Rijksdag bevestigt rechten van Hitler. I I I Duitschland strijdt voor fcuropa. Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK - WYMBRITSERADEEL - IJLST - HINDELOOPEN en STAVOREN DINSDAG 28 APRIL l<M2 No. 34. 2e Jaargang I Bureau Grootzand 55, Snoek Tel 3005 Cif^ve firma’s fc.j. Drijfhout en Kiezebrink Co. i I waarin vereenigd: DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang op» Zon Zon WAARSCHUWING AAN ENGELAND INZAKE DEN LUCHTOORLOG. DE BOLSJEWIS TISCHE KOLOS ZAL VERBRIJZELD WORDEN. Kroll Opera bijeengeroepen om een verklaring van de Rijksregeering aan te hooren, heeft op verlangen van den Führer een door Rijksmaar- eersten wereldoorlog, de krachten die Duitsch- land destijds verlamden waren joodsch, joden hebben sedert 1939 ook het Britsche wereldrijk - i DENK OiM HET VERDUISTEREN, onder 29 April 30 April 1 Mei 21.— 21.02 21.04 zijn of niet te zijn, het recht moet hebben om alles te doen, wat dient of bijdraagt tot het be halen van de overwinning. De Führer moet der halve, zonder aan bestaande rechtsvoorschriften gebonden te zijn, in zijn hoedanigheid van Führer der natie, opperste bevelhebber der weermacht, chef der regeering, hoogste beklee- der van het uitvoerend gezag, hoogste gerechte lijke instantie en leider der partij, steeds in staat zijn zoo noodig eiken Duitscher, zij het een eenvoudig soldaat of een officier, een laag- of hooggeplaatst ambtenaar of rechter, een lei dende of een dienende functionaris der partij, een arbeider of employé, met alle middelen, die hem gepast voorkomen, te brengen tot vervul ling zijner plichten en bij de verwaarloozing daarvan, na een consciëntieus onderzoek en on geacht de zoogenaamde verkregen rechten, een gepaste straf op te leggen, of hem in een bij zondere procedure zonder instructie te verwij deren uit zijn ambt, zijn rang of zijn betrek king”. ARBEIDERS EN KANTOOR BEDIENDEN, SCHENKT HIER AANDACHT AAN! Nederlandsche arbeider. Je behoeft niet werkloos te zijn. In Duitsch- land is er allerlei werk voor je. Je vVordt goed betaald, je hebt de zelfde rechten als de Duitsche ar beider en kunt in het onderhoud van je gezin voorzien. Meld je daarom voor werk in Duitschland aan bij het Arbeidsbureau. zou ik reeds thans ten overstaan van de geheele wereld het volgende willen vaststellen: De heer Churchdl is in Mei 1940 met dezen oorlog begonnen. Ik heb vier maanden lang ge waarschuwd en gewacht. Toen kwam de tijd, dat ik gedwongen was te handelen. Degene, die alleen verantwoordelijk is voor dit soort strijd, begon toen te jammeren. Ook thans is mijn wachten geen zwakheid. Moge deze man niet weer klagen en jamme ren, als ik mij nu gedwongen zal zien, een ant woord te geven, dat Zeer veel leed over zijn eigen volk zal brengen. Ik zal van nu af aan weer slag om slag vergelden tot deze misdadiger valt en zijn werk bezwijkt. Hoogconjunctuur op de rustkamers dei organisatie Todt. Een partij gerepareerde schoenen wordt naar de uitdeelingsplaat» gebracht. (V.P.B., LP. en R.S. JVeltbUd^-t eenmaal Europa dreigde te vernietigen; door de invloed der joden werden de Ver. Staten weer, evenals in 1917, voetje voor voetje door den joodsch-besmetten president en zijn volkomen joodsche omgeving zonder eenige reden en zon der eenige zin, in een oorlog gedreven tegen volkeren, die Amerika nimmer iets hadden mis daan, tegen naties, waarvan Amerika nooit iets te winnen heeft. Het gaat in dezen oorlog om een conflict tus- schen naties, die het leven op deze wereld voor de hunnen willen waarborgen en volkeren, die geworden zijn tot de willooze werktuigen van een internationalen wereldparasiet. üp dit oogenblik heft het schijnbaar verouderde Europa weer, als steeds in de geschiedenis, de fakkel van zijn inzicht omhoog en zijn mannen trek ken op, thans als de vertegenwoordigers van een nieuwe, betere orde, als de ware jeugd der sociale en nationale vrijheid van de wereld. Als ik vandaag namens deze ware jeugd van Europa en daarmee van een jongere wereld, tot u spreek, dan doe ik dat met het gevoel van een man, die den zwaarsten strijd van zijn leven voor een heilige zaak achter zich heeft. Voorts spreek ik tot u als de aanvoerder van legers die een lot hebben overmeesterd, dat als zwaar ste beproeving der Voorzienigheid slechts kan worden opgelegd aan degenen, die tot het hoog ste zijn geroepen. strekt, dat het thans grootcr is dan dat van het geheele Engelsche moederland. Ook omtrent de Japansche heldendaden, dien unieken zegetocht, kan ik niet anders zeggen, dan dat zij in onze oogen eveneens buitengewoon bemoedigend zijn. Het bemoedigendste, dat ik voor Duitsch land en zijn bondgenooten zie, is evenwel mis schien wel, dat mr. Churchill en Roosevelt te Londen en te Washington optreden en niet te Berlijn of Rome. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van 27 April luidt als volgt: Aan weerskanten activiteit van artillerie en verkenners aan bepaalde deelen van het front van Cyrenaica. Tijdens geslaagde aanvals- operaties tegen vijandelijke vliegvelden voerde de Duitsche luchtmacht zegevierende gevechten met de vijand, die 8 machines van Amerikaansch type verloor. Andere vliegtuigen werden op den beganen grond door machinegeweervuur zwaar beschadigd. Massale bomaanvallen van de Duit sche luchtmacht veroorzaakten uitgestrekte branden en hevige ontploffingen in de als doel gestelde objecten van Malta. Stellingen lucht doelgeschut werden tot zwijgen gebracht. In luchtgevechten werden 4 Engelsche toestellen vernietigd en 4 ernstig gehavend. t In den afgeloopen nacht hebben 2 Britsche vliegtuigen enkele bommen laten vallen in de omgeving van Catania. Er vielen geen slacht offers en er is geen melding gemaakt van schade. Een Hurricane werd door luchtdoelge schut brandend neergehaald. Waarschuwing. Mocht in Engeland de gedachte vasten voet krijgen, den luchtoorlog tegen de burgerbevol king met nieuwe middelen voort te zetten, dan Een wereldstrijd beslist. In dezen winter is een wereldstrijd beslist die in zijn probleemstelling ver uitsteekt boven wat 1 in normale oorlogen moet en kan worden op gelost. Wij kennen het theoretische beginsel en de gruwelijke werkelijkheid der oogmerken van de joodsch-bolsjewistische wereldpers. Heer- schappij van het proletariaat heet het en dicta- tuur van het jodendom is het. Uitroeiing van de nationale leiding en intelligentsia der volken en beheersching van het proletariaat, dat dan zonder leiding en daardoor tevens door eigen schuld, weerloos is geworden, uitsluitend door de joodsch-internationale misdadigers. De Führer wijst er dan op hoe dergelijke ge- varen ook Duitschland destijds hebben bedreigd, doch hoe ze met opoffering van het bloed van talrijke idealisten weer zijn opgeheven, en hoe ook in Hongarije, Italië en Spanje de bolsjewis tische aartsvijand ter neder werd geworpen. Al is nu ook het bolsjewistische Rusland het plas- tische product van deze joodsche besmetting, toch mag men niet vergeten, dat het democra tische kapitalisme de voorwaarden daarvoor schept. Hier bereiden de joden voor, wat de zelfde joden in het tweede deel van dit proces voltooien. Het jonge, ontwakende Europa heeft nu den oorlog verklaard aan dit proces. In deze geweldige, waarlijk historische beweging der volken, bevinden wij ons nu allen, ten deele als leidende, handelende of uitvoerende menschen. Aan den eenen kant staan de mannen der de mocratie, dat wil zeggen van het joodsche kapi talisme en aan hun zijde de bolsjewistische staat, d.w.z. de massa van een verdierlijkte menschheid, waarover de jood, als in Sovjet- Rusland, zijn bloedigen geesel zwaait. Aan den anderen kant staan de volken die vechten voor hun vrijheid en onafhankelijkheid en die vooral strijden om het dagelijksche brood van hun menschen te waarborgen. In het Oosten van Europa nu ligt het strijd- tooneel waar de beslissing zal vallen. Over de oorlogshandelingen van het afgeloopen jaar heeft spr. 11 December j.l. voor de laatste maal gesproken. Ik zou er hier in het bijzonder op willen wijzen, aldus de Führer, dat deze rede voeringen in de eerste plaats steeds zijn be stemd voor het Duitsche volk en zijn vrienden. Ik spreek niet om menschen van iets te over tuigen, die, hetzij uit domheid of met boos op zet, de waarheid opzettelijk niet kunnen zien of willen hooren. Spr. stelt dan den werkelijken loop der dingen tegenover de conclusies die mr. Churchill er uit trekt; sedert het nationaal- socialisme aan de macht kwam is er geen sta dium waaraan de heer Churchill niet het karak ter van een „bemoediging” heeft toegekend en waarschijnlijk ook tot de laatste minuut zal toe kennen. Ieder volk heeft zijn eigen soort bemoe diging. Spr. wijst in dezen op de wegvaging van den Poolschen staat door Duitschland in slechts 18 dagen, de bezetting van geheel Noorwegen in amper 6 weken, evenals de vernietiging van de Fransch-Britsche legers in eenzelfde tijdsver loop, in nog geen week kregen wij Nederland, en in amper 3 weken België in onze macht, de Britsche strijdkrachten werden verpletterd, ge vangen genomen of bij Duinkerken in zee ge jaagd. Dat achten wij bemoedigend, zoowel als de successen te zamen met Italië in Noord- Afrika behaald, het kapotslaan van den Ser- vischen opstand in enkele weken en het verdwij nen van de Britsche expeditie in zeer snel tempo naar den Peloponnesus en daarna via Kreta in de richting van de zee, voorzoover zij niet was vernietigd. Niet minder bemoedigend was *t overigens voor het Duitsche volk, dat wij sedert 22 Juni van het vorige jaar met onze bondgenooten in slagen, die uniek waren in de wereldgeschie denis, het bolsjewistische gevaar meer dan 1000 km. van onze grenzen konden terugslaan en dat fn dezelfde periode reeds meer dan 16.000.000 tón vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte tot zinken gebracht werd, hetgeen thans nog steeds voortduurt. Ik beschouw het als een bemoediging, dat wij daarbij kans hebben ge zien in de wijde ruimte van het Oosten een spoorwegnet op de Europeesche spoorbreedte te brengen en in dienst te stellen, zoo uitge- DE REDE VAN HITLER. In zijn rede zei de Führer o.-m. dat enkele weken na de verplettering van den opstand te Belgrado door Engeland en Moskou aange sticht Europa de gemeenschappelijke bedrei ging uit het Oosten begon te beseffen, voor vele menschen traden nu de oorzaken van den bloedigen oorlog, die ons in September 1939 was opgedrongen, duidelijk aan den dag, n.I. als een der elementairste conflicten, die veelal de wereld in duizenden jaren eenmaal aan het wankelen brengen en daardoor een nieuwe dui zendjarige periode inleiden. Engeland had zich steeds vastgeklampt aan een politieke leerstel ling die meende in de versplintering van het vasteland de eerste voorwaarde te moeten zien voor de welvaart en de uitbreiding van het Britsche wereldrijk. Men zou echter de Britsche staatsmanskunst overschatten als men aannam dat het optreden der Engelschen de oorzaak zou zijn van het destructieve verval van Euro pa. Dat zou beteekenen dat men het ontstaan van een toestand verwisselt met het profiteeren er van. Want het verval van Europa vloeide deels voort uit de natuurlijke veroudering van de continentale mogendheid, die na de ineen storting van het Romeinsche wereldrijk de lei ding had het oude Duitsche rijk deels uit de ondermijning van de elementen, die aan dit voormalige centrum van het avondland zijn ethnischen en politieken grondslag hadden ver leend. Zoo heeft Engeland zelf, ook niet primair het continent kunnen versplinteren, maar wel is het er in geslaagd profijt te trekken uit deze versplintering en dank zijn insulaire positie met een minimum van kracht, gecombineerd met een maximum van sluwheid de Europeesche on macht in stand te houden en met de resteerende eigen kracht een andere wereld te veroveren. Op het oogenblik evenwel, waarop de volken begonnen te ontwaken, afgezien dus van dynas tieke belangen, moesten de middelen van de tot dusver gevolgde Britsche politiek in Europa schipbreuk leiden. Op het moment dat de Russisch kolos zich al strijdende een weg tot in Oost-Azië baande, de Amerikaansche Unie een van Engeland even on afhankelijk als volkomen voor aanvallen ge vrijwaard lichaam werd en vooral toen het Ja pansche keizerrijk, evenals Italië en Duitsch land, uit zijn slaap ontwaakte en de opper heerschappij in Oost-Azië verwierf, waren de voorwaarden voor het voortbestaan van het Britsche wereldrijk principieel gewijzigd. Niet tegen Europa kan dit lichaam op den duur in stand gehouden worden, maar hoogstens met Europa. Reeds de eerste wereldoorlog was een Pyrrhus overwinning, een succes dus voor En geland, dat slechts de vader van latere neder lagen kon zijn. Nog een dergelijke oorlog tot handhaving van het Europeesche evenwicht en Engeland moest onontkoombaar binnen het wereldrijk zijn noodzakelijke eigen gewicht ver liezen, m.a.w. de kracht verspild aan de ver dediging van een onmogelijke Europeesche orde, gaat verloren voor de pogingen het eigen im perium bijeen te houden en te verdedigen. Der halve kan en zal de nieuwe oorlog slechts ein digen met een ramp voor het Britsche wereld rijk, met wien Engeland zich ook verbindt, aan het eind van dezen oorlog zal het zijn bondge noot sterker zien dan het zelf is en kan zijn. Spr. betwijfelt of alle Engelschen het nog heden ten dage als een wijze daad zullen be schouwen dat zij de talrijke compromissen, die spr. sedert 1933 had voorgesteld, afgewezen hebben. Er is een wijs spreekwoord dat zegt, dat de Goden, wien zij willen verderven, met blind- heid slaan. Spr. kent nog een ander gebod, n.I. dat behelst dat de mensch datgene wat de góden ten ondergang hebben gedoemd, zelf nog meet aanpakken. Zoo zal dus geschieden wat g&SChie- i den moet. Spr. betoogt dan dat de Jtarionaal- 1 socialisten groot geworden zijn doorbet inzicht, dat de Britsche jood Disraeli r^fds had, n.I. dat net rassenvraagstuk de sléuiel tot de wereld- i De duikbooten. De strijd in het Oosten zal worden voortgezet. De bolsjewistische kolos zal door ons zoolang worden geslagen, tot hij verbrijzeld is. Tegen Engeland zelf echter komt voor alles in de eer ste plaats het Duitsche onderzeebootwapen steeds meer in het geweer. De heer Churchill heeft reeds in den herfst van 1939 het Engel sche volk verzekerd, dat hij het duikbootgevaar meester geworden was. Nu wil ik hem vandaag verzekeren, dat dit gevaar nog eerder hem meester zal worden. In antwoord op de dronke- mansbewering van Churchill in den herfst van 1939 ove/ het einde der Duitsche duikbooten, kan ik hem slechts verzekeren, dat haar aantal in vast tempo van maand tot maand toeneemt en dat dit thans reeds het hoogste aantal onder zeeërs uit den wereldoorlog ver achter zich heeft gelaten. De Führer eindigde zijn rede als volgt: Wij, Duitschers, hebben in deze worsteling om bestaan of ondergang alleen maar alles te winnen, want het verliezen van dezen oorlog zou in ieder geval ons einde zijn. Het barbaren dom uit Midden-Azië zou over Europa komen als in den tijd der Hunnen of der Mongolen- tochten. Engeland kan echter in dezen oorlog niets winnen. Het zal verliezen en zal dan wellicht eens in zijn geschiedenis tot het inzicht komen, dat men het lot van volkeren en staten niet moet toevertrouwen aan cynische drinkers of aan geesteszieken. In dezen oorlog zal de waarheid overwinnen. Zij nu staat aan onze zijde. Dat de Voorzienig heid mij heeft uitverkoren om in zulk een groe ten tijd het Duitsche volk te mogen leiden, is -w - ---A -1 en mijn leven wil ik "onvoorwaardeïijk verbinden aan zijn lot. Ik heb tot den Almachtige geen andere bede te richten dan ons in de toekomst evenzeer te zegenen als in het verleden en mij zoolang het leven te laten als in Zijn oogen noodig is voor den strijd om het lot van het Duitsche volk. DE VERKLARING. Op voorstel van Rijksmaarschalk Göring en nadat deze een toespraak had gehouden beves tigden de afgevaardigden éénstemmig door zich allen van hun zetels te verheffen, jegens den Führer de volgende verklaring: „Het kan aan geen twijfel onderhevig zijn, dat de Führer in dezen oorlogstijd, waarin het DORPSBELANG. RIJS. D® vereeniging Dorpsbelang te Mims en Bakhuizen hield haar jaarvergadering inl hotel Jans. Daar de penningmeester met een' tekort in kas sukkelde, verdubbelden al dm aanwezigen hun contributie. Tevens werd] nog een gift afgedragen. Nu een deel der leden hun contributie vrijwillig verhoogde^ hoopt het bestuur dat ook meerdere leden dit goede voorbeeld zullen volgen, opdat het bestuur nog eenige zaken die wachtende zijn,' in orde kan brengen. Het bestuur vestigde de aandacht op de groene Laan waar he® plaatsen van nieuwe paaltjes niet zoo noo dig zou zijn als de gebruikers iets meer medewerkten. HET DUITSCHE WEERMACHTS BERICHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 27 April. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk tront eigen plaatselijke aan- vals- en stormtroep-acties. Verscheidene aan vallen en uitvallen van den vijand werden af geslagen. In Lapland sloegen Duitsche en Finsche troepen nieuwe aanvallen der Sovjets in hard nekkige afweergevechten af. De vijand leed zware, bloedige verliezen; verscheidene pantser wagens werden vernietigd. In het gebied van Moermansk vernietigden Duitsche jachtvliegtuigen in luchtgevechten 9 vijandelijke jagers zonder eigen verliezen. In Noord-Afrika levendige verkenningsactivi- teit. De luchtaanvallen op het eiland Malta werden met sterke strijdkrachten met goed ge- volg voortgezet. Lichte gevechtsvliegtuigen plaatsten overdag voltreffers op kazernes en in een fabrieksinstal- latie in Z.-O. Engeland. In het zeegebied van Ijsland werd een patrouillevaartuig tot zinken gebracht. Vrij sterke formaties gevechtsvlieg tuigen zetten in den afgeloopen nacht de ver- geldingsaanvallen tegen Engeland voort. Bij! goed zicht werd de stad Bath met krachtige uitwerking gebombardeerd. Britsche bommenwerpers herhaalden in der nacht van 26 op 27 April hun terroriseerings- aanvallen op woonwijken in de stad Rostock, De burgerbevolking leed opnieuw verliezen. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn 2 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. SNEEKER NIEUWSBLAD BlMamtraat^S^^—^Sneek VERSCHIJNTi DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS £LV'V' Hoofdredacteur C, SMIT, Bloemstraat 31 öneeic Kloosterstraat 17 Sneek 29 April6.16 30 April6.14 1 Mei 6.11 Men is verplicht te verduisteren van zons ondergang to-t zonsopgang. Een leer. Hitler zeide nu dat de beproeving die deze winter voor front en vaderland heeft gebracht, DuifSC|ie volk gewikkeld is in een strijd van te voor allen ook een leer moet zijn, het Duitsche materiaal zal voor den winter in het Oosten beter zijn uitgerust. Voor den afzonderlijken man zal echter, ook al mocht een dergelijke natuur ramp zich herhalen, als gevolg van ervaring en krachtsinspanning niet meer een dergelijke toe stand ontstaan als wij hebben beleefd. Daartoe verwacht ik overigens een en ander: dat de natie mij het recht geeft, overal, waar niet onvoorwaardelijk in dienst van de groote taak, waarbij het gaat om bestaan of ondergaan, wordt gehoorzaamd en gehandeld, terstond in te grijpen en zelf te mogen handelen. Front en vaderland, transportwezen, bestuur en Justitie hebben slechts te gehoorzamen aan één enkele gedachte, namelijk het behalen van de overwin ning. Ik verzoek derhalve den Duitschen Rijks dag om de uitdrukkelijke bevestiging, dat ik het wettige recht bezit, een ieder tot vervulling van zijn plichten te nopen, respectievelijk dengene, die zijn plichten naar mijn consciëntieuze mee- ning niet vervult, te veroordeelen tot gewone vernietiging of hem meedoogenloos uit ambt en functie te verwijderen, wie hij ook zij of welke verworven rechten hij moge bezitten. En wel juist daarom, omdat het onder millioenen slechts om enkelingen gaat. De Führer betoogde, dat in dezen tijd, waarin hij in maanden niet in staat was geweest het front als geheel verlof te geven, niemand een zoogenaamd „welgefundeerd recht” op verlof bezit. Hijzelf had sinds 1933 nog geen drie vrije dagen als verlof opgeëischt. Zoo verwachtte hij ook, dat de Duitsche Justitie begreep, dat de natie er niet was om harentwil, maar dat zij er was ter wille van de natie. De Führer noemde eenige voorbeelden van onbegrijpelijk milde vonnissen tegen de gemeenste misdadigers in een tijd, dat tienduizenden dappere Duitsche mannen moeten sterven om aan het vaderland de vernietiging door het bolsjewisme te bespa ren. Van nu af zal hij rechters, die kennelijk het gebod van dit tijdsgewricht niet inzien, van hun ambt ontheffen. Tot slot zeide de Führer: Wij hebben een geweldigen winterveldslag achter ons. Het uur zal komen, dat de fronten zich weer uit hun ver starring zullen losmaken en dan moet de ge schiedenis beslissen, wie in dezen winter heeft overwonnen: de aanvaller, die zijn menschen- massa idiootweg opofferde, of de verdediger, die zich eenvoudig in zijn stellingen hand haafde. Ik lees deze weken voortdurend over de ge weldige dreigementen van onze tegenstanders. De toekomst zal leeren in hoeverre onze voor bereidingen voor het overwinnen van de ge varen voldoende zijn. De groote veldheeren van Engeland en Amerika jagen mij vrees noch schrik aan. De zware winter. Vervolgens wijst de Führer er op hoe het front in het Oosten m een winter, zooals in 149 jaar niet was beleefd en bij temperaturen tot min 47 graden en daaronder, op een algemeene lijn, die van Taganrog naar het Ladogameer loopt, werd teruggetroxken. Deze operatie was oneindig moeilijk uit te voeren, en spr. had het dernalve ais zijn eerepiicht beschouwd op dat oogenblik zijn naam aan het lot van het leger te verbinden. Ik voel mij ais soldaat zoo zeer verantwoordelijk voor de aanvoering in dezen strijd, dat ik het ondraaglijk zou hebben geacht, op dit zwaarste uur met mijn persoon niet al datgene onder de oogen te zien wat de Voorzienigheid met ons scheen voor te hebben. Dat het nu gelukt is de dreigende ramp vol strekt af te wenden, dank ik uitsluitend aan de dapperheid, de trouw en de bovenmenschelijke bereidheid tot lijden van onze brave soldaten. Zij alleen hebben het mij mogelijk gemaakt een front staande te houden, waartegen de vijand nu hecatomben van menschen begon op te zet ten. Maandenlang liepen steeds nieuwe, nauwe lijks opgeleide massa’s uit de vlakten van Cen- traal-Azië of uit den Kaukasus storm tegen onze linies, d.e vooral des nachts slechts bij wijze van steunpunt konden worden-gehandhaafd. Als de Rus van zijn kant, tusschen nauwelijks ver sterkte plaatsen, in steeds nieuwe aanvalsgolven doorbrak of doorsijpelde, dan geschiedde dit met opoffering van honderdduizenden en nog eens hondercrauizenden menschen. Nadat spr. nog had stilgestaan bij het ontzet tend moeilijke vraagstuk der ravitailleering, om dat het Duitsche materiaal niet op de hevige koude berekend was, prees hij de prestaties van alle troepenonderdeelen en organisaties, welke in een of anderen vorm bij den veldtocht waren betrokken. Daarna bracht hij hulde aan de dappere Finsche wapenmakkers, de Spaansche divisie, Hongaarsche, Slovaaksche, Kroatische bondgenooten, de drie Italiaansche divisies, de mijn éenige trots. Mijn naam Roemenen, de üeriuaaitsche vrijwilligers in de - S.S. formaties, de Belgische, Fransche deel nemers aan den gemeenschappelijken strijd. Maar ook Litauers, Letlanders en Estlanders, Oekrainers en Tartaren hebben deelgenomen aan den strijd tegen den bolsjewistischen we- reldvijand. Ons allen gemeenschappelijk mag het trotsche gevoel vervullen en dat spreek ik op dit oogenblik in het bijzonder uit voor de soldaten in de voorste linie dat wij een lot te boven gekomen zijn, dat een ander honderddertig jaar geleden heeft verbrijzeld. ge ilet zal den jubilaris dezen dag] aan blijken van belangstelling SNEEK. Vrijdag, a.s. hoopt onze stadgenoot de beer R. Feenstra den dag te gedenken^ dat hij voor 25 jaar in dienst der gemeentel trad. Eerst bij gemeentewerken en sedert Augustus 1929 als concierge van het meentehuis, zeker niet ontbreken. De Duitsche Rijksdag, Zondagmiddag in de geschiedenis is. Joden dreven Engeland in den de Rijksregeering aan te hooren, heeft op schalk” Göring opgestelde motie aangenomen, naar zijn gevaarlijkste crisis geleid. Joden waren waarin de Rijksdag Adolf Hitler het recht toe- de dragers van de bolsjewistische infectie, die kent alles te doen, wat dient of bijdraagt tot1 het behalen van de overwinning. De Rijksdag gaf den Führer de uitdrukkelijke bevestiging het wettige recht te bezitten, eiken Duitscher met alle middelen, die hem gepast voorkomen, tot de vervulling van zijn plichten te nopen en hen die hun plicht verwaarloozen, uit hun functies te verwijderen of hun een ge paste straf op te leggen. In zijn groote rede zeide Hitler, zulks wel juist daarom te wenschen, omdat het onder millioenen slechts om enkelen gaat. Hitler legde voor den Rijksdag rekenschap af van de oor logvoering in de afgeloopen wintermaanden, waarbij hij gewaagde van de bovenmenschelijke verrichtingen van zijn weermacht en in het bijzonder was het weer de infanterie, welke hij huldigde en de inspanningen om in die moeilijke periode de ravitailleering, waarvan het bestaan of de ondergang der legers-afhankelijk is, te handhaven. De Führer constateerde dat de beproeving van den winter ook een leer ge weest is en dat hij, zuiver organisatorisch, die schikkingen getroffen heeft, welke noodzakelijk zijn om a priori de moeilijkheden voor mensch en materiaal van de afgeloopen maanden te voorkomen. Voorts waarschuwde Hitler Enge land, dat van nu af aan elke slag, door de Brit sche luchtmacht aan het Duitsche volk toege bracht, weer zal worden vergolden met een slag van het Duitsche luchtwapen. Sprekende over de voortzetting van den duikbootoorlog, zeide de Führer, dat de omvang van het duikboot- wapen thans reeds het hoogste aantal onder zeeërs uit den wereldoorlog ver achter zich heeft gelaten. '_5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1