i NIEUWSTIJDINGEN. Uitgave s Duitschland strijdt voor Europa. OlflCieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBR1TSERADEEL IJLST - HINDELOOPEN en STAVOREN DINSDAG 24 MAART 1942 No* 24. 2* Jaargang ft Bureau Grootzand 55. Sneek Tel. 3095 firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink Co. 20.01 20.02 20.01 de van 1 ft GöBBELS OVER DEN WINTER. BOETEN VAN TIEN MILLE VOOR KOOPEN VAN TE DUUR VLEESCH. waarin vereenigd: DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang DE NEDERLANDSCHE CULTUURKAMER. VERSCHIJNT i DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS BEKENDMAKING. Rijkscommissariaat deelt Nederlander heeft, opge- DE ADMINISTRATIE. C. dag in eenige Leeuwarder bedrijven: —••vkviij is. weru te kan alleen Maart Maart Maart sche troepen verdedigd wordt, wordt thans ernstig bedreigd. combinatie, die vijandig was jegens Rus land. Vervolgens sloot het een verdrag met Duitschland, daar dit land niet met vijandi ge gevoelens jegens Turkije was bezield. Duitschland is een oud bondgenoot van Turkije, met wien wij smartelijke dagen heb ben gedeeld. De aanslag op von Papen heeft de algemeene verontwaardiging in Turkije gewekt. Omtrent de betrekkingen met Moskou zeide de minister, dat reeds Kemal Ataturk twintig jaar geleden den grondslag heeft gelegd voor een trouwe vriendschap niet de Sovjet-Unie en dat Turkije zijn trouw heeft bewezen. Nopens Italië sprak de bewindsman over de mogelijkheden tot samenwerking tus- schen de beide landen, geschapen door hun mediterrane karakter en verwantschap in tal van andere opzichten. DENK OM HET VERDLIST. BEN. gon ondera 25 26 27 Kon opt 25 26 27 1 Von Papen naar Berlijn, BERLIJN, 20 Maart (A.N.P.) Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, heeft ambassadeur Von Papen op 19 dezer de Turksche hoofdstad verlaten om zich naar Berlijn te begeven. Bij het opleggen dezer geduchte straffen overwoog de inspecteur voor de prijsbeheer- scliing o.m., dat de veroordeelden het met de prijsvoorschriften beoogde doel n.l. de distri- butiegoederen binnen het bereik van allen te brengen, in gevaar hebben gebracht. De overheid heeft meermalen nadrukkelijk te kennen gegeven, dat het koopen van distri- butiegoederen tegen te hooge prijzen tot een tekort kan leiden. De minder goed ge situeerden zouden daardoor practisch geheel van vleesch verstoken raken en het ontstane voedingstekort met hun beperkte middelen ook niet op andere wijze kunnen aanvullen. Er is dus alle reden hiertegen met kracht op te treden. De zeer gunstige financieete toestand van het meerendeel der veroordeel den was in dit verband een factor, welke den ernst der overtreding nog slechts ver grootte. Maart 7.33 Maart 7.31 Maart 7.29 Men is verplicht te verduisteren van zons ondergang tot zonsopgang. Japansche verklaring inzake oorlogvoering ter zee. TOKIO, 20 Maart. (Domei.) Aangezien de vijand bij de oorlogvoering ter zee ge bruik maakt van een ongeoorloofde tactiek met miskenning van het internationale recht, heeft de Keizerlijke Japansche marine van daag een beschikking uitgevaardigd, waar bij de voorschriften omtrent de oorlogvoe ring ter zee, neergelegd in de vlootregeling van 1914, welke gebaseerd is op de Londen- sche verklaringen van 1909 herzien worden. De minister van marine, Sjimada, heeft van dit besluit kennis gegeven in de ge wone bijeenkomst van het kabinet, terwijl de regeering de vijandelijke landèn hiervan via de neutrale mogendheden op de hoogte heeft gesteld. De minister wees er op, dat Engeland en de Ver. Staten sinds het uit breken van den oorlog in Groot-Oost-Azië, het internationale recht volkomen hebben miskend en een uiterste oorlogvoering toe pasten, welke gebaseerd was op „vergelding en haat”. Inmiddels heeft professor Enomoto van de marine-academie in een verklaring van de nieuwe beschikking gezegd, dat de Kei zerlijke marine een eerlijke rechtvaardige actie wenscht te voeren met eerbiediging van het internationale recht. De oorlog is van nature evenwel wederkeerig en der halve is er geen reden aanwezig, waarom Japan alleen zou vasthouden aan het voor schrift van oorlogvoering ter zee, terwijl de vijandelijke mogendheden zich hiervan niets aantrekken. Met betrekking tot de buitenlandsche politiek zeide de president, dat Turkije consequent de neutrale koers blijft volgen. Het mag evenwel niets nalaten, wat voor de verdediging noodzakelijk is. Deze maat regelen, waarvoor de Turksche bevolking haar offers moet brengen, hebben eveneens ten doel Turkije buiten den oorlog te hou den. ROME, 18 Maart. (Stefani). De Popolo publiceert een onderhoud, dat haar corres pondent te Ankara heeft gehad met den Turkschen minister van buitenlandsche za ken, Saradzjogloe, die o.a. verklaarde, dat de doeleinden der buitenlandsche politiek van Turkije gebaseerd zijn op een straffe neutraliteit, die Turkije besloten is tegen een ieder te verdedigen. Saradzjogloe vervolgde, dat Turkije op een critiek oogenblik met Engeland een verdrag heeft gesloten, dat een voorbehoud bevatte, hetwelk Turkije in staat moest stellen zich niet te laten meeslepen in een „Het Duitsche volk heeft beslissende beproeving doorstaan”. BERLIJN, 21 Maart. (D.N.B.) Omtrent de wijze, waarop het Duitsche volk den winter heeft doorstaan, schrijft rijksminister dr. Göbbels in Das Reich o.a. het volgende: „De ondoordringbaar schijnende duister nis, die ook boven onze eigen hoofden hing, begint weer langzaam op te trekken. Het kostbare zaad, dat wij in den winter met zorg en moeite hebben uitgezaaid, begint wortel te schieten. Niet lang zal het meer duren, of de lasten van de afgeloopen vijf maanden zullen ons nog slechts herinnering zijn. Hoe meer de kant van den vijand met schrik en angst vervuld wordt, des te meer hebben wij reden om de verdere ontwikke ling, zij het niet met lichtvaardigheid, dan toch met souvereine inwendige zekerheid tegemoet te zien. Het Duitsche volk heeft een beproeving doorstaan, die voor de oorlogvoering be slissend is. Wellicht is de een of ander daarbij nerveus geworden. Slechts weinigen zijn er onder ons, die van zichzelf kunnen beweren, dat zij ook niet eens gescholden of gemopperd hebben. Maar waar het op aan kwam, dat hebben wij allemaal gedaan: gestreden, gewerkt, discipline bewaard en geen oogenblik vergetö,, waar het op aan komt. Met deze deugden hebben wij den winter bedwongen, aan het Oostelijk front en in het vaderland. Thans moet de winter .wijken. Wij zien den toestand weer onder nieuwe en ver heugender perspectieven. Het zal niet lang meer duren, of de weeën trekken weer over ons gekweld werelddeel. Maar troost u, onder pijnen wordt hier een nieuwe wereld geboren”. VERMINDERING DER RANTSOENEN IN DUITSCHLAND. Naar uit berichten uit Berlijn blijkt, zullen met ingang van de nieuwe distributieperiode op 6 April a.s. in Duitschland de levensmid delenrantsoenen gereduceerd worden. Voor den normalen verbruiker wordt het wekelijksch rantsoen brood van 2250 tot 2000 gram, vet van 269 tot 206 gram en vleeseh van 400 tot 300 gram verlaagd. Ook de overige groepen verbruikers die in Duitschland een hoog percentage uitma ken en meerendeels hoogere rantsoenen krij gen toegewezen ideelen in deze reductie, maar in de meeste gavallen niet in die mate als dat bij den „normalen yerbruiker” het geval is. Het D.N.B. seint hierover nog, dat met hen, die zwaren arbeid verrichten, streng reke ning wordt gehouden, terwijl de rantsoenen van kinderen in den groei van hun jaren deels gelijk blijven, deels zelfs iets verhoogd worden. De oorzaak, dat de rijksyegeering tot een gedeeltelijke verlaging der rantsoenen be sluiten moest, ligt vooral in het ongunstige weer deir beide laatste jairen, waardoor de graanoogsten 1940 en 1941 en de aard appeloogst 1941 bij de zeer goede oogsten der Laatste vredesjaren ten achter bleven. Aan den anderen kant is ook de behoefte aanmerkelijk gestegen en wel als gevolg van de uitbreiding van het leger, alsmede van het groeiende aantal arbeiders, die meer dan het maximale aantal uien werken en van het aantal arbeiders, die zwaren arbeid ver richten in de oorlogsindustrie. Bovendien is een millioen Duitschers naar het rijk terug gekeerd. Voorts werden talrijke buitenland sche arbeidskrachten, alsmede krijgsgevan genen in het Duitsche economische proces opgenomen. Ten slotte heeft het Duitsche rijk het Finsche volk met leveranties levens middelen moeten helpen. Duitschland heeft ook, hoewel het daartoe krachtens het vol kenrecht niet verplicht is, ten deele levens middelen verstrekt aan de bezette gebieden. JAPANNERS DRINGEN OP IN BURMA. RANGOON, 21 Maart. (Domei). De Japan sche troepen in Burma bjijven Noordwaarts optrekken langs de Sittang en hebben Brit- sche verdedigingsstellingen ten Zuiden van de stad Toengoe bezet, ongeveer 250 km ten Noorden van Rangoon. Een andere Japansche afdeeling trekt op langs de Irawady en bezette denzelfden dag Letpadan, een belangrijk spoor wegknoop punt aan de lijn RangoonProme. De sta,d Toengoe, die dopr 6000 man Brit- SOFIA, 22 Maart. (D.N.B.) Ambassa deur von Papen is heden in Sofia aange komen. Het proces wegens den bomaanslag op den Duitschen ambassadeur zal, naar het Turksche blad „Oeloes” meldt, op 1 April beginnen. De zittingen zullen openbaar zijn. Naar de Britsche nieuwsdienst volgens A.N.P. meldt, is de Britsche ambassadeur te Ankara door de Britsche regeering ver wittigd, dat Britsche vliegtuigen aansprake lijk zijn voor de schade, in den nacht van 12 op 13 dezer te Milas veroorzaakt. De ambassadeur heeft het leedwezen der Britsche regeering overgebracht en meege deeld, dat zij zal zorgen voor schadever goeding. Aanslag op Egyptischen premier. Een student heeft revolverschoten op Nahas Pasja en zijn begeleider Amin Oes- man gelost. De laatste werd gewond. De dader werd gearresteerd. De studenten be toogden onder heftige uitroepen als „ver rader van het vaderland”, „weg met den verrader”, „weg met Churchill”, „weg met Cripps” en „leve de Spil”. Onder de betoo- gers bevonden zich ook ca. duizend Indiërs, ADVERTENTIES. AIS gevolg van een nieuwe regeling in take den omvang der nieuwsbladen zul ten ook beperkingen moeten worden toege- past ten aanzien van de advertenties. Advertenties kunnen slechts worden op<- jgenomen, voor zoover de beschikbare ruimte Reelaat, zoodat plaatsing nimmer kan wor den gegarandeerd. Het mede: Een hitst door het gestook van de En- gelsche radio in de maanden Maart en April 1941 verscheidene tegen de bezettingsoverheid gerichte da den van geweld gepleegd, die thans zijn opgehelderd. Hij heeft zich, gebruik makend van de ver- duistering, schuldig gemaakt aan aanslagen op treinen en aan brandstichting. Hij werd door het Duitsche Ober- gericht wegens overtreding van par. 2 van de „Volksschadlings- verordnung” (misdrijven met ge bruikmaking van de tot afweer van luchtgevaar getroffen maatrege len), ter dood veroordeeld. Het vonnis is door middel van den kogel voltrokken. DE SCHEEPSVERUEZEN DER GEALLIEERDEN. Zestien millioein ton overschreden. Trotsche successen heeft 't Duitsche duik- bootwapen kunnen boeken, aldus wordt in een aanvulling op het legerbericht meege deeld. Het totaal der AngtoAmeirikaansche scheepsruimte, welke sedert het begin van de oorlog tot zinken is gebracht, heeft thans de 16 millioen ton overschreden. Hierbij is het aantal beschadigde schepen met inbe grepen en ook niet de successen van de bondgenooten der As-mogendheden en de bolsjewistische scheepsverliezen. Ook in de afgeloopen week is de strijd tegen de vijandelijke ravitajlleeringsscheep- vaart succesvol geweest. Duikbooten en luchtstrijdkrachten brachten veertien sche pen, metende 96.000 b.r.t., tot zinken en be schadigden twee andere schepen zoo zwaar, dat zij als verloren kunnen worden be schouwd. Het zwaartepunt van de gevechts handelingen lag in de Atlantische Oceaan, voornamelijk bij de Amerikaansche kust, waar elf vrachtschepen metende 76.000 b.r.t. en twee kustwachtschepen van de Ameri kaansche marine tot zinken werden gebracht. Vier Engelsche duikbooten door Italiaansche jagers vernietigd. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: In Cyrenaica zijn vijandelijke strijdkrach ten, die poogden in onze stellingen door te dringen, terstond afgeslagen met krachtige hulp van de luchtmacht in den vorm van stoutmoedige bomaanvallen in duikvlucht en mitrailleuraanvallen in scheervlucht. Tal van tanks werden vernield, vele andere onbruikbaar gemaakt. Duitsche jagers hebben drie Curtiss- vliegtuigen neergeschoten. Onze vliegtuigen vielen tijdens een verkenningstocht in het Westen van de Middellandsche Zee twee Engelsche eenheden van geringe tonnage aan. Een dezer schepen geraakte in brand en vloog in de lucht, het andere, dat even eens getroffen werd, scheen zwaar bescha digd te zijn. Onze duikbootjagers hebben in de Mid dellandsche Zee nog vier Engelsche duik booten in den grond geboord. Turkije’s houding. ISTANBOEL, 18 Maart. (D.N.B.) De president van Turkije, Ismet Inönö, die enkele dagen te Izmin (Smyrna) heeft ver toefd, heeft zich vóór zijn vertrek in een rede tot de bevolking der stad gericht. groote schuld van het liberalisme en het kapitalisme dat zij die erkenning nimmer hebben willen geven. Deze veranderingen, verbeteringen, komen niet vanzelf. Wij moeten ons bewust instel len, willen wij ze bereiken en daardoor als gelijkgerechtigd tusschen de andere volke ren van Europa staan. Want niet alleen floor arbeid kunnen wij ons volk van de on dergang redden, daarvoor is méér noodig. Het echte socialisme, de LoLsverbondeii- heid en opofferingsgezindheid moeten wij betrachten. Het N.V.V. is dan ook niet meer het orgaan dat de klassenstrijd belichaamt, het is de gemeenschapsorganis'atie geworden. Hoe wij ons volk zullen onderhouden is geen troostelooze vraag: wij kunnen het. want wij kunnen werken, dat zit in ons. Onze voorvaderen hebben dat bewezen, de vrucht van hun arbeid is de cultuur van thans. Doch het waarachtige socialisme moet ons de plaats verschaffen, die ons rech tens toekomt, het echte socialisme dat is: meer geven aan de gemeenschap dan men er van vraagt. Een ieder die daartoe bereid is, kan een kracht ontplooien, die tot dingen in staat is, waar wij vroeger niet van durfden droomen. De groote worsteling, die op het oogen blik in de wereld gestreden wordt, beslist over het lot van volken. Maar ook over het lot van ieder arbeider afzonderlijk. Wij! moeten nu ons lot in eigen handen nemen. Die kans wordt ons nog geboden. Er zijn taienschen, die dat begrijpen en die zich, positief voor de gemeenschap willen in stellen, zooals bijv, zij, die aan het Oostfront strijden om Europa te beveiligen voor een invasie van het bolsjewisme. Dat is waar achtig socialisme. Die jongens en mannen zijn gegaan uit eigen wil, zij hebben begre pen, waar het om gaat. Zoo moet ook de arbeider zelf gaan in zien, dat topprestaties, die nu noodig zijn, alleen bereikt kunnen worden, wanneer zij zelf het volksbelang gaan begrijpen. Er groeit een nieuwe volkeren-gemeenschap', die gemetseld, wordt met het hechtste ce ment dat er is, met opofferingsgezindheid. Wat de moeilijkheden betreft, die ons bij onze arbeid in de weg worden gelegd, die k,tonnen wij overwinnen door onze arbeids- lust. Wij mogen niet vragen om een zorgeloos leven, dat is het ware leven niet. Wij moe ten vragen om de kracht en de moed en de overtuiging om alle moeilijkheden tege moet te treden en om ze te overwinnen. Ook in andere Friesche plaatsen zal de heer Woudenberg dergelijke appèls houden. Dezer dagen heeft de inspecteur voor de prijisbeheersching te Leeuwarden eenige zwa re boeten opgelegd aan een slager en twaalf van zijn afneemsters, die vleesch hadden ver kocht en gekocht tegen prijzen, welke ver boven het toelaatbare uitgingen. De slager H. Groefsema te Haren bij Gro ningen heeft van September 1940 t.m. Sep tember 1941 16 koeien en 20 kalveren frau duleus geslacht en het vleesch van deze beesten zonder bon of tegen afgifte van te weinig bonnen aan zijn clientèle verkocht. Van Januari 1941 af werden nieuwe prij zen berekend, welke meestal 20 tot 40 ct. per pond hooger waren dan hij mocht bere kenen. In enkele gevallen steeg de prijs zelfs van ruim fl.— per k.g. tot meer dan f2.-—, terwjjl rundvet voor f3.50 per pond werd verkocht. Groefsema, die door de Veehouderijcentrale reeds voor den duur van 10 maanden was uitgesloten, werd wegens bewuste overtre ding der prijsvoorschriften tot een boete van f7000.veroordeeld. Aan zijn afneemsters, die wegens mede plichtigheid aan prijsopdrijving terecht ston den, werden de volgende boeten opgelegds mevr. J. Lieftinck—-Medden te Haren f 10.000; mevr. E. NiemeyerBoelmans ter Spil te Haren 10.000.mevr. A. MeesHuizinga te Haren f 6.000:mevr. G. Landeweer Oving te Haren f 5.000.—; mevr. Q. Kool Kolff te Haren f4.000:mevr. A. van Vel- zenVan Èrp f 2.500.Verder werden twee dames beboet met fjlOOO:en drie met f 750.—% Ook vielen nog boeten van f 350. f300.ien f 5Q,Andere veroordeelingen volgen nog, HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 Maart. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj zijn nieuwe aanvallen van den vijand mislukt. In het Donetz-gebied sloe gen Duitsche en Roemeensche troepen met vrij sterke strijdkrach ten en pantserwagens ondernomen aanvallen der bolsjewisten in ver bitterde gevechten af. In den mid den sector van het front werden verscheidene van hun verbindingen afgesneden troependeelen van den vijand vernietigd. Daarbij verloor de vijand in 2 dagen behalve tal rijke gevangenen, eenige duizenden dooden alsmede 15 pantserwagens, 31 kanonnen en ander oorlogs materiaal. Ook aan de overige deelen van het Oostelijk front hadden de Duit sche troepen bij den afweer van vijandelijke aanvallen en eigen aanvalsacties succes. Bij luchtaan vallen werden meer dan 300 vijan delijke voertuigen van alle soorten en 23 treinen vernield. De bolsjewisten verloren giste ren 54 vliegtuigen. In den tijd van 16 tot 22 Maart werden aan het Oostelijk front 137 vijandelijke pantserwagens vernield. In Noord-Afrika hebben de Brit sche strijdkrachten, die den 21 en Maart in het gebied ten O. van Martoeba werden teruggeworpen, zich verder teruggetrokken. Voor de N.-Afrikaansche kust brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen in een stoutmoedigen aanval een koopvaardijschip van 6000 b.r.t., dat in een door Britsche zeestrijd- krachten beschermd convooi voer, tot zinken. Twee andere koopvaar dijschepen bleven na bomtreffers liggen. Op Malta plaatsten Duitsche jachtvliegtuigen en duikbommen werpers bomvoltreffers op vlieg- veldinstallaties, 7 Britsche vlieg tuigen werden op den beganen grond vernield, 2 in luchtgevechten neergeschoten. H°ofdred- L*K1EZEBRINK VERSCHIJNTi DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS £I,V,V* HO°fdredacteuf C« SMIT, Bloemstraat 31 bneek Kloosterstraat 17 Sneek ZITTING ECONOMISCHE RECHTER TE LEEUWARDEN. ilan ledeina. 32 jaar, los werkman te .Bneek, gedetineerd, heeft op 11 Maart een .y arken frauduleus geslacht en voorts var- ikens en schapen voorhanden gehad, welke Diet geregistreerd waren. De officier vorderde zes maanden gevan genisstraf en tevens onmiddellijke gevangen- peming van verdachte. De verdediger Mr. Cornelis voerde ver zachtende omstandigheden aan en verzocht He vordering tot onmiddellijke gevangenne ming niet in te willigen en de mogelijkheid! tot een gratie-verzoek open te laten. In zijn repliek merkte de officier mr. v. Oosten op, dat er gegronde vermoedens Voor recidive bestaan, gezien het arsenaal aan slagersgereedschappen, dat verdachte had en welks verbeurdverklaring spreker Vorderde. Vonnis: zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, bevel tot gevangen neming en verbeurdverklaring van het var ken en het slagersgereedschap. L. C. Termijn voor aanmelding loopt 1 April af. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Op 2 Maart zijn de gilden voor muziek, hèpldende kunsten, film en letteren van He Nederlandsche Cultuurkamer opgerichl. lOp grond van de Cultuurverordening moe ten zij, die op een der bovengenoemde gebie den werkzaam zijn, zjch binnen vier we ken na de oprichting der gilden aanmel- flen. De termijn voor aanmelding loopt dus |1 April 1942 af. Wie zich voor dien tijd vol gens de voorschriften heeft aangemeld, heeft het recht zijn werkzaamheden op het ter rein van de Nederlandsche Cultuurkamer voort te zetten. Het is dus in het belang Van de cultuurscheppenden, dat zij zich) ,uiterlijk 1 April aanmelden. Opgegeven moet worden: naam, adres en beroep. De aan meldingen moeten worden gericht tot: Nederlandsche Cultuurkamer, Tweede ïlen Boschstraat 44, Den Haag. APPÈL VAN DEN ARBEID IN LEEUWARDER BEDRIJVEN. Commissaris Woudenberg heeft Donder dag in eenige Leeuwarder bedrijven: de Leeuwarder Papierwaïenfabriek, de Lyempf Dn Koopmans Meelfabrieken een arbeids- appèl gehouden. Dergelijke appèls worden D l. door het N.V.V. georganiseerd om de arbeiders op hun plichten en rechten te wij zen. Bij dit appèl waren o.a. aanwezig de iBeauitragte van den Rijkscommissaris in Friesland de heer Ross, de Sozialreferent de heer Graf en de h.h. Steensma en Tysse- ling van het N.V.V. In zijn rede schetste de heer Woudenberg, naar wij in het Leeuwarder Nieuwsblad le zen, eerst de nood van ons land waarnal hij wees op eenige tegenstellingen tusschen de manier waarop thans sociale problemen iworden opgelost en de wijze, waarop dat vroeger geschiedde. Het volk, en de arbei ders in het bijzonder, moeten zich thans de problemen die er zijn zelf voorleggen en ze tegemoet treden 'met de vaste wil, die problemen op te lossen. De arbeider heeft een groote taak te ver vullen. Hij moet het volk voorzien van dat gene, wat het noodig heeft, daardoor zijn brood verdienen niet alleen, maar ook zijn taak in de volksgemeenschap vervullen. Die gemeenschap, de lotsverbondenheid vinden zij in hooge mate in hun werk, in de fa briek. Zij is een kracht, waardoor alle pro blemen kunnen worden opgelost. En niet lalleen de arbeiders moet daarop gewezen, Worden, ook de leiders, die eveneens tot de arbeidsgemeenschap behooren. Vroeger, zoo zeide de heer Woudenberg, predikten zij haat. Haat tegen den werkge ver en tegenover alles en iéder wat boveij den arbeider stond. De tegenstelling werkgever-werknemer veroorzaakte storingen, waardoor stakingen mogelijk werden. En die klassestrijdgedach- te kan alleen weggewerkt worden door de Kemcenschapsgedachte. Deze moet in het zelf groeien. Het spciale vraagstuk! is eigenlijk alleen dit, dat de arbeider niet vraa8t naar de opbrengst van zijn arbeid, maar ook naar erkenning er- ,aP- „flt was °ok in wezen het ver'n neen. n' vroecer reeds k- -n. Eet is de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1