i i I NIEUWSTIJDINGEN. Met Duitschland voor een vrij Nederland Duitschland strijdt voor Europa. O Ie Jaargang van NOORDWOLDE. en STAVOREN Bureau Grootzand 55, Sneek Tel. 3005 Uitgave firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink C o. NIEUWE SNEEKER COURANT IJLST - HINDELOOPEN waarin vereenigdt DRIJFHOUT’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, Officieel Orgaan van de gemeenten} SNEEK - WYMBRITSERADEEL SNEEKER COURANT, 82e Jaargang - HEMELUMER OLDEPHAERT en NV. 18. VERSCHIJNT: DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT, B. F. I DE REDE VAN HITLER. VERBETERING. 17.28 17.28 17.28 VIER NEDERLANDERS GEFUSILLEERD. Wegens hulpverleening aan den Brit. Het bureau van den bevelhebber der weer macht deelt mede, dat vier Nederlanders we gens begunstiging van den vijand (hulpverlee ning aan Britsche vliegers) door een Duitschen krijgsraad ter dood zijn veroordeeld. Het vonnis is reeds met den kogel voltrokken. 17 18 19 Zon op 17 18 19 WAAROM MET DU1TSCHLAND VOOR VRIJ NEDERLAND? Vrijheid is plicht. Het was deze vrijheid niet, waarin Ne derland dacht te leven, waarvoor de arbeider werkte, de werklooze ontbering leed. Het was deze vrijheid niet, waarvoor ons leger gemobiliseerd werd en waarvoor onze beste, eerlijkste soldaten gesneuveld zijn. Neen. Het was de verkeerde vrijheid, de libera- December 9.44 December 9.45 December 9.45 Men is verplicht te verduisteren van zons ondergang tot zonsopgang. DENK OM HET VERDUISTEREN. Zon onder: December December December voor het bestwil van het Nederlandsche volk volledig succes, opdat dit als gelijkgerechtigd, alleszins gewaardeerd kameraad kan toetreden tot de Germaansche gemeenschap, die onze Führer reeds vormt. Leve de Nationaal-Socialistische Beweging en haar leider. Leve de Nationaal-socialistische idee en onze Führer. Sieg heil. Ir. Mussert betuigde eerst den dank der N.S.B. voor de gelukwenschen welke de Führer had willen zenden en gaf daarna een beeld van de historische ontwikkeling sedert den afloop van den wereldoorlog 191418. Dat wij weten aan welken kant wij heden hebben te staan, dat danken wij aan onzen jarenlangen strijd, aan onze N.S.B. Wanneer het dezen zomer aan Hit ler met zijn weermacht niet gelukt zou zijn om de Sovjet millioenenlegers te weerstaan, ja slag op slag te slaan, zou er nu reeds geen Europa meer zijn, doch de communistische heerschappij reiken van de Japansche zee tot de Noordzee. Dat dit niet is geschied danken wij de Duitsche weermacht en de verbondenen, de gevallenen en gewonden, en den grootsten germaansqhen aanvoerder aller tijden den Führer Adolf Hitler Voor dat alles heeft echter het Nederlandsche volk in de afgeloopen jaren niets gedaan, om dat het zich niet verzetten kon tegen het goed georganiseerd en sluw uitgevoerd bedrog van zijn heerschers, de politieke partijen. Slechts één organisatie verzette zich wel, dat was de N.S.B. Spr. licht dit uitvoerig toe om dan te betoogen dat na de bezetting uit Londen joden aan het werk werden gezet om voort te gaan ons volk op te hitsen en tot sabotage aan te zetten. Onze vrienden uit New York bezetten Suriname voor het grootkapitalisme. En dezer dagen is dan de brand uitgebroken in Oost- Azië: de Vereenigde Staten en Engeland tegen Japan. Toen de Nederlandsche regeering met de koninklijke familie vluchtte naar Engeland, heb ik meermalen gezegd: Ziet, dat zij ons volk aan den verkeerden kant plaatsen, dat zij zelven vluchtten in de dagen van strijd, dat alles zal in meerdere of mindere mate vergeven kunnen worden als zij ten minste een ding doen: Indië buiten den oorlog houden. Doch koningin Wil helmina verklaart den oorlog aan Japan. Tegen zooveel waanzin valt niet op te roeien, het Hoofdred. L. KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek Wij kunnen niet neutraal zijn in het ge vecht dat woedt tusschen het oude en het nieuwe, het jonge. Een Engelsch schrijver schreef: „Uit ruimheid van geest zoowel tegen Koningen als stelsels zijn, noemt men onzin. Men moet kiezen tusschen die twee of men is geen n a t i e”. Wij moeten kiezen tusschen democratie en nationaal-socialisme, kiezen tusschen ouderdom, die voorbij is en jeugd, die niet te verslaan is, kiezen tusschen de on-echte vrijheidsidee, waarin wij gevangen waren tegen wil en dank en het nieuwe stelsel, de gedachte van de gerichte vrijheid, de idee der eenheid, het afbreken der schrijnende tegenstellingen. Wij vechten voor de jeugd, voor het ge luk van iederen mensch in zijn volk, de schoonheid van ieder volk tus schen de volken en de eenheid in g e- dachteendaad. Daarom vechten wij nu met Duitschland tegen Bolsjewisme en Kapitalisme, vechten wij met Duitschland voor Nieuw-Europa, Vrij Europa, vechten wij voor de idee: de vrijheid die plicht is en hef woord dat daad is. Wij, volk van Nederland, met Duitsch- land voor Vrij-Nederland. Want wij zijn bewust. Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek Hongarije, Roemenië, Slowakije, Kroatië en Bulgarije ook in oorlog met Amerika. Hongarije, Roemenië en Slowakije beschouwen zich krachtens het driemogendhedenpact ook in Verjaardag van den bevelhebber der weermacht. Donderdag herdacht de bevelhebber van de weermacht in Nederland, de generaal der vlie gers Fr. Christiansen, zijn 62sten verjaardag. Ter gelegenheid daarvan ontving hij gelukweh- schen uit hooge en allerhoogste kringen van het Duitsche rijk, uit het economisch leven en uit particuliere kringen in binnen- en buitenland. Persoonlijk brachten des voormiddags o.a. hun gelukwenschen over alle bevelhebbers van de onderdeelen der weermacht in Nederland, voor den afwezigen Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied diens commissaris- generaal en vertegenwoordiger alsmede leidende persoonlijkheden van de N.S.D.A.P en haar af- deelingen en de leiders van de Duitsche be- stuursinstanties in Nederland. Des middags vond voor het gebouw van den staf een défilé van de wachtcompagnie van den bevelhebber der weermacht plaats, dat gevolgd werd door een muziekuitvoering. Militair bondgenootschap tusschen Japan en Indo-China. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Het Japansche hoofdkwartier heeft bekend ge. maakt dat een militair bondgenootschap is ge sloten tusschen Japan en Indo-China. In den vertaalden tekst van de redevoering van Hitler, waarvan wij een uittreksel in het vorig num- mer opnamen, staat in de passage, waarin de Führer mededeeling doet van de geleden verliezen, dat deze verliezen geleden zijn in het tijdvak van 22 Juni tot 1 Sep- t e m b e r. Dit moet zijn van 22 Juni tot 1 December. oorlog met de Ver. Staten. Ook Bulgarije en Kroatië hebben den oorlog aan Engeland en Amerika verklaard. verraad beteekenen. En de traditie waarin wij opgevoed zijn, is verraad geweest, aan eigen bodem en eigen volk, een verraad, een traditie die in pijn en verbittering moest gebroken worden. Wij grijpen steeds terug, naar wat we meenen verloren te hebben, wij zien steeds achterom en gaan niet vooruit. Wij denken slechts aan verlies, niet aan winst. De tijd is gekomen, dat wij niet meer stil i en zeg- want het koningin Wilhelmina en haar zoogenaamde re geering in Londen zijn Engelsche krijgsgevan genen, die land en goed moeten offeren op het altaar van Roosevelt en Churchill, hetzelfde altaar, waarop straks het Britsche empire in rook zal opgaan. Ik vermag niet in te zien, hoe Indië op dit oogenblik voor Nederland behouden zal kunnen blijven, al zullen wij nimmer ons standpunt kunnen of willen prijsgeven, dat Nederland onvervreemdbare rechten heeft op Indië, omdat daar drie eeuwen lang het bloed en het zweet van honderdduizenden Nederlan ders van Indië gemaakt hebben wat het nu is. Waren zij die ons volk regeerden niet met blindheid geslagen geweest, dan zou van 1937 de N.S.B. de koers hebben bepaald, in drie jaar tijd de solidariteit tot stand gebracht zijn van ons volk met het Duitsche en Italiaansche, de Nederlandsche weermacht met de Duitsche zijn opgeiukt en als volk ook mee opgetrokken tegen de Sovjets. Dan zouden wij hier in Europa mede tot de overwinnaars behooren, in plaats van tot de overwonnenen. Zeker zou den ook dan Curasao en Suriname bezet zijn, maar Oost-Indië zou sterk gemaakt zijn, zijn grondstoffen zouden niemand onthouden zijn en er zou geen oorlog geweest zijn tegen Japan, Engeland of Amerika. Al onze offers zijn echter niet vergeefs geweest, de N.S.B. vervult haar roeping voor het voortbestaan en het welzijn van het Nederlandsche volk. Er is een kern van 100.000 mannen en vrouwen van wie er 10.000 in het veld staan om mee te helpen Europa te Jistische vrijheid, een zelfgekweekte vrij heidsidee, die nergens, maar dan ook ner gens op steunde en waaraan vele menschen geofferd zijn, bijna een heel volk. Wij hebben gevochten voor een phrase, een jammerlijke grimas. En voor ditzelfde wanidee, weerstaan wij nu nog in gedachte en daad, weerstaan wij, aan de nieuwe, jonge vrijheid, die wij als dwang en belemmering bestempelen. In dit verzet toonen wij weer, zoo bitter duidelijk, dat wij niet vrij zijn, maar gevan gen, gevangen in een fictie, in iets wat niet bestaat. Het is een niet echt verhaal, dat ons is overgeleverd. .Opvoeding is traditie, maar traditie kan ROME, 15 Dec. (D.N.B.) Het Italiaansche weermachtsbericht no. 561 luidt als volgt: i De aanhoudende vijandelijke druk in het ge bied van Ain-el-Gazala stiet op den taaien te genstand van onze troepen, die overal tot den tegenaanval overgingen. Aanvallen op de steun punten van Solloem en Bardia werden afge slagen. De aanvaller liet enkele gevangenen in onze handen achter. De luchtmacht der As heeft in sterke mate aan den strijd deelgenomen; zij bestookte vijandelijke aanvalscolonnes met mitrailleur- vuur en vernielde concentratie van pantser wagens. Twintig vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten, waarvan dertien door Italiaansche en Duitsche jagers en zeven door de luchtdoelartillerie. Twee van. onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Bij vijandelijke aanvallen op Derna en Cirene vielen twee dooden en een gewonde te betreuren. Schade werd niet aangericht. Tijdens een actie in de Middellandsche Zee werden twee van onze lichte kruisers door torpedotreffers tot zinken gebracht. Bijna de geheele bemanning is gered. Een vijandelijke torpedojager van de voormalige Nederland- schie marine is tot zinken gebracht. De duik boot onder bevel van „capitano di corvetta” Torn. heeft in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee een Engelschen kruiser aangevallen en op> dezen een torpedotreffer geplaatst. De duikboot onder bevel van lui tenant ter zee eerste klasse Campanella} heeft in het Centrale deel van de Middel landsche Zee een anderen vijandelijken krui ser getorpedeerd. Nog een Amerikaansch slagschip bij Hawaii vernietigd. De vlootafdeeling van het keizerlijk hoofd kwartier te Tokio maakt naar het D.N.B. meldt bekend, dat in de slag van Hawaii ook het Ame- rikaansche slagschip Arizona (32.600 ton) tot zinken is gebracht. Bovendien werd in den slag ter hoogte van Malakka behalve de Britsche slagschepen Prince of Wales en Repulse ook een groote Britsche torpedojager in den grond geboord. 2) . Dat ik het geloof heb, dat hij, Adoli Hitler, de van God gegeven Germaansche lei der is, die tot roeping heeft de Germaansche volkeren uit den nood en de bedreiging van heden te leiden naar een lichtende toekomst. 3) . Dat ik de onwrikbare overtuiging heb, dat hij, Adolf Hitler, als Germaansch leider nim mer iets zal eischen, dat in strijd zou zijn met de eer, de waardigheid of de belangen van het Nederlandsche volk en dat ik daaruit de conse quentie trek: de verbondenheid op leven en dood. Ik kan u zeggen, mijne kameraden, dat de Führer zich daarover zeer verheugde en ons volk de gelegenheid wil geven niet als over wonnen natie, niet als kolonie, niet als protec toraat, maar als vrij nationaal-socialistisch Ger maansch volk zijn plaats in het nieuwe Europa in te nemen en zijn aandeel te hebben aan het gestalte geven aan het nieuwe Europa. Afge sneden van zijn koloniën, afgesneden van andere werelddeelen, zou het Nederlandsche volk op zijn klein grondgebied hier verkwijnen en ver kommeren, wanneer het niet werd toegelaten als deelgenoot in het nieuwe Europa. Het wordt toegelaten, neen, het is toegelaten op den 12den December en dit is het grootste geschenk dat ik u, mijne kameraden, op dezen dag kan brengen, dit is ook het grootste ge schenk, dat de N.S.B., de veel gehoonde en ge smade, op dezen, haar tienjarigen, gedenkdag aan het Nederlandsche volk aanbiedt. Een ge schenk, dat eens door het gansche volk op zijn hooge waarde zal worden geschat. De koers was oost, nij is oost en blijft oost, dat een iegelijk het hoore en er zich naar richte. Onze taak staat ons klaar voor oogen. Ik zal haar in enkele punten samenvatten: 1) . De actieve, doelbewuste deelneming aan de samenwerking van alle Germaansche volke ren tot veiligstelling van Europa, gedragen door de zekerheid, dat dit gemeenschappelijke belang voo rgaat, voor het belang van ieder der vol keren afzonderlijk. 2) . Het deelnemen van het “Nederlandsche volk aan de kolonisatie en de exploitatie van de Oost-Europeesche gebieden. 3) . Het verkrijgen van de volkomen gelijk gerechtigdheid in de Europeesche levensruimte en het zoeken en vinden van emplooi van den ondernemingsgeest ensile arbeidskracht van ons volk in Europa, opdat welvaart zal komen en de armoede zal worden verdreven. 4) . Het verhinderen van het wegkwijnen en voortvegeteeren van ons volk in een te nauwe levensruimte, nu alle wegen van overzee.zijn afgesloten. 5) . De lichamelijke, zedelijke en geestelijke verheffing van ons volk, de zorg voor het wel zijn van het volk door arbeidsdienst, arbeids front, volkswelvaart, volksgezondheidsdienst enz. te organiseeren en tot bloei te brengen. 6) . Het organiseeren van de levenskringen van ons volk, waardoor de enkeling tot zijn recht kan komen en een dam wordt opgeworpen tegen gelijkschakeling en staatsabsolutisme. 7) . Het organiseeren en tot leven wekken van den komenden Nederlandschen Germaan schen nationaal-socialistischen staat, waarin wij in vrijheid zullen kunnen leven. Nadat spr. er op had gewezen dat voor het verwezenlijken van dit alles een hechte, sterke allerbeste wat wij er van kunnen denken is dit: offervaardige N.S.B. noodig was en het ver trouwen uitgesproken dat allen moedig en vast beraden het tweede tienjarig tijdvak zullen in gaan, besloot hij zijn rede mei zijn geloof in de toekomst van ons volk uit te spreken. Er zal straks weer zijn arbeid en orood, idealen en geloof en daardoor zal de blijmoedigheid weer- keeren, die geweken is in deze benarde tijden. Ten slotte werd gezamenlijk gezongen*het Duitsche volkslied en daarna het zesde couplet vrn het Wilhelmus. In de Maliebaan had een défilé voor den lei der plaats; m de vergadering zelve had ook een indrukwekkende herdenking van de gevallen kameraden plaats; de eerste duizend leden der N.S.B .hadden ƒ2100.bijeengebracht, welk bedrag waarschijnajk bestemd wordt voor een monument te Lunteren ter eere der in het O os ten gevallen Nederlandsche kameraden. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht meldt: In het Oosten werden op ver scheidene plaatsen van het front vijandelijke aanvallen met zware verliezen voor den tegenstander af geslagen. De luchtmacht bestookte met succes concentraties van den vijand in de bocht van de Donetz benevens spoorwegdoelen tusschen Don en Donetz. Sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen en Stuka’s brachten in den centralen sector van het front onder bescherming van jagers vernietigende slagen toe aan gereedstaande pantser- afdeelingen en aanvoercolonnes van de Sovjets. De vijand leed hier bijzonder gevoelige verliezen aan zware wapens en rollend mate rieel. Ook in den sector Wolchov benevens aan den Moermansk- spoorweg hadden aanvallen van de luchtmacht succes. Beveiligingsvaartuigen van de marine beschadigden in de Aegeï- sche Zee met waterbommen een Britsche onderzeeboot, die als ver loren kan worden beschouwd. In Noord-Afrika werden nieuwe Britsche aanvallen afgeslagen. Duitsche en Italiaansche afdeelin gen Stuka’s plaatsten bomtreffers van zwaar kaliber op vijandelijke colonnes en geschutstellingen ten Z.W. van Tobroek. Op een vlieg- tuigsteunpunt wierpen Duitsche gevechtsvliegtuigen opslagplaat sen van motorbrandstof in brand. Marine-artillerie schoot aan de Atlantische kust twee Britsche ge vechtsvliegtuigen neer. beveiligen. Wil Europa niet ten onder gaan, dan moet het zich radicaal losmaken van de ver derfelijke Engelsche politiek. Ik heb niet geaarzeld, ik gevoel mij verant woordelijk voor de toekomst van ons volk. De bezetting van Curasao en Suriname, de onver antwoordelijke, ja waanzinnige oorlogsverkla ring aan Japan, hebben de deur dicht gedaan. Ik ben naar den Führer gegaan in Berlijn en heb hem gezegd, niet als particulier, maar als leider der N.S.B.: 1). Dat naar mijne meening het welzijn en het voortbestaan van het Nederlandsche volk alleen gewaarborgd kan worden in het lotsver- bonden samenhouden van alle germaansche vol keren. kunnen zijn, maar dat wij opstaan gen wat ons op het hart ligt, zwijgen is niet meer te dragen. Het Nederlandsche volk is één der sterk ste, geestelijk sterkste en schoonste volken van Europa. Het is een volk, dat altijd het vechten heeft gekend en daardoor eerlijk was en nuchter, met beide beenen op den grond stond. Maar het moet sterker worden, over alle leden en geledingen, over alle klassen: één, scherp en hard. Hiervoor is noodig, dat de rotte deelen, zonder er ook maar overheen te praten, weggesneden worden en dat de dingen bij hun naam moeten worden genoemd. De vrijheid waarvoor wij n u staan, doet afbreuk aan de eerlijkheid, het is de vrij heid die naar de catastrophe leidt. En nooit, nóóit is er toen van iedereen zijn hardste en eerlijkste plicht geëischf, nooit de uiterste inspanning, omdat dié vrijheid nooit alle volksgenooten heeft om vat, in haar doelstelling, die toch móet zijn: de schoonheid en het geluk van het Neder landsche volk. Vr ij heid is plicht, is gebonden heid, orde en tucht. Een vrije mensch is, aan al zijn volksge nooten, eerlijke inspanning van zijn uiterste krachten verplicht. Een vrij land is aan alle landen, eerlijk heid en inzicht verplicht. Zoo zal er geen mensch zijn, die doelloos en werkeloos tusschen zijn volksgenooten staat en geen volk, dat doelloos en verdrukt tusschen de andere volken staat, want Vr ij heid is Eenheid. Dit is de vrijheid, die wij moeten overge ven aan onze kinderen en dan zal de op voeding een eerlijke traditie zijn. TIENJARIG BESTAAN N.S.B. REDEVOERINGEN VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS EN Ir. MUSSERT. Bij de viering te Utrecht van het 10-jarig bestaan der N.S.B. op j.l. Zondag hebben o.m. de Rijkscommissaris en ir. Mussert redevoeringen gehouden. De Rijks commissaris was met bijzondere trots ver vuld dat de Führer hem had opgedragen om jegens de N.S.B. in Nederland en haar leider Mussert bij het 10-jarig bestaan de groeten van onzen Führer Adolf Hitler uit te spreken. Dat de N.S.B. onder Mussert strijdlustig volgehouden heeft ondanks alle achteruitzettingen en verdrukkingen hebben wij bij u vooral geconstateerd en gewaar deerd, in den strijd vol volksche offervaar digheid die ons allen nationaal-socialisten een groote gemeenschap laat worden, waar toe ons eerst als de groote verkondiger, dan als de alles overtreffende leider Adolf Hitler oproept. Het is de bijzondere, histo rische verdienste van uw leider, dat hij zich door de uiterlijke idyllische orde in dit land niet liet misleiden, doch reeds meer dan 10 jaar geleden den wortel van het kwaad zag dat in dezen toestand lag. Mussert is als een vermanende en roepende In de woestijn van democratische platheden en burgerlijk conventionalisme opgetreden. Thans vereenigt ons allen, Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten één overtuiging en één wil: de overtuiging dat wij ons geheele wezen dan ken aan het volk, bepaald volgens zijn bloed, de wil alle krachten van ons wezen voor deze bloedgemeenschap te wagen. Onze blik reikt echter over de grenzen en omvat de grootere gemeenschap van allen die door hun Noord- Arisch bloed in de hoogere lotsgemeenschap der Germaansche volken in Midden- en Noord- Europa vereenigd zijn. Spr. zeide vervolgens dat 22 Juni, toen de Führer de Duitsche weer macht ten strijde voerde tegen de numeriek haast onbegrijpelijk groote en van oorlogstuig fantastisch rijk voorziene horden van het bols jewisme, het uur der beslissing voor geheel Europa was, en ook het uur der politieke be slissing in Nederland. Wie thans nog niet ziet of wil zien, heeft het recht verloren op politiek, dus voor de gemeenschap verantwoordelijk ter rein mee te praten. Spr. had derhalve reeds destijds alle politieke richtingen, die haar uit drukking nog vonden in een liberaal deniocra- tischen parlementairen partijvorm ontbonden en de rechten, afgeleid uit vroegere instellingen, nog slechts kunnen toekennen aan de nat.-soc. beweging. De wereldgeschiedenis is sindsdien slechts een half jaar gevorderd,-in gebeurtenis sen het equivalent van eeuwen. Tegen de oude wereld van kapitalisme, democratieën, Joden dom, is de nieuwe wereld der jonge volken op gestaan. Het onfeilbare instinct van een man en nationaal-socialist, die bezorgd is voor het welzijn van zijn volk, heeft Mussert het besluit doen nemen, dat hem en de N.S.B. betrekt in de gemeenschap, die op leven en dood heeft samengezworen een nieuw, beter geordend en gelukkiger Europa te stichten. De conclusie, die ik trek uit dit besluit en die tevens een bewijs is van mijn onverbrekelijke kameraadschap met den heer Mussert, is mijn besluit, in Nederland nog slechts één politieke wilsvorming te dulden en wel die in de Natio- naal-Socialistische en door de Nationaal-Socia- listische Beweging, onder haar leider Mussert. Ik heb derhalve heden bepaald, dat alle andere vereenigingen of bewegingen van poli tiek karakter, die hier in Nederland nog aan wezig zijn, voor zoover zij dit niet met inzicht in de noodzakelijkheid uit eigen beweging dben, met ingang van heden worden ontbonden. Van thans af bestaat er slechts één politieke wil der Nederlanders en wel die voortspruit uit de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland. Nadat spr. betoogd had dat lid van de N.S.B. zijn geen genoegen is maar een zware weg vol opoffering, die hardheid en ook ontbering eischt en ook uithoudingsvermogen tegenover het ge konkel van een numeriek in het geheel niet zoo grooten kring ophitsers en raddraaiers, welke ontbering echter in het niet zinkt bij de ont bering en opoffering die de moeders, vaders en kinderen der meer dan 160.000 gesneuvelden waaronder ook Nederlanders hebben ge bracht zeide hij, dat de poort die door den offerdood dezer mannen is opengestooten, toe gang geeft tot het groote, gelukspellende ge bied van het nieuwe werkelijke Europa, dat groot en sterk zal zijn en de oude cultuur waard, die van hier is uitgegaan in de wereld. Dat nieuwe Europa is reeds realiteit geworden en Nederland neemt er aan deel door het besluit van Mussert, den politieken arbeid der N.S.B. en vooral door het offer van zijn strijders in net Oosten. Spr. wenscht den heer Mussert en de N.S.B. geluk met dezen weg en speciaal

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1