Duitschland strijdt voor Europa. Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSERADEBL - IJLST - HINDELOOPEN en STAVOREN In Mussert over Nederlandsch-Indië VRIJDAG 13 MAART 1942 2< Jaargang INo. 21. SNEEKER COURANT, 82e Jaargang Uitgave firma's E.J. Drijfhout en Kiezebrink Co. Bureau Grootzand 55, Sneek TeL 3005 waarin vereenigdDRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en DE AANMELDINGSPLICHT VOOR WERKLOOZEN. VERSCHIJNT DINSDAGS* EN VRIJDAGSAVONDS BS DENK OuH HET VEIIDUISITJUA, Zon FOlLITIESIGNAAL. de HET DUITSCHE WEER- MACHTSBERICHT. Maart Maart Maart Maart 19 41 19 43 19.45 19.47 Zon onder 14 15 16 17 op: 14 15 16 17 SNEEKER NIEUWSBL -11484.27 - 2236.67 a 1923.53 455.47 1118.33 vakonderwij- leerling, res- lager- Maart 7.59 Maart 7.57 Maart 7.54 Maart 7.52 Men is verplicht te verduisteren van zons ondergang tot zonsopgang. De Burgemeester verzoekt ons het vol gende mede te delen. In de Wegenverkeersregeling 1941 is de verplichting neergelegd, aan voertuigen, toe- behorende aan de Nederlandse of Duitse politie of brandweer, welke door bijzondere signalen van hun nadering doen blijken., reeds bij het naderen vrije doorgang te ver lenen. Alle bestuurders van voertuigen die nen zich te dien behoeve naar de rechter zijde van de weg te begeven en aldaar tij delijk te stoppen. Van de nadering wordt blijk gegeven doon een voor ieder duidelijk hoorbaar, meerma len herhaald, meertonig signaal. Dit voorschrift is uitgevaardigd uit over weging dat het in bepaalde gevallen noodza- kehjk is dat de politie, ook in drukke stra ten, zo snel mogelijk haar weg kan ver volgen. Het is in het algemeen belang dat aan dit voorschrift nauwkeurig de hand wordt ge houden. Niet-nakoming er van is strafbaar gesteld; BEKENBMAKING van den oommissaris-generaaJ voor de open bare veiligheid betreffende het ver bod van dansvennaak in oorlogstijd. Onder opheffing der openbare bekendma king van 26 Juni 1941 betreffende het ver bod van dansvermaak (afgekondigd in be schikking no. 1 van den commissaiis-generaal voor de openbare, veiligheid en hoogere S.S.- en politieleider van 10 December 1941 (bl.z. 7) wordt op grond van artikel 45 der veror dening no. 138/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de handhaving van de openbare orde bepaald: Art. 1. Verboden zijn tot nader orders 1) openbaar dansvermaak 2) dansvermaak in clubs, vereenigingen en soortgelijke bijeenkomsten, ook wanneer deze niet openbaar zijn; 3) alle dansvennakelijkheden van dans scholen met uitzondering van zuiver danson- derwijs door middel van cursussen voor per sonen op den leeftijd tot 20 jaar of door middel van privaatlessen. Art. 2. 1) Hij, die opzettelijk of door schuld handelt in strijd met deze beschikking wordt overeenkomstig de in den aanhef vermelde bepaling gestraft. 2) Op gelijke wijze wordt gestraft hij die opzettelijk of door schuld aan verboden dains- vermaak deelneemt. Art. 3. Deze beschikking treedt in wer king op den dag harsr afkondiging in de pers. ’s Gravenhage, 5 Maart 1942. De commissariS-generaal voor de openbare veiligheid (gez.) Rauter, S.S.-Gruppenfübrer und General- Leutnant deir Polizei. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Drie dooden en tien gewonden. Dinsdagavond laat zijn Engelsche bommen werpers boven Nederlandsch grondgebied ver schenen. Eenige lukraak en van groote hoogte uitgestrooide brisantbommen vernielden of be schadigden verscheidene woonhuizen in een stad in het Westen des lands. Naar tot dusver kon worden nagegaan, werden drie bewoners ge dood en tien gewond. Verscheidene elders crtt- ^eaetl?ndsc,ien stam. I geworpen bommen richtten slechts geringe lot de geloovigen. Ik weet het, g:j vraagt u niatericcie schade aan. de bijzondere schooi aan de Fred. Hendrikstraat en de Willem Lode- wijkschool - 2551.01 de R.K. Jongensschool - 496.83 de R.K. Meisjesschool - 427.28 de Groen van Prinstererschool - 101.17 de Montessorischool - 248.42 III. op de bijdrage in de kosten van het vervolgonderwijs verbonden aan de bijzon dere school aan de Bloemstraat naar f 22.06, per leerling f 1200. gaan, maar dat ook op hen deze plicht rust om 1. nood, opdat het weer een toekomst zal hebben. Denkt aan de spreuk: „Het is niet noodig om te geweest I overwinnen, om door te kunnen zetten”. Echte hebben I Nederlanders zetten door juist als het moeilijk is, juist als het er hopeloos uitziet. Tot u, mijn oude kameraden, met wie ik nu reeds jaren in den strijd sta, is het mij een be hoefte om te zeggen, dat ik weet, dat deze sla gen u meer treffen dan anderen. Want wij heb ben met elkander dit alles reeds jaren te voren zien aankomen: wij hebben dag en nacht ge werkt om te bereiken, dat ons volk zou terug- keeren van den weg naar den afgrond. Wij zijn er om gehoond en gesmaad, om uitgebannen en vervolgd en nu is alles gekomen, zooals is voor speld en wij weten, het had niet behoeven te zijn. Laat geen verbittering zich daarover van u meester maken. Wij hebben het goede gewild, doch helaas het kwade niet kunnen tegenhouden. Maar wat wij hebben bereikt is dit: in deze tien jaren van onzen strijd is de grondslag gelegd voor de wederopstanding van ons volk en op dien grondslag zullen wij voortbouwen met alle kracht en vastberadenheid, die wij in jaren van strijd hebben verkregen. Mijne voiksgenooten. In dit voor ons volks bestaan zoo tragische uur, wend ik mij tot u en vraag u, geen wilde uitbarsting van haat en woede tegen hen, die ons volk naar het verderf hebben geleid, maar vraag van u om eindelijk, maar dan ook radicaal te ontwaken uit den roes van misplaatst vertrouwen en geloof, die zoo misbruikt worden. Diep is onze val als natie. De bodem van den put is bereikt, tenzij, nu Engeland ons niet meer noodig heeft in Indië, ons land wordt behandeld als Frankrijk na zijn capitulatie. Denkt aan Oran en Dakar, denkt aan het jongste bombardement van Parijs met .700 dooden en 1000 gewonden. Dat kan ook nog hier komen, want een En- gelschman erkent geen andere belangen dan de zijne. Als dat gaat geschieden, is het diepst van den put nog niet bereikt, maar dichtbij den onderkant zijn wij in ieder geval. Nu zijn er twee mogelijkheden. De eene is ondergang als volk, maar dan ook totaal. De andere is opgang, een moeizame maar trotsche worsteling tot de herrijzenis. Wij gelooven aan deze herrijzenis, omdat ons volk van millioenen eerlijke, werkzame, fatsoenlijke en begaafde werkers, een volk met een groote traditie en een schat van ervaring en bekwaamheid, te goed is om te gronde te gaan. Hoe trots en zelfbewust dragen niet honderdduizenden de ontzaglijke lasten van dezen tijd. Wij staan te midden van de grootste revolutie van alle tijden, een wereldrevolutie zonder voor beeld. Uit de worsteling van dezen tijd herrijst een nieuw, eendrachtig Europa, het besef der saamhoorigheid en lotsverbondenheid der Ger- maansche volkeren. Dit is noodig, anders gaat Europa te gronde. In dat nieuwe, sterke Europa zal een herboren en gelouterd, een eendrachtig en kameraadschappelijk, een ijverig en be kwaam, een eerlijk en geloovig Nederlandsch volk een plaats te vervullen hebben en een roe ping te volgen. Laat nu ieder Nederlander zijn plicht doen, nu ons vaderland in nood is en zonen van ons volk bij duizenden hun leven hebben gegeven in getrouwheid aan hun vader land, zoowel aan den Grebbeberg als in de onmetelijke vlakten van Rusland, zoowel in de Java-zee als op het plateau van Bandoeng. Plicht doen, beteekent nu met man en macht werken aan een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Ons volk heeft wel meer voor heete vuren ge staan en wij zijn er altijd doorgekomen, omdat op het beslissende oogenblik altijd mannen en vrouwen bereid gevonden werden zich op leven en dood in te zetten voor ons volk. Zoo zal het ook ditmaal zijn. Schouder aan schouder, vereenigd tot een eensgezind en vastberaden volk, zullen wij ons inzetten onder het devies van den jeugdstorm: „In Godsvertrouwen, alles voor het vader land”. De Burgemeester van Sneek, heeft ter waar neming van de taak van den Gemeenteraad, behoudens hoogere goedkeuring de verorde ning op de gemeentepolitie in dien zin gewijzigd, dat het aantal ambtenaren van politie met drie agenten wordt uitgebreid. De Burgemeester van Sneek heeft, ter waar neming van de taak van den Gemeenteraad, besloten de naam „Julianastraat” te wijzigen in Spoorstraat, de naam „Prinses Juliana- park” in Stationspark en de naam „Wil- helminapark” in Park aan de B ols war de r w e g. De Burgemeester van Sneek heeft heden - 12 Maart 1942 in tegenwoordigheid van den Gemeente-secretaris en den Commissaris van Politie aan K. Boot alhier uitgereikt een, door het Carnegie Heidenfonds beschikbaar gesteld polshorloge, als belooning voor de door hem met levensgevaar verrichte redding van een kind uit de Leeuwardertrekvaart. STADSNIEUWS. GEMEENTELIJKE AANGELEGENHEDEN. De Burgemeester van Sneek heeft ter waarneming van de taak van de Gemeente raad aan de besturen der bijzondere scholen voor het dienstjaar 1942 de volgende voor schotten verleend: I. op de exploitatievergoedingen voor het dienstjaar 1942, berekend naar f 12.26 en f 16.25 per leerling, respectievelijk voor het gewoon lager- en het uitgebreid lager on derwijs ten behoeve van: de Rehobothschool (u.l.o.) f 4582.50 de bijzondere school aan de Bloem- straat, de Jan van Nassauschool, de bijzondere school aan de FredL Hendrikstraat en de Willem Lode- wijkschool de R.K. Jongensschool de R.K. Meisjesschool de Groen van Prinstererschool de Montessorischool IL op de vergoedingen van zers naar f 2.71 en f 9.84 per pectievelijk voor het gewoon lager- en het uitgebreid lager onderwijs ten behoeve van: de Rehobothschool (u.l.o.) f 2774.88 de bijzondere school aan de Bloem- gtiajrt, de Jan van Nassauschool, Hoofdred. L. KIEZEBRINK „«er-ui imt niuenar» eu uB> Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, n< x c.x.i, VERSCHIJNTDINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS tz. B oemstraat 31 Snee» Kloosterstraat 17 Sneek Eden naar Ankara. Uit Rome wordt bericht, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, zich naar Ankara zal begeven; uit Sofia meldt men dat alle Britsche staatsburgers uit Turkije zul len worden geëvacueerd. Sir Stafford Cripps naar Britsch-Indië. Het D.N.B. meldt uit Stockholm dat sir Stafford Cripps naar Britsch-Indië zal gaan om zich er van te overtuigen of een Britsch plan inzake Indisch zelfbestuur voldoende weerklank bij de Indiërs vindt DE BRITSCHE OORLOGS KOSTEN. Volgons berichten van S.P.T. uit Londen bedragen de Britsche kosten der oorlog voering thans dagelijks 14i/a millioen pond. ,,LAAT IEDER NU ZIJN PLICHT DOEN VOOR EEN NIEUW NEDERLAND IN EEN NIEUW EUROPA”. De leider der N.S.B. heeft Dinsdagmiddag om 13 uur over beide zenders de volgende rede uitgesproken. Voiksgenooten: De negende Maart 1942 zal voor immer met een zwarte kool geschreven staan in het boek der geschiedenis van ons volk; de vlag rood- wit-blauw werd in Indië gestreken, zooals eens meer dan honderd jaar geleden, toen Indië bezet werd door Engeland. Nu is geheel Indië bezet door Japan. Op den zevenden December verklaarde Japan den oorlog aan Engeland en Amerika. Op den achtsten December verklaarde koningin Wilhel mina den oorlog aan Japan. Deze oorlogsver klaring werd door Japan eerst terzijde gelegd en uitdrukkelijk werd door den Japanschen mi nister-president medegedeeld, dat alleen Enge land en Amerika vijanden waren. Dat beviel Engeland niet en het eischte Nederlandsche Vliegers en marine voor de verdediging van Singapore; deze hulp werd verleend. Eerst op den negentienden December sloeg Japan terug door het bombardement van Pontianak. Dag aan dag hebben wij hier in het moeder land, zoo goed als ons dat in de gegeven om standigheden mogelijk was, de krijgsverrichtin gen in Indië gevolgd. Het zal u gegaan zijn als mij, het was alsof zich een greep gelegd had om ons hart en het bloed daaruit meer en meer werd weggedrukt. Het pijnlijkst zal dit dóorgebracht en voor wie de Indische plaats namen gekoppeld zijn aan vele herinneringen. Een onafgebroken reeks van hopelooze verde- digingsacties: Tarakan, Minahassa, Bandjer- masin, Makassar, Ambon, Palembang, Bali, slag in de Java-zee, slag in de Straat van Lombok, Rembang, Bantam, Batavia, Soerabaja, Ban- In verband met het kortelings afgekondig- de uitvoeringsbesluit van de secretarissen- generaal van de departementen van Justitie en Sociale Zaken betreffende den aanmel dingsplicht van werkloozen, zij er aan her innerd, dat mannen en ongehuwde vrouwen van Nederlandsehe nationaliteit, of zonder n onaliteit, op den leeftijd van ten minsla 18 jaar en ten hoogste 40 jaar, die hun woonplaats of gewoon verblijf in Nederland hebben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen middelen in hun levensonder houd te voorzien, verplicht zijn, zich bij ’t voor hun woonplaats of hun gewone ver blijfplaats bevoegde gewestelijke arbeids bureau ter inschrijving als werkzoekende aan te melden. Niet tot aanmelding verplicht is hij (zij),- die: 1. in een dienstbetrekking staat, tenzij het een werk van slechts korten duur of geringen omvang betreft; 2. zich reeds voor het in kracht treden van dit besluit bij het voor zijn (haar) woonplaats of gewone verblijfplaats bevoeg de arbeidsbureau als werkzoekende heeft aangemeld; 3. wegens wetenschappelijke of vakstudie niet of niet volledig in staat is in zijn, (haar) levensonderhoud te voorzien, tenzij hij (zij) den leeftijd van 24 jaar heeft be reikt; 4. wegens geestelijke of lichamelijke ge- breken niet of niet volledig in staat is in zijn (haar) levensonderhoud te voorzien. De aanmelding moet voor degenen, die op 1 Maart j.l. aanmeldingsplichtig waren^ uiterlijk op 14 Maart a.s. geschied zijn, ter wijl voor de toekomst aanmelding moet plaats vinden wanneer iemands dienstbe trekking een einde neemt, zonder dat daar bij onmiddellijk een nieuwe werkkring wordt aanvaard. In dit geval moet de aanmelding geschieden binnen 48 uur na het einde de» 5 Britsche kruisers door torpedo’s van vliegtuigen en duikboot getroffen. 17 koopvaarders van totaal 109.000 ton tot zinken gebracht in Amerikaansche wateren. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN1 DEN FüHRER, 12 Maart. Het opper bevel der weermacht maakt bekend: Ook gisteren bleven de in verschil lende sectoren van het Oostelijk front herhaalde aanvallen van den vijand zonder succes. Bij eigen aanvallen en acties van stoottroepen werden ver scheidene plaatsen veroverd. De vijand leed zware verliezen. Op 10 Maart versloeg het 17e regi ment infanterie door een aanval nu meriek vele malen sterkere vijandelijke strijdkrachten welke gereed stonden voor een aanval. De luchtmacht ondersteunde met suc ces de gevechten te land, deed onop houdelijke aanvallen op de ravitail- leering van de bolsjewisten en bom bardeerde de havenwerken van Se bastopol en Kertsj. In Noord-Afrika succesvolle gevech ten met Britsche verkenningstroepen in het gebied ten Oosten van Mechin. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee leed een Britsche vloot- formatie zware verliezen. Italiaansche torpedovliegtuigen plaatsten treffers op 3 Britsche kruisers, Duitsche ge vechtsvliegtuigen op één kruiser. Een andere kruiser werd door 2 torpedo- treffers van een Duitsche duikboot zwaar beschadigd. Zooals reeds in een extra-bericht is meegedeeld, hebben de operaties van Duitsche duikbooten in de wateren van Noord- en Midden-Amerika opnieuw tot groote successen geleid. 17 vijan delijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 109.000 ton, alsmede een groot bewakingsvaartuig en een duikbootjager zijn tot zinken gebracht. Een duikboot is doorgedron gen in de binnenhaven van Port Castries op het Britsche eiland Santa Lucia en heeft 2 groote aan de kade liggende schepen tot zinken gebracht. Een derde schip werd voor het eiland tot zinken gebracht. In het Kanaal hebben motortorpedo- booten een krachtig beschermd vijan delijk convooi aangevallen en 2 sche pen met een totalen inhoud van 5.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Voor de Schotsche Oostkust beschadigden ge vechtsvliegtuigen een koopvaardijschip van middelbare grootte door bommen. Bij de acties in de Amerikaansche wateren hebben de duikbooten onder bevel van de hiitenants-ter-zee le klasse Achilles en Niko Clausen zich bijzonder onderscheiden. HOE DE CAPITULATIE VAN DE TROEPEN OP JAVA TOT STAND KWAM. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Uit krantenberichten blijkt, dat generaal- majoor Pesman, de bevelhebber van de Ne derlandsche troepen <g Bandoeng, 8 Maart om half vier ’s-ochtends het verzoek van de Nederlandsche troepen tot staking van de vijandelijkheden heeft overgebracht. Generaal-majoor Pesman, die vergezeld was van verscheidene leden van zijn staf, toen hij het Japansche hoofdkwarlier te vel de naderde, onderhandelde niet den bevel hebber van de Japanners, die Bandoeng aan vielen. De officieele onderhandelingen over den wapenstilstand begonnen te midder nacht en waren kort daarop ten einde. Tjevens -werden tijd en plaats bepaald voor een bijeenkomst voo<r onderhandelingen over de voorwaarden van de overgave en wel op het vliegveld Kalidjati. De Japansche opperbevelhebber kwam den 8sten ’s middags om drie uur op Ka lidjati aan, desgelijks de gouverneur-gene- raal, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer en dé Nederlandsche opperbevelhebber generaal Ter Poorten, met vier officieren. De eenige grondslag, waarop de Japan sche opperbevelhebber wilde onderhande len, was algeheele onvoorwaardelijke over gave. De Nederlanders aanvaardden deze eischen. Intusschen waren de Japanners den 7den. ’s ochtends tegen achten, Soerabaja reeds binnengedrongen, waar de eenige Nederland sche strijdkracht van eenigen omvang, die buiten Bandoeng nog in aanmerking kwam, stond opgesteld. Kort daarop bezetten de Japanners Soerabaja. De oorlogsbuit der Japanners in Ned.-Indië. Officieel wordt uit Tokio gemeld, dat in Ned.- Indië 93.000 gevangenen gemaakt zijn, onder wie 2000 officieren; op Java alleen al werden 60.000 gevangenen gemaakt. 152 vliegtuigen vielen onbeschadigd in Japansche handen, voorts o.a. 367 tanks, 732 kanonnen, 1567 ma chinegeweren, 97.384 geweren en een massa ammunitie. AMERIKAANSCHE KRUISER EN NEDER LANDSCHE MIJNENVEGER TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Japansche hoofdkwartier meldt dat Japansche oorlogsschepen de Amerikaansche kruiser Marblehead en de Nederlandsche mijnenveger Jan van Amstel tot zinken heb ben gebracht. AMERIKAANSCHE TROEPEN EN MATERIAAL NAAR AUSTRALIË. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Amerika mobiliseert thans ieder beschik baar schip en elk vliegtuig, om Australië te behoeden voor het lot van Java, Malakka en Birma zoo meldt United Press uit New York. Amerikaansche vlootformaties opereeren in het Zuid-Westen van den Stillen Oceaan, groote konvooien brengen wapenen aan voor den voorpost van de geallieerden in dit ge bied. Ook tamelijk sterke Amerikaansche troepenformaties zijn reeds met konvooien naar het Zuid-Oosten van den Grooten Oce aan gebracht. De konvooien zijn samenge steld na den aanval op Pearl Harbor. Deze strijdkrachten ter zee en in lucht, aldus United Press, zullen vermoede lijk tezamftn met speciaal opgeleide storm troepen van de Vereen igde Staten probeeren het defensief van de geallieerden in een offengief om te zetten. af of een Godsgericht over ons volk gekomen is, voedselschaarschte, uitzonderlijk strenge win ter, geestelijke verdeeldheid, verlies van have en goed, bombardementen en wat nog erger is: de bezetting der koloniën. Alle plagen komen over ons. En inderdaad, honderdtallen millioenen kg. voedsel zijn vernietigd in de jaren voor 1940, honderdduizenden werkloozen zijn met hun ge zinnen vernederd en verkommerd. Zoo koud ont kennend is beantwoord de vraag: „Ben ik mijns broeders hoeder”. Zoo veel onrecht, schijn vroomheid en hoovaardij tierden welig. Maar heeft dit volk dit alles gewild? Op deze vraag kunnen wij antwoorden: neen. Het volk kon al leen niet zien het net van leugen en bedrog, waarmede het omspannen was door hen, die in hoogheid waren gezeten en het had een on >e- grensd vertrouwen in hen, die het voorgingen op den weg naar het verderf. Laat ons ver trouwen hebben in rechtvaardigheid en goeder tierenheid en gelooven, dat dit alles over ons komt als noodzakelijk om tot inkeer te komen, tot loutering en tot herrijzenis. En tot de kleinmoedigen, die bij' de pakken willen blijven neerzitten, tot hen wil ik zeggen, dat zij niet het recht hebben om zich te laten gaan, maar dat ook op hen deze plicht rust om te zwoegen en te ploeteren voor een volk in Denkt aan de spreuk: „Het is niet noodig om te r. ooverwinnen, om door te kunnen zetten”. Echte zijn"vöor’&he”n," die'htinleven in indië “hebben I Nederlanders zetten door juist als het moeilijk gekoppeld zijn aan vele herinneringen. digingsacties: Tarakan, Minahassa, in de'java-zee, slag in de Straat van Lombokj Rembang, Bantam, Batavia, Soerabaja, Ban doeng, het einde, de overgave, de volledige be zetting. De marine, de luchtmacht, het leger, zij heb ben zich tot het uiterste gegeven, zonder eenige kans op succes. Duizenden zullen gesneuveld of gewond ter neer liggen of met de aan flar den geschoten oorlogsschepen zijn ondergegaan. Zonen van ons volk, bloed van ons bloed, dat geofferd werd. Wij begrijpen de bekommernis van hen, die verwanten hebben in Indië; zij hunkeren naar berichten uit Indië. Zal de verbinding nu her steld worden, zullen wij elkander weer kunnen bereiken, wij Nederlanders hier en aan den overkant? Ik heb hier nu voor gepleit, daar waar men wellicht invloed ten goede Zal kunnen uit oefenen. Het gevoel van verbondenheid met onze voiksgenooten is nooit zoo sterk geweest als in deze dagen van gemeenschappelijk lijden. Naast het tot uiting brengen van dit gevoel, moet ik uiting geven aan mijn diepe verachting Voor het perfide Albion. Engeland kon de Ver- eenigde Staten alleen tot den oorlog brengen door, in samenwerking met president Roosevelt, Japan tot den oorlog te dwingen. Dit geschied de door de economische omsingeling, den boy cot, het afsnijden van Japan van de grondstof fenvoorziening. Nederlandsch-Indië deed daaraan mede (de vrouw van den Gouverneur-Generaal [is een Amerikaansche) op last van de gevluchte zoogenaamde Nederlandsche regeering te Lon den. De ophitsing van Nederlandsch-Indië tegen de asmogendheden was grenzenloos. Het ver trouwen, dat Engeland en Amerika Indië zouden beschermen, was onbeperkt. Naast de diep treurige militaire berichten uit Indië, kwam de voortdurende stroom van betuigingen uit Enge land en Amerika over de ontzaglijke hulp, die onderweg was. Niets dan leugen en bedrog. Wij hier te lande, wisten dat. Wij hadden hetzelfde immers hier mede gemaakt in de Mei-dagen van 1940. Wij wisten wat Engelsche hulp in werke lijkheid was, n.l. 150 man in IJmuiden geland om de sluizen van IJmuiden te vernielen en de petroleumtanks in Amsterdam in brand te steken en dan snel er van door te gaan. Wij wisten dus, dat die aan Indië iederen dag weer beloofde hulp niet zou komen opdagen, dan in den per soon van den generaal Wavell met een hand vol militairen om orders tot vernietiging van eigendommen te geven en dan snel er van door te gaan. Zoo geschiedde het ook. De ratten ver lieten het zinkende schip en onze mannen gin gen door hun leven te geven voor een verloren zaak. En tenslotte onze gevoelens voor de z.g. re geering in Londen, die Japan den oorlog ver klaarde. Nemen wij voor hen aan, het allerbeste wat wij aannemen kunnen, n.l. dat het geen schobbejakken en geen misdadigers zijn, maar dat het alleen maar zijn, zwakke, onnoozele halzen, die, nadat zij hier in de Meidagen had den ondervonden hoe Engeland hen in den steek liet, die wisten hoe Polen, Noorwegen, Frankrijk en Griekenland in den steek gelaten waren, toch in onbegrensd vertrouwen op Engeland en Amerika, Indië in den oorlog joegen. Hoe zij zich verantwoorden kunnen tegenover God en ons volk is mij een volkomen raadsel. De ge schiedenis zal hen oordeelen zwarter dan de zwartste figuren uit ons vaderlandsch verleden. Gij vraagt nu, mijne voiksgenooten, hoe ons standpunt is? De feiten zijn deze: Nederland is bezet door Duitschland, Curasao en Suriname door Amerika, Insulinde door Japan. Het heeft geen zin speculatieve beschouwingen ten beste te geven, noch in optimistischen zin, noch in pessimistischen zin. Wij zwijgen en werken door aan den wederopoouw, waar dit ons mogelijk is. Wij zijn in diepen rouw om de dapperen, die vielen, zoowel om hen van de marine als om hen van de luchtmacht, als om hen van het Nederlandsch-Indische leger, die de eer van ons Volk hebben hooggehouden in een hopeloozen strijd ver van het vaderland. Voorts is het mij een behoefte nog een enkel Woord te spreken tot de geloovigen, tot de Kleinmoedigen, tot de strijders en tenslote tot allen van Nederlandschen stam.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1