NIEUWSTIJDINGEN. Met Duitschland voor een nieuw Europa. Duitschland strijdt voor Europa. VRIJDAG 5 DECEMBER 1941 No. 15. Ie Jaargang en NOORD WOLDE. van -> I I I LEEN- EN PACHTWET GELDT OOK VOOR TURKIJE. Burean Grootzand 55, Sneek Tel. 3005 SNEEKER COURANT, 82e Jaargang - HEMELUMER OLDEPHAERT 'l| Uitgave firma’s E.J. Drijfhout cn Kiezebrink Co. waarin vereenigd t DRIJFHOUT’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN - STAVOREN I VERSCHIJNTDINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS l EsK GM HET VERUUISTFREN. i. WINTERHULP. JAPAN EN DE VER. STATEN. 17.30 17.29 17.28 17.28 9.33 9.35 9.36 9.37 WAAROiM MET DUITSCHLAND VOOR NIEUW EUROPA? Sovjettransportschip met 6000 man door 80 Duitschers opgebracht. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. GEDWONGEN SCHEURING VAN GRASLAND. Regeling voor de premie. WINTERHULP EN NED. VOLKSDIENST. Collecten op 5, 6, 22 en 23 December. December December December December Pl.v.v. Hoofdredacteur C, SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek December December December December kije, welks verdediging hij „in het belang der Ver. Staten” achtte. I VREUGDE EN ARBEID. SNEEK. Voor „Vreugde en Arbeid” trad gisteravond in de Harmonie op het revue- gezelschap o.l.v. Herman Diederichs. De Districtsleider van het N.V.V., de heer Laskewitz, opende met een woord van wel kom en verheugde zich over de groote op komst. Vreugde en Arbeid is reeds traditie geworden. Spr. verwelkomde in het bijzon der het gezelschapi, dat op zal treden en de medewerkers die zich voor het organi- seeren van dezen avond verdienstelijk hebben gemaakt. De kinder-middag had beter bezocht kun nen worden; ook dat zal nog moeten groeien, als de ouderen straks de zaal zullen verla ten met hetzelfde enthousiasme, als dat der kinderen, dan is deze avond stellig geslaagd. Het is een revue „Vroolijkheid in Tempo” die wordt te zien en te hooren gegeven. Herman Diederick is ’n knappe conferen- cler-zanger-mimiker en weet aardig de gang er in te brengen en te houden. We zien „de twee Erica’s” als ’n keurig danspaar, die met hun slotnummer, zang en dans, wel de kroon op hun werk zetten. Joanita heeft veel succes als cabarettière haar programma is vol afwisseling. Hennip Nolles, de duizend-kunstenaar, brengt mooie goocheltoeren. De sportman Berly voert ver bazingwekkende staaltjes uit van athletiek. ïlarina heeft heel veel succes (met haar jongetje Jonas) als buikspreekster. We hoor den het zelden zoo goed. Willy Nus vergast de aanwezigen op Hawaïan- en andere lied jes. De De Chinees-goochelaar-kunstenaar gaf, fenomenale staaltjes van zijn kunst te zien. Een buitengewoon goed nummer op het pro gramma. Het was een avond, inderdaad van Vroo lijkheid en Tempo met een prettig orkest o.d.l. van Henk Hanepen, en het publiek was zeer voldaan. C, Smit. In opdracht van den Procnreur-Generaal, fgd. Gewestelijk Directeur van Politie te Leeuwarden, brengt de Commissaris van Po litie te Sneek nogmaals met klem ter ken nis van de ingezetenen, dat het ten streng ste verboden is bij het neerkomen van Duit sche- of Engelsche vliegtuigen, alsmede van vliegtuigen van andere nationaliteit, zich hier van stukken toe te eigenen of deze bij zich te hebben. Met nadruk wordt er op gewezen, dat over tredingen van dit verbod ten strengste ge straft zullen worden. Sneek, 4 December 1941. De Commissaris van Politie, S. M. OOSTERHOFF. i President Roosevelt heeft op de perscon ferentie van Woensdag bevestigd, dat hij de Japansche regeering heeft gevraagd, „welk oogmerk zij heeft met het zenden van meer troepen naar Indo-China”. Gevraagd of hij voor de beantwoording van deze vraag een ultimatum of een termijn had gesteld, ant woordde Roosevelt ontkennend. Het Japansche kabinet is Woensdag on der voorzitterschap van minister-president Tojo bijeengekomen en heeft de besprekin gen over de conferenties te Washington' voortgezet. Bijzonderheden over deze kabi- netszitting werden niet bekend gemaakt. Aan een maaltijd, gehouden ter gelegen heid van den verjaardag van de gemeen schappelijke verklaring van Japan, China en Mandsjoekwo heeft de Japansche minister van biiitenlandsche zaken, Togo, volgens het D.N.B., verklaard: „De Vereenigde Staten schijnen den toestand in het Verre Oosten niet te willen begrijpen en trachten «waar lijk fantastische beginselen toe te passen, die niet in overeenstemming zijn met den wereldtoestand”. Japan, China en Mandsjoek- wo, aldus vervolgde Togo, moeten op den grondslag van gelijke levensvoorwaarden de nieuwe orde in Oost-Azië tot stand brengen. Bij de onderbandelingen met de Vereenig de Staten blijft Japan aan zijn standpunt vasthouden. Maar afgezien van het feit, dat de Vereenigde Staten daarvoor geen begrip hebben, hebben zij de neiging den hechten opbouw eener nieuwe orde te belemmeren. Daarom is het noodig, dat men vastberaden naar dit verheven doel streeft en alle moei lijkheden en hinderpalen overwint. Hoofdred. L. KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek RUNDEREN BOVEN 60 K.G- WORDEN GEMERKT. Blijkens publicatie is qp 1 December een aanvang gemaakt met het merken van alle runderen boven 60 kg. met uitzondering van stamboekstieren, die ouder dan drio jaar zijn. Met dit omvangrijke werk hoopt men op 1 Februari 1942 gereed te komen. Tegelijkertijd is een nieuw veeboekje ont worpen, waarin de voor de merking nood zakelijke aanteekeningen moeten worden ge maakt. Men vestigt er onze aandacht op dat tea behoeve van Winterhulp en den Ned. Volks* dienst binnenkort wederom eenige colleo ten zullen worden gehouden. Op 5 en 6 December zal men met intee- kenlijsten rondgaan, terwijl op 22 en 23 December een straatcollecle wordt georga niseerd. Daar de nood algemeen is wordt ieder dia iets te missen heeft dringend verzocht diep in den zak te tasten. Koude en gebrek zijn een der ergste rampen die de samenleving kunnen treilen. Duet daarom Uw. plicht* De ingezetenen der gemeente Sneek, niet zijnde hotel- of logementhouders, die er een beroep of gewoonte van maken aan person nen nachtverblijf te verstrekken dienen zich zoo spoedig mcg^lijk te vervoegen ten po- Jitiebureele (afd. Recherche) aan het Mar- tiniplein alhier en wel tusschen 9 en 12 jiur des voormiddags. Sneek, 4 December 1941. De Commissaris van Politie S. M. OOSTERHOFF. BRITSCHE SCHEEPSVERLIEZEN. j Het Duitsche weermachtsbericht meldt dat bij een zeegevecht tusschen den Duit- schen hulpkruiser Cormoran en den Austra- lischen krtliser Sydney, de laatste die veel sterker bewapend was, tot zinken is ge bracht; de geheele bemanning van 645 mail is daarbij omgekomen. De Cormoran moest na den zegevierenden strijd worden opge geven, doch een groot deel der bemanning] bereikte de Australische kust en werd dus gered. Naar het D.N.B. meldt is de Australische torpedojager Paramatta getorpedeerd en gezonken, waarbij 141 man worden vermist. Het Duitsche weermachtsbericht meldt voorts dat in November de volgende Brit- sche schepen door Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht tot zinken zijn ger bracht: 1 vliegkampschip, 1 kruiser, 3 tor pedojagers, 4 motortprpedobooten, 1 be- wakingsvaartuig en patrouillevaartuig. Bo vendien werden 2 slagschepen, 2 torpedo- bootjagers, 7 motortorpedobooten en 3 an dere oorlogsvaartuigen zwaar beschadigd. In den strijd tegen de Britsche ravitailleer ringsscheepvaart hebben marine en lucht macht in de maand November 48 vijande lijke koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 231.870 ton tot zinken gebracht. Verder werden 39 schepen be schadigd, voor een deel ernstig. Voorts leed de vijand scheepsverliezen door onderne mingen in verschillende zeeën. MAXIMUMPRIJZEN VOOR ONROE RENDE GOEDEREN. Naar het bureau van voorlichting van den dienst van den gemachtigde voor de prij zen mededeelt kan een regeling van de maximumprijzen voor onroerende goederen worden tegemoet gezien, Friesche bond van Ijsclubs. In de jaarvergadering van deze bond werd Leeuwarden aangewezen als de plaats, waar dit jaar het kampioenschap voor man nen op de korte baan zal worden verreden, terwijl voor den volgenden winter Sneek werd aangewezen. De wedstrijd Friesch- kampioenschap-vrouwen viel te beurt aan Gorredijk. GEBRANDE ERWTEN VOOR f 12.-: .HET POND. Het onderzoek naar den sluikhandel te Winschoten en omstreken, waarbij verschei dene personen zijn gearresteerd, is thans zoover gevorderd, dat de politie te weten is gekomen, waar de gesmokkelde koffie vandaan kwam. Deze koffie werd gefabri ceerd uit groene erwten, die gebrand en daarna gestampt werden door den bakker A. de L. te O'ude-Pekela. Deze zoogenaam de koffie werd verkocht voor f 2.7'5 per pond en later, toen de prijs werd opgedreven, voor f 12.per pond. Deze de L. heeft eenige honderden ponden van deze koffie in den lymdel gebracht. Hij is eveneens ach- HOOFDKWART1ER VAN DEN FÜHRER; 4 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Donetzbekken zijn vrij sterke vijandelijke aanvallen onder bloedige verliezen voor den tegen stander afgeslagen. Bij Leningrad zijn hernieuwde uitvalspogingen van den vijand mislukt. Het luchtwapen heeft een deel der spoorlijn van Moermansk ver nield en Leningrad overdag en 's nachts gebombardeerd. Finsche troepen hebben Hanko bezet. Bij de vlucht uit Hanko liep het Sovjettransportschip „Stalin” (12.000 ton) op een Duitsch-Fin- sche mijnversperring en werd door drie mijnen beschadigd. Twee Duitsche patrouillevaartuigen met een bemanning van in totaal tach tig koppen namen het transsport- schip op sleeptouw en brachten het met de 6.000 soldaten van alle ran gen, die zich aan boord bevonden, benevens een rijke hoeveelheid oor logstuig naar een Duitsch steun punt. In een zeegevecht In het Kanaal heeft een mijnenveger twee Britsche torpedomotorbooten tot zinken ge bracht en twee andere door voltref fers beschadigd. Patrouillevaar tuigen mengden zich in den strijd, brachten een Britsche kanonneer boot tot zinken en beschadigden een torpedomotorboot zwaar. In Noord-Afrika hebben zich gis teren geen gevechtshandelingen van eenigen omvang voorgedaan. In de periode van 26 November tot 2 December hebben formaties van de Duitsche luchtmacht en een heden van de Duitsche marine 44 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In diezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië zes onzer eigen vliegtuigen verloren. VEREENVOUDIGING VAN DE EINDEXAMENS. Do secretarisgeneraal van het dept, van Opvoeding enz. heeft het A.N.P. meegedeeld, dat de vereenvoudiging der eindexamens gym nasia en H.B.S. voorloopig alleen voor 1942 zaJ gelden, omdat de studie thans door al lerlei oorzaken wat belemmerd wordt, ter wijl met het oog op de komende verplichting inzake de Arbeidsdienst, deze eindexamens ook waarschijnlijk zullen moeiten wofden ver vroegd. De vermindering geldt ook ten aan zien van het staatsexamen, dat het eindexa.- men gymnasium vervangt. De vermindering betreft voornamelijk de vakken wiskunde, scheikunde, natuurlijke historie, natuurkunde en ook de handelswetenschappen. Het vak beschrijvende meetkunde vervalt b.v. bij het eindexamen H.B.S. B geheel, bij de stelkun de vervalt de samengestelde interest. Het ligt in de bedoeling dat de hier opgesomde vakken of deelen daarvan niet alleen voor de eindexamens vervallen, maar oók voor de zesde klassen, zoodat stukken, die nog niet zijn behandeld, ook niet meer behandeld mogen worden.. Prof. Van Dam was persoonlijk van mee- ning dat deze vermindering in de lijn ligt, welke de hervorming van het M.O. zal moe ten aangeven, nl. een minder zware belasting van het geheugen en een geringere omvang der zg. intellectueel© vakken, vooral van de wis- en natuurkunde. Het D.N.B. meldt uit Washington dat pre sident Roosevelt heeft verklaard dat de Ame- rikaansohe hulpverleening ingevolge de leen- en pachtwet pojj m opengesteld voor Tur- De Regeeringscommissaris voor de bodem- productie maakt het volgende bekend: De aangifte voor het vrijwillig scheuren van grasland is op 29 November 1.1. geslo ten. Ofschoon de opgegeven oppervlakte de 100.000 H.A. heeft bereikt, zal toch tot ge dwongen scheuring moeten worden overge gaan, eenerzijds aangezien deze oppervlakte door verschillende omstandigheden, o.a. we gens afkeuring enz., niet geheel zal worden gescheurd, anderzijds ten einde dengenen, die, ofschoon duidelijk daarvoor in aanmer king komende, tot dusverre niet hun mede werking verleenden, met de bevoegdheden neergelegd in de scheurbeschikking bodem- productie (Ned. Staatscourant van 14 No vember 1941), alsnog scheurplicht op te leggen. Het is voor velen echter moeilijk ge weest de vrijwillig op te geven oppervlakte in overeenstemming te brengen met de op pervlakte, welke van hen werd verwacht. Derhalve is besloten bij gedwongen scheu ring onder bepaalde voorwaarden en om standigheden alsnog een vergoeding in uit zicht te stellen. Zij, die hun goeden wil in meerdere of mindere mate toonden en reeds een bepaal de oppervlakte vrijwillig opgaven, doch min der dan hun na 29 November door den pro- ductiecommissaris officieel werd opgelegd, worden in de gelegenheid gesteld nog scheur- premie te ontvangen van de meer opgelegde oppervlakte onder voörwaarde, dat dit meer dere alsnog vrijwillig wordt opgegéven bij den rijkslandbouwconsulent binnen een tijds bestek van zeven dagen na de dagteekening der officieele kennisgeving en met dien verstande, dat de alsnog toe te kennen pre mie in geen geval voor een grootere opper vlakte zal worden toegekend dan van 50 pct. van de aanvankelijk vrijwillig opgegeven oppervlakte. Zij, die niets opgaven, komen onder geen omstandigheden voor premie in aanmerking. Ter verduidelijking mogen de volgende voorwaarden dienen: Iemand heeft 2 H.A. vrijwillig opgegeven. Na 29 November 1941 wordt de verplicht te scheuren oppervlakte gesteld op 3 H.A. Indien hij de laatste H.A. alsnog vrijwillig opgeeft, krijgt hij aangezien dit niet meer is dan 50 pct. van de eerst op gegeven 2 H.A., ook nog van deze laatste H.A. de scheurpremie. Iemand heeft vrijwillig 1 H.A. opgegeven. Hij wordt na 29 November 1941 officieel verplicht 2 H.A. te Scheuren. Aangezien hij slechts van 50 pet. van de eerst opgegeven oppervlakte na alsnog verklaard te hebben deze laatste H.A. vrijwillig te willen scheuren, nog scheurpremie kan ontvangen, moet 0.50 H.A. zonder scheurpremie worden gescheurd en zal van 1.50 H.A. de volle premie wor den toegekend. Zon onder 6 7 8 9 Zon op 6 7 8 9 Men is verplicht te verduisteren van zons ondergang tot zonsopgang. wricht worden, zou weer (werkloosheid gaan heerschen wegens gemis aan duurzaam, ver zekerde afzetgebieden, zouden de geldmark ten het weer winnen van den arbeid, en zou de volgende wereldoorlog weder wor den voorbereid. Ook daarom: Met Duitschland Vóór nieuw Europa. Mr. Dr. H. J. von B. F. De Burgemeester schrijft ons: In het plaatselijk blad der gemeente West- Stellingwerf is een artikel opgenomen van den burgemeester dier gemeente, van de Volgende inhoud: „WINKELIERS EN ZAKENMENSCHEN", Winterhulp wil verlichting brengen in de huishoudingen van on- en minvermogen den. Door Nederlanders voor Nederlan ders. (Voelt men dit niet zoo, welnu, dat is Uw zaak. Daarmede stelt gij U buiten deze onderlinge hulpverleening. De gevolgen daarvan mo’et men dan ook aanvaarden. Wanneer gij als zakenman een klant krijgt, die met Winterliulpbon- nen betaalt, hebt gij dat af te wijzen. Gii iwilt toch niet bekend staan als iemand, die wel neemt, maar niet geeft? De bonnen van Winterhulp worden be taald uit de gaven door Nederlanders voor Nederlanders uit saamhoorigheidsgevoel bijeengebracht. De bonnen zijn geen geld, geen munt, die iedereen in handen krijgt en die overal gangbaar is. Slechts het meest noodzakelijke aan dagelijksche le vensbehoeften kan er door de minder draagkrachtige Nederlanders voor verkre gen worden. Wanneer gij U buiten deze saamhoorigheid stelt, weasehen zij, die deze wel voelen, U daarvan niet te laten pro- fiteeren. Ik verwacht, dat winkeliers en (zakenmenschen, die niets voor Winterhulp voelen, ja zelfs tegenwerken, de gevolg trekking uit hun houding zullen maken en de fierheid zullen hebben, geen bon- imn vjm Winterhulp in hun winkel of zaak in ontvangst te nemen. Dit artikel heeft mijn volle sympathie en ik Zou het zeer op prijs stellen indien ook de winkeliers en zakenmensen hier te stede |de boven geschetste gedragslijn volgen. In dit verband moge worden opgemerkt dat in diverse gemeenten buiten Friesland Zeer veel succes is bereikt met een actie jwaarbij vrijwel alle winkeliers zich bereid hebben verklaard gedurende het wintersei- een bedrag van f 0.50 per week be schikbaar te stellen. Deze winkeliers be- seifen dat de uitgekeerde bedragen aan bon- inen bijna uitsluitend den winkeliers ten goede komen. Weer andere winkeliers hebben zich be reid verklaard om de bank te machtigen M ®/o van het aan waardebons ingewisselde bedrag ter beschikking van de WHN. te Stellen. Vel®. winkeliers zullen, ondanks den nood lor tijden, met het a.s. St. Nicolaas- en IKerstiiiisseizoen zeer goede zaken doen. Het behoeft wel geen beloog dat dit goe- Êe voorbeeld alleszins navolging verdient fen ik vertrouw dan ook dat de winkeliers in Ideze gemeente daadwerkelijk zullen tonen hiervoor een open oog te hebben en aldus blijk geven bij te willen dragen tot de leni ging van de jiopd hunner medemensen. - J ter stollen -grendel aeaeL De jaren vóór den tegenwoordigen oor log die ten onrechte met crisis-jaren be stempeld werden, om aan te duiden, dat men de economische ontwrichting in de wereld van voorbijgaanden aard meende’te kunnen beschouwen strekken tot bewijs, dat de politieke en economische verhoudin gen in de wereld dermate scheef waren getrokken, dat een voortduren van dien toe stand onhoudbaar was geworden. De oorzaak daarvan moet men zoeken in de economische opvattingen, die gedurende de laatste tientallen jaren de wereld, in liet bijzonder de regeeringen uit die jaren. beheerscht hebben. Men beschouwde de volkshuishouding, d.w.z. het nationale be drijfsleven, als een afzonderlijk gebied, los van het leven van den Staat en van de maatschappij, als een gebied, waarop de economische krachten der ondernemers zich vrijelijk konden en moesten meten, om op die wijze het grootste nut voor de volks gemeenschap te kunnen bereiken. In dit systeem beschouwde men ook een „crisis” als een natuurlijk reinigingsproces van de volkshuishouding, dat de gezonde krachten zou overlaten na uitbanning of afsterving van de zieken en zwakken, die in den economischen strijd liet onderspit hadden gedolven. De Staat mocht hoogstens als politie-agent bij dezen strijd „van allen tegen allen” optreden, want de Staat mocht zich immers niet in dien strijd mengen. Toch werd de Staat hoe langer hoe meer gedrongen in den economischen strijd partij te kiezen, en bleef er van het vrije spel der krachten niet zoo bijster veel over. Maar in dat optreden van den Staat lag geen systeem, omdat de leiders van den Staat dit optreden in beginsel als een uitzondering o(i den regel beschouwden, en dus geheel zeilden op het compas van een der partijen in den economischen strijd, d.w.z. van hen, die óf den grootslen mond hadden, óf ach ter hun pleidooien voor een ingrijpen van den Staat de meeste financieele kracht en daarom ook hun politieken invloed konden stellen. De ordenende macht van den Staat op eco nomisch gebied was dus vóór alles een ordening-voor-de-vriendjeS. Zooals het ging in de nationale volkshuis houding, zoo ging het ook t.a.v. de econo mische verhoudingen tusschen de afzonder lijke Staten. Ook hier gaf niet het objectieve economische belang der afzonderlijke vol keren en van de wereld als’ geheel den doorslag, doch uitsluitend het financieele en vooral het politieke eigenbelang. Niet het verdrag van Versailles is als de grondoorzaak der zgn. wereldcrisis te be schouwen, veeleer is dit een uitvloeisel van het economische sys.leem der voorafgegane decenniën. Het verdrag bezegelde slechts een politiek en economisch machtssysteem. dat met economische behoeften en onont wijkbare economische verschijnselen en oor zakelijkheden geenerlei rekening hield. Eerst het doordringen van de nalionaal- socialistische beginselen, die ook op econo misch gebied allereerst de belangen van het volk op den voorgrond stelden, heeft in dit systeem der liberale democratie een grondi ge wijziging gebracht. Nationaal gezien werd de arbeid als de machtigste motor van het volkswelzijn en van de volkswelvaart in het midden der nationale bedrijvigheid ge plaatst en los gemaakt van de knellende ban den van het geldkapitaal, waaraan slechts een secundaire rol werd toebedeeld. Internationaal gezien zocht het nalionaal- socialistteche Duitschland zijn taak in de ver levendiging der handelsbetrekkingen tusschen die Staten, die tesamen politiek en econo misch één lotsgemeenschap vormen. Evenmin als in de nationale volkshuis houding de eene bevolkingsgroep ten koste van de andere haar welvaart mag verhoogen, mag dit het geval zijn in de Volkerenhuis houding. Het winstbejag mag ook in het interna tionale handelsverkeer niet de uitsluitend© drijfveer vormen, evenmin als de machts begeerte. Slechts dan kan het alle volke ren goed gaan, indien het ieder volk afzon derlijk mogelijk wordt gemaakt, door gesta gen arbeid zijn welvaart te verhoogen. Dit te doen, is ook de taak van den han- delspartner, in het bijzonder van den ster kere van beiden. Zoo Jieeft Duitschland in het zich vormende Europa reeds zijn taak opgevat en de landen van Z.O'. Europa tot een verhoogde economische activiteit langs geheel nieuwe lijnen opgevoerd, door leve ring van industrieele uitrusting en voorlich ting, in ruil tegen versterkte afname van agrarische producten en industrieele grond stoffen uit die landen. Evenals in het verleden een ordening in de nationale volkshuishoudingen ontbrak en dus min of meer een chaos en strijd van al len tegen allen heerschte, was dit ook in de volkerenhuishouding het geval. Ook daar moest een ordenende macht orde in den chaos scheppen. Voor die taak t.o.v. Euro pa is Duitschland krachtens zijn grootheid, zijn macht en vooral, krachtens zijn natio- naal-socialistische beginselen, voorbestemd en aangewezen. Slechts in een door Duitschland, met den bijstand van Italië, geordend Europa kan er weer bestaanszekerheid voor de Europee- sche volkeren en hunne bevolkingen gescha pen worden. Slechts Duitschland bezit de macht, de bijzondere belangen der afzon derlijke landen met elkaar in harmonie en evenwicht te brengen. Zonder een geleide ordening in Europa zou de onderlinge con currentiestrijd economisch en politiek weer spoedig ontbranden, zond m daardoor de nationale, volkshuishoudiiuicn weer out-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1