I NIEUWSTIJDINGEN. ^o. 12. Duitschland strijdt voor üuropa. Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSERADEEL - fJLST - H1NDELOOPEN en STAVOREN DINSDAG 10 FEBRUARI 1941 J! 1 JAPANNERS LANDEN OP HET EILAND SINGAPORE. Uitgave firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink Co. Spreekuur Burgemeester. MINISTER DR. TODT DOODEUJK VERONGELUKT. waarin vereenigd: DRIJFHOUT’s NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang Bureau Grootzand55, Sneek Tel. 3005 VERSCHIJNT: DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS VREUGDE EN ARBEID. Onder auspiciën geen spreekuur. JUBILEUM Ir. A. W. v. d. POEL. EERSTE CONCERT MUZIEKSCHOOL SCHUIL'. was. [enoten van Hesmerg, geleid door den heer Schuil, met ii' en klaar spel de noodige sfeer wist Einliks scoe ik folstean kinne mei to siz- det dit sjongspil tige slaolie is, Amerikaansche en Engelsche scheepsverliezen. Het Duitsche weermachtsbericht van 7 Febr, meldde o.a.: In het zeegebied rondom Engeland brachten gevechtsvliegtuigen twee vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 10.000 b.r.t. tot zinken. Verder zijn nog vijf groote vrachtschepen door bommen ten deeie zwaar beschadigd, Ten Westen van Engeland heeft een duikboot een Britschen torpedojager tot zinken gebracht. Aan de Oostkust van Noord-Amerika brachten Duitsche duikbooten zes vijandelijke koopvaar dijschepen van 38.000 b.r.t in totaal tot zinken. Daarbij heeft de duikboot van den luitenant-ter- zee der eerste klasse Rasch zich bijzonder on derscheiden. Duitschland den oorlog verliest, pleegt zelf moord. Wij moeten meebouwen aan een nieuw socialistisch Europa, waarin de Nederlanders als Germanen een gelijkgerechtigde plaats zullen in nemen. En ik ga verder, aldus spr., een plaats waarin Nederland als een parel zal schitteren onder de volken van Europa. SAMENWERKING OP SOCIALEN GROND SLAG IN DE BEDRIJVEN. Propaganda van N.V.V. voor leiders der bedrijven. Het N.V.V. heett o.a. te Den Haag een pro- pagandabijeenkomst gehouden voor directies van bedrijven en bedrijfsleiders in Zuid-Holland. Dr. E, A. Schwebel, gevolmachtigde van den Rijks- commissaris in Z.-Holland heeft daar een rede gehouden over „Algemeene sociale aangelegen heden in de bedrijven.” Maakte de arbeider vroeger een deel uit van de gemeenschap, in de afgeioopen periode zijn duizenden in onze cultuurlanden zonder arbeid gekomen. De menschelijke persoonlijkheid ver loor daardoor haar inhoud en de methode om deze werkloozen door steun in het leven te hou den kon slechts hun menschelijke waardigheid verlagen, het probleem dat wij thans dan ook hebben op te lossen bestaat uit een inschakeling in een terugkeer van de massa tot de volksge meenschap. in Duitschland is werkelijk een ecnte volksgemeenschap omslaan, leuer wordt daarin gewaardeerd naar de plaats welke hij inneemt in het geheel en den dienst, dien hij de gemeen schap bewijst; er heerscht de gelijkheid in ach ting voor lederen werker. De oorlogservaring van 19141918 is de grondslag geweest voor onze nationale heropstandmg, de gemeenschaps- gedachte trad in Duitschland op oen voorgrond en de Duitsche volksgemeenschap heeft den een ling zijn eer teruggegeven, waardoor hij vrijwil lig die gemeenscriap zijn diensten bewijst. Wij hebben, zei spr., als eerste de gedachten van de massa overwonnen, leder is bij ons in de eerste plaats dienaar van zijn volk. De geweldige krachten, die 111 deze nationale heropstanding tot werkzaamheid kwamen, heett hier onder meer dr. Krekel naar waarde geschat toen hij daaruit de conclusie trok, dat zij het Duitsche volk tot groote prestaties in staat zouden stellen. De taak van het Duitsche Arbeidsfront was den neerslag onzer oorlogservaring te brengen in de bedrijven, leder beurijf moet zich voelen I als een dienend orgaan van de volksgemeen- I schap en ieder hd van dit bedrijf, hetzij werk- gevei of werknemer, evenzoo. Hierdoor verliest niemancj zijn persoonlijkheid, de bedrijfsleider is de officier en de arbeider degene, die hem volgt - echter niet in den geest van een verhouding van heerscher tot knecht. Het materieele belang wordt niet ten achter gesteld, maar de industrie heeft als eerste een dienende taak. Niet langer is zij doel in zichzelf. Het bedrijfsleven krijgt dan ook zijn opdrachten van de volksgemeenschap^ daardoor was net ons mogelijk de werkloosheid van ongeveer ze ven milhoen arbeiders in Duitschland in korten tijd te overwinnen. Wanneer spr. Duitschland ten voorbeeld stelt, dan geschiedt dit niet uit een soort van hoovaar- digheid. Ditmaal is het Duitsche volk in den smeltkroes geworpen; ’t heeft tot taak gekregen een dienst te bewijzen aan de grootere gemeen schap der Europeesche volken. De organisatieleider van het N.V.V., de heer J. P. H. v. Kampen, sprak over het N.V.V. en de bedrijven. Het zou onjuist zijn de taak van het N.V.V. alleen te zien in materieelen zin, op welk gebied het al zeer veel heeft kunnen berei ken. De andery taak die het heeft nl. de orga nisatie te worden, die alle Nederlandsche wer kers omvat, is een revolutionnaire. Zij heeft aan het N.V.V, een ander doel gegeven. De arbeid zal het eenige economische fundament zijn waarop de volken van Europa hun welvaart en hun toekomst zullen kunnen opbouwen. Wij zijn, zei spr., thans bezig met de afsluiting van het tijdvak van den egocentrischen mensch en met den opbouw van een gemeenschap, waarin de vraag overheerscht: „Zijt gij socialist of mate rialist?’ Moest in het verleden de arbeider wel eens naar het middel van staking grijpen om zich sociaal recht te verschaffen, in de gemeenschap die wij willen opbouwen is dat niet meer noo- dg omdat de werkende mensch daar wordt ge zien als de drager van de volksgemeenschap en eerste burger van den staat. In een bedrijf mag dan ook geen kloof zijn tusschen leiding en wer kers, maar ook geen grauwe gelijkheid. De lei der van het bedrijf zij de eerste en beste arbei der daarvan. Wanneer wij het gemeenschaps- besef in ons volk kunnen wekken en den arbei der weer bewust kunnen maken van zijn waarde voor de gemeenschap, dan zal het wordende Europa een Europa zijn van arbeid en arbeids plicht, waarin het recht niet wordt verworven door middel van een koehandel, maar waarin het recht verankerd zal liggen in het geweten der volksgemeenschap. De reorganisatie, die het N.V.V. zich ten doel heeft gesteld, is noodig om er voor te zorgen, dat Nederland niet ten achter raakt. Kennende het karakter en den arbeids- lust onzer Nederlandsche arbeiders, twijfelen wij, aldus spr., er dan ook niet aan dat Neder land eens zal worden een parel in de kroon der Germaansche volken, De Burgemeester van Snoek houdt Woens dag 11 Februari a.s. geen spreekuur. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS. BERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van 9 Fe bruari luidt: In Cyrenaica geen gebeurtenissen van belang. Formaties van het luchtwapen hebben met suc ces doelen in het vijandelijke achterland bestookt met bommen en machinegeweervuur. De vijand deed luchtaanvallen op eenige plaatsen in 1 ri- politanië; er werd geen schade veroorzaakt, de inboorlingenbevolking had 2 dooden. De offen sieve operaties van het Duitsche luchtwapen te gen het eiland Malta zijn voortgezet. Een Bristol Blenheim is tijdens een gevecht neergeschoten. Onze vliegtuigen hebben de haven van Alexan- drië in Egypte aangevallen en herhaalde malen haveninstallaties getroffen. Ondanks de felle vij andelijke afweer keerden al onze vliegtuigen op hun steunpunten terug. In Libye. Het Italiaansche weermachtsbericht van 7 Fe bruari deelde o.a. mede dat in Cyrenaica Gazala tusschen Derna en T obroek was bereikt; in de Velen hadden zich Donderdagavond j.I. paar het Amicitia Theater begeven, om te zien hoe de leerlingen der Muziekschool ,jG. Schuil het er bij hun eerste School concert afbrachten. In ’t algemeen gespror leen, ging het goed. Wel hadden verschillende leerlingen last van debuut-emoties, maan *liet publiek vergat nooit, dat hier leerlingen optraden, van wie de meeste nog maar ze ven of acht, sommigen slechts drie of vier maanden les hebben gehad. Was een leer ling eens wat schuchter en aarzelend in zijn pptreden, of wilden de vingers nog niet zoo. Vlug mee als de muziek dat vereischte. het (publiek vergaf het gaarne en schonk ieder leen hartelijk applaus. Het programma was izeer omvangrijk een 50-tal nummers jen bijzonder gevarieerd; Brahms, Bach. Strauss, Dvorak, Chopin, Offenbach, Tsjaj- kowsky, Liszt, Millöcker, etc. etc., wisselden elkaar in buitengewoon bonte schakeering af. Behalye .de piano-, accordeon-, guitaar- fcn blokfluit-soli en -duetten werd ook nog onsemblemuziek gegeven door een accor deon-, hawaïan- en tango-ensemble. Deze ririe ensembles hebben heel aardig gespeeld. De meesten wisten bij dit samenspel de podiumkoorts vrij goed te beheerschen. Hun muziek was ook wat moderner dan de rest. 5vat een zeer welkome afwisseling Vele bezoekers hebben zeer ge net vioolspel van den heer Fr. G. Jdie, be,< fcijn gaal r op te wekken. Vooral’vertofktë’ hij "de^Cava- tine van Raff mooi. Aan het slot van den avond boden de leerlingen den heer Schuil bloemen en een cadeau (een pianolamp) aan. waarvoor deze dank bracht. Siderius. De receptie ter herdenking van het feit dat ir-. A. W. v. d. Poel 25 jaar verbonden was geweest aan de firma Pijttersen’s Ma- chinehandel alhier, verleden Donderdag in hotel de Wijnberg gehouden, was zeer druk bezocht. Niet alleen talrijke vertegenwoordi gers van handel en industrie te dezer slede kwamen den jubilaris gelukwenschen, doch ook de voorzitter van de Kamer v. Koop handel in Friesland, de heer Buisman ver scheen die in een hartelijke toespraak ir. v. d. Poel complimenteerde; ook het depar tement Sneek van het Nut, N.V. Zwembad Sneek en het dept. Sneek van de Mij. voor Handel en Nijverheid waren door hun be stuursleden vertegenwoordigd. Talrijke bloemstukken gaven de receptiezaal een fees telijke aanblik. De Duitsche reis van den heer Woudenberg. Commissaris Woudenberg heeft in een groote bijeenkomst in het huis van den Duitschen Ar beid te Maagdenburg de Nederlandsche vrouwe lijke en mannelijke arbeiders toegesproken, zoo meldt het A.N.P, uit die stad. Hij bracht de groeten van het vaderland over en gaf wenken om het elkaar aangenaam te maken in het kampleven, dat voor den Nederlander met zijn hooge woningcultuur anders niet gemakkelijk is. Spr. wees daarna op het arbeidscontract, het N.V.V. en het D.A.F. zitten er achter dat dit contract wordt nageleefd, wie werkt en zijn plicht doet kan ook eischen stellen heeft dr. Ley gezegd, en dat geldt ook voor de Nederlandsche arbeiders. Wij willen niet dat de Nederlanders als Germaansche menschen in een mindere po sitie komen, zij zijn geen slaven of gedeporteer den. Thans beleven wij het waarachtige socia lisme van de daad, dat echter niet alleen eischen, doch ook geven beteekent, geven aan de ge meenschap en meer dan men ontvangt. Hierbij dacht spr. aan hen, die thans aan het Oostelijk front het hoogste geven, wat een mensch ge ven kan: zijn leven. Dat zijn de beste socialis ten, die wij kennen. De Nederlandsche mensch, die nu nog mocht hopen of verlangen, dat HET DUITSCHE WEERMACHTS BERICHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 9 Febr. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Oosten zette de vijand zijn aanvallen voort ondanks het feit dat hij zware verliezen leed. Bij de gevechten aan het Donetzfront verloor de vijand in het tijdvak van 14 dagen alleen in den sector van een divisie infanterie meer dan 1000 man aan gevangenen, verscheidene duizenden dooden, 17 pantserwagens, 52 stukken geschut, alsmede 87 machinegeweren en gra naatwerpers. In Noord-Afrika werden vijandelijke verkenningsaanvallen afgeslagen. Ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers vernietigden Britsche colonnes voertuigen in het Oostelijke deel van de Marmarische woestijn. Bij luchtgevechten in dit gebied schoten jachtvliegtuigen zonder eigen verliezen 10 vijandelijke jagers omlaag. Aan de kust van de bezette gebieden in het Westen alsmede aan de kust van Noorwegen verloor de Britsche lucht macht gisteren 5 vliegtuigen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. de Boer, thans tijdelijk hulpkommies der Invoerrechten en Accijnzen te Eibergen (Gld.) slaagde voor het te Arnhem gehouden exa men voor grenskommies I. en A. Bij vliegtuigongeval. BERLIJN, 8 Februari. (D.N.B.). Rijkstninis-' ter dr. Todt is vandaag bij het vervullen van zijn soldatenplicht tijdens een dienst- reis als gevolg van een vliegtuigongeluk! doodelijk verongelukt. De Führer heeft opdracht gegeven, dat voor rijksmmister dr. Todt een staatsbegra fenis zal worden gehouden. Het D.N.B. teekent hierbij aan: Het groot- Duitsche rijk verliest in den doodelijk ver ongelukten dr. Todt een van zijn maricantste persoonlijkheden. Zijn schitterende prestaties op ieder gebied, waarvan hij de leiding had als gevolg van het vertrouwen, dat de Führer in hem stelde, bewijzen, dat hij een van de geniaalste organisators van dezen tijd was. De autowegen, de bouw van den Westwall, den bouw van de versterkingen aan den Atlantischen Oceaan, drie reusach tige opgaven, die door hem werden opge lost, zullen zijn naain voor altijd in da geschiedenis boekstaven. Zijn verdiensten op het gebied van de concentratie der Duitsche bewapening zullen pas in de toekomst ten volle worden beseft. Geslaagd voor het parktijkdiploma boek houden van de Ned. Associatie Vereen, de heeren F. Dekker te Gosterend (Fr.) en C. G. Bakker te Bozurn, leerlingen van het In stituut „Speed”, Sneek-Leeuwarden. Distributie van boter en margarine. Bonaanwijzing. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 10 Februari a.s. tot en met Woensdag 18 Februari a.s. de met „08” genummerde bon van de boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft de met „08” genummerde bon van de vetkaaft naar keuze recht op het koopen van 125 gram boter zonder reductie of 125 gram margarine. „ROAITSKE”. It is mei folie nocht, det ik mij ta skriu- yen set oer it Fryske Sjongspil Roaitske, jflet forline Snjeon twa opfierings bilibbe yn 5,t Gebou foar Kr. Bilangen. Einliks scoe ik folstean kinne mei to siz- pen, det dit sjongspil tige slache is, mar jflen scoe ik de kans slüpe litte, om de Jjue, dy’t dit skoandere fryske wirk ta stan krochten en ütfierden, dêrfoar in wird fen Jiilde to bringen. GASLOOZE UREN. Van 1517 uur en van 216 uur. De transportmoeilijkheden, welke er thans zijn, maken het noodzakelijk, bij het electrici- teits- en gasgebruik de grootst mogelijke zui nigheid in acht te nemen. Ten einde de gasvoorziening zooveel mogelijk voortgang te doen vinden, is de invoering van zoogenaamde gasiooze uren noodzakelijk geble ken. Derhalve is bepaald, dat van 15 tot 17 uur en van 21 tot 6 uur geen gas zal worden ver strekt. Deze maatregel is reeds Zondag ingegaan en geldt voor het geheele land. Voorzichtigheid geboden. Nu, zooals uit bovenstaand bericht blijkt, gas iooze uren moeten worden ingevoerd, is het wellicht niet overbodig de aandacht te vestigen op een gevaar, dat daaraan kan zijn verbonden; n.l. het uitstroomen van gas. Wanneer, als de gasiooze uren beginnen, er nog pitten branden, welke niet worden afge draaid, zullen als de toevoer wordt hervat, de vertrekken zich met gas vullen. Niet slechts is het geval hiervan verspilling van de kostbare brandstof; maar het gevaar voor gasverstikking, althans bedwelming, is niet denkbeeldig. Daar om lette men er terdege op, dat alle kranen, als de toevoer stilstaat, zijn gesloten. Het veiligst is de h o o f d k r a a n af te sluiten. Het Duitsche Arbeidsplan. In het kader van de Duitsche mobilisatie der Europeesche arbeidskrachten kunnen een drietal maatregelen verwacht worden, nl. 1. een verdere overheveling van arbeidskrachten uit bedrijven en functies, die voor de oorlogvoering van se cundair belang zijn, naar bedrijven en functies, die voor den strijd van primaire beteekenis zijn; 2. de algemeene mobilisatie van alle arbeids krachten, die in Groot-Duitschland nog als laat ste reserves ter beschikking staan; 3. een uit breiding van het aantal te werk gestelde buiten- landsche werkkrachten. Wat dit laatste punt betreft, zal uiteraard ook op de Nederlandsche arbeidsmarkt een beroep worden gedaan. Reeds nu werken 180.000 Nederlanders in Duitschland en Noord-Frankrijk. Van Duitsche zijde stelt men er groote prijs op dat de arbeiders zich vrijwil lig beschikbaar stellen en wijst men op de ar beidsvoorwaarden, welke gelijk zijn aan die voor den Duitschen arbeider. In de eerste plaats heeft men voorts het oog op de jongere arbeidskrach ten die immers de meest valide groep vormen en zich gemakkelijker aan een veranderde levens wijze (bijv, werkkampen) aanpassen, zij kunnen over het algemeen ook in korteren tijd worden omgeschoold. Aangenomen althans, dat zij niet dadelijk in hun eigenlijke beroep geplaatst kun nen worden, hetgeen zooals hier te lande wel gebleken is, zooveel mogelijk wordt nagestreefd. Dit laatste is uiteraard in het belang zoowel van werkgevers als werknemers. Men mag verwach ten dat binnenkort nadere bijzonderheden over omvang en draagwijdte van deze plannen be kend gemaakt zuilen worden. Dr. POSTHUMA OVER ÉÉN JAAR PRODUCTIESLAG. In een onderhoud dat de landstandpers- dienst met dr. Posthuina, den leider van den productieslag had, verklaarde deze nog eens dat Europa zich zelf stellig kan voe den, alle ander gepraat is een fabel. Wat Nederland betreft, het eerste jaar van den productieslag was geen slecht. De propa ganda voor de verbouw van ons volksvoedsel bij uitnemendheid, de aardappel, heeft re sultaten opgeleverd, evenals die voor hef scheuren van grasland. 1941 gaf een 24% hoogere opbrengst aan aardappelen, op een met 31000 H.A. vergroote oppervlakte. Ook de propaganda voor een zoo doelmatig mo gelijk gebruik van het grasland, rationeele beweiding, juiste conserveering en deugde lijke mest- en gierbewaring, heeft prachtige resultaten opgeleverd, evenals de actie voor den verbouw van meer stoppelgewassen en voor uitbreiding van den koolzaadverbouw. 1 Dy hilde komt foarst ta oan de skriuwer- Jieder, de hear J. P. Wiersma, dy’t in büten- (wenstich moaie tekst skreaun hat for dit iBtik; in fleurich stik Jiteratuer fen de béste poart. Net minder oandacht fortsjinnet de mesiek fen de hear J. Slofstra. D’r is in passende Jharmoinije brocht twisken tekst en sang. As forbield neam ik it duet nümer 13 fen liable en Roaitske en it waerme petear fen jYnskje en Tiete (nümer 17). Dér sit gloed, yn wird en melodije. Mar, scoe ik frëachje kinne; wêr sit yn ’dit sjongspil g j i n gloed As it foardoek jielle wirdt, sit min emmers daliks yn in (hear lik, frysk winter-oard, sa knap troch Tmumaster Arjen Witteveen gearstald en troch ^>ick Osinga skildere. Den sjogge de wylgen fiiei snie-mütsen op, jin oan en noeget it fcnólke-diske fen „de widd. F. Salverda”, ta ïn sit; den scoe min oer it lytse tilts je Siingje wolle, om stil to genietsjen fen al les, hwet him roun dit diske öfspylje scil, jpn hwerfen de blierhertige Roaitske (jiff. 0 o nek Cuperus), de haedpersoan is. i, Mei in sterk, waerm lüd en bijtiden sims klassieke ütbielding, rint hja troch it hiele jstik, omringe troch de oare haedfeguren len troch de koaren fen Wergea en Lekkum, Wy ’t f’ral yn it einbislüt fen de foarste acte, Sn tige moai stik mienskiplik sjonge. It fryske Orkest, Ü.1.L Willem Zonderland, Inakket dit fryske stik libben, ta in müse- kale poësije, det fen bigjin oan ein fêst- jbaldt en meisleept. i De romte lit spitichernoch net ta, de yn- Jiald fen it stik hjir to bisprekken. Den peoene wy Firnke, it diske-wyfke, Eeltsje en frou, die op-en-top keuterboer mei -syn moai füd, de knappe sjonger Tiete, it kreaze span Siebenga en frou, it knappe duo Eable- iYnskje en ta slot’ de fjildwachter Hok- jstra, dy allegjearre stik for stik ’n kom- jplemint meitsje moatte for de ütbiel- jding fen de aide skiedlnis, dy’t jimmer nij tiliuwt, mar dy’t troch Wiersma en Slofstra, Sn eigen fryske stal krige hat. Wy meie dér tankber for wêze. En de kommisje, dy’t makke hat, det ^Roaitske” yn Snits opfierd wirde koe, komt in plomke ta foar hjar ündemimmen. C« Smit. Onder auspiciën van Vreugde en Articid werd Zaterdagavond in de Harmonie door Ferry’s Ensemble een cabaret-revue opge voerd onder den titel „Lach je zorgen weg”. De heer H. Laskewitz, voorzitter van het district Sneek van het N.V.V., opende den avond met een woord van welkom na mens dit district, speciaal tot het gezelschap, verschillende genoodigden van buiten en het plaatselijk bestuur van het N.V.V. te Workum. Wij zijn, aldus spr., met betrekking tot de gezellige avonden van Vreugde en Arbeid nooit pessimistisch geweest; deze avond blijkt weer, dat ons optimisme ge rechtvaardigd is (de zaal was geheel vol). Wij hebben den laatsten tijd een beroep ge daan op de werkgevers; dit beroep is niet tevergeêfsch geweest; verschillenden toonden him medeleven door het schenken van kaar ten aan hun werknemers. We zouden nog een ‘j werkgevers op de feestavonden verschenen. om van den arbeid. Tot slot sprak spr. de hoop uit, dat deze avond niet alleen ontspanning, moge brengen, maar dat ze ook de onder linge kameraadschap nog zal versterken; elkaar kameraad te noemen is gemakkelijk. maar om voor elkander een wezenlijke 1 kameraad te zijn is moeilijker. Het accordeon-trio „De drie Jacksons” heeft met zijn uitstekend spel een groot aan- deel gehad in het succes van den avond. f Een pittig drietal, dat heel wat uit zijn in- strumenten wist te halen en dat volkomen op elkaar ingesteld bleek te zijn. Een van de Jacksons deed zich in een langzame wals ook nog kennen als een niet onverdienstelijk saxofoonspeler, terwijl later bleek, dat ze als tap-dansers alle drie een goed figuur sloegen. Het meeste succes hadden ze wel met de bekende tango „Olé Guapa” van den r evenzeer bekenden Nederlandschen compo nist Malando. Om Piet Leenhouts, de droogkomiek, is vooral in zijn creaties van „De Postbode”. „Remedie van bekenden Piet” en „De Reci- teerwedstrijd” erg gelachen; maar ook gaf hij veel kleur aan de met Ferry en Tini Lavell uitgevoerde een-aclerlj’es. Zijn mimiek en zeer geestige wijze van voordragen droe gen veel tot zijn succes bij. Tini Lavell zong, uitstekend begeleid door Jan Dantmo, enkele aardige liedjes. Verder zong zij o.a. met Ferry een duet „Juffrouw Jan sen en meneer Smit” (tekst Ferry). In aan sluiting hierop zong zij in haar rol van Juf frouw Jansen het populaire liedje „Lilly Marleen”. Jan Dantino gaf een goede vertolking van de bekende Valse van Durand; de techni sche moeilijkheden hiervan had hij nagenoeg onder de knie. Ferry, de bekende Nederlandsche tekst en toondichter verzorgde zelf de conférence. Hij kondigde de verschillende gedeelten van het programma met een vlot praatje aan. Eenige maanden geleden hebben we Fer ry’s Ensemble (uitgezonderd de drie Jack- sons) hier ook in de Harmonie gehad. De ti tel van hun cabaret-revue was toen ook „Lach je zorgen weg”, maar het verschil hiermede was, dat enkele minder inslaande gedeelten thans plaats hadden moeten maken voor betere. Voorts maakte het geheele pro gramma een meer verzorgden indruk, de puntjes waren wat beter op de i gezet. En gelukkig waren de artisten ook veel beter op dreef, wat waarschijnlijk wel te danken zal zijn geweest aan het veel grooter aantal aanwezigen. e. Siderius. Zware aanval op de Nederl. Indische vloot in de Javazee. Drie kruisers vernield, één beschadigd. TOKIO, 6 Febr. (Domei). Het Keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend: Vliegtuigen van de Japansche marine ontdek ten 4 Februari op 30 mijl ten zuiden van het eiland Kangean in de Javazee een vijandelijke vlootformatie. De vliegtuigen brachten een Ne derlandsche kruiser van het type Java tot zin ken, beschadigden ernstig een andere Nederland, sche kruiser van 6450 ton, vernietigden een Ne derlandsche kruiser van het type Java, alsmede een Amerikaansche kruiser van het type Mar blehead van 7050 ton, en brachten voorts een schip van 5000 ton tot zinken. In deze zeeslag werd de Nederlandsche oorlogsvloot bijna in haar geheel vernietigd. Eén Japansch vliegtuig ging verloren. Een nader Japansch bericht meldt dat ook de Nederlandsche lichte kruiser Tromp zware scha de heeft opgeloopen en dat een Japansche duik boot een groote vijandelijke torpedojager tot zinken heeft gebracht. Luchtaanvallen op Nederl. Indiè. Japansche bommenwerpers hebben 7 Februari Soerabaja zwaar gebombardeerd, andere aanval len waren gericht op Amboina en Palembang, Samarinda in Japansche handen. De belangrijke havenplaats Samarinda in Ne- deriandsch Borneo is door Japansche troepen be zet. Ook Tanah Grogot, 100 K.M. ten Z.-W, van Balikpapan, is genomen, STOCKHOLM, 9 Februari. (D.N.B.). De Britsche nieuwsdienst maakt melding van. een officieel communiqué uit Singapore, vol gens hetwelk Japansche troepen geland zijn op het Westelijke deel van het eiland Singa pore. Domei meldt -hieromtrent uit Johore Bahroe, dat Japansche troepen Maandagoch tend op het eiland Singapore geland zijn^ na de Straat van Johore te zijn overgestoken. Dit officieel nog niet bevestigde bericht ver meldt nog geen nadere bijzonderheden over dit Japansche optreden. DENK OM HET VERDUISTEREN. 2on onder: 11 Februari 18.44 12 Februari 18.47 13 Februari «xo e.» 18.49 jZon op: 1 11 Februari 9.06 12 Februari 9.03 13 Februari 9.01 Men i^ verplicht te verduisteren van zons- bhdergang tot zonsopgang. SNEEKER NIEUWSB Hoofdred. L. KIEZEBRINK VERSCHIJNT: DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS P'’V’V’ Ho°fdredacteur C. SMIT, Bloemstraat 31 Sneek Kloosterstraat 17 Sneek 1 stap verder zijn, als werknemers èn Kg1 deze gezamenlijk te vieren als feesten meneer Smit” (tekst Ferry). In frouw Jansen het populaire liedje „Lilly gaf een goede vertolking van ilse van Durand; de techni sche moeilijkheden hiervan had hij nagenoeg K-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1