NIEUWSTIJDINGEN. Dultschland strijdt voor Europa. Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - W YMBRITSER A DE EL 2e jaargang No. 31. VRIJDAG 17 APRIL 1942 Bureau Grootzani! 55, Sneefc Tel. 3005 Uitgave firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink Co. SNEEKER COURANT, 82e Jaargang IJLST - HINDELOOPEN en STAVOREN LAVAL IN DE FRANSCHE REGEERING. waarin vereenigd: DRIJFHOUT’. NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en VERSCHIJNT i DINSDAGS* EN VRIJDAGSAVONDS £on na- SNEEKER NIEUWSBLA 20.42 20.44 20.45 20.47 ^on Eindexamen R.H.B.S. De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming heeft als data voor het mondeling ge deelte van het eindexamen aan de R.H.B.S. alhier vastgesteld: 0, 11, 12, 13 en 15 Mei, Eindexamen gymnasium. Het mondelinge gedeelte van het eindexamen aan het gem. gymnasium alhier zal afgenomen worden op 4, 5 en 6 Mei. DE DOOD VAN OVERSTE MUSSERT. De doodstraf' geëischt tegen den officier, die de schoten heeft gelost. In een zitting, die ruim zeven uur heeft geduurd, heeft het Vredegerech.sliof in Den Haag Dinsdag de zaak behandeld tegen den reserve-kapitein A. J. C. Bom en den luite- nant-adjudant A. J. KruLhof, wien ten laste was gelegd feitelijke insubordinatie in Lijd van oorlog, den dood van den kantonne- mentscommandant van Dordrecht, overste Mussert, ten gevolge hebbend. Het hof stond onder leiding van mr. dr. Carp. Prof. mr. dr. Van Genechten trad als prócureur-generaal op. Nadat niet minder dan 32 getuigen waren gehoord, heeft de prócureur-generaal tegen den reserve-luitenant Kruithof de doodstraf en tegen den reserve-kapitein Bom 20 jaren gevangenisstraf geë'scbt. Adolf Hitler, Führer van het Groot-Duitsche Rijk, die op 20 April a.s. zijn 53sten verjaardag viert. (V.P.B.-I.P. R.S.-Atlantic-s) de Nederlanders mogen geen Nederlandsche separisten zijn”, aldus zeide de Rijkscommis- saris. Spreker besloot zijn rede met een over zicht van den militairen toestand, waarbij hij hulde bracht aan de militaire prestaties in den winterveldtocht, welke een schitteren de getuigenis vormen voor het militaire ge nie van den Führer en de dapperheid van den Duitschen soldaat. De bijeenkomst werd door Kreisinspektor dr. Schön gesloten met een groet aan den Führer. Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 16 April. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In het Oosten viel de vijand op enkele plaat sen aan. De aanvallen werden bloedig afgesla gen. In den centralen sector werd een van haar verbindingen afgesneden gevechtsgroep der bolsjewisten vernietigd, nadat alle van te voren ondernomen uitvalspogingen van den vijand met zware, bloedige verliezen waren mislukt, In den Noordelijken sector wonnen formaties van het leger en de Waffen S.S. bij plaatselijke aanvallen onder zeer moeilijke terreinomstandig- heden verder terrein. Bij luchtaanvallen op Moermansk werden talrijke bomtreffers op kade-installaties en pakhuizen geplaatst. Een groot en twee middelgroote koopvaardijschepen vlogen in brand. Vergezellende jachtvliegtuigen schoten 7 vijandelijke vliegtuigen neer. In N.-Afrika geen bijzondere krijgsoperaties. In luchtgevechten boven het Kanaal en bij tochten van den vijand naar de Duitsche Bocht schoten jagers en marine-artillerie 10 Britsche vliegtuigen neer. Gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 15 op 16 April de belangrijke Britsche haven en het scheepsbouwcenirum Sunderland aan. Na bomtreffers van zwaar kaliber werden uitgebreide branden waargeno men. Britsche bommenwerpers deden in den afge- loopen nacht storingsaanvallen op verschillende plaatsen in West-Duitschland. De burgerbevol king leed geringe verliezen. Eén vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. In Birma. SJANGHAI, 15 April. (OFI). Uit Tsjoengking wordt gemeld: De correspondent van het agent schap Reuter deelt mede, dat Sjang Fu Ping, vice-minister van buitenlandsche zaken van Tsjoengking, een verzoek heeft gericht tot de geallieerden, waarin hij dezen verzocht ver sterking te sturen en al hun krachten te beste den aan de verdediging van Birma, waar de japanners, naar hij verklaarde, onweerstaanbaar oprukken in de richting van Mandalay. De Chineesche strijdkrachten in Birma heb ben zich nog verder moeten terugtrekken en de nieuwe frontlinie bevindt zich ten Noorden van Yedashe, 35 km. noordeliik van Toungoo* Veelvuldig worden aangelegenheden, waarvan de behandeling aan Nederlandsche instanties is opgedragen, bij den Ortskommandant te Leeu warden aanhangig gemaakt. Namens dezen verzoekt de Burgemeester van Sneek de ingezetenen, ter voorkoming van nut- teloozen arbeid, den Ortskommandant in het al gemeen niet met alle mogelijke moeilijkheden lastig te vallen. Binnenkort zullen eenige nieuwe wijsjes op het carillon worden gezet. O.a, zal het carillon een gedeelte spelen van het lied „De krekel en het meisje”. De Burgemeester heeft de hoofden der openbare lagere scholen verzocht dit lied aan de kinderen te doen leeren. nieuwe ministers is nog niets beslist. Pierre Laval zal de nieuwe ministers voor dragen aan het Staatshoofd. De zetel der Fransche regeerinig zal te Vichy gevestigd! blijven. Maarschalk Pétain is met de ge vonden oplossing zeer tevreden geweest, ter wijl de atmosfeer te Vichy optimistisch is« Berlijn over nieuwe regeering van Frankrijk. BERLIJN, 15 April (A.N.P.) Hoewel een standpunt van bevoegde Duitsche zijde over de aankondiging van Vichy, dat een regeering op nieuwen grondslag zal worden gevormd, nog niet beschikbaar is, kan men in Berlijnsche politieke kringen de meening hooren verkon digen, dat Frankrijk zich van de politiek van afwachten schijnt te willen afkeeren, welke door oordeelkundige Fransche politici herhaalde lijk als „gevaarlijk afwachten” is gekenmerkt. De pogingen der Ver. Staten om druk te oefenen en voogd te spelen, zooals die ook bijzonder sterk tot uiting komen in de door Vichy zelf als onkwalificeerbaar gekenmerkte antwoordnota in zake Brazzaville, hebben, naar men hier aanneemt, tot een geleidelijk zich baan brekend inzicht geleid; waaromtrent pas enkele dagen geleden de bekende Fransche politicus Philippe Henriot zich vrijmoedig heeft uitgespro ken voor een door ambtenaren en officieren druk bezochte vergadering te Algiers, te weten de lotsgemeenschap van Europa, die Engeland door zijn politiek van tweedracht zaaien steeds weer heeft geprobeerd te dwarsboomen. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van 16 April luidt: Aan het front van Cyrenaica bedrijvigheid der vooruitgeschoven elementen. De bombardementen op doelen op Malta zijn voortgezet. Tijdens luchtgevechten, die geleverd zijn boven het eiland, hebben Duitsche jagers 7 vijandelijke toestellen neergeschoten. Tijdens een mislukte poging tot een aanval op onze schepen, die in het middendeel van de Middel» landsche Zee voeren, zijn 2 Engelsche bommen werpers door escorteerende Duitsche jagers neergeschoten. waarvoor hg is gesteld. Nader ingaande op de taak, voor welke de N.S.B., nadat zij verklaard is tot de eeni ge partij waarin de politieke wilsvorming tot uiting kan komen, is gesteld, wees de Rijksciommissaris op de gemeenschappelijke idee, welke verplicht tot samengaan. De weg in de Germaansche gemeenschappelijke le- vensruimte, welke door den Führer ten doel is gesteld, maakt het noodzakelijk, dat de Germaansche volken en dus ook het Neder- landsche volk, zich hun gemeenschappelijk lot bewust worden. Dit is niet te bereiken door commandeeren, doch alleen door over tuigen. Spreker hecht zeer veel waarde a,an da opvoedende taak van die N.S.B. en hij waarschuwde ervoor, alles van staatsstand- puni te bezien. Zooals de Nederlander zijn Nederlandsche belangen achter moet stellen, zoo moet de Duitscher leeren, in de Ger- maansch». levensruirnte te schrijden. „Wij mosei. gea. Duitedu jn>psac»utieo zün en Met Pétain en Darlan. BERLIJN, 14 April. (A. N. P) Te Berlijn is een bericht uit Vichy ontvangen, volgens hetwelk maarschalk Pétain, admiraal Dar lan en Pierre Laval hebben besloten een nieuwe Fransche regeering te vormen. In de Wilhelm strasse neemt men kennis van dit bericht, doch men ziet er voorloo- pig van af ten aanzien daarvan zijn stand punt te bepalen. Ambassadeur de Brinon heeft na zijn te rugkeer uit Vichy aan de pers een uiteenzet ting gegeven over de regeeringsvorming in Frankrijk. Hij deelde mede, dat Pierre Laval lei der van de Fransche regeering zal zijn. Admiraal Darlan zal leider der militaire strijdkrachten (leger, marine en luchtmacht) zijn, doch geen minister. Hij kan echter den ministerraad steeds bij wonen. Admiraal Dar lan blijft overigens opvolger van het Staats hoofd maarschalk Pétain. In de toekomst zal er geen ministerie van loorloa meer ziin. Ten aaurivu van de. het bijzonder onderwijs en op 1 Januari 1943 dén leeftijd van 18 jaar hebben be reikt, moeten hun arbeidsdienstplicht ver vuld hebben. Uitgezonderd zijn zij, geboren vóór 1 Januari 1920. Bovenstaande categorieën van personen moeten dus op 1 Juni a.s. in de kampen opkomen. Om hun dit mogelijk te maken heb ben zij zich vóór 25 April a.s. schriftelijk of mondeling bij één der aanmeldingsbu- reaux op te geven voor inschrijving, keu- ring, enz. Verdere bijzonderheden worden hun op deze aanmeldingsbureaux medege deeld. Hij, die onder bovenstaande bepalingen valt en verzuimt zich aan te melden, kan zijn arbeidsdienstplicht dit jaar niet meer ver vullen. De kampen eindigen op 14 November 1942, voor studenten en a.s. studenten op 24 Oc tober 1942. Voor de aanmeldingsadressen zie dé adver tentie in deze courant. Gewone vrijwilligers kunnen zich ook nog tot een beperkt aantal opgeven. Hoofdred. L, KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek V VICTORIE DU1TSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. WEDEROM VIJFTIEN SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Op den Atlantischen Oceaan en in de Noordelijke Ijszee. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 14 April. (D.N.B.) Flet opperbevel der weer macht deelt mede: Duitsche duikbooten en gevechtsvliegtuigen hebben de vijandelijke ravitailleeringsscheep- vaart wederom zware slagen toegebracht. Op de Noordelijke Ijszee hebben duikbooten een uit Moermansk uitgeloopen convooi aan gevallen en twee Amerikaansche transport schepen, tezamen 12.200 b.r.t., waarvan één reeds door bommen van Duitsche vliegtuigen beschadigd was, in den grond geboord. Ge vechtsvliegtuigen hebben van hetzelfde convooi een tankschip van 4000 b.r.t. in den grond ge boord en een groot koopvaardijschip zoo zwaar beschadigd, dat het verloren geacht moet wor den. Op den Atlantischen Oceaan hebben duik booten twaalf vijandelijke koopvaarders met tezamen 104.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Bijna al deze schepen, waaronder zich zeven groote tankbooten bevonden, werden vlak onder de Amerikaansche Oostkust getorpedeerd. De vijand heeft hiermede wederom 15 koop vaarders met een inhoud van 120.200 b.r.t. ver loren. ARBEIDSDIENSTPLICHT. Ij Mannelijke personen, die in het gaar wenschen te studeeren of eenig examen jwenschen af te leggen aan een Universiteit of poogeschool en die vóór 1 Juni 1942 den leef tijd van 18 jaar hebben bereikt en geboren |rijn na 1 Januari 1920 moeten hun arbeids- Bienstplicht hebben vervuld. Vrijgesteld zijn alleen zij, die reeds vóór tl Januari 1942 waren ingeschreven of al Wan niet met goed gevolg vóór dien datum fcenig examen aan een Hoogeschool of Uni- ffersiteit hebben afgelegd. L 2. Mannelijke personen, die ni 1 Januari *943 in aanmerking wenschen te komen voor «eu beUeWug in openden diejtól pf bij ning van het front .tegen den vijand. Vervolgena verleffiüó Hauptdienstleiter Schmidt de verschillende rangteekenen aan de politieke leiders, waarbij de Rijkscommis- saris van de gelegenheid gebruik maakte, ieder van hen met een handdruk te danken. Hierna nam Rijkscommissaxis Seyss In- quart het woord. Hij gaf een overzicht van de geestelijke stroomingen van onzen tijd en wees hierbij op de groote moeilijkheden, welke het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland heeft op te lossen. Niet alleen moet de achterstand worden ingehaald, wel ke is ontstaan door de moeilijkheden, welke de vroegere Nederlandsche regeering aa,n de buitenlandsche organisatie der Duitschers in Nederland in den weg heeft gelegd, doch ook moet het tempo van het steeds krachti ger leven der Duitsche natie worden bijge houden. Spreker dankte allen die hun werk kracht hieraan gegeven hebben en sprak de verwachting uit, ook in de toekomst op alle partijgenooten te kunnen rekenen. In groote trekken schetste spreker de po litieke stroomingen, welke thans door de we reld gaan, teneinde het politieke leiders- korps de richtlijnen te toonen, volgens wel ke het moet handelen. Beginnend met het geestelijke leven der Nederlanden toonde hij de krachten, welke vroeger in dit land de ontwikkeling hebben geleid en die ook thans nog aan het werk zijn. Deze krachten hebben één ding gemeen en wel, dat zij de bloedsge- bondenheid van het volk loochenen. Voor een deel waren deze krachten van interna tionalen aard, zooals liberalisme, jodendom, vrijmetselarij en marxisme. Het is het nood lot geweest van het Duitsche volk, dat het in den wereldoorlog het werken van deze machten niet heeft gezien. De Führer heeft ons getoond, waarom het ging en het Duit sche volk weet thans dat het om zijn be staan strijdt tegen deze internationale krach ten. Nu door het uitbreken van den strijd in het Oosten de vraag om ’t bestaan van Euro pa is gerezen, moet ook het Nederlandsche volk een strijdvaardige houding aannemen, wanneer het ten minste niet wil, dat zijn rol uitgespeeld is. Daartoe moeten de volk- sche krachten in den Nederlandschen mensch tot nieuw leven gebracht worden omdat hij „TOEKOMST”. Vanwege het departement van Volksvoor lichting en Kunsten is dezer dagen huis aan huis verspreid het blad „Toekomst”, gewijd aan de Nederlandsche werkers. Het blad opent met een artikel van de hand van den heer N. (Foster baan, chef der afdeeling perswezen van genoemd de partement over „heden en toekomst” zulks naar aanleiding van een passage uit Bil- derdijk’s „Afscheid”: „In t verleden ligt het heden, in het ml wat worden zal”. In dit artikel wordt o.m. gezegd: Er bestaat geen scheidslijn tusschen he den en toekomst. Bij dit innige verweven zijn van heden en toekomst is liet dan ook dwaas om aan een toekomst te gelooven die op een willekeurig oogenblik onafhan kelijk van het heden aan den horizont zou, verschijnen. De inhoud eu de vorm dien wfi nu aan ons Nederlandsche heden geven bepalen de gestalte die onze Nederlandsche toekomst zal hebben. De droom van een goede toe komst zal slechts werkelijkheid worden in dien wij er in het heden door onzen arbeid den grondslag voor leggen. Een nieuwe geest wordt over ons volk vaardig, dwz. in ons volk is uit langen sluimer de wil ontwaakt om zich, op zijn we zen te bezinnen, om zich van zijn kracht en van zijn roeping als volk van zijn plicht tegenover het voorgeslacht en tegenover het nageslacht bewust te worden. Thans is ons volk in den smeltkroes van oorlog en revolutie, de strijd om hel naak te bestaan beheerscht het leven. Doch zooals de duisternis van den nacht in de ochtendschemering overgaat, alvorens de zon haar middaghoogte bereiken kan. zoo gloort óók thans reeds de morgen van den nieuwen dag. Blijft niet in het donker en in den bewusteloozen slaap, maar ademt de frissche morgenlucht in, treedt naar bui ten in de schemering om het stijgen van de zon te aanschouwen. Niet in dadenloos gedroom over het ver leden verzonken te blijven, niet in een we zenloos staren op het vluchtige heden te ver starren, doch frisch en krachtig met en in dit heden naar de toekomst té groeien het Nederlandsche volk hiertoe aan te spo ren, dat is het doel van dit blad „Toekomst”. In een reeks van andere artikelen wordt dan de taak van ons Nederlandsche volk in verband met zijn toekomst uiteengezet; we noemen: „De ondergang van het kapita lisme; de vrouw en de nieuwe tijd; een onbezorgde levensavond; Nederland zal her rijzen; de volksgezondheid in den nieuwen tijd; voor het volk, door het volk”, enz. Het blad, dat verlucht is met tal van toepasselijke foto’s bevat tevens een groote prijsvraag, waaraan iedereen kan mededin gen. Op verzoek van het departement vermel den we nog even dat in deze prijsvraag een zetfout is geslopen. Als 2e der gegeven beginletters staat n.l. een S vermeld, dit moet een W zijn. Voorts kan gemeld worden dat de termijn van inzending der oplossingen is verlengd tot 30 April a.s. BIJZONDERHEDEN IN VERBAND MET ARBEIDSDIENSTPLICHTBESLUIT. Degenen, die vóór of op 1 April 1942 zijn laangesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, die ongehuwd zijn, en .tien leeftijd vari 18 jaar doch niet den leef tijd van 22 jaar hebben bereikt, moeten zich {vóór 25 April 1942 ter inschrijving melden {uitsluitend bij den Burgemeester van lm n woonplaats. Degenen, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren jdienst of bij het bijzonder onderwijs en die genen, die als student wenschen te worden {ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een Universiteit of Hooge- jschool of de vóór of op 1 April 1942 aange- istelden in openbaren dienst of bij het bijzon der onderwijs, ongehuwd zijnde en den leef tijd van 18 jaar, doch niet van 22 jaar be reikt hebbende, alsmede zij die meenen, dat het „arbeidsdienstplichtbesluit” op hen niet |van toepassing is, omdat zij tenminste vier Imaanden, tijd met verlof doorgebraicht mede- gerekend, werkelijken dienst als militair heb ben vervuld, of lid van den Nederlandschen Opbouwdienst zijn geweest of als vrijwilliger bij de Duitsche Weermacht, de Waffen SS of het Vrijwilligerslegioen Nederland hebben get Öiend, kunnen hun aanspraken doen gelden Idoor zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk te Wenden tot den Secretaris-G'cneraad van Al- gemeene Zaken, Laan Copes van Catten- burch 28, ’st-Gravenhage, onder vermelding Jraji één der redenen, hierboven genoemd. GEMEENTELIJKE AANGELEGENHEDEN. De Burgemeester van Sneek brengt het vol gende onder de aandacht van de ingezetenen. JEUGDHERBERGEN. Nuttige instellingen, maar niet voldoende be kend en lang niet genoeg gewaardeerd. De aangewezen weg voor de jongeren met smalle beurzen om de vrije dagen, weekends en vacan- tie’s zoo nuttig en aangenaam mogelijk te fcésteden tot heil van lichaam en geest. Wij, die hier te Sneek een jeugdherberg bezitten, beseffen wat het waard is de jeugd veilig te Weten, goed gevoed en goed gehuisvest en in de gelegenheid de heele lange dag van licht en lucht en zon en water te genieten. Daarom bur gers van Sneek, slaat de handen ineen, helpt mee aan de tot standkoming van een u i t ge breid net van jeugdherbergen over heel Mederland. Sinds 1934 werd er in ons land geen enkele jeugdherberg bijgebouwd. Dat moet iveranderen. Geeft daarom allen Uw steun aan de op Zaterdag 9 Mei a.s. te houden straatcol- Jecte ten bate van dit mooie sociale werk. De BURGEMEESTER van SNEEK. BIJEENKOMST VAN FUNCTIONARISSEN DER N.S.D.A.P. IN NEDERLAND. Rede van den Rijkscommissaris. Dezer dagen, heeft het korps functionaris sen van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland een bijeenkomst gehouden om rekenschap af te leggen van zijn arbeid en tevens van den Rijkscommissaris de richt lijnen te hooren voor zijn werk in de toe komst. Als eerste sprak de leider van het Ar- beitsbereich, Hauptdienstleiter Schmidt, die herinnerde aan de woorden van den Rijks commissaris op de stichtingsvergadering van het Arbeitsbereich te Utrecht, dat Duitsche partijgenooten in de Nederlanden een voor beeld moesten zijn van het nationaal-socialis- me der Germaansche levensruirnte. Deze woorden zullen ook in de toekomst richt snoer blijven. Vervolgens gaf spreker een overzicht van alles, wat door de partij en haar onderaf- deeling in het afgeloopen jaar tot stand is gebracht en hij sprak zijn dank uit voor het vele werk, dat door de functionarissen anders niet in staat is, de taak te vervullen is verzet. In het bijzonder wees hij hierbij op het groote resultaat van het inleveren van metaal door de Duitschers in Nederland, alsmede op bet inlevenen van bont en wol voor het Oostfront. Bij de bespreking van de betoogingen en scholingsdagen van de partij legde Haupt dienstleiter Schmidt den nadruk op de ka meraadschap tusschen de Duitsche en de Nederlandsche nationaal-socialisten waarbij hij met name de groote betooging te Amster dam in Juni 1941 noemde, waar de grond slag werd gelegd voor het oprichten van het Nederlandsche vrijwilligerslegioen voor den strijd tegen het bolsjewisme. Ook het werk van de Duitsche vrouwen werd niet verge ten en met trots werd er op gewezen, dat zij 1.613.000 uur hebben gewerkt voor de Duitsche soldaten. Hauptdienstleiter Schmidt besloot zijn rede met de opwekking ook in de toekomst alle krachten aan het thuisfront m te. cellen your deu Eubrer lot ondersten- CM HET VEK1) LIST UIEN, onder 18 April 19 April 20 April 21 April op: 18 April6.38 19 April 6.36 20 April 6.34 21 April 6.32 Men is verplicht te verduisteren van zons- tondergahg tot zonsopgang.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1