ft I NIEUWSTIJDINGEN. Met Duitschland voor een vrij Nederland 1 De Times over de Eiijjelsch-Risssische betrekkingen Duitschland strijdt voor Europa. VRIJDAG 9 TA NTT a pi 1942 2e Jaarpana No. 3, en NOORDWOLDE. Bureau Grootzand 55, Sneeft Tel. 3005 Uitgave firma’s EJ. Drijfhout en Kiezebrink C o. NIEUWE SNEEKER COURANT IJLST - H1NDELOOPEN waarin vereenigd t DRIJFHOUT’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBR1TSERADEEL en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang STAVOREN - HEMELUMER OLDEPHAERT lu, .werkelijkheid is de z.g.n, Puiisdlfi te- VERSCHIJNT: DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS DENK OM HET VERDUISTEREN. van SPREEKUUR BURGEMEESTER. MUSSERT SPREEKT TE BERLIJN. BRITSCH SLAGSCHIP ZWAAR BESCHADIGD. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Moedermoord te 's-Gravenhage< Een 27-jarige vrouw uit de Goudenregenstraat te Den Haag heeft zich bij de politie aldaar ge meld met de bekentenis dat zij haar 62-jarige moeder, een weduwe, door messteken had ge dood: 7. 'K de actie in de lucht van de strijdkrachten van de as qj> het eiland Malta werd voort- gezet. AMERIKAANSCHE STEUNPUNTEN IN ENGELAND. Mededeelingen van Roosevelt. STOCKHOLM, 7 Januari (D.N.B.) Associated Press meldt uit Washington, dat president Roo sevelt in een redevoering voor het Congres o.a.- bekend heeft gemaakt, dat land-, lucht- en zee- strijdkrachten van de Vereenigde Staten zouden worden gestationneerd op de Britsche eilanden. De strijdkrachten van de Ver. Staten, aldus Roosevelt, worden niet alleen gebruikt ter ver dediging van het Westelijke halfrond, doch ook buiten dit halfrond en derhalve moeten zij dien overeenkomstige steunpunten betrekken. De Ver. Staten zullen in dezen strijd wellicht een hoogen prijs moeten betalen. Vervolgens maakte Roosevelt bekend, dat voor het oorlogsprogram van het nieuwe finan- cieele jaar 56 milliard dollar noodig zal zijn. zich door de Joden overheerschen. Ons ge laat moet weer van Engeland naar het Oos ten worden gekeerd. 17.49 17.50 17.51 17,53 X- Hoofdred. L. KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek EN DE CONCLUSIES. In aansluiting op de radiorede van Eden na diens terugkeer uit Moskou houdt de Times zich in een hoofdartikel bezig met de betrekkingen tusschen Engeland en de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie, zoo schrijft het Londensche blad, vormt een onvoorwaardelijk noodig be langrijk onderdeel van het groote bondgenoot schap tegen het Hitlerdom in al zijn uitwerkin gen. De „nauwe politieke samenwerking” tus schen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie, waar Eden over gesproken heeft, vormt het pendant tot de nauwe samenwerking, die zich zoo snel tusschen Engeland en de Ver. Staten ohtwikkeld heeft. De grondslagen voor een dergelijke poli tiek kunnen thans gelegd worden. Door den krachtigen stimulans van den oorlog neemt zij reeds thans vasten vorm aan. Immers, zij moet stevig gegrondvest zijn op een bondgenootschap van Engeland met de Ver. Staten en de Sovjet- Unie, dat door den oorlog tot stand is gekomen. Elke gezonde toekomstige politiek moet Enge land in staat stelen, met Europa eenerzijds en met overzeesche landen anderzijds de nauwste betrekkingen van vriendschap en practische samenwerking te onderhouden. Deze twee zijdige politiek vindt haar uitdrukking in het verbond der drie groote mogendheden, welker vereende krachi alleen in staat is het hoofd te bieden aan Hitlers uitdaging en een nieuwe we reld van geordende vrijheid op te böuwen, wan neer de aanvallers zullen zijn verslagen. Sedert het oogenblik van Hitlers inval in de Sovjet-Unie, zoo vervolgt het blad, bestond er onder het geheele Engelsche volk geen twijfel meer over de populariteit van een pact met de Sovjet-Unie ot van de beslissing om dit pact tot een blijvend bestanddeel van de Britsche poli tiek te maken. Het was een belangrijk resultaat van Edens missie te Moskou, dat hij deze be slissing formeel en officieel ter sprake heeft ge bracht. De instemming van de dominions en van de Ver. Staten met deze samenwerking vormen een voorwaarde voor een gezonde Britsche politiek in Europa, maar het initiatief en ook de verant woordelijkheid zullen voorloopig door Engeland en de Sovjet-Unie gedragen moeten worden. Leiding van deze beide landen in aangelegen heden, die Europa aangaan, wordt van de groo te democratieën verwacht en volkomen goed gekeurd. Het is daarom in hoogste mate ge- wenscht, dat de latere organisatie van Europa nog tijdens den oorlog door de Britsche en Russische staatslieden, en natuurlijk niet door deze alleen, ernstig zal worden overwogen en besproken. De gevaarlijke veronderstelling te aanvaarden, dat dit vraagstuk reeds uitsluitend door ’t uit den weg ruimen van de Duitsche mili taire macht voor altijd zou zijn geregeld,‘-wordt niet ondersteund door ’t Atlantische charter, dat met de grootste uitvoerigheid ver uitgaande bo ven het gebruik der wapens dreigt of wellicht dreigen zal. Een positief einde zal niet alleen door een onderdrukking zonder meer bereikt kunnen worden. De taak van den opbouw van een nieuw Europa vereischt zoowel een mili taire alsook een economische organisatie. Bo vendien wordt daartoe het grootste staatsmans- beleid vereischt. HET DUITSCHE WEERMACHTS BERICHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: In het centrale en Noordelijke deel van het Oostelijk front herhaalde de vijand ook gisteren onder bloedige verliezen zijn aanvallen; op enkele plaatsen zijn de gevechten nog aan den gang. De luchtmacht heeft kade- installaties en scheepsdoelen in de haven van Feodosia met succes aan gevallen. In de overige frontsectoren zette zij de doeltreffende bestrijding van de aanvallende Sovjets voort en bombardeerde zij achterwaartsche verbindingen van den vijand. Voor de Schotsche kust hebben ge vechtsvliegtuigen overdag een koop vaardijschip van 6.000 brt. tot zinken gebracht; een ander schip werd door bommen zwaar beschadigd. In Noord-Afrika levendig vijandelijk artillerievuur in het gebied van Sol- loem; in de overige sectoren van het front geen belangrijke gevechtshande lingen. De luchtaanvallen op Engel sche vliegvelden op het eiland Malta werden met succes voortgezet. In de vroege ochtenduren van den 7den Januari hebben eenige Engelsche vliegtuigen lukraak bommen op plaat sen in West-Duitschland en in het Noord-Duitsche kustgebied geworpen; er ontstond geen schade. U‘‘, Dinsdag 13 Januari spreekuur van 10— 12 uur; Woensdag 14 Januari geen spreek uur; Vrijdag 16 Januari geen spreekuur. VOEDING IN DEZEN TIJD. Van 913 Januari organiseert het rijksbureau Voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd en de Voedingsraad een tentoonstelling: „Voeding in dezen tijd” in de zalen Schaaf te Leeuwarden. In de eerste plaats wil deze tentoonstelling be langstelling wekken voor het voedingsvraag- stuk in het algemeen, en in de tweede wordt verwacht dat door deze tentoonstelling zal worden bereikt, dat in de gezinnen beter bereide maaltijden op tafel komen, wat onze volkskracht zal ten goede komen. Van het vele, dat er te zien en te hooren is, geeft de L. Crt. een korte opsomming. Aller eerst krijgt men een plastische voorstelling van het vele werk, dat het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd en de Voe dingsraad in het belang van onze voedselvoor ziening verrichten. Men ziet hieruit ook duidelijk welken weg de productenstroom volgt om bij den consument terecht te komen en welke af takkingen van dien stroom worden gevormd door den sluikhandel en de vijanden van den oogst (muizen, ratten, insecten, enz.) Vervol gens is een plaats ingeruimd voor groenten, versch en gedroogd. Dat de aardappel vooral in het arbeidersgezin na het brood het voornaam ste voedingsmiddel is, blijkt ook uit de plaats, welke het „aardappelvraagstuk” op de tentoon stelling inneemt. Natuurlijk is het dagelijksch brood niet vergeten, evenmin als de belegsels, welke in dezen tijd steeds eentoniger dreigen te worden, ware het niet, dat er toch nog vele nieuwe mogelijkheden, welke op de tentoonstel ling zijn te zien, blijken te zijn. Het vleesch, dat bij de maaltijden nog al eens ontbreekt, kan uitstekend door visch vervangen worden, daar om is er een aparte afdeeling voor visch aan de tentoonstelling verbonden. Ofschoon de visch tamelijk duur is, blijkt het, dat men met mosse len, garnalen, schar en riviervisch, waarvan diverse bereidingswijzen worden getoond, ook thans nog wel wat kan bereiken. Overigens is op de tentoonstelling bij dit gedeelte ook vooral aan de toekomst gedacht, ten einde reeds nu meer aandacht dan men over het algemeen .voor de visch heeft, voor dit volwaardige voed sel te vragen, opdat men het meer zal gebrui ken wanneer dit weer mogelijk zal zijn. Over welke hoeveelheid voedingsmidddelen 'een gezin van 5 personen thans per week kan beschikken, ziet de bezoeker voor zich uitge stald; wat er van die voedingsmiddelen eiken dag bereid wordt toont de tentoonstelling op (7 gedekte tafels voor iederen dag der week (één. Men kan er van op aan, dat deze maal tijden voldoen aan de hoogst te stellen eischen op het gebied van voedzaamheid, terwijl zij geacht worden binnen het bereik van ieders 'beurs te vallen. Menu’s en recepten er van zijn (te verkrijgen bij de leeraressen in koken en voe dingsleer, die bij iederen stand aanwezig zijn om de bezoeksters en bezoekers van advies te dienen en vragen te beantwoorden. Ten slotte kan men er ook zien, welke fris- gche en voedzame dranken men kan serveeren, bereid uit karnemelk, taptemelk en vruchten sappen, welke de steeds schaarscher wordende (thee en koffie kunnen vervangen. VIGO, 6 Jan. (D.N.B.) Naar bekend wordt zal te Washington binnenkort een militair bondgenootschap' tusschen de Vereenigde Sta ten en Australië worden gesloten. De Ver, Staten verplichten zich daarin de militaire bescherming van Australië over te nemen, De Australische regeering verklaart van haar kant accoord te gaan met de ves tiging van Amerikaansche garnizoenen op de bij Australië behoorende eilanden. De vloot- basis van Port Darwin wordt onmiddellijk aan de marine der V.S. afgestaan. Naar het heet zijn de desbetreffende onder- handelingen tusschen Canberra en Washing ton reeds sedert geruimen tijd en buiten me deweten der Britsche regeering gevoerd. Churchill hoorde er eerst van bij zijn aan komst in de V.S. en werd aldus voor een voldongen feit geplaatst. Als eerste gevolg van deze overeenkomst heeft de Britsche regeering er in moeten toe stemmen, dat Australië niet onder het com mando van Wavell valt. In diplomatieke kringen te Washington hecht men zeer groote beteekenis aan het mi litaire bondgenootschap. Men verklaart, dat Australië daarmede prak tisch uit het Britsche Rijk treedt en tot den 49en Amerikaanschen staat wordt. De Australische regeering moet in het be roep op de V.S.. het eenige middel gezien heb ben voor de verdediging der Dominions, nar dat het. meerendeel van haar strijdkrachten door de Engelschen in de Middellandsche Zee was geofferd. De moordzaak van Aert. Na een zitting, die drie dagen heeft geduurd, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam, mr. H. A. J. Reumer, gistermiddag laat levenslange gevangenisstraf geëischt tegen de beide mannen, die er van worden verdacht den Bredaschen koopman Van Aert in een pand aan de Franschelaan te Rotterdam om het leven te hebben gebracht DE GEWEZEN KAPITEIN DER MARINIERS P. J. VAN DER ENDE Ter beschikking van de regeering gesteld. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Voor zoover het mede tot de taak der Volksvoorlichting behoort de beteekenis van daarvoor in aanmerking komende rechterlij ke uitspraken ook buiten den engeren kti.ig van deskundigen te doen begrijpen, wordt het wenschelijk geacht de aandacht te ves tigen op de onlangs door het vredesgerechls- hof gegeven uitspraak, waarbij de gewezen kapitein der mariniers P. J. van der Ende ter beschikking van de regeering' werd ge steld. Er zij aan herinnerd, dat deze tijdens den oorlog verschillende Nederlandsche volks- genooten deels gedood, deels ernstig gewond had. Daar de rechtbank te ’s Gravenhago van der Ende onmiddellijk in vrijheid had doen stellen, omdat hij, naar het oordeel dier rechtbank, wegens ziekelijke storing zijner geestvermogens niet voor zijn daad straf- rechtelijk verantwoordelijk kon worden ge steld, heeft de procureur-generaal bij het vredesgerechtshof getracht een nadere uit spraak in deze zaak te verkrijgen, teneinde zoo moge lijk te voorkomen, dat deze man tengevolge van zijn kranken geestestoestand opnieuw een gevaar voor de gemeenschap zou opleveren. Het vredesgerechtshof heeft deze vrees van den procureur-generaal ge deeld en van der Ende, zij het ook niet ge straft waartoe de ook door het hof aanwe zig geachte ziekelijke storing van zijn geest vermogens ingevolge de wet niet kon leiden dan toch ter beschikking der regeering gesteld, teneinde van harentwege te wor den verpleegd. Het hof heeft op deze wijze de volksge meenschap tegen mogelijke gevaarlijke ge dragingen van Van der Ende willen be schermen, want daartoe is de maatregel van ter beschikking der regeering stelling (be doeld in artikel 37, lid 3 van het wetboek van strafrecht) een geschikt middel. Deze maatregel is bestemd voor personen, die zich op het grensgebied bevinden tusschen krankzinnigheid en een normale geestesge steldheid en die nog niet, of niet meer in een krankzinnigengesticht thuis behooren, doch gevaar opleveren voor de maatschappij. Hij brengt mede, dat de betrokken persoon aan vankelijk voor den tijd van twee jaren ter verpleging geplaatst wordt in een' rijksasyl (een bepaaldelijk daartoe ingerichte rijks- instelling), terwijl ook op andere wijze in zijn verpleging kan worden voorzien onder toe zicht van regeeringswege. Het voorstel daar omtrent gaat uit van het Openbaar Ministerie van het gerecht dat de ter beschikking! stelling heeft bevolen (in het onderhavige geval dus de procureur-generaal bij het vre desgerechtshof). Deze behandeling sluit uiteraard in, dat niet slechts de persoon van den ter beschikking gestelden patiënt ver zorgd wordt, maar zeker niet minder, dat al datgene gedaan wordt dat ter beveiliging van de gemeenschap vereischt is. Ja, dit laatste staat ook naar de bedoeling der wettelijke bepaling op den voorgrond. Is de aanvan kelijke termijn, waarvoor de ter beschikking stelling is bevolen, verstreken, dan kan de procureur-generaal verlenging van den ter mijn vorderen, waaromtrent het hof ander maal uitspraak doet en zoo vervolgens. Uit het voorgaande blijkt, dat door den door het vredesgerechtshof toegepasten maatregel de bescherming der gemeenschap in voldoende mate verzekerd is. Het Neder landsche volk heeft er recht op te weten dat de volksgenooten gevrijwaard zijn tegen aantasting hunner veiligheid door iemand als den gewezen kapitein der mariniers van der Ende, die blijk gegeven heelt daar voor een groei gevaar op. te leverea» Pl.v.v. Hoofdredacteur C, SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek V.S. EN AUSTRALIË SLUITEN BINNEN KORT MILITAIR BONTGENOOTSCHAP Mussert sprak te Berlijn Zaterdagavond [,voor de overvolle groote zaal van het Leh- trervereinhaus na zijn bezoek aan de Neder- fandsche soldaten van het Oostelijke front. De rede van Mussert, die ruim een uur (duurde, had vooral ten doel te wijzen op met groote gebeuren van dezen tijd n.l. de Ingrijpendste revolutie aller eeuwen, welke (voor honderd, tweehonderd, misschien wel (vijfhonderd jaar het lot der wereld zal he ipalen. Niet het goud zal meer heersehen, (doch moed, trouw, eerlijkheid, godsdienstzin en arbeidzaamheid. Deze revolutie heeft den Engelschen in vloed weggeveegd uit Europa. Het grootste Jsucces van het afgeloopen jaar is echter, ’dat door het genie van Hitler en de staats- jmanswijsheid van Mussolini aan het bolsje wisme is belet Europa onder den voet te Joopen. Ook de Engelsche macht gaat ten onder, alius spreker, hetgeen ons als Europeanen hiel be.yyeft la ueriieugen» dpch E.ugelang liet JAPANSCHE VORDERINGEN OP MALAKKA. TOKIO, 8 Jan. (D.N.B.Japansche stoottroepen hebben gistermiddag een niet nader genoemde stad in de provincie Se langor ingenomen, die, zooals een bericht van het front van Malakka meldt, stevig versterkt was om een bepaalde stelling van zeer groote strategische beteekenis in het gebied van Selangor te verdedigen. Daarmede hebben ook de operaties in de provincie Selangor een uiterst gunstig ver loop genomen voor de Japansche strijd krachten, die thans verder oprukken naar het Zuiden door heuvelachtig terrein. Het is niet bekend of met de niet ge noemde stad Kwala Loempoer wordt be doeld. Toch bestaat de mogelijkheid, dat, zoo dit strategische knooppunt nog niet genomen mocht zijn, er reeds gevechten om worden geleverd. ROME, 8 Jan. (Stefani) In zijn weerm,a,chts- bericht no. 585 maakt het Italiaansche opi7 perbevel het volgende bekend: In den nacht van 17 December waren aan- v als strijdkrachten van de Italiaansche vloot de haven van Alexandria binnengedrongen, waar zij een aanval hadden gedaan op (wee Engelsche slagschepen die voor anker la gen. Thans, heeft men de bevestiging ont vangen, dat een slagschip van de „Valiant”- klasse ernstig beschadigd is en in het droog dok van Aadoeb ligt; voorts Jiebben onze eenheden kunnen vaststellen, dat de Engel sche kruiser Phoebe” door drie torpedo’s van onze vliegtuigen voor fohroek getroffen waarvan melding is gemaakt in ons weer- machtsbericht no. 548 gezonken is. De Samoen (een verstikkende wind) die zich met kracht deed gelden, verhinderde krijgsverrichtingen van beteekenis in Weste lijk Cyrenaica, de vijandelijke druk op de ver sterkingen van Solloem en Halfaia werd met hevigheid voortgezet. De luchtmacht ontwik kelde een zeer bepetrkte activiteit, ten ge volge van het slechte weer. Onze luchtmacht deed aanvallen op ravitailleeringscentra, waar branden uitbraken. De vijandelijke lucht macht liet bommen op Tripolis vallen, waar bij onbeteekenende schade werd aangericht; rugtocht over het geheel gezien een zeer geleidelijk en gering wijken. Het geschiedde ook in een tempo, dat geheel en al in over eenstemming was met het voornemen der Duitschers om een geschikte winterstelling te betrekken. Tenslotte waarschuwt Liddell Hart zijn lezers er voor, overdreven verwachtingen; te koesteren van de militaire gebeurtenis sen aan het Oostelijk front, want zij! zijn, zoo zegt hij, in haar eindresultaat gevaarlijk voor het moreel. Van bevoegde zijde merkt men hierbij op, dat in het Times-artikel wel zeer sterk naar voren komt, dat de Sovjet-Unie het onbestrijdbare recht en de volle toestemming der Angelsaksen verworven heeft om bij een toekomstige her ordening van Europa een belangrijk woord me de te spreken. Deze conclusie moet voor de neu trale landen wei zeer beteekenisvol zijn. Voorts heeft de gewezen U.S.A.-gezant Earll in Boedapest voor zijn vertrek uit Sofia ver klaard, dat Churchill en Roosevelt het plan hebben Bulgarije van de landkaart te doen ver- dwijrfen. Bovendien is het voornemen van deze beiden in het geval van een geallieerde overwinning geheel Oost- en midden-Europa tot aan den Rijn aan Stalin over te laten, die deze gebieden bij wijze van straf bezetten zal. Deze uitlatingen en het Times-artikel zijn samen even zoovele bewijzen, dat Eden te Moskou Europa aan het bolsjewisme heeft verkocht. Tevens is een en ander een merkwaardig symptoom van den noodtoestand, waarin met name Groot-Brittan nië zich bevindt, nu het zulke concessies aan de Sovjet-Unie moet doen. Duidelijk is ook, dat de dusgenaamde strafbezetting niet bij den Rijn halt zou maken, doch dat Nederland, België en Frankrijk dan geheel door het bolsjewisme zou den worden overstroomd. £on onder 10 Januari 11 Januari 12 Januari 13 Januari JZon op 10 Januari 9.46 11 Januari 9.46 12 Januari 9-46 13 Januari 9-44 Men is verplicht te verduisteren van zons- ondergang tot zonsopgang. Overgaande tot de geschiedenis der be weging, wees spreker er op, dat het program, der N.S.B. in tien jaar in niets behoefde te worden gewijzigd. Ten aanzien van de houding der R.K. en orthodox-protestantsche kerken verklaarde spr. wij willen geen strijd tegen de kerk, integen deel, doch de kerk zal zich tot haar taak hebben te bepalen, de politiek voeren wij, wij zijn ook geen reformatoren. Thans is dan de N.S.B. tot draagster der politieke gedachte, tot Staatspartij geprocla meerd. Zij moet de toekomst van ons volk op de schouders nemen. Wij hebben nu hon derdduizend leden, doch de geest is meer beteekenis. Van die 100.000 is de helft vrouwen en van de mannen staan er elf- i duizend als vrijwilligers in het veld, die de Nederlandsche vlag weer een beetje omhoog hebben gehaald. Wij staan er thans even slecht voor als in het rampjaar 1672. Hoe kon de regee ring te Londen den oorlog aan Japan ver klaren en daarmee in gevaar brengen het kostbaarste wat wij in meer dan 300 jaar hebben opgebouwd? Curasao was al door de Engelschen bezet en Suriname door de Amerikanen. De vlag waait halfstok en wij hebben de taak die weer omhoog te halen. Óns dichtbevolkte land moet ergens aan meedoen. "Behalve de Standarte Westland heb ben wij het legioen, waarvan spreker op oudejaar afscheid nam en 4000 man in de N.S.K.K. Spreker hoopt, dat die elfduizend van thans er 200.000 zullen worden. Aldus schakelen wij langzaam ons volk om van vijand tot bondgenoot van ons broedervolk. Spreker besloot met hulde te brengen aan den Führer aller Germanen, Hitler. WAARSCHUWENDE WOORDEN VAN LIDDELL HART. De bekende Engelsche militaire publicist, kapitein Liddell Hart, geeft een beschou wing over den algemeenen toestand en over de gebeurtenissen in O.-Aziê. Wat dit laat ste betreft wijst hij op de Japansche succes sen. Bij verlies van Malakka, PliLippijnen en Nederlandsch Indië zou de heele rubber- productie in Japansche handen vallen. Ja pan heeft intusschen in het Westelijk deel van den Stillen Oceaan een zoodanige over- heerschende positie als zeemogendheid ver overd, dat het moeilijk zal zijn, deze aan Japan te ontnemen. Ten slotte vraagt Hart, waar de Amerikaansche vloot blijft. Wat betreft de krijgsoperaties in N.-Afrika. is het duidelijk, dat, zoolang de vijand niet geheel uit Noord-Afrika is verdreven, het Britsehe offensief in een breed strategisch opzicht geen volledig succes kan zijn. Aan het Oostelijk front, zoo schrijft Lid dell Hart, zijn de oorlogskansen voor de Duitschers ook maar bij benadering niet op zoo beslissende wijze omgekeerd, dat de toon zou zijn gerechtvaardigd, waarop van geallieerde zijde over de gebeurtenissen aan het Oostelijk front wordt geschreven en ge sproken. Hoofdkwartier van Wavell te Batavia. RANGOON, 7 Jan. (D.N.B.) Gemeld wordt, dat het hoofdkwartier van Wavell definitief te Batavia is gevestigd. Volgens een A.N.P.-bericht uit Vichy melden de bijzondere correspondenten van de Britsche agentschappen uit Singapore dat daar de eva cuatie op groote schaal is begonnen. Generaal Wavell heeft de belangrijkste militaire bureaux en archieven laten gereed maken voor over brenging naar Java. Het plan tot evacuatie van Mexicaansche en Britsche onderdanen naar Su matra is wegens het gevaar van een Japansche landing op dat eiland opgegeven. Na den luitenant-gouverneür-generaal van Nederlandsch-lndië, Van Mook, is thans ook de gouverneur-generaal, jhr. mr. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, in Australië aangekomen.. Het doel van deze reis zou zijn na het tot stand brengen van één enkel opperbevel in het Zuidwesten van de Stille Zuidzee te onderhan delen over het geheele probleem van den Stil len Oceaan. Naar in Canberra is bekend gemaakt, zullen de eilanden, die behooren tot de Australische verdedigingssfeer, evenals de Noordkust van het Australische vasteland onder het bevel van generaal Wavell worden geplaatst; de Austra lische regeering zal controle blijven oefenen op de landsverdediging. De Australische minister van marine heeft verklaard, dat de Australische marineleiding en de Amerikaansche marineleiding in den Stillen Oceaan volledig zullen samenwerken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1