I NIEUWSTIJDINGEN. I Duitschland strijdt voor Europa. No. 41. 2e Faargang WYMBRITSERADEEL van Uitgave firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink Co. STRAAT VAN KERTSJ OVER GEHEELE BREEDTE BEREIKT. Barea-j r Grootzand 55. Sneek Tel. 30?5 SNEEKER COURANT, 82e Jaargang HINDELOOPEN en STAVOREN’ VRIJDAG 21 MEI 1942 1 waarin vereenigd*. DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL I^JLST ^pn onder: y I N VERSCHIJNT i DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS ft I I nog nooit zijn voortgesproten. Zoö is het feit, de hieruit voortvloeiende verplichtingen 1 t V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. M* Slag op de Krim ten einde. 21.39 21.40 21.41 21.42 I zen a,an 1 worden gewaarborgd door handhaving rust en orde”. Deuk o ui liet verduisteren. •w ih Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek voor het Nederlandsche volk kan leeren, dat dan een loyale houding ten opzichte van de bezet tende overheid geboden is, ook daar, waar dit misschien niet altijd direct met eigen gevoelens uit het verleden mocht overeenstemmen. De Telegraaf wijst in dit verband erop, dat de be zettende macht, die het Nederlandsche volk als vriend wil beschouwen, van haar kant tracht, zulks zoo gemakkelijk als in de gegeven om standigheden mogelijk is, te maken. Uit het feit, dat de Jood als zoodanig Duitsch- land’s vijand is, dient dan ook de Nederlander, die het feit der capitulatie heeft moeten aan vaarden, het Duitsche standpunt, dat de Jood de vijand is, te eerbiedigen, en zich derhalve te onthouden van alle gedragingen, die daarmee in strijd zijn. Wanneer dus een Nederlander voort gaat, omgang te hebben met Duitschland’s vij anden, wordt dit beschouwd als een vijandige houding tegenover de bezettende macht; als een heulen met den vijand, waarvan de onaange name gevolgen niet kunnen uitblijven. Mede uit welbegrepen eigenbelang, is het dus gewenscht, ook in dit opzicht naar een loyale houding te streven. Naaf ons van Duitsche zijde wordt meege deeld, beteekent dit niet, dat ook een zakelijke verhouding of relatie met Joden niet geoorloofd zou zijn, indien de omstandigheden deze nood zakelijk maken. Het gaat dan ook allereerst om de wijze, waarop een en ander geschiedt. De monstratieve sympathiebetuigingen jegens de de Davidster dragende Joden, als helaas in ons land zijn voorgekomen, kunnen natuurlijk in het licht van het bovenstaande niet worden geduld. Hierbij moet worden gedacht aan het dragen van een Jodenster door niet-Joden; aan het ostentatief de hoed lichten voor met de ster ge signaleerde Joden; aan het uitdagend al of niet gearmd met Joden of Jodinnen door de straten flaneeren; aan het demonstratief opstaan voor Joden in openbare middelen van vervoer, e.d. Zulke gevallen hebben zich voorgedaan en hier en daar heeft men aan Duitsche zijde niet ge aarzeld, hiertegen krachtig op te treden, door b.v. de betrokkenen gedurende een bepaalden tijd in behandeling op één lijn te stellen met Joden, hetgeen neerkomt op uitsluiting van alle openbare betrekkingen enz., geen toegang tot café’s, bioscopen, parken, enz. Men kan echter er van verzekerd zijn, dat bij herhaling heel wat strenger straffen zullen volgen; b.v. opsluiting in speciale kampen. Ook den Joden zelf bewijst men met derge lijke demonstratieve handelingen geen dienst; want het laat zich verstaan, dat de Duitsche overheid zich dan genoodzaakt zal zien, nog verder gaande maatregelen van afzondering je gens de Joden te moeten nemen. De invoering van de Jodenster is voor de be zettingsmacht geen grap of plagerij; het is niet anders dan de duidelijke onderscheiding tus- schen vriend en vijand, waarbij zij zelf heeft uit te maken, wie zij als vriend en wie als vijand wil beschouwen. Wie zichzelf door zijn gedra gingen vereenzelvigt met deh vijand, behoeft zich niet te verwonderen, ook als vijand behan deld te worden, met alle gevolgen, welke hieruit thans en bij een eventueel verscherpte hou ding in de toekomst zullen voortvloeien. Na herhaaldelijk, meer dan 2 jaar lang, blijken van geduld te hebben gegeven, om het gezonde in zicht van het Nederlandsche volk ruimschoots gelegenheid te geven, een en ander naar de juiste bedoelingen te schatten, komt ook aan het Duitsche geduld eens een einde. Zich dit alles klaar voor, oogen te stellen en zich de gevolgen van ongepaste demonstratieve en ostentatieve gedragingen nuchter te realisee- ren, is plicht van het oogenblik. NED. ARBEIDSFRONT. De Centrale Persdienst van het N.A.F. meldt: Nogmaals wordt erop gewezen, dat toe zending van de bekende vrajjenlorniulierw vóór 1 Juli a.s. dringend gewenscht is. Het nalaten toch van terugzending heeft als gevolg, dat de weken, waarover bij de voormalige vakvereenigingen contributie werd betaald, niet meetellen voor het ver krijgen van recht op ouderdoms- en inva lid! teitsuitkeering. Voor gefloemde ondersteuning is een bij- VETRANTSOEN WORDT VERLAAGD. Reductie op den boterprijs vervalt. De zeer strenge en langdurige winter heeft voor ons melkvee zeer nadöelige gevolgen ge had, zoodat de melkproductie en dientenge volge ook de boterproduetie in sterke mate zijn teruggeloopen. Het is daarom niet mo gelijk het huidige vetrantsoen te handha ven zonder de vetvoorz lening in den komen den winter in gevaar te brengen. Dezen zomer moeten, gelijk ook bet vorig jaar is geschied, boterveorraden voor den winter wor den aangelegd; hoewel de huidige boter- productie het mogelijk zou maken, het thans geldende rantsoen gedurende den zomer te handhaven, zouden in dat geval niet voldoen de voorfaden voor den winter kunnen wor den gevormd. Naar het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd mededeelt, heeft men daarom moeten besluiten tot verlaging van het vetrantsoen met ingang van Dinsdag 26 Mei a.s. en wel van 200 gram tot 175 gram per week. Deze verlaging wordt bereikt door den geldigheidsduur der aan te wijzen bonnen te verlengen en wel door 250 gram boter per 10 dagen beschikbaar te stellen. De margarine-productie wordt thans ni- voortgezet, zoodat het geheel© Nederlandse!: volk wederom op boter zal zijn aangewezen Den houders van vetkaarten zal dit jat geen reductie op den boterprijs meer wórde i verleend. Voorzo over bjj den handel nog margarine en vet voorradig zijn, kunnen deze worden uitverkocht op de daarvoor aan te wijzen bonnen. Men kan derhalve géén aanspraak meer maken op het verkrijgen van margarine. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 21 Mei. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In het gebied van Charkov duurt de slag voort. Door'sterke pantserstrijdkrachten onder steunde aanvallen van den tegenstander mis lukten onder zware verliezen. Er werden wederom 63 vijandelijke pantserwagens vernie tigd. De luchtmacht greep met sterke strijd krachten en groot succes in de gevechten op den beganen grond in. Ook in het gebied ten Z.-O. van het Ilmenmeer werden vijandelijke aanvallen met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. De 9e divisie luchtdoelartillerie ver nietigde in de gevechten in het gebied rond Charkov tot den 20en Mei 107 vijandelijke pant serwagens. Het regiment luchtdoelartillerie 91 heeft in het Oosten zijn 101e en de le afdeeling van het regiment luchtdoelartillerie 12 haar 100e pantserwagen stuk geschoten. Op Malta werden vliegvelden van den vijand overdag en ’s nachts gebombardeerd. Voor de Z.-O.-kust van Engeland beschadigden lichte gevechtsvliegtuigen overdag een koopvaardij schip yan middelbare groofte. In het tijdvak van 11 tot 20 Mei verloor de Britsche luchtmacht 151 vliegtuigen, waarvan 36 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 42 eigen vliegtuigen ver loren. Luitenant Reichwald schoot den 18en Mei met een zwaar stuk luchtafweergeschut in enkele minuten 6 aanvallende bolsjewistische pantser wagens kapot en heeft zoodoende in den loop van de veldtocht in het Oosten in totaal 27 pantserwagens stuk geschoten. DOODSTRAF GEëlSCHT WEGENS AANSLAG OP VON PAPEN. In het proces betreffende de bomaanslag op den Duitschen ambassadeur Von Papen heeft het O.M. te Ankara Woensdag tegen de twee Turksche beklaagden Suleyman en Abdoerrah- man de doodstraf geëischt. Tegen de twee Sovjetbeklaagden Pavlóv en Kornilov eischte hij toepassing van de artikelen uit het Turksche wetboek van strafrecht, welke voorzien in ge vangenisstraffen van 15 tot 20 jaar „wegens deelneming aan de uitvoering met voorbedach ten rade van een aanslag op het leven, van een derden persoon”. Het requisitoir van den pro- cureur-generaal duurde vier uur. De rechtbank besloot daarop het proces te verdagen tot 3 Juni. BEëEDIGïNG VAN DE NEDER- w LANDSCHE S.S. Op den'Germaanschen Führer, Adolf Hitler. In de feestelijk versierde zaal van de Dieren tuin te ’s-Gravenhage zijn Zondag in tegen woordigheid van den Reichsfuhrer SS, Himmler en van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, ongeveer 800 Nederlandsche ES-mannen op den Führer beëedigd. De leider van de N.S.B., Mussert, nam deze Bed af, welke luidde als volgt: Adolf Hitler, Germaansch Führer, u zweer ik hou en trouw en aan de door u over mij ge stelde gehoorzaamheid tot in de dood, zoo jvaarlijk helpe mij God”. Vooraf zette de leider de beteekenis hiervan •Uiteen. Wanneer, aldus spreker, deze wereld van aan gezicht verandert, wordt dat niet veroorzaakt door menschenwil en wordt zij- niet bestuurd floor menschenverstand, doch het is altijd een hoogere macht, die de wereld regeert en die Ivan ons verlangt, dat wij zullen zijn de werk- |uigen*in zijn hand, opdat het goede zal over- pvinnen en het kwade zal worden teruggedrukt. Het gaat om het zijn of niet-zijn van Europa jen daarmede ook van ons zijn of niet-zijn, van bnze kuituur, volk en ras en nu gelooven wij bnvoorwaardelijk aan het feit, dat Europa zich sal handhaven. Wij weten nu met zekerheid, lat, indien God aan ons Europeanen, nationaal- locialisme en fascisme niet geopenbaard had, de rtrijd reeds nu ten einde zou zijn, vernietigd en mdergegaan in het communisme, het commu- lisme, dat 25 jaar zich op de wereldrevolutie heeft roorbéreid door het groote militaire apparaat, lat nu staat tegenover ons en dat zal worden vernietigd. Wjj doen daarbij niemand iets te tort, wanneer wij zeggen, dat het Adolf Hitler B, die Europa reeds van de dreigende onder- ang der vernietiging heeft gered. De Voorzie- Jgheid heeft hem ons Europa geschonken. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 19 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel van.de weer macht maakt bekend: Op de Krim hebben Duitsche en Roemeen- sche troepen onder het opperbevel van kolonel- generaal von Manstein bij de achtervolging van den verslagen vijand de zeestraat van Kertsj over de geheele breedte bereikt. De laatste, krachtig versterkte bruggehoofden aan weers kanten van de stad Kertsj werden vandaag na verbitterden tegenstand bestormd. De aanvals- en achtervolgingsslag, die hierbij een einde heeft gevonden, heeft geleid tot ver nietiging van drie Sovjetlegers van 17 divisies infanterie, drie brigades infanterie, twee di visies cavalerie en vier brigades tanks. Afgezien van zijn zware, bloedige verliezen liet de tegenstander bovendien 149.256. gevan- genA, 1133 stukken geschut, 372 granaatwer pers, 258 tanks, 3814 auto’s, vele duizenden paarden en onafzienbare hoeveelheden lichte wapenen en ander oorlogstuig in onze handen achter. Slechts armzalige resten van den vijand kon-, den de kust aan de overzijde van de zeestraat bereiken Aan dit geweldig succes hebben sterke for maties van de luchtmacht onder aanvoering van de kolonel-generaals Löhr en freiherr von Richt hofen een zeer groot aandeel. In onvermoeiden strijd hebben zij de gevechten van de troepen op den beganen grond gesteund, den vijand op de vlucht afbreuk gedaan en de vijandelijke luchtmacht bestreden. In luchtgevechten verloor de tegenstander 323 vliegtuigen,. In de wateren rondom het schiereiland werden 16 schepen van 13.600 ton in totaal, een mijnenveger en 21 kleine kustvaartuigen in den grond geboord. Tien andere middelmatige schepen werden door bomtipffers zwaar beschadigd. De vijand, die over de straat van Kertsj trok, leed hierdoor opnieuw zware verliezen. EEN ERNSTIGE VERMANING. Nederland en de Jodenkwestie. De Haagsche correspondent vati het Nieuws blad v. h. Noorden schrijft aan dat blad: In „De Telegraaf” van Zondagmorgen J.I. komt een kennelijk van bevoegde zijde ge ïnspireerd artikel voor, dat gewijd is aan de Jodenkwestie en waarin op duidelijke wijze een houding wordt gepropageerd, die ter kennis van het geheele Nederlandsche volk dient te worden gebracht. Het kan voldoende bekend zijn, dat de Joden, niet individueel, doch als geheel, bij uitstek als Duitschland’s vijanden worden beschouwd en dat de achtergrond van dezen oorlog een laat ste afrekening van het door Duitschland geleide Europa met het Jodendom én zijn overheerschen- den invloed is. Nederland is bezet gebied. Een juist begrip van de hieruit voortvloeiende verplichtingen BEROEPSOFFICIEREN TERUG IN KRIJGSGEVANGENSCHAP. Naar aanleiding van ’t opnieuw krijgsge vangen maken van de Nederlandsche beroeps officieren, cadetten en adelborsten schrijft de Hapgscho redactie van de Deutsche Z,tg. i. d. Niederlanden: „De maatregelen, waartoe de bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland zich genoodzaakt heeft gezien, zulten-na hetgeen den laatsten tijd is voorgevallen het Ne derlandsche publiek waarschijnlijk niet meer verrassen. Men zal veeleer in bezadigde krin gen moeten toegeven, dat deze maatregelen onvermijdelijk waren. De voorwaarden, onder welke indertijd de vrijlating der Nederland sche krijgsgevangenen was geschied, waren door het onverantwoordelijke geïntrigeer van voormalige officieren, cadetten en adelborsten vervallen, daar het hier niet meer een daad betrof van enkele personen, voor wie men de groote massa niet verantwoordelijk kon stellen, maar, zooals in de bekendmaking van den bevelhebber wordt geconstateerd,, een aanzienlijk aantal. De bezettende _overheid, wier hoogste plicht de beveiliging van den strjjd om het bestaan van het Duitsche volk is, kon niet anders handelen, wilde zij zich te eeniger tijd nét blootstellen aan de be schuldiging van öBn ernstige achteloosheid. In een strijd, die aan beide zijden met den wil tot Volledige vernietiging van den tegen stander en daardoor zonder erbarmen wordt uitgevochten, moeten wij ons met alle midde len beveiligen tegen tegenstanders, die plot seling in onzen rug zouden kunnen opduiken. Het terugzenden van de vroegere beroeps officieren, cadetten en adelborsten van de voormalige Nederlandsche weermacht betee kent zulk êen beveiligingsmaatregel; verder niets. Het gaa,t niet om een daad van wraak zucht, waaruit onze handelingen trouwens Naast hem staat Mussolini en bij hen staan wij alien en doen allen op onze plaats onze plicht. Zoo zien vrij het groote gebeuren van deze tijd en wij oude strijders, die reeds meer dan tien jaren op de bres gestaan hebben voor de her- oriënteering van ons lot, wij weten, dat het zoo is en niet anders. Wij weten, dat ons volk een rechtschapen en arbeidzaam volk is en wij we ten, dat onze voorouders hun plicht in de nood der eeuwen op grootsche wijze hebben gedaan. Honderden jaren lang hebben wij Nederlanders en Duitschers met de ruggen naar elkaar toe gestaan, elkaar niet kennende en nu zoeken wij elkander weder uit vrije wil, wetende, dat een onverbiddelijke noodzakelijkheid daartoe be staat. Wij weten, dat deze continenten zich vormen. Nieuwe wegen worden gezocht en het was mij een eer onlangs een brief te mogen ontvangen van den Führer, waarin hij ook ons, Nederlandsche nationaal-socialisten, toesprak als volgt: „Ik wensch u en de Nederlandsche nationaal- socialisten succes met uw werk van voorlich ting in de Nederlanden en ik hoop,’ dat de po litieke gedachte en de geest, die u en uwe kame raden bezielt, spoedig gemeengoed zal zijn van het Nederlandsche volk, zoodat het tot prac- tische medewerking in het nieuwe Europa mede opgeroepen zal kunnen worden”. Ge ziet, de Führer vertrouwt op de geest, die ons jarenlang reeds gedragen heeft, die noodig is om dit volk zijn historische roeping te daen vervullen. Mijnerzijds erken ik den Führer als den van God gegevene, wiens taak en roeping het is de Germaansche volkeren te redden van de onder gang, tot samenwerking te brengen en een schoone lotsverbonden toekomst te openen. Tot den Reichsfuhrer SS zeide Ir. Mussert: Voor zoover het voor de vervulling uwer Ger maansche taak noodzakelijk is, draag ik de Nederlandsche SS hierbij aan u over. Ik geloof en vertrouw, dat mijn mannen hun plicht als Germanen in de rijen der SS even goed zullen doen als zij hun plicht als Nederlander in de N.S.B. gedaan hebben. Vele mijner oude mede strijders bevinden zich hier. Lang hebben zij zich reeds voor de strijd voor de Germaansche gedachte ingezet, lang waren zij reeds mijn zwarte soldaten. Zij zijn dat nu nog en zullen het steeds blijven. U zult op hen kunnen ver trouwen, Reichsführer, moge de Nederlandsche SS in de toekomst blijk geven van groote waarde, voor de ordening waaraan zij de eer hebbel! deel te nemen, door zich het vertrouwen waardig te toonen, dat gij hun zoo rijkelijk schenkt. KER NIEUWSBLAD Hoofdred. L, KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek dat d© betrokkenen weer in Duitsche krijgs gevangenschap zijn gebracht, geenseins, zooals men hier en daar lijkt aan te nemen, een onteeronde straf; de behandeling der krijgs gevangenen geschiedt juist op grond van de internationale bepalingen,- welke voor officie ren zijn vastgesteld. Dat de krijgsgevangenen zich wel moeten onderwerpen aan de gewone beperkingen van hun persoonlijke vrijheid, zal tegenover de vrijheid, die zij in de afge- loopen twee jaar genoten, door menigeen als iets onaangenaams worden gevoeld. De ver antwoordelijkheid voor het feit, dat het zoo is gegaan, moeten wij echter overlaten aan diegenen, die door hun onverantwoordelijke kuiperijen de maatregelen van den weer- machtsbevelhebber hebben uitgelokt. Op een ander plan staat'de arrestatie van de 460 gijzelaars. Het ondergrondsche ge wroet van zekere kringen heeft ook dezen maatregel afgedwongen, maar hier staat de factor van de vergelding op den vóórgrond. Aan het slot van de officieele waarschuwing lezen wij, dat, wanneer het door de kuipe rijen van de emigrantenclique te Londen tot gewelddadige handelingen tegen Nederlanders en Duitschers in de bezette Nederlandsche gebieden zou komen en de rust en orde ver stoord zouden worden, deze gijzelaars met hun leven hiervoor borg staan. Daarmedè is, voor elkeen onmiskenbaar, de bedoeling van dezen maatregel geschetst. Wie voortaan nog met het denkbeeld rondloopt om zijn wraakzucht _tegen zijn eigen landgenooten of tegen Duitschers bot te vieren, weet, dat hij daarmede ’t leven der gijzelaars, dye uit de hem na staande kringen zijn genomen, op het spel zet. Dat dit van Duitsche zijde geen ijdel dreigement, is, maar de vergelding zoo noodig pp de daad zal volgen, behoort met nader te worden uiteengezet, nadat de execu ties van den jongsten Lijd een duidelijke taal hebben gesproken. Twee jaar bezetting hebben bewezen, dat de Duitschers het met de politiek van schik king en verzoening tegenover het Neder- lajidsche volk eerlijk meenden. Het waren niet alleen de Duitsche overheidsinstanties, die deze politiek officieel vertegenwoordigden en nog altijd vertegenwoordigen, doch veel eer heeft iedere Duits,cher of hij zich nu als lid van d'e weernï&thf of van het 'Rijks- commissariaat of in eenigerlei particuliere kwaliteit in dit land ophield zich een ver tegenwoordiger van deze politiek gevoeld, als resultaat van de achting, welke de Duitscher, zooals vanzelf spreekt, voor een broedervolk gevoelt. In deze houding zal ook in de toe komst geen wijziging komen: zij zal in ieder geval, wanneer er nog meer aanwijzingen voor anti-Düitscha activiteit aan het Jicht zouden komen, scherper en duidelijker zijn en zij zal duidelijk de grenzen laten zien, welke door de oorlogsomstandigheden zijn getrokken. Zou den sommige kringen, die tot dusver nog niets van de verschrikkingen van den oorlog hebben gemerkt, hebben vergeten, dat het Duitsche Rijk een harden strijd om zijn be staan voert, dan zouden zij met drastische middelen tot de werkelijkheid moeten worden teruggebracht. Zij zouden daarmede niet al leen zichzelf stAade aan lijf en goed berok kenen, maar ook een slechten dienst hewij- hun volk, welks belangen alleen van 23 Mei 24 Mei 25 Mei 26 Mei ^cin «j?1: 23 Mei 24 Mei 25 Mei 26 Mei 5.35 5.34 5.33 5.32 Men is verplicht te verduisteren jfconsondergang tot zonsopgang. 'ty/EREENIGlNG TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE TE SNEEK.' Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag- ïniddag haar jaarvergadering in café Leeu wen, onder voorzitterschap van den heer J. al. M a s e 1 a n d die een woord van welkom feprak en zijn bezorgdheid uitte over de-finan- Jciën, nu ©enerzijds aan de kas zwaardere «iseben worden gesteld terwijl de kans be staat dat de t.b.c. zich nog verder uitbreidt, jwaardoor dus nog meer van de vereeniging jea! worden gevergd. Anderzijds missen wij arerschillende bronnen van inkomsten (Emma- óloemcolleCte, Sport en Liefdadigheid enz.); mkele particulieren schonken in het afge- oopen jaar giften, o.a. één van f 250jeen mder f25.voorts kwam f 13.90 binnen ran een groep personen. Spr. hoopt dat de burgerij in het algemeen dit voorbeeld zal Ier hart© nemen. D© bestrijding der t.b.c. als volksziekte is een groot maatschappelijk be- .ang, dat sterker op de voorgrond dient te staan dan d© laatste tijd wel het geval was. Spr. deelt nog mede dat de Ver. weer voor 29 jaar rechtspersoonlijkheid heeft verwor den. l D© secretaris, de heer R. Posthuma,, las de notulen welke onveranderd werden jrastgesteld. Dezelfde heer bracht het jaar verslag uit, waaraan het volgende is ont beend dank werd gebracht aan Sport en Liefdadigheid voor de bijdrage en aan parti culieren die in totaal He Ver. f468.30 aan giften deden toekomen. Op 1 Jan. 1941 ston- jden onder toezicht 135 gezinnen met 137 patiënten, op 1 Jan. 1942 137 gezinnen met 1.38 patiënten.. Er werdeil in het algidoopen jaar 0.308 gezinnen bezocht met totaal 1868 be doeken, uitsluitend huisbezoek en maatschap pelijk werk. Voor sanatoriumverpleging kwa- Jnen 5 patiënten in aanmerking, terwijl er nog' 3 van het vorige jaar in verschillende inrichtingen werden verpleegd; voor zieken- Luisbehandeling 7 en voor nazorgkolonie 10 patiënten, 14 kinderen gingen naar vacanti©- kolonies. H©t jaarverslag werd goedgekeurd. De Voorz. bracht dank aan den samensteller ©n voorts a.an den heer B. Hofstee, penning- Hieester en Zuster M. Molenaar voo-r hun Sverk. De penningmeester d© heer Hofstee bracht het financieel verslag uit, waaraan Syij ontleenen dat de ontvangsten hadden be- Bragen f 6884.43, de uitgaven f 7351.52 (o^a. voor sanatoria f 4527.48), zoodat d© exploita tie een tekort laait zien van f467.09. De heer A. H. Vis bracht mede namens den heer W. Santema verslag uit namens de kascommissie. Alles was in de beste orde bevonden, zoodat geadviseerd en besloten jverd den penningmeester te dechargeeren. De h.h. W. Santemal en J. Jteuning werden pis leden der nieuwe kascommissie aangewe- zen, met den heer O. Lindeman als plaats vervanger. Als bestuurslid werd herkozen flokter N. Lofvers. e‘ MarktPlein te Heerlen sprak Dr. R. Ley tot Duitsche en Neder landsche kameraden. Dr. Ley fh gezelschap van den Rijkscommissaris, L>r. Seyss Inquart, generaal-commissaris Hauptdienstleiter Schmidt en Van Geelkerken, ujgatsvervangend leider der N.S.B. dragebetaling over minstens 20 jaar d.i. 10 iO weken vèreischt. Geschiedt de inzending vóór, 1 Juli, dan tellen de weken waarover in de voormalige vakvereeniging contributie werd! betaald ten volle mee voor het bovengenoem de aantal weken. Eveneens is aanmelding vóór 1 Juli aan staande van belang met het oog op de over lijden suilkeering, waarvoor een bijdiagebe- taling over ten minste drie jaar noodig is. VOOR 25 MILLE AAN BONT GESTOLEN. Dieven brachten een bezoek aan de werk plaats van een bontwerker aan den I .aanweg te Amsterdam-Noord en bcmachiigden -daar pl.m. 50 geverfde kalfsvellen en cencgc bontmantels, welke een gezamenlijke waar de vertegenwoordigden van omstreeks 2a 000 gulden. De politie, speurt naarstig naar de daders. f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1