Rede van Hitler op Heidengedenkdag. Duitschland strijdt voor Europa. Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN en STAVOREN DINSDAG 17 MAART 1942 2e Jaargang No. Bureau Grootzand 55, Sneek Tel. 3005 Uitgave firma’s E.J.Di’ijfhotit en Kiezebrink Co. waarin vereenigdt DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang VERSCHIJNT! DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS DENK OM HET VERDUlST.HEN’. Zon NIEUWE BOTER- EN VETBON. ,13” van 9e LUSTRUM „S.G.V.”, SNEEK. STADSNIEUWS. V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. NIEUWE SUCCESSEN VAN HET DUITSCHE DUIKBOOTWAPEN. In totaal reeds ruim een niillioen ton vernietigd. Maart Maart Maart 7.49 7.47 7.45 19.48 19 50 19 52 I Maart Maart Maart DOENITZ TOT ADMIRAAL BEVORDERD. BERLIJN, 14 Maart. (D.N.B.) De Führer heeft op voorstel van den opperbevelhebber der ma rine, Groot-Admiraal Raeder, den bevelhebber der onderzeeërs, vice-admiaal Karl Doenitz, als erkenning van zijn groote verdiensten bij aan voering en optreden van het duikbootwapen bevorderd tot admiraal. Amicitia. De Burgemeester zal spreken over: „Arbeidsplicht, Arbeidsrecht en Arbeidseer.” Verder zullen enkele smalfilms worden ver toond. GEMEENTELIJKE AANGELEGENHEDEN. in 1934 hebben -Burgemeester en Wethou ders bepaald-, da,t in de ambtelijke correspon dentie van de gemeentelijke organen de spelling Marchant moet worden toegepast. Thans heeft de Burgemeester besloten, dat ook de spelling De Vries en Te Winkel in deze corréspondentie kan worden gevolgd'. De Burgemeester van Sneek heeft het per soneel dier gemeente uitgenodigd tot het bijwonen van een tweede gemeenschapsavond op Dinsdag 31 Maart a.s. in de foyer van Generaal-veldmaarschalk Sperrle bezoekt generaal Christiansen. ’s-GRAVENHAGE, 14 Maart. (A.N.P.) Dezer dagen heeft gene- raal-veldmaarschalk Sperrle een be zoek gebracht aan den weermachtsbe- velhebber in Nederland, den generaal der vliegers Fr. Christiansen. Bij deze gelegenheid bezocht hij o.a. ook de in Nederland liggende formaties van de luchtmacht, alsmede de pas ge bouwde vestingwerken in het Neder- landsche gebied. l.EKiN.MiKING Het onder zich hebben van buitenboordmotoren is verboden. De commissaris-generaal voor de open bare veiiigneid maakt bekend: „Ingevolge afdeeiing 2 der verordening van uen Rijksoommissaris betreffende de kustverdediging no. 100/41 behoeft het on der zich heiiden van bmtenboordmolorenj mijn toestemming. „bij dezen noodig ik voor de laatste maal allen, die buitenboordmotoren onder zich hebben, uil, om hetzij hun buitenboordmo tor terstond bij den burgemeester van de gemeente hunner inwoning of in de gemeen ten Amsterdam, Rotterdam en ’s uraven- liage bij tien hoofdcommissaris van politie in te leveren, hetzij een verzoek om verlee- ning van een bijzondere toestemming om een buitenboordmotor onder zich te heb ben, vóór 1 April 1942 in te dienen. Het verzoek moet worden ingediend bij den ten aanzien van de wooup.aals van den verzoeker bevoegnen districtscommandant der marechaussee; in de gemeenten Amster dam, Rotterdam en ’s-Gravenhage bij de hooldcommissarissein van. politie. In geval van weigering der toestemming zijn de ver zoekers verplicht, den huitenboorumo.or bin nen veertien dagen na ontvangst van de be- trelfenue medeclee.ing bij bovengenoemde in stanties in te leveren. „Ik vestig er in het bijzonder de aandacht op, dat de verplichting tot inlevering niet slechts betrekking heeft op het gebied, waar voor de verbodsbepalingen van bovenge noemde verordening gelden, doch op geheel Nederland. „Hij, die in het bezette Nederlandsche ge bied na 1 April 1942 onbevoegd een bui tenboordmotor onder zich heeft, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden, voor zoover niet ingevolge andere bepalingen een hoogere straf kan worden opgelegd. Uit de bij de gemeentelijke instanties inge leverde voorraden buitenboordmotoren kun nen handelaren na verkregen toestemming motoren door koop verkrijgen en deze aan hen, die in het bezit zijn van een bijzon dere toestemming, verder vervreemden. De toestemming voor dezen handel moet bij de zelfde instanties worden aangevraagd a±s de bijzondere toestemmingen. In de West-Indische wateren werden 12 koopvaardijschepen van 70.000 ton tot zinken gebracht, waaronder 3 tankbooten. Een ande schip werd door torpedotreffers beschadigd. Verliezen der geallieerden in de zeeslag bij Java. GENèVE, 16 Maart. (D.N.B.) Het communi qué van de Britsche admiraliteit, dat Zaterdag te Londen is bekend gemaakt, zegt dat de ge allieerde vloot in de zeeslag bij Java 5 kruisers verloor, n.l. Perth (Australië), Exeter (Enge land), Houston (Ver. Staten), De Ruyter en Java (beide Nederland). Voorts werden 5 tor pedojagers in den grond geboord, n.l. de Britsche schepen Electra, Jupiter, Encounter en Stronghold en het Nederlandsche schip Korte- naer. De torpedojager Evertsen (Nederland) wordt als verloren beschouwd. Men heeft nog niets vernomen van de kleine schepen en hulp- schepen, die zich in de wateren van Java be- vonden. Adolf Hitler heeft Zondag ter gelegenheid van den heidengedenkdag in het Tuighuis te Berlijn, jn aanwezigheid van de hoogste autoriteiten van staat en partij, een groote rede uitgesproken. Hij zeide o.a.: „Toen wij in 1940 voor het eerst in deze zaal den heidengedenkdag hielden, stonden het Duit sche volk en zijn weermacht, na tientallen jaren ivan vernederende slavernij, wederom in den -strijd voor vrijheid en toekomst tegen de oude /vijanden. De weerlooze onmacht van het Duit sche rijk kon hen evenmin geruststellen als hen de economische verarming, welke ons was op gedrongen, bevredigde. In Frankrijk wordt op Jt oogenblik een proces gevoerd, dat wordt ge karakteriseerd door het feit, dat met geen woord iwordt gesproken over de schuld dergenen, die jvoor dezen oorlog verantwoordelijk zijn, maar alleen over de te geringe voorbereiding tot den oorlog. Wij zien hierin een mentaliteit, die ons Onbegrijpelijk moet lijken, die echter beter wel licht dan iets anders de oorzaken van den nieu- (wen oorlog kan onthullen. In 1918 hebben de fengelsche, Fransche en Amerikaansche Staatslieden, die toen voor den oorlog verant woordelijk waren, het onzinnige besluit geno- Itoien, het Duitsche rijk onder geen voorwaarde kWeder een economische of politieke factor met [gelijke rechten te laten worden. Uit dit voor nemen vloeiden alle andere maatregelen en on rechtvaardigheden voort, waaraan Duitschland isedert den onzaligen dag van den wapenstil stand had bloot gestaan. Het Duitsche volk, dat ten aanzien van zijn leiding en van zichzelf misleid werd, vond geen middel om verandering te brengen in zijn lot, dat men niet door onder worpenheid kon verzachten, maar slechts door eendrachtige wilskracht en dapperheid overwin- ■nen. Dat men zich zonder energie in den ons opgelegden dwangtoestand schikte, had gevolgen, rwelke niet alleen in politiek en militair opzicht .onteerend, maar ook in economisch opzicht let terlijk vernietigend waren. Een der vlijtigste wolken der wereld zag, hoe zijn economische grondslagen steeds verder gesloopt werden en zijn bestaan ineenstortte. Men kon voorzien, in welk een korte tijdsruimte ons volk door den (Stoffelijken nood in zielental steeds achteruit 'moest gaan en hoe het Duitsche rijk daardoor niet meer zou kunnen optreden tegen de op gelegde vernietiging. Deze economische ineen storting van het Duitsche volk, het grootste van Midden-Europa, bracht echter ook den tegen standers geen zegen. Dezen hadden in hun haat niet begrepen, dat de verarming van het Duit sche volk geenszins identiek kon zijn met den economischen opbloei der zoogenaamde over winnaars. Sneek hebben reeds vele werkgevers en tallooze arbeiders gedeeld in de voordeelent van deze zorgvuldig opgezette en perfect doorgevoerde bemoeiing. Het bijkantoor; Sneek van het Gewestelijk Arbeiusbureau Leeuwarden heeft zich in deze kor.e span ne tijds van nog geen jaar een k.inkenderi naam verworven. Welhaast ieder vin ons heelt zijn moeilijkheden op het terrein van den arbeid met vertrouwen in handen gelegd van de immer gereed slaande weraers aan liet Spoorpark. In één opzicht echter kwam Sneek ontegenzeggelijk achteraan. Dit was ten aanzien van de vrouwenbemiddeling. Het houden van een wekelijksch spreekuur door; een der vrouwenbemiddelaarsters van het Hoofdbureau te Leeuwarden moet voor een stad als Sneek te eenenmale onvoldoende geacht worden en het werd algemeen als een behoefte gevoeld, dat Sneek hierin niet Leeuwarden gelijk gesteld zou worden. Het is daarom, dat wij er met vreugde, gewag van maken, dat te rekenen met in gang van 16 Maart 1.1. aan het bij kantoon te Sneek tot vaste vrouwenbemidde.aarslerl benoemd is Mej. J. Hulsbergen, die voorheen! als bemiddelaarster werkzaam was bij de Union te Groningen en a szoodanig vo.komem met de vrouwenbemiddeling vertrouwd is. Sneek mag zich over deze benoeming! verheugen en wij twijfelen er niet aan, of zijn ingezetenen zullen een passend antwoord* op deze geste weten te geven. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan hen die arbeidsgelegenheid te verschaffen hebben. Laten zij hun belangen rustig aan' het Arbeidsbureau toeverlrouwen. Het be schikt. over voldoende ervaring, gegevens! en inlichtingen om aan een ieders verlangen en eischen tegemoet te komen. Daarnaast! kunnen zij, die arbeid te geven hebben, medewerken, door het Arbeidsbureau in te schakelen bij hun pogingen, om een hun pas senden werkkring te vinden. Er bestaat te' dezen aanzien nog eenig misverstand, dat wij hier gaarne uit den weg willen ruimen., De ervaring heeft uitgewezen, dat de mee- ning, al zou bemiddeling finantiëele verplich tingen scheppen, gangbaar is. Wij wijzen er. daarom nogmaals op, dat alle voorkomende! kosten door het Rijk worden gedragen en de bemiddeling voor den particulier dus vol komen kosteloos is. Zoo wordt dan de vrouwenbemiddeling in Sheek thans intens ter hand genomen., Moge een vruchtbare samenwerking tusschen Overheid en ingezetenen hieruit voortvloeien, en besluiten wij met de opwekking dat werk gevers en werknemers elkaar niet dan op het Arbeidsbureau ontmoeten. Verblinde haat. Zoo begonnen de staten, die in hun leiding door en door joodsch-kapitalistisch besmet wa ren, de werkloozencijfers van het Duitsche rijk in te halen en soms zelfs te overtreffen, in weer wil van hun onmetelijken rijkdom aan alle pro ducten en schatten der aarde. Maar ook deze ontwikkeling kon den verblinden haat der regee- ringen onzer oude vijanden, welke in hoofdzaak door joodsche elementen geleid werden, geen helderder inzicht geven in de ware noodzake lijkheid van het toekomstige leven van alle volken. Onmiddellijk nadat het nationaal- socialiSme aan de macht gekomen was, begon nen zij, in plaats van te leeren van de voorbeel dige, economische en sociale maatregelen van Duitschland, de oude ophitsingsleuzen weer aan te heffen, om hun volken rijp te maken voor de nieuwe oorlogsverklaring. Wij weten thans, dat reeds in 1935 en 1936 in Engeland, in Frankrijk en vooral in de Ver. Staten het besluit tot een nieuwen oorlog was genomen door de inderdaad alleen toonaangevende joodsche kringen en de leidende groep, die daaraan onderhoorig was. Daardoor zien wij thans het verbazingwek kende schouwspel, dat de aanklacht der bedro gen en zoo zwaar getroffen volken zich niet richt tegen het onzinnige voornemen, een nieu wen oorlog te ontketenen, maar alleen tegen de verwaarloosde en in hun oogen onvoldoende bewapeningsvooroereiding. Juist deze vreemde, ja, onbegrijpelijke mentaliteit moet ons leeren, hoe noodzakelijk na de afwijzing van alle Duit sche ontwapenings- en toenaderingsvoorstellen, de militaire voorbereiding van het Duitsche volk was, opdat het den tweeden aanval op zijn vrijheid met meer succes zou kunnen beant woorden dan in den wereldoorlog het geval was. Toen wij dan ook in 1940 voor het eerst weer den heidengedenkdag in oorlogstijd moesten houden, deden wij dat in het trotsche bewust zijn, dat wij de eerste phase hadden gewonnen van een conilict, dat ons tegen onzen wil was opgedrongen. Met het grootste vertrouwen mochten wij hopen, ook de tweede phase met succes te doorstaan. En inderdaad lagen reeds in Maart 1941 achter ons de resultaten van een oorlogsjaar van waarlijk unieke beteekenis. In een zegetocht zonder weerga werden het Noor den en het Westen van Europa gezuiverd van de het continent vijandige krachten. Italië was als trouwe bondgenoot in dezen strijd der „Habenichtse” om het zijn of niet-zijn aan onze zijde gekomen. De strijd in het afgeloopen jaar. A-Iaar wat ook de Duitsche legers in deze veld tochten tot stand hebben gebracht, het verbleekt naast datgene, wat het lot onze weermacht en den verbonden legers in het afgeloopen jaar te verrichten heeft gegeven. En nu pas hebben wij een voorstelling van den omvang der voorberei dingen van onze vijanden. Nu zien wij het com plot der joodsche elementen achter de coulissen, verdeeld over de geheele wereld, een complot, dat democratie en bolsjewisme in een belangen gemeenschap vereenigde en geheel Europa hoopte te kunnen vernietigen. Dat de Voorzienigheid ons op alle slagvelden zegevierend heeft doen standhouden tegen deze coalitie van joodsch-marxisme en kapitalisme danken wij aan Hem, zonder wiens bescherming ®lle menschelijke kracht, alle vlijt en alle moed vergeefsch zouden zijn. Want achter ons ligt een jaar van de grootste gevechten uit de we reldgeschiedenis, maar ook van de felste vuur proef voor ons eigen volk. Een vuurproef, welke het front zoowel als het binnenland doorstaan gehad. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Maart. Het opper bevel van de weermacht maakt be kend: Op het schiereiland Kertsj herhaalde de vijand ook gisteren zijn massale aanvallen, die door pantserwagens werden ondersteund. Zij mislukten door de dappere afweer van de Duitsch-Roemeensche troepen. De bolsjewisten leden zware bloedige verliezen en verloren 48 pantserwa gens. Zoodoende werden in de laatste drie dagen in deze sector van het front in totaal 136 vijandelijke pant serwagens vernietigd. Op andere plaatsen van het Oostelijk front wer den vijandelijke aanvallen tijdens een hevige sneeuwstorm na zware gevech ten afgeslagen. Sterke formaties ge- vechts- en jachtvliegtuigen onder steunden in voortdurende aanvallen de gevechten te land en vernietigden 45 vijandelijke vliegtuigen; 1 eigen vliegtuig ging verloren. Bij den afweer van sterke wekenlang herhaalde aan vallen van den vijand heeft de 134e Saksische divisie infanterie zich bij zonder onderscheiden. Aan de Moer- mansk kust werden een groot trans portschip in brand geschoten en de haven- en spoorwegwerken in Moer- mansk met succes gebombardeerd. In Noord-Afrika werden vijandelijke verkenningsstrijdkrachten teruggewor pen. Een Britsch vliegveld in het Egyptische kustgebied, alsmede mili taire installaties in Tobroek werden succesvol gebombardeerd. Bij lucht aanvallen op vijandelijke autocolonnes in het Oostelijke gebied van de Cyre- naica werden verscheidene voertuigen in brand geschoten. Op Malta vielen Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen overdag en ’s nachts Britsche vlieg velden en luchtafweerstellingen als mede de militaire installaties van La yaletta aan. Motortorpedobooten vielen in het Kanaal een Britsche formatie torpedo jagers aan en torpedeerden een tor pedojager, die met 2 hevige ontplof fingen in de golven verdween. In een ander gevecht werd een Britsche kanonneerboot zoo zwaar getroffen, dat aangenomen kan worden, dat ook deze verloren is gegaan. Een eigen motortorpedoboot werd zwaar be schadigd en ging, nadat de gevechten waren afgeloopen, bij het wegsleepen ten onder. In het Centrale gedeelte van den Atlantischen Oceaan heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig een Britsch koop vaardijschip van 2000 ton tot zinken gebracht. Bij de gevechten van 13 Maart heeft opperwachtmeester Schrödel, stuks- commandant van een afdeeiing storm- geschut 8 vijandelijke pantserwagens, waaronder 3 zware, stuk geschoten. Gedurende het tijdvak van 17 tot en mei 25 Maart zal elke met „13” genummerde bon van de boterkaart zoowel als van da vetkaart recht geven pp het koopen van 125 gram boter zonder reductie of margarine, of 100 gram vet. Ook voor deze periode wordt dus geen onderscheid gemaakt tusschen de bons van de boterkaart en die van de veG kaart. Men zal er evenwel rekening mee moeten houden, dat het niet steeds mogelijk: zal zijn juist datgene van zijn leverancier te betrekken, hetgeen men wenscht, maar men genoegen moet nemen met wat de leve rancier in voorraad heeft. Voorts kunnen zij, die bon ,,13” van de boterkaart vóór 28 Februari bij hun slager hebben ingeleverd, gedurende het tijdvak van 17 tot en met 25 Maart per bon 100 gram gesmolten rundvet betrekken. DE JAPANNERS OP SUMATRA. De Japansche troepen hebben Medan, Sabang en Idi, alle op Sumatra gelegen, tast. SNEEKER NIEUWSBLA Hoofdred. L. KIEZEBRINK VERSCHIJNT, DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS S Bloemstraat 31 Sneek Kloosterstraat 17 Sneek HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 Maart. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt be kend: Duitsche duikbooten hebben bij de voortzetting van ha; r succesvoile operaties tegen de Brituche en Ameri kaansche ravitailleeri igsscheepvaart den vijand opnieuw zeer zware verlie zen toegebracht. In de West-lndische wateren werden 12 koopvaarders van 70.000 ton tot zinken gebracht, waaronder 3 tank booten. Een ander schip werd door torpedotreffers beschadigd. Het Duitsche duikbootwapen heeft daarmee sinds zijn eerste optreden aan de Oostkust van het Amerikaan sche continent op den Atlantischen Oceaan in totaal 151 vijandelijke koop vaardijschepen van gezamenlijk 1.029.000 ton vernietigd, waaronder 58 tankbooten van 442.000 ton. Behalve de strijd in de Middelland- sche Zee en in de Noordelijke Ijszee is dit succes, behaald in minder dan twee maanden in de operatiegebieden van den Atlantischen Oceaan, weer een roemrijke bladzijde in de geschie denis van het Duitsche duikbootwa pen, dat strijdt onder leiding van zijn bevelhebber, vice-admiraal Doenitz. (Woensdag 1 April a.s. zal het 45 jaar gc- leden zijn dat de Sneeker Gymnastiek veree- niging „S.G.V.” werd opgericht. Dit feit hoopt deze vereeniging ondanks de tijdsomstandig heden niet onopgemerkt voorbij te laten; gaan. Op de middag van deze herdenkingsdag! zal het bestuur van 3.30—5.30 in de foyer van het Amicitia-Theater recepieëren terwijl' des avonds de speciaal voor dit doel ge-, geschreven gymnasliek-revue „Hallo, hier; S.G.V. 1” zal wordea opgevoerd. De gym nastiek en dansen voor deze revue worden] verzorgd door den directeur der vereeniging, den heer A. Postma, terwijl de muzikale lei ding en arrangementen zijn van den heen G. Schuil, dir. der Muziekschool. Kosten noch moeite worden gespaard om de revue tot iets bijzonders te maken: speciale costuums^ aparte decors, groot orkest en aardige inter- mezzo’s. O|uidl-ïeden, welke nog in het bezit zijn van foto’s, betrekking hebbende op de S.G.V., wordt vriendelijk verzocht deze lijdelijk te willen afstaan en te zenden aan: Iepen laan 18, Sneek. Geslaagd voor het diploma Machine- schrijven volgens Wery’s 10-vinger systeem! (blindschrijven) Mej. R. Ruiter en de heer J. Kracht alhier, opgeleid door den heen B. Brinkstna. leeraar, Stolz& Wery te. Sneek. heeft. Dat de Duitscher niet bang is voor menschelijke dreigementen, heeft hij in zijn ge schiedenis vaak genoeg bewezen. Ditmaal echter beproefden niet alleen de vijandelijke wapenen en een onuitputtelijk schijnend menschenmate- riaal van de primitiefste volken, maar ook nog de wreedste gestrengheid der natuur hun kracht op den Duitscher. Want nu kan medegedeeld worden, dat achter ons een winter ligt, zooals midden- en Oost-Europa sedert 140 jaar niet hebben beleefd. Waarlijk, onze soldaten en die onzer bondgenooten zijn de laatste vier maan den door de Voorzienigheid op vreeselijke wijze getoetst op hun innerlijke waarde. Zij hebben deze proef echter zoo doorstaan, dat wel nie mand het recht heeft er aan te twijfelen, dat, wat ook het lot ons mag brengen, het altijd lichter zal zijn dan wat achter ons ligt». Nadat de Führer had herinnerd aan Ue unieke overwinningen der Duitsche troepen tezamen met hun dappere bondgenooten in nauwelijks vier zomermaanden in O. Europa behaald en aan het feit, dat vele weken eerder dan verwacht werd de legers door den winter overvallen wer den, waardoor de eenige hoop van de macht hebbers in het Kremlin ontstond om in dezen zelfs door hen nog nooit beleefden opstand der natuurelementen aan de Duitsche weermacht het lot van Napoleon in 1812 te kunnen bereiden, zeide hij; in een bovenmenschelijke worsteling, waarbij zij de laatste kracht van de ziel en van het lichaam in den strijd wierpen, hebben de Duit sche en de met ons verbonden soldaten, deze beproeving doorstaan en zoodoende overwon nen. De geschiedenis zal nu wel reeds over enkele maanden in staat zijn vast te stellen, of het werpen van hecatomben Russische levens in dezen strijd een militair juiste of onjuiste han deling is geweest. Thans weten wij echter reeds één ding: de bolsjewistische horden, die de Duitsche en verbonden soldaten in dezen winter niet vermochten te overwinnen, zullen door ons in den komenden zomer tot de vernietiging ver slagen worden. De bolsjewistische kolos, dien wij eerst thans in zijn geheele wreede gevaar lijkheid kennen, mag dit is ons onwrikbare besluit de gezegende landouwen van Europa nooit meer betreden, doch moet ver verwijderd hiervan zijn definitieve grens vinden. Strijd tot de veiligheid van een permanente vrede verkregen is. Daarna constateerend dat in het Verre Oosten het Japansche volk in geweldige slagen de democratisch-kapitaiistische bastions verplettert, zeide de Führer, dat een wereld opnieuw ge vormd wordt. In Europa worden de voorwaar den geschapen om dit continent zijn ware on afhankelijkheid te geven. Want het is onver draaglijk, dat het leven van honderden millioe- nen menschen met de hoogste cultureele waarde en noeste vlijt voor altijd afhankelijk zxiu zijn van den wil van een kleine, waarlijk misdadige gemeenschap van joodsch-kapitalistische we- reldsamenzweerders en van de door hen ver krachte openbare meening van enkele, alleen hierdoor tegen Europa vijandige volken en sta ten. Er kan derhalve slechts een enkele oplossing bestaan, namelijk dezen strijd zoolang te voe ren, tot de veiligheid van een permanenten vrede verkregen is, dat wil dus zeggen tot de vernietiging van de vijanden van dezen vrede. Door dit besluit als een plechtige bekentenis te proclameeren, laten wij ’t meest recht wedervaren aan de slachtoffers, die den oorlog van 1914/ 1918, den strijd van de nationaal-socialistische beweging en de wederopstanding van ons volk in het land zelf en eindelijk den tegenwoordigen strijd van ons geëischt hebben en nog zullen eischen. Wat voor een vorm de overige wereld aan haar leven geeft is ons Duitsche volk onver schillig. De poging echter van de zijde van mogendheden buiten het Europeesche vasteland, om voortdurend in te grijpen in interne Euro peesche aangelegenheden, in het bijzonder in de belangen van ons eigen volk, zal thans eens en voor altijd afgeslagen en verhinderd worden. Of en in welke wereld de Amerikaansche pre sident wil leven, is ons Duitschers totaal on verschillig; zijn meening echter de Duitsche of zelfs de Biropeesche wereld naar zijn behoeften te kunnen vormen, d.w.z. de wereld, die wij lief gekregen hebben, ineen te doen storten, en een door ons gehate vreemde wereld op te richten, zal niet alleen mislukken, doch ook zal bij deze poging zijn eigen wereld te gronde gaan. Wat echter het voornemen betreft om Europa door het bolsjewisme te bestraffen, zoo heb ik reeds op een andere plaats gezegd, dat de staat, die zichzelf het meeste aan het bolsjewisme heeft verkocht, waarschijnlijk ook het eerste hieraan ten offer zal vallen. Het Duitsche volk is thans voorgelicht, wat betreft de zegeningen van deze beestachtige leer en vooral voldoende sterk om zich met succes te kunnen verzetten tegen dit doodelijkste gevaar voor zijn bestaan. Daarna herdacht de Führer de gevallen helden. Hij zeide o.a.: Wat ook het lot van ons kan eischen, deze jaren van strijd zullen ondanks alles korter zijn dan de tijden van dien langen en gezegen- den vrede, die het resultaat zal zijn van de tegenwoordige worsteling. Dezen vrede echter een vorm te geven, zoodat hij recht laat weder varen aan de offers van deze soldaten uit alle lagen van ons volk, is de toekomstige taak van den nationaal-socialistischen staat, want zij al len zijn gevallen voor het eeuwige Duitsche volk, voor ons gemeenschappelijk groot-Duit- sche rijk en voor een betere gemeenschap tus schen de volkeren van ons continent. Moge God derhalve ons allen de kracht geven om ook in de toekomst datgene te doen, wat de plicht van ons eischt. Met deze bede buigen wij ons in diepen eerbied voor de doode helden, voor de familieleden, die om hen treuren en voor alle andere offers van dezen oorlog”. Na afloop der rede legde de Führer een krans neer bij het gedenkteëken Unter den Linden, waarna het eerebataljon voorbij marcheerde. Duizenden en nog eens duizenden waren getui gen van deze waardige plechtigheid. Elders in het groot-Duitsche Rijk werden eveneens herdenkingen gehouden. Ook te Den Haag heelt een parade en kranslegging plaats Zon onder 18 19 20 op: 18 19 20 Men i£ verplicht te verduisteren van zons ondergang tot zonsopgang. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU, Sneek krijgt een Vrouwenbemiddelaarster. Het wordt thans wel algemeen erkend, dat de overgang van Gemeentelijke tot Rijks Arbeidsbemiddeling gebleken is een belang- jijkQ verJ/Êlefing lê zijn» Ook ia het rayon

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1