NIEUWSTIJDINGEN. Düitscliland strijdt vdor tuiupa. Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL IJLST WOENSDAG 27 MEI 1942 2e Jaargang jeon op: van gemaakt. Uitgave firma’s E.J. Drijfhout tn Kiezebrink Co. Bureau Grootzand 55, Sneek TeL 3005 Zon onder: SNEEKER COURANT, 82e Jaargang HINDELOOPEN en STAVOREN Tenslotte is het interessant, dat bü de huidige No. 42. waarin vereenigd: DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en Kloosterstraat 17 Sneek Denk om het verduisteren. i 4 Hf var led»-' erende vaartuigen getroffen en viel in zee. Engelsche vliegtuigen 1 pen nacht eenige bommen laten vallen in de omgeving van OMSINGELINGSSLAG BIJ CHARKOV IN VOLLEN GANG. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BER1CHT. 21.44 21.45 21.46 i Mei Mei 27 28 29 Mei Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Minister Darré met ziekteverlof. BERLIJN, 23 Mei.' (D.N.B.) Minister Darré is wegens gezondheidsredenen voor geruimen tijd met verlof gegaan. De Führer heeft gedu rende dien tijd den staatssecretaris van het mi nisterie van Voedselvoorziening en Landbouw, Herbert Backe, ^belast met de-leiding van de zaken van den minister voor Voedselvoorziening en Landbouw, den boerenleider en den Pruisi- schen minister voor .Voedselvoorziening en Landbouw, VERORDENING OP DE ALGEMEENE BEGRAAFPLAATS. NIEUWE VERORDENING OP HEFFING EN INVORDERING VAN BEGRAFENISRECHTEN. De Burgemeester van Sneek heeft, ter waar neming van de taak van den gemeenteraad, ivastgesteld: a. een verordening op de algemeene begraaf plaats; b. een nieuwe verordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten. De bij deze besluiten behoorende memorie Van toelichting'luidt als volgt: a Tot nog toe komen in deze gemeente om trent het begraven en de algemeene begraaf plaats slechts enkele bepalingen voor in de faigemeene politieverordening. In de practijk is lieze toestand onbevredigend gebleken. De be hoefte aan een verordening, waarin alle punten (betreffende het beheer der begraafplaats op jpverzichtelijke wijze regeling hebben gevonden, poet zich steeds in sterkere mate gevoelen. In met bijzonder is het noodzakelijk gebleken de jeischen, aan graven, grafkelders enz. te stellen, Nauwkeurig te omschrijven en bepalingen in het leven te roepen ten aanzien van te plaatsen ge- pehkteekenen en aan te brengen beplantingen. De vrijheid welke tot nog toe op dit punt be- istaat, heeft er toe geleid dat de begraafplaats teen zeer onregelmatig en onaesthetisch beeld Vertoont. Na de inwerkingtreding van de vast gestelde verordening zullen de gedenkteekenen fean bepaalde voorwaarden moeten voldoen. fc)ok is de plicht om gedenkteekenen en beplan tingen behoorlijk te onderhouden en in bepaalde gevallen te verwijderen nader geregeld. De mogelijkheid om'het onderhoud der graven tegen betaling van een vergoeding aan de gemeente lover te dragen is mede geopend. In hoofdstuk V van de verordening is de in- jdeeling en uitgifte van graven nader geregeld. t|De omvang van het uitsluitend recht tot begra ving in bepaalde graven is daarin nauwkeuriger pmlijnd. b. In het bedrag der begrafenisrechten is igeen wijziging gebracht. De bestaande veror dening bevat geen regeling ten aanzien van de ieffing van rechten voor het stichten van ge- netselde of uit beton vervaardigde graven. Aan- jezien de laatste jaren meer en meer tot stick ing van deze graven wordt overgegaan, is hans in de leemte voorzien. Verder is in het aatste lid van artikel 2 der verordening een ver- loogd tarief voor „voorkeurgraven” opgenomen. De heffing van rechten voor het opgraven en ppnieuw begraven van lijken heeft tot nog toe Keen regeling gevonden. Thans zijn dienaan gaande m artikel 6 bepalingen'opgenomen. Nu in de verordening op de algemeene be graafplaats de mogelijkheid is geopend, het e dragen, dient "cle vergoeding verschuldigd zal zijn, te worde o. - artikel 9 der nieuwe verordening is zulks ge- ichied. Ten slotte is de regeling omtrent de tien- Jaarlijksche herziening van het grafregister, thans opgenomen in dè verordening op de hef fing der begrafenisrechten, overgebracht naar ue verordening op de algemeene begraafplaats. De opbrengst der begrafenisrechten, met uit sondering van die voor het onderhouden van gedenkteekenen, wordt geraamd op hetzelfde bedrag als tot nog toe' werd ontvangen. DB WERKZAAMHEDEN VAN DE WINTER- HULP NEDERLAND EN DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. J?et winterhulpwerk heeft zich vanuit een lleine opzêt ontwikkeld tot een instelling, welke pit het leven van het Nederlandsche volk niet meer weg te denken is. Reeds het eerste winter- fiulpseizpen had een opbrengst van over de fr.000.000 gulden. Honderdduizenden hulpbehoe- x gvende volksgenooten konden zoodanig geholpen Bvorden, dat de ergsie nood opgeheven werd. De afsluiting van het -winterhulpwerk voor het jaar 1941-42 kan eerst over eenige weken geschieden, daar thans nog steeds giften bin nenkomen. Toch kan reeds thans worden ge legd, dat het uiteindelijk resultaat verre boven Bat van het vorig jaar zal liggen. Vermeden werd naar een vaste maatstaf hulp te verleenen, doch in ieder afzonderlijk geval Werd gesteund naar de individüeele behoeften ran het betreffende gezin. In verscheidene ge tallen, waar bijzondere hulp noodig was, werd n totaal een uitkeering verstrekt, die overeen- twam met een maandinkomen van het gezins- loofd. Door vele volksgenooten wérden naast de geldsbedragen ook goederen ter beschikking gesteld, zoodat het winterhulpwerk ook in vele gevallen hulp kon verleenen met ’t beschikbaar Stellen van kleedingstukken, bedden enz. Behalve de werkzaamheden der winterhulp Ijverd door de medewerkers onder leidini Ben heer Piek, tevens de opbouw van de tandsche Volksdienst ter hand genomen. Het jopbouwen van een actieve organisatie van blok-, wijk-en buurtschapshoofden maakte het mogelijk onder de provinciale leiding een be langrijke taak te vervullen,. De volgende cijfers, Welke slechts een greep zijn uit het werk van iiie N.V.D., geven een indruk- van de prestaties Van deze sociale instelling. Reeds in de laatste maanden van het jaar 1941, na het begin van het werk van de N.V.D., konden pl.m. 8000 schoolgaande kinderen wor- tea uitgezonden voor een verblijf van 46 AMER1KAANSCH LINIESCHIP GEZONKEN. Succes van een Italiaansche duikboot. In een extra-bericht deelt het Italiaansche hoofdkwartier mede, dat een Italiaansche duik boot ter hoogte van de Braziliaansche kust, op 100 mijl ten Westen van het eiland Fernando de Noronha, een naar het Zuiden koersende vloot- formatie der Vereenigde Staten heeft aangeval len. De duikboot lanceerde van eenige honderden meters afstand een salvo torpedo’s op een slag schip van de Maryland-klasse (32.000 ton), dat door twee torpedo’s in het voorschip werd ge troffen en binnen korten tijd zonk. (Tot de linieschepen van de klasse-Maryland behooren de West Virginia, de Colorado en de Maryland, die in de jaren 1920 en ’21 op stapel werden gezet. Deze schepen zijn bewapend met zes kanonnen van 40.6 c.m., 12 van 17.7 c.m., acht stukken afweerschut van 12.7 c.m., 4 van 5.7 c.m. en 11 van 4 c.m. Aan boord kunnen zij drie vliegtuigen meevoeren. De West-Virginia is bij den aanval op Hawaii gezonken dan wel beschadigd). OORLOGSKRUISEN VAN VERDIENSTE IN DUITSCHLAND UITGEREIKT, Rede vqn Göring. BERLIJN, 20 Mei. (D.N.B.) In de nieuwe rijkskanselarij heeft vandaag de officieele plech tigheid plaats gevonden, waarin voor het eerst het ridderkruis van het oorlogskruis van ver dienste is uitgereikt. Uit naam van den Führer werd het aan den Obermeister Hans Hahne verleend. Tegelijkertijd werd voor den eersten keer het oorlogskruis van verdienste eerste klasse uitge reikt aan honderd arbeiders uit de bewapenings- industrie, vijf arbeidsters dezer industrie, vijf mijnwerkers, 22 boeren en landarbeiders en vijf boerinnen. De overhandiging van het ridderkruis van het oorlogskruis van verdienste geschiedde op be vel van den Führer door een met het ridder kruis van het ijzeren kruis onderscheiden korporaal. De oorlogskruisen van verdienste eerste klasse werden mtgereikt door rijksmaar- schalk Göring, generaal-veldmaarschalk Keitel, generaal-veldmaarschalk Milch «en minister Speer. Rijksmaarschalk Göring heeft bij deze plech tigheid in een rede den arbeiders en boeren nogmaals een uitvoerig overzicht gegeven van de vredespolitiek van den Führer vóór den oor log om vervolgens voor het geestesoog van zijn hoorders de unieke overwinningen te laten passeeren, die de Duitschers en hun bondge- nooten hebben verworven in den aan Dilitsch- land opgedrongen oorlog. Hij wees op het feit, dat in de Sovjet-Unie alles was berekend op bewapening voor een overval op Europa. Aan deze bewapening, aldus Göring, kleeft het bloed van millioenen Russische arbeiders* en arbeidsters, evenals de Sovjet-regimenten in den afgeloopen winter meedoogenloos en tegen alle gezond verstand in met hecatomben van slachtoffers het Duit- sche front moesten bestormen. De rijksmaarschalk bracht nogmaals in herin nering, dat de afgeloopen winter ontzaglijk streng was geweest er wees op de ontberingen, die elke menschelijke voorstelling te boven gingen, waaraan de Duitsche soldaat in den strijd tegen de elementen tegenstand had te bie den. Hij vestigde de aandacht op den ernst der situatie, die door de eigenaardige omstandig heden meermalen ontstond aan het winterfront in het Oosten. Met nadruk betoogde Göring evenwel ook, dat de Duitsche solda t zich zelfs in den ijzig— sten storm mijlenver s*-heven voelde boven zijn tegenstander. Hij noemde de Duitsche overwin ning in dezen winterslag de grootste, die ooit kon worden behaald. Hij beschreef hoe de Führer met zijn soldaten leed. Hun situatie kende hij nauwkeurig tot in bijzonderheden, maar hij mocht niet toegeven, want slechts ijzeren hardheid kon de omstandigheden over winnen. Toen de lente aanbrak, stond het Duitsche leger waar het in den herfst had gestaan. Vervolgens behandelde Göring de prestaties van het vaderland, vooral van de arbeiders en boeren, van wie stellig veel werd geëischt, doch die uit eigen innerlijken hartstocht het hun toe gewezen deel van den strijd voor de toekomst op zich nemen om voor hun Führer en zijn weermacht de wapens te vervaardigen, die zij noodig hebben. De rijksmaarschalk uitte’ de overtuiging, dat het vaderland zijn plicht precies zoo zal doen als de soldaten aan het front en niet zal ver sagen tegênover noodzakelijke eischen, hoe zwaar deze ook mogen zijn. DUITSCHERS BIJ CHARKOV VALLEN AAN. De correspondent van de N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde aan zijn blad: Blijkens het Duitsche legerbericht van Vrijdag is in den strijd in den sector Charkov, waar de Sovjets onder leiding van maarschalk Timosjen- ko ongeveer twee weken geleden een offensief, of, zoqals het door hem zelf wordt omschreven, een preventief offensief hebben geopend, het initiatief in Duitsche handen overgegaan eh naar in Berlijnsche militaire kringen Vrijdagavond laat werd verzekerd, bevinden de tegenstanders zich in het geheele gebied van Charkov op het oogenblik in de verdediging. Uit den afweerslag, waarin de Duitsche legers waren gewikkeld, is, gelijk uit de berichten van de laatste dagen kon worden opgemaakt, een aanvalsslag gegroeid, welke er een moet zijn van heel grooten omvang en waarvan wórdt aangenomen, dat een vergelijking met de groote vernietigingsslagen van den vorigen zomer ge wettigd is, en wat betreft het operatieve belang dienovereenkomstig moet worden gewaardeerd. Het offensief van Timosjenko wordt hier be schouwd als feitelijk de eerste groote aanvals- handeling der Sovjets sedert het begin van den oorlog in het Oosten, de tallooze-attaques welke in den afgeloopen winter door dezen zijn' ondernomen, meegerekend. De stoot was goed voorbereid en werd met aapzienlijke massa’s materiaal,ten uitvoer gebracht In weerwil hier van konden de talrijke Sovjet-armeeën toch, zooals wordt betoogd, door de verdedigers wor den opgevangen en vastgezet en na verloop van eenige dagen wist de Duitsche leiding uit deze gevechten het uitgangspunt van offensieve operaties te vormen, als gevolg waarvan de Sovjetaanvalslegers in de situatie zijn gema noeuvreerd, zich in dezen sector overal te moe ten verdedigen. Met betrekking hiertoe wordt te Berlijn een belangrijke omstandigheid in het licht gesteld, n.l. dat de leiding der Sovjets nog voor het begin van het te verwachten Duitsche alge meene offensief door een absoluut verkeerde beoordeeling van de situatie een uitgebreide aanvalsoperatie is begonnegj. en zoodoende het vernielingsproces tegen de Sovjets heeft inge leid. Als gevolg hiervan acht men het mogelijk, dat het komende Duitsche offensief, waarvan de tot dusver gevoerde acties nog als voorloopers moeten worden gezien, een tegenstander zal ontmoeten, die in een grooten en strategisch belangrijken sector reeds harde slagen heeft ge kregen en aan materiaal en moreel weerstands- vermofen heeft ingeboet. gevechten op het strijdtooneel in het gebied van Charkov twee oude tegenstanders tegenover elkaar staan, n.l. maarschalk Timosjenko en generaal-veldmaarschalk von Bock, wier legers in den zomer van het vorige jaar in den mid- delsten sector van het front de historisch ge worden omsingelingsslagen hebben uitgevoch ten. OMSINGELINGSSLAG TEN ZUIDEN VAN CHARKOV. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Mei. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De operaties ten Zuiden van Charkov hebben zich ontwikkeld tot een omsingelingsslag. Het gros van drie Sovjet-legers, waaronder sterke, gepantserde strijdkrachten, is ingesloten. Alle pogingen om uit te breken, zijn mislukt met zeer zware verliezen voor den-tegenstander. In den middensector zijn bij eigen aanvallen meer dan dertig plaatsen ingenomen. Ten Zuid oosten van het Ilmenmeer mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. In Lapland hebben Duitsche-en Fihsche troe pen in zware gevechten van verscheidene weken vijandelijke strijdkrachten ter sterkte van ver scheidene divisies verslagen. Hierbij heeft de afdeeling wielrijders 99, ondanks zeer moeilijke terreinsontstandigheden, een doorbraak tot stand gebracht door een hardnekkig verdedigde, diepe vijandelijke kazematstelling. Aan de baai van Kandalaksja vernielden duikbommenwerper^ een belangrijke brug van de spoorlijn van Moermansk. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een steunpunt van lichte Brit sche zeestrijdkrachten aan de Zuidkust van En geland doeltreffend met brand- en brisantbom men bestookt. Weerniachtsbericht van Zondag. Zondag deelde het opperbevel van de Duit sche weermacht uit het Hoofdkwartier van den Führer mede: Door de gisteren gemelde tegenaanvallen zijn in het gebied ten. Zuiden van Charkov thans sterke bolsjewistische strijdkrachten_ingesloten. Haar pogingen om uit te breken zijn even vruch teloos gebleven als van buiten af uitgevoerde ontlastingsaanvallen van den tegenstander. In het gebied ten Zuidoosten van het Tlmen- meer zijn ook gisteren alle vijandelijke aanval len mislukt. In het achterwaartsche gebied van ’t Oostelijk front hebben Hongaarsche troepen bij een actie van verscheidene dagen een sterk gewapende bolsjewistische béride vernietigd en een talrijk oorlogstuig buitgemaakt. In Noord-Afrika zijn ten Zuidoosten van Mechili Britsche concentraties vrachtwagens met artillerievuur bestookt. Duitsche jagers schoten tijdens luchtgevechten boven de Marmarische woestijn vijftien Britsche vliegtuigen neer. Een eigen vliegtuig ging yerloren. In West-Engeland zijn havengebieden aan het Kanaal van Bristol overdag met bommen van zwaar kaliber bestookt. Kapitein Grave, bataljonscommandant bij een regiment jagers, heeft zich bij de gevechten op het schiereiland Kertsj door bijzondere dapper heid onderscheiden. weken naar plaatsen, welke door hun ligging en klimaat bij uitstek geschikt warén voor hun gezondheid. In het begin van 1942 is wederom met de uit zending van kinderen een begin gemaakt. Thans zijn 1000 kinderen bij pleegouders en in inrich tingen ondergebracht, terwijl deze uitzendingen van week tot week in versterkte mate voort gaan. Met de moedèruitzending werd in Nederland een geheel nieuwe tak van sociale verzorging begonnen. 450 hulpbehoevende moeders uit kinderrijke gezinnen werden in mooie tehuizen gedurende 4 weken opgenomen,. Door dit herstel van gezondheid werd gróote vreugde gebracht in vele gezinnen. Ben andere geheel nieuwe taak heeft de N.V.D. eveneens op zich genomen, door het aanvatten van de schooltandverzorging, door middel van vervoerbare tandheelkundige klinie ken. In enkele maanden werden reeds 7 klinieken ingericht, die in verscheidene provincies de tandheelkundige verzorging der schoolkinderen op zich hebben genomen. Er werden 1663 kin deren onderzocht, 3070 vullingen aangebracht en bovendien 397 andere tandheelkundige han delingen op scholen, zoowel als in jeugdtehuizen verricht. Al naar gelang van behoefte kon de N.V.D. in de daarvoor in aanmerking komende huis houdingen, zijn hiervoor opgeleide krachten in zetten. De huishoudelijke hulp heeft met 70 helpsters reeds 24.500 dagen arbeid in de ge zinnen verricht. De algemeene bijstand van de N.V.D. neemt een steeds groótere omvang aan. Vele duizen den families werden met een o’ndersteuning geholpen. Zoo werd b.v. in Juli 1941 een be drag uitgekeerd van 3287.55, terwijl dit in December 1941 was gestegen tot ƒ31.779.69. Door de inschakeling in het werk der centrale keukens konden .in de maand December 1.932.768 porties eten uitgegeven worden. Bij bominslagen Verleende de N.V.D. uitgebreide hulp, tot een totaal bedrag van pl.m. 100.000. Derde verjaardag van Duitsch-Italiaansch pact. BERLIJN, 22 Mei. (D.N.B.) Ter gelegenheid van den derden verjaardag der onderteekening van het Duitsch-kaliaansche pact van vriend schap en bondgenootschap zijn telegrammen gewisseld tusschen den Führer, koning Victor Emmanuel III en den Duce. Tevens zijn tele grammen gewisseld tusschen den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. BERLIJN, 22 Mei. (A.N.P.) De derde verjaar dag van het Duitsch-Italiaansche vriendschaps- en bondgenootschapsverdrag heeft den leider der persafdeeling van ’t ministerie van buitenland sche zaken, den'gezant dr. Schmidt, de gelegen heid gegeven, tegenover de groote politieke conceptie, welke aan dit verdrag ten grondslag ligt, de stelselloosheid en lichtvaardigheid te stellen, waarmede de tegenstanders van de spil en htin bondgenooten den oorlog hebben ont ketend. Dr Schmidt herinnerde aan de woorden, door den minister van buitenlandsche zaken bij het sluiten van het verdrag gesproken, dat tegenover alle illusies en intriges dit pact zon der twijfel en zonneklaar onder de unieke lei ding van Hitler en Mussolini de onverbrekelijke eenheid van Duitschers en Italianen bekrachtigt, die met hun machtige en trouwe vrienden in de geheele wereld een geweldig en onoverwinnelijk blok vormen, dat bereid is ieder de vredeshand te reiken, maar evenzeer vastbesloten eiken vijand te vernietigen. In politieke kringen hier verkla'art men,dat d? telegramwisseling tusschen de leiders van het 'groot-Duitsche en het Italiaansche rijk ook beschouwd moet worden als uiting van de on wrikbare vriendschap en wapenbroederschap tusschen het Duitsche en het Italiaansche volk. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN. FüHRER, 26 Mei. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: De omsingelingsslag ten Zuiden van Charkov is in vollen gang. Met geconcentreerde kracht probeert de ingesloten tegenstander in Ooste- lijke richting uit te breken, fn zware gevechten werd dit oogmerk ook gisteren verijdeld. Tevens heeft de aanval van Duitsche, Roemeensche en Hongaarsche formaties uit het Zuiden, Westen en Noorden de bewegingsvrijheid van den vijand aanzienlijk beperkt. Zijn dicht opeen gedrongen massa’s worden in toenemende mate geteisterd.door de vernietigende slagen van onze luchtmacht. Ten N.-O. van Charkov werden herhaalde aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. In den middensector van het Oostelijk front hebben eigen plaatselljke aanvallen opnieuw terreinwinst gebracht. Eigen ondernemingen van stormtroepen in den Noordelijken frontsector verliepen succesvol, In de wateren tusschen de Noordkaap en Ijsland hebben gevechtsvliegtuigen in de afge loopen nacht een vijandelijk convooi onder sterk escorte aangevallen. Een koopvaarder van 8000 ton werd tot zinken gebracht en 5 andere door bommen beschadigd. In Noord-Afrika hebben vrij, veel gevechts vliegtuigen militaire doelen bij Tobroek gebom bardeerd. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BER1CHT. Het 725e Italiaansche communiqué luidt: In Cyrenaica levendige verkenningsbedrijvig- heid. Wij hebben vijandelijke patrouilles terug geslagen en eenige gevangenen gemaakt. Onze vliegers hebben opnieuw fraaie successen .be haald en in ’n aantal gevechten 9 Engelsche. vliegtuigen neergeschoten, zondqr zelf verliezen te lijden. Doelen te Micabba werden getroffen door onze bommenwerpers, die, toen zij door vijan delijke jagers werden aangevallen, 2 Spit. res neerschoten. Vier vijandelijke jachttoestellen werden door de begeleidende jagers neerge schoten. Al onze toestellen keerden op hun basis terug, hoewel zij getroffen waren en er gewon den aan boord waren. In de Middellandsche Zee is een onzer con- vooien zonder eenig succes door duikbooten en vliegtuigen aangevallen. Een Britsch toestel werd door het afweervuur van een onzer escor- teerende vaartuigen getroffen en viel in zee, Engelsche vliegtuigen hebben in de afgeioo- pen nacht eenige bommen laten vallen in de omgeving van Messina. Weinig belangrijke schade en 3 gewonden onder de militairen. JAPANSCHE OPMARSCH IN TSJEKIANG. TOKIO, 24 Mei (D.N.B.) De voorhoede der Japansche strijdkrachten in Tsjekiang is Zaterdag Woeji, een in strategisch opzicht be langrijke stad in het centrum der provincie, .20 k.m. ten Westen van Joengkang, binnengerukt. Na de béïetting van de stad strekten de Japan sche strijdkrachten, naar de „Asahi Sjimboen” meldt, haar operaties in Westelijke richting uit. Volgens de frontberichten kunnen de Japan sche operaties in het Oostelijk deel der provincie Tsjekiang als afgesloten beschouwd worden. Intusschen is ook het spoorwegknooppunt Kin- hoa, op ongeveer 120 k.m. ten Zuiden van Hangtsjau genomen. Van hier voert de spoor weg als hoofdtraject verder naar het Zuidwes ten, terwijl tevens een zijlijn in Noordwestelijke richting naar Lankoe afbuigt. Volgens een ander frontbericht van Domei heeft het tiende legercorps van Tsjoengking in de provincie Tsjekiang een algemeenen terug tocht langs de spooHijn Tsjekiang Kiangsi aan-.o- gevangen. Japansche vliegers bestoken onaf ge- ■’terieel in Japansche handen viel. INZAMELING VAN OUD PAPIER EN ANDERE INDUSTRIEËLE GRONDSTOFFEN. Het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen is voornemens met ingang van 1 September a.s. de scholieren in te scha,- kelen bij de inzameling van afvalstoffen. Vooral zal echter te Eindhoven, in de geest van de toekomstige plannen een proef wor den gehouden. Met ingang van 1 Juni zullen de kinderen van die der 84 scholen, welker hoofd medewerking heeft toegezegd, oud pa pier en karton en eventueel ook andere afvalstoffen als rubber, blik, lompen, enz. meenemen naar de school, waar het wordt bewaard en door een erkend wijkophaler af gehaald. Deze betaalt aan het hoofd der school de vastgestelde prijs der afvalstoffen. Het geld wordt gestort in de schoolkas, het fondsje, waaruit b.v. schoolreisjes en der- gelijke amusementen plegen te worden bekos tigd. De scholen, die in Juni per leerling de grootste hoeveelheid oud papier en karton hebben ingeleverd, ontvangen bovendien een flinke geldprijs, de eerste prijs bedraagt niét minder dan f 100. Voor het plain zal o.a. dóór vouwbladen 'en affiches een flinke pro paganda worden gevoerd. Eenerzijds wordt voor de Eindhovensche huisvrouwen op deze wijze keurig het pro bleem van de huishoudelijke „rommel” opge lost, terwijl anderzijds de schoolgaande jeugd er van profiteert en ook onze industne er ten zeerste mee gebaat zal zijn. Dit laatste telle men in deze tijd niet gering: van de oude materialen zullen weer nieuwe worden i SNEEKER NIEUWSBLAD Hoofdrad. L. KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek VERSCHIJNT i DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS 28 Mei 5.30 29 Mei 5.29 Men is verplicht te verduisteren Zonsondergang tot zonsopgang. Roemenië strijdt mee. yStafbesprekingen met koning Michael, zijn specialen trein bespreekt de Koning met Generaal Antonescu het ..verloop van de operaties aan het Oostfront. ,(V.P.B.-Eur.-Bildmatr.dienst-P.K. Hübmann-m.) broken de terugtrekkende Tsjoengking- troepen, zoodat zij geen gelegenheid krijgen zich op nieuw te nestelen om tegenstand te biedeh. Sedert het begin van de Japansche operaties in de provincie Tsjekiang heeft het lucjrtwapen van het Japansche leger reeds op de eerste da gen ruim honderd bomaanvallen ondernomen op vijandelijke luchtsteunpunten. Inzonderheid waren de vliegvelden Tsjoetsjau en Kisjoei het doel van deze aanvallen. Ten gevolge van de samenwerking tusschen leger en luchtmacht hadden de operaties in deze provincie een gun stig verloop. Ook de vijandelijke steunpunten m de provincies Kiangsi en Kwangsi zijn uit ie lucht aangevallen, ten einde de achterwaartsche verbindingen van den vijand te verstoren. Daar mede is, naar de oorlogscorrespondent van de „Asahi Sjimboen” meldt, de bodem ingeslagen aan de hoop van Tsjoengking om met Ameri- kaansche hulp in deze provincies een nieuwe luchtmacht op te bouwen ten einde van daar uit - Japan te .bedreigen. Naar Domei meldt, is een poging om de bron nen in Centraal-Tsjekiang te vergiftigen tijdig door den Japanschen medischèn dienst ontdekt. De vijand had arsenicum in de bronnen in dor pen van Toengyan geworpen. Het vergif werd evenwel tijdig ontdekt, zoodat er geen nadeel werd berokkend. De Japansche troepen, die in de provincie Sjantoeng opereeren, hebben op 21 Mei onge veer 3700 man communistische troepen uit het Laigyang verdreven. De vijandelijke strijdkrach ten leden zware verliezen; 586 dooden bleven op het slagveld achter, terwijl twee lichte mor tieren, 373 geweren, 6824 houders patronen, 2530 handgranaten en talrijk ander oorlogsma nen regeling gevonden. Thans zijn dienaan gaande In artikel 6 bepalingen'opgenomen. Nu in de verordening op de algemeene be graafplaats de mogelijkheid is geopend, het inderhoud van graven aan de gemeente over e dragen, dient de vergoeding welke deswege verschuldigd zal zijn, te worden geregeld. ichied.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1