r 1 I NIEUWSTIJDINGEN, Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL Dmtscüiand strijöi voor uuropa. VRIJDAG 19 JUNI 1942 2e laargang No. 49, en waarin en IJLST ■mi ‘t Etireaa Grootzand 55, Sneek Tel. 3005 Uitgave firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink Co. m. 2204 22.05 - 22.05 22.05 SNEEKER COURANT, 82e Jaargang HINDELOOPEN en STAVOREN GEMEENTELIJKE AANGELEGENHEDEN. üereenigdt DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT REDEVOERINGEN VAN HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT EN DEN HEER VAN GEELKERKEN. I VERSCHIJNT i DINSDAGS* EN VRIJDAGSAVONDS £on pon w.g. van ii voorts kondi.j I strijd a(an tegen 1 Het Hoofd Algemeene Zaken N.S.B., DE BLOCQ VAN SCHELTINGA. V VIUiOtóE DUn SUilLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. L I STRI LTS KEILN D AG VAN N.S.D.A.P. EN N.S.Bl - De Führer met de zonen'van den vermoorden plaatsvervan. Kenden Küksprotector van Bohemen en Moravië, Ohen* gruppenfiihrer Heydrich. ÏV P.B .*Presse-Ha£fmann-s.l BE-EEDIGING VAN FUNCTIONARISSEN DER N.S.B. OP 20 JUNI A.S. Allen werkgevers wordt verzocht de leden van hun personeel, die de beëediging willen bijwonen, zoo veel mogelijk op Zaterdag 20 Juni a.s. vrij te geven. Verwacht wordt, dat de leden der N.S.B., zonder uitzondering, aan dit verzoek gevolg zul len geven. NEDERLANDSCHE MEISJES IN DUITSCH- LAND AAN DE SLAG. De Nederlandsche meisjes, die in Duitschland allerwege werk gevonden hebben, zijn uitermate tevreden over hun nieuwe werkkring. Opgewekt en met toewijding verrichten ze hun taak. De goede verdiensten stellen hen in staat zelfstan dig te worden. De sfeer van de arbeid in Duitschland is veel aantrekkelijker dan in Ne derland. Dwaze stands- en klassevooroórdeelen, die nu eenmaal in Nederland hoogtij vierden, hebben veelal meisjes, die in fabrieken werkten, met minachting overladen. Hier te lande placht men voor meisjes, die in de fabriek werkten, de neus op te halen. In Duitschland kent men '4,eze minachting niet. Daar heeft men erkenning voor iedere arbeid. Een leven van nietsdoen is daar niet meer mogelijk. Daar heeft men slechts min achting voor menschen, die er de kantjes afloo- pen en door nietsdoen aan de kost trachten te komen. De Nederlandsche meisjes, die in Duitschland werk gevonden hebben, hebben kunnen consta- teeren, dat daar iedereen werkt, de dochter van een fabrikant evengoed als de dochter van een eenvoudig landarbeider. „Werken is geen schande”. Het is een heel normaal verschijnsel in Duitsche fabrieken meisjes uit alle kringen der bevolking, van de hoogste tot de laagste, aan het werk te zien. In volle kameraadschap wordt gearbeid, doet men aan sport en neemt men deel aan de vele geneugten, die de fabrieks- directie aan het personeel in rijke verscheiden heid biedt. I De vele honderden Nederlandsche meisjes, die door middel van de Arbeidsbeurzen in Duitsch land werk gevonden hebben, zijn eenstemmig vol lof, over hun nieuwe werkkring, die hun een aangename taak en goede verdiensten ver schaft. worden voortgezet en zich niet zal beperken tot de le klas, maar uitbreiden tot de geheele school tot welzijn van ons volk. Inspecteur Stolk zette hierna het nut van de schooltandverzorging, die spr. ook al voor den oorlog in Rotterdam in werking heeft gezien, uiteen. Spr. hoopt tenslotte, dat thans hier de zelfde waardeering voor dit mooie werk zal groeien als destijds in Rotterdam en dat er na eenigen tijd dezelfde warme belangstelling voor zal worden gevoeld. Dr. van der Drift ging in een uitvoerige rede diep in op de functies van ons gebit, de voe- dingsfouten, die oorzaak zijn van veel tandbe derf etc. Als zeer goed voor de tanden noemde spr. het roggebrood, dat fluoor voor het tand- email bevat en volkorenbrood, dat het gebit dwingt tot arbeid. Deze voedingsstoffen zijn verre te verkiezen boven het weeke wittebrood. Gebruik verder, aldus spr., op uw brood geen zoetigheden als jam, stroop en suiker, maar vruchten als radijs, tomaten etc. Tegen deze groote volksziekte, het tandbederf, aldus besloot spr., wil het groote eenheidsorgaan de N.V.D. den strijd aanbinden, uitsluitend in het groote belang van onze volksgezondheid. Wij vragen vertrouwen en wij schenken ver trouwen. Eens zat men alom onze schooltand verzorging met eere noemen! De officieele opening geschiedde tenslotte door den heer Dekker, die vooraf in een uit voerig betoog het bestaansrecht en de dringen de noodzakelijkheid van N.V.D. en W.H.N. uit eenzette, waarna de heer H. J. van Keeken, de schooltandarts, zijn uitgebreid instrumentarium aan de aandachtige toehoorders liet zien. Alles in dit vertrek was tot in de puntjes verzorgd en in alles konden we de vaardige hand van den tandarts en diens assistente, mej. Krikke, zien. Ook vertelde de heer van Keeken iets over de wijze van behandeling der kinderen en hoe dezen daarop reageeren. Het verbaast ons dan niets, als we van dr. van der Drift nog hooren, dat de kinderen op een vrijen middag allen op school terugkwamen, terwijl slechts enkelen be slist moesten komen voor een nabehandeling, en hoezeer deze belangrijke sociale dienst reeds waardeering mocht ondervinden van groot en klein. Met een kort woord van dank en opwekking tot toetreding tot den N.V.D. sloot wethouder Hepkema hierna de bijeenkomst. Pl.v.v. Hoofdredacteur Q SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek A Dculf om bet verduisteren. KRITIEK STADIUM VAN DEN OORLOG VOOR ENGELAND EN AMERIKA. De heer J. A. Heringa die ook tijdens den vorigen wereldoorlog blijk heeft gegeven een juist inzicht te hebben in het verband tusschen den scheepvaartstoestand en de oorlogvoering heeft in het „Algemeen Handelsblad” een serie artikelen geschreven over het tonnage-probleem voor Engeland en Amerika. Ten besluite van deze artikele# trekt hij de volgende conclusjes: (1) Engeland en Amerika verkeeren thans reeds in een even kritiek stadium van den o.or- log als in November 1918, toen ze, zooals uit hunne eigen sedert ver^henen publicaties blijkt bij voortgezetten duikbootoorlog, reeds gedu rende den winter 1918’19 /den strijd hadden moeten' staken, uitsluitend door absoluut ge brek aan tonnage. Het tonnagé-probleem is thans dus voor Engeland en Amerika het uitslui tend beslissende vraagstuk geworden! (2) De scheepvaart-toestand alsmede de directe oorlogvoering is thans bereids in het catastrophale stadium gekomen, enkel en alleen tengevolge van de enorme verliezen aan tank schepen. (3) Daardoor is een met voldoende sterkte opgezette Engelsch-Amerikaansche inval op het vasteland van Europa (met ten minste één mil- lioen man) reeds thans niet straffeloos uitvoer baar, geheel afgezien van het feit, dat Duitsch land méér dan sterk genoeg Js, om, in het om gekeerde geval, een zoodanige troepenmacht 'snel vernietigend te verslaan. (4) Het met veel ophef door Roosevelt ge proclameerde enorme scheepsbouwplan is niets anders dan „Bluff”, en dient slechts om de eigen bevolking hoop op een betere toekomst te laten behouden, hetgeen onmisbaar is om den zinkenden moed er Jn te houden. (5) De schepen die wel gereed zullen ko men, zijn te gering in aantal om de oorlogskans nog te doen keeren, ze kunnen ten hoogste het «Intreden van den absoluten schepe'nnoodtoestand eeriige .maanden vertragen. fb) Als er geen nieuwe, thans nog geheel onbekende middelen, afdoender dan de bestaan de, tegen duikboot en vliegtuig gevonden wor den, dan hebben Engeland en Amerika tezamen reeds vóór het einde van dit jaar 1942 onvol doende vracht- en tankschepen om den oorlog nog te kunnen voortzetten, zoodat ze dan, uit sluitend uit topnagegebrek den strijd zullen moeten staken, temeer, daar er geen enkel tee- ken is, dat er op wijst, dat de As-Mogendheden door innerlijke verdeeldheid of honger, zooals in 1918 wél het geval was, onverwachts zelf den strijd zullen staken. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT, Het 750e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Terwijl de zuivering van de zak bij Ain el Gazala wordt voltooid, hebben Duitsche en Italiaanscfie gepantserde afdeelingen andere vijandelijke stellingen in de streek van El Aden genomen. Volgens de waarnemingen van ver kenningsvliegtuigen zijn de vijandelijke strijd krachten begonnen zich naar de grens tusschen Lyblë en Egygtg terug te trekken. Sok gisteren De Burgemeester van Sneek, heeft ter waar neming van de taak van den gemeenteraad, be houdens goedkeuring van den Secretaris- Generaal van het Departement van Opvoeding, AVetenschap en Kultuurbescherming, voor het .cursusjaar 19421943 benoemd tot tijdelijk leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gym nasium alhier, den heer Ds. B. van Gelder te Jorwerd en tot tijdelijk leerares in de Neder landsche taal en Geschiedenis aan die onder wijsinrichting mej. Dra. A. M. Magré, alhier, beiden thans reeds als zoodanig yerkzaam. HET GEBIT EN ZIJN VERZORGING. Een van de meest verbreide ziekten in ons tand is het tandbederf. Tot nu toe werd aan het lichaam meestal wel genoeg zorg besteed, maar het gebit werd over het algemeen stiefmoeder lijk behandeld. Eén van de oorzaken hiervan is fonze voeding. Deze is arm aan rauwkost en dus (look arm aan vitaminen. Verder is onze kost (te week, waardoor een zekere luiheid in het kauwen optreedt. Het is een bekend verschijnsel, .dat ieder orgaan of lichaamsdeel, dat niet ge noeg gebruikt wordt, achteruit gaat. Die weg gaat het met ons gebit ook op. - Dan hebben we het groote gevaar van het Slechte kauwen van voedsel. De functie van ons gebit is het fijnmalen^van het voedsel, vóórdat het in de maag komt. Dit fijnmaleB is absoluut noodzakelijk voor het ver teren der spijzen, aangezien in het andere geval Tiet geheele lichaam er nadeelige gevolgen van seal ondervinden. Door slecht kauwen dus bij een slecht gebit komen er groote brokken «voedsel in de maag terecht; deze wordt over belast-evenals de darmen, met het gevolg, dat het bloed niet meer aan het voedsel de noodige jkrachtstoffen kan onttrekken voor de opbouw (van het lichaam. De darmen worden gevuld met afvalstoffen, een vergiftigingsproces vangt hier- jdoor aan en de gevolgen hiervan kunnen niet- jiitblijven. Ook op de geestestoestand vooral van kin deren werkt een slecht gebit fnuikend. Door jiiet slechte nuttigen van het voedsel slaapt het look slecht, leert dientengevolge eveneens slecht, (Want het lichaam is doorloopend vermoeid; dat xiit zijn gevolgen heeft op de ontwikkeling van liet lichaam laat zich gemakkelijk begrijpen. Een slecht onderhouden gebit veroorzaakt (Verder in de kaak een ontsteking, waarbij zich .etter vormt, welke door het bloed door het ge- Sieele lichaam wordt getransporteerd. Verschil lende punten van het lichaam worden bij voor keur aangetast, zooals het hart, de nieren (het pekken), de gewrichten (waardoor rheumatiek avordt veroorzaakt) en de oogen. Een oogarts jheeft geconstateerd, dat de oog-bezwaren van jjeijn patiënten voor 40 procent hun oorzaak vin den in een slecht gebit. Aangezien bijna 75 procent van hét Neder landsche volk lijdt aan gebitsverwaarloozing, is het hoog noodig, dat door systematische bestrij ding hierin verbetering wordt gebracht. De ^ederlandsche Volksdienst nu heeft zich de Jandverzorging aangetrokken, en wel te begin nen met de schoolkinderen, omdat de school een organisatorisch en opvoedend centrum is en verder omdat op plusminus 6-jarige leeftijd het blijvende gebit begint door te breken, dat dus van het begin af kan worden geobserveerd en behandeld. Voor het melkgebit is het dan reeds te laat, dqf is niet meer te redden en zal alleen dan worden behandeld, wanneer het voor het blijvende gebit een directe dreiging beteekent. De N.V.D. komt dus met zijn deskundige tandartsen op.de scholen, ook op de kleinste School in het armste dprp, om de kinderen on- noodige pijn te besparen en een goede onder grond te leggen voor hun gezondheid. De be handeling is geheel kosteloos. In deze geest sprak de heer E. W. Kuiper, Landelijk Persleider van den Nederlandschen jyolksdienst, op de scholingsbijeenkomst voor journalisten te Kortehemmen, als inleiding tot de film: „De beteekenis der tanden voor het menschelijk lichaam en hun leven”. Maandagmiddag heeft in het gebouw der Chr. Bijzondere School aan den Leeuwarderstraat- weg te Heerenveen de officieele opening plaats gehad van de N.V.D.-schooltandverzorging in Friesland. Hierbij waren tegenwoordig gemeen- tebestuursleden uit de omliggende gemeenten; de heer L. Dekker van Leeuwarden, provinciale leider van den N.V.D.; de heer C. Stolk, inspec teur van het L.O. te Heerenveen; dr» van der Drift, leider van de N.V.D.-schooltandverzor- ging; voorts hoofden van Scholen en function- narissen van den N.V.D. e. a.. Bij verhindering van burgemeester Falkena jopende wethouder Hepkema de bijeenkomst. Spr. achtte het een groote eer, dat, voor wat betreft Friesland, de gemeente Heerenveen de primeur heeft van de schooltandverzorging. Spr. deed een beroep op de ouders om mee te wer ken; de schooltandverzorging is iets nieuws, het zal moeten groeien, maar de ouders zullen be grijpen, dat het hier gaat om het belang van het kind en om het behoud van onze volks kracht. De heer van der Ree, het schoolhoofd, sprak Van het rustige verloop van de tandverzorging. De kinderen gaan vol vertrouwen, naar den arts toe en laten zich rustig behandelen. Spr hoopt, dat dit werk, dat zoo dringend noodig was. zal onder t 20 Juni 21 Juni 22 Juni 23 Juni op: 20 Juni5.18 21 Juni5.18 22 Juni5.18 23 Juni5.19 Men is' verplicht te verduisteren zonsondergang tot zonsopgang. Hoofdred. L, KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek ontplooide de IhchtmachL levendige bedrijvig heid. Terugtrekkende colonnes en concentraties van strijdmiddelen werden voortdurend aange vallen. Een groot brandstofdepêt achter de vij andelijke linies geraakte in brand. Het Duitsche afweergeschut schoot een Britsch vliegtuig neer. Van 14—17 Juni hebben de Duitsche en Italiaansche luchtmacht boven de Middelland- sche Zee en Afrika in het geheel 114 Britsche vliegtuigen vernield. In dezelfde periode verloof de spil 40 vliegtuigen. g Eenïge Engelsche oorlogsschepen, die op de terugweg naar Gibraltar waren, werden door onze vliegtuigen aangevallen; een torpedoboot- jager werd door twee bommen getroffen. De vliegvelden op Malta zijn wederom ge bombardeerd. wordt hier en. in geheel Europa totaal ver» nietigd. Onder groeten bijval vain de. vergade ring verklaarde hij,, dat men niet eerder zal ophouden, voordat de laatste Jood verdwe nen is. Diepen indruk maakte ook zijn waarschu wing tegen saboteurs. „Past op, wij zijn sterk genoeg. Hier wordt gevochten. Wanneer jongelui probeeren in bootjes naar Engeland te varen, dan dienen zij te weten, dat zij daarmede hun hoofd wagen”. Hij noemde het ’n wijs besluit van den weermachlsbevel- bebber, dat hij 2000 officieren van ’t voor- malige Nederl. leger in krijgsgevangenschap naar Duitschland heeft laten terugbrengen, waarbij hij herinnerde aan. de slecht begre pen edelmoedigheid van den Führer. „Door dit wijze besluit zulten zij voor hun gezin behouden blijven, een omstandigheid, waar voor dezfe gezinnen ons later ongetwijfeld dankbaar zullen zijn’’. Spreker richtte eveneens een'ernstige waar schuwing tot de sluikhandelaren. "Op dit punt dulden wij geen gekscheren. Hier wordt krachtig opgetreden. Het volksbelang eischt de totale vernietiging van deze schadelijke /ele menten, die op winstbejag uit zijn”. Commissaris-generaal Schmidt sprakook over de. huidige sehaarschte aan groente. Onder grooten bijval-wees hij een overdrij ving van deze groenteschaarschte van de hand. „Toen de Engelsehen Keulen bombardeerden, werd met Nederlandsche instanties een over- eenkomst aangegaan, dat wij ons, met het oog op de vele ontberingen van de slaohtof- j fers dezer zwaar geteisterde stad, beperkin- gen ’moesten, opleggen. De uitvoer naar Duitschland bedraagt echter een zeer gering percentage van hetgeen vroeger werd uitge- 1 voerd”. Tenslotte richtte spreker tot alle aanwezi-, gen een hartelijken oproep, een juist begrip te toonen voor een kameraadschappelijke sa.- j menwerking bij het oplossen van de gemeen- schappelijke taak. „Laten wij hard als ijzer worden, en laten wij elkander wederkeerig helpen en steunen. Eens zal de vrijheid van het dagelijksch brood voor allen veroverd zijn. Eens hebben wij zonder wederzijdsch' begrip tegenover elkaar gestaan. Dat mag niet meer voorkomen en zal ook niet meer gebeuren.. Zij, die na ons komen, zulten een betere toe komst tegemoet gaan”. De plaatsvervangende leider van de N.S. B.^ Van Geelkerken, gaf eerst een uiteenzetting van zijn standpunt inzake het Jodenvraag stuk. Het Jodendom is geen probleem van Nederlanders of Duitschers, doch van het nationaal-socialisme. „Wij beschouwen dit probleem hier te lande pas dan als opge lost; wanneer de laatste Jood ons land ver laten heeft” Van de N.S.B.-ers eischt^ hij, bij de bestrijding der Joden de discipline te handhaven. Vervolgens gaf hij een uitvoerige uiteen zetting van de beteekenis der eedsaflegging op 20 Juni. Mussert heeft zich tegenover den Führer op leven en dood verplicht voor den strijd aan de zijde van Duitschland1. HÉT DUITSCHE WEERMACHTSBER1CHT, BOLWERKEN VAN SEBASTOPOL VEROVERD. Achtste Britsche leger bij Tobroek in tweeën gesplitst. Weer 19 schepen tot zinken gebracht. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 18 Juni. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den strijd om Sebastopol hebben afdee lingen infanterie in hevige gevechten van man tegen man de voornaamste bolwerken in het Noordelijk deel van het zwaar versterkte ves- tingstelsel, waaronder de stelling Maxim Gorki, het modernste en sterkste fort van de geheele vesting, stormenderhand veroverd. Daarmede werd de aanval in dezen frontsector vooruitge schoven tot op drie kilometer van den haven ingang der vesting. Aan het Zuidelijk front van de vesting werden de bolsjewieken, ondanks hardnekkigen tegen stand, door Duitsche en Roemeensche troepen uit belangrijke, hooggelegen stellingen verdre ven. In het havengebied werden opslagplaatsen van materiaal en voertuigen voor den aanvoer, van den vijand door luchtaanvallen vernietigd, In den centralen sector van het Oostelijk front werd de strijd tegen verspreide vijandelijke troepen in het achterwaartsche frontgebied voortgezet. Aan het front van de Wolk of mislukten ook gisteren hevige vijandelijke aanvallen. In de haven van Moermansk bestreden duikbommen werpers vijandelijke schepen voor den aanvoer. Jagers, die de duikbommenwerpers escorteer den, schoten hierbij elf vijandelijke jachtvlieg tuigen neer. In Noord-Afrika is het Britsche achtste leger in twee deelen uiteengedreven. Een deel heeft zich teruggetrokken naar Tobroek. Sterke Duit sche en Italiaansche pantserformaties zetten de in de richting Bardia vluchtende vijandelijke strijdkrachten achterna. In het Zuidelijke voorterrein van de vesting Tobroek werden Britsche steunpunten en eenige woestijnforten ingenomen. Formaties der Duit sche en Italiaansche luchtmacht berokkenen den terugtrekkenden Britschen colonnes zware ver liezen aan menschen en materiaal. Aan de vernietiging van het Britsche konvooi in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee heeft een Duitsche flottielje motortorpedo- booten onder bevel van haar flottieljechef, den luitenant-ter-zee eerste klasse Kemnade, deelge nomen. De flottielje torpedeerde twee Britsche kruisers, waarvan één kruiser door twee torpe do’s getroffen werd en waarschijnlijk gezon ken is. Reeds bij vroegere ondernemingen voor de kust van Libye brachten de Duitsche motor- torpedobooten een torpedojager, een escorte- vaartuig, een duikbootjager en 15.000 b.r.t, scheepsruimte voor de ravitailleering tot zinken. Op den Atlantischen Oceaan vielen Duitsche duikbooten, zooals in een extfa-bericht is be kendgemaakt, krachtig beschermde konvooien aan en brachten zeven schepen met een geza- menlijken inhoud van 34.000 bi.t. tot zinken. Een ander schip werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Voorts werden in de Cari bische Zee, ondanks sterken Amerikaanschen afweer, 12 schepen met een gezqmenlijken in houd van 75.000 b.r.t. tot zinken gebracht Hierdoor leed de vijandelijke koopvaardijvloot opnieuw een verlies van 19 scheden met een totalen inhoud van 109.000 b.r.t. In de wateren om Engeland bracht de lucht macht in den afgelöopen nacht twee schepen met een gezamenlijken inhoud van 5.000 b.r.t. tot zinken. Drie andere vrachtbooten werden door bomtreffers beschadigd. De, Britsche luchtmacht verloor in den tijd van 3 tot 16 Juni 307 vliegtuigen, waarvan 137 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In hetzelfde tijdvak gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 71 eigen vliegtuigen verloren. In den strijd voor Sebastopol hebben zich de compagniechefs in een regiment infanterie, eerste-luitenant Schirner en luitenant Poersch- mann door bijzondere dapperheid onderscheiden. De eerste-luitenant Marseille schoot in Noord- Afrika binnen 24 uur tijds tien vijandelijke vliegtuigen omlaag en verhoogde daarmede het aantal zijner overwinningen in de lucht tot 101. Duikbooten onder bevel van de luitenants ter zee eerste klasse Mohr, Topp, Witte en von Rosenstiel en van den luitenant ter zee tweede klasse Ites hebben zich bij de bestrijding van de vijandelijke ravitailleeringscheepvaart bij zonder onderscheiden. Luitenant Strelow, Flugzeugführer in een jachteskader, 'die onderscheiden is met het eikenloof van het ridderkruis bij het ijzeren kruis, is van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Als overwinnaar in 68 luchtge vechten behoorde deze pas 20 jaar oude dappere officier tot de meest op den voorgrond tredende jachtvliegers. EXTRA BERICrfT VAN HET DUITSCHE HOOFDKWARTIER. Zware slagen op de Middellandsche Zee toegebracht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte 17 Juni bekend: Op de Middellandsche Zee hebben formaties van het Duitsche luchtwapen en eenheden der Duitsche marine in samenwerking met Italiaan sche lucht- en zeestrijdkrachten de Britsche vloot en de vijandelijke ravitailleeringsscheep- vaart zware slagen toegebracht. Behalve de reeds gemelde groote Italiaansche successen tegen het van de Atlantische Oceaan komende convooi is een van Alexandrië komend en door sterke vlootstrijdkrachten beveiligd Britsch convooi uiteengeslagen. In de tijd van 13 tot 15 Juni werden hierbij door Duitsche lucht- en. zeestrijdkrachten 4 kruisers en tor- pedobootjagers, 2 bewakingsvaartuigen en 6 koopvaarders met tezamen een inhoud van 56.000 b.r.t. in de grond geboord. Bovendien werden 1 torpedobootjager en 8 koopvaarders door torpedo’s getroffen, in brand geworpen of zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn. Nog 6 oorlogs schepen en 6 koopvaarders kregen bom- of torpedotreffers. -Van de ter beveiliging van ’t convooi opgeste gen vijandelijke jagers werden er 33 bij lucht gevechten neergesdhoten. 10 Duitsche vliegtui gen gingen verloren. De resten van het convooi werden gedwongen terug te keerenr Het succes is mede behaald door de duikboot van den luitenant ter zee eerste klasse Reschke, die een Britsche kruiser in de grond heeft ge boord. Actueele vraagstukken van den ‘dag. De leider van de N.S.D.A.P. in Neder land, Hauptdienstleiter Schmidt, en de plaats vervangende leider van de N.S.B., Van Geel kerken, hebben Zondag op ’n goed bezochten gemeenschappelijken districtskerndag der N.S.- D.A.P. en N.S.B. in het hotel van de weer macht te Zeist eenige toelichting gegeven op de actueele vraagstukken van den dag. Na het gemeenschappelijke middagmaal werd het woord gevoerd door den leider van het Arbeitshereich der N.S.D.A.P. in Ne derland, Happtdienstteiter General-Kommissar' Z. B. V. Schmidt. Hij schilderde de ontwik keling van het nat.-socialisme in Duitsch land en besprak de groote revolatie, die in enkele jaren tijds het uiterlijk van het land en het geheele kenmerk van de Europeesche politiek heeft veranderd. Daarop behandelde hij de gemeenschappelijke taak, voor welker uitvoering de Duitsche en Nederl. hat.-socia- listen gereed staan. Scherp formuleerde hij den eisch, dat de samenwerking van dit oogqnblik zoodanige vruchten moet afwerpen dat men nooit weer de wapenen tegen elkaar zal opnemen. Hauptdienstleiter Schmidt gaf vervolgens een uiteenzetting over de politieke ontwikke ling hier te lande. De dag zal komen, waar op ook in Nederland het' geheele volk ge wonnen zal 2ijn met uitzondering' van de Jo den. Een strenge waarschuwing richtte “Haupt- dienstleiter Schmidt vervolgens tot hen, die meenen hen die hun medewerking verlee- nen, straffeloos te kunnen beleedigen. Het mag' niet meer voorkomen, da,t men de ouders van de Nederlanders, die in den strijd tegen het bolsjewisme zijn gevallen, met smaad- brieven beleedigt. Hiertegen zal met’ krachtige middelen worden opgetreden. Voorts kondigde hij een onverbiddelijken t het Jodendom. Het Jodendom

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1