I I NIEUWSTIJDINGEN, 41 Doodstraf voor saboteurs. 1 Dultschland strijdt voor Europa. Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST HINDELOOPEN en stavoren DINSDAG 14 APRIL 1942 BEKENDMAKING. Van Geelkerken. •v IMO. 3VÏ Uitgave firma’s E. J. Drijfhout en Kiezcbrink Co, 20.38 20.38 20.40 digd: een lichte kruiser en zes koopvaardij schepen. Neergeschoten werden 56 vliegtui gen. De eigen verliezen der Japanners bedra gen tien vliegtuigen. Er zijn geen eigen ver liezen aan oorlogsschepen. ten het congres tegen 29 en 30 April te Allahabad bijeen te roepen. Sir Stafford Cripps is met zijn gezelschap op weg naar Londen te Karatsji aangeko men. V VICTORIE DU1TSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. Bureaa Grootzand 55. Sneek Tel. 3005 Cripps vertrokken. STOCKHOLM, 12 April. (D.N.B.) De executieve commissie van het Indische na tionale Congres heeft, naar de Britsche berichtendienst uit New Delhi meldt, beslo- ,1 ’s-GRAVENHAGE, 13 April. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: Een aantal Nederlanders heeft zich verstout om een in den zomer van 1940 verboden politieke partij, van Amster dam uit, weer in het leven te roepen en een uitgebreide anti-Duitsche vlug- schriftenpropaganda te voeren. In een te Amsterdam voor het Deut sche Obergericht gevoerd proces heb ben zich de oprichter en voorzitter dezer illegale partij, Hendricus Snee vliet, en zeven leidende functionnaris- sen en medewerkers, de Jood Abra ham Menist, Wilhelm Dolleman, Jan Schriefer, Jan Koeslag, Cornelius Her manns Gerritsen, Jan Edel en Rein Witteveen moeten verantwoorden. On geacht alle waarschuwingen hadden zij hun anti-Duitsch gewroet tot Fe bruari 1942 voortgezet. Zij werden wegens overtreding van par. 1 van de Sabotageverordening als saboteurs ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel vol trokken. Britsche oorlogsschepen bij Ceylon tot zinken gebracht. O.m. een vliegkampschip en twee lichte kruisers. TOKIO, 10 April. (D.N.B.). Naar het Ja- pansche hoofdkwartier mededeelt, zijn den lOen April in de wateren rond Trincomali aan de Oostkust van Ceylon tot zinken ge bracht: een Britsch vliegkampschip van de Hermes-klasse, twee lichte kruisers van het type Birmingham (9000 ton) en Emerald (7500 ton), een torpedojager en een pa trouillevaartuig. Bovendien werden zeer zwaar bescha- HET INDISCHE NATIONALE CONGRES VERWERPT DE BRITSCHE VOORSTELLEN. Onderhandelingen mislukt. STOCKHOLM, 11 April. (A.NT.P.). In een vandaag gepubliceerde eindresolutie van den uitvoerenden raad van het Indische Na tionale Congres, zoo meldt de Britsche be richten dienst uit New Delhi, wordt ver klaard, dat de Raad niet in staat is, de voorstellen van het Britsche oorlogskabinet te aanvaarden. Naar de Engelsche berichtendienst ver der meldt, heeft Cripps verklaard, dat hij New Delhi Maandag zal verlaten om de te rugreis te aanvaarden. Naar de Britsche nieuwsdienst uit New Delhi meldt, heeft Cripps ten aanzien van het antwoord van het Indische Nationale Congres verklaard, dat het antwoord er op wijst, dat het Congres niet bereid is de Brit sche voorstellen te aanvaarden. wien men als verbruiker is ingeschreven, ook al zou die op het ©ogenblik niet over voldoenden voorraad beschikken. Zooals reeds werd gepubliceerd, mag echter na 15 April op bon „08 HK” geen turf meer wor den afgeleverd. GEMEENTELIJKE AANGELEGENHEDEN. De heer N. J. Wouda, bij besluit van den Burgemeester .van Sneek van 10 April 1942, benoemd tot lid Van de commissie van toe dicht op het middelbaar onderwijs, heeft .deze benoeming niet aangenomen. De Burgemeester heeft in verband hier mede tot lid van de commissie benoemd den heer W. Pot, alhier. Britsche vliegtuigverliezen. De Britsche luchtmacht heeft, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, bij haar laatste vluchten boven Duitsch gebied en de bezette gebieden in het tijdvak van Vrijdag tot Zaterdagmorgen aanzienlijke verliezen geleden. Bij vluchten overdag bo ven de kustgebieden in het Westen schoten Duitsche jagers in luchtge vechten zeven Spitfires neer. In den nacht van 10 op 11 April verloren de Britten door het optreden van Duitsche jagers en de luchtdoelartille- rie, volgens de tot dusver ontvangen be richten, 15 bommenwerpers. Bij deze cijfers komen nog de reeds door het opperbevel van de weermacht vermelde 11 Hurricanes in het gebied van de Middellandsche Zee, zoo- dat de totale verliezen binnen een tijdsbe stek van 24 uur, 33 vijandelijke vliegtuigen bedragen. In hetzelfde tijdvak zijn van Duit sche zijde drie vliegtuigen niet teruggekeerd. Met deze 33 vliegtuigen hebben de Britten meer dan 100 man personeel verloren. Deze offers staan in geen verhouding tot de voor genomen vernielingspogingen der Engel- schen, daar militaire noch voor de oorlogs industrie belangrijke schade werd aange richt. Zondagmiddag hebben de Britten aan de kust van het Kanaal een nieuwe zware ne derlaag geleden. Duitsche jagers schoten toen 12 Spitfires en een bommenwerper van het type Boston neer, zoodat deze onder neming den Britten in totaal 13 vliegtuigen kostte, verder noordelijk werd door Duitsche jagers nog een Spitfire neergeschoten. Londen geeft verlies van „Hermes” toe. Van officieele Britsche zijde wordt vol gens den Engelschen berichtendienst toege geven, dat het Britsche vliegkampscnip „Hermes” in den grond is geboord. JOPNIEUW 12 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Voor Oostkust der Ver. Staten. Hoofdkwartier van den Führer, 11 April. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt het volgende extra-bericht bekend: Nadat nog pas op 8 April was meege deeld, dat 16 vijandelijke koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 104.000 b.r.t. tot zinken waren gebracht, hebben onze duikbooten intusschen nieuwe groote successen gemeld. Zij brachten vlak voor de Oostkust van Amerika 12 koopvaardijschepen, tezamen 94.000 b.r.t. waaronder 4 groote tanksche pen, tot zinken. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 13 April. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj viel de vijano na de zware verliezen van den vorigen dag slechts hier en daar met vrij zwakke strijd krachten aan. Alle aanvallen werden afge slagen. Aan het overige deel van het Oos telijk front werden hier en daar aanvallen van vrij sterke strijdkrachten afgeslagen, Bij. een door troepen van een Duitsche ge motoriseerde divisie infanterie uitgevoerde verrassende aanval verloor de vijand 650 gevangenen, 1000 dooden, 3 pantserwagens en 40 mitrailleurs. In den centralen sector van het Oostelijk front ondersteunden formaties gevechts. en jachtvliegtuigen de operaties van het leger met bijzondere uitwerking. In Lapland leed de vijand in de afgeloo- pen dagen bij succesvolle verkenningsaan- vallen hooge bloedige verliezen. Gevechtsvliegtuigen hebben de haven installaties van Moermansk met goede uit werking aangevallen. Iri Noörd-Afrika wederziidsche activiteit van artillerie en verkenningstroepen. Brit sche autocolonnes werden met succes ge bombardeerd. De zoowel overdag als des nachts voort- gezette aanvallen op de militaire installa ties en vliegvelden op het eiland Malta ver oorzaakten nieuwe vernielingen in de doe len. Duitsche jagers en luchtdoelartillerie schoten overdag aan het Kanaal, in het Noord-Duitsche kustgebied en voor de Noorsche kust 15 vijandelijke vliegtuigen neer. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht West-Duitschland aange vallen; de burgerbevolking leed eenige ver liezen aan dooden en gewonden. De lucht doelartillerie en nachtjagers schoten 9 der aanvallende vliegtuigen neer. Majoor Haase, commandant van een bataljon pioniers heeft zich met een onder hem geplaatste gevechtsgroep tijdens we kenlange succesvolle verdediging van een hevig omstreden steunpunt bijzonder onder scheiden. Een in het Westen gestationneerd jaeht- eskader heeft gisteren overdag zijn 1000ste overwinning in de lucht behaald. raai der politie. RICHTLIJNEN VOOR DE PRIJS VASTSTELLING. Een toelichting van dr. Winsemius. fn een buitengewone Nederlandsche Staats courant zijn de nieuwe richtlijnen voor de prijs vaststelling opgenomen, waartoe de gemachtig de voor de prijzen, mr. Schokker, heeft beslo ten. Deze richtlijnen dienen voornamelijk voor de prijsbepaling van goederen^ resp. de diensten Van de ondernemingen op het gebied van de Industrie, het verkeer, de opslag en de mijn bouw. Met betrekking tot het kleinbedrijf op jhet gebied van de industrie en verkeer, evenals •iet ambacht, zullen de richtlijnen in beginsel toegepast kunnen worden, echter rekening hou send met de eigenaardigheden dezer bedrijven. Eij vinden geen toepassing ten aanzien van ban ken, verzekeringsmaatschappijen en de land bouw. De gepubliceerde richtlijnen, welke grooten- deels op de industrie zijn toegespitst, kunnen niet zonder meer in haar geheel op alle onder beden van het bedrijfsleven worden toegepast. Mn deze reden kunnen nadere richtlijnen voor Me prijsvaststelling worden verwacht, welke taeer in het bijzonder rekening houden met de eigenaardigheden der andere deelen van het economisch leven. Met de mogelijkheid wordt rekening gehou den, dat in de naaste toekomst zekere aanvul lingen en wijzigingen op de richtlijnen noodig zullen blijken. In de tweede plaats gelden deze richtlijnen slechts voor die gevallen, waarin van overheids wege een prijs wordt vastgesteld, hetzij voor Sndividueele ondernemingen, hetzij voor een ge- meele branche, de zakenman dient er dus op toedacht te zijn, dat deze richtlijnen hem niet ontheffen van de noodzaak een vergunning aan Ie vragen, indien hij zijn prijs wil verhoogen. "He bestaande prijsvoorschtiften blijven van LISSABON, 11 April. (A.N.P.). De hoofdresolutie van het Britsch-lndische Congres over de voorstellen van Cripps be toogt volgens den Engelschen nieuwsdienst onder meer, dat het zelfbeschikkingsrecht van het Britsch-lndische volk in deze voor stellen beperkt en versnipperd is, en dat de voorstellen zekere bepalingen bevatten, die de ontwikkeling van een vrije, eensgezinde nationale regeering ernstig in gevaar bren gen. Het volk van Indië, aldus de resolutie, heeft als geheel volledige onafhankelijkheid geëischt. Intusschen zijn de nevenbepalin gen en beperkingen van dien aard, dat werkelijke vrijheid waarschijnlijk illusoir zou worden. De omstandigheid dat negen tig millioen menschen in de door vorsten geregeerde Indische staten volkomen buiten beschouwing worden gelaten en dat zij wor den behandeld als koopwaar ter beschik king van hun heerschers, wordt in de reso lutie gekwalificeerd als negatie van het zelfbeschikkingsrecht. Bovendien zijn de voorstellen van het Britsche oorlogskabinet vaag en volstrekt onvolledig en beoogen geen vitale wijziging in de huidige structuur van Indië. Duidelijk wordt slechts er in uitgedrukt, dat de ver dediging van Indië in alle gevallen onder Britsch toezicht zal blijven. Ook de Moslem-iiga heeft de Britsche voorstellen verworpen. Verklaring van Cripps. Sir Stafford Cripps heeft, naar de Brit sche berichtendienst meldt, in een lange verklaring zijn standpunt bepaald ten aan zien van de jongste ontwikkeling der onder handelingen var^ de Britsche regeering met de leiders van de Indische partijen. Ter motiveering van de Britsche houding meende Cripps, dat men op den weg, de verantwoordelijkheid voor de verdediging van Indië aan Indiërs over te laten, geen stap verder had kunnen gaan, zonder „de rechtstreeksche verdediging van Indië onder Wavell in gevaar te brengen”. De eenheid in het commando is, naar Cripps opmerkte, in het belang van de geallieerde hulp voor Indië een onmisbare eisch. Ook zou de vorming van een nationale regeering „niet zonder grondwetswijzigin gen van hoogst gecompliceerden aard” mo gelijk zijn. Cripps vervolgde daarop woordelijk: „Het ontwerp is derhalve teruggenomen en wij keeren terug tot den toestand, zooals die bestond toen ik hierheen kwam, ofschoon wellicht niet geheel tot denzelfden toe stand”. Hij zeide, gedwongen te zijn, de Britsche regeering er van in kennis te stellen, dat „haar voorstellen niet in dien omvang wa ren aangenomen, dat het gerechtvaardigd zou zijn, dit als een verklaring in den zin van het ontworpen plan te kenmerken”. Cripps stelde vast, dat voor Indië, zoo lang het niet een kader voor zijn nieuwe constitutie gevonden heeft, de oude status blijft bestaan. „Van de mislukking van de onderhande lingen draagt Churchill noch Wavell de schuld. Veeleer ben ik alleen aansprakelijk”, zoo heeft Cripps in zijn verklaring nog ge zegd. „Ik koester echter geenerlei bitterheid jegens de Britsch-lndische leiders, wier plicht het is te zorgen, dat Britsch-Indië na den oorlog een rol speelt bij den wederop bouw van de wereld”. ARBEIDSDIENSTPLICHT VOOR AANSTAANDE STUDENTEN. Zooals reeds bekend gemaakt is, moeten 'mannelijke personen, die in eenig studie jaar als student welischen te worden inge schreven of eenig exainen bij' een Hooge- ®chool of UniverSiteit wenschen af te leg- gen, hun arbeidsdienstpliaht hebben vervuld, indien zij den leeftijd vaji 18 ja,ar hebben 'bereikt vóór 1 Juni voorafgaande aaln dat istudiejaar. Bovenstaande is niet van toe passing op hen, geboren vóór 1 Januari ,1920 en op hen, die reeds voor 1 Jan. 1942 als student waren ingeschreven of al idan niet met goed gevolg een examen af legden bij een Uiniversiteit of Hoogeschool. Aanmelding moet geschieden vóór 25 April la.s/ bij de aainmeldingsbureaux, ook van hen, die nog niet bekend zijn met den uitslag van hun eindexamen. Blijkt naderhand dat een zich reeds aangemeld hebbende gezakt is voor zijn eindexamen en dus geen student wordt, dan vervalt zijn aanmelding op ver zoek. DENK GM HET VER DU 1ST EKEN, gon onder 15 April 16 April 17 April Éon op: 15 April .M 6.45 16 April 6.43 17 April6.41 Men ia verplicht te verduisteren van zons ondergang tot zonsopgang. Het principe, waarop de thans gegeven richt lijnen berusten, is dat de kostprijs van het normbedrijf, d.i. het gemiddelde goed geleide bedrijf, de basis moet vormen voor de verkoop prijzen van de geheele bedrijfstak. Dit beteekent, aldus verklaarde dr. Winsemius, hoofd van de prijsvorming bij de dienst van den gemachtigde voor de prijzen, in een te Sneek gehouden cau serie voor het departement Sneek van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, dat de be drijven, welke met hooge kosten werken, een geringere winst hebben en zelfs verlies kunnen leiden, terwijl daarentegen bedrijven, welke om de een of andere reden, b.v. gunstiger ligging of een efficient bedrijfsbeheer, lagere kosten hebben en hoogere winst kunnen maken. De winstopsteg, welke het normbedrijf wordt toe gestaan, bedraagt in het algemeen 2 pct. over ïhet bedrijfskapitaal. Daarnaast wordt in de kostprijsberekening 4 pet. rente over het ge ïnvesteerde kapitaal opgenomen. Op het winst percentage van 2 pet. zijn echter uitzonderingen mogelijk, b.v. indien in de betreffende branches risico’s aanwezig zijn, die ook onder de tegen woordige omstandigheden als abnormaal kun nen worden beschouwd. De reden waarom de tot dusverre interne richtlijnen thans worden gepubliceerd, is, vol gens dr. Winsemius, dat de gemachtigde voor de prijzen het wenschelijk acht, dat het bedrijfs leven op de hoogte is van de maatstaven welke worden aangelegd bij de beoordeeling van de aangevraagde prijzen. Hierdoor wordt de onder nemer in staat gesteld na te gaan op welke wijze een hem toegestane prijs tot stand is ge-, komen, waardoor een beter begrip voor de prijspolitiek ontstaat. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Tjjdens het afgeloopen weekeind© hebben Engelsche vliegtuigen zich verscheidene ma len boven Nederlandsch grondgebied! ver toond. Er werden talrijke brisant- en brand bommen uitgeworpen, die meerendeels zon der schadeaan te richten in het open veld terecht kwamen. Op twee plaatsen in het Zuiden des lands werden echter verschei dene woonhuizen verwoest en andere woon huizen deels ernstig, deels licht beschadigd. Onder de burgerbevolking vallen acht doo den en een vrij groot aantal ernstig- en lichtgewonden te betreuren. Brandstoffenbonnen vóór 15 April inleveren. Het blijkt dat velen, die nog beschikken over geldige brandstoffenbonnen, deze niet hebben ingeleverd bij hun kolenleverancier. Daarom vestigen wij er de aandacht op, dat deze bonnen hun geldigheid per 15 April, dus Woensdag a.s., verliezen, indien zij vóór dien datum niet bij den leverancier zijn ingeleverd. Op bonnen, die vóór 15 April bij den brandstoffenhandelaaf worden ingeleverd, zal in elk geval ook na dien datum worden gelevefd. Het is dus raadzaam geldige bon nen, die men nog in zijn bezit heeft, nog tijdig af te leveren aan den handelaar bij Een klas van slechthoorende leerlingen van de school voor Slechthoorenden en Spraak- gebrekkigen te Den Haag. Doordat de kinderen vele begrippen missen, neemt het aanschouwelijk onderwijs er- een groote plaats in. Hier moet het geschreven woord naar de Juiste, voorstelling gebracht worden, (V.P.B.-LP, R.S,.-s) ivaarin vereenigd: DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang VERSCHIJNT I DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS - .Hoofdredacteur C. SMIT, Bloemstraat 31 Snee» Kloosterstraat 17 Sneek KEURING VAN DUITSCHE DIENSTPLICHTIGEN. Alle mannelijke Rijksduitschers, geboren in 0e jaren 1908 en 1909, alsmede allo man nelijke Rijksduitschers, geboren in 1924 en %ij, die geboren zijn in de jaren 1910 tot en tnet 1923 voor zoover zij nog niet gekeurd zijn, moeten zich melden voor zoover zij woonachtig zijn in de provincies Friesland, Groningen, Drente en Overijsel bij de Wehr- piachtkommandantur Zwolle, Roijensingel 13, op 27 April voorm. 8.30 uur letters *A—Oj op 28 April voorm. 8.30 letters P—Z. Zij, die zich moeten melden, moeten iden titeitspapieren en twee pasfoto’s, grootte 37 x 62 mm., in burgerkleeding zonder hoofdbe- flekking genomen, meebrengen. Zij, die een toril dragen, moeten het recept van den oog arts meenemen. Het reisgeld 3e klasse wordt vergoed bij .en van het plaatsbewijs, bovendien wordt i een afwezigheid van nüeer dan 8 uur de woonplaats consumptiegeld vergoed. De Rijkseommisisaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, De Commissaris-generaal voor het Veiligheidswezen, w. g. Rauter,. S.S, Gruppenführer en luitenanl-gene- O P R O E P. Jonge socialisten in Nederland! De geweldige strijd in het Oosten van Europa is het begin van een nieuw Euro- peesch tijdperk. Tot nu toe - hebben de Europeesche volken zich zoo druk bezig gehouden met de exploitatie hunner over- zeesche bezittingen, dat in de geweldige uitgestrektheden van het Russische gebied een aan de cultuur en Europa vijandige macht kon opstaan, die uit haar minder waardigheid al het groote en hoog-ontwik- kelde, kortom dus de hooge trap van be schaving der Europeesche volken, moest bestrijden. Zonder in de toekomst de ge dachte prijs te geven, dat Europa als het hart van de wereld het recht en de taak heeft, uitgestrekte overzeesche ontginnings- gebieden zijn eigen te noemen, ontstaat reeds thans de gebiedende noodzaak, het Oosten van Europa als het dichtstbijzijnde gebied voor kolonisatie en ontginning op nieuw op te bouwen. Dit is vooral een doel voor de jeugd van «Je Germaansche volken. Het grootste deel van deze jeugd staat thans als Duitsch soldaat of Vlaamsch, Neder landsen, Deensch, Noorsch en Zweedsch vrijwilliger met de wapens in de hand in het Oosten en vecht tegen de bolsjewistische heerschappij, die tot nu toe haar land als basis voor de wereldrevolutie gebruikte. Er zijn echter vele jonge kameraden, die thans nog niet oud genoeg zijn om zelf deel van dit soldatenfront uit te maken. Ieder hunner kan echter een deel worden van een tweede strijdfront, dat zich tot taak stelt, den bodem in Oost-Europa te bewerken. Dezelfde mogelijkheid tot medewerking aan deze taak bestaat in overeenkomstigen vorm ook voor onze meisjes. Duizenden Duitsche jongens en meisjes doen reeds thans als vrijwilligers.xf den landdienst, te zamen met jongens en meisjes uit de overige Germaansche landen, die zich vrij willig hebben opgegeven, dienst op de vel den en akkers in Oost-Europa. Zij demon- streeren daardoor niet alleen den strijdvaar- digen geest eener nationaal-socialistische jeugd, doch hebben tijdens hun werkzaam heden onder deskundige leiding ook de mo gelijkheid zich in het boerenbedrijf te be kwamen. Velen hunner zullen zelfs vrij willig in het Oosten blijven, nieuw land krijgen en zoo van hun harden arbeid meer profijt trekken dan de jongelui van vroe gere generaties, die de enge ruimte der Europeesche landen ontvluchtten en in andere werelddeelen prestaties volbrachten, die zoo vaak hun land niet ten goede kwa men. In het nieuwe Europa zal echter ieder de mogelijkheid krijgen, zijn arbeid, zijn bekwaamheden en zijn kracht in de grooter geworden Europeesche ruimte in een nieuwe Europeesche gemeënschap en daarmede voor zijn eigen land te gebruiken. Daarom, nationaal-socialistische jongens en meisjes, meldt u aan als vrijwilliger voor den landdienst. 2e Jaargang Vl '6 1 UWSBLA VERSCHIJNTl DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS - ff -5* V 1 hu uit I iV- 0 >*»wwiurv«- ka». K vwwxar

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1