NIEUWSTIJDINGEN. Duitsciiland strijdt voor Europa. VRIJDAG 23 JANUARI 1942 No. 7 NIEUWE SNEEKER COURANT NOORDWOLDE. DENK ®M HET VERDUISTEREN. partners, aldus meldt het D.N.B. DE CONFERENTIE TE RIO. tocht- ■e HET DUITSCHE WEERMACHTS- BER1CHT. Weer een belangrijke gift voor Winterhulp, Het voorbeeld, dat de N. V. Bataafsche Pe troleum Mij. heeft gegeven door een gift van 250.000 aan Winterhulp te schenken, is thans nagevolgd door de N.V. Philips Gloeilampen fabriek te Eindhoven, welke 277.800 ter be schikking van Winterhulp heeft gesteld. oen van verdere deelname afgezien. De dokter had Bosman tot de namiddag rust voorgeschre ven, de laatste hoopte echter bij de aankomst in Leeuwarden aanwezig te kunnen zijn. De uitslag: Te 2.44.6 arriveerde te Leeuwarden als eerst aankomende in den wedstrijd S. de Groot van Weidum, die het record daardoor met pl.m. 21 minuten verbeterde. Dit record stond tot nog toe op naam van A. de Vries, Dronrijp, met 9 uur 5 min., de Groot deed er 8.44.6 over. Slechts 9 seconden na de Groot kwam D. de Jong uit Huizum binnen, en een halve minuut later J v. d. Bij uit Julianadorp, 4, 5 en 6 waren de h.h. Feen- stra, Bos en Swierstra (Weidum). De eerst aan komende vrouw was de 21-jarige Antje Schaap van Wirdum, die ook binnen 10 uur de wed strijd volbracht. Sjoerdtje Faber en Wopkje Kooistra, die resp. de eerst aankomende dames waren in ’40 en ’41, hebben ook nu goede re sultaten behaald, zij kwamen om 16.45 binnen. Geen verlaging broodrantsoen. Ir. S. L. Louwes heeft meegedeeld dat het broodrantsoen niet zal worden verminderd, Winterhulp Nederland. Als weggebruiker dient U de verkeersteekens in acht te nemen. Dat is Uw wettelijke plicht. Als Nederlander behoort U 23 en 24 Januari een verkeersteeken te koopen van Winterhulp ten bate van Uw nooddruftige landgenooten. Dat is Uw moreele plicht, 180 K.M. ten z.o. van Rangoon. Op 19 Januari hebben zij Tavoy, het strategisch belangrijke luchtsteunpunt in Z-Birma bezet. Japansche successen in Birma. Volgens berichten uit Tokio naderen de Ja pansche troepen reeds Moelmein op ongeveer Uitbreiding japansche vlootoperaties aangekondigd. De Japansche minister van marine, admiraal Sjimada, heeft tijdens de zitting van den Rijks dag een overzicht gegeven van de Japansche operaties ter zee sedert het uitbreken van den oorlog in Groot-Oost-Azië. Hij verklaarde o.a. dat de Japansche vloot feitelijk de Stille Zuidzee beheerscht van Malakka en Neaerlansch-Indië tot de westkust van de Ver. Staten. Zij werkt thans nauw samen met de strijdkracnten van het leger bij de aanvallen op Singapore, de Philip- pijnen, Britsch-Borneo en Nederlansch-Indië. De vloot staat op het punt den omvang harer ope raties tegen vijandelijke oorlogsschepen snel uit te breiden en vooral op te treden tegen de duik- booten in de Aziatische wateren en tegen de Amerikaansche steunpunten op de Stille Oceaan. Generaal Rommel door Hitler onderscheiden. De Führer en opperste bevelhebber der Duit- sche weermacht heeft den generaal van de pant- sertroep Rommel, bevelhebber der pantsergroep Afrika, het Eikenloof met de Zwaarden bij het Ridderkruis verleend wegens zijn schitterend op- DE AMERIKAANSCHE BEWAPENINGSKOSTEN. 18.12 18.13 18.15 18.17 Bureau Grootzand 55, Sneeft Tel. 3005 üitqeve firma's E.J. Drijfhout en Kiezebrink 8 Co. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 22 Jan. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Op de Krim zijn eenige aanvallen van den vijand op het omsingelings- front voor Sebastopol mislukt. Aan het Donetz-front en in den mid den- en Noordelijken sector van het Oostfront gaat de defensieve strijd bij strenge vorst voort. Vele aanvallen van den vijand werden afgeslagen; onze tegenaanvallen slaagden. Voor Leningrad mislukten herhaalde pogingen der Sovjets om uit te breken. In de zeestraat van Kertsch bescha digden gevechtsvliegtuigen een groot Sovjethandelsschip met bommen. Bij gewapende verkenningen boven de zeeën om Groot-Brittannië brach ten Duitsche gevechtsvliegtuigen voor de N.W. kust van Schotland een han- delsvaartuig van 6000 br. ton en een kolenlichter van 600 id. tot zinken. Voor de Z.W. kust van Engeland werd een groot handelsschip met bommen beschadigd. Op een eiland voor de Shetland-eilanden plaatsten gevechts vliegtuigen verscheiden voltreffers op militaire doeleinden. In Noord-Afrika hebben Duitsch-Ita- liaansehe pantsertroepen in een verras- senden aanval de voor onze stellingen in Cyrenaica opgemarcheerde Engel sche strijdkrachten aangevallen en te- tuggeworpen; de vijand trok zich ijlings in de richting van Agedabia te rug. Sterke formaties van het Duitsche en het Italiaansche luchtwapen grepen in de gevechten op den grond in, en bombardeerden concentraties troepen en tanks van den vijand. Aan de Egyptische kust zijn opslag plaatsen der Engelschen in brand ge schoten. i De vijand heeft in den afgeloopen nacht bommen op woonwijken in het N-W. Duitsche kustgebied geworpen; de burgerbevolking leed geen verliezen en militaire schade is niet ontstaan. Vijf van de aanvallende Engelsche bommenwerpers zijn neergeschoten. In den tijd van 11 tot 20 Januari heeft het Engelsche luchtwapen 36 vliegtuigen verloren, waarvan 16 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika; in denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië zestien van onze vliegtuigen verloren. Zon onder 24 Januari 25 Januari 26 Januari 27 Januari Zon op: 24 25 26 27 BIOSCOOPNIEUWS. Van heden tot en met Maandag brengt het Amicitia Theater de Zarah Leander-film „Prima Donna” („Der Weg ins Freie”). Het is geen nieuw thema, dat deze film, die in de eerste helft der 19e eeuw speelt, behan delt; een opera-zangeres, getrouwd met een man uit hoogere kringen, kan haar kunst niet vaar wel zeggen, om zich geheel aan haar echtgenoot en zijn omgeving te wijden. Het gevolg is een uitééngaan met de voor de hand liggende daar aan verbonden complicaties. „Prima Donna” is ondanks dit weinig origineel gegeven een zeer bekoorlijke film, met grootsch opgezette ensce- neering en tafereelen, die absoluut af zijn. Zarah Leander, de figuur die overal en altijd de aandacht trekt met haar donker getimbreerde stem, beeldt de rol uit van een vrouw, die be halve haar kunst ook de bedwelming van het vroolijke leven en de algemeene bewondering niet missen wil. De eerst coquette, later zeer ernstige en beheerschte vrouw, speelt zij uitstekend. Aan haar zang is, zooais altijd, weer buitengewoon veel aandacht besteed; o.a. zingt zij „Ich sag* nicht ja, ich sag’ nicht nein”. Zarah Leander wordt in deze rolprent bijgestaan door bekende artisten als Hans Stüwe, Siegfried Breuer en Eva Immermann, en zij hebben met elkaar „Prima Donna” tot een voortreffelijke film met boeiende scènes vol verwikkelingen ge maakt, die geen Zarah Leander-bewonderaar (-ster) zal willen missen. De slag bij Feodosia. Torpedojager tot zinken gebracht. Het Duitsche weermachtsbericht van 21 Ja nuari meldde o.a.: De buit in de slag bij Feo dosia is tot 10.605 gevangenen, 85 pantserge- vechtwagens en 177 kanonnen opgeloopen, Onze luchtmacht beschadigde In de zeestraat van Kertsch een tamelijk groot vijandelijk han delsschip met bommen, en greep aan het ge- heele Oostelijke front met succes in den defcn- sieven strijd in. Een onderzeeër bracht in de Noordelijke Ijs zee een torpedojager en een stoomschip uit een sterk verdedigd convcoi tot zinken, en bescha digde een anderen terpedojager alsmede twee stoomschepen door toipedo’s, Japanners zouden Java willen insluiten. De Nederlandsche autoriteiten hebben Maan dag medegedeeld, dat de Japansche luchtstrijd krachten bij haar aanvallen op de marinesteun- punten in den Oost-lndischen archipel waaier vormig vliegen over een gebied van 2.200 mijlen. Van dezelfde zijde wordt uiting gegeven aan het vermoeden, dat deze aanvallen het begin vor men van Japansche pogingen om strategische punten, die Java beheerschen, van alle kanten in te sluiten. MINISTER-PRESIDENT TOJO VERWACHT DE SPOEDIGE BEZETTING VAN SINGAPORE. In. den Japanschen Rijksdag heeft minis ter-president Tojo gezegd dat de verovering van Singapore, het laatste steunpunt van de Britsch-Amerikaansche positie in Azië, nu niet lang meer op zich zal laten wachten. Set D.N.B. meldt uit Stockholm: Uit Washington wordt gemeld, dat met een nieuwe aanvraag van aanvullende credie- ten en verstrekking van orders ten bedrage van 28.5 milliard dollar, die bijna uitslui tend voor het leger en de vloot bestemd zijn en nieuwe bedragen inhouden voor de ver sterking van de Amerikaansche luchtmacht, het totale bedrag der Amerikaansche bewa- peningskosten voor de dienstjaren 1941-’42- ’43 gebracht is op 100 milliard, 438 mil« lioen dollar. DE BURGEMEESTER VAN SNEEK, maakt bekend, dat hij, waarnemende de taak van de gemeenteraad, op 13 Januari j.l. heeft 'besloten, medewerking te verlenen tot het ■aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten ibehoeve van het vak „lichamelijke oefening)” [aan de leerlingen van de klassen 1 en 2 van de bijzondere school aan de Bloemstraat, de Jan van Nassauschool en de bijzondere school aan de Frederik Hendrikstraat, alhier. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van de datum dezer bekendmaking, kan ieder ingezetene tegen mijn bovenvermeld 'besluit in beroep komen bij den Commissa ris dezer provincie. Smeek, 23 Januari 1942. De MINAHASSA IN HANDEN DER JAPANNERS. Het Ned. Indische legerbericht geeft toe dat geheel Minahassa in handen is der Ja- Arbelders-Vereeniging voor Lijkverbranding. De afd. Sneek van bovengenoemde vereeni- ging hield j.l. Woensdagavond haar jaarvergade. rnig in de „Harmonie”. In zijn openingswoord memoreert de wn. voorz. het vertrek van den voorzitter der afd., W. Schuil, het vele werk, dat hij voor de afd. heeft verricht en de pret tige samenwerking, die onder zijn leiding heerschte. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental is gestegen tot 490, (ingeschreven 68 nieuwe leden, ovÈrgeschreven, door verhui zing naar andere afdeelingen, 49). Drie nieuwe afd. werden, na huisbezoek en filmvertooning door de Sneeker bestuursleden, in Friesland op gericht, nl. Akkrum, Franeker en Bergum. Het financieel verslag werd goedgekeurd en op advies der controle-commissie werd de penning meester gedechargeerd voor zijn beleid. Na verkiezing werd het bestuur als volgt sa mengesteld: Joh. Volkers, voorz.; A. de Vries, seer.; B. Schermer, penningm,; K. Wagenma kers, 2e penningm. en H. Jonker, alg.-adjunct. Als afgevaardigde naar het 11e congres, te houden op 1 Februari a.s. te Amsterdam, werd aangewezen de afd.-penn., B Scnermer. Aan het eind der vergadering werd een woord van dank gebracht aan het vertrekkende lid, J. Kingma, voor het vele werk, dat hij voor de vereeniging in de provincie had verricht. OVERDRACHT VAN TE SCHEUREN GRASLAND. De Regeeringscommissaris voor de Bodem- productie maakt bekend, dal de mogelijk heid tot overdracht van te scheuren grasland met ingang van 1 Februari 1942 wordt ge sloten. Overdrachtsaanvragen, -welke na 31 Januari 1942 bij de betrokken instanties bin nenkomen zullen derhalve qict meer in be handeling kunnen worden genomen. REDE VAN TOGO. Het doel van den oorlog. TOKIO, 20 Januari. (D.N.B.) De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Togo, heeft in den Rijksdag een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Het doel van den tegenwoordigen oorlog, n.l. het verkrijgen van een gemeenschappelijken wel stand in de sfeer van groot-Oost-Azië vindt zijn oorsprong in dezelfde geestesgesteldheid, die den stoot gaf tot de oprichting van ons keizerrijk en is gebaseerd op de erkenning van de lotsverbon denheid en de taak van de volken in Oost-Azië. Het is derhalve heel natuurlijk, dat Japan de ge bieden onder zijn controle plaatst, die ter ver dediging van Oost-Azië absoluut onontbeerlijk zijn. Het zou in overeenstemming kunnen zijn met de groote principieele waarheid, welke ten grondslag ligt aan den tegenwoordigen oorlog, dat den gebieden, die tot dusver Amerikaansch of Britsch bezit waren, een geschikte status wordt toegekend, welke bij de cultuur van hun bevolking is aangepast. Het is vanzelfsprekend, dat de tegenwoordige oorlog, die onloochenbaar streeft naar het vesti gen van de groot-Aziatische welvaartsfeer op den grondslag van deze opvattingen, een essen tieel verschil vertoont met een zoogenaamden aanvalsoorlog. Het feit, dat de leiders van Ame rika en Engeland dezen oorlog met de uitdruk king agressie trachten af te doen, bewijst alleen, dat zij geen handbreed afwijken van het denken en de methode, welke passen bij datgene, wat zij tot dusver zelf hebben misdaan. Japan koestert geen vijandschap jegens het volk van Nederlandsch-Indië. Wij hebben er der halve in de verste verte niet aan gedacht, dat Nederlandsch-Indië tot zijn eigen nadeel een werktuig van Amerika en Engeland kon worden. Nu echter de Ver. Staten, Engeland, Nederl.- Indië en Tsjoengking het gebied van Neder- landsch-Indië tot hun militaire steupunt hebben gemaakt en Nederlandsch-Indië zelf tot daden van openlijke vijandschap is overgegaan, waren wij gedwongen krijgsoperaties tegen dit land te beginnen. Er zijn nog sommige kringen te Tsjoengking, die zich op Amerika en Engeland zouden willen verlaten. Ik geloof echter, dat de dag niet ver meer is, waarop zij over de gemeenschappelijke missie van geheel Oost-Azië zullen nadenken en het ware karakter van deze missie inziende, bij den opbouw van de nieuwe orde in Oost-Azië zullen medewerken. Japan heeft zelfs niet in een droom gedacht aan een rassenoorlog, zooals Japan door de vij andelijke landen verweten wordt. Ook bestaat voor Japan geen noodzakelijkheid om een derge- lijken oorlog te voeren. Daarenboven voert Ja pan dezen oorlog niet uit eenigerlei enghartige en zelfzuchtige motieven en evenmin draagt het denkbeeld van een gemeenschappelijke welvaart sfeer in Oost-Azië een of ander exclusief karak ter. Dientengevolge is het vanzelfsprekend, dat het economische verkeer tusschen deze sfeer en de hier buiten staande landen met het vorderen van den opbouw van genoemde sfeer steeds le vendiger zal worden. Om de oprichting van de gemeenschappelijke welvaartsfeer in groot-Oost-Azië het doel van NIEUWE GROOTE OPERATIES IN VOORBEREIDING. Strijd, van. beslissende beteekenis verwacht. Het sluiten der militaire conventie tus schen Duitschland, Italië en Japan is de lo gische voortzetting der tot dusver gevoerde verbondspolitiek eq van haar aanpassing) bij de eischen van den oorlog, welks Oost- Aziatisch front door Japan wordt beheerscht, zoo wordt uit Berlijn aan de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden” gemeld. In toonaangevende Berlijnsche kringen verklaart men, de militaire conventie de juiste en doelmaage verdeeling der militaire krachten waarborgt om operaties van de grootste offensieve kracht voor te bereiden, welke van beslissende beteekenis zullen zijn. De woordvoerder van het Japansche le ger, luitenant-kolonel Akiama, hecht aan de conventie dezelfde veelomvattende be teekenis. Hij constateert, dat zij een grooten invloed op den militairen toestand zal oefe nen en het begin beduidt van een Euro- peesch-Aziatisch eenheidsfront. Uit Madrid meldt het D.N.B. dat op dej conferentie te Rio de Zuid Amerikaanschei republieken besloten zouden hebben de be trekkingen met de mogendheden van de spil te verbreken. Dit besluit moet echter nog door de regieringen der betrokken landen geratificeerd worden. Zware luchtaanvallen op Singapore. Naar het Japansche hoofdkwartier meldt heb ben Japansche vliegtuigen zware aanvallen op Singapore gedaan. Op zeven plaatsen van een vliegveld en in de werkplaatsen werden groote branden veroorzaakt. 7 Britsche vlieg tuigen werden neergeschoten, 3 eigen vliegtui gen, worden vermist. V. S. staken productie van personenauto's. LISSABON, 21 Januari. (A.N.P.) Naar de Britsche nieuwsdienst uit Washington meldt, wordt in de Vereenigde Staten van 1 Februari af de geheele productie van personenauto’s en lichte vrachtauto’s, onverschillig of zij voor ci viele, militaire of exportdoeleinden dienen, ge- OUDERS!, Ergens in een hoekje op de zolder liggen 'bij U misschien nog een paar schaatsen wel ke Uw kinderen te klein geworden zijn, maar Xvaarmee U een behoeftig kind nog veel Vreugde zou kunnen schenken. Winterhulp wil ook hier gaarne haar me dewerking verlenen, datgene wat bij U over tollig is geworden, daar te brengen waaraan ier behoefte bestaat, opdat nog meerderen kunnen genieten van de zo geliefde ijssport. En het behoeft niet bij schaatsen alleen te blijven, ook wanten, ijstruien, schaatsschoe- ten, dassen en mutsen komen bij de ijspret van pas. De goederen kunnen worden bezorgd aan het Bureau voor Steunverlening, Marktstraat .9, Sneek. EEN DAAD VAN GEMEENSCHAPSZIN. Personeel geeft deel van salaris aan Winterhulp. Naar wij vernemen, heeft het gezamenlijk' personeel van het departement van bijzon dere economische aangelegenheden te ’s-Gra- venhage een deel van het maandsalaris in December als gift aan Winterhulp Neder land ter beschikking gesteld. tedrag van de jgitt^n is‘reeds aan de W.H.N. overgemaakt. Jldt voorbeeld van ge meenschapszin mog^ het personeel van an dere instellingen en bedrijven tot voorbeeld strekken Januari 9.33 Januari 9.32 Januari 9.31 Januari 9.30 Men is verplicht te verduisteren van zons ondergang tot zonsopgang. DE ELFSTEDENTOCHT. Aan de gisteren gehouden Elfstedentocht heb ben ruim 1000 wedstrijdrijders deelgenomen en ruim 4000 toerrijders. De wedstrijdrijders vertrokken om 6 uur te Voet uit de Harmonie te Leeuwarden vanwaar zij zich naar Schenkenschans begaven, waar zij opbonden. De toerrijders vertrokken uit diverse andere gebouwen in Leeuwarden, de vroegsten te 6.15. Er werd door de wedstrijdrijders in zeer (>nel tempo gereden, dat bleek al direct bij de aankomst in Sneek. Hier te Sneek was aan de controle in de jgroote garage van de fa. Loots en Fritsma weer hlles voortreffelijk geregeld. De rijders konden op schaatsen blijven, aan de Harinxmakade de •Jbaan verlaten en op het Singel weer verder rij den. De contröle geschiedde snel en de politie ^zorgde voor handhaving van de orde, de bur gemeester en de commissaris van politie maak ten de aanvang der contróle mee. Om 6.58 ver schenen hier de eerste weds., jdrijders, nl. de |h.h. Miedema uit Huizum, Alberts uit Weesp en iV. d. Meer uit Weesperkarspel, op de voet ge- iVolgd door een tweede groep waarin cracks als SA. A. de Vries, Franeker, Algra, Franeker, Lou (Geveke, Leeuwarden en J. Bosman uit Breukelen (met den heer Boersma uit Oudkerk voorkwa men. Het waren rijders van deze eerste groepen 'die na Sneek een vergissing begingen, ze sloe- gen voorbij Ijlst inplaats van naar Woudsend Via Nijezijl naar Bolsward af en toen zij deze ivergissing bemerkten hadden zij een achterstand ■.welke hun verdere mededinging schier hopeloos maakte. Bosman gaf op, hij keerde hier terug met een bevroren teen. Te 7.03 passeerde te Sneek de eerste Sneeker, .de heer Sj. Molenaar, en te 7.34 verschenen de eerster tochtrijders, de h.h. R. Faber en de Valk (.Uit Minnertsga. Daarna begon men natuurlijk naar de dames uit te zien, de eerste wedstrij ri jdsters kwamen te 7.50, nl. de dames Trijntje en Qepke Posthuma uit Heerenveen, direct ge- jVolgd door mej. Aukje Feenstra uit dezelfde «laats, te 7.54 passeerde als 4e dame mej. Trijn tje Jonker uit Groningen, als 8e kwam te 8.06 tde favoriete mej. Sjoerdtje Faber uit Warga. Hoe het mogelijk is, dat de kopgroep van de deelnemers aan de Elfstedentocht-wedstrijd ver keerd 1S gereden achter Ijlst begrijqt men niet, pook Bosman zelve niet. We troffen hem gister- ïmorgen aan in de achterkamer van café Boot aan piet Martiniplein. Bosman had nl. vier bevroren iteenen en had zich onder geneeskundige behan- fdehng moeten stellen. We reden, aldus deze stoere rijder, in flink tempo en hebben de teldaar staande richtingaanwijzer met opgemerkt, •Toen we plm. 20 K.M. hadden gereden, kwamen Iwe tot de onaangename ontdekking, dat we ver keerd waren gereden; we gingen in de richting «Bolsward, inplaats van naar Sloten. We waren «met een ploeg van ongeveer 30 rijders, w.o. Hongert uit Maarssen, De Vries uit Franeker, Amsterdam> v. d. Duim en De Groot wt Oldeboorn en Geveke uit Leeuwarden. De meesten hebben zich aangesloten bij de rijders, maar v. d. Duim, De Groot en ik heb- volk, dat de leiding onder de Oost-Aziatische volken op zch neemt, geroepen om een duidelijk begrip van de werkelijke beteekenis van de ge meenschappelijke welvaart uit te werken, waar toe het zijn geestelijke bevattingsvermogen en zijn horizon vergroot. Van het Japansche volk wordt geëischt, dat het in alle binnenlandsche aangelegenheden een positieve houding aanneemt, zooals het hoort bij onze groote taak en om de verwachtingen van deze volken in vollen omvang te vervullen. Onze verantwoordelijkheid en onze plichten zijn der halve buitengewoon groot geworden. Na minister Togo heeft ook minister-president Tojo het woord gevoerd en o.a. verklaard dat Japan de Philippijnen en Birma onafhankelijk wil maken. „Wanneer Nederlandsch-Indië en Australië”, aldus verklaarde de premier verder, „hun thans getoonde houding van tegenstand tegen Japan niet opgeven, zullen wij geen mededoogen kennén en ze verpletteren. Ingeval echter hun volken de ware bedoelingen van Ja pan leeren begrijpen en zouden verklaren bereid te zijn met ons samen te werken, zouden wij niet aarzelen hun hulp te verleenen.” waarin vereenigdr DRIJFHOUT’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang Officieel Orgaan van de gemeentent SNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN STAVOREN - HEMELUMER OLDEPHAERT Hoofdred. L. KIEZEBRINK VERSCHIJNT DINSDAGS- EN vrijdagsavonds Pl.v.v. Hoofdredacteur C, SMIT, Bloemstraat 31 Sneek Onderhoud Rijksweg 43. De Rijkswaterstaat heeft bestek no. 14 voor onderhoud van de gedeelten SeeveiJoure Sneek; SneekBolsward en BolswardAfsluit, dijk van Rijksweg no. 43 gegund aan den heer H. Broersma te Harlingen voor 12.900. De nieuwe burgemeester van Baarderadeel. Tot burgemeester van Baarderadeel is be noemd de heer G. W. Frijling, candidaat-notaris te Giekerk. Hij werd geboren te Dalfsen 26 Ja nuari 1907. Hij bezocht de H.B.S. te Zwolle en de Hoogere Textielschool te Enschedé. De heer Frijling was van 19391941, toen hij bedankte, wethouder van Tietjerksteradeel. Hij is thans verbonden aan de afdeeling Volk en Bo dem van den Landstand, waar hij de functie bekleed van adviseur van rechtzaken. Hij is plaatselijk leider van Winterhulp, welke organi satie hij in orde bracht Ook de luchtbescher mingsdienst werd door hem georganiseerd. De heer Frijling is groepsleider der N.S.B. L. C. Engelsche bommen. Vier dooden. Dinsdagavond laat deden Engelsche vliegers eenige aanvallen op Nederlandsch gebied. De brisant- en brandbommen, welke zij lieten vallen, veroorzaakten in de meeste gevallen slechts wei nig materieele schade. In een plaats in het Noorden van het land echter werden systema tisch woonwijken aangevallen, waardoor ver scheidene woonhuizen zwaar en een vrij groot aantal licht beschadigd werden. Onder de be volking werden vier personen gedood, één zwaar- en zes lichtgewond. 2e Taarganq SNEEKER NIEUWSBLAD VERSCHIJNT i DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS -LL1J.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1