den noordelijken sec tor van het front met goede resul taten de ravitailleeringswegen der Sovjets. Ten Oosten van Wolchov werden troepenonderkomens en opslagplaatsen van materiaal ge bombardeerd. In de wateren om Kroonstad boorden gevechtsvliegtuigen een ijsbreker in den grond. Een vrij groot vrachtschip werd door een bom zwaar beschadigd. Verdere aanvallen waren op Moskou en Leningrad gericht. Aan de Schotsche Oostkust viel de luchtmacht overdag een vlieg veld met bommen en geschut aan. In hangars en barakken werden voltreffers gemaakt; verscheidene op den grond staande vliegtuigen werden beschadigd. Des nachts vielen gevechtsvliegtuigen haven werken in Z. W. Engeland aan. In Noord-Afrika duren de ge vechten ten Z.O. van Tobroek nog veurt. Van het Zuiden uil gedane Britsche tegenaanvallen werden afgeslagen. Duitsche en Italiaan sche gevechts- en jachtvliegtuig- formaties ondersteunden deze acties. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht het Noord-Duitsche kustgebied aan. Te Hamburg en Emden had de burgerbevolking verliezen aan dooden en gewonden. De Britsche luchtmacht leed bij deze aanvallen w’er zware verliezen. Zij verloor 15 vliegtuigen, waarvan er Hen door eenheden van de marine wer den neergeschoten. mede te brengen. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: a. Nederlander zijn. b. Niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zijn. 3. Ongehuwd zijn. Meldt u ter keuring aan. Ieder, die wordt goedgekeurd en overi gens aan de eischen voldoet, wordt op 15 December 1941 opgeroepen om gedurende 5'/2 maand in den Nederlandschen Arbeids dienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5'/2 maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid in aanmerking komen voor een van de 3 volgende groepen: a. Opleiding tot kader. b. Vrijwillig nadienen gedurende nader Radiorede van Mussert. Ir. Mussert heeft Donderdag voor de radio gesproken over de bezetting van Suriname. Daar staat het zoo simpeltjes in onze VERSCHIJNT: DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS I; SNEEKER NIEUWSBLAD Hoofdred. L* KIEZEBRINK pi r* Rlopmstraat 31 Sneek VERSCHIJNT: DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS rl.v.v. nOOidredacteur C. SMIT,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1