1 r Duitschland en Italië verklaren de Ver. Staten den oorlog. T ij B Met Duitschland voor een nieuw Europa. Prince of Wales” en „Repulse” in den grond geboord. Duitschland strijdt voor Europa. VRIJDAG 12 DECEMBER 1941 le Jaargang No. 17. waarin vereenigd t DRIJFHOUT’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NOORDWOLDE. ■n Rede van Hitler. Uitgave firma’s E.J, Drijfhout en Kiezebrink 8 Co. BONDGENOOTSCHAP MET JAPAN GESLOTEN. HET DUITSCHE WEER- MACHTSBERICHT. 17.27 17.27 17.27 17.28 Bureau Grootzand 55, Sneek Tel. 3005 ze- ns- ot I 1 1 van tot dusver alle berichten slecht zijn, niemand kan nog zeggen hoe ernstig de schade is. Ook eischte Roosevelt van het Amerikaan- sche volk voor het voeren van den oorlog „het dubbele of viervoudige aan geld en materialen”. De houding van Zuid-Amerika. Argentinië, Uruguay en Peru hebben ver klaard dat hun houding bepaald wordt door de Pan-Amerikaansche verplichtingen van solidariteit, wederzijdsche hulp en defensie ve samenwerking. Dientengevolge worden de Ver. Staten niet als oorlogvoerend be schouwd. IKNK OM HET VEKOU1STEKEN. 7 on onder: 13 December 14 December 15 December 16 December ,7oD OP 13 December 9.41 14 December 9.42 15 December 9.42 16 December 9.43 Men is verplicht te verduisteren van zons- I fcnd erg-ang tot zonsopgang. Officieel Orgaan van Hoofdred. L. KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek TOKIO, 10 Dec. (Domei). In zijn aankon diging van het tot. zinken brengen van de „Repulse” en de „Prince of Wales” ver klaart het keizerlijke hoofdkwartier, dat de Britsche vloot in het Verre Oosten is „ver nietigd”. ners nieuwe troepen hebben doen landen te Singara op Malakka. De stad Singapore is volkomen verduis terd. De burgerbevolking is grootendeels naar het binnenland gevlucht. Om het vliegveld van Kota Baroe worden zware gevechten geleverd. Kota Baroe zelf is een dorp. Het vliegveld is belangrijk als steunpunt voor jachtvlieg tuigen. Vandaar uit zou het mogelijk zijn landingen meer Zuidelijk langs de kust te beschermen of bommenwerpers te begelei den van vliegvelden in Thailand naar Sin gapore. Ook de King George? TOKIO, 10 Dec. (D.N.B.). Naar officieel van de zijde der marine wordt medegedeeld, is bij den Japnschen bomaanval op het gros der Britsche vloot in Oost-Azië ook het Britsche slagschip „King George V” met groote waarschijnlijkheid tot zinken ge bracht. Er zijn nog geen nauwkeurige be richten ontvangen. Zooals reeds gemeld, hebben de Japan ners bij dezen aanval de „Repulse” en de „Prince of Wales” tot zinken gebracht. Het Britsche slagschip „King George V” meet 35.000 ton en is een zusterschip van de „Prince of Wales”. „Verhoudingen ter zee gewijzigd”, aldus Berlijn. BERLIJN, 10 Dec. (D.N.B.) Door de ver nietiging van vier slagschepen en een groot aantal andere eenheden van de vijanden van Japan, in het bijzonder door het tot zinken brengen van de „Prince of Wales” en de „Repulse” vlak voor Singapore, is, naar men in Berlijn mededeelt, niet alleen de verhou ding der strijdkrachten ter zee in het Verre Oosten geheel anders geworden, doch be hoort ook de legende van de onaantastbaar heid van de Britsche positie ter zee in dit gebied, in zekeren zin onder de oogen van de Britsch-Indiërs, tot het verleden. Japan’s oorlogsdoeleinden. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van inlichtingen heeft over Japan’s oorlogsdoeleinden o.a. het volgende meege deeld: De oorlog betreft slechts Oost-Azië. Na mens de Japansche regeering kan ik verze keren, dat Japan geenerlei vijandschap koes tert tegen een of ander land in Oost-Azië, met uitzondering dan van de regeering te Tsjoengking, en ook niet tegen de rest van de wereld, met uitzondering van de Ver- eenigde Staten en het Britsche Imperium, welke de vijanden zijn van Japan. Thailand kiest partij. TOKIO, 11 Dec. (Domei). Het bureau voor de inlichtingen deelt mede, dat Japan en Thailand heden een „offensief en defen sief bondgenootschap” hebben gesloten. Engelsch slagschip en Engelsche slag kruiser door luchtstrijdkrachten der Japansche marine voor de Oostkust van Malakka tot zinken gebracht. TOKIO, 10 Dec. (Domei). Officieel heeft het keizerlijk hoofdkwartier medegedeeld dat luchtstrijdkrachten der Japansche mari ne voor de Oostkust van Malakka het slag schip „Prince of Wales” en den slagkruiser „Repulse” tot zinken hebben geOracht. De Britsche vloot in het Verre Oosten werd Woensdagochtend half twaalf voor de Oostkust van Malakka ontdekt. Terstond stegen Japansche vliegtuigen op en gingen tot actie over. De „Repulse”, groot 32.000 ton, zonk on middellijk na bomtreffers om 14.29 uur. De „Prince of Wales” maakte ten gevolge van voltreffers slagzij naar stuurboord. De oor logsbodem trachtte te ontsnappen, maar werd om 14.50 uur door nieuwe treffers ge raakt, waarop hij in de golven verdween. Volgens den Britschen berichtendienst is te Londen officieel bevestigd, dat het slag schip „Prmce of Wales” en ae slagkruiser „Repulse” tot zinken zijn gebracht. Wake en Goeam in Japansche handen. Te Tokio is bevestigd dat Hongkong aan land- en zeezijde ingesloten is en dat Wake en Goeam door de Japanners bezet zijn, terwijl de Midway-eilanden onder het vuur der Japansche oorlogsbodems liggen. Roosevelt over den oorlog. In een „praatje aan het haardvuur” heeft President Roosevelt o.a. verklaard dat het een lance en moeiliike flfirlpg zal zijn, waar- hfiud gehad met admiraal Darlan, i In de Rijksdag heeft de Führer gisteren een rede gehouden. Hitler begon met te zeg gen dat een jaar van gebeurtenissen van historische beteekenis ten einde neigt, een jaar van de grootste beslissingen staat ons te wachten. Het Duitsche volk en zijn solda ten werken en vechten voor de komende, de verste geslachten. Een historische herziening van unieken omvang is ons door den Schep per opgedragen en thans zijn wij verplicht die te voltrekken. De Führer schetste in het kort de militaire beveiliging van het gewon nen gebied en betoogde vervolgens dat de mannen van het Kreml bewust aanstuur den op beheersching en daarmede ver nietiging van geheel Europa, den zo mer van 1941 achtte men het gunstigste moment om er op los te slaan. Na er op gewezen te hebben hoe het wordende Euro pa ook vroeger aan den inval van een vree- selijke stroom van cultuurlooze horden uit de binnenlanden van Azië had blootgestaan en Romeinen en Germanen gemeenschappe lijk schouder aan schouder voor een cultuur hadden gestaan, die uitgegaan van de Grie ken, via de. Romeinen ook de Germanen in haar ban had getrokken, betoogde Hitler dat uit Hellas en Rome het avondland ont stond en zijn verdediging was thans gedu rende vele eeuwen vooral de taak der Ger manen. Spr. schetste nu de strijd van het wordende Europa en nogmaals de ontwik keling die tot den strijd tegen de Sovjet Unie leidde, om daarna de verzekering te geven dat men Duitschland ieder jaar met ver meerderde en vooral ook betere wapens daar zal vinden, waar de beslissingen val len. De belangrijkste data van den veld tocht in het Oosten in herinnering bren gend zeide spr.: op 1 December bedroeg het totale aantal Sovjetgevangenen 3.806.865. Het aantal vernielde of buitge maakte vechtwagens beliep 21.391, dat der stukken geschut 32.541 en dat der vlieg tuigen 17.322. Sedert het uitbreken van den strijd in het Oosten werden 2191 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De marine bracht 4.170.611 b.r.t. tot zinken en de luchtmacht 2.346.180 b.r.t. dus in totaal 6.516.791 b.r.t. De Führer betoogde opnieuw, dat alle wa pens en hun leiding het maximum hebben gegeven. Evenals vroeger heeft ook thans onze unieke infanterie den zwaarsten last van den strijd gedragen. Hitler somde vervolgens de verliezen op: Van 22 Juni tot 1 September verloor het Duitsche leger 158.773 dooden, 563.082 ge wonden en 31.191 vermisten; de luchtmacht verloor 3.231 dooden, 8.453 gewonden en 2.028 vermisten, de marine 310 dooden, 232 gewonden en 115 vermisten. De Duitsche weermacht in totaal dus: 162.314 dooden, 571.767 gewonden en 33,334 vermisten. Na de Poolsche kwestie nog eens te heb ben behandeld zeide de Führer dat er één man was die met duivelsche gewetenloos heid al zijn invloed aanwendde om Polen in zijn verzet te stijven en iedere kans op verzoening uit te schakelen, zooals ook uit de rapporten van den toenmaligen Pool- schen gezant te Washington blijkt. Toch wa ren er geen tegenstellingen tusschen her Amerikaansche en Duitsche volk, maar de twee historische conflicten tusschen beide werden uitsluitend ontketend door twee mannen uit de Ver. Staten, n.l. president Wilson en Franklin Roosevelt. Over de eer ste heeft de geschiedenis reeds het oordeel geveld. Wat Roosevelt betreft: er zijn in de eerste plaats persoonlijke verschillen tus schen spr. en den Amerikaanschen presi dent, toen de heer Roosevelt de loopbaan koos van politicus met normale ervaring in zaken, met een economische basis en met protectie, streed spr. als naamloos onbe kende voor de wedergeboorte van een volk, dat het zwaarste onrecht in zijn geheele ge schiedenis had ondergaan. Beide landen hadden economische problemen gemeén, zeer groote werkloosheid en achteruitgang van het economisch leven, doch terwijl Duitschland onder nat. soc. leiding binnen weinige jaren een ontzaglijke vooruitgang in alle opzichten bereikte, zag Roosevelt geen kans in zijn land ook slechts de ge ringste verbeteringen tot stand te brengen. Dat laatste valt niet te verwonderen als men bedenkt dat de geesten die deze man opriep om hem te steunen, of juister, die hem hadden geroepen, als Joden slechts be lang kunnen hebben bij ondermijning en nooit bij orde. Gezien de mislukking van zijn binnenlandsche politiek, had Roosevelt behoefte aan conflicten op het gebied der buitenlandsche politiek als afleiding, daarbij gesteund door de Joden uit zijn omgeving. De Führer somde daarna feiten van het uit dagend optreden van Roosevelt jegens het Duitsche rijk op, zijn ophitsende redevoe ringen tegen Duitschland, de terugroeping van den Amerikaanschen ambassadenr uit Berlijn, zijn sabotage van een politiek van verzoenina in Europa, welke uit de rappor- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Bij den afweer van plaatselijke aanvallen aan het Oostelijk front zijn den vijand zware verliezen toe- gebracht. De luchtmacht steunde de operaties van het leger door ge slaagde aanvallen op vijandelijke colonnes, concentraties en pantser wagens, versterkte stellingen en achterwaartsche verbindingen. In Noord-Afrika waren er gis teren geen belangrijke operaties, Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben concentraties van pantserwa gens en auto’s verstrooid. Voor de kust van Noord-Afrika zijn een Britsche kruiser en een torpedo- bootjager door Duitsche en Itali- aansche vliegtuigen aangevallen en zwaar beschadigd. Kapitein Müncheberg heeft zijn zestigste overwinning in de lucht behaald.” BEHOUD EN ONTWIKKELING VAN DE NEDERLANDSCHE CULTUUR. Ter gelegenheid van. het 10 jarig bestaan Van de N.S.B. hebben ir. A. A. Mussert en de secretaris-generaal van Volksvoorlich ting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen in Pulchri Studio te ’S Gravenhage voor genoodigden gesproken. Prof. Goedewaagen sprak over: „Politiek en cultuur” en zeide o.a.: dat de nationaal Socialistische politiek ten aanzien van de cul tuur geboren is uit en als tegenstelling tot iden liberalen staat, bij de eerste is de gebon denheid van de individuen in eenzelfde volk- Scbe levensstijl het hoogste doel, niet de vrije individueele uitlevering van cultureele ^scheppingskracht. Spr. betoogde vervolgens) ‘dat de cultureelpolitieke taak van het nat. Soc. tweeërlei omvat: een cultureele en een socialistische doelstelling, de eerste samenge vat in de woorden: bewaren en vernieu- iwcn, terwijl de tweede betreft de zorg van de overheid voor den cultureelen werker en vo ir het publiek. i Spr. zei lens.otte: Wij nalionaal-socialisten. zic.i cultuur niet als spel, maar als hoogste levensuiting van een volk. Daarom willen wij geen cultuur, bestaande uit paria’s en snobisten, maar socialisme, binding van al len aan allen, en verantwoordelijkheid van alien voor allen. Wij1 luiden een nieuw cul tuurpolitiek tijdvak in. Zooals een ieder thans het arbeiders-socialisme aanvaardt, zoo zal straks het cultuursocialisme in Nederland re- ge en wet zijn. Ir Mussert sprak over „Volksche kunst in Ncdejdand”. Het is onze taak, zeide spr. o.m., musea te bouwen om hetgeen geweest is van de oudste tijden af te bewaren en den volke te toonen om er leering uit le trekken, maar bovendien de voorwaarden te scheppen voor een opbloeien van nieu we kunst uit de oude, niet vergane schep pingskracht. Die kunst zal dan de volksche kunst in het Nederland van de naaste toe komst zijn. De geschiedenis van de Gei-- maansche volken overziend, zeide spr. dat deze nu aan het begin van een nieuw tijd perk staat. De eerste periode kenmerkte) zich door de gebondenheid aan de toenmaals het kerkelijk en maatschappelijk leven be- heerschende R.K. kerk. Het tweede tijdperk van ongeveer 1500 tot heden is dat van het losknoopen van den band der christelijke Katholieke idee en het losknoopen tevens van a erlei vormen van traditie, gewoonte, recht, smats-organisatie, cultuur enz. Het kapita lisme wordt meer en meer overheerschend en volksuitbuitend; het democratische libe ralisme is het eindresultaat, waartoe het ont- 1>' idingsproces van de middeleeuwsche cul- 1’ r heeft geleid. Meer en meer ontaardde de kunst, het cultuurlooze tijdperk leek onafwendbaar. Maar de ondergang van het tweede tijdperk bergt in zich de belofte van het ontluiken van het derde: de orde zal worden hersteld door de natuurlijke, bindingen te herstellen en de kapotgeslagen levenskringen in beteren vorm op te bou wen. Het volk moet zich zijn gebondenheid aan zijn ras en bodem weer bewust wor- en, zijn denken en handelen moeten zich richten naar de wetten der schepping. Dan zal er ontstaan vrijheid in gebondenheid. Het ophouwen van nieuwe levenskringen in over eenstemming met den Germaanschen aard is He volgende noodzakelijkheid. In den Ne- Herlandschen staat, die een Germaansche nat. Soc. staat zal zijn, zullen gewesten tot hieuwe opbloei komen. Binnen de gewesten Kullen streken, dorpen, steden ieder hun feigen karakter dragen in een rijke verschei- Henheid. Maatschappelijk zal de orde wor- Hen hersteld door de instelling van levens kringen, corporation, kamers, gilden of hoe Zij verder ook zullen worden genoemd. 1 Sprekende over het bewaren van de oude (cultuurgoederen, zeide spr. o.a. dat het Hen slechte tijd zal worden voor diegenen. Idie het landschapsschoon willen opofferen jaan winstbejag. Heemschut zal straks een til achtige organisatie zijn in de Nederlan den. Van de monumenten mag niets meer •Werloren gaan. De kunstschatten in onze» .tnusea zullen worden geopenbaard, het volk Bal worden getoond wat schoonheid is en _lwat prullen zijn. De liefde voor onze taal fcal worden aangekweekt, men zal zuivel” ïeeren schrijven en spreken. Sprekende over 3de opbouw van de volksche cultuur, zeide ‘spr. dat gezin en beroepsstand de beide ze- Melijke wortelen van den staat zijn. Beroep: standen, corporation, ook van hen die tot Roeping hebben kunsten en wetenschappen tte bevorderen zijn onontbeerlijk. Ten nauw ste zullen de corporation verbonden wor gden met de gilden van het ambacht, de Kul tuurkamer zal deze bindingen vormen. L Waarschuwend voor staatsabsolutisme, zei- ffle spr., dat de gilden grootenideels hun1 SBigen weg hebben te vinden in volle vrij- meid, .mits in volksche gebondenheid. Van »et tijdperk der vrijheid in gebondenheid, raat nu is aangebrokèn, verwachten wij' lyeel. Vrede en welvaart zal het brengen en Ben ongekende opbloei van alle cultuurin stellingen. Europa verjongt zich en de of fers zullen niet te vergeefs zijn gebracht. De oude geestkracht van ons volk zal her leven voller dan ooit, daarvoor willen wij Ban fiok .wertefl* leven en strijden. ten der Poolsche ambassadeurs blijkt, zijn pogingen mee te praten over interne Euro- peesche aangelegenheden, die hem in het geheel niet raken; hij erkent regeeringen niet die hem niet bevallen, sluit onrechtmatig verdragen die hem het recht geven vreemde gebieden eenvoudig te bezetten, zet de wij ziging van de neutraliteiiswet door ten gun ste van de tegenstanders van Duitschland. Ook verleent Roosevelt hulp aan Duitsch- lands vijanden. Spr. herinnert hierbij o.a. aan de belofte door Roosevelt op 15 Juli 1940 aan Reynaud gegeven, dat Amerika de hulpverleening aan Frankrijk zal verdubbe len als Frankrijk den strijd tegen Duitsch land voortzet. Roosevelt stelt voorts een gemeenschappelijk militair program met Canada op, staat Engeland 50 torpedo- bootjagers af. De positie van Duitsche sche pen wordt door de Amerikaansche marine aan den vijand verraden, in Maart worden alle Duitsche schepen door de Amerikaan sche autoriteiten in beslag genomen. In strijd met alle volkenrecht worden de Duit sche saldi in de Ver. Staten op 14 Juni ge blokkeerd. Door de bezetting van IJslana door Amerikaansche troepen hoopt Roose velt Duitschland eindelijk tot den oorlog te dwingen of de Duitsche duikbootoorlog waardeloos te maken. Dan volgen de aan vallen van Amerikaansche oorlogsschepen op Duitsche (Greer en Kearney) en het in strijd met het volkenrecht in beslag nemen van het Duitsche schip „Odenwald”. Spr. acht Roosevelt evenals Wilson geestesziek. Dat deze man met zijn Joodschen aanhang sedert jaren met dezelfde middelen tegen Japan strijdt is ons bekend. Ik geloof, dat gij het allen als een be- vrijding hebt gevoeld, dat thans eindelijk een staat het eerst is overgegaan tot een protest tegen deze onbeschaamde mishan deling van waarheid en recht, die uniek is in de geschiedenis, en wel tot ’n protest, dat deze man immers heeft gewenscht en waar over hij zich derhalve thans niet mag ver bazen. Dat de Japansche regeering er na jaren lange onderhandelingen met dezen verval- scher eindelijk genov-g van had zich nog langer op zoo onwaardige wijze te laten hoonen, vervult ons allen, het Duitsche volk en ik geloof ook de overige fatsoenlijke menschen op de geheele wereld, met diepe voldoening. Wij weten welke kracht er achter Roo sevelt staat. Dat is de eeuwige Jood, die zijn tijd gekomen acht om ook aan ons te vol trekken, wat wij in Sowjet-Rusland vol hui vering moesten zien en beleven. Uok als wij geen bondgenootschap met Japan hadden, zou het ons duidelijk zijn, dat het de bedoe ling van de Joden en hun Franklin Roo sevelt is den eenen staat na den anderen af zonderlijk te vernietigen. Het is ons duidelijk wat deze andere we reld met ons voor heeft. Zij hebben het de mocratische Duitschland van weleer doen verhongeren, zij zouden het nationaal-socia- listische Duitschland van thans widen uit roeien. Als Roosevelt of Churchill verkla ren, dat zij dan naderhand een nieuwe maat schappelijke orde willen opbouwen, dan is dat vrijwel zoo, alsof eèn kaalhoofdige kap per een onfeilbaar haargroeimiddel aanbe veelt. Wat het Duitsche volk betreft, dat heeft geen behoefte aan aalmoezen van een Churchill, een Roosevelt of een Eden, doch het wil slechts zijn recht en dit recht om) te leven zal het zich waarborgen, ook als duizend Churchills of Roosevelts daartegen een complot wilden smeden. Het Duilsche volk heeit wellicht nog nimmer zulk een hel der inzicht en zooveel eerbewuslzijn gehad als thans. Spreker deelde daarna mede dat den Ame rikaanschen zaakgelastigde zijn paspoort was overhandigd en deze o.a. was meegedeeld dat in Amerika, zonder dat de Amerikaan sche regeering eenige poging tot officieele weerlegging deed, het plan van president Roosevelt gepubliceerd was, om uiterlijk in 1943 Duitschland en Italië met militaire machtsmiddelen in Europa zelf aan te val len. Duitschland en Italië hebben zich thans eindelijk gedwongen gezien overeenkomstig de bepalingen van het Driemogendheden- pact van 27 September 1940 schouder aan schouder met Japan den strijd ter verdedi ging en daarmee handhaving van de vrij heid en onafhankelijkheid hunner volken en rijken tegen de Vereenigde Staten en Enge land gemeenschappelijk te voeren. Nadat spr. de tekst der overeenkomst tus schen de drie mogendheden had' meegedeeld, zeide hij dat de Amerikaansiche president en zijn plutocratische kliek hen gedoopt had den als de volken der niet bezittende». Wel nu deze zouden in ieder geval bereiken dat het weinige dat zij hebben, hun niet ook nog wordt ontroofd door de bezittendën. Wa pengeweld noch tijd zullen Duitschland over weldigen. In de tweeduizend jaar van de ons be kende Duitsche geschiedenis is ons volk nooit meer aaneengesloten en eensgezind geweest dan thans. De Heer der wereld heeft de laatste jaren zooveel grootsch aan ons ge wrocht, dat wij ons dankbaar buigen voor een Voorzienigheid, die ons bedacht heeft met de eer, led§n van een zoo groot volk te mo gen zijn. Op Malakka. SJANGHAI, 10 Dec. (D.N.B.). In een communiqué der Britsche autoriteiten te Singapore wordt bevestigd, dat de Japan- 00K ITALIË. In een rede uitgesproken op het Piazza Venezia heeft Mussolini meegedeeld, dat ook Italië zich in oorlog bescho^wit met de. Ver- eenigde gtaten^ ENGELSCHEN ONTRUIMEN. KOTA BAROE. Te Singapore, aldus meldt Domei uit Saï- gon, is officieel bekend gemaakt, dat dej Britten Kota Baroe hebben ontruimd, Sinds het uitbreken der vijandelijkheden heeft de Japansche luchtmacht 86 vijande lijke vliegtuigen op Malakka vernield. Bij een Japansche aanval op het vliegveld van Manilla is het arsenaal in de lucht gevlogen, „LEXINGTON” TOT ZINKEN GEBRACHT, TOKIO, 11 Dec. (D.N.B) De marinesectie. van het keizerlijke hoofdkwartier deelt me de, dat het Amerikaansche vliegkampschip, dat, zooals gemeld, reeds op den eersten dag van den oorlog door Japansche duikbootenl bij Honoloefoe tot zinken werd gebracht, de 33.000 ton metende „Lexington” was. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT, ROME, 11 Dec. (Stefani). Het 557ste comu muniqué van het Italiaansch hoofdkwartiec luidt: „De vijandelijka druk op onze stellingen aan het front van Solloem duurde gisteren voort. Ten Zuiden en ten Zuidwesten van Tobroek plaatselijke gevechten, waarbij' dn divisie „Trento” 25 vijandelijke vechtwagens en vele andere gemechaniseerde strijdmiddel ten beeft vernietigd. Formaties van Italiaans sche en Duitsche duikbommenwerpers heb-: ben aanvallen gedaan op de havenwerken van Tobroek en op vijandelijke troepen concentraties en strijdmiddelen in de zóne’ van Tobroek. Bij luchtgevechten hebben Duitsche jagers 5 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. I In den namiddag van 10 December heeft de Vijand een luchtaanval op Tripolis ge daan, waardoor eenige branden werden ver oorzaakt. Er waren geen slachtoffers. Vijandelijke oorlogsschepen hebben giste ren Derna gebombardeerd en schade toege bracht aan het hospitaal „Principe di Pie monte”. Eenige gewonden onder het ver plegende personeel. Een vijandelijke krui ser van middelbare tonnage, die aan dezei actie deelnam, werd getroffen door onzel torpedovliegtuigen. 1 Een vijandelijk vliegtuig heeft in den afge- loopen nacht eenige bommen laten vallen op de haven van Catania: er is geen schade! aangericht; één gewonde. In den afgeloopen nacht is de vlootbasia La Valetta op Malta door onze luchtforma ties gebombardeerd”. Onderhoud Ciano en Darlan Te Turijn heeft graaf Ciano een onder- NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN - STAVOREN - HEMELUMER OLDEPHAERT Pl.v.v. Hoofdredacteur C, SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek VERSCHIJNT: DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS 9Hci*i H 1KP y' ï- i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1