Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN en STAVOREN Duitschland strijdt voor Europa. VRIJDAG 27 MAART 1942 2e Ja INo. 25. het -i Btirea'i Grootzand55, Sneet: Tel. 3005 I Maart t Uitgave firma’s E.J. Drijfhout 'en Kiezebrink Co, waarin vereenigd: DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang Hwnm h 11 inui i VERSCHIJNT i DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS 'n 20.05 20 08 20.09 20.11 7.26 7.23 7.21 7.19 ANDAMANEN-EILANDEN DOOR DE JAPANNERS BEZET. OVERWINNING TOT ELKEN PRIJS IS HET PAROOL, ZEGT GOEBBELS. ZEE- EN LUCHTSTRIJD. IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. torpedovliegtuigen, door tweede golf 21 Maart en een vierde kruiser ’s avonds Maart Maart Maart d WINTEROFFENSIEF VAN DB BOLSJEWISTEN MISLUKT. BERLIJN, 23 Maart. (D.N.B) Van mili taire zijde wordt vernomen: Aan de groote verwachtingen, die dé bol sjewieken gekoesterd hadden van hun z.g. winteroffensief, is de bodem ingeslagen als gevolg van den afweer der Duitsche troepen. Hooge bloedige verliezen, zware verple- gingszorgen en een sterk merkbaar gebrek aan wapens en materieel, hebben de Sow- jet-aanvallen doen ineenstorten. Zoo ver haalt de Sowjet-majoor Nikolajev Chart- sjenko, die met de officieren van zijn staf dezer dagen in Duitsche gevangenschap is geraakt: „Sedert weken bestormen wij nu reeds de Duitsche stellingen. Ons voed sel bestond uit watersoep en roggemeel. Voor onze gewonden hadden wij verbandstoffen noch geneesmiddelen. De verliezen bij on ze troepen infanterie bedroegen ten deele 80 pet. en meer. De reserves uit Siberië, zijn echter slecht opgeleid en onbetrouw baar. Verder weerstand te bieden zou Waan zin beteekenen. In deze hopelooze situatie waren de soldaten van mijn 645e regiment tirailleurs, ondanks alle dreigementen en terechtstellingen, niet meer tegen te houden en liepen zij bij troepen naar de Duitschers over”. socialistisch schip te komen, waar men geestelijk sterk moet zijn. Alleen hij houdt zich daar op dat schip staande, die den zin van den tijd en den strijd verstaat, die weet dat nooit iets tot stand komt zonder strijd, zooals er geen lente zonder winter, geen morgen zonder nacht denk baar is. Hij, die dit beseft is alleen in staat zijn altijd eenzame post te blijven bezetten, omdat hij met zijn geestesoog de ravenzwarte duisternis van dezen nacht van nood over ons volk vermag te doorboren en aanschouwt dat God voor ons Nederlandsche volk in een nieuw Europa een toekomst heeft bereid in een natio- naal-socialistische volksgemeenschap. Tot dien dag: houzee. Na de pauze beantwoordde spr. breedvoerig eenige schriftelijke vragen, waarna de voorzitter, na gemeenschappelijke zang van het zesde couplet van het Wilhelmus, voorging in een „met Mussert voor volk en vaderland”, gevolgd door een driemalig houzee. GEMEENTELIJKE AANGELEGENHEDEN. De Commissaris der provincie Friesland heeft goedgekeurd de volgende besluiten van den Burgemeester van Sneek, genomen ter waar neming van den taak van den Gemeenteraad: I. het besluit tot wijziging van de verorde ning tot regeling van het verhaal van bijdragen wegens inkoop van diensttijd ingevolge de Pensioenwet 1922, vastgesteld bij Raadsbesluit van 2 Februari 1935, no. 11, in dien zin, dat thans als regel de geheele inkoopsom op be trokkenen wordt verhaald, terwijl dit volgens de geldende verordening was beperkt tot de helft van de inkoopsom. II. het besluit tot wijziging van het reglement voor het burgerlijk armbestuur, in verband met de deelneming van deze gemeente in de ver- waarborgingsregeling van de Fraude-risico- Onderlinge van Gemeenten, in dien zin, dat de plicht tot het stellen van zekerheid door den Secretaris-boekhouder van genoemd bestuur is vervallen. De Burgemeester van Sneek deelt mede, dat de concessie tot heffing van rechten aan de draaibrug over de trekvaart tusschen Leeuwar den en Sneek bij „De Dille” te Rauwerd tot 12 Mei 1945 is verlengd. De Burgemeester van Sneek heeft, ter waar neming van den taak van Burgemeester en Wet houders, met ingang van 1 Mei 1942 benoemd tot machinist-bankwerker bij het openbaar slachthuis aldaar, den heer J. Posthumus te Amsterdam. hard. Overwinning tot eiken prijs is parool, dat geboren ia uit de zorgen den lafgeloopen winter. DENK OiM HET VE1WUIST. REN. gon onder 28 29 30 31 j£on op 28 29 30 31 Men ia verplicht te verduisteren van zons ondergang tot zonsopgang. andere verzamelde gezonde krachten van Euro pa, die thans op de slagvelden in het Oosten staan, is het te danken dat de wereldpest van het bolsjewisme bezworen wordt, ook aan die duizenden Nederlandsche jongens, die daar mede het beste geven, wat zij hebben te geven: hun leven. Daar op de slagvelden van Sovjet- Rusland, wordt het lot van Europa, ook van ons beslist. De overwinning van het bolsjewisme zou het absolute einde van alles wat voor ons het leven waard maakt geleefd te worden, be- teekend hebben. Reeds 100 jaar geleden had een van Nederlands grootste politici, Groen van Prinsterer, voorzien dat de democratie het door gangshuis naar het communisme zou zijn tenzij er een Gods wonder geschiedde, hij sprak van zijn bekende afdalende reeks: conservatisme- liberalisme-marxisme-communisme. Maar het Gods wonder voltrok zich, niet alleen waren er nog gezonde krachten in Europa, maar ook zij, die deze krachten konden samenbundelen. Mus solini keert 5 minuten voor 12 het communisme voor altijd in Italië; in 1933, nadat het genie Adolf Hitler 14 jaar lang aan de poort van het Duitsche volk heeft geklopt om er gehoor te vinden, aanvaardt dat volk in zijn uiterste nood het nationaal-socialisme en komt Duitschland als tweede in de rij der jonge volken en dan slaagt Hitler er in dat volk van uit de diepte van de vernedering van Versailles omhoog te trekken tot de plaats welke het toekomt, de leidende in Europa. Dan na een vreeselijken broederkrijg en slechts door de hulp van Duitschland en Italië slaagt Franco er in 1936 38 in Lenin’s voorspelling, dat Spanje het eerste steunpunt van Sovjet-Rusland in West- Europa zou worden, te niet te doen, Franco redde het Spaansche volk van het communisme en absolute ondergang. Hier was het in 1931 ir. Mussert, die met kameraad Geelkerken de strijd aanbond tegen de n.v. Vereenigde poli tieke partijen, die, ondanks dat zij over alle mogelijke propagandamiddelen beschikten, het moesten ervaren dat Mussert bij tienduizenden gehoor vond, omdat God nog een toekomst voor ons volk had weggelegd. Het was niet voor- deelig of gemakkelijk nationaal-socialist te wor den, maar we konden met den apostel zeggen: „de nood was ons opgelegd”, wij wilden leven en niet sterven nu de afgodstempels der demo cratie ineenstortten en beseften dat wij lotsver— bonden met ons volk waren, dat absoluut naar den ondergang op weg was. We beseften dat er maar een weg ter redding was, die van het veel gesmade nationaal-socialisme. Het natio naal-socialisme dat slechts dit is: dat de arbei ders van Nederland, d.w.z. allen die door eer- zich en hun gezin voorzien, zich bewust van hun organische eenheid, wetend dus dat ze elkaar noodig hebben, elkaar in welbegrepen eigenbelang niet meer bestrijden, doch met el kaar voor elkaar strijden. Dit begrip drong al meer en meer door en daarom vonden de trompetstooten van Mussert gehoor. En nu het resultaat van dit alles. Op 9 No vember 1941 verklaarde de Führer dat van een aderlating als de Sovjet-legers hadden onder gaan, geen krijgsmacht zich kan herstellen. Zeker er moet daar in het Oosten nog wel het een en ander worden opgeknapt, maar wij we ten dat het Duitsche leger in samenwerking met de gezonde deelen van Europa zich gereed maakt het bolsjewisme de genadeslag te ge ven. Het gevaar was onderschat, zelfs door ons nationaal-socialisten. Als het Sovjet-Rusland ware gelukt Duitschland te verslaan, zouden de bolsjewistische horden niet bij de Nederlandsche grenzen ophouden, er zou van ons nationaal- socialisten niets overblijven, maar ook van de geestelijke heeren niets! Spr. betoogt aan de hand van het lot der Wolga-Duitschers, dat het de bedoeling der bolsjewisten is een onder- menschdom te scheppen, omdat dit slechts in staat is het bolsjewisme te aanvaarden. Maar de veldtocht in het Oosten is het beslissend stadium gepasseerd, Duitschland wint voor de vrijheid van Europa op alle fronten. Dat betee- kent dus het behoud van Europa en zijn cultuur. Maar wij zitten hier op de puinhoopen; wij nationaal-socialisten zijn rein van het gestorte bloed, omdat wij 4) jaar lang te voren al hadden gewaarschuwd; wij hebben de catastrophe niet kunnen voorkomen, maar bewezen is wel dat zonder N.S.B. Nederland geen toekomst heeft. Als die er niet was, was Nederland nu provincie of protectoraat van Duitschland geweest. Maar 7 October ’41 werd namens den Rijkscommis- saris verklaard dat zij, die van annexatie of aansluiting van Nederland spreken, handelen in strijd met den wil van den Führer. Ware ons volk geestelijk gezond geweest, dan had het op den Zondag na dien 7 October in onze kerken moeten daveren van dankzegging, we stonden aan de wedergeboorte van ons volk. Herinne rend aan de rede van ir. Mussert van 14 Dec. 1941, zeide spr., dat de N.S.B. ook daar vóór hoop had dat Nederland zelfstandige natie zou blijven, omdat daarover ten slotte een nationaal- socialist bij uitnemendheid, Adolf Hitler, had te beslissen en het nationaal-socialisme geen blij vende overheersching van een volk wil als het eigenaar van een eigen geschiedenis is, het een eigen taalgemeenschap heeft en als het zich be wust van een eigen bloedgemeenschap is. Dat stemde hoopvol, maar ten slotte had toch ook de kwestie of Indië behouden bleef wat van invloed zou kunnen zijn op onze positie in Euro pa een rol kunnen spelen, doch voor daar over beslist was, bleek dat Mussert juist had ge zien, Nederlands plaats in ’t nieuwe Europa staat vast. Als straks de geschiedschrijver moet be schrijven dat wonder dat daar in het Oosten alle volken staan opgesteld tegen het bolsjewis me, en hij moet beschrijven het middel daartoe in Gods hand, dan kan hij dit niet anders noe men dan den grootsten zoon van de Germanen van alle tijden, den Führer Adolf Hitler. En als die geschiedschrijver moet beschrijven dat Ne derland in staat was in 1941 weer een plaats als vrije natie in te nemen, dan zal hij als mid del In Gods hand en als drijfkracht geen ander kunnen noemen dan de naam van den grootsten zoon, die ooit Neerlands stam heeft voortge bracht: den leider der N.S.B. ir. Mussert. In zijn slotbetoog wijst spr. er zijn gehoor op, dat het gemakkelijker is naamloos in de massa on der te gaan, dan aan boojd van het natjjjtiaal- IN BIRMA. STOCKHOLM, 25 Maart. (D.N.B.) De Brit< sche nieuwsdienst geeft het officieele leger- bericht uit Birma weer, volgens hetwelk de toestand aan het front van Toengoe Woens dag zorgwekkend was. Een duizendtal Japans^he infanteristen had Dinsdagmiddag de Chineesche troepen aldaar omsingeld en het vliegveld ten Noorden van Toengoe bezet. SNEEKER NIEUWSBLAD Hoofdred. L. KIEZEBRINK VERSCHIJNT i DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS Kloóste^ SneJte Bloemstraat 31 Sneek Kloosterstraat 17 Sneek OPENBARE VERGADERING N.S.B. In de foyer van Amicitia hield de groep Sneek der N.S.B. Woensdagavond een openbare ver gadering, waar de heer Hendriks uit Hedel als spreker optrad. De voorzitter, de heer J. Gorter, heette allen welkom en deelde mede dat een geluidsinstallatie was aangebracht, zoodat ook zij, die buiten zijn, het gesprokene zullen kun nen volgen. Onder dezen zijn er die niet in deze zaal komen uit principieele zwakheid, maar ook velen die buiten blijven omdat zij anders be dreigd worden met broodroof en terreur. Het nieuwste snufje van laster is wel dat wij ieder per hoofd 10 H.L. anthraciet extra gekre gen hebben omdat wij N.S.B.-’ers zijn! Het is treurig dat er nog idioten rondloopen, die der gelijke laster uitdenken en anderen die aan die praatjes geloof hechten en ze door vertellen. Tot de kwaadwillenden heeft spr. niets te zeg gen, althans voorloopig niet, tot de goedwillen- den, die met ons beseffen dat er voor 10 Mei 1940 hier veel rot was, echter zal kameraad Hendriks het woord richten, om hen te brengen tot de erkenning van de juistheid der beginselen van de N.S.B. De heer Hendriks zegt, dat het de tragiek van de nationaal-socialistische beweging is, van haar die jarenlang voor de catastrophe gewaar schuwd heeft, dat zij gereed staat de leiding te aanvaarden, uitgerekend in een tijd, dat ’t er met ons vaderland slechter dan ooit te voren voor staal: ’t moederland door de Duitschers bezet, Curasao en Suriname aan Amerika verkwan seld, Indië door Japan bezet. Wij zitten op de puinhoopen van ons volksbestaan. De z.g. regee- ring zeer ten onrechte noemt zij zich nog Nederlandsche regeering te Londen heeft Indië in den oorlog gedreven, ze heeft aan Japan den oorlog verklaard, nog eenige dagen daarna stond laatstgenoemd rijk op het standpunt dat bet alleen als vijanden beschouwde Engeland, Amerika en het China van Tsjang Kai-sjek, maar toen ons Indië 500 vliegtuigen aan Enge land beschikbaar stelde voor de strijd in Malakka moest Japan dat standpunt wel herzien en toen Java werd aangevallen lieten Engeland en Ame rika ons smadelijk in de steek! En ondanks deze feiten is er nog een categorie volksgenoo- ten die zoo aan een geestelijke Engelsche ziekte lijdt, dat ze van haat druipt jegens alles wat nationaal-socialistisch is. Die anti-nationaal- socialisten willen niet alleen de oude toestand te rug, dus die met zijn enorme werkloosheid, maar willen ook de N.S.B.-’ers ophangen aan de hoog ste boomen welke er te vinden zijn! Hoe ge heel anders is het dan gesteld bij de N.S.B., wier leidend beginsel is het zedelijk en lichame lijk welzijn van ons volk en die dat volk weer naar den opgang wil voeren. Wij weten het dat de massa nog niet tot de erkenning daarvan ïs gekomen. Zij kan nu eenmaal niet tot het diepste van hetgeen zich voltrekt doordringen. Altijd neemt zij bij revoluties een afwachtende houding aan. Een revolutie is nooit voorbereid of voltrokken door de massa, maar altijd door den enkeling wiens lichtend spoor de massa enkel kan volgen. Daarom zal de massa ook thans de nationaal-socialistische revolutie pas jaanvaarden als ze voltrokken is. Het gemiddelde (begripsvermogen van die massa gaat immers 'dat van een joftgen van 13 jaar niet te boven, daarom zijn er onder haar nog patiënten die gelooven dat Engeland, dat ons steeds in den steek liet, aanstonds zal komen. Spr. vermoedt 1 April! Er zijn zelfs onverbeterlijken die, als straks Sovjet-Rusland vernietigd, Engeland be zet en Amerika economisch uitgeschakeld is, toch nog zullen gelooven dat het nationaal- socialisme er aan zal gaan. Maar toch begint 'het te dagen vergeleken met bijv, een half jaar geleden. Vooral het gebeuren in Indië en het jvaren van het Duitsche eskader door het Kanaal heeft daartoe meegewerkt. Men begint te be grijpen dat de N.S.B. niet die baarlijke duivel is zooals verschillende pastoors en dominees haar bedektelijk schilderen. Als het kunstmatig rook gordijn, dat tusschen ons en ons volk is teweeg gebracht, eenmaal is opgetrokken, zal het volk in staat zijn ons te zien, zooals wij zijn en tot de ontdekking komen dat het eigenlijk zelf al nationaal-socialist is, omdat immers het natio naal-socialisme alles wil wat eerlijk, recht en echt is en ook ons volk dat wil. Want het ma teriaal, waarmee wij te doen hebben bij onzen opbouw is goed, ons volk bestaat voor 98 uit eerlijke, goedwillende menschen, uit slacht offers, uit misleiden, voor slechts 2 git mis dadigers en misleiders. KONING BORIS DOOR DEB führer ontvangen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER', 25 Maart. (D.N.B.) De Führer heeft den 24sten Maart in zijn hoofdkwartier Kpning Boris van Bulgarije ontvangen en met hem een lang, hartelijk onderhoud gehad. De bespreking verliep in den geest van de in den wereldoorlog gevestigde wapen broe derschap! en vriendschap tnsschea Duitsch land en Bulgarije. Maart Maart Maart Maart Wat is er nu bezig zich te voltrekken? Wij leven in een tijd van wedergeboorte, van strijd tusschen het oude, dat gaat verdwijnen en het nieuwe dat komt en krachtens de eeuwige na tuurwet zal winnen. Het Europa van gisteren stond voor ondergang of opgang, de volken .waren aangetast door de wereldpest van het bolsjewisme. Hier bagatelliseerde men dat ge- lvaar, men koketteerde met liet communisme, Vooral de kwasi intellectueelen tot op de kansel toe, dank zij de mantelorganisaties van het communisme, bijv, het genootschap der ernstige bijbel-onderzoekers. Wanneer de ker ken ook hier echter geen paardenstallen zijn ge worden en onze geestelijken niet verbannen zijn haar Siberië om er hout te hakken, is dat te janken aan het feit, dat God Zelf een dam tegen «iet bolsjewisme deed opwerpen door het natio- giaal-socialisme en fascisme. Niet aan de kwasi- Intellectueelen zelfs tot op den kansel, maar aan de Duijsche en Finsche troepen en aan de Uit Rome wordt gemeld dat bij dé zee- en luchtstrijd tegen een Engelsch convooii dat koers zette naar Malta, m welke strijd ook het Italiaansche slagschip Littorio in greep, de Britsche formatie de volgend© verliezen leed: 1. Tot zinken gebracht: een kruiser (bij de actie van 18.00 tot 18.30 op 21 Maart), een niet geidentificeerde eenheid (vernield door Duitsche vliegtuigen op 21 Maart; ton nage 6000 ton) en een koopvaarder (van 10.000 ton; bij actie van 18.00 tot 18.30 op 21 Maart). 2. Getroffen en zwaar beschadigd: Vier kruisers (een kruiser door eerste golf torpedovliegtuigen, twee andere kruisers door tweede golf om 11 u. ’s morgens op 21 Maart en een vierde kruiser ’s avonds 23 Maart); twee torpedobootjagers (één door eerste golf torpedovliegtuigen op 21 Mrt. en een tweede in de avondschemering van 23 Maart) en drie koopvaarders (één door de tweede golf torpedovliegtuigen om 11.00 uur op’ 21 Maart en twee andere tusschen! 18.00 en 18.30 uur op dieuzglfctea dag). BETREKKINGEN BERLIJN—ANKARA VERBETEREN VOORTDUREND. SOFIA, 24 Maart. (D.NJ3.) De Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, heeft vóór zijn vertrek uit Sofia de Bulgaarsche pers ontvangen. Hij gaf uiting aan zijn sym pathie voor Bulgarije en zeide, dat hij talrijke gelukwenschen van Bulgaarsche zijde had ontvangen na den mislukten aanslag op zijn leven. Ten gevolge van den aanslag heeft het trommelvlies van zijn linkeroor geleden. De Turksche autoriteiten hebben de dader» spoedig gegrepen en weldra begint het pro ces. Over de Duitsch-Turksche betrekkingen zeide von Papen, dat zij van dag tot dag. beter worden, vooral de economische betrek kingen. Na het herstel der spoorwegverbiiw ding kunnen zij zich nog meer ontwikkelen* Turkije wenscht geen oorioa en zal Zn» neutraliteit hajidhav en. lijken arbeid van kop of vuist in.de behoefte van VORMING VAN MEDEWERKERS VAN DEN NEDERL. V0LKSDIENST. Vijf opleidingsinrichtingen geopend. Het A.N.P. schrijft o.m.Om ’n overeen stemmende beschouwingswijs en besluiten van duidelijke strekking, benevens uniformiteit bij de werkzaamheden van den N.V.D. te waarborgen, heeft de Nederl. Volksdienst Maandag een grootscheepsch opleidingspro- gram opgezet. In vijf opleidingsinrichtingen begint tegelijkertijd de vorming van de me dewerkers in den geest van ’t werk van den N.V.D., als inleiding tot een stelsel van so ciale voorziening, dat bet volk beschouwt als lastgever en uitvoerder. Behalve Korte- hemmen, dat reeds tot het invallen van den strengen winter in de Noordelijke pro vinciën als opleidingsschool van den N.V.D. met succes invloed heeft geoefend op de resultaten der WJI.N. in Friesland, Gro ningen en Drente, zijn de jeugdherbergen „Jan G ijzen” te Haarlem (voor A’dam, N.- en Z.-Holland), „Dijkzicht” te Zwolle (voor Overijsel en Gelderland) en „De Mijlpaal” te Vught (v. N.-Brabant en Zeeland) als op leidingsscholen van den N.V.D. gekozen. Met uitzondering van Haarlem., dat 80 deelnemers tegelijk kan herbergen, zullen aan de cursussen in de 3 andere inrichtingen telkens ,40 per sonen deelnemen. Om zooveel mogelijk hono raire medewerkers gelegenheid te geven de ze opleiding te volgen, worden per week twee cursussen elk van drie dagen gehouden. Voor de beroepiswerkkrachten der nationale en provinciale leiding worden in kleiner verband weekend-cursussen en werkbijeen komsten gehouden in het tehuis „Nije Veh- me” te Zeist, dat plaats biedt aan 34 gas ten. Het gebruik van de jeugdherbergen voor deze opleiding moet als tijdelijke maatregel beschouwd worden, want nog in den loop van dezen zomer wil men evenals Korte- hemmen eigen inrichtingen in allerlei deelen van het land vestigen, die dan als geestelijke centra van een nieuwe sociale verzorging en verbondenheid met het volk hun activiteit uitstralen. Handwerkers, stu denten, arbeiders, onderwijzers, boeren, amb tenaren, journalisten, burgemeesters, kortom alle beroepen leveren de deelnemers, die daar geen vakonderwijs volgen of droge ken nis opdoen, maar de oorzaken der soa. vraag stukken grondig onderzoeken en gemeenschap pelijk wegen inslaan, die slechts één doel hebbenbet welzijn vain het volk door dienst jegens het volk. Associated Press meldt uit New; Delhi volgende officieele bericht» „De Andamanen-eilanden (in de Golf van Bengalen) zijn door een Japansch expeditie corps den 23sten Maart bezet. Onze troe pen op de eilanden werden eenige dagen tevoren teruggetrokken. Verder was, het mogelijk een groot percen tage vani de bewoners der eilanden, waaronder vrouwen en kinderen en een aantal gtraf- gev^jgenen, te weren”. BERLIJN, 24 Maart. '(D.N.B.). Minister Goehbels heeft een rede gehouden voor de functionarissen van de gouw Berlijn der N.S. D.A.P. Hij gaf in de eerste plaats een uit voerig overzicht van den militairen en poli tieleen toestand. De winter 1941/’42, zoo zeide hij, is abnor maal hard geweest. De vijanden van Duitsch land zagen daarin hun laatste kans om de militaire kracht van het Duitsche Rijk te breken. De plutocratisch-bolsjewislische coa litie had zich een zeer vérgaand doel ge steld, maar allen verwachtingen van den vij and is smadelijk de bodem ingeslagen. Goebbels wees op de overweldigende suc cessen van Japan in de eerste maanden van den oorlog; thans staan de soldaten van den Japanschen keizer dreigend voor Austra lië en Britsch-Indië. Bij een nauwkeurig af wegen van de door den vijand aangekondigtle plannen en de door hem bereikte resultaten kan men zeggen, dat deze winter, in weer wil van de zware eischen, welke hij heeft gesteld, een voor de As-mogendheden ver blijdend gunstig verloop heeft gehad. De zwa re verliezen, die de vijand heeft geleden, zullen natuurlijk niet zonder gevolgen voor den hinnenlandschen toestand der vijandelij ke landen zijn gebleven. Het is duidelijk, dat Engeland een sluipende crisis door maakt. De minister vergeleek het Britsche Rijk met een doodzieke, wiens organen zoo aan getast zijn, dat hij nog slechts op kunstma tige wijze in het leven kan worden gehou den. Voor een dergelijk langzaam afbrokke- lingsprooes is Churchill de geschikte man. Bij het begin van zijn loopbaan (Ra premier heeft hij een leuze voor zijn oorlogvoering afgelcondigdbloed, zweet en tranen. In de zen geest zet hij den oorlog tot de zelfver nietiging voort. Indien de As-mogendheden de overwinning op geen andere wijze kun nen behalen dan door de ineenstorting van het Britsche Rijk, aldus dr. Goebbels, komt Churchill ons daarbij goed van pas. Wij kun nen ons met hem slechts gelukwenschen, De minister pprak vervolgens over den hinnenlandschen toestand. Hij zette uiteen, welk een eenige kans het Duitsche volk thans heeft en welk een geweldige verant woordelijkheid op de generatie van nu rust. Het Duitsche volk weet, dat het in Adolf Hitler een leider heeft gevonden, die zijn lot bestuurt met realistische dapperheid en een ongeëvenaard politiek genie. In het be sef, dat deze oorlog tot geen prijs mag en kan worden verloren, heeft het volk de moeilijkheden en ontberingen, welke uit het slechte weer en de ongunstige transport- oimstandigbeden voortvloeiden, op bewonde- rensw,aardige wijze gedragen. In den voisten zin van het woord is het volk daarbij ge bet van V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. NIEUWE SCHEEPSVERLIEZEN DER ENGELSCHEN EN AMERIKANEN. Duitsche duikbooten en vliegtuigen in actie. Zeven tankschepen voor de Atnerikaansche kust getorpedeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Duitsche duikbooten hebben voor de Ameri- kaansche kust 13 vijandelijke koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 80.309 ton tot zinken gebracht. De vijandelijke tankscheepsruimte werd daar bij op bijzonder gevoelige wijze getroffen. Tot de tot zinken gebrachte schepen behooren 7 groote tankschepen. Een achtste tankschip van 11.000 ton werd door torpedo’s zóó ernstig be schadigd, dat het eveneens verloren geacht kan worden. Ook in de Middellansche Zee werden den vijand zware verliezen toegebracht. In samen werking met Italiaansche lucht- en vlootstrijd- krachten slaagde de Duitsche luchtmacht er in een convooi, dat koers zette naar Malta, uiteen te drijven. Daarbij brachten Duitsche vliegtuigen alleen reeds 3 koopvaardijschepen met een ge zamenlijken inhoud van ongeveer 18.000 ton tot zinken. Zij brachten voorts zware schade toe aan 3 koopvaardijschepen, een kruiser en een torpe- dobootjager. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 Maart. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj werden vrij zwakke vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het Donetz- gebied strandden aanvallen van den vijand, die ten deele door pantserwagens gesteund werden, in verbitterde gevechten van man tegen man op den hardnekkigen tegenstand van Duitsche en Roemeensche troepen. In verscheidene sectoren van de overige deelen van het Oostelijk front werden bij voortdurend dooiweer vijan delijke aanvallen in voor- een deel verbitterde gevechten, eveneens afgeslagen. Plaatselijke aanvalsacties verliepen succesvol. Den 24 Maart wierpen gevechtsvliegtuigen in een haven aan de Kaukasische kust een koop vaardijschip van gemiddelde grootte in brand. Een Duitsche duikboot bracht ten Oosten van Solloem een torpedojager en een stoomschip van 5000 b.r.t., die van een krachtig beschermd Britsch convooi deel uitmaakten, tot zinken, Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen met goede uitwerking de haven van La Valetta op Malta aan. Voor de baai van Marsa Scirocco kreeg een Britsch patrouillevaartuig een bomtreffer. Nachtelijke aanvallen der luchtmacht met bommen van zwaar kaliber op het havengebied van Dover en voor de oorlogvoering belangrijke doelen in deze stad veroorzaakten groote schade. Een gevechtsvliegtuig, dat op verkenning was, heeft overdag boven de Z.-O.-kust van Engeland een Britsch jachtvliegtuig neergehaald. De vijand wierp in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen op verscheidene plaatsen in West-Duitschland. De burgerbevol king leed verliezen aan dooden en gewonden. Storingsvluchten van enkele vijandelijke vliegtuigen voerden tot in het Zuidelijke rijks gebied. Nachtjagers en afweergeschut schoten 8 der aanvallende bommenwerpers neer. Hierbij behaalde de le luitenant Becker zijn 15e en 16e nachtelijke overwinning. Kapitein Ihkefeld schoot den 24 Maart zijn 70e tot 74e tegenstan der in luchtgevechten neer.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1