1 NIEUWSTIJDINGEN. Duitschland strijdt voor Europa. OlHcieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN en STAVOREN VRIJDAG 24 APRIL 1942 2v Jaargang No. 33. Bureau Grootzand55, Sneek Tel. 3005 (fit gave fir .na’s E. J. Driuliout en Xiezcbrink Co. BANGKOK, 23 April. (D.N.B.) Radio Delhi meldt uit Birma, dat de Japansche opmarsch op den linkeroever van de rivier, de Salwin dreigende afmetingen heeft aangenomen. De Japansche troepen staan reeds voor Lolkau. Aan het centrale front hebben de Japanners een punt op 240 km ten Zuiden vaü Manda^ lay bereikt. waarin uereenigJ: DRIJFHOUT’' NIEUWSBLAD, Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang J VERSCHIJNT I DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS zons- de VREDEGERECHTSHOF. eerherstel tcekomt. het ent- met Friesche landsche vincie 20.54 20.56 20.57 20.59 voor zoover daar niet volgens andere bepa lingen een zwaardere straf op staat, over eenkomstig de aan het begin vermelde bepa lingen gestraft wordt met een hechtenis van maximum 6 maanden en een boete van maxi mum duizend gulden of met een van deze straffen. Pan 3. Deze bekendmaking treedt op 1 Mei 1942 in werking. 's Gravenhage, 20 April 1942. De commissaris-generaal voor Veiligheid Get. RAUTER. S.S.-Gruppenführer en luitenant-gen. der politie. Ernstig ongeluk te Noorddijk. GRONINGEN, 23 April. Vanochtend heeft in de gemeente Noorddijk een zeer ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij 4 menschen om het leven zijn gekomen. Bij het lossen van kunstmest, dat via een kraan geschiedde, is deze kraan, toen er zich ongeveer 4500 kilo mest in bevond, uit het raam losgeschoten en gekanteld. Op dat OOgenblik bevonden zich 5 arbeiders onder de kraan, met het noodlottige gevolg, dat 4 van hen getroffen werden en onder de kunstmest bedolven. Ze waren op slag dood. De vijfde ar beider, die .eenigszins terzijde stond, werd ge wond, komen, dat is noodig om een bedrijf groot te maken en is in het belang van allen. Dikwijls heeft men het over het socialisme, echter al te vaak begrijpt men niet dat socialisme dit is: dat men meer dient te geven aan de maat schappij dan er van te ontvangen. Een eereta eisch daarvoor is dat men met elkaar de moei lijkheden tracht te boven te komen, alle ge schillen op godsdienstig en politiek terrein op zij zet, om samen te vechten voor een beter bestaan niet alleen voor ons zelf, maar ook voor onze ouders en kinderen. In overhéidsbedrijven is het iets anders, maar hoe treurig is het in vele particuliere bedrijven met de ouderdomsver zorging gesteld, vaak kent men daar alleen de ouderdomsrente, al hebben de arbeiders hun geheele leven in zoo’n bedrijf geploeterd. Dat in de eerste plaats dient veranderd en in ver band daarmede raadt spr. allen aan vooral ook te luisteren naar de uitzendingen op 1 Mei. Er zal een begin gemaakt worden met een behoorlijke pensionneering, opdat ieder zich geborgen weet in zijn volk. Twee taken hebben wij als volk in de eerste plaats: le. te zorgen voor de ouden van dagen; 2e. te zorgen dat de jeugd weer een toekomst heeft in de maatschappij. Die ta ken zijn niet gemakkelijk, om ze te vervullen zullen wij allen gezamenlijk hard moeten vech ten en veel moeten offeren. Er zal begrip voor, eikaars moeilijkheden moeten •zijn, waardeering voor den arbeid en ook voor onze organisatie, waarin ook de werkgevers zullen worden onder gebracht, want de werkgever dient de eerste arbeider in zijn bedrijf te zijn, en leider kan hij eerst zijn als hij het vertrouwen van allen heeft verworven. Maar als allen eenmaal in één orga nisatie zijn vereenigd, als allen ook hun gods dienstige en politieke geschillen op zij zetten om samen te strijden voor het brood voor vrouw en kinderen, zullen wij de socialistische maat schappij veroveren, waarin brood, werk, be staanszekerheid en arbeidsvreugde voor ieder zal zijn. Daarom komen wij tot de arbeiders om aan hun gezond verstand te appèlleeren, op dat zij beseffen dat in eerlijke samenwerking, waarin elk zijn offers brengt, een betere maat schappij is te verkrijgen. Wij hebben daarvoor kerels noodig, die weten waarom het gaat, we ten dat zij bij elkaar hooren, en schouder aan schouder willen staan; houdt dus het spreek woord in gedachten: eendracht maakt macht. De hdfer d e K o k sprak nog een kort slot woord, waarna de spreker en zijn gezelschap zich naar de gemeentebedrijven begaven waar een dergelijk appèl werd gehouden. RAKETTEN VOOR HET LEGIOEN. De afdeeling propaganda en verzorging van liet hoofdkwartier van het „Vrijwilligers Legioen Nederland” deelt mede, dat de mo gelijkheid geopend is om paketten te ver zenden aan de leden van het Vrijwilligers Legioen Nederland. De paketten mogen hoogstens een kilo gram wegen en geen grooter afmeting heb ben dan 10-20-40 centimeter. De inhoud mag niet aan bederf onderhevig zijn. De pak ketten dienen volledig geadresseerd met persoonsnaam .en het veldpostnummer ge zonden te worden aan het hoofdkwartier van het Vrijwilligers Legioen Nederland, Ko ninginnegracht 22 te ’s-Gravenhage. Vlan hieruit worden zij in kisten naar hun bestemming gebracht. Op 1 Mei a.s. moeten de loketten in het bezit van het hoofdkwarlier zijn. De nadruk wordt er op gevestigd “Hat deze zending al leen geldt voor leden van het Vrijwil igers Legioen Nederland. .Voor andere Nederlandsche Vrijwilligers bij de Weermacht zijn bereids onderhande- lingen gaande. Ook In de textielindustrie in Dultsch» (land hebben vele Nederlandsche arbeid* eters werk gevonden. lV.P.Br£glygQ.Qa£Thijs5eiJ-S.) BEKENDMAKING van den höheren SS- und Polizeiführetr en Commissaris-generaal voor het veiligheidswezen omtrent het trekken. Op grond van par. 45 van de verordening nr. 138/1941 van. den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffend© de bescherming van de orde wordt bepaald: Par. 1. Wandelmarschen en wandeltochten in gesloten groepen of uniforme kleeding, zijn verboden. Van dit verbod zijn tochten van scholen en tochten, waartoe door den commissaris- generaal voor het veiligheidswezen speciale vergunning is verleend, uitgezonderd. Par. 2. Handelingen in- strijd met deze regeling zijn overtredingen en worden gestraft met hechtenis tot zes maanden en boete tot 1000 gulden of met een van deze beide straf fen, voor zoover niet volgens andere bepalin gen een zwaardere straf opgelegd wordt. Par. 3. De regeling wordt met de publi catie van kracht. De publicatie geschiedt door bekendmaking in de pers. Nadat het tot talrijke incidenten, anti- Duitsche betoogingen en andere onbehouwen heden van den kant van groepen trekkers van allerlei aard was gekomen, werd in Juli 1941 door een beschikking van 'den höheren 5.5. - und Polizeiführer een verbod uitgevaar digd voor tochten van dezen aard in gesloten groepen of uniforme kleeding. Het verbod kreeg een termijn tot 1 September 1941. Herhaalde, na afloop van dezen termijn gedane waarnemingen, hebben aangetoond, dat het verbod geen opvoedend effect heeft gehad en dat ook na dezen termijn een orde lijk en gediciplineerd trekken niet was ge waarborgd. Bij beschikking van den höheren 5.6. - und Polizeiführer wordt derhalve het houden van wandelmarschen en -tochten we- tellh en diUlM zolder lingen gestraft wordt met een hechtenis van maximum 6 maanden en een boete van maxi mum duizend gulden of met een van deze straffen. Par. 4. Deze bekendmaking treedt op 1 Mei 1942 in werking. ’s Gravenhage, 20 April 1942. De commi ssaris-g ener aal Veiligheid Get. RAUTER. S.S.-Gruppenführer en luitenant gen. der politie. Olievelden in Birma definitief in Japansche handen. SHANGHAI, 22 April. (D.N.B.) De ten Noor den van Magwe gelegen petroleumvelden in Birma, zijn naar de militaire woordvoerder van Tsjoengking mededeelde, door de Japansche troepen veroverd. DE JAPANSCHE OPMARSCH IN BIRMA. BEKENDMAKING betreffende het keuren van de lichtingen 1908 en 1909, alsmede voor de lichting 1924 en diegenen van de lichtingen 19101923, die tot nu toe nog niet gekeurd zijn. Alle mannelijke Rijksduitschers geboren in de Jaren 1908 en 1909 moeten zich melden ter keu ring; alle mannelijke Rijksduitschers geboren in net jaar 1924, alsmede de nog niet voor den militairen dienst geregistreerden en gekeurden geboren in de jaren 1910 tot 1923 moeten zich hiertoe melden, en wel in de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en Overijsel: bij de Wehrmachtskommandantur Zwolle, van Roijensingel 13, op 27/4/42 voorm. 8.30 uur lett. AO op 28/4/42 voorm. 8.30 uur left. P—Z Zij, d.e zich moeten melden, moeten identi teitspapieren en twee pasfoto’s, groot 37X52 mm., genomen in burgerkleeding zonder hoofd bedekking, meebrengen. Zij, die een bril dragen, moeten het. recept van hun bril meebrengen. Het reisgeld 3e klasse wordt bij toonen van het reisbiljet vergoed. Bovendien wordt bij 'een afwezigheid uit de plaats van inwoning langer dan 8 uur een bedrag voor vertering uitgekeerd. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. De commissaris-generaal voor het veiligheidswezen. w.g. RAUTER SS Gruppenführer en luitenant- generaal der politie. BEDRIJFSAPPèLS. Het N.V.V. heeft Woensdag bij verschillende takken van dienst dezer gemeente een bedrijfs- appèl gehouden. In de voormiddag geschiedde dat, o.a. in tegenwoordigheid van burgemeester Schut, bij de gemeentereiniging. Te 2.30 uur werd eenzelfde appèl voor het personeel van gemeentewerken in het -gebouw Van dien dienst gehouden. De heer Y. Steensma, provinciaal vertegen woordiger van het N.V.V., was de spreker en hij was vergezeld van zijn medewerkers de h.h. G. Tilkema van de afd. beroepsontwffikeling en J. Jansma van de afd. pers en propaganda, ter wijl tevens aanwezig was districtsleider Las- kewitz. Nadaf de directeur van gemeentewerken, de heer J. de Kok, een kort inleidend woord tot het in de teekenzaal vereenigd personeel van den dienst had gericht, zeide de heer Steen- 8 m a, dat de bedoeling van een dergelijk appèl is' de aandacht van allen te vestigen op de moei lijke omstandigheden, waarin het Nederlandsche volk en in het bijzonder ook de arbeiders ver- keeren. Velen voeren struisvogelpolitiek en Willen de werkelijkheid niet zien, doch het is een feit dat wij bezet gebied zijn, onze koloniën bezet zijn en ons volk als zoodanig niets meer bezit, het is straatarm geworden. Door geza- hienlijken arbeid moeten wij trachten er weer bovenop te komen. Het eenige wat wij nog be zitten is onze arbeidskracht <en die moet ons er Weer boven op helpen en een betere toekomst >oor ons en onze kinderen scheppen. Het zal Van ieder de uiterste krachten en de grootste offers vergen die betere toekomst, d.w.z. een socialistische maatschappij te verwezenlijken. Hoe verschillend onze meeningejj ook mpgen Zijn over den afloop van den oorlog, wij zijn bet allen hierover eens dat de toestand van penige jaren terug, toen er 500.000 werkloozen Waren, waardoor practisch J4 A l/s van ons volk op de rest ongewild parasiteerde, een kankergezwel in de maatschappij vormde, zoo- dat nimmer een sterk volk kon ontstaan. Wij moeten daarom trachten een maatschappij te bouwen waarin werk is voor ieder, bestaans zekerheid, waardeering voor ieders arbeid en die arbeidsvreugde, zonder welke het leven op aarde een hel is. Voor de jeugd was er in de oude maatschappij geen plaats meer in het arbeidsproces, en uit het onrecht haar aange daan en de daardoor ontstane ontreddering rees haar aanklacht en opstandigheid. Slechts een heid van ons volk zal in staat zijn dit alles anders te doen worden, spr. kan zich de ver deeldheid onder de arbeiders door godsdienstige en politieke geschillen eigenlijk niet begrijpen, terwijl bij de kapitalisten vaak juist wel die een heid gevonden werd. We strijden toch allen Voor een behoorlijk bestaan, voor de zekerheid Van het brood voor vrouw en kinderen en dan doen ..die godsdienstige en politieke geschillen er tooh niet toe, dan strijden wij samen voor een socialistische maatschappij. Zeker, ook dat feodalisme zal ons niet op een presenteerblaadje Worden aangeboden. Wij zullen er voor moeten Vechten en voor deze strijd hebben wij iedere man en vrouw noodig. Daarom gaan wij dan ook de bedrijven in om te appèlleeren aan het gezond verstand van de arbeiders, door wier gezamenlijk werk de nieuwe maatschappij moet Worden opgebouwd. Bij den werkgever en bur ger dient ook meer begrip, meer waardeering voor den arbeid gewekt, de burger moet zijn prrogantie afleggen en moet leeren inzien, dat (iedere arbeid onmisbaar is in de maatschappij en dat daarom ook iedere arbeider recht heeft op een behoorlijk bestaan. De werkgever moet begrip hebben voor de rechten van den arbei der, doch anderzijds besefte de arbeider dat hij ook plichten heeft naast rechten. Er moet dus Wederzijdscli begrip voor eikaars moeilijkheden beroep betreden. 3). De bijzondere vergunningen en bewij zen staan aan personen, die het vijftiende levensjaar voleind hebben, slechts toe het afgesloten gebied te betreden, indien zij te vens in het bezit zijn van een officieel be wijs, voorzien van een foto. Par. 3. Indien men zich aan deze verordening niet houdt, begaat men een overtreding welke, voor zoover daar niet volgens andere bepa lingen een zwaardere straf op staat, over eenkomstig de aan het begin vermelde bepa- De Nationale Jeugdstorm wordt weerbaar gemaakt. De leider der N.S.B., Ir. Mussert, heeft Zater dag een bezoek gebracht aan de Kaderschool op „Avegoori’ te Ellecom bij Arnhem, waar een 80-tal kaderleden van den Nederlandschen Jeugdstorm een speciale opleiding van vier we ken ontvingen om als instructeur te kunnen op treden bij het weerbaar maken van den Jeugd storm. Mussert bracht aan het einde van den cursus een bezoek aan deze kaderschool .Door middel van demonstraties toonden de jongemannen hem, wat zij hadden geleerd. De demonstraties, bestaande uit exercitie, handgranaatwerpen, richtoefeningen» met het geweer, kaartlezen en sport, werden door ir. Mussen met belangstel ling gevolgd. De mannen droegen daarbij, naar ons werd medegedeeld, uit practische overwe gingen, de Duitsche S.S.-uniform. De oefenin gen werden correct uitgevoerd en de Duitsche instructeurs verklaarden zeer tevreden te zijn over hun leerlingen. Hun was gebleken, dat de Nederlander na goede opjeiding een even goed soldaat kan worden als de Duitscher. De cursusleider merkte met betrekking tot dezen Jeugdstormcursus nog op, dat niet ge tracht wordt van Nederlanders Duitschers te maken, maar dat deze voornamelijk beoogt den deelnemers gevoel voor discipline en een manne lijke houding bij te brengen, indachtig vooral het gezegde, dat wie niet heeft leeren gehoor zamen ook nimmer zal kunnen bevelen. In ka meraadschap wordt hier door Duitschers en Nederlanders aan een gemeenschappelijk doel gewerkt Wij leven hier als het ware zoo schetste hij de sfeer in een soort van komen de Germaansche gemeenschap. Na deze demonstraties sprak ir. Mussert dé kaderleden toe. Nadat hij er zijn vreugde over had uitgespro ken, dat de mannen zich tot taak gesteld heb ben hun volk te dienen, schetste hij den toe stand, waarin moederland en koloniën zich thans bevinden. Laten wij een voorbeeld nemen aan het Duit sche broedervolk, zoo ging hij voort, dat na vier jaren strijd in 1918 diep in den put zat. Nu is Duitschland onbestreden de leidende natie van ons continent. Dit jaar verwachtte ir. Mussert een volledig terugwerpen der Sovjets in het Oosten. Er dreigt echter ook gevaar uit het Westen: van de zijde van onzen erfvijand. Hij heeft rijkelijk keuze voor een aanval: van Hammerfest tot Biarritz. Deze kan ook gericht zijn op het hart van het Germaansche rijk, o’» b.-t land gelegen aan de monding van den Rijn. Ih dat geval zou ik tot het Duitsche volk willen zeggen:- maakt u niet ongerust, wij Nederlanders staan gereed. Gij weet echter, dat als die aanval nu komt, Duitschers hier de wacht moeten betrekken. Dat gevoel vervult u met schaamte. Leven wij ech ter uit de hoop, dat wij in de toekomst Ger- manje zullen kunnen verdedigen. Want het zal zoo zijn, dat wij Germanen hetzij Scandinaaf of Nederlander ons tegen den gemeenschap- pelijken vijand zullen verweren. Daartoe zult gij straks de jeugd moeten halen uit het moeras van slapte en verweekelijking. Daarom vraag ik u pioniers te willen zijn voor het „houden” van den Germaanschen mensch en van de Germaan sche levensruimte. NED. VER. VAN HUISVROUWEN WORDT OPGEHEVEN. De Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft gis teren in een algemeen© vergadering voorstel van het hoofdbestuur om tot binding der vereeniging over te gaan, 121 tegen 19 stemmen aangenomen. b)’. aan de Nederlandsche kust ten zuiden van Hoek van Holland tot de Belgische grens en de in dit gebied gelegen eilanden (provincie Zeeland en het Zuidelijke deel der provincie Zuid-Holland, ten Zuid-Westen van de linie Nieuwe Waterweg-Oude Maas- Dordtsche Kil) is het baden slechts veroor loofd op de door de weermacht aangewezen en door borden gekenmerkte openbare bad gelegenheden. P a r. 2. Indien men zich aan deze verordening niet 6.23 ,6.21 6.19 6.18 Men is verplicut te verduisteren vun ondergang tot zonsopgang. HET DUITSCHE WEERMACHTS» BERICHT. GEVECHT IN HET KANAAL. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 23 April. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In het Oosten leverden verscheidene eigen aanvalsoperaties succes op. In den Centralen en Noordelijken sector van het front mislukten plaatselijke aanvallen van dén vijand. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een groote bewapeningsfabriek der bolsje wisten in Stalingrad aangevallen en talrijke - bomtreffers geplaatst, waarop branden en ont ploffingen volgden. Een andere doeltreffende luchtaanval was gericht op de haveninstallaties van Moermansk. In Karelië hebben Finsche troepen na gevech ten, die 10 dagen hebben geduurd, aan het front van de Swir 150 vijandelijke aanvallen afgesla gen. Hierbij verloor de vijand behalve talrijke gevangenen en wapens meer dan 14.000 doo- den. Ook de tegen een Duitsche formatie in dezen sector ondernomen aanvallen van den vijand mislukten met bloedige verliezen. In N.-Afrika wederzij dsche activiteit van ver- kenningstroepen. Sterke formaties gevechts vliegtuigen, duikbommenwerpers en jachtvlieg tuigen hebben overdag en des nachts met succes de aanvallen op de militaire installaties en vliègvelden op het eiland Malta voortgezet. In luchtgevechten boven Malta werden 9 Brit- sch? vliegtuigen neergeschoten. Gevechtsvliegtuigen plaatsten bij nachtelijke aanvallen bomtreffers op een springstoffenfabriek in Z.-Engeland. In het Kanaal ontstonden in den nacht van 21 op 22 April tusschen Duitsche patrouilleformaties en Britsche motortorpedo- booten verscheidene gevechten, in het verloop waabvan een aantal vijandelijke motortorpedo- b ooien beschadigd werden. In het zeegebied ten Zuiden van Boulogne werden in denzelfden nacht bij een botsing van Duitsche mijnenvegers met een Britsche formatie motortorpedobooten 1 vijandelijke motortorpedoboot tot zinken ge bracht en 2 andere zwaar beschadigd. De Brit sche formatie trok zich daarop onder bescher ming van een rookgordijn terug. Onze eigen booten liepen zonder verliezen of beschadigin gen haar steunpunt binnen. Tijdens dit korte gevecht zetten de Britten op een afgele gen plaats aan de kust een kleine stoottroep aan land, die onmiddellijk in een vuurgevecht met een Duitsche kustwacht gewikkeld werd en zich ijlings met bloedige verliezen en met achter lating van de geheele uitrusting terug trok. In den afgeloopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen bommen neer in West-Duitschland< De burgerbevolking leed enkele verliezen, ge- ringe materieele schade werd vooral aangericht in woonwijken. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 5 der aanvallende bommenwerpers wneer. Kapitein Ihlefeldt behaalde gisteren over houdt, begaat men een. overtreding welke, dag aan het Oostelijk front zijn 98e tot 101e - overwinning in de lucht. "Oberfeldwebel Gildner behaalde in den nacht van 22 op 23 April zijn 30e en Oberfeldwebel Beier zijn 15e nachtelijke overwinning in de lucht. HET 1TALIAANSCHE WEERMACHTS BERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: In Cyrenaica normale activiteit der patrouilles. Een vijandelijk vliegtuig, dat door ons afweer vuur werd getroffen, stortte brandend neer. De luchtbombardementen op de militaire in stallaties op Malta zijn voortgezet. De Duitsche jagers hebben tijdens de gevechten boven het eiland 8 Spitfires en 1 Curtiss neergeschoten. Talrijke andere toestellen werden op den grond vernield. In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegtuigen eenige bommen geworpen op Ra- gusa en nogmaals op Comiso; geen enkel slacht offer onder de bevolking en schade van weinig beteekenis te Comiso. Volgens latere berichten is de Britsche torpe- dobootjager Havock,^ie in het weermachtsbe richt no. 675 is genoemd, getorpedeerd en tot zinken gebracht door onze duikboot Aradam onder bevel van den luitenant-ter-zee der eerste klasse Oscar Gran, die van een kruistocht terug keerde. HET NEERSCHIETEN VAN DE GEBROEDERS VAN DIJK. In de strafzaak tegen den luitenant-kolo- nel H. Mijsherg, heeft het Vredegerechtshof uitspraak gedaan en den verdachte tot 12 jaren gevangenisstraf veroordeeld met af trek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Alleen zijn leeftijd doet hem de hoogste straf ontgaan. Het hof stelde in zijn overwegingen vast, dat iedere verdenking van schuld: der ge broeders van Dijk gebleken is van eiken, grond te zijn ontbloot, zoodat dezen volledig K OM EET VERDUiSïcREN. Zon onder 25 April 26- April 27 April 28 April Zon op 25 April 26 April 27 April 28 April TWEEDE BEKENDMAKING van dén Commissaris-generaal voor de veiligheid over bijzondere maatregelen in het afgesloten gebied van de West- eilanden en van de Neder- kust in het gebied der pro- Zeeland en de provincie Zuid-Holland. Op grond van par. 45 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied in zake het handhaven van da orde nr. 138/41 gelast ik het volgende 'Par. 1. In het afgesloten gebied, dat is vastgesteld in de bekendmaking van 7 Mei 1941, a). op de Westfriesche eilanden: Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Schiermon nikoog, Siemonszand, Boschplaat, Rottumer plaat en Rottumeroog, voor de SNEEKER NIEUWSBL Hoofdred. L» KIEZEBRINK VERSCHIJNT! DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS £!V,V' H/ofdret“lctei'r C SMIT, Bloemstraat 31 Sneek Kloosterstraat 17 Sneek BEKENDMAKING van den Commissaris-generaal voor de vei ligheid over het verbod inzake het be- tred en. Van het strand en de duinen in de kuststrook tusschen 'Den Helder en Hoek van Holland. Op grond van par. 45 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied inzake het handhaven van de orde nr. 138/41 gelast ik het vol gende Par. 1. 1. Het betreden van het strand en van bouwwerken die zich zeewaarts bevinden van vast aangelegde straten (boulevards, prome nades), wegen of huizen, als aanlegsteigers, havenhoofden, pieren, beschoeiingsmuren e. d., alsmede het betreden van het duinterrein, dat door borden als afgesloten gebied is kenbaar gemaakt, is in de kuststrook, die begrensd wordt in het noorden door Den Helder (haven) en in het zuiden door Hoek van Holland (Nieuwe Waterweg) verboden. 2. De door de weermacht aangewezen en door borden gekenmerktegelegenheden tot baden met de rechtstreeks daarheen leiden de en door horden gekenmerkte wegen val len niet onder het verbod van alinea 1. Par. 2. 1. Van het verbod van par. 1 zgn uitgezon derd personen, die in het bezit zijn van een bijzondere ‘vergunning, uitgereikt door de be voegde piaatselijke Kommandantur. Dergelijke bijzondere vergunningen worden als regel slechts versteekt aan: 1. Personen die in het afgesloten ^gebied wonen. 2. Visschers, die ter uitoefening van hun beroep het strand willen betreden. 2. Visschers, die in het bezit zijn van een bewijs van vergunning overeenkomstig de be palingen van den marinebevelhebber, uitge vaardigd op grond van par. 5 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over bijzondere maat regelen inzake de kustverdediging nr. 100/41, mogen de door de bevoegde marine-instan- ties aangewezen en in het afgesloten ge- biQd gelegen h,a,Yeji§ ter sUosEatijug yan teyi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1