It I i NIEUWSTIJDINGEN. De geboorte van een nieuw Europa. Met üuitschland voor een vrij Nederland Duitschland strijdt voor Europa. DINSDAG 30 DECEMBER 1941 le Taamano No. 21. en Officieel Orgaan van NOORDWOLDE. -< Uitgave firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink 6 C o. Bureau Grootzand 55, Sneefc Tel. 3005 waarin vereenigdt DRIJFHOUT’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang de gemeenten t SNEEK - WYMBR1TSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN - STAVOREN - HEMELUMER OLDEPHAERT Rm°pfm?traatL\lK1EZEB^rek VERSCHIJNT: DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS PLv.v. Hoofdredacteur C. SMIT, 9.51 SNEEKE 11 WSBLAE VERSCHIJNT: DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS 4 DENK OM HET VERDUISTEREN. s s SPREEKUUR BURGEMEESTER. de DIENSTBODE STICHTTE BRAND. WOLLEN GOEDEREN GEBLOKKEERD. THAILANDS PREMIER DOET BEROEP OP TSJANG KAI-SJEK. tot regee- Geen officieele berichten in Japan over strijd op Sumatra. TOKIO, 29 Dec. (D.N.B.) De leider van het inlichtingenbureau der regeering, Masayoeki Tani, heeft met betrekking tot de buitenland- sche berichten, volgens welke op Sumatra en wel in de omgeving van Medan japansche val- schermtroepen zouden zijn geland, en daar reeds hevige gevechten zouden worden geleverd, ver klaard, dat men van Japansche zijde daarom trent nog geen officieele berichten had ontvan gen. Eden confereert te Moskou. STOCKHOLM, 28 December. (A.N.P.). Te Londen is officieel medegedeeld, dat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, een oezoek heeft gebracht aan Moskou en onder- handelingen heeft gevoerd met Stalin en Mo lotov. Britsch convooi lijdt zware verliezen. Het Duitsche weermachtsbericht van 27 Dec. deelde o.a. mede: Duikbooten hebben van het reeds ernstig ge troffen vijandelijke convooi ten Oosten van Gibraltar opnieuw 4 schepen met een gezamen- lijken inhoud van 13.000 ton tot zinken ge bracht. Daarmede is na hevige aanvallen," die verscheidene dagen duurden, het volgende to tale resultaat bereikt: een vliegkampschip, negen koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 37.000 ton tot zinken gebracht, twee koopvaardijschepen zwaar beschadigd. Bloemstraat 31 bneek Kloosterstraat 17 Zon onder: 31 December 1 Januari 2 Januari >Zon op: 31 December 1 Januari 2 Januari Landing van Japansche valschermtroepcn op Sumatra. Het D.N.B. meldt uit Stockholm, dat naar de Britsche nieuwsdienst heeft meegedeeld er op Sumatra in de buurt van Medan strijd wordt geleverd tusschen Ned. Indische strijdkrachten en Japansche valschermtroepen. Uit Shanghai meldt het D.N.B., dat bij net bombardement van het vliegveld van Medan een gebouw van de Nederlandsche luchtvaart maatschappij voltreffers heeft gekregen. Voorts werden op het vliegveld twintig personen ge dood en veertig gewond. Op Malakka. Ipo door Japanners genomen. TOKIO, 29 Dec. (D.N.B.) Ipo, de hoofdstad der Maleische provincie Perak, is heden door de Japanners genomen. Een bericht uit Tokio van het D.N.B. meldt intusschen. dat Groot Brittanië en Tsjoenking een militair bondgenootschap hebben gesloten. 17.35 17.37 17.39 derij C. Ouwehand. Beide schepen voeren met een vischvangst huiswaarts, toen zij Woensdagmorgen, half tien, door twee vlieg tuigen met mitrailleurvuur werden aangek vallen. Er ontstond een paniek onder de be manning van den stoomtrawler Ita. Schip per P. v. d. Bent uit Katwijk, werd door een schot in zijn kaak getroffen. Van de opvaren den van den logger K.W. 122, werd een ma troos, J. Hoek, uit Katwijk aan Zee door een schot in zijn knie gewond. Beide vis1 schers hebben zich na aankomst in de haven onder medische behandeling gesteld. Bengazi ontruimd. Het Duitsche weermachtsbericht van jl. Don derdag deelde o.a. mede: In Noord-Afrika duren de gevechten voort. Bengazi is stelselmatig ontruimd en door den vijand zonder strijd bezet. Duitsche gevechts vliegtuigen bombardeerden militaire installaties aan de Noordkust van Cyrenaica. NEDERLANDSCHE VISSCHERSSCHEPEN DOOR ENGELSCHEN BESTOOKT. Wederom hebben vorige week Engelsche vliegtuigen Nederlandsche visschersschepen aangevallen, nl. de stoomtrawlers „Ita,”, Um. 22 van de reederij N.V. de Daad en De Burgemeester maakt bekend dat hij Woensdag 31 Dec. (Oudejaarsdag) geen spreekuur houdt. Hongkong gevallen. Hongkong, na Singapore Engelands sterkste vesting in Óost-Azië, is gevallen. Dit werd Donderdag medegedeeld in een communiqué van het Japansche Keizerlijke hoofdkwartier, dat als volgt luidde: „Op 25 December om 17 uur 50 heeft de vijand, die Hongkong bezet hield, zijn overgave aangeboden, aangezien hij niet verder in staat was weerstand te bieden aar- onze voortdurende aanvallen. Dientenge volge hebben de troepen om 19 uur 30 bevel gekregen het vuren te staken”. De eigenlijke overgave had plaats om 19.05, nadat de Britsche gouverneur Sir Mark Young gedurende een kwartier in het „Peninsules Hotel” te Kauloen besprekingen had gevoerd met de Japansche militaire autoriteiten, die hem, volgens Domei, de volgende eischen stel den: 1. Een bepaald aantal Japansche troepen blijft voor het handhaven van den vrede en de orde op Hongkong. 2. De Engelschen nemen de volledige ver antwoordelijkheid op zich voor het onmidoel lijke staken der vijandelijkheden en voor het verhinderen van ongewenschte incidenten. 3. Over de bijzonderheden wordt pas later beslist. De gouverneur van Hongkong bleef na de besprekingen te Kauloen en de garnizoens commandant keerde terug naar het eiland om vernielingen te voorkomen. Vrijdagi chtend vroeg werden de Japansche voorwaarden defi nitief door de Britten aangenomen, en in 'den loop van den dag werden de Bntscrie troepen met inbegrip van de Chmeesche afdeelingen, die onder Britsch bevel stonden, zonder inci- denten ontwapend. Alle geïnterneerde Japan ners werden gezond en wel in vrijheid gesteld. Mislukte Engelsche manoeuvre op de Noorsche kust. Het Duitsche weermachtsbericht van 28 De cember deelde o.a. mede: Britsche zeestrijdkrachten probeerden op 27 December een onverwachte manoeuvre te on dernemen op twee afgelegen punten van de Noorsche kust. Na korte hevige gevechten met de plaatselijke bewakingsmanschappen van het leger en van de marine, werden de Britsche landingstroepen verdreven. Zij trokken zich op hun schepen terug. Duitsche gevechtsvliegtui gen brachten van een vluchtende formatie oor logsbodems een toipedobootjager tot zinken en beschadigdeneen kruiser alsmede een anderen torpedojager. In luchtgevechten en door lucht- doelartillerie werden tien vijandelijke bommen werpers neergeschoten. Bij de nadering van den vijand werd het Duitsche patrouillevaartuig Föhn door tal van Britsche bommenwerpers aangevallen. Het patrouillevaartuig schoot een vijandelijk vliegtuig neer en ging toen onder in heldhaftigen strijd tegen het sterke vuur van een Britschen kruiser en verscheidene torpedo- bootjagers. Enkele Noorsche koopvaarders, die zich vreedzaam met de kustvaart bezig hielden, werden door de Britten overvallen en tot zinken gebracht. Duitsch commentaar. BERLIJN, 27 December. (A.N.P.) Naar de meening van toonaangevende Duitsche kringen zijn de verklaringen, door Churchill voor den Amerikaanschen Senaat afgelegd, geen ernstige bespreking waard. Wat Churchill zeide over het jaar 1943 als het beslissende jaar, boezemt hier weinig belang in, omdat er vóór 1943 nog veel water in zee zal stroomen. Bovendien heeft Churchill in dezen oorlog al meer met termijnen gewerkt, die steeds weer onjuist bleken te zijn, zoodat het bij Churchill niet op een profetie meer of minder aankomt. Duitschland neemt tegenover dergelijke voorspellingen een gereser. veerde houding aan en beperkt zich er toe, ze door feiten te corrigeeren. Zaterdagmiddag is te Winsum brand uitgp- broken in de boerderij van den heer J. Bot- ma. De brand is ontstaan in de groole achterschuuT, waar de dienstbode werkzaam heden verrichtte. De brandweer uit Winsum heeft het vuur met vele straten bestreden, doch kon niet verhinderen, dat de beide schuren afbrandden. Het voorhuis kon wor den behouden. Het koren in beide schuren was reeds afgeleverd, zoodat de schade, die door verzekering wordt gedekt, is beperkt tot landbouwwerktuigen en gereedschappen/ Bij het onderzoek bleek, dat de 15-jarige dienstbode J. R. den brand heeft gesticht Zij heeft een volledige bekentenis afge legd en is in arrest gesteld. TOESTAND OP DE PHILIPPIJNEN KRITIEK GEACHT. Nu Hongkong is gevallen, aldus heeft het Japansche Keizerlijke hoofdkwartier medege deeld, kan ook spoedig de val van Manilla en Singapore worden verwacht. Manilla is van Amerikaansche zijde „open stad” verklaard en door de ring verlaten. Overigens lijkt het nog een open vraag, of de Japanners Manilla werkelijk als „open j stad” zullen beschouwen. De „Nitsji Nitsji Sjimboen” spreekt, zelfs van een voortzetting der Japansche aanvallen onder alle omstan digheden, omdat Manilla nu eenmaal bezaaid is met militaire doelen. Algemeen wordt de Amerikaansche verklaring als een duidelijk symptoom beschouwd, dat de toestand op Philippijnen steeds catastrofaler wordt. 9.50 9-49 Men is verplicht te verduisteren van zons ondergang tof zonsopgang. Wollen goederen, voor zoover bestemd en geschikt voor mannen boven 15 jaar en alleen voor zoover geheel of voor 50 of meer uit wol vervaardigd, zijn geblok keerd bij fabrikanten, grossiers en winke liers en worden ter besenikking gesteld vaa de Katwiiker logger KW. 122 van de ree-‘het Riiksbureau Distex te Den Ha>ag Duitsch schip in Spaansche haven tot zinken gebracht. Volgens berichten van het D.N.B. uit Madrid is het Duitsche schip Benno in de haven Puerto Carino, aan de Noordkust van Spanje, door bommen, uitgeworpen door drie Engelsche vliegtuigen, Woensdagmiddag tot zinken ge- l bracht. Reeds eerder op den dag, toen het schip nog op zee voer, was het door Engelsche vlieg tuigen, vijf in getal, aangevallen. Toen troffen de bommen geen doel. Van de Duitsche beman ning is de tweede machinist gedood. Bommen werden nog geworpen en troffen nog doel, toen het schip reeds zonk. Volgens de berichten zouden de Engelsche vliegers machinegeweervuur hebben gericht op de zich in veiligheid begevende bemanning. Ook zijn eenige Spanjaarden gewond, daar de kogels ook Spaansche visschersschepen troffen. Het Duitsche schip maakte geen gebruik van de boordwapens, ondanks den Engelschen aan val, om de Spaansche neutraliteit te blijven eer biedigen. Het D.N.B. merkt verder op, dat dit geval het bureau vergelijkt het met de af faire Altmark onder de Spaansche bevolking en in Spaansche marinekringen sterke veront waardiging heeft veroorzaakt. De Japansche successen. In den Japanschen senaat heeft minister president Tojo o.a. verklaard, dat na de repa ratie der beschadigde petroleuminstallaties op Noord-Borneo bijna twintig bronnen binnen een maand geëxploiteerd zullen worden. Van het begin van 1942 af zullen deze bronnnen onge veer 50.000 ton produceeren. Op Noord-Borneo zijn de Engelschen ongeveer drie maanden voor het uitbreken van den oorlog met de vernieling der bronnen begonnen. Zij hebben ongeveer 150 boortorens vernield. Tojo, verklaarde voorts, dat de oorlogstoe stand zich gunstig voor Japan blijft ontwikke len. Op Malakka en in Thailand hebben de Ja- ners overal den vijandelijken tegenstand gebro ken, hoewel het terrein en het klimaat den aanval uiterst moeilijk hebben gemaakt. Bij de verovering van Penang zijn belangrijke voorraden automobielen, benzine, rijst, tin, koper en andere producten buitgemaakt. Van belang is geweest de verovering van Taiping, ten Zuiden van Penang, daar hier zeer veel tin wordt gewonnen. Op de Philippijnen werden op 10 en 12 De cember bij Apart en Legaspi voorhoeden aan land gezet, die de voorwaarden voor nieuwe landingen schiepen. Deze werden op 22 Decem ber aan de Westelijke kust van Luzon uitge voerd, terwijl op 24 December nieuwe verster kingen in de Lamonbaai aan de Oostelijke kust aan land werden gezet. In gecombineerde aan vallen werd de vijand overal teruggeslagen. De Japansche minister van marine, Sjimada, heeft in een rapport aan het parlement o.a. meegedeeld, dat de Japansche vloot tot dusver drie torpedojagers, een mijnenveger en vijf duik booten van een bijzonder type heeft verloren; een mijnenveger werd zwaar, een kleine kruiser licht beschadigd. Sjimada verklaarde, dat de Japansche vloot, dank zij een langdurige opleiding en <*en harde MACHTSBERICHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Dec. (D.N.B.) Aan het Oostelijk front houden de afweerge- vechten met onverminderde hevigheid aan. Voor Leningrad trof zware artil lerie van het leger vijfmaal een Sovjet-slagschip. Bij nieuwe luchtaan vallen op vijandelijke troepen- en scheepsbewegingen in de straat van Kertsj werd een transportschip tot zinken gebracht en werden zes andere transportschepen benevens talrijke kleinere vaartuigen beschadigd. In Noord-Afrika zocht de vijand contact met de Duitsch-Italiaansche stellingen in het gebied van Agedabia. Door een geslaagden tegenaanval wer den 56 Britsche vechtwagens bene vens een aanzienlijk aantal gepant serde verkenningswagens en motor voertuigen vernietigd. In Cyrenaica werden vliegvelden en troepen-con- centraties van den vijand gebombar deerd. In het zeegebied ten Noorden van Tobroek plaatsten Duitsche gevechts vliegtuigen verscheiden treffers op een Britschen torpedojager en een in convooi varenden koopvaarder. Een Duitsche onderzeeboot viel ter hoogte van Mersa Matroe een militair convooi aan, bracht twee Britsche transportschepen van samen 9000 b.r.t. tot zinken en beschadigde een ander schip met torpedotreffers. Op het eiland Malta vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen bij dag en bij nacht niet goede uitwerking Britsche vliegvelden en havenwerken aan. Engelsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht plaatsen in West-Duitschland en in het Noord- Duitsche kustgebied aan; de burger bevolking leed vooral te Emden ver liezen aan dooden en gewonden. Ne gen dér aanvallende Engelsche bom menwerpers zijn neergeschoten; een ander Engelsch vliegtuig werd bij een poging om overdag de bezette gebie den binnen te vliegen eveneens neer gehaald. Bij de afweergevechten der laatste dagen heeft de eerste luitenant Mügge zich als aanvoerder van een bataljon infanterie op buitengewone wijze onderscheiden; met de zeer zwakke krachten van zijn bataljonsstaf dreei bij een reeds binnen de linies gedron gen en veel sterkeren vijand op eigen initiatief door een tegenaanval terug, waarna hij een door den vijand be zette plaats veroverde en deze tegen sterke aanvallen behield. De Führer heeft hem het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend. De minister-president van Thailand Song- gram heeft een beroep op maarschalk Tsjang Kai-Sjèk gedaan om den strijd tusschen Tsjoenking en Japan zoo spoedig mogelijk tot een einde te brengen, alle Aziaten vor men één groote familie en als zij zich ver- eenigen zouden zij Azië een gelukkige toe komst tegemoet voeren. KERSTREDE Ir. MUSSERT. Woensdagavond heeft ir. Mussert over beide Zenders een radio-rede uitgesproken, waarin hij er o.a. aan herinnerde dat groote zorgen ons drukken en vereenigen. De zorg om ’t dagelijksch brood, de schaarschte aan levensmiddelen en Heeding door de blokkade, waardoor de invoer van overzee is afgesloten. Boven persoonlijke zorgen rijst echter de bekommernis om de toe komst der natie. Om het vaderland hier maakt spr. zich niet bezorgd, omdat hij het geloof en het vertrouwen heeft in een toekomst beter en schooner dan het naaste verleden was. Maar .ons allen vereent de zorg om onze koloniën en de tienduizenden volksgenooten daar. Dat alles zou echter lichter te dragen zijn als er niet was die vervloekte haat van volksgenoot tot volks genoot, die met de jaloezie samen elke redelijk heid ontkent en elke opbouw belemmert. Haat en jaloezie die uit den duivel zijn. Millioenen menschen zullen nu denken aan de oude woor den: „Het licht schijnt in de duisternis en de duisternis verzwelgt het niet”. Inderdaad het is .de duisternis niet gelukt het licht in Europa -te dooven. Er is niemand die niet weet dat als de godlooze menschonteerende Sovjetmacht over Europa was gekomen er reeds geen Kerstmis imeer zou te herdenken zijn. De dankbaarheid, dat de kwade macht althans op dit punt bezwe ken is, overheerscht al het andere. Dankbaarheid jegens God, dat Hij Europa heeft gered, dankbaarheid jegens alle werktui gen in Zijn hand, van den hoogsten bevelhebber tot den eenvoudigsten soldaat, die in offervaar digheid en plichtsbetrachting de dreigende ver nietiging van alle cultuur en godsdienst hebben afgewend. Dat wij daarbij met onze gedachten zijn bij de 200.000, die hun leven daarvoor gaven, het hoogste offer brachten en bij de 600.000, die werden gewond, spreekt vanzelf. Dat wij in het bijzonder denken aan de Neder landers, die daarbij vielen, en hun verwanten, die zij achterlieten, het zou onnatuurlijk zijn, .Wanneer dit anders ware. j Reden tot dankbaarheid is er ook, dat, terwijl Sn de jaren 1930 tot 1940 ieder jaar millioenen Icilo’s voedsel opzettelijk zijn vernietigd op last Ivan de toenmalige overheid, deze zonde ons ivo Ik niet in rekenschap is gebracht door hon gersnood, nu slechts schaarschte heerscht. (Laten wij ons dan opmaken om naar eer en ge kweten de natie en elkaar te dienen in het nieu we jaar dat op den drempel staat. De belang- arijkste wensch dien wij moeten koesteren voor Jiet nieuwe jaar is, dat de haat nog verder zal ^wijken van ons. 1941 eindigt wat dit betreft al (veel beter dan 1940. Er zijn onmiskenbare tee- Ikenen dat de haatkoorts afneemt, dat dienten gevolge de redelijkheid toeneemt. Mijnerzijds zal swat dit betreft gedaan worden wat mogelijk is, {want diep ben ik er van doordrongen, dat een huis, dat tegen zich zelf verdeeld is, niet kan (bestaan. De groeiende eenheid der natie is de grondslag voor de wederopstanding. We bele- jlven de geboorte van een nieuw Europa, ook éleze geboorte geschiedt in bloed en tranen. Honderdduizenden hebben reeds met mij het geloof, dat als de vrede eenmaal gekomen zal Zijn, dit nieuwe Europa zich ontplooien zal beter en schooner dan het oude, dat van ons heen ging en dat in dit nieuwe Europa ons Neder landsche volk in vrijheid zal kunnen leven. Wij gelooven, dat ons volk weer een volk van kerels zal worden, dat eenvoud, moed, werklust, eer lijkheid en trouw naast bekwaamheid de oud- ivaderlandsche eigenschappen zijn, die tot nieuw leven zullen komen in ons volk. Daardoor kun nen wij ons als volk weer een bestaan verove ren. Gerechtigheid zal heerschen, blijmoedig heid en levensvreugde zullen terugkeeren. Het is de moeite waard om daarvoor zijn leven in te zetten. 1 Moge dit geloof gemeengoed der natie wor sen in het jaar 1942, opdat een ieder daarnaar zal handelen en de wederopstanding van ons Volk zich in geleidelijkheid, doch vastberaden heid zal voltrekken. Keistmis 1941 sta dan in het teeken van het licht, dat schijnt in de duisternis. Oudejaar 1941 sta in het teeken van het ge loof, dat bergen verzet gebruikt”. Tal van Amerikaansche en Engelsche auto riteiten nemen met Roosevelt en Churchill deel aan de bijeenkomsten van den z.g. „Oppersten Oorlogsraad van Engeland en de Ver. Sla ten” CHURCHILL SPREEKT VOOR CONGRES DER V. S. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Voor den Senaat en het Huis van Afge vaardigden der Vereenigde Staten heeft Chur chill Vrijdag een rede over de militaire con stellatie gehouden. Hij zeide o.a., dat de En gelschen „den ernst der beproevingen, die hun te wachten staan, niet onderschatten”, Engeland en de Ver. Staten moeten „nog veel leeren. .Wij zullen nog wat terrein ver liezen”. Churchill voorspelde, dat pas 1942 het den Engelschen en Amerikanen zou mogelijk ma ken, het „initiatief op groote sehaal te ne men”. Hij zeide, dat de oorlog met Japan den Vereenigde Staten en Engeland „moei lijke problemen” hebben opgelegd. De En gelsch-Amerikaansche nederlagen in Oost- Azië verklaarde hij met de bewering, dat „een deel der uitrusting, die voor Malakka en Oost-Indië beschikbaar was, in Libye is ÉÉN OMROEPGIDS. Omvang en oplage beperkt. De persdienst van den Ned. Omroep meldt: Gelet op de papierschaarschte, be sloot de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten de verschillende omroepbla den tot één programmablad samen te voegen, den omvang en de oplage daarvan te beperken, en den Neder- landschen Omroep met de uitgave daarvan te belasten. Het inschrijfgeld werd bepaald op twee gulden per half jaar, of tien cent voor weekabonné’s. Zij, die per eind 1941 op een radioprogrammablad wa ren ingeschreven, of dit wekelijks ge regeld betrokken, behouden de voor keur. Zij zullen, indien zij reeds be taalden, het nieuwe blad blijven ontvangen, als zij niet schriftelijk aan het adres der administratie, Keizers gracht 107, Amsterdam, een andere wensch kenbaar maken. Andere radio-luisteraars, die dit blad eveneens wekelijks wenschen te ontvangen, worden verzocht twee gul den te storten op postrekening 400.000, ten name van den Nederland- schen Omroep, onder vermelding: „Inschrijfgeld programmablad”. De hoofdredactie is opgedragen aan den heer dr. J. Smit te Amsterdam. scholing, getoond heeft op den Stillen Oceaan in ieder opzicht superieur te zijn. Echter de verdere ontwikkeling valt nog niet te overzien en men moet zch nog voorbereiden op groote moeilijkheden en offers. Ten slotte gaf de minister een overzicht van de Britsche en Amerikaansche verliezen. Tot zinken zijn gebracht 7 slagschepen, 2 kruisers, 1 torpedojager, 9 duikbr hen, 6 kanon- neerbooten of mijnenvegers, 8 toipedobooten en 16 koopvaardijschepen. Zeer zwaar beschadigd werden 3 slagsche pen, 2 kruisers, 4 jagers, 2 kanonneerbooten, 1 hulpschip en 3 koopvaarders, lichter beschadigd 1 slagschip en 4 kruisers. Buitgemaakt werden 40 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 130.000 ton en 407 kleinere vaartuigen. Verder zijn 803 En gelsche en Amerikaansche vliegtuigen neerge schoten of op den grond vernield.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1