I Bekendmaking WaarschawinB No. 40. IJLST Duitschland strijdt voor Europa. i DINSDAG 19 MEI 1942 Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL IJLST HINDELOOPEN en STAVOREN 2e Jaargang van T I correspondentie (V.P.B.-H, üeukeJs-pi.X Bureau Grootzand 55, Sneek TeL 3005 Uitgave firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink Co. In verband met de Pinksterdagen verschijnt ons a.s. Dinsdagnummér WOENSDAG d.a.v. waarin vereenigd: DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIÉUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang 1 VERSCHIJNT i DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS Denk om het verduisteren on I I Steenwijfc. Eedsaflegging op (f t J den Führer door 400 Ned. Arbeidsdienstmannex^ jwelke zich vrijwillig voqt feet Qpsten meldden. V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. afdeelingen „Prinz F urirr miiTcruc urccnaz^lttc BERICHT. en nieuwsberichten moe» aan plaatsruimte tot hel volgenjl do, blijven &t,agn WEER 17 VIJANDELIJKE KOOPVAARDIJ SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 18 Mei, (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht#maakt in een extra bericht be kend: Duitsche duikbooten hebben aan de Oostkust van Noord-Amerika, in de Caraïbische Zee eni voor de mond van de Mississippi 17 vijandelijke' koopvaardijschepen met ’n gezamenlijken inhoudi van 105.000 ton tot zinken gebracht. Twee an dere schepen werden door torpedotreffers zwaar] beschadigd. had bekend gemaakt, heeft hij de volgende aan vullende verklaring afgelegd: le. Frankrijk zal in geen geval, wat er ook moge gebeuren, afstand doen van eën of ander deel van zijn souvereine rechten op de Antillen. 2e. De Fransche oorlogs- en koopvaardij schepen, die zich op het oogenblik in de havens der Antillen bevinden, zullen in geen geval in de handen van een of andere butenlandsche mo gendheid, met inbegrip van de Vereenigde Sta ten, vallen. 3e. Admiraal Robert handelt namens de Fran sche regeering en in overeenstemming met deze. Geen beslissing wordt*- genomen,' zonder dat de Fransche regeering admiraal Robert haar toe stemming heeft gegeven, die haar erkende ver tegenwoordiger is op de Antillen, CHURCHILL’S DREIGEMENT MET DEN GIFGASOORLOG. Scherpe Berlijnsche reactie. BERLIJN, 13 Mei. (A.N.P.) De weerklank die de jongste rede van den Britschen minister-pre sident gevonden heeft, is in meer dan één op zicht kenmerkend. Zoo er nog meer commen taar noodig was op Churchill's illusies en ge dwongen optimisme, dan is dit commentaar •thans geleverd door een blad van een neutraal land, namelijk de Turksche Tasviri Efkiar,, die onomwonden verklaart, dat zulke officieele rede voeringen weliswaar ten doel hebben het open bare moreel te verhoogen, dóch dat Chur chill’s argumenten niet steekhoudend zijn. Na de woorden van Churchill in verband met het onlangs door de Amerikaansche admiraliteit uitgegeven communiqué dat een „vernietiging van de Japansche vlcfot” meldt, zoo vervolgt het blad, zou de oorlog in Oost-Azië zijn einde moeten naderen. Hetzelfde zou in het Westen het geval moeten zijn, wanneer Chur chill verklaart, dat de Engelschen de heerschap pij in de lucht bezitten, Wannéér alle officieele verklaringen van Churchill in overeenstemming met de waarheid waren, zoo besluit het blad, had de oorlog reeds lang geëindigd moeten zijn. Het was er echter Churchill Ook geenszins om te doen in zijn terugblik een objectief beeld van de politieke, respectievelijk militaire wereldsitu atie te geven. Waarom het hem ging, kan afge lezen worden uit de Britsche, zoowel als uit de Amerikaansche pers: namelijk, het thema gaS- oorlog in het geding te brengen, in bevoegde Berlijnsche politieke kringen ziet men in zulke machinaties een poging tot het inleiden van en het maken van stemming voor een „gemeene streek, die zich in haar uitwerking tegen de ge- heele Europeesche beschaving richt” en die daarom reeds in haar beginstadium niet scherp genoeg gebrandmerkt kan worden. ''Niet in de laatste plaats ook in het belang van het door de Churchill-clique bedrogen en misleide Engel- sche volk. In' bedoelde politieke kringen stelt men. zich ten aanzien hiervan op het volgende standpunt; Een blik in de Amerikaansche bladen onthult het. plan van den nieuwen misdaad, die Chur chill, in het besef dat zijn catastrofepolitiek in een critiek stadium is gekomen, in uiterste ver twijfeling tegen de volken wil plegen. Wanneer de commentator van radio-Boston, Volney Hurd, met betrekking tot de zinsnede in de rede van Churchill over den gifgasoorlog het duivelsche gezégde mag bezigen: „Het gebruik van gas in plaats van brand hommen opent onstekende ner- spectieven. Men kan geheel Duitschland mei gas bestoken’’, dan is dit niets meer en niets min der dan de duidelijke formuleerin; velsche vernietigingsplan, dat de 1 FRANSCHE NOTA AAN DE VER. STATEN GEPUBLICEERD. VICHY, 16 Mei. (D.N.B.) Minister-president Laval heeft aan de pers den inhoud van de op 9 Mei door .admiraal Hoover aan admiraal Ro bert overnauüïgae nota mcufc^eueeiu. ouvenaien heeft hij ook den inhoud van het op 13 Mei langs diplomatieken weg overhandigde Fransche antv/oord bekend gemaakt. In dit antwoord wordt er aan herinnerd, dat in October 1940 een overeenkomst tot stand is gekomen waarbij de bijzondere status van de Fransche bezittingen in Amerika werd vastge legd. De thans ingediende eischen, zoo wordt in de Fransche nota gezegd, vormen de ernstigste schending van de Fransche souvereiniteit over de Antillen en admiraal Hoover heeft verklaard, dat, wanneer zij niet zouden worden aangenomen, de Amerikaansche regeering deze souvereiniteit niet meer zou garandeeren. In de nota wordt verder gezegd, dat de Fran sche regeering haar verplichtingen steeds is na gekomen- en haar houding niet heeft gewijzigd. De Amerikaansche regeering, zoo wordt verder in de nota gezegd, heeft door de weigering om admiraal Robert het verslag over zijn bestuur aan de Fransche autoriteiten, waarvan hij uit sluitend afhankelijk is,-, en uit wier handen hij zijn machtsbevoegdheden ontvangt, toe te staan, een eisch ingediend, dien de Fransche regeering verplicht is van de hand te wijzen. Verder wordt er in de nota opnieuw de nadruk op gelegd, dat de Fransche regeering nooit de verantwoordelijkheid voor een handeling op zich zal nemen, welke afbreuk zou kunnen doen aan de betrekkingen met het Amerikaansche volk. In het vijftiende punt van de nota wordt ver klaard, dat de Fransche regeering geneigd is door bemiddeling van admiraal Robert alle voor stellen in overweging te nemen en te behande len, die bij een in qchtnemen van de souverei niteit en de neutralitet van Frankrijk gedaan zou den kunnen worden om den status van de Fran sche bezittingen op het Westelijk Halfrond te veranderen en dat de Fransche regeering aan de Amerikaansche regeering iedere garantie met be trekking -tot de demobilisatie van de oorlogs- en koopvaardijschepen zal gevèn, waarbij duidelijk wordt vastgesteld, dat deze in geen geval door de Vereenigde Staten gebruikt kunnen worden. Nadat Laval aan de pers den inhoud van de notawisseling tusschen de Fransche en Ameri kaansche regeering ten aanzien van de Antillen Het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland maakt be kend: Den 15den Mei zijn ruim 2000 vroe gere Nederlandsche beroepsofficieren en aspirant-officieren weer in Duitsche krijgsgevangenschap gebracht. Aan de betrokkenen is daarbij de volgende mo- tiveering bekend gemaakt: „De Führer van het Duitsche Rijk heeft in aansluiting aan de capitulatie van de Nederlandsche weermacht in Mei 1940 bevolen, dat zij, die tot deze weermacht béhooren, niet meer als krijgsgevangenen behandeld zouden worden, doch vrijgelaten. Dit geschied de in de veronderstelling, dat zij zich het daarin liggende vertrouwen waar dig zouden toorren. Misbruik makende van het loyale karakter van dezen maatregel hebben leden van de voor malige Nederlandsche weermacht den laatsten tijd in belangrijke mate deel genomen aan allerlei vijandigeTiande- lingen tegen Duitschland.' Onder hen bevond zich een aanmerkelijk aantal vroegere officieren en aspirant-officie ren. Dezen hebben daarmede tegelijk voor zoover zij destijds op eerewoord werden vrijgelaten, hun eerewoord ge broken. Het oppercommando van de Duit sche weermacht ziet zich daardoor ge dwongen, de vrijlating der vroegere Nederlandsche beroepsofficieren en aspirant-officieren ongedaan te maken en hen weer in verzekerde bewaring te stellen. Deze maatregel treedt onmid dellijk in werking. Daardoor worden zij weer in vollen omvang onder de voor krijgsgevange nen geldende bevelen en voorschriften gesteld en in het bijzonder qnèer de voor krijgsgevangenen gebruikelijke beperkingen der persoonlijke vrijheid.” Deze redenen voor de getroffen maatregelen worden bij dezen ter al- gemeene kennis van het Nederlandsche volk gebracht. Bovendien gebruikt de bevelhebber der weermacht in Nederland dezen noodzakeliik—geworden maatregel als aanleiding om er opnieuw cir ifin «.«- druk, op te wijzen, dat elke poging tot verzet tegen de bezettende macht mee- doogenloos wordt onderdrukt. Indien in de toekomst mocht blijken, dat leden van de voormalige Nederlandsche weermacht deel hebben aan vijande lijke handelingen tegen Duitschland, dan zou de thans getroffen maatregel moeten worden uitgebréid tot de vroe gere reserve-officieren en beroepson derofficieren van de voormalige Neder landsche weermacht. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 18 Mei.'(D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj gaan de resten van den verslagen vijand in weerwil van het wan) hopige verzet haar vernietiging tegemoet. In hef gebied van Charkow leidden onze tegenaanval) len tot een pantserslag, waarbij 56 vijandelijke pantserwagens werden kapot geschoten; 54 an) dere Sovjet-pantserwagens werden door lucht’ aanvallen buiten gevecht gesteld. In den sector van het Ilmenmeer hebben af) deelingen gevechtsvliegtuigen vernietigende sla) gen toegebracht aan troepenverblijfplaatsen en ravitailleeringscolonnes van den vijand. In Lap) land is bij aanvallen opnieuw terrein gewonnen^ In het achterwaartsche gebied hebben Hongaar-, sche troepen in gevechten, die verscheidene da gen duurden een uit bolsjewistische benden be staande vijandelijke troep vernietigd. groote transportschepen. Bo-( Britsche vliegtuigen neerge-' Zooals reeds in een extra-bericht is medege- NEDERLANDSCHE S.S. DEFILEERT VOOR HIMMLER. De Haagsche correspondent van het Alg. Han- delsblad schrijft aan zijn blad: ’t Was voor de Nederlandsche S.S. Zondag een bijzondere dag: immers, haar is gelegenheid ge geven te defileeren voor den Reichsführer S.S. und chef der Deutschen Polizei, Himmler. Deze had met andere hooge autoriteiten zich opgesteld op een plankier, gebouwd nabij het standbeeld van Johan de Wit, nabij de Gevan genpoort, waar den vorigen middag heerbanlei- der Feenstra ten afscheid zijn W.A.-mannen voor zich had laten defileeren. Tegen kwart voor twee kwam( genoemde hooge Duitsche autoriteit met zijn staf en met den Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart aan. Even tevoren waren andere Duitsche hoogwaar digheidsbekleders verschenen, alsook functio narissen der N.S.B., in hun midden de leider Mussert, door talrijke toeschouwers met een har telijk „H^i Zee” begroet. Zij aUen betraden het podium om vandaar het voorbij marcheeren te aanschouwen. Onmiddellijk daarna marcheerde van de zijde Van den Kneuterdijk een Duitsch militair muziek korps aan, dat tegenover het plankier halt en front maakte, om met pittige marschen de pa rade op te luisteren. Prompt volgde de SS-troep onder commando Van zijn aanvoerder Feldmeyer, die zijn mannen aan Himmler meldde en zich daarna eveneens op het podium opstelde. Goed gedisciplineerd, een’ geoefend geheel, marcheerden de SS.-mannen in hun donkere uniformen voorbij. Ze maakten een voortreffelijken indruk en het beeld van paraat- heid werd nog verscherpt, toen een afdeeling van de Nederlandsche Waffen-SS„ fier in pa radepas, voorbijtrok. Een kranige afdeeling, in haar veldgrijze kleedij. Ongeveer tien minuten duurde het défilé. Daar na konden de Plaats en omgeving weer voor het verkeer worden vrijgegeven. De menigte, welke £ich bij deze plechtigheid had verzameld, vloeide 'af; de keurige afzetting, verzorgd door de Duit sche politie en militairen, was even tevoren in getrokken. Men had een historisch schouwspel Beleefd op dezen uitgezochten voorjaarsdag, de ren Zondag in de liefelijke Meimaand. De omge ving, zoo vol traditie, was een historische ge beurtenis rijker geworden. De gewone rust keer de terug: de herinnering blijft Eenige verslagen ten wegens gebrek 1 Officieel wordt medegedeeld t De doodvonnissen, die de Duitsche Kriegsgerichte dezer dagen tegen een groep samenzweerders tegen de veilig heid van de bezettende macht hebben moeten uitspreken en die intusschên voltrokken zijp, hebben een taal ge sproken die niet misverstaan kan wor den .Het verloop van het proces le verde de ondubbelzinnige bewijzen op, dat de onverantwoordelijke ophitsende leuzen van de overzijde van het Kanaal in een bepaalde minderheid van de be volking steeds nog gewillige werktui gen vinden, die in hun grenzenlooze verblinding niet terugschrikken voor kuiperijen, waardoor zij logischerwijze in conflict moeten komen met de be- zettingsautoriteiten. Daar alle vermaningen en waarschu wingen blijkbaar niet liebben geholpen, heeft de bezettende macht zich thans gedwongen gezien de noodzakelijke voorzorgsmaatregelen tegen een her haling van soortgelijke complotten te nemen. 460 personen, die vroeger in het openbare leven stondeh en van wie aan te nemen is, dat zij met de aan stichters van de tegen de bezettende macht gerichte kuiperijen sympathi- seeren, zijn als gijzelaars in arrest ge steld. Er gaat nauwelijks een dag voorbij, waarop niet in scheldkanonnades van den Londenschen zender bedreigingen met den dood aan het adres van Ne derlanders en Duitschers in de bezette Nederlandsche gebieden worden ge richt. Elementen, die het zouden wal gen zich in verblinde onbezonnenheid tot handlangers te maken van deze zelf op veiligen afstand levende volks vijandige elementen, moeten weten, dat zij niet alleen met hun eigen leven, doch ook met het leven van deze gij zelaars een roekeloos spel spelen, waarvan de afloop voor iedereen met eenig inzicht niet twijfelachtig kan zijn. Wanneer ’t door de kuiperijen van de emigrantenclique te Londen tot ge welddadige handelingen tegen Neder landers erf Duitschers in de bezette Ne derlandsche gebieden zou komen en da rust en orde verstoord zouden worden, dan staan deze gijzelaars met hun le ven hiervoor borg. «Uil .!11«... 11IIC' IUIIUL spectieven. Men kan geheel Duitschland mei gas ig van het dfli- Britsche minis ter-president wel te verstaan het verantwoorde lijke hoofd van een tot de beschaafde volken be herende regeering, in zijn jongste rede tot uit- drukking heeft gebracht. Deze formuleering is thans eens en voor altijd vagtgelegd. Men kent, zooals dikwijls genoeg on- d^fètreept en met werkelijk wetenschappelijke grondigheid bewezen is, de methode van argu- menteeren van den Britschen oorlogsophitser. Hij lïeeft steeds leugenachtige voorwendsels bij de hand gehad, wanneer het er om ging, een van $ijn nieuwe misdaden in te leiden,. Te beginnen met den veldtocht in Polen tot den huldigen dag heeft hij het nooit aan uitvluchtën voor zijn wan daden laten ontbreken. Toen Churchill in Grie kenland zich reeds zeer vroegtijdig in de militaire gebeurtenissen inschakelde, geschiedde dit met den leugen van een z.g. „Duitsche invasie”. Hij heeft, toen hij Irak overviel, een „vijfde colonne” geconstrueerd. Hij heeft, toen hij den Franschen Syrië ontstal, in cynische leugenachtigheid be weerd, dat daar Duitsche valschermjagers waren. Hij heeft zijn overvaL’op het vreedzame Iran „ge motiveerd” met de leugen, dat de Duitschers daar vóór hem vasten voet hadden willen krij gen. En, zooals hij voor iedere wandaad; een nieuwe leugen gereed had, zoo beweerde hij nog dezer dagen bij .de actie tegen Madagascar, dat Japan dit eiland‘bedreigt, ofschoon hij vrijwel in één adem verrassenderwijze toegaf, dat deze ac tie reeds langen tijd geleden op touw gezet was. Deze methode verschaft een inzicht van ver strekkende beteekenis, die de wereld niet verge ten. mag. En nü seinde Globe-Reuter in den nacht van Maandag op Dinsdag het volgende bericht de wereld in: „Tot laat in den avond van Maandag was het Duitsche volk nojf niet op de hoogte- gebracht van de waarschuwing van Churchill, dat Groot Brittannië tot den gasoorlog in Duitschland zou overgaan, wanneer de nazi’s gas tegen Rusland zouden gebruiken.” Men vergist zich te Londen: Het Duitsche volk is van de misdadige methoden van den ge- wetewloozen misdadiger Churchill op de hoogte 21.34 21.36 ,.JJ0 21.37 zooals alle andere jonge volken, die zich op het oogenblik in den strijd tegen de systemen van den dikken oorlogswinstmaker Churchill en den met hem verbonden bolsjewistischen massa moordenaar Stalin bevinden. Dooh deze jonge volken zijn soldatenvolken. Zij kletsen niet, zij laten voor hun strijd voor de vrijheid en tegelij kertijd voor hun programma van vrede en vrij heid daden spreken. Deze volken zullen echter ook op deze nieuwe misdaad van Churchill, die het ook in dezen oorlog vergoten bloed van zijn volk voor de bevrediging van zijn per soonlijke perverse ambities noodig heeft, op de juiste wijze weten te reageeren.Churchill heeft indertijd het eerst bevel gegeven, dat zijn lucht macht zich uit vrees voor het eerlijke tweege vecht met den militairen tegenstander liever aan de terroriseering van de burgerbevolking moest wijden. In het bloed van de weerlooze vrouwen en kinderen, niet slechts op het continent, doen ook in het Engelsche eilandenrijk, heeft deze ont aarde sadist gezwolgen. Hij Weet met welke vreeselijke slagen de Duitsche luchfmacht deze misdaad in de Britsche steden vergolden heeft. Hij weet dit weliswaar alleen maar omdat hij de ruïnes en bomkraters heeft gezien, pmdat deze lafaard natuurlijk persoonlijk, met de whis- keyflesch in de Ifhnd, ii; zijn geriefelijken schuil kelder zat, daar het lijden en de nooden van zijn eigen volk hem immers koud laten. Zou Churchill het wagen bevel tot den gas oorlog te geven, zooals zijn plan is, dan dient men te weten, dat dit minderwaardige creatuur, dat door schelmenstreken aan het roer blijft, zelf aan den lijve alle gruwelen zal ondervinden, die deze erbarmelijke lafaard van de veilige schuil kelders, waarvan hij er alleen te Londen vier luxueus voor zich heeft laten inrichten, thans over de volken uit te storten denkt. De wereld weet, dat Duitschland en zijn legers tot dusver dezen oorlog gevoerd hebben met een ridderlijkheid, zooals ’t een soldaat betaamt, hoe wel dit juist aan het Oostelijk front, in verband met de slinksche moordtacliek van den bolsje- wistischen tegenstander, een extra zware mo- reele belastingproef beteekende. Zou Churchill zijn plan verwezenlijken, dan kan hij er zeker van zijn, dat ook deze nieuwe gangsterstreek Duitschland niet onvoorbereid zal vinden. SNEEKER NIEÜWSBUD X°em7traatL*31KIE—ETnTek VERSCHIJNT i DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS v J?;™ H°o«redacteur C, SMIT, Bioemstraat dl snee» Kloosterstraat 17 Sneek BRITSCHE LUCHTMACHT VERLOOR ZONDAG 52 VLIEGTUIGEN. Bij Moermansk heeft de luchtmacht bomtref- fers geplaatst op 5 groote transportschepen. Bo ven Malta zijn 5 Britsche vliegtuigen neerge schoten. Zooals reeds in een extra-bericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten aan de Oost kust van N.-Amerika, in de Caraïbische Zee eri voor de mond van <Je Mississippi 17 vijandelijke' koopvaardijschepen-met een gezamenlijken in houd van 105.000 ton tot zinken gebracht; 2 an dere sche’pen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Aan de Engelsche Zuidkust hebben lichte ge-, vechtsvliegtuigen met goed gevolg het havenge-'' bied van Folkestone en Hastings gebombardeerd.^ Voor de Nederlandsche kyst hebben mijnenve gers en patrouillevaartuigen in -gevechten met Britsche motortorpedobooten een vijandelijke', boot door artillerietreffers beschadigd. Aan de! Kanaalkust hebben Duitsche jagers 15 Britsche vliegtuigen neergeschoten zonder z»1* verliezen te lijden. In het. Noorden der ..Noordzee hebben sterke igen Britsche. vliegtuigen den kruiser Eugen” vruchteloos aangevallen; met zeer zware verliezen werden zij teruggeslageni De kruiser en de begeleidende vaartuigen scho ten 7, jagers en luchtdoelgeschut 22 der aanval- j lende bommenwerpers neer, zoodat de vijand bij 1 deze aanvalspoging meer dan de helft van zijn formaties verloor. 3 Britsche bommenwerpers werden boven de Duitsche Bocht, 5 boven het Westen der Oostzee neergèschoten. De Britsche luchtmacht verloor dus gjstereq en in den af) geloopen nacht bij haar aanvalspogingen op Duitsche vlootstrijdkrachten, op het bezette ge bied en de Duitsche kust in totaal 52 vliegtui gen. Bij deze gevechten gingen slechts 3 Duit sche jachttoestellen verloren, welker bemannin gen gered konden wordeffi Bij de successen van Duitsche duikbooten voor de Amerikaansche kust heeft de boot on der bevel van korvet-kapitein Schacht zich bij zonder onderscheiden. De opperwachtmeester van een afdeeling storm geschut,„Müller, heeft op 17 Mei 11 vijan delijke pantserwagens kapot geschoten: AMERIKAANSCHE KRUISER EN ANDERE SCHEPEN DOOR DUITSCHE VLIEG- TUIGEN VERNIETIGD. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 15 Mei. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: In een gevecht tegen een Amerikaansch es kader heeft de Duitsche luchtmacht gisteren tus- schen de Noordkaap en Spitsbergen een kruiset van de Pensacola-klasse van 9100 ton en een torpedobootjager tot zinken gebracht. Voorts werden een ijsbreker van 3000 ton en een koop vaardijschip van 2000 ton vernietigd. Een vracht schip van 10.000 ton werd zóó ernstig getroffen, dat het van voorsteven tot achtersteven in brand stond. In een haven aan de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen bovendien 4 Britsche koopvaardijschepen met een gezamen. lijken inhoud van 7500 ton vernietigd, KERTSJ VEROVERD. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRERj 16 Mei. (D.N.B.). Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Na het overwinnen van hardnekkig verzet zijn gisteren Duitsche troepen Kertsj binnengedron gen. Stad en haven bevinden zich in onze han den. Zon onder: 20 Mei 21 Mei 22 Mei op: 20 Mei 5.40 21 Mei 5.38 22 Mei 5.36 Men is verplicht te verduisteren zonsondergang tot zonsopgang. WINTERHULPLOTERIJ 1942. De verkoop der zes millioen loten begint volgende maand. De organisatoren van de Winterhulploterij zijn voornemens in den loop van de volgende maand met den verkoop te beginnen van de loten der Winterhulploten-1942, die in groote trekken ge lijk zal zijn aan de vorige. De zes millioen loten, die men ook dit jaar aan den man zal trachten te brengen, liggen bij Joh. Enschede en Zonen te Haarlem ter pérse. De loten zullen er dezen keer een beetje an ders uitzien. Ter besparing van papier zijn de enveloppen weggelaten. Nü zijn de waardepa- piertjes in negenen gevouwen en met een sluit- zegel dichtgeplakt. In het lot en het zegel is eer gaatje geponst. Per doos worden nu tweehon derd loten op een metaaldraad gAchoven; de draad loopt dan door de tweehonderd gaatjes Zoodoende kan elk lot maar een keer uit de doos genomen worden. Dit voorkomt geknoei. Ook de verkoop door middel van raderen op openbare pleinen zal strenger gereglementeerd worden om onregelmatigheden te voorkomen. Het aantal prijzen is sterk vergroot. Was het het vorig jaar 2 op 13, nu bedraagt het 1 op 3. Maar bijna de helft van de prijzen is kleiner dan het lot kost (50 cents). Dat moet ook wel, om dat er uiteindelijk baten uit moeten voortvloeien. In elke serie van een millioen loten er komen er zes zitten nu de volgende prijzen: 1 prijs van 5000 gld; 3 prijzen van 1000 gld; 4 van 500 gld.; 8 van 100 gld.; 9 van 50 gld.; 20 van 25 gld.; 100 van 10 gld.; 350 van 5 gld.; 4500 van 2 gld.; 63.000 van 1 gld.; 100.000 van 0.50 gld. en 160.000 van 0.25 gld> Bovendien komt in elke serie een premietrek- king met een hoofdpremie van 10.000 gld. en zeven premies van 100 gld. Het mengen van prijzen en nieten geschiedt onder toezicht van de Haarlerasche politie.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1