Japan in oorlog met Amerika en Engeland. j NIEUWSTIJDINGEN. Met üuitschland voor een nieuw Europa. Duitschland strijdt voor Europa. 1L DINSDAG 9 DECEMBER 1941 Nn. 16. Ie Tsarnana NIEUWE SNEEKER waarin vereenigd t NOORD WOLDE. DENK OM HET VERDUISTEREN. zons- Uw ADOLF HITLER. J. T de. Eenige vliegtuigen, die door I i HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. NEW YORK, 8 December. (D.N.B.) De secretaris van het Witte Huis, Stephen Early, heeft vanmiddag ten overstaan van persvertegenwoordigers een korte verkla ring van Roosevelt voorgelezen, dat een Japansche luchtaanval zou zijn gedaan op Pearl Harbour (Hawaii) benevens op ma rine- en militaire installaties op het eiland Oahoe. Kort daarop verklaarde Early, dat even eens Japansche luchtaanvallen zouden zijn gedaan op leger- en vlootsteunpunten te Manilla. De correspondent van Associated Press in Honoloeloe meldt, dat valschermtroepen aldaar zijn gesignaleerd. 17.28 17.27 17.27 Amerikaansch transportschip getorpedeerd. WASHINGTON, 8 December. (D.N.B.) Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat een met hout geladen transportschip van het Amerikaansche leger op 1300 mijl ten Westen van San Francisco getorpedeerd is. Bijzonderheden zijn nog niet ontvangen. Bureau Grootzand55, Sneek Tel. 3005 ■fe Uitgave firma’s E.J. Drijfhout en Xiezebrink Co. Japansche landing op Noord-Malakka. STOCKHOLM, 8 December (A.N.P.) Naar de Britsche berichtendienst uit Singa pore meldt, zouden de Japanners op Noord- Malakka geland zijn. WASHINGTON, 7 December. (D.N.B.) Het departement van buitenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat president Roose velt een boodschap aan den Japanschen keizer heeft gezonden, waarvan de inhoud niet werd medegedeeld. In dit verband heeft het departement be kend gemaakt, dat Japan 125.000 man troepen in Indo-China concentreert. Asso ciated Press meldt, dat de regeering van de Vereenigde Staten door de Japansche ver klaring omtrent de troepenbewegingen in Fransch Indo-China allerminst tevreden ge steld is. OORLOG TUSSCHEN NED. INDIE; EN JAPAN. BATAVIA, 8 December. (A.N.P 1 Heden morgen. heeft de gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië bij proclamatie door de radio het bestaan van den staat van oorlog tusschen Nederlandseh-Ind'ë en Japan be kend gemaakt. Te Batavia is tot nog toe alles ruslig. De eerste berichten over de aanvallen der Ja panners werden, hoewel zij van Neder- landsch-Indisch standpunt weinig guns'.ig wa ren, met kalmte opgenomen, Thailand verleent Japanners doortocht. Het D.N.B. meldt uit Tokio dat tusschen Thailand en Japan een overeenkomst is ge sloten ,op grond waarvan de Japansche troepen een vreedzame opmarsch in Thai land zijn begonnen naar belangrijke punten in dat land en om het te zuiveren van Brit sche troepen die Maandagochtend de grens hebben óverschreden.- Engelsche kanonneerboot tot zinken gebracht. LISSABON, 8 December. (A.N.P.) De Engelsche berichtendienst meldt uit Sjang hai, dat de Engelsche kanonneerboot Petrel op de Hoeangpo tot zinken is gebracht De strijd in het Oosten. BERLIJN, 6 December. (D.N.B.) In den centralen sector van het front zijn, naar het D.N.B. verneemt, de verkeersknooppunten Maloarchangelsk, Liwny en Nowossil ten Oosten van Kursk-Orel reeds sedert eenigen tijd in Duitsche handen, alsmede de belang rijke plaatsen Mzensk en Tszhern, ten Oos ten van de lijn Orel- Kaluga. Formaties van alle wapens hebben dit gebied deels onder zeer slechte weersom standigheden op de bolsjewisten veroverd. De bolsjewisten leden in deze gevechten groote verliezen aan menschen en mate-, riaal. Officieel Orgaan van Hoofdred. L. KIEZEBR1NK Bloemstraat 31 Sneek I Zeegevecht bij Honoloeloe. NEW YORK, 8 December. (D.N.B.) As sociated Press meldt, dat ter hoogte van Honoloeloe een zeegevecht is gehouden. Ten minste één Japansch vliegtuigmoeder- schip is in gevecht met de versterkingen van Pearl Harbour waargenomen. zekerd werd door het optreden van Duitsch- land, tegen het bolsjewisme, dezen dank uitten is allen, die hun geheugen geen ge weld willen aandoen, maar al te zeer be kend. Duitschland heeft het bolsjewisme uit Europa verdreven; het overige democrati sche Europa, met Engeland en Frankrijk voorop, bracht het, eerst via den zgn. Vol kenbond, toen met verdragen en in 1939 door maandenlange conferenties waar door Duitschland werd gedwongen ten koste van verrijkende toezeggingen zich ook met Rusland te verstaan in Europa terug. Kapitalisme, democratie en bolsjewisme zijn het is nu toch overduidelijk geble ken onafscheidelijk. Het één is een ge volg van het ander. Het zijn duistere, in wezen joodsche en oaarom volksvijandige machten welke radicaal vernietigd of on schadelijk gemaakt moeten worden. Thans voert Duitsihland met onverge- lijkelijken moéd, offerbereidheid en verbe ten volharding een heroïschen strijd om Europa van deze machten te bevrijden. Het heeft zich tot taak gesteld een nieuw Euro pa te bouwen, waarin het niet alleen voor bevoorrechte groepen, doch voor iedereen goed zal zijn om te leven, waarin nationaal fatsoen en volksbewustzijn zullen worden ontwikkeld en beschermd, waarin het recht en de eer van den arbeid zullen worden hersteld en waarin we gezamenlijk, in volk- schen zin aan de toekomst van de jeugd kunnen bouwen. Deze jeugd zal eenmaal de thans gevoer de en dan historie geworden strijd in het juiste licht zien en zijn ouders, zijn opvoe ders, zijn wegbereiders vragen; „Welk aan deel hebt gij gehad, hoe was uw houding, aan wiens zijde hebt gij gestaan”. Gelukkig hij, die zich dan niet behoeft te schamen en waarheidsgetrouw met fiere overtuiging kan zeggen: „Ik heb mij, met terzijde stel ling van persoonlijke belangen geheel in gezet in dien strijd en in volle overgave met Duitschland gestreden voor een nieuw Europa”. DE JAPANSCHE KRIJGSVERRICHTINGEN. 2 slagschepen der V. S. tot zinken gebracht. Ten aanzien van de krijgsverrichtingen heeft het Japansche Keizerlijke hoofdkwar tier volgens het D.N.B. medegedeeld, dat bij Hawaii twee Amerikaansche slagsche pen tot zinken zijn gebracht. Vier andere slagschepen en vier zware kruisers werden zwaar beschadigd. Verder is waarschijnlijk een vliegtuigmoederschip tot zinken ge bracht. Bovendien zijn bij Hawaii talrijke Ameri kaansche vliegtuigen neergeschoten. De Ja pansche verliezen zijn gering. Geen enkel Japansch schip ging verloren. Bij Goeam zijn de Amerikaansche mijnen veger „Penguin” en vier Amerikaansche koopvaardijschepen tot zinken gebracht, aldus de Japansche mededeelingen. Uit Washington verneemt het D.N.B. hierover, dat het Witte Huis volgens „As sociated Press” heeft medegedeeld, dat door den Japanschen aanval op Hawaii een Amerikaansch slagschip is gekenterd. Een torpedojager is vernield, andere vaartuigen zijn beschadigd en ten slotte is een naar verhouding groot aantal vliegtuigen ver nield. In de verklaring van het Witte Huis wordt voorts nog gezegd, dat wordt aan genomen dat 3.000 man gedood of gewond zijn. Weer citroenen verkrijgbaar Er is dezer dagen een lading Italiaansche citroenen aangevoerd. De vastgestelde prijs .wordt nader bekend gemaakt. Japansche luchtaanvallen up Hawaii en Manilla. Zeegevecht bij Honoloeloe. TOKIO, 8 December. (D.N.B.) Naar radio-Tokio meldt, heeft het Japansche militaire hoofdkwartier bekend gemaakt, dat van Maandagmorgen zes uur af de staat van oorlog tusschen Japan en de En gelsche en Amerikaansche strijdkrachten in den Stillen Oceaan bestaat. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie van 3 December 1941 is benoemd tot commis saris van rijkspolitie de heer S. M. Ooster- hoff, commissaris van politie te Sneek. Benoemd tot hulppredikster van de Ned. Hervormde gemeente te Britswerd iWieuwerd Mej. A. M. Broekman, theol, cand. te ’s ’s-Gravenhage. HET ZEVENDE LEERJAAR. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming is thans bepaald, dat het leerplan van een school voor gewoon lager onderwijs aanwijst, dat in het zevende leerjaar van scholen voor gewoon lager on derwijs ten minste drie uren aan de Duitsche taal zullen worden besteed. HITLER WENSCHT SEYSS-INQUART GELUK. Met zijn zilveren huwelijksfeest. ’s-GRAVENHAGE, 7 Dec. De Führer heeft aan den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss- Inquart, ter gelegenheid van diens zilveren huwelijksfeest op de dag van heden, het vol gende telegram niet gelukwenschen gezonden: Mijnheer de Rijksminister Seyss-Inquart. Op de dag van heden mijn zeer hartelijke ge lukwenschen voor U en voor mevrouw Uw echtgenoote. DE KINDERPOSTZEGELS. Namens de Centrale Propaganda.-oo.mmis- sie voor den verkoop der Kinderpostzegels zijn Zondagavond eenige woorden gesproken ten bate van den verkoop der zegels, welke, gelijk bekend, den vijfden Januari eindigt. In deze korte toespraak werd o.m. opge- imerkt, dat in Nederland in verscheidene plaatsen de meening heeft postgevat, dat de opbrengst van de kinderpostzegels en v.an de prentbriefkaarten „Voor het Kind” aan (iWinterhulp-Nederland ten goede zou komen. IjDit is een volkomen verkeerde meening; het geld van de kinderpostzegels komt, evenals jiandere jaren, geheel ten goede aan de ruim 400 vereenigingen, die zich de belangen van de misdeelde jeugd aantrekken. Ook werd inog opgemerkt, dat ook dit jaar wederom (alle vereenigingen, welke deelgerechtigd zijn in de opbrengst zullen deelen, geheel op de- rzelfde wijze als zulks altijd geschiedde. Nog werd medegedeeld, dat de Centrale ’'Commissie de meest mogelijke medewerking iyan de er bij betrokken autoriteiten ontvangt, WAAROM MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA? In dezen wel zeer bijzonderen tijd wordt er aan veel goeds geweld aangedaan en hiervan zouden we in de eerste plaats wil len noemen: „Het geheugen”. Het is opmerkelijk, hoe gemakkelijk zelfs 'de scherpste geheugens voor bepaalde on derwerpen plotseling op non-actief gesteld kunnen worden. Zoo vergeet men b.v. zoo graag en zoo .vlot de werkelijke oorzaken van het ont staan van het nationaal-socialisme in Duitschland en hetgeen we dit nationaal- socialisme verschuldigd zijn. Naar mate men min of meer profiteerde Van het achter ons liggende z.g. democra tische of parlementaire, doch in feite kapi talistische stelsel, waarin alles, via de ver deeldheid zaaiende democratie, onderge schikt gemaakt werd aan het geld, vergeet men waaraan men de mogelijkheid tot dit profiteeren dankte. Laten we de zaak toch eenvoudig en duiver stellen: door het verliezen van den vorigen oorlog, door de genadelooze wraakgevoelens en wraaknemingen van de .overwinnaars en door de innerlijke ver deeldheid en vijandschap was Duitschland moreel en materieel kapot geslagen en een gewillige prooi geworden van het commu nisme. Indien dit communisme gezegevierd had, .wat zou er dan van Duitschland, wat zou er van geheel Europa, dus ook van Neder land geworden zijn? Tegenover de ontbindende krachten van het bolsjewisme ontstond en groeide de fbundelende kracht van het nationaal- socialisme, dat met zijn bruischende energie ijen bezielende ideeën eerst een gedeelte en daarna geleidelijk vrijwel het geheele Duit- i'sche volk van zijn minderwaardigheids- Complex wist los te scheuren en het weder eigenwaarde, saamhoorigheidsgevoel en zuivere vaderlandsliefde gaf; door het na- ^tionaal-socialisme kreeg het weder geloof fcn vertrouwen in zich zelf, zag het een Hieuwen dageraad gloren en ging het aan Jiet leven weder waarde hechten. Duitschland vormde zich zelf hierdoor itot een natuurlijken dam tegen de bolsje wistische vloedgolf en het verdiende daar om onze diepe bewondering en onzen inni- gen dank. Hoe de partijpolitici, het kapitalisme en de aan hen onderhoorige pers en verpoli tiekte kerk, wier voortbestaan alleen yer- Koning Leopold van België hertrouwd. De aartsbisschop van Mechelen, kardi naal van Roey, heeft op Zondag, den 7en December, in alle Belgische kerken een her derlijk schrijven laten voorlezen, waarin aan de geloovigeh wordt meegedeeld, dat Koning Leopold III op 11 Sept. j.l. her- tr'ouwd is met mejuffrouw Maria Lilian Baels, de dochter van den vroegeren mi nister Hendrik Baels. Een authentieke acte van den koning be paalt dat de echtgenoote van den koning afstand doet van den titel en rang van koningin, welke voorwaarde zij zelf aan het huwelijk gesteld heeft. Zij zal den titel voe ren van Prinses van Rethy. In dezelfde acte verklaart de koning, dat de eventueele kin- deren uit dit huwelijk geen enkel erfrecht op de kroon zullen hebben. DRIJFHOUT’* NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en ROME, 8 Dec. (Stefani). Italia,ansch weer- in ambtsbericht. In. de Marmarische woestijn, duurden, de gevechten, die op 5 December in het ge bied van Bir-el-Gobi weer opleefden, ook gis teren voort. Daarbij hebben de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten door doeltreffende tegenaanvallen de Britsche troepen gedwon gen met verliezen terug te trekken. Aan het front van Tobroek hadden aanvallen van vijandelijke pantserwagens op de stellingen der divisie Êrescia geen resultaat. Aan het front van Solloem werden aanvallen van pant serwagens op de stellingen der divisie Sa vona algeslagen. Luchtformaties der spil deden aanvallen op concentraties van auto’s en gemechaniseerde afdeelingen ten Oosten en ten Zuidoosten van Bir-el-Gobi, alsmede op het eindpunt der spoorbaan te Aboe Feida, ten zuiden van Sidi Barani. Zij hebben voorts te Tobroek havenwerken en voor anker liggende schel pen gebombardeerd, waarbij een groot stoom schip werd beschadigd; op de kaden werden branden veroorzaakt. Duitsche jagers heb ben zeven vijandelijke vliegtuigen meergescho- ten. Onze jagers leverden eveneens ver scheidene luchtgevechten en schoten drie vliegtuigen neer, welker bemanning- gevan gen werd genomen. Andere vliegtuigen wer den met succes met de boordwapens be schoten. Een vijandelijk vliegtuig werd neer geschoten door den afweer van Burat-el-H&oen. de bemanning werd gevangen genomen. Engelsche vliegtuigen hebben aanvallen ge daan op eenige Siciliaansche plaatsen. On- beteekenende schade en een enkele gewon de. Eenige vliegtuigen, die door onze ja gers tot den strijd gedwongen werden, kre gen herhaalde malen treffers. Een der toe stellen stortte neer. Duitsche bommenwerpers hebben in de Middellandsche Zee een vijandelijke vlootfor- matie aangevallen. Een kruiser werd recht streeks getroffen door een bom van zwaar kaliber. ’Zon onder: 10 December 11 December. a 12 December Zon op: 10 December 9.38 11 December 9.39 12 December 9.40 Men is verplicht te verduisteren van Ondergang tot zonsopgang. Nog slechts plaatselijke gevechten over uitgestrekte deelen van het Oostfront. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De voortzetting der operaties en de methode der oorlogvoering aan het Oostelijk front zijn van nu af aan afhankelijk van het invallen van den Russischen winter. Over uitgestrekte gedeelten van het Oostfront hebben nog slechts plaatselijke gevechten plaats. Aan de Westkust van De Krim is een vijandelijke landingspoging verijdeld. In het Donetzbekken bracht de aanval van Duitsche en Italiaan sche troepen nieuwe vorderingen. Bij Leningrad heeft de vijand zijn uitvalspogingen vergeefs voortgezet. De luchtmacht heeft in weerwil van het slechte weer zware aan vallen gedaan op bolsjewistische troepenconcentraties, pantserstel- lingen en veldversterkingen. De vijand leed wederom zware verlie zen aan menschen, zware wapens en rollend materieel. De spoorwegen naar Moskou zijn op vele plaatsen door bom aanvallen vernield. In de Engelsche wateren is over dag ten Noordoosten van Aber deen een koopvaardijschip van middelbare tonnage door bommen beschadigd. De luchtmacht heeft nachtelijke aanvallen gedaan op havenwerken aan de Oostkust en in het Zuidwesten van het Engel sche eiland. In Noord-Afrika duren de hevige gevechten voort. In Tobroek zijn overdag en des nachts havenwer ken en vijandelijke artilleriestellin gen bestookt met bommen van zwaar en zwaarst kaliber. Voor de kust van Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvllegruigen een groot Britsch troepentransport schip zoo ernstig beschadigd, dat het verloren geacht kan worden. Een lichte Engelsche kruiser kreeg bomtreffers. Bij vruchtelooze luchtaanvallen op eenige plaatsen in West- Duitschland en in het bezette ge bied in het Westen zijn in den af- geloopen nacht drie Britsche bom menwerpers neergeschoten. Amerika mobiliseert. Roosevelt zendt boodschap aan Japanschen keizer. STOCKHOLM, 7 December. (D.N.B.) De Engelsche berichtendienst meldt uit Washington, dat het ministerie van oorlog bevel heeft gegeven, dat het geheele mili taire personeel der Vereenigde Staten wordt gemobiliseerd. COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang de gemeenten: SNEEK - WYMBR1TSERADEEL - IJLST - H1NDELOOPEN - STAVOREN - HEMELUMER OLDEPHAERT VERSCHIJNT: DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS J?.’™* H°ofaredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek Groot-Brittannië in oorlog met Finland, Hongarije en Roemenië. Nadat Londen een ultimatum aan Fin land, Hongarije en Roemenië had gericht met den eisch den oorlog tegen de Sovjet unie te staken en deze lanaen dit ultima tum hadden afgewezen, bestaat er nu ook een toestand van oorlog tusschen Groot- Brittannië en de drie genoemde landen. In het Huis van afgevaardigden te Boe dapest heeft minister-president von Bar- dossy o.a. verklaard, nadat hij gezegd had dat Hongarije zich om het groote gevaar dat het van de zijde der bolsjewisten be dreigde, in de gelederen der strijders tegen het bolsjewisme had geschaard: het besluit van de Engelsche regeering is niet alleen tegen ons gericht en tegen de staten, die in denzelfden toestand verkeeren als wij, doch in werkelijkheid tegen geheel Europa. De Engelsche regeering heeft zich met dezen jongsten stap tegen geheel Europa gekeerd, tegen het Europa, waarvan vele staten tezamen met Mandsjoekwo en de nationale Chineesche regeering zich op 25 November solidair hebben verklaard in den strijd tegen het bolsjewistische gevaar. De president van Finland, Ryti, heeft o.a. verklaard: dat Finland voor zijn veiligheid in den het door het Oosien opgedrongen oorlog enkele strategische doelen moest bereiken, welke gelukkig nief meer ver ver wijderd zijn. Finland kan onmogelijk begrij pen, zoo zeide Ryti, dat Engeland, dat zoo- als het zelf zegt, strijdt voor de vrijheid der kleine volken en voor de democratisch vrij heid, ook het bloedige despotisme van de Sovjet-Unie verheft tot voorvechter voor ae vrijheid en het een bepaalde plaats in Oost- Europa toezegt. Het is Finland totaal on begrijpelijk, dat Engeland op verlangen der Sovjet-Unie dit kleine land met oorlog be dreigt en dat de Vereenigde Staten dit kleine land met het verlies van hun vriend schap bedreigen, wanneer het zijn verdedi gingsstrijd staakt voordat deze doelen be reikt zijn. De diplomatieke correspondent van D.N. B. schrijft het volgende: De president der Vereenigde Staten heeft enkele dagen geleden op de persconferentie van het Witte Huis verklaard: Een gentle man stelt geen ultimata. Hij heeft hiermede een oordeel geveld over Churchill. De antwoorden van Hongarije, Roemenië en Finland, mogendheden, die in het kader van de nieuwe Europeesche orde deelnemen aan den strijd tegen het bolsjewisme, mo gen terecht niet alleen als een duidelijke afwijzing van Britsche aanmatiging door onafhankelijke naties, die om haar bestaan worstelen, worden beschouwd, doch deze moeten ook als duidelijke en waardige taal van het nieuwe Europa beschouwd worden. Hoe onbeteekenend, practisch gezien, de <n haar schaamteloosheid vooral tegenover Finland duidelijk naar voren komende af- persingsmethoden van Engeland ook zijn en hoe belachelijk deze, wat de uitwerking betreft, ook zullen zijn, zoo zullen zij mis schien toch een goede uitwerking hebben, nl. de volken in Europa vertrouwd te ma ken met het feit, dat door anderen reeds lang is ingezien, nl. dat Churchill en zijn handlangers bereid zijn Europa en dit niet alleen, aan het bolsjewisme over te leveren en iedereen tot vijand verklaren, die zich tegen dif gevaar .verzet. K I h j 1 'i '1 A I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1