I Installatie van den Landstand in Friesland. I' Duitschland strijdt voor Europa. Officieel Orgaan van de gemeenten: F 2e Jaargang No* 17. Sneek De Friesche vrijheid zal herleven, SPREEKUUR BURGEMEESTER. md zijn taak zal kun- i boer ontleent zijn recht naar klanken opvangt, die erop schijnen "te De Burgemeester van Sneek houdt voortaan spreekuur des Dinsdags van IO1/212 uur v.m. en des Donderdags van 46 uur n.m. Sneek, 27 Februari 1942. I Bureau Grootzand 55, Sneek Tel. 3005 Uitgave ficraa’sT.J. Drijfhout en Kiezebrink Co. HET DUITSCHE WEERMACHTSBER1CHT. Weer 7 schepen, totaal 52.000 ton, vernietigd. 6 andere zoo zwaar beschadigd, dat ze ook verloren zijn. - UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 26 Februari. He» opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front zijn talrijke aanvallen van vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten afgeslagen. Zware artil lerie van het leger heeft voor den oorlog belangrijke installaties te Leningrad op doelmatige wijze onder vuur genomen. In het hooge Noorden hebben afdeelingen gevechtsvliegers overdag en des nachts gedeelten van den Moermansk spoorweg gebombar deerd en treffers geplaatst op de stations van Kandalaksja en Loehi. Van 15 tot 24 Februari verloor de Sovjet-luchtmacht 403 vliegtuigen, daarvan' werden 265 neergeschoten in luchtgevechten en 44 door luchtdoel geschut, de rêst werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 28 Duitsche vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika hebben Duitsch- Italiaansche verkenningsafdeelingen Britsche verkenningsdetachementen teruggeworpen. De achterwaartsche verbindingen van den vijand tusscheri Tobroek en Sidi Barrani werden ge bombardeerd. Bij luchtgevechten wer den 3 Britsche vliegtuigen door Duit sche jagers neergeschoten. De lucht aanvallen op militaire doelen op Malta werden voortgezet. Zooals reeds in een extra bericht is meegedeeld, hebben Duitsche duikboo- ten midden in den Atlantischen Oce aan in hardnekkige gevechten, die dagenlang hebben geduurd, van een krachtig beschermd convooi 7 sche pen, waaronder 2 groote tankschepen, in totaal 52.000 ton, tot zinken ge bracht. Voorts werden 6 groote schepen, waaronder 1 tankschip, zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan wor den dat ook deze verloren zijn ge gaan. Bij deze aanvallen heeft de duikboot, welke onder bevel van Kapitan-leutnant Krech staat, zich bij zonder onderscheiden. Britsche bommenwerpers hebben In den afgeloopen nacht eenige plaatsen aan de Oostzeekust, o.m. de stad Kiel, aangevallen. Het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking is gering. De vijand verloor 5 vliegtuigen. BEKENDMAKING. ’s-GRAVENHAGE, 25 Februari. Door het bureau van den Weermachts- bevelhebber in Nederland wordt me degedeeld: Vier Nederlanders zijn bij de poging om zich aan te sluiten bij het Neder- Jandsche koloniale leger om daar oor. logsdiensten te verrichten tegen de spilmogendheden, buiten Nederland gearresteerd. Zij werden door een Duitschen Krijgsraad wegens begun stiging van den vijand ter dood ver oordeeld. Het vonnis is door middel van den kogel voltrokken. iDoor den Burgemeester dezer gemeente worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot vestiging van een Rijkslandbouw- winterschool te Shëck. i In een in verband daarmede in het leven geroepen comité hebben ziltihg genomen de lieren J. de Boer te Tims, H. J. Grevelink be Oppenhuizen en S. Jensma te Sneek. VRIJDAG 27 FEBRUARI 1942 vereenigds DRIJFHOUT’t NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang SNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN en STAVOREN Pl.v.i^ Hoofdredacteur C, SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek MANNEN DIE ONS VOLK GROOT MAAKTEN. Deze tijd van winter brengt vele nadeelen met zich mede, maar daarbij ook één groot voordeel: ze laat ons terdege gevoelen, wat koude in wer kelijkheid beteekent en daardoor spreekt de nood van onze behoeftige landgenooten sterker tot ons dan ooit tevoren het geval was. Winter hulp Nederland wil weer wat licht brengen in deze gezinnen, die verstoken zijn van warmte en de meest noodzakelijke levensbehoeften. Daartoe doet het wederom een beroep op het geheele volk. Op 27 en 28 Februari wordt een straatcollecte gehouden. Ons land heeft door den loop der eeuwen heen vele groote mannen gekend, mannen, die door enkele eigenschappen ver boven hun medemen- schen uitstaken en daardoor een groot aandeel hadden in het groot maken van ons Nederland. Welke die eigenschappen waren? gemeen schapszin en offervaardigheid! Daarom heeft Winterhulp enkele mannen uit gekozen, die treffende voorbeelden waren van gemeenschapszin en offervaardigheid. Het zijn Michiel de Ruyter, Willem de Zwijger, johan de Witt, Rembrandt en Vondel. Bij deze straat collecte worden door de vrijwillige medewerkers van W.H.N., bij wie het begrip gemeenschaps zin tot werkelijkheid is geworden en die met liefde en trouw collecteeren, speldjes verkocht, waarop de beeltenissen van deze vijf groote mannen voorkomen. „Zij hebben niet gepraat”, schreef de direc- teur-generaal van W.H.N., de beer Piek, in zijn dagorder van 23 Februari. „Maak hen niet beschaaf. Doe zooals zij en zet U in voor het volk”. Zet U in voor Uw volk, ook door U als col lectant aan te melden. Openbare school B.L.O. De lessen aan de school voor B.L.O., Ouds Koemarkt 20, worden a.s. Maandag hervat en wel od de gewone uren. I OPROEPING. Degene, die zich Dinsdagavond j.l. te om streeks 10.45 uur heeft opgehouden in het portiek van de banketbakkerij Schaap aan het Leeuwenburg alhier, wordt verzocht zich on verwijld te melden aan het bureau van po litie, afdeeling recherche Sneek, 26 Februari. 1942. De .Commissaris van Politici M. OOgLERllUFF. waarin Hoofdred. L. KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek hebben, waarbij in het bijzonder gewezen werd op het groote kultuurgoed, dat de Friesche taal is, richtte spreker zich tot de boeren, zeggende, dat er in de komende jaren van opbouw veel van hen gewaagd zal worden. Onoplosbaar schijnende proble men zullen in de nationaal-socialistische gemeenschap der volkeren tot oplossing moe ten Worden gebracht. Het perspectief, dat ons getoond wordt, is waard ons er voor in te zetten en wanneer de Friesche boeren dit doen dan kan Friesland met gerustheid de toekomst tegemoet gaan en geldt voor dit gewest bij uitstek het oud-Hollandsche spreekwoord„Het zal waarachtig wel gaan”. REDE DE WILJES. De vertegenwoordiger van de „Hauptab- teilung Emahrung und Landwirtschaft”, De Wiljes, wenscht Friesland geluk met de instal latie van den Landstand in deze provincie. De Landstand zal nu meer en meer in wer king treden en alle boerenbelangen beharti gen. Eerst in de vijfde plaats vindt de in stallatie in Friesland plaats, maar dat is niet omdat men hier later klaar was, maar omdat Leeuwarden wat verder van Den Haag ligt dan andere plaatsen, waar deze instal laties reeds geschiedden. Maar onder leiding van boer Bierma zal Friesland zeker niet de vijfde plaats in den landstand innemen. Daar van is spr. ten volle overtuigd. BOERENLEIDER BIERMA SPREEKT. Door de installatie van den Landstand in Friesland is, zoo ving de zoo pas benoem de Boerenleider dezer provincie, boer E. J. Bierma, zijn betoog aan, deze alles omvat tende organisatie ook in deze provincie een feit geworden en behoort de groote verdeeld heid en gespletenheid in het landbouwi- organisatiewezen tot het verleden. Na er op gewezen te hebben, dat de Landstand bereid is, met ieder samen te werken, die met eer lijke bedoelingen tot hem komt, bracht spr. hulde aan het bestuur van de Friesche Maat schappij van Landbouw als een der weinige organen in den lande, welke zich uitsprak voor samenwerking met den Landstand. Dit heeft voor Friesland de zaak veel ver eenvoudigd en heeit het voordeel, dat straks bij de benoeming van de diverse functionaris sen keuze gemaakt kan worden uit een aan tal boeren, die in het verleden getoond hebben him plaats waard te zijn. Dit geeft de zekerheid, dat in geheel Friesland de Landstand kan worden opgebouwd, zooals het behoort! De taak van de toekomstige functionarissen werd vervolgens door Boe renleider Bierma nader onder oogen gezien. Daar iedere functie bekleed wordt, gezien vanuit het leidersbeginsel, worden de be- stuursplaatsen niet verkregen door verkie zing, maar door benoeming. Dit sluit in, dal ieder onafhankelijk is in zijn optreden, daar tegenover echter wel ten volle verantwoor delijk is voor de taak, die hem is toebedacht. Sprekende over het werkterrein van de dorpsboerenraden werd opgemerkt, dat bij de samenstelling hiervan erop gelet wordt, dat zooveel mogelijk alle in het schema van den Landstand geprojecteerde afdeelingen hierin vertegenwoordigd zijn. Spr. wijst er in dit verband op, dat ook de landarbeiders volledig bij den Landstand behooren, zoo- dat men ook hieraan volle aandacht dient te schenken. Boer Bierma besloot zijn rede met op te merken, dat hij zich geenszins;, ontveinst, dat er vooral in den eersten tijd in Friesland moeilijkheden te overwinnen zul len zijn. Waar evenwel de Landstand alle bedrijfsgenooten omvat, en bovendien een met publiek-rechtelijke bevoegdheden be kleed lichaam is, valt er niet aan te twijfelen, dat het in ons gewest gelukken zal den Land stand uit te bouwen, tot een organisatie, die volkomen in staat zal zijn het boerenrecht en de hoereneer tot volle gelding te bren gen, te behoeden en te beschermen. Ik heb den Boerenleider Roskam gezegd, dat ik hoopte, dat ik hem niet zou teleurstellen. Wanneer gij allen, die straks tot mijn mede werkers zult behooren, doch ook de Friesche boer in het algemeen, mij in deze belofte zult willen volgen, dan staat voor mij vast, dat ook voor Friesland de Landstand een instelling zal blijken te zijn, tot heil van on ze geheele landbouwbevolking en daarmede tot heil van volk en vaderland. (Van een bijzonderen L.S.P.D.-ver- slaggever). Leeuwarden, Woensdag. Het was heden een bijzondere dag voor het Friesche boerenvolk. Een feit van his torische beteekenis heeft plaats gevonden. De Landstand, die den Fries weer fries zal Snaken, werd op plechtige wijze geïnstal leerd. Het Hoofd van den Netderlandschen Landstand, Boerenleider E. J. Roskam, sprak een indrukwekkende rede uit, waarmede hij de Friesche boeren recht in het hart greep. JJe buitengewone wijze, waarop hij den meer dan duizend jarigen strijd van Friesland be lichtte, de beloften, die hij voor het Frie sche volk zag in de oprichting van den Landstand, dit alles gaf den waren Fries weer hoop en vertrouwen in een beter® toe komst. Tot Boerenleider van den Nederland- schen Landstand in de provincie Friesland benoemde Roskam, boer E. J. Bierma te Lie ve* Vrouwen Parochie, die eveneens vertrouw de, dat de Landstand volkomen in staat* zal zijn boerenreeht en hoereneer tot volle gelding te brengen. Door den Directeur-Ge- neraal van den Landbouw, G. Ruiter, een boer van Frieschen stam, werd eveneens een rede gehouden, waaruit het Friesche boerenbloed onbewimpeld sprak. De groo te zaal van de „Harmonie” was bij den aan- yang van de installatie geheel met genoodig- den bezet. Het groote podium had den ver- pieringsdienst van den Nederlandschen Land stand prachtige mogelijkheden geboden, wel ke ten volle waren benut. De fel-belichte zonneraderen, embleemen van den Landstand, de kleurige bloemen en het oranje-blanje- bleu waren vroolijke symbolen van de schoo- Be toekomst, die Friesland wacht. De ver gadering stond onder leiding van het voort Hoofd van de afd. „Volk en Bodem” in Fries land, G. H. Kiestra, te Terzool, die in het Friesch een openingswoord sprak, waarin hg in het bijzonder de eeregasten welkom heette. Hiervan noemen wij den Beauftragte van den Rijkscommissaris, Ministerialrat Dr. Ross; den referent für Volksaufklarung und Pro paganda, Weidlich; den directeur-generaal van den Landbouw, G. Ruiter; den voedseloom- missaris van Friesland, Ir. W. Oosterbaan; den voorzitter van de voormalige commissie Dr. Posthuma, H. T. Oostenbrug; den lei der van streek III der N.S.B., S. Sj. de Boer; den vertegenwoordiger van den com missaris der provincie, Mr. Hoek; eenige Boe renleiders uit andere provincies. Ook waren o.m. nog aanwezig de vertegenwoordiger van de „Hauptabteilung Emahrung und Land- .wirtschaft”, De Wiljes, verschillende Rijkscon- sulenten en burgemeesters, waaronder bur gemeester Schut van Sneek, Frijling van JJaarderadeel en Feitsma van KaUumerland. 1 REDE BOERENLEIDER ROSKAM. Het Hoofd van den Nederlandschen Land stand, Boerenleider E. J. Roskam vangt zijn betoog aan met een parallel te trekken tus- Bchen het Friesland van heden en dat van duizend jaar geleden. Meer dan duizend jaar hebben de Friezen tegen vreemde invloeden gevochten, maar in wezen was de strijd van hetzelfde gehalte. Tijdens Bonifacius kwam een Frankische legermacht om het Friesche boerenrecht te breken en de Frie zen hoorig te maken. En in onze dagen zien wij, dat de Friesche grond niet meer is van den Frieschen boer maar dat kapita listische, buiten Friesland wonende mach ten, eigenaar zijn van den Frieschen grond, De prijzen van het Friesche boerenproduct [werden afhankelijk gemaakt van de wereld en arkt, waardoor het Friesche bedrijfsleven beheerscht werd. Dit is dezelfde eeuwenoude Btiijd. Als nu de Hollandsche staatslieden en politiekelingen zeggen bang te zyn, dat Ue Duitschers Nederland zullen inlijven als protectoraat, dan klinkt dat toch zeker voor Weren Fries en iederen Sakser als ®en hoou in. de ooien. Als de Duitschers de Ne- d’dland^ch'© taal zouden verbieden en de hunne er voor in de plaats stellen, dan zouden zij precies hetzelfde doen, wat het vervloekte Hollandsche imperialisme eeuwen lang aan de Friezen heeft misdreven. Spr. [wil geen critiek uiten op den eerlijken en trouwen arbeid voor de Friesche zaak, maar KIe grondslag van den Landstand en diens (taak stammen toch uit een gansch anderen grond. De Landstand is niet gekomen om fceer'en ambtenaren of Hollandsche kooplie den om pnjzenverhooging te bedelen, ook niet om lagere renten te bekomen voor on- hypotheekboeren, of verminderde pacht- JE'Jm gez<xnde prijzenpolitiek moet hechts vrucht zijn van een gezonden grand- het Beheele landbouwleven ligt U zwaajd en leugen, bl S ^L^U1Che ara “gevoerde laat-Romein- L vervang<«* worden door het vera^erde recht van den took in ^°er’ z<XKda dat eeuwenlang End Jand geg01dea heeft’ Fnes- FriesitiT1 h^8 en 8^k en 611 t06a de oerea. 2elfJ>ewust eu rasbewust niet» en niemand boaen. dan alleen voor God. Na den industrieelen koopmans geest gehekeld te hebben en d® ineenstor ting van de liberaal-kapitalistische politiek te hebben geschetst, welke ineenstorting een zegen is, toont spr. aan, dat het er nu op aankomt of de oude fundamenten van boeren recht nog hecht genoeg zjjn en diep genoeg verankerd in ons haat, opdat de komende or de tot zegen zal zijn en tot heil van ons volk. Wie te rade gaat met zijn eigen Frie schen boerenaard, zal verstaan, dat de Land stand niet een van boven opgelegde organisa tie ia. Het is precies andersom! De rechts orde, de eeuwenoude strijd voor vrijheid en recht, die uit het volk zelf opkomt en die leeft in het volk, zoolang zijn bloed zuiver is, deze rechtsorde, die bestaat en bestaan heeft, zoolang het Germaansche volk in deze wereld worstelde, is slechts bevestigd door den Rijkscommissaris. De leidersgedachte past volkomen bij onzen boerenaard en is de grootste tegenstelling met de .dictatuur, die de uiterste consequentie is van de democra tie, welk feit in het verder verloop van sprekers betoog op overtuigende wijze bewe zen wordt Deze onzalige orde, deze beves tiging van den chaos, voortgekonien uit de Fransche revolutie, maakte-dat de vrije boe ren van hun vrijheid werden beroofd en dat hun hoeven afhankelijk werden gemaakt, niet van het oude Germaansche erfrecht, maar in handen werden gespeeld van kapitalistische machten en concerns, die buiten het boeren dom stonden. Als in de middeleeuwen een despoot ons trapte, dan liep het volk te hoop en verzette zich, maar het mom waarachter de kapita listische dictatuur zich verschool was zoo geraffineerd, dat een wereldcrisis en een wereldoorlog noodig waren om de oogen te openen voor dit helsche monster. Wij gin gen gebukt onder een staatsapparaat, dat met meer dan 20000 ambtenaren de boeren van Den Haag uit overheerschte, zoodat de hoorigen in de middeleeuwen nog in vrij heid leefden, vergeleken bij den modernen boerl De leidersgedachte daarentegen is een regelrechte vrucht van onzen boeren geest en onzen boerenaard. Zij begint bijl den vrijen boer, die zich met zijn grond ver bonden weet aan zijn geslacht, dat na heml op denzelfden groi nen voortzetten. De en zijn s ouvereiniteit aan geen enkele ver ordening of staatswet maar rechtstreeks aan den Schepper. De organische levenskring van den boer trekt zich samen in den dorps raad van den Landstand. De dorpsboeren- raad heeft dus niet tot taak den boer onder dictatuur te brengen, maar juist om hem er van te verlossen en het souvereine recht van den boer in het dorp te beschermen en te beschutten. Het hart van den Landstand klopt niet in Den Haag, maar in de boeren- raad van het dorp en hierin vervullen wij de organische wetten der Schepping, die dui zend jaren lang zijn miskend en verkracht. De verordening van de Erfhoevsnwet is in voorbereiding en de dorpsboerenraad zal, daarin een groote opdracht ontvangen. Daar door zal het organische volksleven zijn eigen recht en zijn eigen eer handhaven en de overheidspersonen het gezag kunnen dragen in majesteit. Ook dit is de vrucht van de scheppingsorde, zooals deze verankerd is in het aloude Nederiandsche boerendom. Spreker gaat dan dev taak na van den Dorpsboerenraad en zijn leider tot aan den provincialen Boerenraad en Boeren'eider toe ten opzichte, van het boerenleven en hel staatsgezag. Als deze verhoudingen gezond en klaar liggen, dan zullen de overheids personen ons geen saboteurs en kankeraars vinden, aldus roept Boerenleider Roskam uit, maar hechte en trouwe steunpilaren van ieder, die zijn ambt met eere vervult. De leidersgedachte begint bij den boer en zijn erf en loopt door van den Boerenraad in het dorp naar de provincie tot in den landelij- ken Boerenraad te Den Haag. De leiding in Den Haag heeft niets anders te doen, dan te zorgen, dat de Nederiandsche gewesten zich kunnen ontwikkelen naar eigen aard en wezen. In het vervolg van zijn rede, wees spr. er op, dat ieder, die den bodem be arbeidt of het vee verzorgt, aangesloten is bij den Landstand. Dat geldt dus even goed voor den landarbeider, wiens verhouding tot deu lx>er op grond vau volkomen gelijkbe- rechtigdheid zal worden geregeld. Voor den grond, die ons zal worden toegewezen, ko men alzoo evengoed de zonen der landarbei- ders in aanmerking als de nakomelingen van den boer. Om te komen tot een goede oplos sing van het landarbeidersvraagsluk zal een gezande verhouding tusschen Landstand en het N V.V. worden gelegd. IlarlsLochleliik roept Boerenleider Roskam aan het slot vim zrjn rede de Friezen op, waarachtige stoere Eriezen te zijn en te blijven naar bloed en naar geest. De Friezen zijn onze zee-Ger- manen, die werelden hebben veroverd. De grootheid van Holland was enkel mogelijk door het Friesche bloed, dat in Holland leefde en zijn uitstraling vond in geheel de wereld. Doordat Holland zich losmaakte van zjjn oorspronkelijk Frieschen aard, verbloed de het. Uit het Friesche bloed moest als laatste reserve een nieuwe kracht naar vo ren komen, die het aanschijn óók van de provincie Holland hernieuwt. Daarom mogen d® Friezen zich niet opsluiten met hun cul tuur. Het Friesche recht en de Friesche eer moeten uit dit gewest doorstralen naar Hol land. Ik weet, dat U mijn roep verstaat en zoo zal in Friesland de Landstand zijn het kloppende hart en de hijgende adem van ons volkl Dan benoemt Roskam tot Boerenleider van Friesland. E. J. Bierma, wien hij op draagt te zorgen, dat Friesland Friesland blijft en de kracht van dit volk tot gelding komt voor onze volksucmceuschap. REDE DR. ROSS. Ministerialrat Dr. Ross merkte op, dat naast Drenthe, Friesland een provincie is, die een typisch individual!s+isch-Germaansch boerenkarakter heeft. Het ideaal van den Frieschen boer is de vrijheid op zijn eigen hof. Friesland heeft steeds doelbewuste boe renleiders voortgebracht, die er naar streef den de boeren op ruimen grondslag samen te brengen. Spr. was er dan oak over ver baasd, dat, toen hij in Juni 1940 naar Ne derland kwam, hij zag, dat er een zoo groote verdeeldheid onder het boerenvolk heerschte en is verheugd, dat de Landstand hieraan nu een einde heeft gemaakt. Friesland moet zich in de toekomst op zijn eigen kracht verlaten en deze kracht in zijn eigen boe renstand, zoo ging Dr. Ross verder, bewaren. En wat in Friesland niet leven kan, zal zijn toekomst in de door de Germaansche legers vrijgemaakte gebieden moeten zoeken. Het is voor spr. een vreugde, da» reeds een aantal Friesche boeren het „Naar Oostland willen wij rijden” waar gemaakt heeft en Dr. Ross is ervan overtuigd, dat eens het geheele Ger- manenvolk hen voor dezen pioniersarbeid dankbhar zal zijn. TOESPRAAK DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. De gedachten van den Directeur-Generaal van den Landbouw, voorzitter van de Friesdie Maatschappij van Landbouw, boer G. Ruiter, die vervolgens het woord voer de, gingen op dezen voor den Frieschen boerenstand zoo gedenkwaardigen dag, uit het verleden. En wanneer spr. dan dui den, dat de huidige om- en opbouw, niet noodig zou zijn geweest en dat vóór de be zetting van ons land het hier zoo ideaal was, dan is hij het hiermede niet eens. De omstandigheid, dat in de meeste oude or ganisaties, de leiding slechts in handen was van één of twee personen, was op zichzelf niet erg. Leelijker echter was het, dat vaak niel-boeren en niet op het werkelijk boeren- belang ingestelde leiders in vele vereeni- gingen den boventoon voerden, waardoor het mogelijk werd, dat in vele organisaties be- drijfsverbetering doel werd, terwijl de boe ren- en laadarbeidersstand bleef kwijnen. De Friesche boer- moe?’; zichzelf mennen, hetgeen principieel te verbinden is aan het leidersbeginsel; de leiding van den beste. Wanneer hieraan vastgekoppeld wordt, dat de leiding in boerenzaken in handen wordt gelegd van boeren, dan heeft men daarmede bereikt, wat wij vroeger als Riemer Veeman propageerden. Vervolgens schetste de Direc- teur-Generaal de voordeelen, die één on deelbare boerenorganisatie biedt, daarbij op merkend, dat zelfs in een goed georganiseer de provincie als Friesland de Friesche Maat schappij van Landbouw voor slechts onge veer een kwart gedeelte uit boeren be- ■stond. Dit kan in den Landstand anders! Wanneer wij allen meewerken om daarin het goede van de oude organisaties te be stendigen en daarbij alle initiatief en alle actie, die voorheen werd ingezet om onder ling te strijden, richten op het groote doel de verheffing van den boerenstand in Neder land, dan kan thans iets worden bereikt, waarvan men voorheen niet durfde droomen. Wanneer men slechts de uitlatingen van be voegd® autoriteiten in den laatsten tijd ge daan, volgt, dan zal men nu reeds beseffen, welke voorheen bijkans onoplosbare pro blemen tot een goed einde zullen worden gebracht. Boer Ruiter ging hierna terug in het verleden van het Friesche landbouw- coöperatiewezen, waarvoor hij steeds zijn werkkracht heeft ingezet; de Friezen bouw den een stuk landbouwcoöperatie op, zoo als dit in de wereld zijn weerga niet heeft, doch er waren ook misstanden. Het moge dan niet de Landstand zijn, die hier de op lossing brengt, doch het is wèl de geest van den Landstand, die naast onze algemeene boerenorganisatie thans een centrum van alle coöperaties baart, waarin de bestaande misstanden zullen worden ondervangen. De op handen zijnde reorganisatie van het coö- peratiewezen, een reorganisatie, die spr. groo- tendeels in eigen handen houdt, zal de mo gelijkheid scheppen, de boerenbelangen te be hartigen en het „Élk voor zich en God voor ons allen” te vervangen door het nationaal- socialistische „Eén voor allen en allen voor één”, 'Welke zinspreuk steeds die van de coöperaties was en ook zal blijven. Als van daag de aloude Friesche Maatschappij van Landbouw definitief opgaat in den Neder landschen Landstand, dan is dat geen af sterving, zoo ging de Directeur-Generaal ver der doch een verschijnen in verjongden vorm als Friesche Landstand, geleid door en bevolkt met Friesche boeren, allen opge nomen in één groot Nederlandsch verband. Boerenleider Roskam, ik wensch U dan ook geluk, dat gij thans kunt bouwen aan dit wondermooie en naar volk en kuituur zoo rijke land. Ik voeg daarbij het vertrouwen, dat gij dit kostelijk pand zult gebruiken naar wezen en waarde. Want als gij dat doet, dan zal de Friesche boer, die een hekel heeft aan politiek gedoe, spoedig worden tot den hechten steunpilaar van Uw alles omvatten de boerenorganisatiei, orgaan van het Neder iandsche volk, dat zich ook daardoor gaat voorbereiden op zijn inzet in bet nieuwe Europa, onder leiding van zijn grootsten zoon, Adolf Hitler. Na vervolgens ook den nieuwen Boerenleider Bierma toenesnroken te van den boer in het dorp te beschermen en klopt niet in Den Haag? maar in de boeren- organische wetten der Sche] zend jaren lang zijn miskent w. VERSCHIJNT: DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS 4'\ SNEEKER NÏËÜWSBLA I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1