1 M I If Hf NIEUWSTIJDINGEN. Met Duitschland voor een vrij Nederland lp T Duitschland strijdt voor Europa. J VRIJDAG 2 JANUARI 1941 le Jaargang NOORD wolde: DE FÜHRER DE TOEKOMST. JAPANSCHE „MENSCHELIJKE TORPEDO”. Uitgave firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink C o. Bureau Grootzand 55, Sneek Tel. 3005 jk waarin vereentgdt DRIJFHOUI’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang Officieel Orgaan van de gemeentenSNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN - STAVOREN - HEMELUMER OLDEPHAERT Ji •I If lil VERSCHIJNTi DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS 8 8 8 Zon op: i 8 8 «4 rants. VAL VAN MANILLA NABIJ 1 2* A- 8 3 Januari 4 Januari 5 Januari 6 Januari Men is verplicht 8 8 17.40 17.42 17.43 17.44 9.49 9.49 9.48 9.48 c 2 <u <u 8 8 8 i Zon onder: 3 Januari 4 Januari 5 Januari 6 Januari SNELLE JAPANSCHE OPMARSCH OP MALAKKA. gedachtegangen, die in deze, alle terreinen van het menschelijke leven omvattende worsteling de tegenpartij op welke wijze ook steunen, kun nen niet geduld worden, ook dan niet wanneer het hierbij om vroegere, zij het ook intusschen tot formules geworden tradities '.gaat. De be- staansbevellïgmg binnen het b&itof’ValTae auii-’ wezige mogelijkheden is gegeven voor degenen, die helpen de economische taak ten uitvoer te leggen, die aan ieder afzonderlijk land is ge steld. Politieke verantwoordelijkheid kan echter slechts hij dragen, die in het militaire of burger lijke bestek optreedt als strijder voor het nieu we Europa. Al het overige interesseert ons niet. In dit land hebben zich reeds ruim honderd duizend personen geschaard in het front van het nieuwe Europa, ruim tien duizend treden op in het groote front van de tot opbouw bereide volken voor een nieuw Europa, in het grijze eerekleed van het groote leger met de kentee- kenen van Nederlander. De beslissing voor de wereld is gevallen. Het jaar 1942 begint met duidelijke fronten. Alle dagen nu en bij ieoere aanleiding, die ons ern stig of blij in beweging brengt, snellen onze gedachten naar den Führer, zoo ook op den eersten dag van het nieuwe jaar. Een geluk- wensch voor de toekomst of een dankbetuiging voor hetgeen beleefd en ontvangen is, deze bei de zaken al komen zij ook uit het diepst van het hart zijn te weinig. Ons door den Führer gewekt bewustzijn van de dingen, die thans geschieden, omsluit alles wat wij kunnen den ken en zeggen, en omvat allen, die trouw den Führer volgen. Hem is alles gegeven. Den Führer Heit i CORRESPONDENTIE Eenige verslagen en nieuwsberichten moe ten wegens gebrek aan plaatsruimte tot het volgeuji in*, blijs en st^an. TOT HET DUITSCHE VOLK. In zijn Nieuwjaarsmanifest aan het Duit- sche volk zet Hitler allereerst de oorzaken uiteen, waardoor alle Duitsche pogingen om tot een vergelijk te komen, mislukten. Eenerzijds achtte men het nieuwe Duitsch land een slecht voorbeeld van socialen vooruitgang, anderzijds hadden de leidende staatslieden der tegenstanders van Duitsch land als bezitters van aandeelen in de wa penindustrie belang bij een oorlog. Toen de oorlog eenmaal was uitgebro ken, wees Churchill in Juli en Augustus 1940 het Duitsche vredesaanbod van de hand op grond van de belofte van deelr neming der Sovjet Unie aan den oorlog. In het afgeloopen jaar kwam inderdaad de oorlog met de bolsjewieken, doordat vrij wel geheel Europa zich op 22 Juni tegen de Sovjet Unie verhief om door snel te handelen grootere offers te voorkomen. Deze oorlog moet worden betreurd, niet alleen om zijn offers, maar vooral ook om den tijd, welken hij ontneemt aan de uit voering van sociale en cultureele plannen. Wat voor Duitschland geldt, geidt ook voor Italië en Japan, die thans met het Duitsche Rijk één geweldig front vormen. Churchill en Roosevelt hebben Europa aan Stalin uitgeleverd, doch zij zullen zelf door het bolsjewistische monster worden ver scheurd. Het nieuwe jaar zal geweldige eischen stellen, doch het vaderland zal zoo noodig ieder offer brengen. Hitler eindigt zijn nieuwjaarsboodschap als volgt: „Wanneer’ v.dj "Hen gemeen- Arcbprr^j11 311 trouw onzen plicht doen, zal het lot in vervulling gaan, zooals de Voor zienigheid heeft bepaald. Wie strijdt voor het leven van zijn volk, voor het dagelijksch brood en de toekomst van zijn volk, zal overwinnen, doch wie in dezen oorlog met zijn Joodschen haat de volken tracht te vernietigen, zal vallen. Het jaar 1942 zal daarom willen wij allen God bidden de beslissing brengen voor de redding van ons volk en de met ons verbonden volken.” In Pearl Harbor op Hawaii is, naar het STB (het Scandinavische Telegram-Bureau) uit Washington meldt, een Japansche „zak- duikboot” in Amerikaansche handen geval len, die men ook een „menschelijke torpedo” zou kunnen noemen. De bemanning bestond uit een luitenant en een special opgelejde HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, l Januari. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: De in Feodosia aan land gezette Sovjet-strijdkrachten en haar ravitail- leeringswegen over de Zwarte Zee zijn door sterke afdeelingen der lucht macht aangevallen. De vijand leed aan zienlijke verliezen aan menschen en materiaal. In de middensector van het Oosie- lijk front duurden de hevige gevechten ook gisteren voort. De luchtmacht zette de stelselmatige storing der vij andelijke aanvalsbewegingen voort. Verscheidene plaatsen werden in brand gebombardeerd, spoorlijnen verbroken en rollend materieel vernield. Aan het Ilmenmeer is een vrij groot aantal Sovjet-vliegtuigen door bomaanvallen op den grond vernietigd. In Noord-Afrika hadden de gevech ten der Duitsch-Italiaansche strijd krachten in het gebied om Agedabia ook de laatste dagen een gunstig ver loop. Opnieuw werden 48 pantserwa gens en talrijke gepantserde verken- ningswagens vernietigd. Bij luchtge vechten werden 3 Britsche jagers neergeschoten. Op het eiland Malta zijn vliegvelden van den vijand overdag en ’s nachts door het luchtwapen aangevallen. 1 «ai te verduisteren van zons ondergang tot zonsopgang. INZAMELING VAN WINTERKLEE- DING VOOR HET OOSTFRONT. Op verzoek wordt van bevoegde zijde meegedeeld, dat aan de winter- inzameling, die de Rijksduitschers in Nederland voor de aan het Oostelijk front staande Duitsche soldaten in den tijd van 27 December 1941 tot 4 Januari 1942 in den vorm van een vrijwillige beschikbaarstelling van warme kleedingstukken, vooral van artikelen uit wol en bont, organisee- ren, ook Nederlanders kunnen deel nemen. Van Nederlandsche zijde is n.l. vaak met het oog op de omstan digheid, dat immers ook Nederlan ders aan den kruistocht van de Duit sche weermacht en haar bondgenoo- ten tegen het bolsjewisme deelnemen en dat zoodoende de Duitsche klee- reninzameling ook den leden van de vrijwilligerslegioenen van de andere Germaansche landen ten goede komt, de wensch tot uiting gebracht, aan de inzameling te mogen bijdragen. Al dezen Nederlanders zal thans de ge legenheid daartoe worden geboden. Zij kunnen de door hen beschikbaar te stellen kleedingstukken en andere artikelen bij het voor hun woonplaats bevoegde plaatselijke Duitsche inza- melingsbureau afleveren. Zij krijgen daarvoor een speciale kwitantie, die op een later tijdstip kan worden in geruild voor een schenkingsoorkonde, die hun namens het Duitsche volk zal worden overhandigd. De volgende voorwerpen en klee dingstukken komen voor de vermelde inzamelingsactie in aanmerking: over schoenen, warme wollen stukken, zoo mogelijk gevoerd of met bont bekleed, sokken, kousen, vesten, jakken of pullovers, warme, vooral wollen, on- derkleeding, borstrokken, onderpanta- lons, gordels, borst- en longenbescher mers, elk soort hoofdbedekking, oor- Leschermers, pols- en kniewarmers, bontjassen in den ruimsten zin des woords, korte bontjassen en bont vesten, met bont gevoerde schoenen van elke soort en maat, dekens, vooral "’“n en donzen dekens, dikke wJ’t; c vooral „-128 me handt vu I gevoerde leeren handsu... van één week breide handschoenen en won, ten. In het algemeen alle goederen jg bont zijn aan het front dringend ge- wenscht. Verder gestikte of gevoerde vesten, wollen shawls en halsdoeken, in het algemeen alles wat er toe dient om den strijd tegen de in dezen winter vroeg begonnen koude met succes te voeren. De adressen van de Duitsche inza- melingsbureaux van winterkleeding zijn o.a.: Groningen, Drenthe en Friesland: Groningen: Hoendiepkade 6; Ter Apel: Hoofdkade 99; Winschoten: Duitsche school; Sappemeer: Kleine Meesterweg 1; Nieuweschans: Ver lengde Hoofdstraat 3a; Leeuwarden: Westersingel 20; Sneek: Jollenstr. 1; Emmen: Hotel Postma; Meppel: Park 5; Coevorden: Emmastraat 5; Assen: Eureper-straat 90; Appingedam: Van Oppenstraat 15; Gorredijk: Hoofd straat 56. Azië is thans grooter dan waarover Engeland, de Ver. Staten en de nog onbezette Sovjet gebieden beschikken een superioriteit die waarschijnlijk effectief zal blijven. De geheele en nog belangrijk opgevoerde bewapeningsprouuc- tie van alle vijandelijke staten is niet in staat in de eerstvolgende jaren de overvloed van wapens te vervaardigen, die in handen waren van ge oefende milhoenenlegers, waarmede de soldaten van Duitschland en zijn bondgenooten in nau welijks een half jaar hebben afgerekend. Onze productie wordt dagelijks grooter en beter. De beslissende productiegebieden van grondstoffen in Zuid-Oost-Azië zullen volgens den loop der dingen binnen afzienbaren tijd niet meer den tegenstanders ten goede komen, maar in toe nemende mate de economische basis der part ners van de spil versterken. Deze oorlog is geworden tot een volkenwor steling, met alle krachten en op alle levensge bieden, waarin de naar hun volksche vrijheid strevende naties de physieke en geestelijke grondslagen van hun bestaan veroveren en be veiligen. Daarom doet het overnemen door den Führer van het opperbevel van het Duitsche leger, dat de eigenlijke drager van dezen strijd is, aan als een dringend beroep op de natie, zooals in alle beslissende situaties der wereld geschiedenis steeds slechts één man als leider het zwaard en den geest van het de toekomst vormende volk bestuurd heeft. Wij vermogen slechts aan te voelen, wat het lot ons geschon ken heeft, toen het aan ons en weliswaar alleen aan ons, het Duitsche volk, in onzen Führer het genie van den grootsten staatsman en den grootsten legerleider heeft gegeven. Wij, natio- naal-socialisten wisten dit, daarvoor zijn wij aan getreden en daaraan hebben wij gelóófd. Het Duitsche volk ziet rustig en ernstig, werk zaam en vastbesloten het nieuwe jaar tegemoet, met alle inspanningen, zorgen en beproevingen, die maar kunnen komen. Deze strijd brengt het Duitsche volk zijn wereldbeteekenis. Deze moet met den inzet der laatste krachten veroverd worden, want het bewustzijn van dezen inzet moet als erfdeel in het Duitsche volk eeuwig levend blijven. Dan zullen komende generaties datgene weten te behouden en steeds bereid zijn opnieuw te veroveren, wat thans door den Führer en de door hem opgeroepen krachten van het volk en van de volken van het Ger maansche Europa in wapen- en lotsgemeenschap met het Italiaansche en het Japansche volk en onze andere bondgenooten tot stand wordt ge bracht. Dit gebod van het lot, dat wij Duitschers en onze reeds tot nieuw volksleven ontwaakte vrienden in vastberaden optreden opvolgen, is tevens de categorische imperatief voor de hou ding van al degenen, die-zich nog onvoorwaar delijk willen beschouwen als in verhouding van 1 vijandschap tot en bezet door ons. Pogingen en Onder bovengenoemden titel publiceerden de bladen, welke jl. Woensdag verschenen, een artikel van Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart, waarin deze o.a. schrijft dat het 22 Juni van het afgeloopen jaar duidelijk werd waar de beslissing verworven zou worden. Gedreven door de nihilistische en parasitaire krachten van het Jodendom, uit den herostratischen waanzin van een Churchill, de godslasterlijke huichelarij van een Roosevelt en het de vernietiging van ’Europa verkondigend wereldcommunisme van Stalin, was de coalitie van het kapitalisme met ihet bolsjewisme ontstaan, om niet alleen Euro pa, maar de geheele wereld voor altijd te onder werpen aan de heerschappij en uitbuiting van de materialistische krachten van het geld en van de raslooze massa, met alle middelen van geestelijke verblinding, economische wurging en ten slotte brutaal geweld. Op 22 Juni 1941 verbrijzelde de Führer met weergaloozen moed en hecht vertrouwende op zijn volk deze plan nen en dwong de wereldvormende beslissing af, wetende, dat de voornaamste last van dezen oorlog gedragen zou moeten worden door het - Duitsche leger in den strijd tegen de sedert tientallen van jaren meedoogenloos uitgevoerde bewapening van een dictatuur over 180.000.000 menschen. De overwinningen van 1941 zijn de grootste van alle tijden. Met bewondering zenden wij een groet aan onze soldaten aan het Oostelijk front, eerbiedig buigen wij ons voor de gesneu velde kameraden. Nog staat een harde taak voor ons. Sedert 22 -- --- lilapan “eze wereldworsteling zijn wij op ij xcslissende keerpunt van het lot gekomen, 'dat voor de komende eeuwen bepalen zal, welke Zedeiijke krachten ’t leven der volkeren zullen (vormen. De tegenstanders zullen alles doen om tons het hoofd te bieden, maar wij en onze bond- fgenooten zijn even vast besloten om alle en oök onze laatste krachten op te roepen voor de (Vrijheid van ons volksche leven en in dezen eind strijd te werpen. Den waanzin van onder de Jieerschende wintersche omstandigheden nutte- ilooze aanvalshandelingen, laten wij rustig over (aan de bolsjewieken, het voorjaar van 1942 zal (echter ons leger niet in het Westen van Galicië, maar voor Moskou en Rostof in den aanval zien, (vastbesloten om ieder voordeel tot het uiterste .uit te buiten. Rijkscommissaris Seyss Inquart Wijst dan op de groote militaire successen der (japanners, de reeds geslaagde doorbreking der ^economische blokkade, doet, een zoodanigen (stroom van goederen van zoodanigen aard ver wachten, dat reeds in den oorlog tot dusverre joegepaste economische bezuinigingsmaatrege. jen verzacht konden worden. De Engelschen, (die Duitschland wilden bestrijden op twee fron sen, zien zich thans zelf in een oorlog op 3 (fronten verwikkeld. Schrijver staat dan stil bij «e strijd in Cyrenaica, waar de Britten steeds jhieuwe reserves moesten aanvoeren om ten (slotte slechts vast te loopen op een neventoo- neel van den oorlog, dat het militair dilettan tisme van Churchill heeft uitgezocht en dat aan kien kant der spilmogendheden weliswaar in kwaliteit uitmuntende, numeriek echter geen teewicht in de schaal werpende krachten bindt. Jedere man en iedere tank, die aan Britsche zijde hier in het veld wordt gebracht, mankeert op thet oogenblik in ieder geval in Oost-Azië. De ^opmarsch der Britsche troepen van Sidi el Ba- rrani tot Benghasi is voor de eindbeslissing zon ader beteekenis. Mochten echter eens de divisies der spilmogendheden van uit Sidi el Barani een ieveirvgrren opmarsch naar het Oosten inzetten, dan Ts de slagader van het Britsche wereldrijk (getroffen. De strijd om Singapore is nu geheel Ue strijd om de centrale machtspositie, die het hart van het Britsche wereldrijk, Indië n.l. beschermt. De volksche basis van Engeland Is veel te smal om op al deze oorlogstooneelen te land en in de lucht en bovendien voor de Voor het voeren van dezen oorlog voor Enge land* onvoorwaardelijk noodzakelijke vloot en ten’ slotte voor de even noodzakelijke bewape- hingsindustrie de noodige manschappen en men- schen op den duur ter beschikking te stellen. De gekleurde hulptroepen beginnen echter naar uit de laatste berichten ontleend kan worden en Yooals bij oorlogshandelingen van dezen duur en Jiardheid niet anders te verwachten was, te ver dagen en zich te keeren tegen hun Britsche (drijvers. 1 Wat de Ver. Staten betreft, het zal niet lang neer duren, dan zal Roosevelt op zeer drastische rijze door de ontwikkeling van den toestand in )ost-Azië teruggebracht zijn tot de wijze be- jtnsefen van een van zijn voorgangers Monroe, n de Amerikanen beperkt zien tot Amerika. Het militaire en economische machtsapparaat Her Sovjets is zoo kapot geslagen, dat het reeds tnans geen factor meer vormt voor een actieve Oorlogvoering, ongeacht de gebeurtenissen, die |n het voorjaar te verwachten zijn. Na het toetreden van Japan tot dezen wereld- toorlog zal ons front, wat betreft tot optreden rekwame troepen in aantal naar alle waarschijn lijkheid permanent, in oorlogservaring echter in leder geval belangrijk superieur blijven aan dat jan de tegenstanders. De economische capaciteit Wan de door de spilmogendheden gecontroleerde Rebietien practise!: geheel Europa en Dost- SJANGHAI, 31 Deo. (Domei). Volgens be richten uit Manilla bevinden de Japansche troepen, die met vechtwagens en pantserauto’s met groote snelheid uit het Zuiden en Noor den oprukken, zich reeds op 10 km,, van Manilla. Aan het Noordelijk front op de Philip- pijnen blijft het Amerikaansche leger onder generaal Douglas MacAthur zich terugtrek ken, terwijl de Japansche luchtmacht in nauwe samenwerking piet het leger van ge ringe hoogte bombajideinenjeu uitviert, he doelen. De duikboot opereerde van een moederschip, van welks dek zij in het water werd geslingerd. De drijfkracht werd gele verd door een electromotor, welke de boo! een snelheid van 24 knoop gaf en eer actieradius van 350 km. Behalve de gebrui kelijke richtingsinstrumenten vond men in de boot ook een gecompliceerde luisterin- Üati-e. De duikboot des doods” doet uiterlijk den ken aan een reusachtige sigaar die zwar' isj geschilderd. Volgens berichten van het front op Malak- ka zijn ten Zuiden van Ipoh, waar de ge vluchte Engelschen intusschen nieuwe ver- dedigingsstellingen hebben betrokken, weder hardnekkige gevechten gaande. Naar het schijnt worden de wijkende Britsche strijd krachten daar door uit het- Zuiden aangeko men versterkingen in van te voren gereed gemaakte verdedigingsstellingen. opgenom-en. Van Japansche zijde gelooft men echter, volgens de „Tokio Nitsji Nitsji”, dat de vij and hier niet lang stand kan houden, daar de Japanners intusschen eveneens aanzien lijke versterkingen hebben gekregen en de krachten zich reeds als 40 tegen 1 ten gunste der Japanners verhouden. De Japan sche opmarsch gaat derhalve ook met ont zaglijke hevigheid voort. mindere. Aan boord vond men 150 kg ont plofbare stof, die zou zijn geëxploideerd op het oogenblik dat de twee opvarenden in overeenstemming met hun instructies hun vaartuig tegen een vijandelijken scheeps romp zouden hebben aangestuurd. Dit zou voor de bemanning een wissen dood hebben beteekend. De twee gevangen genomenen verklaarden, dat zij zich vrijwillig hadden aangemeld voor dezen post. Er bevonden zich verder twee kleine torpedo’s aan boord, die kon den worden afgeschoten op minder belangrij- SNEEKER NIEUWSBLA Hoofdred. L. KIEZEBRINK - Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Sneek VRIJ NEDERLAND? Wij waren toch vrij! De Duitschers, de Italianen en de Russen leefden onder dictatuur. Wij, Nederlandeis, wij waren de vrijste men schen van de wereld, de hoogstbeschaafden, het meest ontwikkelde en welvarendste volk. In het geheel niet hooghartig en voorbeeldig ver draagzaam. Wij hebben Duitschland niet ge vraagd hier te komen en wat heeft Hitler ons gebracht? Nationaal Socialisme? Nieuwe Orde? Onzin I Verduistering heeft Duitschland ge bracht, op alle gebied, ’s avonds, ’s nachts en op den dag. Maar wij maken ons niet bezorgd, wij zien de Duitschers nog niet staan, lucht, lucht, een millioen keeren lucht! Zoo spreekt helaas een deel der massa van daag nog en hun gerustheid is echtHet dubbeltje heeft het toch nog nooit gewonnen van den gulden. De elite, de intellectueelen en niet het minst de puiiteinsche Protestanten en de normaal, z.g. Nederlandsch sectarisch denkende Katholieken zijn nog geruster. Het heele nazidom toch is een ongelooflijk onwetenschappelijke boel en bovendien is Hitler een verschrikkelijke kerk- vervolger. De Duitsche Lutheranen weten wel beter en de Paus van Rome heeft nog altijd een contract met Hitler. Op mogelijk verkeerde interpretaties van het nationaal-socialisme, als een gevolg van het millioen vooroordeelen en verwarringen die er waren, voor dat Hitler ge boren werd, heeft de Paus (en dat was zijn recht) Hitler wel eens opmerkzaam gemaakt. Nooit heeft dat echter beteekend, dat -opzettelijk door een van beiden op een breuk werd aan gestuurd. En die komt er niet. Hitler en Pacelli zijn beiden ontzaggelijke ke rels, die beiden wel weten, dat Europa, dat wat des staats en dat wat de kerk is, vandaag niet gered kunnen worden volgens zachtzinnige methodes en uitgerafelde princiepenruiterij. Waren wij een vrij volk, waren wij vrije menschen? Dat is lang, heel lang geleden. Wij waren vrij, zeker, wij bezaten de absolute, de ongebrei delde vrijheid. En wat hadden wij bereikt? In het rijkste land op aarde, mochten een half millioen menschen nooit meer werken en waren mét (luiluc ”32>Iir,en, een paai’ millioen zielen, overgeleverd aan de??.. Jtedeelingsinstituten. Zij die wel werkten, althans u? meesten van hen, wisten dat het onaanvechtbaar dat ook zij een goeden dag zouden belanden bif*’ een stempellocaal en bij den steun. Intusschen streden de boeren een hopeloozen strijd om het bestaan. Hun producten werden verbrand of op de mestvaalt geworpen, de beste boter ging naar Engeland, werd geruild tegen goud en whisky. Wijze landbouw-economen hebben bovendien eenmaal verordend, dat 150.000 koei en, met het kalf in het lijf, afgeslacht moesten worden. Afgezien van alle economie een afgrij selijke misdaad. En de middenstanders? De meesten gaven den altijd ongelijken strijd op tegen de monopolies, joodsche en ver- joodschte advocaten en slimme deurwaarders. Zij lieten zich indeelen bij de deftige schooiers, waarvoor men het beroemde instituut „Stille Armenzorg” had gesticht. Dat was de „Vrijheid” in Nederland voor Mei 1940. Het betrett alleen nog maar de materieele kant van de situatie. Geestelijke, cultureele, werkelijk godsdienstige waarden, waren al eer der in het moeras der verwording verzonken. En de bazen der partijen en monopoliën, ras echte joden, vrijmetselaren of onvoorwaardelijke trouwe jodenknechten, lieten alle dagen in de kranten schrijven, dat het zeer goed ging. Op een goeden dag moest het kaartenhuis wel invallen. Het viel in en helaas met ontzaggelijk gedonder. Wat wij verloren hebben dat was geen vrij heid, het was een blinkend surrogaat, dat ons niet rijker, maar armer, niet gelukkiger, altijd ongelukkiger maakte. Het verleden was hope loos, ook als deze revolutie en oorlogstijd veel harder zijn. Deze tijd gaat echter voorbij, in ver houding altijd vlug en dan wordt het vrije Ne derland georganiseerd in het vrije Europa. Wat beteekent dat? Dat wij verlost zullen zijn van den altijd on gelijken strijd om het bestaan. Dat ieder onzer als vrije arbeider, vrije boer of vrije ondernemer, met vol besef voor elkanders rechten, alles zal kunnen bereiken, met normale menschelijke in spanning, waarvoor wij in deze wereld zijn ge komen: Levensvreugde, levensblijheid, de lust om te leven! Laten wij den tijd, die was, vergeten en rea listen zijn; denken wij zooals de tijd vandaag eischt: Verstandig revolutionnair, met een zeker idealisme en realistisch. Werken en strijden wij daarom loyaal met Duitschland, met den Führer Adolf Hitler. Dan helpen wij mede bereiken, als gelijkberechtigde, een VRIJ NEDERLAND. A. J. de V. WAAROM MET DUITSCHLAND VOOR

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1