Het Nederlandsche Arbeidsfront opgericht Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL IJLST Duitschland strijdt voor Europa. No. 36. 2« Jaargang 1 Uitgave firma’s EJ.Drijflictit en Kiezebrink Co. Bureau Grootzand55, Sneek Tel 3005 HINDELOOPEN en STAVOREN DINSDAG 5 MEI 1942 waarin vereenigd: DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang F VERSCHIJNTi DINSDAGS* EN VRIJDAGSAVONDS 4 T- Rost van Tonningen. In deze financieele com- i van den heer Rost van Tonningen 'de heeren Gips en Sch. G. Sormani. De taak, die u, mijnheer Woudenberg, uw medewerkers op u neemt, is zwaar. U tende, fundamentele beteekenis op het gebied !V4W1 dön WGrlxAtlPLrv. Xlzxrlzxx-lonrl azifA- voorbeeld is. Derhalve moet u daarvoor eerst het begrip van ieder afzonderlijk wakker maken, r 1 - lijkheden, dat het levenspeil van breede lagen scherpt door de "tegen de burgerbevolking veroorzaakt, gevoelige beperkingen ondergaat bevolking treedt als verkondiger van een nieu- H. J. WOUDENBERG TOT LEIDER BENOEMD. INSTALLATIEREDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. dat iedere volksgenoot zijn plaats in het i fóf'aë^o^st'^nftgêiiiltr pre-slatïe iff 1A /X A’Zl 11 1 ff «asi issa.’ard.’s® s lijkheden, dat het levenspeil van breede lagen door de ontberingen, die deze wereldoorlog ver scherpt door de tegen de burgerbevolking van het vasteland gerichte Engelsche blokkade, Veroorzaakt, gevoelige beperkingen ondergaat op het oogenblik, waarop u voor de werkende bevolking treedt als verkondiger van een nieu we orde. Ik meen evenwel, dat de Nederlandsche arbei der nuchter en za..Jijk génoeg is om het on vermijdelijke te begrijpen van een situatie, die moet worden beschouwd als een strijd en der halve een tijd van opoffering voor een betere toekomst, waarbij het essentieele van deze toe komst daarin bestaat, dat de arbeid en dus ook de arbeider niet meer mag worden beschouwd als voorwerp van economische calculatie, dus gewoonweg als handelsartikel, maar als waar devolste en derhalve waardigste uiting van de persoonlijkheid en de bedrijfsleider zich ge plaatst mag weten in de gemeenschap van zijn bedrijf, dat zijn ter wille van het algemeen aan vaarde grootere plichten met grootere rechten vergeldt om hem zoo een ware nationale ver antwoordelijkheid te verleenen. Ook zullen de Nederlandsche arbeiders zich kunnen voorhouden, dat thans reeds enkele honderdduizenden aan werk zijn gekomen en dat voortaan in toenemende mate alle werk- kameraden aan werk zullen komen, dus niet meer hopeloos op de aalmoes der ondersteuning zijn aangewezen, doch als actieve menschen de waarde der eigen persoonlijkheid hebben her vonden en de mogelijkheid tot hoopvoller toe komstplannen zullen vinden. Zij staan voor een taak, waarvan de vervul ling zal stuiten op alle krachten, die met ver beten taaiheid de grondslagen van een ineen stortend tijdperk verdedigen, daar zij' door deze verdediging tevens hun eigen zoowel econo misch als ook geestelijk bestaan willen redden. Ik weet evenwel, dat het u als alle Nederlanders, die open staan voor de teekenen van den hul digen tijd, niet op persoonlijke erkenning aan komt, maar dat gij als Nederlandsche patriotten slechts zijt vervuld van dien eenen wil: uw Nederlandsche volk den weg te wijzen naar een nieuwe orde en gemeenschappelijke welvaart voor Europa en dezen weg voor dit volk te veroveren. De Rijkscommissaris ging vervolgens over tot de benoemingen en sprak daarna zijn ver trouwen uit, dat de Nederlanders, die open staan voor het begrijpen van de teekenen der tijden, er in zullen slagen als goede Nederlandsche patriotten hun volk den weg te wijzen naar een nieuwe orde en gemeenschappelijke welvaart voor Europa. De rede maakte op alle aanwezigen en in het bijzonder op de arbeiders, die daar stonden als vertegenwoordigers van hun arbeidskameraden, diepen indruk. Na deze rede sprak de heer Woudenberg een dankwoord. Het was de heer H. J. Woudenberg eveneens die Vrijdagavond in het Concertgebouw te Am sterdam voor een geheel bezette zaal een rede uitsprak om op plechtige wijze de oprichting Van het Nederlandsche Arbeidsfront te herden ken. In deze rede schetste spreker o.a. breed voerig de taak van het N.A.F. In de eerste plaats de behandeling, voorbereiding, bespre king, vormgeving, in alle sociaal-economische aangelegenheden. Dit onderdeel van de taak van friet N.A.F, is verstrekkend en zal het werk zijn Van de vroegere vakbondsbestuurders. In de tweede plaats de grondvesting van de bedrijfs- fcenieenschap. Ten d^rde; de rechisbcseherming. Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek Het Nederlandsche Arbeidsfront roept alle werkers van Nederland op, zich in zijn rijen te scharen. Werkgevers en werknemers, kleine zelfstan digen, middenstanders en handwerkslieden, jong en oud-man of vrouw ieder die arbeidt, met hoofd of hand behoort in het Nederlandsche Arbeidsfront. wwww—iaTXTwapuiMiwinw tl. VORMINGSBIJEENKOMST N.S.D.A.P. EN N.S.B. TE LEEUWARDEN. In De Harmonie te Leeuwarden is Zondag een gemeenschappelijke scholingsdag van N.S.D.A.P. en N.S.B, voor de drie Noordelijke provincies gehouden, waarin het woord werd gevoerd door den leider van het Arbeitsbereich in Nederland van de N.S.D.A.P., Hauptdienst- leiter Schmidt, den leidef der N.S.B., ir. Mus- sert, den Schulungsleiter der N.S.D.A.P., den heer Kuilman en den vormingsleider der N.S.B. prof. dr. Van Genechten. De bijeenkomst was belegd met het doel belangrijke richtlijnen te geven voor de politieke ontwikkeling hier te lande. De Courant het Nieuws van den Dag meldt omtrent deze bijeenkomst: Onder de talrijke aanwezigen de groote Harmoniezaal was bijna geheel gevuld merk ten wij o.m. op den Beauftragte van den Rijks commissaris voor Friesland, den heer Ross, en den heer Weidlich, Pressereferent te Leeuwar den. Nadat kringleider J. van Weperen de bij eenkomst had geopend en Kreisleiter Karl Jahr de aanwezigen had toegesproken, was het woord aan Hauptdienstleiter Schmidt. Tweede spreker was ir. Mussert. Hierna werd gepauzeerd. Ge durende deze pauze vereenigden zich de onge veer 900 aanwezigen aan een éénpans-maaltijd. In de middagbijeenkomst werd het woord ge voerd door den heer Kuilman en door prof. dr. Van Genechten. HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT SPREEKT. Hauptdienstleiter Schmidt begon zijn rede met er op te wijzen, dat, zooals de vroegere internationale socialisten den eersten Mei vier den, ook de nationaal-socialisten dezen dag vie ren als den Dag van den Arbeid. De nationaal- socialisten zijn bewust een anderen weg gegaan als de internationalisten. Zij hebben zich bezon nen op bloed en bodem en vaderland. Zij vor men een eenheid, hetgeen men van het inter nationale tegenfront niet kan zeggen, hier geven kapitalisme, bolsjewisme en internationaal jodendom elkaar de hand. Liét Duitsche natio- naal-gocialisme kan aheefl samenwerken met diegenen, die hun eigên vaderland liefhebben en beieid zijn het socialisme in eigen kring te bren- BEKENDMAKING. ’s-Gravenhage, 4 Mei. Het bureau van den bevelhebber der Weer macht in Nederland maakt bekend: Voor een Duitsche Krijgsraad in Nederland zijn verscheidene processen gevoerd tegen de leidersgroep eener geheime organisatie, die zich in haar werkzaamheid en haar oogmerken en doeleinden richtte tegen de Duitsche bezettings macht en die bovendien gepoogd heeft verbin ding te krijgen met de oorlogstegenstanders van Duitschland. Daarbij zijn thans reeds 79 Neder landers aan begunstiging van den vijand, spion- nage, verboden bezit van wapens en ontplofbare stoffen en voor een deel ook aan het verbreken van het eerewoord als officier schuldig bevon den en op grond daarvan ter dood veroordeeld. 72 van deze doodvonnissen zijn met de kogel ten uitvoer gelegd, slechts in 7 gevallen is de doodstraf door het verleenen van gratie gewij zigd in levenslange tuchthuisstraf. Bovenstaande officieele bekendmaking toont met ontzettende duidelijkheid aan, de ernst van de tijd waarin wij leven, een ernst waarvan tal- loozen zich, blijkens hun houding en gedragin gen, geen voldoende rekenschap weten te geven, aldus schrijft het Leeuwarder Nieuws blad. In het bezette Nederland gelden de regelen van het oorlogsrecht door den bezetter ons op gelegd, ze dragen de signatuur van deze tijd en zijn, volkomen begrijpelijk, krachtig en hard voor wie zich jegens den bezetter misdraagt. In oorlogstijd geldt oorlogsrecht, dat besef ont breekt, naar het schijnt, talloozen in ons land, en daarom spreken en handelen zij met een naïveteit, waarover men zich slechts verbazen I en ergeren kan. De wereldomkeerende beteekenis van deze tijd noopt er toe om ernst te maken met wat men doet, om niet roekeloos te spelen met sen timenten of leuzen, maar om nuchter van zin zijn weg te gaan, de weg van gehoorzaamheid aan de bevelen die ons opgelegd zijn. organiseerde de geheele wereld zich tegen het nationaal-socialisme. Het internationalisme en kapitalisme, democratie en bolsjewisme organi seerden zich te Genève tegen het fascistische Italië, ten einde, na Mussolini klein te hebben gekregen, Duitschland te vernietigen. Nederland wist onder Colijn zijn plaats in de democratische rijen in te nemen, de N.S.B. moest hier verdwij nen: in 1940 kwam de afrekening; thans kon het nationaal-socialisme zich ontplooien. Velen, die in hun hart reeds vroeger tot de N.S.B. behoorden, traden toe en in een jaar tijd telde de beweging 100.000 leden. De formaties wer den gevormd. Dit was de eerste phase. Nu komt de tweede phase, de beweging moet leeren het volk te leiden. Hiertoe zijn de formaties der be weging in het volk noodig. De derde phase, welke hierna zal komen, is het bestaan van de nationaal-socialistische beweging aan de eene zijde en het bestaan van een nationaal-socialis- tischen staat aan den anderen kant. Spreker be handelde vervolgens het onderwerp van het aan de macht komen van den leider der beweging. Het tijdstip, waarop dit zal komen is het oogen blik, dat de Führer het wil en dit oogenblik zal vermoedelijk eerder komen dan men in Engeland wel wil gelooven. Onze voorouders waren ge dwongen hun onderhoud te zoeken buiten de grenzen van Europa. Thans wordt een nieuw Europa gevormd en het is duidelijk, dat zij, die buiten het continent van Europa groote belan gen hadden, hier groote offers moeten brengen. De wereldgeschiedenis laat zich niet tegen houden; onze taak is thans hier in Nederland een nationaal-socialistischen staat te vormen, opdat we te zamen onze plaats vinden in het nieuwe Europa. Alles staat en valt met den uit slag van den strijd in het Oosten. Spreker be treurt thans, niet tot den Führer te kunnen zeg gen, dat hij zich niet bezorgd hoeft te maken over een inval in deze streken, omdat de Neder landers zelf mans genoeg zijn deze af te slaan. De leider der N.S.B. besloot zijn rede met te verklaren, God dankbaar te zijn, dat hij de we reld heeft geschonken een Duitschen Führer, die binnenkort zal zijn de Führer aller Germanen. WEG MET DE WERKLOOSHEIDl Veel is in de laatste anderhalf jaar geschied om de werkloosheid te bestrijden. Toch kon deze geesel, die ons volk reeds meer dan tien jaar achtereen teisterde, niet geheel overwon nen worden, ofschoon daartoe van alle kanten kloek is aangepakt. Wij leven in een bewogen tijd, waarin, ook isheidsbestrijding, ruimere sdmaT da^n \ot^usVer' "Van' ^WR..KP sche arbeiders in Duitschland. Daar komt men handen tekort. Vakman en ongeschoolde arbeider vinden thans in het nieuwe sociale Duitschland een uitstekende arbeidsgelegenheid. Zij worden daar als welkome gasten ontvan gen. Niet als vreemdelingen, doch als zonen van een verwant volk. Wie in het Nederlandsche arbeidsbestel geen goede plaats vermocht te vinden, heeft in Duitschland een nieuwe kans. Vraagt inlichtingen bij één der gewestelijke arbeidsbureaux of hun bijkantoren. 1 SNEEKER NlEÜWSBLA Hoofdred. L. KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek in ge voerd met Mussolini over onderwerpen van Ribbentrop en Ciano aangelegenheden van politieke aard behandeld. Over de ontmoeting is het navolgende communiqué uitgegeven De Führer en de Duce hebben op 29 en 30 April een samenkomst gehad te Salzburg. De besprekingen tusschen de beide regee- ringschefs stonden in het teeken van de geest der nauwe vriendschap en onwrik bare wapenbroederschap der beide volkeren en hun leiders. Zij leverden de volle dige overeenstemming der opvattingen op over de toestand, welke tot stand isi gebracht door de overweldigende overwinningen der landen van het driemogendhedenpact en over de verdere oorlogvoering der beide landen op politiek en militair gebied. De harde vast beradenheid van Duitschland, Italië en hun bondgenooten, om de definitieve overwinning I met alle hun ter beschikking staande machls- I middelen te behalen, kwam daarbij opnieuw tot uiting. Aan deze politieke besprekingen werd deelgenomen door den rijksminister van bui- tenlandsche zaken, Von Ribbentrop, en den koninklijk-Italiaanschen minister van bui- lenlandsche zaken, graaf Ciano. De beide ministers van buitenlandsche zaken der as hadden hierbij gelegenheid, de actueele bui tenlandsche politieke vraagstukken te be spreken. Aan de militaire besprekingen namen van Duitsche zijde deel de chef van het opper bevel van de weermacht, generaal-veldmaar- schalk Keitel en van Italiaansche zijde de chef van de Italiaansche generale staf, de kolonel-g’cneraal graaf Caval iero. De Duit sche ambassadeur te Rome, Von Mackensen, en de koninklijk-Italiaansche ambassadeur) te Berlijn, Dino Alfieri, waren eveneens aan wezig. Britsch-Indië wenscht volledige onafhankelijkheid. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Britsch-lndische Congres Vrijdag een motie aangenomen, waarin gezegd wordt: „De crisis van het oogenblik en de ervaringen, welke wij moesten opdoen bij de onderhandelingen met Cripps, maken het voor het Congres ónmogelijk plannen of voorstellen in overweging te nemen, volgens welke ook maar een deel van de Brit sche controle en het Britsche gezag in Indië ge handhaafd blijft. Slechts op de basis van onaf hankelijkheid kan Indië met Engeland of andere staten onderhandelen”. Ten vierde: de verhooging van de arbeidsbe- kwaamheid, arbeidsproductiviteit en beroeps vorming. Ten vijfde: vorming van het cultureele leven door de gemeenschapsorganisatie „Vreug de en Arbeid”. Ten zesde: de oprichting van zelfhulp en ondersteuningsfondsen. Als men de vraag stelt wie lid van antwoordt spr.: het is de taak van het Neder landsche Arbeidsfront alle in het bedrijfsleven staande Nederlandsche arbeiders samen te vat ten en te verzorgen en hen tot wederzijdsch begrip van hun maatschappelijke belangen te brengen, alsmede hen sociaal en cultureel op te voeden en tot bevrediging van de sociale en cul tureele behoeften mede te werken. Dat wil dus zeggen, dat allen, die in het bedrijfsleven staan, de horlogemaker, de stiaatreiniger, de fabrieks directeur, de winkelier, het schoenmakersbaasje, een werkvrouw, of groot-handelaar arbeid in het algemeen belang des volks verriohten, dus deel uitmaken van het Nederlandsche Arbeids front en deelen in de rechten, die het lidmaat schap geeft. Ook deelde spr. nog mede, dat het Neder landsche Arbeidsfront niet gebonden is aan eenige politieke partij. Spr. zelf is N.S.B.-er en draagt de overtuiging, dat zonder nationaal- socialisme en de beweging, waarin dit be lichaamd is, Nederland geen toekomst heeft. Dit ligt echter geheel gescheiden van de taak, die de werkende menschen in Nederland voor zich hebben, die gericht is op de welvaart en de sociale verhoudingen. OPROEP WERKERS VAN NEDERLANDI Den len Mei 1942 is een verordening uitge vaardigd, waarbij is opgericht het Nederlandsche Arbeidsfront. Het Nederlandsche Arbeidsfront is de be lichaming van de saamhoorigheid aller Neder landsche werkers. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft tot taak, den nationalen arbeid in alle opzichten te be schermen en voor verval te behoeden. Het Nederlandsche Arbeidsfront draagt zorg, dat iedere volksgenoot zijn plaats in het econo misch leven der natie kan innemen in dien w x 'staat stelt en die daarmede* het grootst mogelijke nut Het Nederlandsche Arbeidsfront is den wer kenden mensch tot steun in moeilijke levens omstandigheden. Het zorgt voor een billijke loonregeling, voor bevredigende arbeidsvoor waarden, voor lichamelijke en geestelijke ont spanning en ontwikkeling van den werker, voor de bevordering van zijn arbeidsvreugde, voor harmonie tusschen de werkers onderling, voor handhaving van den socialen vrede. Generaal pardon. Van hen, die 15 Juli 1940 nog lid van een erkende vakvereeniging waren en vóór 1 Juli 1942 tot het Nederlandsche Arbeidsfront toe treden, zal de vroegere contributie bij de toe kenning van rechten op ondersteuning, uitkee- ring, ouderdomspensioen, overlijdingsgeld, nood- hulpbijstand enz, in aanmerking genomen wor den. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. FiiHRFpHaTMHC)2FPKWA?TIER VAN DEN ruHKLK, 4 Mei. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In den centralen sector van het Oostelijk front werd een eigen plaatselijke aanvalsactie met succes uitgevoerd. In Lapland en aan het front bij Moermansk werden hernieuwde aanvallen van den vijand af. geslagen. In den Noordelijken Ijszee hebben strijdkrach ten van de marine onder en boven water in samenwerking met formaties van de luchtmacht vijandelijke convooien, die door sterke ge vechtsgroepen werden beschermd, in aanvallen die dagenlang hebben geduurd, tijdens storm, zwaren zeegang en ijsvorming bestookt. Hierbij heeft de duikboot onder bevel van den Juitenant- ter-zee le klasse Teichert 2 torpedotreffers ge plaatst op een Britsche kruiser van 10.000 ton, die stil bleef liggen en later gezonken is. Een Duitsche flotille torpedojagers bond den strijd aan met de numeriek sterker bescherming van torpedojagers en beschadigde hierbij verschei. dene vijandelijke torpedojagers zwaar. Een Duitsche torpedojager liep vrij zware beschadi gingen op. Uit een der vijandelijke convooien werden 2 schepen van gezamenlijk 12.000 b.r.t. door torpedojagers getorpedeerd. Aangenomen kan worden, dat beide schepen bij den zwaren zeegang verloren zijn gegaan. Duikboo- ten brachten een munitieschip van 6500 b.r.t, tot zinken en torpedeerden een ander schip, Gevechtsvliegtuigen brachten 3 koopvaardij schepen van gezamenlijk 19.000 b.rt. tot zinken en beschadigden een vrij groot vrachtschip zwaar. In Noord-Afrika activiteit van artillerie en verkenningstroepen. Militaire doelen op Malta werden overdag, de haven Alexandrië ’s nachts door de Duitsche luchtmacht aangevallen. In den strijd tegen Groot-Brittannië plaatsten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag bomvoltreffers op voor den oorlog belangrijke installaties in de kuststad Hastings. Als vergel ding voor de terroriseeringsaanvallen van Brit sche bommenwerpers op Duitsche steden, be stookten in den nacht van Zondag op Maandag sterke formaties gevechtsvliegtuigen wederom de havenstad Exeter met brand- en brisant bommen. Pogingen van de Britsche luchtmacht om met krachtige bescherming van jagers gisteren m^z^n^^Wefl^o^ SCnbten-u.D«>«ƒ»■*- 5^f,~ ^chtdoelartiUerie De Britsche luchtmacht viel in den atgeroopVfi nacht woonwijken in Hamburg hoofdzakelijk met brandbommen aan. Nachtjagers en lucht-» doelartillerie schoten 5 der aanvallende bommen werpers neer. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. ROME, 4 Mei.( Stefani). Het 702e Italiaan sche weermachtsbericht luidt: Ónze vliegtuigformaties, die kampementen en autocolonnes met machinegeweervuur bestook ten, hebben den vijand gevoelige verliezen toe gebracht. In het vijandehjke achterland werden elle en uitgestrekte branden veroorzaakt In andere sectoren van het Cyrenaica-front dreef de artillerie afdeelingen, die onze stellingen trachtten te naderen, uiteen. De luchtmacht van de As was actief boven het eiland Malta en trof verscheidene malen mili taire doelen op het eiland. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd; de verwanten zijn gewaarschuwd. Op de Middellandsche Zee is een aanval van Engelsche vliegtuigen op een convooi mislukt, Het convooi vervolgde zijn weg zonder schade en kwam op zijn bestemming aan. Japanners bezetten Mandalay. De verovering van Mandalay door de Japan ners wordt in Berlijn beschouwd als de beslis sende overwinning der Japansche strijdkrachten op den weg door Birma. De veldtocht in Birma wordt te Berlijn als een militaire prestatie van den eersten rang gekenmerkt. Met de inneming van Mandalay en den te verwachten val van Lashio zal het strategische doel van Japan, den levensader van het China van Tsjiang Kaï-sjek af te snijden, practisch waarschijnlijk bereikt zijn. GEMEENTELIJKE AANGELEGENHEDEN. Kermis. De Burgemeester van Sneek heeft de navol, gende standplaatsen voor de kermis 1942 ge- c”t Sipkema, Groningen, stoomcaroussel. E v. d. Veen, Leeuwarden, zweefcarousseL Joh M. S. Theunisz, Leiden, autoskooter. J. Timmer, Groningen, Cakewalk. O. Zuidema, Veendam, luchtschommel. B. Buwalda, Streek-Dokkum, schiettent en slag- machine. T. de Vries, Martenshoek, duivelsdraai en Nuernbergrad. J. Mullens, Zaandam, variététheater. A Kooistra, Heerenveen, 3 bumperknikkerspelen. Vermolen en Zonen, Den Dolder, Deenscht P. hVa^na,a Bergen op Zoom, Mickey Mouse- caroussel. C. Sipkema—Janvier, Groningen, emotiebaan. J. H. Kooistra en R. Andela, Leeuwarden, goll- 1 baan. A. Akkerman, Groningen, draaimolen. D. Boersma, Apeldoorn, rijwielbaantje. Het generaal pardon van het Arbeidsfront. De Centrale Persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront meldt: In aansluiting op de berichten over het gene, raai pardon kunnen wij nog mededeelen, dat nei behoud van rechten met geldt voor de werk, loozenkas-uitkeering, maar wel voor alle andere fondsen en instellingen. Zij, die voor 15 Juli 1940 lid waren van eea erkende vakorganisatie en nadien voor hun vak- bond hebben bedankt, zuilen indien zij vó£» 1 juli 1942 zich melden als lid van het N.A r. eerst de reglementaire wachttijd moeten door maken, alvorens zij recht kunnen doen gelden op kasuitkeering. Ir. MUSSERT SPREEKT. .Vervolgens nam de leider der N.S.B. het woord. Hij verklaarde, dat men zich nu, met de oprichting van de verschillende fronten e.d., wel eens afvraagt, waarheen dit leidt. In 1932 is de N.S.B. niet haar werk begonnen. Twaalf jaar nadat de Führer zijn werk was begonnen. Ne derland heeft niet, de moeilijkheden van Duitsch land gekend, doch het werk was ook hier niet gemakkelijk. Hier was geen kameraadschap ge groeid in de loopgraven, zooals bij onze buren in het Óósten. Het volk was uiteengeslagen en verdeeld, de strijd was zwaar. De leider der N.S.B. gafwervolgens een kort overzicht van de geschiedenis der beweging tot 1935. In dat jaar jarigen oorlog, raakte de socialistische gemeen schapsidee op den achtergrond. De Fransche revolutie liet wederom deze idee naar voren komen. Door de geschiedenis loopt tevens de roode draad in het vraagstuk van den arbeid. De jonge boerenzoons vonden op het land geen werk meer en gingen naar de stad om in de fabrieken te werken. Toen de stoommachine werd uitgevonden, nam ook het groot-kapita- lisme zijn vlucht. Toen had de beste uit het volk moeten opstaan, om de arbeidersmassa den weg te wijzen naar het werkelijke nationale socia lisme. Het was evenwel de jood Marx, die de kracht van den arbeider zag en wist te gebrui ken. We kunnen het onzen grootvaders en ouders niet kwalijk nemen, dat zij zich door zijn leer lieten verleiden, want er was niets anders. Het nationaal-socialisme is ontstaan, toen Duitsch land niets meer bezat. Uit de armoede van het land ontwikkelde zich een eenheid, een nationale en sociale gemeenschap. Alleen hij, die dezen tijd heeft meegemaakt, kan dit volkomen be grijpen. De overwinning van het kapitalisme in 1918, de inflatie, de groote werkloosheid, dit alles heeft het volk duidelijk gemaakt, dat de onbekende frontsoldaat, Adolf Hitler, gelijk had. Het nationaal-socialisme heeft in Duitschland een werkelijke welvaart tot stand gebracht. Ten slotte is het sterke Duitsche leger niet anders dan de bescherming van deze welvaart. Het nationaal-socialisme wil, dat de arbeider sneller dan tot nu toe in het genot komt van de uit vindingen. Vroeger gingen er geslachten over heen eer de arbeider werkelijk het genoegen van nieuwe uitvindingen smaakte. Een voorbeeld hiervan is de volksauto. Wanneer de arbeider zijn werk goed doet, mag ook hij in zijn eigen auto rijden over de Rijksautowegen, welke hij zelf of zijn kameraden hebben aangelegd. Een ander voorbeeld is het werk van Kraft durch Freude. Bewust zijn hierdoor de kapitalisten in de geheele wereld uitgedaagd. De Duitsche ar beider maakte met de K.D.F.-schepen een we- reldreis en de Engelsche en Amerikaansche ka pitalisten zagen, wanneer dat voortging, dat zij hun eigen arbeiders niet langer zouden kunnen onderdrukken en Stalin zag, dat, wanneer hij zijn grenzen niet gesloten hield, zijn bolsjewie ken onmiddellijk revolutie gemaakt zouden hebben. Spreker merkte vervolgens op, dat Duitschland Nederland niet onderwerpen .wil. Het kan dit niet eens, want het is nationaal- socialistisch. Ook wil het van den Nederlander geen Duitscher maken. De weg, welken beide landen zijn gegaan, is té verschillend geweest. Beide landen kunnen trotsch zijn op hun ge schiedenis. Deze verschillende wegen staan evenwel de Groot-Germaansche gemeenschap niet in den weg; reeds staan in het Oosten de strijders van alle Germaansche landen aange treden in den strijd voor het nieuwe Europa. Spreker hoopt en verwacht, dat hier de ge meenschap van de Germaansche landen gebo ren zal worden. ivvvii uuvj v vniuvnovixujjovr gcunoauc v icug- de en Arbeid”. Ten zesde: de oprichting van igi het N.A.F'. kunnen zijn landsche Arbeidsfront alle in het bedrijfsleven ONTMOETING TUSSCHEN HITLER EN MUSSOLINI. Besprekingen te Salzburg. Hitler heeft Woensdag en Donderdag de nabijheid van Salzburg besprekingjen militaire aard. Tegelijkertijd hebben Von - 'r;-- In de groote, rustige werkkamer van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-lnquart, was Vrijdagmorgen een klem gezelschap bijeen geroepen voor oe plechtige installatie van den heer H. J. Woudenberg als leider van het Vrij dag opgerichte Nederlandsche Arbeidsfront. Tegelijk met den heer Woudenberg werden ook de heeren van de finantieele commissie geïn stalleerd. In een korte, doch inhoudrijke rede heeft de Rijkscommissaris gewezen op de positie, waarin ons land verkeert: „Nederland behoort thans onverbrekelijk bij het vasteland. Wij Europeanen staan voor de beslissende keuze een nieuwe ge meenschap te vormen of we worden hulpelooze slaven onder een bolsjewistisch regime. Het werkende volk gordt zich aan om zijn Europee- schen plicht te vervullen. Dan is ook het oogen blik gekomen den grondslag te leggen van de nieuwe sociale orde, waarop het gebouw van de toekomst kan worden opgetrokken. Daarom heb ik besloten heden het Nederlandsche Arbeids front op te richten”. Voortgaande zeide de Rijkscommissaris: Om de in het bedrijfsleven werkzame Neder landers te steunen, zal het Arbeidsfront er zich bijzonder op moeten toeleggen hun bekwaam heden dusdanig te ontwikkelen, dat geheel het Europeesche economische gebied hun open staat. Hiertoe behoort vooral de beheersching van veen gemeenschappelijke taal. Als zoodanig zal in Midden- en Noord-Europa vooral de Duitsche taal in aanmerking komen. Ik benoem tot leider van het Nederlandsche 'Arbeidsfront den heer H. J. Woudenberg en tot voorzitter der financieele commissie, die tot taak heeft op het financieel en huishoudelijk beheer van het Nederlandsche Arbeidsfront toezicht te oefenen, den heer secretaris-generaal M. M. Rost van Tonningen. In deze financieele com missie benoem ik voorts als leden op voorstel van den heer Rost van Tonningen de heeren ir. R. A. Verweij, H. C. van Maasdijk, Fr. B. Gips en Sch. G. Sormani. De taak, die u, mijnheer Woudenberg, met uw medewerkers op u neemt, is zwaar. U hebt een werk te volbrengen, dat in zijn veelomvat- a<

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1