I MUSSERTS VERJAARDA6SREDE. Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL IJLST Hoofdred. L» KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek Dnitschiaiid strijdt voor Europa. No* 39. VRIJDAG 15 MEI 1942 2e Jaargang M 0 Denk om het verduisteren. van 21 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Ley, sprak allereerst eenige bezinning op den lOden M< i gedachte kan worden ge schetste daarbij de verbon- II- I CORRESPONDENTIE Uitgave firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink 6 Co. 21.28 21.30 21.81 21.38 de lieer ge rijke taak die wacht worden vervuld. Het der uit- V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. ACHTERVOLGING OP KERTSJ VOORTGEZET. Btirean Grootzand 55. Sneek TeL 3005 Het bouwen van bunkers aan het Oostfront. VP.B.-Zander-_PK. Lachmaxm-sl HINDELOOPEN en STAVOREN Pl.v.v. Hoofdredacteur C, SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek BEKENDMAKING. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: f Het in de bekendmaking van 4 Mei 1042 vermelde proces tegen de leiders van een geheime organisatie is ge ëindigd Bewezen is, dat zich opnieuw 27 Nederlanders hebben schuldig ge maakt aan spionnage, begunstiging van den vijand en verboden wapen bezit, Vijf en twintig hunner zijn ter dood veroordeeld, twee tot levens lange tuchthuisstraf. Een der dood vonnissen is door gratie gewijzigd in levenslange tuchthuisstraf. De andere 24 doodvonnissen zijn door fusilleering voltrokken. waartn vereenigdt DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang SOVJET-TROEPEN OP KERTSJ VERNIETIGD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt het volgende extra- bericht bekend: De veldslag, die gevolgd is op den doorbraak op de landengte van Kertsj, is beslist. Hij is ge ëindigd met de vernietiging van de aldaar over rompelde en ingesloten strijdkrachten van den vijand. Tpt dusver heeft de vijand meer dan 40.000 manschappen aan gevangenen, 197 vecht- wagens, 598 stukken geschut en 260 vliegtuigen verloren. Talloos veel ander oorlogsmateriaal werd buitgemaakt of vernield. De achtervolging van de verslagen resten van den vijand in de richting van Kertsj wordt onver moeid voortgezet. Ir. Mussert heeft den avond van zijn verjaar dag, j.l. Maandag, doorgebracht in den kring Ste.enderen der N.S.B. en daar een rede gehou den. Ir. Mussert begon zijn toespraak, die ook per j.i: i i i ..:x - gezonden met een gelukwensch, namelijk met het feit, dat het dien ochtend had geregend. Nu het noodig is de bodemproductie tot het hoog ste op te voeren is deze regen een zeer welkom geschenk. Een krachtig applaus legde getuigenis af van de instemming met deze woorden. De leider der N.S.B. sprak daarna als volgt: Mijne volksgenooten. Het is niet mijne bedoeling op dezen dag te spreken tot al mijn volksgenooten, die bereid zijn mij aan te hooren, maar alleen tot die genen, die behalve volksgenooten, ook mijn kameraden zijn, tot hen dus, die mij actief steu nen in mijn strijd tot herstel van ons volk. Mijne kameraden, nu ik hier in den kring Steenderen ben, te midden van enkele honder den, die deel uitmaken van dezen kleinen kring, zoo zou ik willen zijn te midden van u allen. Dit is een onmogelijk te vervullen wensch, maar dank zij de radio, kan ik u ten minste op deze wijze nu bereiken. Het is mij een plicht en een voorrecht u te danken voor ai hetgeen gij in een jaar tijd voor de Beweging hebt verricht en voor hetgeen zoovelen op dezen dag voor mij hebben gedaan. Ik behoor tot die gelukkigen of ongelukkigen, hoe gij het noemen wilt, die, als men hun naar hun verjaardagswenschen vraagt, tot u zeggen: ik kan u geen persoonlijke wenschen noemen. Dat is gemakkelijk, maar tegelijkertijd moeilijk. De moeilijkheid is eenvoudig opgelost, n.l. door geldinzameling ten behoeve van gezins- en jeugdzorg en ten behoeve van de kinderen van aan het Oostfront gevallenen. Wij nationaal- socialisten kunnen ons geld niet beter besteden dan daaraan. Spontaan is door duizenden ge geven.. Konden wij het vorige jaar slechts 50 kinderen tegelijkertijd verzorgen, van nu af aan kunnen wij 150 kinderen tegelijkertijd gedurende 5 weken achtereen in gezondheid en levens vreugde versterken, alzoo in het a.s. jaar toch ten minste 1500 in totaal. Dat begint al wat te worden. Het gaat er niet om, om den ouders de zorg voor de kinderen af te nemen, dat willen wij als nationaal-socialisten niet, maar wel wil len wij ouders, die dit noodig hebben, bijstaan om hunne kinderen zoo gezond mogelijk door deze zware tijden heen te helpen. Daarvoor willen wij klaar staan, omdat wij socialisten willen zijn in den bes(en zin van het woord, d.w.z., dat Wij gemeenschapszin bezitten en of fervaardigheid ten behoeve van het gansche volk, de natie. Ik dank hierbij allen van gan- scher harte die zich moeite hebben gegeven, die hebben geofferd voor dit goede doel en geef hun de verzekering, dat de dienst van gezins- en jeugdzorg zal zorgdragen, dat het geld goed zal worden besteed. Op dezen dag van groote saamhoorigheid gaan ons aller gedachten naar onze kameraden, die ver van ons zijn. In de eerste plaats onze jongens in de Waffen-SS, het legioen, de N.S. K.K., de Nachrichtentruppen en de ambulance. Deze duizenden zullen ongetwijfeld, hoe ver van het vaderland ook verwijderd, met hunne ge dachten bij ons zijn. Eens zal het geheele Ne- de^rlandsche volk erkennen hun onvergahkelijke verdiensten voor de herrijzenis van ons volk uit de diepte, waarin het werd neergestort. Onver brekelijk met hen blijven wij alleft verbonden, die hun jonge leven hebben geofferd. Spontaan zijn zij gegaan, gedreven door onweerstaan- baren innerlijken drang, gevallen rijn zij in voor beeldige plichtsbetrachting op moeilijken post. Ouders hebben hun dierbaar bezit verloren: weduwen van 21 jaar tellen wij in de Bewe ging door hun dood. Deze tijden van de her geboorte van Europa zijn hard voor den een, bitter smartelijk voor den ander. Ook onze kameraden, die nu twee jaren reeds in tropische concentratiekampen vertoeven, eerst in Nederland^ch-Indië, nu -waarschijnlijk ergens in Britsch-Indie, zij zijn zeker op dezen dag met hun gedachten bij ons, zooals wij bij hen. Wij weten, dat de wereld door wraakgierigheid geen stap nader komt, maar dat beteekent niet, dat hetgeen hier is en wordt aangedaan, ongestraft zal moeten blijven. Ik hoop, dat men dit vermaan zal verstaan, daar, waar men ooren heeft om te hooren. Onze verwanten zijn daar in hun macht, hun verwan ten zullen wij, zoo noodig, hier kunnen vinden. Hopen wij dat de te vereffenen rekening zoo klein mogelijk zal zijn, want niets is erger dan strijd van volksgenoot tegen volksgenoot. Mijn kameraden, ik heb de zekerheid, dat ons volk een eervolle plaats zal kunnen innemen in het nieuwe Europa, dat het opgeroepen zal worden tot deelneming aan den opbouw daar van, als hét bezield zal zijn door den geest van het nationaal-socialisme hetwelk ons reeds jarenlang heeft bezield. Ik ben er volkomen van op de hoogte, dat er onder ons zijn, die wei het etjket nationaal-socialist dragen, doch in de radio over beide"Nederhndsche zenders is uit- practijk geenszins daarnaar handelen. Zeker, zij <joen afbreuk aan het ideaal, afbreuk aan het aanzien der Beweging. Het "eenige middel dat ik daartegen ken is, er niet over spreken en zelf een beter voorbeeld geven. Het is bijna 33 jaar geleden dat Blériot er in slaagde om als eerste met een vliegtuig het Kanaal over te steken. Dat was een wonder van techn.ek, van durf en bekwaamheid. Wanneer men echter naast het door hem geconstrueerde samenstel van draden en latten en doeken, het moderne vliegtuig plaatst, schudt men het hoofd en vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat iemand zijn leven aan zulk een toestel heeft toe vertrouwd,. Wij verkeeren met ons nationaal- socialisme aan het beginstadium, zooals Blériot, en zijn vliegtoestel. Het is niet billijk te ver wachten, dat de volmaaktheid nabij is. Veel tekortkomingen, veel fouten, dat kan niet an ders. Maar groeien zal het en de onvolmaakt heden zullen geleidelijk kleiner worden, ais de goede geest bij ons blijft. De geest van trouw, van eenvoud, van moed en openhartigheid moet ons bezielen en kracht moeten wij putten uit de drie bronnen van. het nationaal-socialisme het Godsvertrouwen, de liefde voor volk en vaderland en den eerbied voor den arbeid. Wij hebben een groot doel voor oogen: ons volk voor te gaan in-het nieuwe tijdperk dat aanbreekt, het den weg te wijzen naar een nieuwe toekomst. Velen van onze volksgenooten zien naar hetgeen achter ons ligt, houden zich bezig met verloren illusies: gelooven in wonde ren en wachten af. Anderen gingen nog verder, zij waren militairen in de Meidagen van 1940, trokken terug en gaven zich over toen er een Nederlandsch leger van honderdduizenden stond en nu er geen leger meer is, willen zij vechten met een verzameling oude handwapens. Zij lie ten hun leven zonder eenig nut voor ons volk te hebben kunnen doen. Wij nationaal-socialisten betreuren dit het diepst, want nutteloos ver goten bloed is volksverzwakking. Tegen vele volksgenooten in moeten wij ons pionierswerk verrichten. Wij zullen dit blijven doen naar eer en geweten. Wij zijn overtuigd, dat er maar een weg is uit het moeras naar den vasten grond. Die weg is tegen de vereeni- ging van het bolsjewisme, kapitalisme en joden dom, voor het nieuwe Europa van nationaal- socialistische en fascistische volkeren, die ons werelddeel in vrede met elkander willen opbou wen. Dit nieuwe Europa wordt gevormd door Führer en Duce, door hun volkeren en door al len, die daarmede solidair zijn. Aan dit nieuwe Europa moet ons volk deel hebben, of het moet ten ondergaan. Wij willen het niet zien onder gaan, wij willen het voorgaan op den weg naar herrijzenis. Het is jammer, dat er nog zooveien zijn, die dit niet begrijpen, het doet ons soms pijn om te bemerken, hoe wij worden miskend, maar het zal ons geen duimbreed doen wijken van den weg, dien wij voor juist houden. Als wij dat wel deden, waren wij geen kerels. In een tijd als de onze kan een volk alleen worden gered door een hecht verbond van man nen en vrouwen, die zijn bezield door één wil en bereid zijn dien door te drijven, zoo noodig tegen alles in. Zij vragen niet om erkenning; die komt later vanzelf. In meer dan 10 jaren van strijd en opoffering is dit verbond tot stand ge komen,. Vandaag heb ik wederom ontelbare bewijzen ontvangen van de hechtheid van den band, die ons bindt, gij hebt mij daardoor ge sterkt. Vol moed en vertrouwen gaan wij voor waarts voor volk en vaderland. Het zal waar achtig wel gaan. Hou zee kameraden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 14 Mei. Het opperbevel der weermacht deelt Lmede: „Op het schiereiland Kertsj wordt de achter volging van den verslagen vijand onvermoeid voortgezet. De haven van Kertsj en scheepscon- centraties in deze wateren zijn met succes ge bombardeerd. Op verscheiden plaatsen aan het Donetz-front leveren onze troepen afweergevechten tegen den aanval van sterke vijandelijke strijdkrachten, die door pantserwagens gesteund worden. In de Noordelijke zóne leverden Duitsche aan- valsoperaties plaatselijke successen op. Bij de luchtgevechten van gisteren zijn aan ’t Oostelijk front 84 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 5 Duitsche vliegtuigen worden vermist. Finsche luchtstrijdkrachten hebben met goed gevolg sche pen bij de mond van de Wolda bestookt. Van 26 April tot 13 Mei hebben de bolsjewis ten 748 vliegtuigen verloren, waarvan 540 in luchtgevechten en 73 door afweergeschut. Ver der werden er 76 door afdeelingen van het leger Vernietigd of buitgemaakt, de rest werd op den grond vernietigd. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk tont 82 Duitsche vliegtuigen ver loren. Op Malta hebben Duitsche stuka’s op vlieg velden en luchtafweer-batterijen bomtreffers ge plaatst. Rpven de Middellandsche Zee werden vier Britsche vliegtuigen neergeschoten. In het Noorden tan den Atlantischen Oceaan hebben Duièsche duikbooten,.zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, een op Engeland varend convooi aangevallen en in zware, hard nekkige gevechten, die verscheiden dagen duur den, 9 schepen met een gezamenlijken inhoud van 31,000 ton tot zinken gebracht. Een tiende schip wé?d door tol pedotreffers beschadigd. An dere duikbooten brachten in de Amerikaansche wateren 12 koopvaardijschepen, met een inhoud van 82.000 ton en een bewakingsvaartuig tot zinken. Daardoor heeft de vijandelijke scheep vaart in enkele dagen wederom 21 schepen met een inhoud van 113.000 ton verloren. In het verder verloop van de zeegevechten bij den toegang tot het Kanaal, van het ontbranden waarvan melding is gemaakt in het weermachts- bericht van 13 Mei, heeft een Duitsche torpedo boot een Britsche motortorpedoboot tot zinken gebracht door haar te rammen. Een tweede Britsche motortorpedoboot ging onder in den strijd met mijnenvegers. Enkele Britsche bommenwerpers hebben gis teren overdag onder bescherming van het wol kendek een vergeefschen storingsaaanval op Westduitsch gebied ondernomen. Kapitein Marienfeld, bataljonscommandant in een regiment infanterie, en luitenant Reimann, compagniescommandant in hetzelfde regiment, hebben zich bij de doorbraakgevechten op het schiereiland Kertsj door buitengewone dapper heid onderscheiden. Bij dezelfde gevechten heeft het 173e bataljon pioniers alleen al op 8 Mei in weerwil van het zeer hevige vijandelijke vuur meer dan 10.000 vijandelijke mijnen verwijderde De vijfde compagnie van het 436e regiment in fanterie en een sectie der tweede compagnie van het 46e bataljon pioniers hebben met afdeelin gen van het stormbootcommando 902 in weerwil van de zware zee in het vijandelijke vuur een landing in den rug van de vijandelijke stellingen geforceerd. Bij de duikbootsuccessen op den At lantischen Oceaan heeft de duikboot van kapi- tein-luit.-ter-zee Wattenberg zich bijzonder on derscheiden De eerste-luitenant Ostermann, es? cadrille-kapitein van een jachteskader, heeft zijnX 100e overwinning in de lucht behaald.’ onder: 16 Mei 17 Mei 18-Mei 19 Mei F© opi 16 Mei 17 Mei 18 Mei 19 Mei Men is Tegenspraak van bolsjewistische bewering in zake gebruik van gifgas. BERLIJN, 12 Mei. (A.N.P.). Naar het oppef- bevel der weermacht meedeelt, is een door Reu ter verspreid bericht uit Moskou, dat Duitsche troepen bij de gevechten op de Krim gifgas hebben gebruikt, vólkomen gefantaseerd. Londen geeft verlies van drie torpedojagers toe. STOCKHOLM, 12 Mei. (A.N.P.). De Britsche berichtendienst bevestigt in een officieele me- dedeeling, dat in de Middellandsche Zee Maan dagavond drie Britsche torpedojagers door aan vallen van de Duitsche luchtmacht tot zinken zijn gebracht. Het zijn de torpedojagers „Live ly”, „Jackal” en „Kipling”. Duitsche en Roemeensche legerformaties vallen op het schiereiland Kertsj aan. BERLIJN, 12 Mei. (D.N.B.) Met den grooten aanval van de Duitsche en Roemeensche leger formaties op het schiereiland Kertsj is de opper ste Duitsche leiding op een voorloopig plaatse lijk beperkt punt aan het Oostelijk front uit den toestand van het winterdefensief overgegaan tot de fase van de offensieve oorlogvoering. In militaire vakkringen in de Duitsche hoofd stad ziet men echter in de eerste offensieve operatie van dit jaar nog geenszins het begin van de aangekondigde groote Duitsche offen sieve beweging, In kringen der Duitsche generaliteit wees men er vandaag veeleer op, dat het hier een gedeelte van een actie betreft met de vastomlijnde taak van voorbereiding voor de nog te verwachten zeer groote gebeurtenissen. Als het belangwekkendste van deze eerste militaire krachtsontplooiing in dit jaar van Europa beschouwt men in militaire vakkringen het hier bekend geworden doorslaggevende suc ces van totaal nieuwe wapens der Duitsche en Roemeensche formaties. Uit betrouwbare Duit sche bron vernam men vandaag, dat het gebruik van deze wapens, over welks technische bij zonderheden om begrijpelijke redenen voorloo pig nog moet worden gezwegen, de bolsjewis tische diVisies totaal heeft verrast. Op grond van de ervaringen van den oorlog van 1939 tot 1941 werden tijdens de defensieve wintergevechten in alle fabrieken van Europa, niet alleen de bestaande wapenmodellen verbe terd, doch er werden uitvindingen gedaan waar aan de gedachten vaak midden in den strijd opkwamen. De praktijk van de „lange voorbereidingen” in de winters van 1939-40 en 1940-’41 be proefd, werd opnieuw toegepast. De bij het komende groote offensief beschikbare Duitsche strijdmiddelen zijn kwalitatief en kwantitatief zoodanig, dat na dit eerste succes op het schier eiland Kertsj verdere successen zijn gewaar borgd. Het betreft hier wapens en gereedschappen met een uitwerking, welke soortgelijk zal blij ken te zijn als bij den strijd tegen de Maginot- linie aan den dag is getreden. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Dr. Ley en de heer Woudenberg over het Arbeidsfront. Zondagavond hebben dr. Ley en c„ JV oudenberg het woord gevoerd in de ®eel bezette groote zaal van het Concert gebouw te Amsterdam. De heer Woudenberg sprak het eerst. iOp dezen lOden Mei, een stalenden lente dag vol beloften, gldus- »gr„ gaan onze ge dachten terug naar den lOden Meidag twee laren, geleden, toen ook o.p een stalenden lentedag de vliegmachines boven ons ronkten to dood au lexderf io&teu. Pa dien dag ogelijk en zal dus moeten het alle werkers omvat. werden wij in gevangenissen gesmeten te gelijk met Duitsche kameraden. Daar in die gevangenissen is een lotsgem,eensahap ont staan en wij hebben nadien elkander in de oogen gezien en elkander beloofd: het zal nooit meer gebeuren, dat menschen van één bloed elkander zullen bestrijden opi deze wijze. Er moet integendeel samen gebouwd en gewerkt worden. En dat gebeurt thans. Er wordt gezamenlijk gewerkt aan den bouw van een nieuw Europa! doar de menschen van Germaansdlien stam. Uitvoerig trad de heer Woudenberg in het streven Van het Nederlandsöhe Arbeidsfront, dat een zuiver Ned-e-rlandschen naam draagt, ook zuiver Nederlandsdh is in zijn uitingen en de ideale gemeenschap! van alle werkers^ een gemeenscha-pisorganisatie, die het socia lisme tot werkelijkheid zal maken. Spr. wees erop, dat klassenstrijd nooit het socialisme kan verwezenlijken. Immers socialisme kan. alleen irijn: het dienen van de gemeenschap door allen en het zal voor Nederland noodzakelijk zijn tot volle ontplooi ing van de volkskracht te geraken. Waar toe noodzakelijk is een nieuwe gemeenschap s- organisatie van den arbeid, zooals deze thans in liet N.A.F. is belichaajmd. Spr. besloot met den wensch, dat alle Nederlandsche werkers hun krachten zullen samenbundelen in het Nederlandsche Ar beidsfront. 5.45 5.43 5.41 vellicht te verduisteren ySonsóndergang tot zonsopgang. Duitscha vaandelwijding te *s Gravenhage. In een feestelijk-plechtige samenkomst van nationaal-socialisten, in hoofdzaak Duitsche ïnannen en vrouwen, Hitlerjugend en een Pantal Jeden der N.S.B., in aanwezigheid .van den Rijkscommissaris Rgfasiminis-ter Seyss- Jnquart, Oberdienstleiter Schmidt, den be velhebber der weermacht hier te lande, generaal Christiansen, commissarissen -gene raal Schmidt, Rautar en? Wimmer, gezant Pene en van verscheidene hooge Duitsche officieren en leiders van geestverwante or ganisaties, waarbij de N.S.B. was vertegen- .woordigd door haar plv. leider Van Geel kerken, heeft dr. Robert Ley Zondagmiddag in de geheel gevulde groote zaal van den Haqgschen Dierentuin in zijn kwaliteit van Keichsorganisationsleitetr de vaandels gewjjd, jvelke toebehooren aan de hier te lande ge vestigde Duitsche werkersverbonden. De leider van het Arbeitsbereich in den Niederlanden, Oberdienstleiter Schmidt, open- jde de vergadering. Dr. Ley hield een bezielende rede, waarin hij schetste wat de Duitsche volksgemeen schap beteekent, die aan Hitler is te danken. Dr. Ley herinnerde aan den datum van heden twee jaren geleden-, toen 'de aanval op het westen in den aan Duitschland ver klaarden en door Hitler niet gewilden oor log begon. Spreker noemde dezen oorlog een strijd van Duitschland tegen Juda, van het socialisme tegen het kapitalisme, van den arbeid tegen het geld. Wat het Nederlandsche volk betreft, ver klaarde spreker overtuigd te zijn, dat dit niet door de wapens, doch slechts door de natio- naal-soeialisusche gedachte kan worden ge wonnen en hij schetste daarbij de verbon- .öenheid van het germaansche bloed van hel Ihiitsche en het Nederlandsöhe volk. De Füh rer, aldus dr. Ley, is de trouwste kameraad yan ons allen. Hoe groot Adolf Hitler moge zijn als staatsman, als volksleider, als: sol daat, het grootste is hij als mensch en kameraad. Tenslotte wijzend op de symbolische betee- kenis van het vaandel der nationaal-socia- listische volksgemeenschap-, ging dr. Jjey tot Eenige verslagen en nieuwsberichten moo ten wegens gebrek aan plaatgi’ftunte hei yojgeml u<\ bljjveji alatyt de eigenlijke wijding der op het podium- opgestelde vaandels over. Hij herdacht hier op de gevallen kameraden. Rijksminister Seyss-Inquart dankte den Reichsorganisationsleiter namens de in Ne derland wonende of verblijf houdende Duit- pche volksgenooten en gaf opnieuw uiting aan de gevoelens van lotsverbondenheid van lallen die van germaanschen bloede zijn en bovenal van de trouw aller Duitschors aan den Führer. De taak van de in het buiten land wonende Duitschers, aldus spreker, is Verre van gemakkelijk, doch zij worden ge dragen door de gedachte der Duitsche een heid die zij veel eerder en Veel intensie ver nog dan de in Duitechlalnd wonenden taoeten hebben aangevoeld. Namens hen zegde spreker aan dr. Ley volledigen steun toe. Juist heden, aldus de Rijkscommissaris, op den tweeden verjaardag van de komst der Duitsche troepen in Nederland, is er alle aanleiding voor een plechtigheid alsi deze, die jv-ederom getuigt van onze beginseltrouw aan volk en Führer. De taak, waarvoor Duitschland onder Hitlers leiding is gesteld, is grootsch als geen andere, want het gaat thans om het Bestaan of niet-bestaan van het avondland, yan- de cultuur in Europa,. De Duitschers hier te lande hebben hun bijzondere taiak. £jj blijven onwankelbaar staan op den post. Jvaar de Führer hen gesteld heeft. Spreker bracht tenslotte hulde aan de feoldaten, die aan de fronten strijdlen en die hebben getoond den sinds anderhalve eeuw incest barren winter in het Sowjet-Russische gebied te doorstaan, hetgeen hun mogelijk Was omdat het hart van den Führer hun Saartoe den noodigen gloed verschafte. De samenkomst eindigde als gebruikelijk met het Deutschlandlied en het Horst Wes- gellied. De leider van het D. A. F., dr. Robert Ley, sprak allereerst eenige woorden van bezinning op den lOden Meidag. Wg be grijpen dat deze dag voor Nederlandsche menschen moeilijk is, aldus spr. Toch was deze dag noodzakelyk en in dó geschiedenis voorbeschikt. De oorlog yan heden Is geen oorlog tegen Nederland, Frankrijk, Noorwegen of den Bal kan. Het is geen oorlog van volken tegen volken, doch een strijd van naitionaal-be- wasten tegen het paraisietendom-, zooalsi dat zich in het Jodendom heeft geopenbaard. Spr. wees erop, dat de strijd in Duitsch land om de ziel van het Duitsche Volk vele dooden heeft gekost en dat thans het bolsje wisme geheel Europa en ook Nederland be dreigt. De Duitschers, aldus spr., zijn niet in Nederland gekomen om dit land te pla gen. Zij willen integendeel het Nederland sche volk, dat zij hoogachten, helpen. Voor liet herstel van de volkskracht komt het daarbij vooral op arbeiders en boeren aan. Niet alleen de ruimte, doch ook het bloed dringt ons tezamen. Europa heeft een ge meenschappelijke cultuur en zal eens een eenheid vormen. De strijd hiervoor zal hard zjjn. Er zal met kracht moeten worden gear beid. Wanneer dat gebeurt zal het binnen enkele jaren zoo zjjn, dat niets ons meer kan scheiden. Het oude stort ineen. De kapitalistische wereld kraakt in haar voegen. Het goud wordt onttroond en hiervoor in de plaats treedt de arbeid. Amerika, dat pronkt mat een cultuur welke het van Europa heeft gestolen, po-ogt ons thans in dit opricht de les te lezen en zijn heerschappij op te dringen. Wanneer Euro pa echter een eenheid gaat vormen zal Ame rika spoedig in zijn schulp kruipen. Het herrezen avondland wacht een groo te toekomst vol ongekende mogelijkheden., In het Oosten ligt een enorm rijk onbenut, bewoond door menschen,. die <fe schatten van dit land niet weten te gebruiken en over- heerscht door het verjoodschte communisme. De daar aanwezige waarden zullen ten goede kunnen komen aan het nieuwe Europa. In het nieuwe Europa, waarin ook de Ne derlanders met hun grootsche geschiedenis een waardige plaats zullen innemen, zal hard moeten worden gewerkt. Het zal dan ook noodzakelijk zijn, dat on dernemer en arbeider joit elkalnd-e-r worden gebracht. Imm-era zoo alleen kan de belang- Arbeidsfront maakt de samenbinding krachten in groeien tot Onder de geniale leiding van Adolf Hitler, zoo besloot dr. Ley, zal Europa zegevierend uit den strijd treden. Napoleon werd door den Russisch-en winter bedwongen, Adolf Hitler heeft den Russisch-en winter over wonnen en daardoor de beslissing naderbij gebracht. Na een slotwoord door den leider der bijeenkomst werd een driewerf heil op den Fülncr ui (gebracht, waarna de volksliederen' vyerjlen gespeelde VERSCHIJNT i DINSDAGS* EN VRIJDAGSAVONDS xua «Ml «JUU ■JLfJD :ac [«Lf-fl [«ca xrfl «xfl IMuO Drjta «Cfi 1€CO KOI treil SNEEKER NIEUWSBLAD 5.43 u e mo ur.ca IftCM J1- J l-J.J__1J TT_x

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1