I Duitschland strijdt voor Europa. Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL IJLST Hoofdred, L, KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek No. 38. 2e Jaargang J uitgave firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink 6 Co< Bureau Grootzand 55, Sneek Tel. 3005 - DTNSDAG'12 MEI 1942 SNEEKER COURANT, 82e Jaargang HINDELOOPEN en STAVOREN a. Tweede verplichte bijeenkomst ter contrêle van de voormalige Nederlandsche Weermacht. HET NIEUWE SOCIALISME IS HET NATIONAALSOCIALISME. waarin vereenigd t DRIJFHOUT’t NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en 9 VERSCHIJNT I DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS HSgH Noord-Holland Roermond, Ernst Kasimir-kazerne. een twee foto’s van recente datum in burger of in uniform, opgeplakt op twee vellen Straat: het te waarborgen en lederen m Denk om het verduisteren. Zon Zon is «e- Invullen in blokletters of met schrijfmachine. ZWARE VERLIEZEN VAN SOVJET- EN BRITSCHE LUCHTMACHT. 21.23 21.26 21.27 5.50 5.48 5.46 HET DUITSCHE WEERMACHT? BERICHT. gebracht. Noorden leed de SNEEKER NIEUWSBLAD i Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek a. enz). b. papier (formaat din), die met de volgende gegevens moeten worden ingevuld: Familienaam: Alle voornamenr Geboorteplaats: Geboortedatum: Gehuwd, ongehuwd, gescheiden: Laatste militaire rang: i Laatste legerafdeling: Tegenwoordig beroep: Arbeidsplaats en/of werkgeverf Tegenwoordig adres: Woonplaats: In de provincies: Groningen Friesland Overijsel Drenthe Gelderland Utrecht (handteekening) 4. Niet verschijnen heeft onmiddellijk strafmaatregelen ten gevolge. 9 Mei 1942. Der Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden General der Flieger FR. CHRISTIANSEN. Ede, Maurits-kazerne (Infanterie-kazerne) Stationsweg Bussum, v, d. Palm-kazerne, Amersfoortschestraatweg, Breda, Chasse-kazerne, Vier Windenstraat 4. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS. De keuringen voor de Waffen SS zijn als volgt vastgesteld: 14 Mei, 10.00 uur: Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 16.00 uur: Leeuwarden, huize Schaaf, Breed- straat. Plechtige Duitsche vaandelwijding. Voor het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland was het Zondag een gewichtige dag. In den Haagschen Dierentuin waren functiona rissen uit het geheele land bijeengekomen om er getuige van te zijn, hoe Rijksminister dr. Robert Ley een aantal vaandels heeft gewijd. Bij deze gelegenheid hebben zoowel dr. Ley als de Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss- Inquart redevoeringen gehouden, waarop wij in het volgend nr. terugkomen. WEER 21 KOOPVAARDIJSCHEPEN MET EEN INHOUD VAN 118.000 TON IN DEN GROND GEBOORD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FtiHRER, 11 Mei» Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Aan het Oostelijk front zijn plaatselijke aan vallen van den vijand in soms zware gevechten afgeslagen. Duitsche tegenaanvallen brachten succes. In Lapland mislukten wederom vijandelijke aanvallen. Vliegtuigen, die een gewapende'ver kenning boven de Zwarte Zee ondernamen, heb ben in de Straat van Kertsj een koopvaardij schip van 1300 ton tot zinken Aan het front in het hooge vijand gisteren bij luchtgevechten buitengewoon zware verliezen. Duitsche jagers schoten 27 vliegtuigen, waaronder 22 Hurricanes, neer en. verloren zelf slechts 1 toestel. Afdeelingen gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers beschadigden in de Lizza-baai-gen groot koopvaardijschip door bommen en bom bardeerden met succes de haven Moermansk en spoorweginstallaties op de Moermansk-lijn. In Noord-Afrika verkenningsbedrijvigheid aan weerskanten. Een oorlogsschip, dat in het dok van La Valetta op Malta lag, werd met zware bommen bestookt. Begeleidende Italiaansche jachtvliegtuigen schoten hierbij 8 vijandelijke toestellen neer. Duitsche jagers schoten bij ver bitterde luchtgevechten boven het eiland 9 vij andelijke vliegtuigen neer. Verder werden in N.-Afrika 2 vijandelijke vliegtuigen neergehaald, zoodat in het Middellandsche Zee-gebied giste ren 19 Britsche vliegtuigen vernield zijn. Ten Noorden van Alexandrië heeft een ge vechtsvliegtuig op een koopvaarder van 5000 ton brand veroorzaakt. Men kan aannemen, dat het schip vernietigd is. In den strijd tegen Engeland heeft de lucht macht overdag bomtrefters geplaatst op een fabriek bij Folkestone en een troepenkamp aan de Zuidkust van het eiland. Bij de Far Oer is een koopvaardijschip van middelbare tonnage door bommen beschadigd. Zooals reeds in een extra bericht is medege deeld, hebben duikbooten in de Amerikaansche wateren, in de Caraïbische Zee en de Golf van Mexico 21 vijandeli|ke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 118.000 ton tot zinken gebracht. Bij ..deze successen heeft zich de duikboot onder bevel van kapitein-luitenant Cremer, welke, in weerwil van het feit, dat zij zware schade opliep, 4 groote schepen met een gezamenlijken inhoud van 35.000 ton tot zinken bracht, bijzonder onderscheiden. DE NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS AAN HET OOSTFRONT. ’s-GRAVENHAGE, 8 Mei. Het weekblad der Nederlandsche S.S. „Storm” publiceerde in een zijner laatste nummers onder de titel „Germaansche overtuiging” een artikel, dat op treffende wijze uitdrukking geeft aan de levensmoed der Nederlandsche vrijwilligers, die onder de vanen der S.S. de strijd aan het Oos telijk front meemaken. Hieruit spreekt duidelijk, welk een belangrijke fundamenteele wijziging deze inzet in de harten en de geest van deze jonge Nederlandsche mannen gebracht heeft. Mogen zij, die hier te lande in vergelijking met de strijd aan het front voor heel wat gemakke lijker problemen gesteld zijn, zich aan deze frissche en durvende geest der Nederlandsche pionieren voor het nieuwe Europa spiegelen. Dit artikel luidt als volgt; De Germaansche vrijwilliger, die de Duitsche uniform draagt, is voor velen een vraagteeken. Waarom strijden deze mannen eigenlijk; het moet toch veel gemakkelijker zijn ergens in Nederland, in Denemarken, in Vlaanderen of in Noorwegen het een of andere ongevaarlijke be roep uit te oefenen? Zoo vraagt de Duitsche wapenbroeder, maar in het vaderland stelt men een andere vraag: wat krijgt hij er voor, wat, kan hij er bij winnen? Hun, die dit voelen, hoeft men hierop eigenlijk geen antwoord te geven, want zij hebben een mannelijke inborst en het gevoel voor het ge schiedkundig verband der feiten en voor nood zakelijkheden. En hun, die deze vraag stellen, behoeft men niet eens te antwoorden, zij kun nen toch nooit begrijpen, dat een leven, een man waardig, een ander zijn moet dan dat, wat slechts heil ziet in een goede zakenbalans. De hier afgedrukte brief van een Nederlandschen vrijwilliger echter, bevat meer dan een ant woord op de gebruikelijke vragen. Brief van den SS-SchÜtze Smits. „Na zeven maanden aan het Oostfront heeft men zijn kameraden leeren kennen. Wat in de eerste maand niet direct te begrijpen was, hel derde zich reeds op in de tweede, in de derde maand begreep men het reeds volkomen en in de vierde werd dit weten omtrent karakter, zwakheden en bekwaamheden, niet slechts van anderen, maar in de eerste plaats van zich zelf, bevestigd. Eén ding moet men altijd weer con- stateeren: de soldatenopleiding is hard, grijpt de leerschool in de kazerne iemand reeds flink aan, dan doet de oorlog de rest tenslotte is men een andere geworden. Dit „andere” is het, wat 'de Duitsche mannen van die der Neerdwerteti^- democratieën on derscheidt, ofschoon zij toch allen als Germanen dezelfde erfelijke aanleg hebben. Destijds reeds, in „Mei 1940”, toen de Duitsche troepen in Nederland binnentrokken, begreep men reeds iets van dat „andere”, van de nog niet onder wóórden te brengen geschiedenisvormende kracht. Maar nu eerst, na de lange maanden van strijd in het Oosten, waarin veronderstellingen tot ervaringen konden worden, nu eerst is de tijd aangebroken om te probeeren eenige van mijn gedachten onder woorden te brengen. Het was geen toevalligheid, dat in het neu trale Westen het boek „Homo Ludens” uitkwam, een boek, dat al het menschelijke doen en laten als een spel beschouwde, zij het dan ook bij tijd en. wijle als een verheven. Bij een derge lijke denkwijze die jammer genoeg niet slechts die van den schrijver is, maar ook de handelingen van velen in het Westen, zij het dan ook onbewust, bepaalt zal men nooit de noodzakelijke eerst kunnen vinden om zich zelf tot de dood toe in te zetten. Want, hoe fanatiek men ook spelen kan, toch blijft altijd het bewustzijn bestaan, dat het gaat om willekeurigheden en niet om het essentieele; daarom ontbreekt dan ook de'totale inzet, het laatste offer en zoodoende ook de geschiedenis- makende da’ad. Dat was de kern van onze levenshouding in het Westen: niet in nood op gevoed zag tenminste de jeugd het levtjn als met maskers gespeeld; ons ontbrak de ernst welke het geloof aan de onveranderlijke juist heid van onze idealen met zich brengt. Daarom wilden wij in de diepste beteekenis van het woord geen daden doen en zijn er zoodoende slechts in geslaagd oppervlakkigheden" voort te brengen. Ons leven was leeg, ofschoon met duizend kleinigheden gevuld, geen ideaal scheen oris groot genoeg om het te kunnen of willen wagen in zijn dienst het netwerk van tallooze over wegingen en bezwaren, waarin wij zoo stevig verstrikt waren, te verscheuren. En dus voeg den wij ons rjaar het systeem, lieten ons drijven en leefden het leven, zooals het ons geboden werd, neutraal zonder risico, beschaafd, ver fijnd, hoffelijk-huichelachtig en oneindig laf. „Uit den toon vallen” was het ergste wat men doen kon en uit den toon viel zonder meer al het ware, groote, oorspronkelijke. Wie het leven speelt, wie zich niet hoeft in te spannen, verliest het contact met de scheppende kracht; hij geniet het gescha pene zonder nieuws te scheppen en dat zoo wel in materieele als ideëele beteekenis. De jeugd vertoonde zich aan ons jam mer genoeg slechts als genietend, vad sig, onpolitiek en zonder problemen, onver schillig tegenover de laatste vraagstukken van het leven. Weliswaar doet men met dit te beweren hun onrecht aan, die als jonge visschers, zeelieden of boeren een hard leven leiden. Maar voor de jeugd als geheel is dit toch wel juist. Temidden van dit onbekommerde leven viel de oorlog, hij zette achter alle alledaagsche gebeurtenissen de mogelijkheid van de dood. Hij, die uit onze ge dachten verbannen was, hij leerde ons, dat er waarden zijn waarvoor men dapper ook de laatste ademstoot offert. Waar hij is, spreken niet langer holle pathetische woorden, maar moedige daden over die dingen die boven leven of dood staan. Dit eerst gaf aan een aantal van ons het vaste geloof, dat alle twijfel en zelfspot overwint, die anders aan de wieg der daden staan. Wij wilden niet slechts met de mond zeggen, dat wij nationaal-socialisten zijn, wij meldden ons als vrijwilligers bij de Waffen-SS, bij de NSKK, bij de verbin- dinesafdeelincen enz,: wii wilden de oorlog bevrijd. Voor het Nederlandsche volk heeft nationaal-sooialisme thans, na tien jaar worstelen om de ziel van ons volk, de han den aan het werk geslagen voor de einde- nationaalsocialisnie den ppgedrongen oorlog der goudmagnaten, den oorlog tegen de uit buiting en versla,ving der volken thans ze gevierend te kunnen voeren en nu reeds te kunnen getuigen het geheele Europeesclie continent van de dictatuur der Angelsaksi sche en Joodsche haute finance te hebben meemaken, wilden er bij geweest zijn, wij wilden niet, dat men later tot ons zou kun nen zeggen: de jeugd van Europa heeft de Duitsche alleen laten strijden. De recrutentijd kwam en daarmee ook bittere teleurstellingen. Wij geloofden reeds iets te zijn en iets te kunnen, maar ons ontbrak het aller noodzakelijkste: het geheele wezen te kunnen richten op de totale inzet. Wij hadden mede lijden met ons zelf, in plaats van vol vreugde midden er in te springen en eerst langzamer hand begrepen wij, dat ook de beste uitvluchten niet konden worden geduld. „Voor den Duit- schen soldaat is niets onmogelijk”, dat werd dan slechts tot waarheid wanneer men in om standigheden, waarin alle anderen het zouden opgeven, toch stand hield. Zoo groeit een ander mensch op, hij doet niet alsof hij aanvalt, hij valt aan, in het beslissende moment trekt hij zich niet terug, maar geeft zonder dralen alles, zijn wil is bevrijd van de duizend bezwaren, hij handelt zonder omwegen, recht op het doel af. Het was een Joodsche gedachte alles met tact en slimmigheid en langs listige om wegen te kunnen bereiken; alsof de wereld met trucs te regeeren is. Wij zagen en be leefden plotseling in, verbluffende duidelijk heid, dat een deel van het Duitsche succes op het eenvoudige feit berust, dat men zon der hokuspokus direct op het doel afgaat en op deze wijze met de kleinste, maar vol komen juiste inzet van krachten dat kan bereiken, wat men tot nu toe voor onmo gelijk gehouden heeft. Leven zonder masker. Weliswaar moet men daarvoor de uiterste nauwkeurigheid betrachten kunnen, maar wie eens een appèl, afgenomen door een Duitschen onder-officier, heeft meegemaakt, die weet alles af van deze nauwkeurigheid, welke ieder stofje op de loop aangrijpt om iemand het Zondags- verlof in te houden. Daden te volbrengen in het geloof aan dingen, die boven leven en dood staan, leeren zich zelf tot daden dwingen, dat is een deel van dat „andere”. Het tweede echter is het leven zonder masker. Alle pose, alle schijn viel weg en slechts de naakte mensch bleef over; öf een dappere en goede kameraad, öf een stuk ellende. Hier kon men noch met goochel kunsten, noch met branie den dappere spe len, terwijl slechts de angst regeerde, geen omkooperij met kleinigheden uit pakjes van thuis of met opgespaarde sigaretten waren in staat een niet aanwezig kameraadschap pelijk gevoel te maskeeren. Nog iets leerde ons deze strijd in het Oosten: Wij hebben gebrek aan alles, wat een beschaafd mensch noodig heeft, te beginnen met een vlekkelooze enveloppe tot aan ondergoed zonder luizen toe. Wanneer' de keuken en de fourage- wagen een paar dagen wegblijven, dan blijven slechts twee mogelijkheden, lui zijn en honger lijden of zich inspannen en zoo lang zoeken tot dat men de noodzakelijkheden voor een maal tijd pij elkaar heeft. Anderen voor zich te laten werken, dat gaat op zijn hoogst één- of twee maal. Voor de rest is men op zichzelf aangewezen. Wie niet mee wil doen kan hoogstens met een voorgewende rheumatiek naar een ziekenhuis verdwijnen. Of men jammert over het slechte eten, over weinig post, over koude, winderige wachten, waarbij de ooren en voeten bevriezen, over luizen en vlooien, over de valschheid der Russen, óf men slaat zich door alles heen, man nelijk en zonder gemekker. Zoo was het Waarschijnlijk ook in de wereld oorlog. Ook hij, die lange tijd in de tropische rimboe geleefd heeft, weet dat: van uit de verre verten leert men eerst de kuituur en de bescha ving op haar werkelijke waarde taxeerenj din gen, die heel gewoon zijn, zooals een schoon bed of een goed boek, worden tot oogenblikken uit een beter leven. Kort en goed, men zou de verwende „jeunesse blasée” van de democratie een soldatentijd toe- wenschen. Maar niet slechts dat, men weet, dat dat de eenige redding voor hen beteekent. De oorlog is niet de vernietiger van het leven, zoo als onze humanistische-pacifistische opvoeding ons dat altijd voor oogen gehouden heeft, in tegendeel, .eerst in het veld wordt ons de waarde van dit leven helder bewust, eerst daar kan men ’t jnationaal-socialisme als levensleer ten volle leeren begrijpen. Bron der kracht. In het vaderland kan men veel schrijven over „de nieuwe orde”, over J,het ware socialisme”, over de nieuwe „wereldbe schouwing”. Wij willen dit ijverig werken daar niet4net een lachje beschouwen en ons daar ver boven verheven gevoelen» Wij we ten echter, dat eerst dan in ons vaderland het juiste begrip voor de nieuwe wereld zal komen, wanneer een groot getal van jonge mannen aanwezig zal zijn, die met de ijze ren taal van de oorlog bekend zijn. Zonder voorwaarden te stellen, ons gevend in vol vertrouwen, zijn wij Adolf Hitler als Führer tot op. de slagvelden^, van het Oosten gevolgd en menig goed kameraad rust uit van de strijd onder de zwarte Russische aarde. In het Vaderland hebben echter velen het hart vastgehouden: zullen deze „jonge avonturiers" niet door de afgrond verslonden worden, zij die zonder garantie en zonder beloften een Führer van een ander volk als soldaten volgen? Wij antwoorden: Wij hebben noch beloften noch garanties van noode, hier in het Oosten vonden wij in ons zelf de bron van onze scheppende kracht, wij weten, dat een nieuw, een door den Führer vereenigd Europa ons initiatief en ons werk noodig heeft en dat is vol doende. Wanneer wij eens terugkeeren in het vaderland, dan zullen wij u toonen wat wij gewonnen hebben: dat „andere”, dat geschiedenismakende zal in ons leven. Wij danken er den Führer voor, dat hij ons een olaats tusschen ziin soldaten inruimde. 1. Verplicht tot aanmelding zijn alle: a. beroepsofficieren, cadetten en adelborsten van de voormalige Nederlandsche land en zeemacht, die op 10 Mei 1940 in actieven dienst waren; b. beroepsofficieren van het voormalige Nederlandsche koloniale leger t.m. de leeftijd van 55 jaar. 2. Op 15 Mei 1942 14 uur grecies moet de tot aanmelding verplichte persoonlijk op komen overeenkomstig de volgende lijst: Verplichte bijeenkomst te: Assen, F’riesland-kazerne (Wilhelmina-kazerne) Drenthsche Hoofdvaartstr. 153. Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Ieder tot aanmelding verplichte moet medebrengen: wettelijk legitimatiebewijs (persoonsbewijs, zakboekje, militaire documenten onder: 13 Mei 14 Mei 15 Mei op: 13 Mei 14 Mei lo Mei Men is verplicht te verduisteren zon.sonderga.ng tot zonsopgang. EEN ZEESLAG IN DE KORAALZEE. Zware verliezen der Amerika ansch- Britsche vloot. TOKIO, 8 Mei. (D.N.B.). De persafdeling’ der Japansche marine deelt mede, dat de Japansche vloot gisteren groote successeni heeft behaald bij een aanval op. een vereenig- de EngelschAmerikaansche vloot in de Koraalzee ten Oosten van Australië. Nadere bijzonderheden zouden waarschijn lijk vandaag nog bekend worden gemaakt. TOKIO, 8 Mei. (D.N.B.). Het keizerlijke hoofdkwartier bevestigt in een communiqué dat de beide Amerikaansche vliegkamp-sche- pen Yorktown en Saratoga, alsmede een Ame- rikaainsch slagschip van de Chlifornia-klasse in den zeeslag op de Koraalzee op 6 en 7, Mei tot zinken zijn gebracht. Voorts werden een Britsch oorlogsschijt van de Warspite-klas.se tot zinken gebracht en een Britsche kruiser zwaar beschadigd. Het gevecht met de gecombineerde Britsch- Atmerikaainsche zeestrijdkrachten duurt nog voort. (Nader blijkt uit .een Domei-bericht, dat in het communiqué wordt gemeld, dat het Brit sche slagschip van de Warspite-klasse niet tot zinken is gebracht, maar zwaar werd beschadigd.) De verbinding van de begrippen „natio- ftaal” en „socialistisch” tot een' onverbre kelijke eenheid, is wellicht de meest groot- pche gebeurtenis in de geschiedenis der twintigste eeuw. Door de onvermoeide pro paganda van joodsche en andere anti-voik- feche machten heeft het mairxism|e de wer kers pogen te doordringen van een fanatiek geloof aan het droombeeld, dat nationalisme fen socialisme elkander zouden uitsluiten als jyater en vuur. Het voLksche socialisme gaat Liet uit van de gedachte, dat verzoening tus- jschen beide begrippen mogelijk is, maar Jeert, dat ze zóó bijeen hooren, dat scheiding ónmogelijk is. „Men kan geen natio- tialist zonder socialist en geen teocialist zonder nationalist zjjn” heeft Adolf Hitler eens verklaard. „E r i s jéénvolkener iséen vaderland. W $j gijn het vo'lk en het vaderland is IVan ons”, is een kernaichtige uitlating van Musseit waarin in wezen hetzelfde wordt getuigd. Nationaalsocialisme bestaat in dienstbaar heid aan het volk, aan groei en instandhoiu- Iding van het volk. Dalarem streeft het nar ■fionaalsocialisme krachtens zijn wezen naar de hoogste sociale levensvoorwaarden voor het geheele volk. Nationaalsocialisme bestaat in een fanatiek (geloof aan de mogelijkheid om door de gia- jmenwerking van geheel het volk ieder nood lot te kunnen overwinnen, de vrijheid te {veroveren en te waarborgen en lederen Volksgenoot die plaiats in de Tolksgemieen- techa.pi te geven, waarop h(j krachtens zijn prbeid aanspraak kan maken. Voor den waren nationalist is het socia lisme vanzelfsprekend. Voor hemis een patie, een volk zonder eer ondenkbaar. En tot de eer van een ylolk behoort zijn ge- „peenschap de hoogst miogelijke sociale be vrediging te schenken. iWereldbeschouwingien eiji stelsels worden top hun waarde beproefd door die realisa tie, door de verwezenlijking welke zij vin- flen, wanneer ze tot gelding komen. Libera lisme en marxism^ hebben beide hun on vruchtbaarheid, hun strijdigheid met de na tuur bewezen^ doordat ze de volken hebben jyerdeeld en verzwakt, economische ©n soi- fciale rampen over de menstehheid uitgestort fen geschapen een toestand van uiterste geestelijke en materieele ellejide, wajarvati ïnen gezegd heeft, dat het de schandvlek Is der humanistische beschaving. Het nationaalsocialisme jlrotsch, dat het in zjjn korte a- tochiedenis reeds heeft bewezen toen wereldhervormende kracht te bezitten, dat het de jaren niet .verspild heeft met den onvruchtbaren strjjd van klas toe tegen klasse, maar da,t het de grootst hicgelpke kracht, den totalen inzet der na- lie, het geestelijk en materieel vermogen fier natie heeft ingezet in den kamp voor ben Volksrijk, voor een .waarlijk socialisti- ||clie gpmeen.sch.ap. is de eer va,.i het TOKIO, 9 Mei (D.N.B.). Het keizerlijke hoofdkwartier heeft Zaterdagmiddag om 3.40 uur Japanscheu tijd de volgende nieuwe re sultaten van den zeeslag op de Koraalzee bekend gemaakt. Een vijandelijke kruiser, waarvan het ty pe en de naam niet konden worden waar genomen, is door torpedovliegtuigen, die zich zelfvernietiging op het schip stortten,' zwaar beschadigd. Een vijandelijke torpedo jager is tot zinken gebracht. Sedert 7 Mei zijn naar verder verluidt 89 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De Japansche marine verloor een klein hulpvliegkampschip, een vroeger tankschip dat als vliegtuigdrager was verbouwd. Bo vendien zijn 31 Japansche vliegtuigen tot dusver niet teruggekeerd. lijke emancipatie van den werkenden mensch met het fanatieke doel vooroogen zooals Mussent het eens formuleerde: „Ons so cialisme besta.at daarin, dat wij den Blind voor de vrijmakjng v^iln den ar/eid, de terugwiiwing vjain den eerbied voor den arbeid, het recht op arbeid en da top de op brengst ervan, tot het uiterste wil len voeren”. Rijksarbeidsdienst in het Oosten. ,De dooi heeft de meeste wegen in de Sovjet-Unie onbegaanbaar gemaakt. De mannen van den Duitschen Rijks- arbeidsdienst zijn thans overal met het herstel van de straten bezig. 'Y'PB.-ScherTP.K. Grohe-s.) van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1