Hitler herdenkt overneming van de macht door de partij 0&k dit jaar zal, waar da vijand ook opduikt, deze weer worden verslagen i I 1 Dnitschland strijdt voor Europa. Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSER A DEEL Hoofdred. L. KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sntek DINSDAG 3 FEBRUARI 1942 No. 10, 2e Jaargang en IJLST Ditgavc firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink Co. Bureau Grootzand 55, Sneek Tel. 3005 I waarin vereenigd: DRIJFHOUT’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang - HINDELOOPEN en STAVOREN VERSCHIJNT: DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS DENK OM HET VERDUISTEREN. Zon Vidkun Quisling. Z l .r V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. 9.18 9.1(1 9.14 van zo-ns- BENGHAZI BEZET. Door Duitsclie en Italiaansche troepen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Jan. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: EJuitsche en Italiaansche troepen hebben vanochtend vroeg Benghazi genomen. de partij na September 1930 met 107 mandaten in de Rijksdag kwam, namen de moeilijkheden nog toe. Hitler herinnerde aan de partij genooten, die aan sluipmoord ten offer vielen, aan de ruim 40.000 nat.-socialistische gewonden. Uitvoerig besprak hij de erfenis, die hij aantrof. Het be drijfsleven was vernietigd, er waren vele mihioe- nen werkloozen, de financiën vertoonden een reusachtig tekort, de boerenstand was ineenge stort. Ik heb toen gewaagd, aldus vervolgde de Führer, en wij hebben gewonnen. In 1935 begon de vrijheid naar buiten zich te verwezenlijken. Wanneer deze oorlog niét zou zijn gekomen, zou men van ons allen en ook van mij hebben gesproken als scheppers van de werken des vredes, maar wie zou dan van Chur chill gesproken hebben? Thans echter zal men van hem spreken als van den vernietiger van een imperium. Hitler karakteriseerde Churchill als onbekwaam om iets te scheppen, iets te presteeren, slechts in staat om te vernielen. Zijn „rotgenoot in het Witte Huis” noemde hij een armzaligen dwaas. In dit verband noemde Hitler het door Roosevelt aangekondigde we- reldprogramma, dat den menschen vrijheid en recht op arbeid moet geven een grap. Wat Roo sevelt aankondigt, zijn dingen, ontleend aan het nat.-socialistische programma. Om hun eigen volken te kikken, moeten deze kapitalistische hyena’s in ons partijprogram kruipen en er en kele zinnen uit opvisschen, de stumperds. Hitler gaf nogmaals een uiteenzetting van het programma van buitenlandsche politiek, dat hij trachtte uit te voeren: het aanknoopen van nau we betrekkingen met Engeland, Italië en Jajian. Iedere poging echter om met Engeland tot over eenstemming te geraken, was volkomen vruch teloos. Engeland en vooral Churchill streden bij iedere gelegenheid tegen Europa. Iedere poging bm nader tot dezen man te komen, strandde op zijn hardnekkig: Ik wil een oorlog. In Europa zullen niet de Arische volken worden uitgeroeid, maar deze oorlog zal de vernietiging van het Jodendom zijn. Voor het eerdt zullen niet andere volken dood bloeden, voor het eerst zal de echt oud-Joodsche wet worden toegepast: oog om oog, tand om tand, en hoe verder deze gevech ten zich uitbreiden, des te meer zal, dit mag het Jodendom zich voor gezegd houden, het anti semitisme zich uitbreiden. Het uur zal kómen, waarop dé sléchtste wereld vijand van alle tijden wellicht voor tenminste duizend jaar zijn rol uit gespeeld zal hebben. In Birma. Volgens berichten uit Stockholm hebben de Britsche troepen Moelmein ontruimd. BIJ HAWAÏ SNEUVELDEN 5500 AMERIKANEN. LISSABON, 31 Januari. (A.N.P.) Het Ame- rikaansche departement van marine maakt thans bekend, dat in den zeeslag bij Hawaï 5500 Amerikanen zijn gesneuveld. Het mi nisterie is tot deze publicatie overgegaan, omdat in breede- lagen van de bevolking der V. S. ongerustheid bestond over het wer kelijke aantal slachtoffers. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het 611e Italiaansche weermachtsbericht luidt: In den Dzjeb’el werden de vijandelijke troepen bij plaatselijke gevechten verslagen dóór de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten, die de op- marsch voortzetten. De luchtmacht heeft, alhoe wel ze gehindérd werd door het slechte weer, verscheidene malen den térugtrekkenden vijand aangevallen en schepen, die in de haven van Tobroek gemeerd lagen, gebombardeerd. Op Malta zijn bij aanvalsoperaties van de Duitsche luchtmacht eenige voltreffers geplaatst op een vliegveld, waar een groote brand ontstond, enkele geparkeerde vliegtuigen werden vernield. Het is gebleken dat bij den in het 609e weer machtsbericht genoemden aanval op een onzer convooien 3 vijandelijke torpedovliegtuigen in plaats van 1 met zekerheid neergehaald zijn. GENERAAL ROMMEL BEVORDERD TOT KOLONEL-GENERAAL. hiertoe gegeven en het aangeboden ontslag van de tot dusver fungeerende regeering aanvaard. De vorming eener nationale Noorsche regee ring wordt door minister-president Quisling ten uitvoer» gelegd. Quisling deelde in een rede o.m. mede, dat, zoo- dra de omstandigheden dit zouden veroorloven, ’n Ryksthing bijeengeroepen zal worden uit ver tegenwoordigers van het arbeidende leven, ten einde invloed te oefenen op de leiding van den staat. Er zal gelijkheid voor de wet bestaan en ieder individu zal dezelfde voorwaarden krijgen. Het ideaal van het nieuwe Noorwegen is de sociale gerechtigheid. Hij wees er voorts op, dat de Nasjonal Sam- ling thans volgens juridisch standpunt de eenige legitieme Noorsche en staatdragende autori teit is Vervolgens, behandelde hij de beteekenis van den tegenwoordigen oorlog voor Noorwegen. „Het is voor iéder^n, van zijn verantwoordelijk heid bewusten, Noor duidelijk”, zoo verklaarde hij, „dat deze oorlog een vrijheidsstrijd van Noorwegen, van de Germanen en van geheel Europa is. Zoowel tegenover Engeland en Ame rika als ook tegenover de bolsjewieken zijn de nationale levensbelangen van Noorwegen vol komen solidair met die van Duitschland. Duitschlands overwinning is de overwinning van Noorwegen. Duitschlands nederlaag is ook de nederlaag van Noorwegen. Engelands tyrannie op zee zal in de toekomst gebroken worden en daarmede zal ook een einde worden .gemaakt aan de Britsche werelddespotie en werëlduitbui- ting, aan de Engelsche zeerooversmethode en aan de Engelsche aanslagen op het volkenrecht. Voor niets hebben Europa en Noorwegen in de laatste 300 jaar zoo mbeten lijden en offeren als voor de Engelsche machtspolitiek”. Singapore. BANGKOK, 2 Februari. (D.N.B.) Radio Singapore heeft zijn uitzendingen zonder eenige verklaring gestaakt. Britsche troepen trekken zich op het eiland Singapore terug. Uit Stockholm wordt bericht dat <ie Britsche troepen zich op het eiland Singapore hebben teruggetrokken. Uit Tokio meldt het D.N.B. dat de Japanners nog slechts door een smallen waterweg van het eiland gescheiden zijn. Bij een zware Japansche luchtaanval is het groote7 drijvende dok van-50.000 ton in Singapore tot zinken gebracht. Pontianak bezet. Het Japansche leger heeft Pontianak, de hoofdstad van Nederlandsch Borneo, bezet. Japanners op Ambon. Japansche troepen zijn Vrijdag op Ambon ge land. In den tijd van 24 tot 30 Januari heeft het vliegtuigwapen der bolsje wisten 164 vliegtuigen verloren, hier van werden 94 tijdens luchtgevechten en 13 door het afweergeschut neer gehaald, de rest op den grond ver nield In denzelfden tijd gingen aan het Oostêlijk front 33 eigen vliegtuigen verloren. OPNIEUW SCHEPEN VOOR DE AMERIKAANSCHE KUST GETORPEDEERD. Dertien vraehtbooten van 74.000 ton in totaal. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 30 Januari. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Duitsche duikbooten hebben tijdens de voorzetting van haar aanval op de ravitailleeringsscheep vaart in de Ame- rikaansche en Canadeesche wateren nog 13 schepen van 74.000 t. in totaal in den grond geboord. Hierbij heeft de duikboot van Kor- vettenkapitan Kals zich bijzonder on derscheiden. Sinds haar eerste optreden aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan hebben onze duikbooten hiermede aan de kust aldaar 43 vijandelijke koop vaarders van 302.000 t. in totaal tot zinken gebracht. (A-N.P.) Naar wordt hébben intüsschen alle Zuid- met uitzondering van Chili, de diplomatieke betrek- de staten van het uact van HET DUITSCHE WEERMACHTS BERICHT. Barce en El Abia bezet UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 2 Februari. Het opper bevel der weermacht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front is het ondanks hevige sneeuwstormen wederom tot krach tige gevechtsactie gekomen. In den centralen en noordelijken sector zijn talrijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Artillerie van het leger heeft voor den oorlog vitale fa brieken in Leningrad doeltreffend on der vuur genomen. Voor de Z.O.-kust van Engeland hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen treffers met bommen op 3 groote koopvaardijschepen, waarbij 1 tankschip, geplaatst. In Cyrenaica hebben formaties van het pantserleger-Afrika Barce' en El Abia tiezet. Gevechtsformaties van het luchtiyapen hebben de achtervolgings- gevechten gesteund en materiaal- opslagplaatsen van den vijand bij Mersa Matroe in brand doen vliegen. Duitsche duikbooten hebben voor de kust van Canada een torpedoboot- jager tot zinken gebkacht, ten W. van Gibraltar een corvet in den grond ge boord en aan de kust van Cyrenaica en voor Moermansk een bewakings- vaartuig. De bondgenooten. Hitler zeide voorts, dat het hem verheugde, dat hij met Italië de betrekkingen tot stand kon brengen, waarnaar hij gestreefd had. Dat was geen wonder. In 1935 begon Engeland zich zon der eenige aanleiding tegen Italië te keeren, ter wijl Italië Engeland niets ontnomen had. Thans zijn Duitschland en Italië genoopt dezelfde strijd te voeren en op leven en dood met elkander verbonden te zijn. Men moet zich niet vergis sen: deze strijd wordt tot de gemeenschappe lijke overwinning gevoerd. Thans is ook de der de staat, waarmee ik steeds goede betrekkingen wilde, aan onze zijde ^getreden Japan. Thans zijn de drie groote Habénichtse vereenigd en wij zullen thans zien, wie in deze strijd de sterk- sten zijn, zij,- die niets te verliezen en alles te winnen hebben, of zij, die alles te verliezen en niets te winnen hebben. Want wat wil Engeland, wat wil Amerika^ winnen, zij hebben zooveel, dat zij niets weten te beginnen met hetgeen zij hebben en wanneer een Britsche aartsbisschop God bidt, dat hij het bolsjewisme over Duitsch land en over Europa moge zenden als straf, kan ik slechts zeggen: over Duitschland komt ’t niet, maar of het niet over Engeland koïnt, is een andere kwestie. Ik doe gaarne afstand van mijn roem in de oorlog, die in mijn.oogen heelemaal geen roem is. Mijn roem zal, wanneer de voorzienigheid mij in het leven laat, eens toch bestaan in de groote werken des vredes, die ik nog denk te schep pen. Maar ik wil de last van de oorlog dragen en voor geen verantwoordelijkheid terugschrik ken. Ik weet, dat dit volk mij vertrouwt. Het kan echter ook van één dinj» overtuigd zijn: zoo lang ik leef zal een 1918 zich niet herhalen. h PPbr"a.eht’ zij» Ik zal deze vlag nooit laten ondergaan. st-T-JL001 georacnl zag. Hitler noemde de namen van de bongehooten, in het zuiden Italië, in het hooge noorden Fin land, daartusschen alle andere naties, die hun zonen naar het Oosten zenden: Hongaren, Slo- waken, Kroaten, Spanjaarden, ja zelfs Franschen en bovendien de vrijwilligers der Germaansche staten in het noorden eh het westen. Het is reeds thans een oorlog van Europa en dan is Japan er bij gekomen, dat een zekere heer zijn belachelijke frazen reeds heeft afgeleerd. De oorlog. Over de oorlog zelf, aldus de Führer, wil ik weinig spreken. Hier spreekt de geschiedenis reeds. Ook hier ben ik het lot dankbaar, dat het mij veertien dagen of drie weken eerder de eerste stoot in het Oosten heeft laten toebren gen. Wij hebben dat ook in Oost-Azië gezien. Wij kunnen Japan slechts geluk wenschen, dat het kort en krachtig heeft toegeslagen, in plaats van nog langer te marchandeeren met de leu genachtige krachten. En nu strijden sedert 22 Juni onze soldaten in het Oosten een strijd, die eens in de geschiedenis geboekstaafd zal wor den als een heldenlied van ons volk. Ter zee zullen onze duikbooten de voornemens van Roosevelt te schande maken. Het aantal duik booten is ontzaglijk toegenomen. Zij zullen te schande maken wat Roosevelt voornemens was: ons duikbootwapen door steeds nieuwe verkla ringen betreffende Amerikaansche souvereine gebieden geleidelijk van de oceaan te verdrin gen en op een heel kleine ruimte te houden, die door de Britsche zeestrijdkrachten beschermd had kunnen worden. Het optreden van Japan heeft ons van de zorg bevrijd telkens te moeten overwegen of ik ter wille van de lieve vrede mij een nieuwe beperking moest laten opleggen. Thans zullen zij convooien *noodig hebben op alle oceanen ter wereld en nu zullen zij zien hoe onze duikbooten werken. x Hierbij komt onze luchtmacht. Haar roem is onvergankelijk. En achter Onze wapens waar van de Führer in het bijzonder weer.de infan terie roemde staat een reusachtige verkeers- organisatie. Het overgaan van een bewegings oorlog naar een verdediging in het Oosten was niet gemakkelijk. Op het oogenblik waarop deze moeilijke overgang noodzakelijk was, heb ik het als mijn taak beschouwd de verantwoordelijk heid hiervoor op mijn schouders te nemen. Ik wilde nt>g dichter bij-mijn soldaten staan. De winter was de groote hoop van mijn vijand in het Oosten. De winter zal deze hoop niet in ver vulling dóén gaan. Over enkele weken zal de winter in het zuiden reeds ten einde zijn en daarna zal ook verder in het noorden het voor jaar komen. Het uur zal komen waarop wij den vijhnd zullen verslaan. Het beslissende is <Jat de overgang van de aanval tot de verdediging ge lukt, en ik mag zeggen, zij is gelukt. Dit front staat en achter dit front staat een Duitsch vaderland, dat het waardig is. Ik kan op deze dertigste Januari slechts één ding verzekeren. Hoe dit jaar zal afloopen weet ik niet. Of dan^de oorlog voorbij zal zijn, weet ik niet, doch één ding weet ik, waar de vijand opduikt, wij zullen hem in dit jaar Weer verslaan, precies als tot dusver. Het zal weer een jaar van groote overwinningen zijn. Ons blijft geen an dere weg dan de weg van de strijd en ”de weg van het succes. Niet het gebed van den aarts bisschop, dat Europa door het bolsjewisme ge straft worde, doch dit gebed zal in vervulling gaan: God geef ons de kracht, opdat wij voor ons Volk, onze kinderen en kindskinderen de vrijheid behouden en niet alleen voor het Duitsche volk, doch voor de andere volken van Europa, want het is een oorlog voor geheel Europa en zoo doende werkelijk voor de geheele menschheid. Zon onder: 4 Februari 5 Februari 6 Februari op: 4 Februari 5 Februari 6 Februari Men is verplicht te verduisteren ondergang tot zonsopgang. Wie Vidkun Quisling, den leider van de „Nasjona.1 Samling”, de groote Noorsche ver nieuwingsbeweging ziet, hééft niet den in druk een man voor zich te hebben, die het midden van de vijftig roods bereikt heeft. Energiek ziet deze voormalige majoor van hel Noorsche leger en idisée minister van defensie er uit, en men krijgt dadelijk de overtuiging: deze man weet, wat hij wil, hij weet, wat goed is voor zijn Noorsche va derland. Wie hem ziet, weet echter ook deze man is geen verrader van Noorwe- gens zaak, zooals de gevluchte Noorsche re geering, Engeland en de Joodsche machtheb bers heiïl probeeren voor te stellen. Quisling heeft veeleer van uit een ho-oger inzicht, met begrip voor het Europeesche toe komstige doel gehandeld, toen hij zich aan het hoofd van de nationale beweging van zijn land stelde en er sedert het binnen- marcheeren der Duitsche troepen in Noor wegen voortdurend naar streefde, de samen werking met de bevoegde Duitsche instan ties in Noorwegen, zoowel als met het Groot- Duitsche Rijk zelf tot stand te brengen en deze samenwerking te verzekeren. „De Duitsch-Europeesche overwinning in de Sovjet-ünie en een Europeesch-continen- taJe nieuwe ordening zullen aan de oorlogs- verwikkelingen op het Europeesche continent in dezen historischen tijd een einde maken en de 'pasjp vormen voor een vrede in Eu ropa”. Uit zoo’n overtuiging, zooals hij deze eerst onlangs weer in een massabetooging in Os lo uitsprak, leeft en handelt Quisling. Zijn strijd berust op het heldere inzicht, dat ook Noorwegejis toekomst slechts veilig kan zijn, wanneer het bolsjewisme, dat ook voor Noor- wegens poorten stond,’ uitgeroeid wordt. Te gelijkertijd geldt echter zijn geheele strijd Engeland, dat hij ,,als den vijand van de nieu we orde in Europa” beschouwt en door welks verraad aan Noorwegen hij zijn vaderland Noorwegens weg zal in de toekomst aan de zijde van Duitschland naar het komende Europa voeren. Deze grondstelling zette Vid kun Quisling eenigen tijd geleden in een redevoering duidelijk uiteen. Hij bewees eerst, dat Noorwegen in den huidigen strijd slechts voor Duitschland, dus tegen Engeland stel ling nemen kan. Want het is absoluut onmo gelijk, dat, waar het om het lot van het geheele continent en zijn bewoners gaat, zich heden nog een staat in Europa afzijdig zou houden. Maar de hoop blijft, dat, na het be ëindigen van het conflict met de wapens, het inzicht doorbreekt en de volkeren van het Noorden samen werken, en dan einde lijk de lang gewenschte en op verschillende wijze voorbereide eenheid in de Scandinavi sche ruimte verkregen wordt. Daaruit vloeien niet alleen voor Noorwegen, maar voor ge heel Scandinavië in het nieuwe Europa groote mogelijkheden voort. Wanneer eens de geschiedenis al die mannen noemen zal, die in het bewustzijn van de gevaren, die Europa bedreigden, hun volk^- genooten t tot den g emeens chappelijk en gtrijd opriepen, dan zal ook Vidkun Quisling ge noemd worden. En zeker niet als Jnatste. Quisling minister-president van Noorwegen. OSLO, 1 Februari. (D.N.B.) Op een verzoek van de Noorsche ministers, dat het Noorsche Hooggerechtshof als staatsrechtelijk onaantast baar heeft erkend, heeft Vidkun Quisling zich belast met het minister-presidentschap. Rijks- cpmnüssaris Terboven heeft zijn toestemming SNEEKER NIEUWSBLAD Bij de betooging jl. Vrijdag te Berlijn gehou den ter gelegenheid van den verjaardag van de overneming der macht door het nationaal- socialisme, heeft Hitler een rede gehouden, .waarin hij eerst een blik op het verleden wierp. Wij hooren, aldus zeide hij, zeer vaak de opmer- x king, dat deze oorlog eigenlijk de tweede wereld oorlog is. Dat is niet alleen juist in die zin, dat ook deze strijd bijna de geheele wereld omvat, naar het is nog veel juister, wanneer men be denkt, dat er sprake is van dezelfde doeleinden, dat dezelfde krachten, die de eerste wereldoorlog hebben ontketend, verantwoordelijk zijn voor deze nieuwe oorlog. Want één ding kan nie mand tegenspreken, nl., dat Chürcjrill reeds vóór 1'914 een der gemeenste oorlogsophitsers ^as, dat Roosevelt toen de kleine man van president Wilson was, dat de kapitalistische mannen van thans ook toen rpeds hun gewicht in de schaal wierpen, terwijl anderzijds niemand kan bestrij den, dat wij yolkomen onschuldig-geweest zijn aan de oorlog van -toen. Wij waren allemaal slechts heel gewone soldaten. Het Duitschland van toen was een monarchie, het was demo cratisch en parlementair, er moeten dus motie ven zijn, *niet gelegen in de staatsvorm-, die toen en thans hebben geleid tot de aanval van die krachten, ofschoon zij in beide gevallen voor geven, dat net de staatsvorm is. Engeland, dat in de loop van driehonderd jaar alleen door geweld en een reeks van bloedige oorlogen ongeveeb een kwart van de aardopper vlakte heeft onderworpen, heeft altijd gestreefd naar een instandhouding van het zoogenaamde Europeesche evenwicht van krachten, dat is het beginsel, dat geen enkele Europeesche staat in kracht zou kunnen toenemen en daardoor wel licht ’n leidende rol zou kunnen gaan spelen. En geland wilde het versnipperde, het innerlijk ver deelde Europa. Daartoe heeft het achtereenvol gens Spanje, Nederland en Frankrijk bestreden. Daarna begon de strijd tegen Duitschland, niet uit liefde tot de volkeren, maar uit het meest nuchtere eigenbelang. Daarachter stond het eeuwige Jodendom, dat aan iedere strijd jus- schen de volken weet te verdienen en dus steeds .onrust onder de volken verwekt heeft. Toen in 14414 voor de eerste maal een wereld- Coalitie tegen het toenmalige Duitsche rijk bij eengebracht moest worden, had men daarvoor een paar motiveeringen. Men zeide toen, dat Duitschland vrij moest worden, ten eerste van zijn keizer. Men zeide verder, dat ’t het militarisme was, dat het Duitsche volk ongelukkig maakte en bedrukt. Ten slotte zeide men, dat er heelemaal een einde mogst komen aan den oorlog, dus oorlog aan den oorlog. Onder dat „oorlog aan den oorlog” verstond men in Engeland den oorlog tegen Europa, tegen de mogelijkheid het onrecht in deze we reld nog eens weer goed te maken. Twee doelstellingen. Twee doelstellingen dus: de macht aan den- gene, die de macht heeft, en iedere macht weg van hem, die haar niet heeft. De nat.-socialis tische opvatting daarentegen ziet in iedere toe stand en op ieder oogenblik van de wereldge schiedenis het resultaat van een levensproces, dat nooit onderbroken wordt en het is onmoge lijk op een bepaald oogenblik te zeggen: nu houdt dit ontwikkelingsproces op. Het zou een prachtig gebaar zijn geweest wanneer na de ontwapening van Duitschland, ook Engeland, Amerika en Frankrijk zouden hebben ontwapend. Wij hebben hen zoo vaak vermaand, tijdens de republiek van Weimar ge vraagd, later gëëischt, 'dat zij dat zouden doen. 'Maar de oorlogen gingen voort. Alleen voor het x Duitsche volk scheen het onmogelijk, zijn be staan in deze wereld nog eens te zijnen gunste te kunnen veranderen. Men streed toen met gelijke middelen als thans. Men voerde eerst de strijd door het bijeenbrengen van coalities. Churchill heeft jaren lang door zijn voorgangers garantiebeloften laten aanbieden. Steeds weer moet men bedenken, dat het Britsche rijk in vierhonderd jaar nauwelijks tien procent van het bloed heeft moeten vergieten in tallooze oor logen, dat Duitschland vergieten moest om zijn naakte bestaan te verdedigen. Met de tweede Britsche methode sfaat de versnippering in verband. Toen Duitschland ver scheurd werd door godsdiensttwisten, kreeg Engeland de mogelijkheid zich te verheffen tot wereldmacht. Niet Duitschland is de parvenu, maar Engeland. Wij hebben een oudere geschie denis en in de tijd, dat Europa een geweldig Duitsch keizerrijk kende,., was Engeland een klein, onbelangrijk eiland. In de vorige oorlog zag men een mogelijkheid tot versnippering in het tegen elkaar uitspelen van de Duitsche par tijen. Marxistische, liberalistische en kapitalis tische belanghebbenden, achter wie de eeuwige Jood stond, ontketenden een gemeene opstand, welke Duitschland ten val bracht. Wij weten thans van Engelsche uitspraken, dat Engeland in 1918 voor de ineenstorting stond. De eerste wereldoorlog kon alleen door onze eigen schuld Verloren worden. In die tijd verzonk het Duit sche volk in enkele maanden in een versaagd heid, die men zich nauwelijks kan voorstellen een uitgehongerd volk, dat men ook geen levensmiddelen gaF toen het reeds zonder wa penen was, dat men steeds weer afperste. Toen Hitler in het politieke strijdperk trad. T oen ben ik in het politieke strijdperk getre den met het besluit dit Duitschland weer op te richten Ik ben deze strijd begonnen tegen de uomheid en traagheid van onze zoogenaamde noogere kringen, tegen zoovele belangen van enkelingen. Het was toen heldendom, de eerste nationaal-socialist in een groep, een fabriek, een salon te zijn. J°en kwamen dé georganiseerde tegenstan ders, zoo ongeveer 46 partijen. Het btotenland dp»’ notitie van ons- De Duitsche J - yerdcn die t'id werkelijk ais i ltsii behandeld, maar zij genolen ten. inste de eer in Genève te mogen zitten. Toen liet D.N.B. .meldt uit het hoofdkwartie van den Führer: De Führer heeft dèn opperbevelhebber) van het pantserleger Afrika, generaal der pantseijtroeperi Rommel, als waardeeringp voor zijn groote verdiensten tot „General- oberst” (kolonel-generaal) bevorderd. KROATIË TREEDT TOE TOT MILITAIR PACT. De minister van buitenlandsche zaken van Kroatië, Lorkowitsch, heeft Vrijdagmiddag be kend gemaakt, aldus verneemt de „Deutsche Ztg. i. d. N." uit Agrain, dat Kroatië zich solidair heeft verklaard met de dezer dagen door Duitschland, Italië en Japan geteekende militaire conventie, en daarmede zijn be sluit bevestigd, solidair met deze mogendhe den den militairen bevrijdingsoorlog ‘te voe ren. DE HOUDING DER Z. AME&IKAANSCHE STATEN. BERLIJN, 31 Jan. vernomen, L_L1 Amerikaansche staten, Argentinië en kingen met Berlijn verbroken, Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek 18.31 18.33 18.35 GOMMISSE POSTHLMA OPGENOMEN IN LANDSTAND. De commissie Posthuma en haar onder* afdeelingen worden opgenomen in den Ne» derlandschen Landstand. 1 De Rijkscommissaris dankte den heer Pos thuma en hij rekent hem als bijzondere ver- dienste toe, dat het onder zijn leiding gelukt is de vier groote landbouworganisaties j» hét geheele land samen te brengen tot ge meenschappelijk werk en te brengen tot ée» enkele vertegenwoordiging van het landvolk, zooals men deze thans vindt in den Neder- I landscheu Landstand, J.'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1