WOENSDAG SB I I a.s< NIEUWSTIJDINGEN. Prijsverhooging advertenties. Dnitschland strijdt voor Europa. Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN en STAVOREN VRIJDAG 3 APRIL 1942 No. 27. 2e Jaargang j. Bureau Grootzand 55, Snoek Tel. 3005 llïtgave firma’s E.J. Drijfhout co Kiezebrink Co. Het e.v. nummer van dit blad verschijnt Tweede Gemeenschapsavond. LISSABON, 2 April. (A.N.P.) Naar waarin vereenigd: DRIJFHOUT’t NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang t VERSCHIJNTi DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS arbeid dan ook zij; want alle scheppende arbeid gelijk zijn op grond van kunnen en willen op de SNEEKER NIEUWSBLA 20.17 20.20 20.21 20.23 De gaslooze uren voorloopig afgescliaft. De directeur van het rijkskolenbureau maakt bekend, dat met ingang van Vrijdag 3 April a.s. om 15 uur de gasïooze uren zoowel des mid- NIEUWE JAPANSCHE AANVALLEN; IN BURMA. BRITSCHE KRUISER TOT ZINKEN. GEBRACHT. Met ingang van 30 Maart voeren alle bla den in Nederland eene prijsverhooging in van 40% voor gewone advertenties en 20% voor de rubriek „vooruitbetaalde kleintjes” •wat betreft koop en verkoop, huur en ver huur. Advertenties voor werkzoekenden en aangeboden betrekkingen vallen niet onder de verhooging. De tot op heden toegepaste meeting per Tegel is vervallen. De berekening geschiedt thans in m i 11 i meters en c e n t i meters. De prijs per millimeter is thans 5 et., de eerste 12 millimeters 75 et. Advertenties met een minimum van 12 m.M. ConUact advertenties worden naar verhou ding berekend. plaats zelf in uw werk de mensch, die wat is, die zijn plicht vervult, dan zult gij gelouterd worden, dan strekt uw werk u tot eer. Dan kan er een werkelijke gemeenschap met behoud van orde en discipline en erkenning van rechten en plichten onder ons groeien. Moge dat hier zoo gaan. In de pauze en na de rede werden enkele smalfilms vertoond. De firma Wouda had haar projectietoestel daarvoor beschikbaar gesteld en haar vertegenwoordiger, de heer Jorritsma, draaide ze. Vertoond werden een tocht in de Allgau, voorts als pendant een opname van den IJ ENK OM HET VERDUISTEREN. Zon onder 4 April 5 April 6 April 7 April de Engelsche berichtendienst uit New Delhi meldt heeft Cripps verklaard, dart hij zijn vertrek uit Indië zal uitstellen. Cripps had oorspron- 4 April 7.10 5 April7.07 6 April7.05 7 April7.03 Men is verplicht te verduisteren van zons ondergang tot zonsopgang. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT., De bolsjewisten verloren 45 vliegtuigen. Malta door sterke formaties vlieg tuigen aangevallen. In Maart 646.900 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 2 April. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In het Oosten leed de vijand bij zijn in ver scheidene sectoren van het front voortdurende aanvallen alsmede bij eigen aanvalsacties weder hooge verliezen. Zware artillerie nam voor de oorlogvoering belangrijke installaties in de voorsteden van Leningrad met waargenomen uitwerking onder vuur. De bolsjewistische luchtmacht verloor gisteren in luchtgevechten en door vernietiging op den beganen grond 45 vliegtuigen. In Noord-Afrika werden vliegvelden en ten tenkampen in de Marmarica alsmede de woestijnspoorweg en Britsche autocolonnes in het Egyptische kustgebied met succes gebom bardeerd. Aanvallen in opeenvolgende golven van sterke formaties gevechts. en jachtvliegtuigen werden overdag en ’s nachts ondernomen op militaire doelen op het eiland Malta. Voltreffers in vlieg- tuigloodsen, onderkomens en tusschen gepar keerde vliegtuigen veroorzaakten felle branden en ontploffingen. Luchtafweerbatterijen werden buiten gevecht gesteld. In de haven van La Valetta kregen duikbooten en torpedojagers van den vijand bomvoltreffers. In luchtgevechten werden 3 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Italiaansche bommenwerpers vie. len met veel succes de vesting Gibraltar aan. Storingsaanvallen van Britsche bommenwer pers waren in den afgeloopen nacht op het Westelijke rijksgebied gericht. De burgerbevol king leed eenige verliezen. De economische scihade is gering. Nachtjagers en afweergeschut schoten elf der aanvallende bommenwerpers neer. De strijd tegen de ravitailleeringsscheepvaart van Groot-Brittannië en de Ver. Staten leverde in Maart groote successen op. Marine en lucht macht brachten 105 vijandelijke koopvaardij schepen van tarnen 646.900 b.r.t. tot zinken. Hiervan zijn dc^ Duitsche duikbooten tot zin ken gebracht 9i? schepen van tezamen 584.900 b.r.t. Bovendien werden 39 koopvaardijschepen van den vijand door torpedo- of bomtreffers beschadigd. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS. ■-SERICHT. Gibraltar gebombardeerd. 670e Italiaansche weermachtsbericht BANGKOK, 31 Maart. (D.N.B.) RadioDelhï meldt uit Burma, dat de Japansche en Bur* maansche troepen een punt bij Schwedaungj op 20 mijl ten Zuiden van Prome hebben ben reikt. In dezen sector zijn door de onvoldoend de luchtverkenning en als gevolg van het feit, dat de plaafselijke bevolking actief met de Japanners saimenwerkte, de Engelscheni sterk in hun bewegingsvrijheid belemmerd, Aan het front bij Toengoe zouden 800Q Japansche soldaten en een aantal tanks ten gen de Chineesche troepen in den strijd, zjjn geworpen. heer Jorritsma zelf van natuurschoon in Drente en Friesland en ten slotte een door burgemees ter Schut zelf toegelichte en zeer fraaie opname van een bergtocht in Tirol. SNEEKER ONDERLINGE BRAND WAARBORGVEREENIGING. Onder voorzitterschap van den heer Keuning vond Dinsdagavond in „Onder de Linden” de algemeene vergadering van ver zekerden van de Sneeker Onderlinge Brand- waarborgvereeniging plaats. In zijn openings woord deelde hij mede dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging zeer gunstig was geweest. Het verzekerde kapi.aal was aan merkelijk gestegen. Ook had de vereeniging zich aangesloten bij de Federatie van On derlinge Brandwaarborgmaatschappijen. Uit het verslag van het bestuur over het jaar 1941, uitgebracht door den Directeur- Boekhouder, den heer J. Schijfsma, bleek dat het verzekerde kapitaal van f 15.022.400,— was toegenonien met f 2.060.400 dus totaal bedroeg 17.082.800,—. In 1941 vond slechts 1 belangrijke uitslaande brand plaats en in totaal werd aan schaden uilbeiaald f 6891,28 waarvan f 4824,33 door herverzekering werd terugontvangen. Er werden 257 nieuwe po lissen uitgegeven en 648 polissen werden verhoogd. (Totaal vorig jaar 530). Voor bedriji'sschadeverzekering werd nog ingeschreven een verzekerd kapitaal van f 54.785.—. De ontvangsten bedroegen, met inbegrip van de premiën ad f 15 026,44, to taal f 25.938.42, de uitgaven totaal f 19620. Br'ato winst f 6.318,42, waarvan aan winst belasting werd betaald f 2.010,99 en aan kortingen op de jaarpremie f 1.893,42, zoodat er een nettowinst bleef varH f 2.414,01 welk bedrag bij het reservekapi'aal werd gevoegd. Het reservekapitaal is daardoor gestegen tot f 155.971,91. Dit reservekapitaal is zorg vuldig belegd zoodai de vereeniging op een stevige basis gegrondvest is. Namens de kascommissie, bestaande uit de heeren W. Casparie, F. Boeijenga en J. Henstra, bracht eerstgenoemde rapport uit en verklaarde dat de boekhouding in alle op zichten in orde werd bevonden zoodat zij zich volkomen aansluiten bij het ingediende accountantsrapport. Wel merkt de commis sie op dat het salaris van den Directeur- Boekhouder, eenige jaren geleden vastge steld, met het oog op de vermeerdering der werkzaamheden herziening behoeft. De voor zitter dankt voor het verichte werk en zegt toe dat het bestuur de kwestie van het sa laris nader onder oogen zal zien, alhoewel tusschentïjds reeds eenige herziening heeft plaats gevonden. Het aftredende bestuurslid, de heer F. J. Tromp werd herkozen. Tot commissie voor het nazien der boeken over 1942 werden be noemd de heeren J. Henstra, F. Boeijenga en E. R. Stockmann en als plaatsvervan gers de heeren U. Huges, J. H. Wilmink en C. v. d. Weerd. De rondvraag leverde geen stof tot be spreking zoodat de voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen en met het uitspreken van de hoop dat het de Sneeker Onderlinge in de komende jaren in alle opzichten goed zou gaan, sloot. Dank van den Rijkscommissaris aan dr. Posthuma. De Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden, rijksminister dr. Seyss- Inquart, heeft dezer dagen in tegenwoordigheid van den boerenleider van den Landstand, E. J. Roskam en van Oberregierungsrat Von der Wense, Hauptabteilung Ernahrung und Land- wirtschaft beim Reichskommissar, den voorzitter van de „commissie ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproductie”, oud-minister dr. Posthu ma, ontvangen om hem te bedanken voor zijn in het kader van den productieslag geleverde prestaties. De productieslag in Nederland is begin 1941 ter hand genomen om door eigen kracht een maximum bijdrage te leveren voor de voedsel voorziening van het Nederlandsche volk. Oud- minister dr. Posthuma heeft voor het uitvoeren van deze taak de voorzitters van de vier land bouworganisaties in Nederland in een commissie vereenigd, en in het geheele land onderafdee- lingen gevormd, welke de verwezenlijking van deze taak ten doel hadden. Een aantal veelom vattende maatregelen op het gebied van de ver hooging van de landbouwproductie is het resultaat geweest van zijn waardevollen arbeid. Deze maatregelen hebben tot een volledig suc ces geleid. Overeenkomstig den voortschrijden den opbouw van den Landstand zijn de com missie van oud-minister dr. Posthuma en haar onderafdeelingen met ingang van 1 April 1942 door den Landstand overgenomen, die de werk zaamheden zal voortzetten. Oud-minister dr. Posthuma heeft zich bereid verklaard als alge meen adviseur van den Nederlandschen Land stand ook in de toekomst zijn krachten beschik baar te stellen. De Rijkscommissaris heeft deze gelegenheid gebruikt om oud-minister dr. Posthuma te be danken voor zijn verdiensten inzake het opvoe ren van de Nederlandsche landbouwproductie en om hem veel succes toe te wenschen bij zijn verdere werkzaamheden. CONGRES VERWIERP CRIPPS’ VOORSTEL MET 37 TEGEN 16 STEMMEN. STOCKHOLM, 2 April. (D.N.B.) Volgens Woensdagavond laat te Londen ontvangen berichten zou de uitvoerende raad van het Indische Congres naar de Londensche corres pondent van Svenska Dagbladet meldt met 37 tegen 16 stemmen het door Stafford Cripps overgebrachte Engelsche regeerings- voorstel hebben afgewezen. SIR STAFFORD CRIPPS STELT VERTREK UIT. dags als des nachts voorloopig zullen worden opgeheven. Dit beteekent echter niet, dat het publiek nu meer gas mag gebruiken. De hand having van de rantsoeneering zal absoluut zijn vereischt, zoodat overschrijdingen van de toe- gestane rantsoenen onverbiddelijk zullen worden gestraft met boete-oplegging of afsluiting. SERVIEZEN OP DE BON. Verkoopverbod van 3 tot en met 23 April. Ter voorbereiding van een desbetreffende distributieregeling is het koopen, verkoopen en afleveren van thee-, tafel- en ontbijtser viezen van aardewerk en porcelein of on derdeel en daarvan, gedurende het tijdvak van Vrijdag 3 April tot en met Donderdag 23 April verboden, tenzij hiertoe door den di recteur van de sectie ceramische industrie van het Rijksbureau voor verwerkende in dustrieën (Juliana van Stolberglaan 27-29, ’s-Gravenhage), schriftelijk vergunning is verleend. Dit verbod geldt voor een ieder, dus eveneens voor die ondernemingen, die thans beschikken over een vergunning tot verkoop en aflevering van laatstgenoemde instantie. STOCKHOLM, 30 Maart. (A.N.P.) In een) speciaal bericht meldt de Britsche berichten* dienst, dat volgens een officieele mededeeling een Britsche kruiser tot zinken is gebracht^. Volgens de Britsche berichtendienst is doof de Britsche Admiraliteit als verloren opgew geven de kruiser Naiad (5450 brt.) Hij is ia 1940 in dienst gesneld en behoorde tot da JJido klasse.. Het luidt: In Cyrenaica contact tusschen wederzijdsche verkenningstroepen en aanzienlijke actie in de lucht. Duitsche jagers schoten een vliegtuig van het type Curtiss neer. Dit 3-motorige toestel is in het gebied ten Oosten van Barce neergestort., Talrijke Duitsche en Italiaansche formaties hebben overdag en des nachts Malta aangeval len. Escadrilles van ons 37e regiment bommen werpers hebben voltreffers geplaatst op de vliegveldinstallaties van Halfar en Micabba, waar door groote verwoestingen werden aangericht. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten in een luchtgevecht met Duitsche vlieg., tuigen. Een van onze lichte verkenningsvaartuigen is in het Centrale gedeelte van de Middellandsche Zee door een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Het grootste deel van de bemanning is gered. Italiaansche vliegtuigen hebben Gibraltar ge bombardeerd. In het havengebied, waar de mili taire installaties herhaalde malen werden aan gevallen, ontstonden zware branden. Ondanks de tusschenkomst van Engelsche jagers, waar van er 1 werd neergeschoten, is onze formatie, na op schitterende wijze haar taak te hebben verricht, volledig op haar basis teruggekeerd.. Ten slotte: de arb’eidseer. Vaak min acht in min of meerdere mate de een het werk van den ander. Zoo komt het voor dat een ulo- onderwijzer neerziet op een l.o.-onderwijzer, een leeraar driejarige H.B.S. echter ziet neer op een ulo-onderwijzer, een leeraar 5 j. H.B.S. op een leeraar driejarige, een academisch gevormd gymnasiaal leeraar op een M.O.-leeraar enz. We zien hier telkens een minachting naar het zoo genaamd lagere. Bij zoo’n houding ontbreekt echter de eerbied voor den arbeid in het alge meen en stelt men zich op verkeerde wijze bo ven die arbeid, die op een andere trap van de arbeidsordening staat dan de eigene. Er bestaat verschil van arbeid, maar dat geeft geen recht op minachting van den arbeid van anderen. Wie op dit standpunt staat kan niet werkelijk eerbied hebben voor arbeid in het algemeen. Een dergelijke levenshouding onteert ons. De rang orde is er, discipline en tucht moeten gehand haafd worden, en spr. zal dat onverbiddelijk doen, hij erkent gaarne zijn meerdere omdat hij de arbeid van degenen die boven hem staan erkent, maar hij heeft daarnaast ook eerbied voor den arbeid in rangorde beneden de zijne. Positief gezegd: wij kunnen niet allemaal even begaafd zijn, maar dat bepaalt wel de orde in de maatschappij, maar niet de waarde als mensch. Wij z ij n pas wat, als wij op onze plaats onze arbeid zoo doen, dat deze ons tot eer strekt, als men dus in zijn werk zijn eer ziet, standseer bezit dus. De arbeid bepaalt den mensch niet, als dat wel het geval is, is hij een slaaf. Maar de manier waarop de mensch zijn werk doet, bepaalt hem. Wij moeten dus onze eer zoeken in de manier waarop wij ons werk doen, en dat moet ieder van laag tot hoog, de gemeentereiniger zoowel als de hoogste ambtenaar. Gij kunt uw leven lang heel gewoon werk verrichten, maar als in uw levensboek staat opgeteekend dat het iedere dag weer een goed stukje werk was, zal als Diegene, Die ons leven bepaalt, dat levensboek leest, het verguld op snee uitgeven. Zoo zou spr. willen dat ieder in deze gemeenschap er een eer in zou stellen te kunnen zeggen: „Ziedaar mijn werk, bekijk het maar, het zal mij een eer zijn als gij het goed kunt keuren”. Wie over een anders werk on eervol oordeelt pleegt een eerlooze daad, het spreekwoord: „Wie het kleine niet eert, is het groote niet weert”, geldt ook voor de eerbied voor het bescheiden werk. Het komt er dus niet op aan wat ge doet, alle arbeid in de gemeen schap is eere-arbeid, hoe gering ook, wees er trots op, Laat voelen dat gij er een eer in stelt, uw werk goed te doen, dat zal ook anderen over tuigen en de eer zal u ten slotte gegeven wor den; doch gij behoeft die niet eens, want ge draagt het geluk dan al lang in u zelf. Wanneer wij allen zoo denken en handelen, krijgen we een gemeenschap, waarin het een genoegen is te leven. Nu is het al te vaak zoo, dat een eer- gevoelige een anders eer niet ontziet. Men wil als mensch behandeld worden, accoord, maar handelt gij zelf dan in de eerste plaats als mensch jegens uw naaste. Wees op dg eerste is onmisbaar in de gemeenschap, zij het nu ge- meentereiniging, politiedienst of wat ook, om dat geen enkele tak er van gemist kan worden, evenmin als de functie van welk orgaan ook in het lichaam. SJANGHAI, 31 Maart. (D.N.B.) Terwijl vol* gens een bericht uit Tsjoengking in de om* geving van Toengoe de hevige strijd bij tro* pischen regenval voortduurt, meldt het leger* bericht uit Delhi, dat de strijd ten Westen) van Rangoon hervat is. Toegegeven wordt, dat sterke Japansche en Burmaansche afdeelingen over de Tons a zijn getrokken en de stad Sjwelaung, 100 K.M. ten Westen van Rangoon, waar Brit* sc he troepen staan, aanvallen. kelijk Maandag zullen vertrekken. Op grond van de nieuwe ontwikkeling hoopt hij ech ter „volgende week nog nuttigen arbeid in Indië te kunnen verrichten”. PROCES TE ANKARA BEGONNEN. Woensdagochtend is te Ankara het proces begonnen inzake de aanslag op den Duit- schen ambassadeur von Papen. Twee Tur ken, geboren in Joegoslavië en twee Sov jetburgers stonden terecht. De Turksche stu dent Sayman, die communistische actie voerde erkende aan den aanslag te hebben meegewerkt. De beide Sovjetburgers die Kornilof en Pawlof heeten hadden het plan voor den aanslag opgesteld. De beide Sovjet- Russische verdachten ontkenden de Turksche medeverdachten te kennen. Pawlof noemde zich ambtenaar van de handelsvertegenwoor- diging der Sovjet-ambassade in Turkije. De tactiek van de Sovjet-Russische verdachten beoogde duidelijk het plan om zich voor te stellen als slachtoffers van provocatie. Oceaan. Engelsch eskader zou op weg zijn naar Oost-Azië. Naar het Alg. Handelsblad meldt is te Tokio bericht ontvangen, dat een Britsch eskader, dat naar het heet ook twee slagschepen en een vliegkampschip omvat, op weg naar Oost-Azië is voor den aanstaanden strijd om den Indischen Sovjet-verwachtingen beschaamd. De Berlijnsche pers levert commentaar op de verklaringen, welke de Sovjetambassa deur te Londen, Maisky, heeft afgelegd en waarin hij zich keerde tegen de Britsch- Amerikaansche stelling, dat de toestand der Geallieerden in 1943 beter zou worden, en eischte, dat de generale staven doordrongen moeten zijn van de gedachte: 1942 en niet 1943. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: „Als Maisky zoo onverbloemd hulp vraagt en op zoo brute wijze de afwachtingstrate- gie der bondgenooten aanvalt, liggen de mo tieven daartoe voor de hand: De verwach tingen welke de Bolsjewisten van den win- terveldtocht koesterden, zijn beschaamd en de bezorgheid voor de komende gebeurte nissen groeit.” De Berliner Lokalanzeiger merkt op, dat Maisky’s wanhopige manoeuvre bevestigt wat reeds bekend was door de botsing tus schen Halifax en Litwinof te Washington. Tusschen de Sovjet-Unie en de Anglo-Ame- rikaansche landen bestaat een principieel verschil van opvatting over den oorlog en de noodige maatregelen. Nu de wintercam- pagne mislukt is, stellen de Bolsjewisten hun eischen. Volgens de Nachtausgabe bewijst de rede, door Maisky in opdracht van Stalin gehou den, dat de Bolsjewisten in 1942 een beslis sing in het Oosten vreezen en de aanwen ding van alle militaire mogelijkheden, welke volgens hen bij hun bondgenooten aanwezig zijn, als laatste uitweg zien. HONDERD OVERWINNINGEN IN DE LUCHT. BERLIJN, 31 Maart. (D.N.B.) Kapitein Phi lipp, groepscommandant in een jachteskader en een der weinige dragers van het eiken loof met de zwaarden heeft vandaag zijn honderdste overwinning in de lucht behaald. Rijksmaarschalk Göring heeft in een schrij ven aan Philipp uiting gegeven aan zijn bij- zoudere erkentelijkheid. Hoofdred. L. KIEZEBRINK VERSCHIJNT! DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS H°ofdredacteur C, SMIT, Bloemstraat 31 Sneek Kloosterstraat 17 Sneek Deze opvatting van den arbeid brengt mede dat ieder, die werken kan, werken moet in de gemeenschap. Arbeidsplicht dus. Velen zijn opgevoed met een zekere af schuw van dwang. Doch dwang kan heel goed zijn, men denke maar eens aan de leerplicht, die ieder nu vanzelfsprekend vindt. Spr. is voor dwang, mits het doel er van zin in zichzelf heeft. Dus dwang tot plichten die in de gemeenschap gelden, dus arbeidsplicht, die overigens heelemaal geen straf is. Een tweede vraag is natuurlijk de keuze van den arbeid, welke naar den aanleg van een ieder moet worden bepaald. Maar de arbeidsplicht moet aanvaard worden, we kunnen niet dulden dat er parasieten zijn. Zelfs als men zich de weelde kan permitteeren niet te werken, zou spr. het schande vinden dat men niets in de gemeenschap presteerde. Om dat arbeid van goddelijken oorsprong is, zij er dus arbeidsplicht in dé gemeenschap. Omdat werkloosheid aldus zonde is, is sociale werk loosheid een teeken dat een samenleving ten onder gaat. Hieruit volgt dat ieder die werken kan, in de ware gemeenschap recht op arbeid heeft. Als de gemeenschap daar niet naar streeft is ze een verkeerde en gaat te gronde, met haar menschen, die lichamelijk en geestelijk verkommeren, leder, die kan werken, moet dus arbeid worden verschaft. Dat is zijn recht. Eischen wij voorop: plichtsvervulling, automatisch volge op deze plichtsvervulling: rechten-vervulling. Zoo hangen in verband met arbeid plicht en recht onlosmakelijk samen. Nu iets over arbeidsorde. Het eene werk sluit zich in een gemeenschap ordelijk aan op het andere. Met die orde hangen samen ver- deeling van arbeid en verdeeling in functies. Die orde groeit uit het leven en op grond van deze ordening, die het leven ons schept, vloeit voort het gezag. Het is noodzakelijk dat er in een bedrijf orde en discipline heerschen en dat er rangen zijn, welke ordelijk óp elkaar zijn ingestêld. Arbeid brengt dus arbeidsorde mee en daarop berust ook het leiderschap. De leider heeft autoriteit, omdat hij in de orde dat bepaalde stuk arbeid beheerscht. Als hij dat niet deed zou hij niet erkend worden als leider. Leiderschap op een bepaald punt wil zeggen, dat men het gebied van den arbeid op dat be paalde punt volkomen meester is en als dat het geval werkelijk is, erkent men ook dsit leider schap, ook al heeft zoo’n leider op een bepaald moment dan misschien eens een slecht humeur. Dat is de grond van de autoriteit, tenminste dient het te zijn. De capaciteiten van iemand, zijn kunnen moet beslissend zijn voor zijn plaats in de gemeenschap. In de jaren, welke achter ons liggen, besliste echter vaak het feit, dat vader een invloedrijke positie bekleedde of veel geld had, of dat men goed stroop kon smeren. In de goede gemeenschap moet het echter mo gelijk zijn op grond van kunnen en willen op de plaats te komen, waar men past. Dat is de autoriteit van het leiderschap, welke we aan vaarden kunnen. ARBEIDSPLICHT, ARBEIDSRECHT, ARBEIDSORDE, ARBELDSEER. REDE BURGEMEES39 R Drs. J. R. J. SCHUT. In de foyer van rir^riitia kwam Dinsdag op uitnoodiging van bürgèmeester Schut het gemeentepersoneel bijeen voor de tweede ge- jneenschapsavond. Nadat secretaris Rasterhoff de bijeen komst had geopend, nam burgemeester Schut het woord om te spreken over het onderwerp: „Arbeidsplicht, Arbeidsrecht, Ar beidsorde en Arbeid seer”. Voor spr. met zijn eigenlijke onderwerp aanving, stond hij nog in het kort stil bij het behandelde op de vorige gemeenschapsavond, toen hij een aantal feiten had genoemd, welke wijzen op het be staan van een onderling-verbonden-zijn, dus op een gemeenschap. Daar is in de eerste plaats de bloedgemeenschap, waarin tegelijkertijd ligt de verwantschap in ziel en geest en dus ook die in karakter. Voorts is er de lotsgemeenschap. Een andere gebondenheid is die van het werk, er is dus ook een arbeidsgemeenschap, zoowel in kleiner als grooter verband, en een gemeen schap van plichten, waardoor wij ook aan elkaar gebonden zijn. Tenslotte hebben wij onze rech ten, er is dus ook een rechtengemeenschap. Spr. heeft er in de eerste bijeenkomst reeds uitdruk kelijk op gewezen, dat, zooals in het lichaam het werk van geen enkel orgaan gemist kan worden op straffe van ondergang van het ge heel, wij ook elkaar niet kunnen missen. Wij vormen samen een gemeenschap, waarin wij allen elkaar noodig hebben, en daarom ook moe ten wij elkaar meer leeren waaideeren. Spr. wil het hedenavond dan in ’t bijzonder hebben over den arbeid. Wij stellen den arbeid zeer hoog, verfoeien luiheid van nature; in het Oosten daarentegen is de arbeid niet in die mate in eere als hier. Waarom dóen wij dat? Omdat arbeid een goddelijke eigenschap is. Als de oude geloofs belijdenis zegt, dat wij gelooven in God, den Schepper van hemel en aarde, wil dat zeg gen, dat we een Schepper, een Werker dus Vereeren, Die de dingen voortbrengt en steeds daarin blijft werken. Hij laat niet los het werk Zijner handen. God is de levende Werker, Chris tus heeft van Hem gezegd: „Mijn Vader werkt tot vandaag en ik ook”. Werken is dus een god delijke eigenschap, en daarom willen menschen, die wezenlijk godsdienstig zijn, werken, zij zou den niet anders kunnen. God is dynamisch, Werkt scheppend. Voor den kunstenaar is er niets heerlijkers dan hetgeen in hem leeft, schep pend te verwerken. Maar gij nehoeft bij den kunstenaar niet op te houden, wij kunnen op allerlei wijze scheppend werken, de knutselaar evenzeer als de huisvrouw, die haar huishouden op orde houdt, heeft daaraan een specifieke vreugde van scheppenden arbeid; hoezeer zal dat ook het geval zijn bij den echten paedagoog, die van de kinderen iets moois wil maken. De Ware onderwijzer begint elke dag weer met Vreugde zijn arbeid, en niet anders ligt het ge val bij den burgemeester, die op zijn spreekuur misschien 50 of 60 menschen te woord staat, het is voor hem nu eenmaal het mooiste werk hun zorgen te verlichten, en hoe zou een dokter zijn taak, die midden in de ellende ligt, met arbeidsvreugde kunnen vervullen, wanneer niet iets van die Goddelijke werkzaamheid ook in Ihem werkte? De arbeid heeft dus zijn diepste ferond in God zelf, in Hem, Die de dingen mooi wil maken, een ideaal wil vormen in de wereld. Spr. heeft zich het ideaal van de gemeenschap gesteld, deze dus zoo te ordenen dat de schoon heid Gods er in te voorschijn wordt gebracht. XJmdat elke arbeid, welke scheppend werkt, van Goddelijken oorsprong is, hebben wij dus daar door hoogen esrkied» van jv.elksa, aard die Zon op s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1